Rezidentiat 2009

de dat il dam, dar il mai terminam ?
User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Rezidentiat 2009

Postby gaurav_singh_md » Thu Oct 08, 2009 2:01 am

it refers to indications and clinical effects (of the drugs)....quinidine, disopyramide, procainamide and lidocaine have the same indications, they r all Na channel blockers after all (so no error in translation/printing).medicine (especially cardiology) has evolved a lot since 1998 when the 14th was published.
page 1429 of the 17th has a table with most common indications of antiarrhythmic drugs commonly used.....class I is mainly for AF/SVT/VT prevention.
the real mistake is that disopyramide is class IA and not IIA (the mistake is in the english edition also, the translator was not at fault).
there is no such thing as class IIA antiarrhythmic drugs.
P.S: this post is for airama so don't start a "rain dance" on why it's not in romanian.

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Rezidentiat 2009

Postby gaurav_singh_md » Thu Oct 08, 2009 2:55 am

i take back what i wrote earlier (read the table too quickly, realized my mistake on closer analysis)....the table is f..k.d up. the table is misprinted in the english edition also. there is an extra "la fel ca si chinidina".
disopyramide has anticholinergic actions (not lidocaine)....and lidocaine is used mostly for VTac/VFib.
in the end the side effects of sotalol r not there (after amiodarone it's verapamil)
for sotalol - fatigue, bradychardia, exacerbation of ventricular arrhythmia. (side effects & toxicity)
there seem to be some other errors also.... (this is one of the subiecte that i am going to skip)
i apologize for the hasty (and partly incorrect) reply earlier.

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Rezidentiat 2009

Postby gaurav_singh_md » Thu Oct 08, 2009 4:11 am

if u cut off one "la fel ca si chinidina" then the list is lidocaine, phenytoin, tocainide, mexiletin, flecainide and propafenon together, followed by moricizine, class II (beta blockers), sotalol, bretylium, amiodarone and verapamil.
(thanks for drawing attention to this table, i read the subiect even though i didn't plan to).

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Rezidentiat 2009

Postby gaurav_singh_md » Thu Oct 08, 2009 4:21 am

sotalol wasn't used very frequently in 1998 and moricizine doesn't appear anywhere now so i am not sure about them.

User avatar
mazarica
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Thu Mar 15, 2007 1:58 am

Re: Rezidentiat 2009

Postby mazarica » Thu Oct 08, 2009 1:04 pm

unde as putea gasi informatii cu privire la cati ani se fac pentru fiecare specialitate?
multumesc

breki
junior
junior
Posts: 98
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:42 pm

Re: Rezidentiat 2009

Postby breki » Thu Oct 08, 2009 1:16 pm


Alexandru Ungureanu
junior
junior
Posts: 37
Joined: Sat Dec 13, 2008 10:21 pm

Re: Rezidentiat 2009

Postby Alexandru Ungureanu » Sun Oct 11, 2009 10:53 am

Salut. Are cineva scanat sau ar putea sa scaneze brosura cu grile de la examenul de licenta pentru UMF Carol Davila? Multumesc anticipat.

Doktorita
senior
senior
Posts: 213
Joined: Sun Nov 16, 2008 3:54 pm

Re: Rezidentiat 2009

Postby Doktorita » Sun Oct 11, 2009 11:31 am

Pai nu le-am primit acasa :) ...poate doar daca cineva a pozat.. :?

Alexandru Ungureanu
junior
junior
Posts: 37
Joined: Sat Dec 13, 2008 10:21 pm

Re: Rezidentiat 2009

Postby Alexandru Ungureanu » Sun Oct 11, 2009 11:53 am

Ma gandeam ca s-au distribuit caietele cu intrebari ca la rez.

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Rezidentiat 2009

Postby gaurav_singh_md » Sun Oct 11, 2009 5:30 pm

ce inseamna "paucitati" pg.1854 harri....Morfopatologie.
nu cred ca exista acest cuvant in romana (cel putin n-am gasit in DEX online).

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Rezidentiat 2009

Postby b3 » Sun Oct 11, 2009 6:58 pm

traducator adormit.. exista "pauci-" ca prefix, inseamna putin, intalnit in "paucisimptomatic", adica are putine simptome.. in alt context nu-mi amintesc sa mai fi auzit, dar e posibil. In engleza exista "paucity" care inseamna "a few" sau "small number/quantity of"..

pe mine m-a amuzat zilele trecute traducerea din engleza a lui "per se" in romanescul "pare sa" (appears to) :D undeva la hernii. Te tine alert :D
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Dr.MGM
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Tue Feb 06, 2007 2:11 pm
Contact:

Re: Rezidentiat 2009

Postby Dr.MGM » Sun Oct 11, 2009 7:18 pm

Am o nedumerire... cum abordati tulburarile de ritm???, pentru ca
este o neconcordanta intre ceea ce se vrea stiut si paginatie...A fost valabila si pentru anul trecut si cu toate acestea, a picat grila la rez 2008 din disfunctia nodului sinusal... :help:
Whatever your journey is, keep walking...

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: Rezidentiat 2009

Postby Velvet Underground » Sun Oct 11, 2009 7:34 pm

Eu personal il tratez cu 'skip' :D

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Rezidentiat 2009

Postby gaurav_singh_md » Sun Oct 11, 2009 8:28 pm

b3 wrote:traducator adormit.. exista "pauci-" ca prefix, inseamna putin, intalnit in "paucisimptomatic", adica are putine simptome.. in alt context nu-mi amintesc sa mai fi auzit, dar e posibil. In engleza exista "paucity" care inseamna "a few" sau "small number/quantity of"..

pe mine m-a amuzat zilele trecute traducerea din engleza a lui "per se" in romanescul "pare sa" (appears to) :D undeva la hernii. Te tine alert :D

asa este...in harri este "paucity" care a fost tradus gresit.

ioana.goganau
Posts: 3
Joined: Fri Nov 20, 2009 3:45 pm

Noi evaluam rezidentiatul - el ne evalueaza pe noi

Postby ioana.goganau » Fri Nov 20, 2009 4:14 pm

Duminica trecuta Federatia Asocaitiilor Studentilor in Medicina (FASMR) a realizat un sondaj la iesirea de la rezi. Intentia este sa stim pe ce sa se axeze FASMR atunci cand ia o pozitie sau apara interesele studentilor si mai ales sa avem niste date concrete pe care sa ne putem baza.

Anul acesta din pacate nu am reusit sa facem sondajul de opinie oficial si sa avem acces in cladirile de rezidentiat sau sa fie distribuit prin organizatori, desi am avut promisiuni in acest sens. poate la anul... asta nu inseamna ca pana atunci o sa stam de pomana!

Dorinta este sa facem ceva la scala mare. Parerile diverse pe grupuri sau forumuri sau de la om la om nu sunt suficiente sa fundamenteze ceva. Lucrurile cele mai evidente sunt cel mai greu de demonstrat dar daca toti asteptam sa se ocupe altii de aceste lucruri o sa avem surpriza ca in final nu o sa se ocupe nimeni! Asadar daca ai increderea ca aste utila aceasta initiativa da si tu o mana de ajutor si nu te baza ca o sa faca altii

Multi dintre participantii la examenul de anul acesta nu au avut ocazia sa completeze chestionarul dar totusi dorim si parerile lor. Totusi am reusit sa strangem destule chestionare desi nici macar vremea nu a fost de partea noastra. In curand sper sa avem rezultatele chestionarelor si pana atunci sa adaugam si cat mai multe raspunsuri online.

Asadar va rog sa completati si voi:
click aici pentru a completa chestionarul

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: Rezidentiat 2009

Postby Velvet Underground » Sat Nov 21, 2009 5:01 pm

Am completat.


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests