Subiectul 35 - infectia cu HIV

de dat il dam, dar il mai terminam ?
User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Subiectul 35 - infectia cu HIV

Postby gaurav_singh_md » Wed Nov 11, 2009 2:02 am

clivia wrote:Acum ca m-ati lamurit cu hiponatremia iar vin cu o intrebare: managementul disfunctiei diastolice: imbunatatirea relaxarii ventriculare se face cu agonisti beta adrenergici tabel 233-2 pg 1430; nu sesizasem pana nu am intalnit grila pe rezi tests la care era marcat ca si raspuns corect in imbunatatirea relaxari ventriculare dar mi se pare ilogica administrarea agonistilor beta in conditiile in care obiectivul e promovarea bradicardiei. Ma gandesc ca betablocante ar fi corect acolo!

u r right. the drugs used r Ca channel blockers and beta blockers. (this is a mistake in the english version also)

User avatar
VoxEgo
senior
senior
Posts: 192
Joined: Thu Jan 29, 2004 1:10 pm
Location: your mind
Contact:

Re: Subiectul 35 - infectia cu HIV

Postby VoxEgo » Wed Nov 11, 2009 9:58 am

MumaPadurii wrote:
VoxEgo wrote:Ce iti spun ei acolo e ca apare o 'decreased delivery of NaCl to the diluting sites in the distal tubule' adica iese mai putin Na, deci este eliminat mai mult, deci apare hiponatremia.

Nu stiu ce sa zic. Eu nu interpretez asa fraza overaggressive diuresis leading to reduced GFR and decreased delivery of NaCl to the diluting sites in the distal tubule
Dimpotriva, cu cat rata filtrarii glomerulare e mai redusa, cu atat scade eliminarea Na.
Adica Na e absorbit intensiv in partile proximale si nu mai ajunge in cele distale (segmentul de dilutie). Hiponatremia nu apare prin cresterea eliminarii sodiului, ci prin faptul ca nu se mai dilueaza urina, nu se mai elimina apa libera, ci este reabsorbita din cauza secretiei compensatoare de ADH.


M-am gandit si eu ca ar putea fi o hiponatremie de dilutie prin compensare ADH dar din 'reduced GFR' inteleg ca nu se elimina niciodata suficienta apa, in ciuda eliminarii reduse de NaCl, incat sa apare o hipernatremie initiala care sa declanseze respectiva secretie de ADH.
But then again :roll:
the Earth is flat

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42729
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Subiectul 35 - infectia cu HIV

Postby Calico » Wed Nov 11, 2009 10:37 am

VoxEgo wrote:M-am gandit si eu ca ar putea fi o hiponatremie de dilutie prin compensare ADH dar din 'reduced GFR' inteleg ca nu se elimina niciodata suficienta apa, in ciuda eliminarii reduse de NaCl, incat sa apare o hipernatremie initiala care sa declanseze respectiva secretie de ADH.

In insuficienta cardiaca intotdeauna e secretat ADH compensator. Stimulii ii reprezinta hipovolemia, nu hipernatremia. Secretia de ADH nu e stimulata doar prin receptorii osmotici, ci si de scaderea volumului (receptori in sist venos) si presiunii (baroreceptori arteriali). Alt mecanism compensator (dar care face rau in insuficienta cardiaca) e activarea sistemului SRAA, tot din aceeasi cauza: hipovolemia (vorbesc de apa din compartimentul vascular, nu cel extracelular). Aceleasi mecanisme compensatorii apar si la bolnavul cirotic.

Nu stiu daca are rost sa te incurci cu atatea lucruri sau cu intelesul fiecarui amanunt. Pentru rezi trebuie totusi sa aveti niste principii clare, printre care si asta ca atunci cand scade RFG, scade eliminarea de Na (una din cele mai importante date de diagnostic diferential intre IRA prerenala si IRA parenchimantoasa).

User avatar
VoxEgo
senior
senior
Posts: 192
Joined: Thu Jan 29, 2004 1:10 pm
Location: your mind
Contact:

Re: Subiectul 35 - infectia cu HIV

Postby VoxEgo » Wed Nov 11, 2009 12:20 pm

Well, i know all that, but I do get lost in details until loosing sight of the bigger picture. Thanks
the Earth is flat

User avatar
VoxEgo
senior
senior
Posts: 192
Joined: Thu Jan 29, 2004 1:10 pm
Location: your mind
Contact:

Re: Subiectul 35 - infectia cu HIV

Postby VoxEgo » Wed Nov 11, 2009 12:26 pm

Wait, deci pana la urma nu este vorba deloc de scaderea reabsorbtiei la nivel distal, right? Asta apropo de sa nu ma pierd in detalii.
the Earth is flat

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Subiectul 35 - infectia cu HIV

Postby gaurav_singh_md » Wed Nov 11, 2009 1:39 pm

VoxEgo wrote:Wait, deci pana la urma nu este vorba deloc de scaderea reabsorbtiei la nivel distal, right? Asta apropo de sa nu ma pierd in detalii.

the lesser there is the lesser it will be reabsorbed (Na)


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests