rezitests sau grile la prima vedere

de dat il dam, dar il mai terminam ?
User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby dr_dr » Mon Nov 09, 2009 11:29 am

dr.Luz wrote:la fel si al meu....sunt f lenesa...cand repet acum cate unul din putinele capitole invatate si vad ca pe rezitests am corectitudine de peste 90%...imi vine sa ma arunc in cap d la etaj....
dar asta e ...la anul poate ma inv minte,desi daca nu am inv in 6 ani de facultate.... :oops:
oricum a contat f mult faptul ca nush pentru c lupt...inca nush c vreau sa fac mai departe...


ce v-am zis eu de rezitest
nu v-a ajutat decat sa pierdeti timpul si sa aveti impresia ca stiti tot
grilele de pe rezitest sunt ori foarte usoare ori foarte prost concepute. seamana foarte putin cu ce e la examen

nu dispera
subiectele pe care le-ai invatat trebuiesc repetate mai ai o saptamana si o sa vezi ca va fi bine

bafta multa
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby raysa_damaris » Mon Nov 09, 2009 11:38 am

Scuza-ma ca te contrazic dar chiar nu ai dreptate in ce priveste rezitest-ul...Grilele sunt asemanatoare cu cele de la rezi si te ajuta sa fixezi anumite amanunte.Nu stii anumite chestii din grile,te duci la carte recitesti paragraful si fixezi anumite chestii peste care poate ai trecut mai usor.Altfel cum procedezi?Ai invata doar ce scrie in carte,paragraf cu paragraf si atat? :shock:
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...

User avatar
elencalota
junior
junior
Posts: 55
Joined: Sun Oct 09, 2005 2:27 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby elencalota » Mon Nov 09, 2009 11:45 am

raysa_damaris wrote:Scuza-ma ca te contrazic dar chiar nu ai dreptate in ce priveste rezitest-ul...Grilele sunt asemanatoare cu cele de la rezi si te ajuta sa fixezi anumite amanunte.Nu stii anumite chestii din grile,te duci la carte recitesti paragraful si fixezi anumite chestii peste care poate ai trecut mai usor.Altfel cum procedezi?Ai invata doar ce scrie in carte,paragraf cu paragraf si atat? :shock:


Sunt perfect de acord cu tine.
Intr-adevar, cum altfel ai putea fixa toate detaliile care nu par asa importante atunci cand doar citesti subiectul respectiv?
Dupa ce citeam un subiect ( si aveam impresia ca il stiam bine), cand faceam grilele observam o multime de lipsuri pe care le completam apoi recitind pasajele respective. Pe mine personal m-a ajutat foarte mult rezitests-ul.
Eu am facut subiectele de anul trecut si de acum 2 ani, si mi s-au parut similare cu cele de rezitests, nici mai usoare cum ziceau unii, nici mult mai grele.

Bafta tututor si spor la treaba saptamana asta - hai ca mai e doar un pic de tras. :peace:
Remember, it's a wonderful life!

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby dr_dr » Mon Nov 09, 2009 11:46 am

de ce sa te scuz asta e parerea ta
a mea e alta
si eu am facut grile pe rezitest la fiecare capitol si tocmai pt asta mi-am dat seama ca e o mare prostie
sunt multe intrebari cu procente , doze grile care se repeta si iti dau impresia ca stii mult
nu am obligat pe nimeni sa faca ce zic eu am spus doar ca daca as mai da ex nu mi-as mai pierde timp cu rezitest ci as insista pe repetat cat mai mult si pe memoria vizuala
sfatul asta e mai ales pt cei care dau a 2-a oara
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby cog1983 » Mon Nov 09, 2009 12:11 pm

Uite, pe mine m-au incurcat putin la examen grilele facute de pe rezitest. Au fost vreo 2 intrebari asemanatoare cu cele de pe rezitest... tineam minte grila, dar nu mai stiam exact care era raspunsul corect pentru ca toate raspunsurile mi se pareau cunoscute. Poate daca as fi citit numai paragraful, mi s-ar fi parut cunoscut numai raspunsul bun pentru ca numai acesta aparea...
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby AvLee » Mon Nov 09, 2009 12:50 pm

Rezitestul e relativ in functie de persoane. Daca esti o persoana cu memorie fotografica sa faci grilele mai rau iti dauneaza. Daca esti genul care memoreaza facand analogii atunci testele te ajuta si te invata sa abordezi problema logic cu conditia sa nu intri in panica datorita scorurilor mai mici. Orikum statistic vorbind la rezi se scoate cu mult mai mult ca pe rezitests(chiar 50-100 de pct) Asa ca bafta!
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby dr_dr » Mon Nov 09, 2009 12:59 pm

asta incerc si eu sa ii fac sa inteleaga
rezitestul a fost bun atunci cand au invatat
daca le faci de prea multe ori memoria fotografica iti va dauna si atunci mai bine o folosesti recitind fragmentele importante
pt cei cu inima slaba nu recomand teste acum pt mai mult se vor panica ci mai degraba repetat cum spuneam cat mai mult


oricum din cate vad regula e regula
pana nu dai tu cu capul nu crezi ce zic cei care au trecut prin asta :)
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby AvLee » Mon Nov 09, 2009 1:09 pm

A si inca ceva. Nu va fortati sa tineti minte statistici(exact in cifre) doze si chestii din astea in general sunt rare. Mai ales statisticile alea uneori sunt aiurea de tot(vezi anul trecut cu organele abdomenului ) Degeaba am raspuns corect si am pierdut vreo 20 min cand am invatat sa-mi dau seama care e cea corecta daca in final a fost anulata.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

dr.Luz
junior
junior
Posts: 70
Joined: Tue Aug 25, 2009 9:53 am

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby dr.Luz » Mon Nov 09, 2009 1:39 pm

N-am inteles, de ce iti vine sa te arunci cand vezi ca ai peste 90% corectitudine?


pentru ca am invatat putine subiecte...am citit in jur de 40...am repetat pana acum vreo 12 (la acestea am peste 90% corectitudine)...
si nu cred ca e suficient sa fac peste 700....pe rezitests din toata materia fac doar 660-670 pcte...dar cine stie poate ma loveste ceva in cap inainte de rezi :lol:

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby raysa_damaris » Mon Nov 09, 2009 2:28 pm

Nu te supara ca intreb...din simpla curiozitate...ca nu am inteles...cum faci 90% corectitudine la cele 12 sb?Pe rezitest?Si la celelalte scoti doar 650-700 de puncte?Oricum punctajele sunt destul de relative pe rezitest...si va depinde de dificultatea intrebarilor la rezi,de cum faci fata stresului in acea zi...Eu una nu consider relevant rezitest in acest sens dar ma folosesc de el,ca sa fixez amaunte din ce am citit...Am citit toate sb dar evident sunt cateva pe care nu prea le stiu,asa ca pe ultima suta incerc sa mai fac ceva...
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby cog1983 » Mon Nov 09, 2009 2:52 pm

raysa_damaris wrote:Nu te supara ca intreb...din simpla curiozitate...ca nu am inteles...cum faci 90% corectitudine la cele 12 sb?Pe rezitest?Si la celelalte scoti doar 650-700 de puncte?Oricum punctajele sunt destul de relative pe rezitest...si va depinde de dificultatea intrebarilor la rezi,de cum faci fata stresului in acea zi...Eu una nu consider relevant rezitest in acest sens dar ma folosesc de el,ca sa fixez amaunte din ce am citit...Am citit toate sb dar evident sunt cateva pe care nu prea le stiu,asa ca pe ultima suta incerc sa mai fac ceva...

Pai ce nu ai inteles: dupa ce repeta un subiect din cele 12 si face un test scoate peste 90%, dar daca face un test din toata materia ii ies mult mai putine puncte. E logic sa stii un subiect imediat dupa ce-l citesti si sa nu le stii pe celelalte la o luna, doua dupa ce le-ai citit si nu le-ai mai repetat.
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby raysa_damaris » Mon Nov 09, 2009 3:30 pm

Oboseala mea o fi de vina sau ea nu a fost prea clara :mrgreen: Thank you
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...

diagnostic
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Mon Dec 15, 2008 8:37 am

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby diagnostic » Mon Nov 09, 2009 4:29 pm

sa inteleg ca daca fac 88-93 % pe rezitest pot sa dorm linistit? :peace:
Tot ceea ce te inconjoara este ceea ce ai atras. Primesti ceea ce esti.

User avatar
zana_ale
senior
senior
Posts: 362
Joined: Thu Oct 30, 2008 7:49 pm
Location: cu zana

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby zana_ale » Mon Nov 09, 2009 4:32 pm

Am o dilema : daca la o intrebare nu sti sigur ca e si un alt raspuns , ce faci?( de exemplu raspunzi A si B, dar te gandesti ca ar putea fi si C, dar... nu esti sigur, il bifezi?!)
mamica unei zane!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42713
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby Calico » Mon Nov 09, 2009 4:53 pm

zana_ale wrote:Am o dilema : daca la o intrebare nu sti sigur ca e si un alt raspuns , ce faci?( de exemplu raspunzi A si B, dar te gandesti ca ar putea fi si C, dar... nu esti sigur, il bifezi?!)

Depinde cat de nesigur esti ca C e sau nu e. E un simt personal pe care ti-l formezi de-a lungul timpului. Asta e un motiv in plus pentru care ajuta sa faci grile. Se zice ca strategia corecta la rezi inclina mai degraba spre a bifa cat mai multe raspunsuri, decat spre a nu bifa.

Cea mai buna metoda, daca vrei neaparat sa stii sigur cum e mai bine, e sa faci un test de rezidentiat, sa incercuiesti doar variantele de care esti sigura si sa faci o cruce in dreptul celor pe care doar "le banuiesti". Apoi sa-ti calculezi punctajul de doua ori: prima oara luand in calcul doar variantele bifate, a doua oara ca si cum ai raspunde la tot... si sa vezi cand obtii un punctaj mai mare. Si evident, daca e sau nu o diferenta semnificativa.
Eu nu mi-am pierdut timpul cu asa ceva, am raspuns dupa... feeling. Dar banuiesc ca e mai folositor decat sa asculti tot felul de pareri pro si contra.

A, si desi topicul pentru greseli de ortografie e intr-o alta categorie a forumului, fiindca tot avem pe-aici si topicuri de bancuri sau urari de la multi ani, imi permit sa-ti fac o observatie: corect e "nu stii", "nu vii", "nu scrii", etc. Daca a fost typo imi cer scuze.

User avatar
zana_ale
senior
senior
Posts: 362
Joined: Thu Oct 30, 2008 7:49 pm
Location: cu zana

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby zana_ale » Mon Nov 09, 2009 5:37 pm

MumaPadurii wrote:
zana_ale wrote:Am o dilema : daca la o intrebare nu sti sigur ca e si un alt raspuns , ce faci?( de exemplu raspunzi A si B, dar te gandesti ca ar putea fi si C, dar... nu esti sigur, il bifezi?!)

Depinde cat de nesigur esti ca C e sau nu e. E un simt personal pe care ti-l formezi de-a lungul timpului. Asta e un motiv in plus pentru care ajuta sa faci grile. Se zice ca strategia corecta la rezi inclina mai degraba spre a bifa cat mai multe raspunsuri, decat spre a nu bifa.

Cea mai buna metoda, daca vrei neaparat sa stii sigur cum e mai bine, e sa faci un test de rezidentiat, sa incercuiesti doar variantele de care esti sigura si sa faci o cruce in dreptul celor pe care doar "le banuiesti". Apoi sa-ti calculezi punctajul de doua ori: prima oara luand in calcul doar variantele bifate, a doua oara ca si cum ai raspunde la tot... si sa vezi cand obtii un punctaj mai mare. Si evident, daca e sau nu o diferenta semnificativa.
Eu nu mi-am pierdut timpul cu asa ceva, am raspuns dupa... feeling. Dar banuiesc ca e mai folositor decat sa asculti tot felul de pareri pro si contra.

A, si desi topicul pentru greseli de ortografie e intr-o alta categorie a forumului, fiindca tot avem pe-aici si topicuri de bancuri sau urari de la multi ani, imi permit sa-ti fac o observatie: corect e "nu stii", "nu vii", "nu scrii", etc. Daca a fost typo imi cer scuze.

Am ajuns la concluzia ca cel mai bine e sa te ignor...
Nu pot ajunge la inaltimea ta, nu sunt PERFECTA cum esti tu, asa ca...
mamica unei zane!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42713
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby Calico » Mon Nov 09, 2009 5:46 pm

zana_ale wrote:Am ajuns la concluzia ca cel mai bine e sa te ignor...
Nu pot ajunge la inaltimea ta, nu sunt PERFECTA cum esti tu, asa ca...

Mie raspunsul asta mi se pare de-a dreptul lipsit de bun-simt.
Iti raspunde omul frumos, pierde timpul incercand sa te ajute si sa-ti dea sugestii la o intrebare pe care ai pus-o si asta primeste in schimb? Doar pentru ca am observat si corectat o greseala gramaticala, foarte politicos si chiar cerandu-mi scuze in avans in eventualitatea in care a fost un typo... Halal, zana... cred ca nick-ul meu ti s-ar fi potrivit mai bine.

Da ma, ignora-ma si fa in contiuare greseli de ortografie, asta e atitudinea matura a unui adult. Esti sigura ca aia mica nu are acces la contul tau pe imed?

User avatar
zana_ale
senior
senior
Posts: 362
Joined: Thu Oct 30, 2008 7:49 pm
Location: cu zana

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby zana_ale » Mon Nov 09, 2009 5:55 pm

Imi cer scuze ca nu ti-am multumit pt raspuns. Nu a fost frumos din partea mea, in rest, asa cum spuneam, prefer sa te ignor...
mamica unei zane!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42713
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby Calico » Mon Nov 09, 2009 6:09 pm

Nu trebuie sa-mi multumesti, doar mi-am dat cu parerea. Ma amuza doar modul cum intelesul unui post poate sa se schimbe total daca spui la sfarsit si ceva de genul, "a, vezi ca stii se scrie cu 2 de i".

Desi pot sa inteleg de ce ai impresia ca sunt perfecta 8) , sunt departe de perfectiune. Tocmai de aceea fac si eu destule greseli, insa insa profit de ocaziile in care sunt corectata pentru a mi le indrepta (sau cel putin pentru a incerca sa mi le indrept). Prefer sa ma corecteze unul pe forum, decat sa rada colegii de mine pe la spate ca nu stiu sa scriu corect, in felul asta cei care imi fac observatie imi fac un bine, oferindu-mi ocazia sa imi corectez greselile. Daca as fi proasta, i-as ignora.

User avatar
zana_ale
senior
senior
Posts: 362
Joined: Thu Oct 30, 2008 7:49 pm
Location: cu zana

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby zana_ale » Mon Nov 09, 2009 6:18 pm

Ai si tu dreptate... Cred ca , cel putin la mine, am cam ajuns la sfarsitul rabdarii si ca stresul isi spune cuvantul...
mamica unei zane!

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby raysa_damaris » Mon Nov 09, 2009 6:22 pm

Ma scuzati amandoua ca intervin intr-o discutie ce nu ma priveste.Eu cu tine am avut pana acum destule discutii in contradictoriu ca sa iti spun ca uneori dintr-o astfel de discutie se poate degenera usor si poti fi inteleasa gresit...chiar si cand intentiile sunt bune...iar uneori tonul face muzica si al tau e mai ,,acid,, decat al altora.Pe de alta parte pe zana_ale o stiu din postarile de anul trecut si e intotdeauna politicoasa ...poate ca acum e stresata si cu nervii intinsi si o simpla observatie a parut aiurea ...Dar fiecare e in felul sau si ar trebui luat ca atare :peace:
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42713
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby Calico » Mon Nov 09, 2009 6:26 pm

Nu-i nimic, e bine sa te descarci. Mai bine pe cineva care te enerveaza pe un forum, decat pe o persoana reala.

mada_alintata
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Mon Nov 17, 2008 11:03 pm

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby mada_alintata » Mon Nov 09, 2009 6:27 pm

intrebare pt cei care au mai dat rez-ul...daca pe rezitest fac in jur de 800-850 la teste si am trecut prin materie de 3 ori(deci chiar stiu de ce aleg raspunsurile,nu ma bazez doar pe memorie vizuala), ce m-ar ajuta mai mult,tot teste sau ma mai uit pe teme...off stresul asta...

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby Velvet Underground » Mon Nov 09, 2009 6:29 pm

Da ma, ignora-ma si fa in contiuare greseli de ortografie, asta e atitudinea matura a unui adult. Esti sigura ca aia mica nu are acces la contul tau pe imed?


Chilotii jos, 10 nuiele la c...' gol

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42713
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby Calico » Mon Nov 09, 2009 6:35 pm

Velvet Underground wrote:
MumaPadurii wrote:Da ma, ignora-ma si fa in contiuare greseli de ortografie, asta e atitudinea matura a unui adult. Esti sigura ca aia mica nu are acces la contul tau pe imed?

Chilotii jos, 10 nuiele la c...' gol

cu pisica cu noua cozi sau bullwhip-ul?
prima lectie inainte sa corectezi pe cineva: invata ce e ala un typo :)

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby Velvet Underground » Mon Nov 09, 2009 6:39 pm

Si tu invata ce e aia ironia pentru ca de veninul tau banuiesc ca s-au saturat multi :devil:
Iar in al doilea rand cred ca diferenta dintre nuia si bici e destul de mare. :peace:

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42713
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby Calico » Mon Nov 09, 2009 6:40 pm

mada_alintata wrote:intrebare pt cei care au mai dat rez-ul...daca pe rezitest fac in jur de 800-850 la teste si am trecut prin materie de 3 ori(deci chiar stiu de ce aleg raspunsurile,nu ma bazez doar pe memorie vizuala), ce m-ar ajuta mai mult,tot teste sau ma mai uit pe teme...off stresul asta...

Parerea mea e ca intotdeuna e bine sa te uiti pe teme. Pe cele la care ai cele mai multe probleme, sau sa faci o recapitulare din toate si sa repeti notiunile cele mai "enervante": enumerari, reactii adverse ale tratamentului...

Nu strica nici sa mai faci un test-doua, ca sa nu-ti iesi din mana si sa vezi unde mai e nevoie sa repeti, acum pe ultima suta de metri. Cea mai buna strategie e intotdeauna o combinatie, niciodata nu e "doar grile" sau "doar invatat".

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby raysa_damaris » Mon Nov 09, 2009 6:41 pm

mada_alintata wrote:intrebare pt cei care au mai dat rez-ul...daca pe rezitest fac in jur de 800-850 la teste si am trecut prin materie de 3 ori(deci chiar stiu de ce aleg raspunsurile,nu ma bazez doar pe memorie vizuala), ce m-ar ajuta mai mult,tot teste sau ma mai uit pe teme...off stresul asta...

Sa nu te mai lauzi... :mrgreen: Sorry,nu m-am putut abtine...incearca sa faci 990 pe rezitest si citeste a 4-a oara :allright:
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42713
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby Calico » Mon Nov 09, 2009 6:43 pm

Velvet Underground wrote:Si tu invata ce e aia ironia pentru ca de veninul tau banuiesc ca s-au saturat multi

Pai m-am prins ca esti ironic, dar si ironia trebuie sa se bazeze pe ceva, altfel n-are farmec.

Iar faptul ca "s-au saturat multi" nu ma multumeste inca. Vreau sa vad procente clare.

didiland11
senior
senior
Posts: 256
Joined: Wed Apr 09, 2008 12:02 am

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby didiland11 » Mon Nov 09, 2009 7:00 pm

mada_alintata wrote:intrebare pt cei care au mai dat rez-ul...daca pe rezitest fac in jur de 800-850 la teste si am trecut prin materie de 3 ori(deci chiar stiu de ce aleg raspunsurile,nu ma bazez doar pe memorie vizuala), ce m-ar ajuta mai mult,tot teste sau ma mai uit pe teme...off stresul asta...


Mai ai 5 zile de citit cat mai multe subs mici.

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby Velvet Underground » Mon Nov 09, 2009 11:53 pm

dr_dr wrote:ce v-am zis eu de rezitest
nu v-a ajutat decat sa pierdeti timpul si sa aveti impresia ca stiti tot
grilele de pe rezitest sunt ori foarte usoare ori foarte prost concepute. seamana foarte putin cu ce e la examen


Sau sa ai impresia ca nu stii nimic, iar grilele sunt fie cum zici tu, adica usoare, fie foarte grele/aiurea facute.
Caz concret, din icter am facut vreo 65% pe rezitest (mi-am dat un test foarte scurt de 5 CS si 15 CM) iar din grilele de icter date anul trecut la rezi am facut 17 puncte din 19, adica clar mai bine de 65%.
Nu mai zic ca la grilele de pe rezitests mi-au picat vreo 2 cu cifre si inca vreo 2-3 unde ma chinuiam sa vad ce vor ele defapt.

Acum si rezitestul are rolul lui de fixare, dar punctajul de acolo chiar e irelevant si nu trebuie sa te sperie daca e mic si nici sa te faca sa te culci pe o ureche daca e mare.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42713
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby Calico » Tue Nov 10, 2009 12:09 am

Velvet Underground wrote:
dr_dr wrote:dr_dr wrote:
ce v-am zis eu de rezitest
nu v-a ajutat decat sa pierdeti timpul si sa aveti impresia ca stiti tot
grilele de pe rezitest sunt ori foarte usoare ori foarte prost concepute. seamana foarte putin cu ce e la examen

Sau sa ai impresia ca nu stii nimic, iar grilele sunt fie cum zici tu, adica usoare, fie foarte grele/aiurea facute.
Caz concret, din icter am facut vreo 65% pe rezitest (mi-am dat un test foarte scurt de 5 CS si 15 CM) iar din grilele de icter date anul trecut am facut 17 puncte din 19, adica clar mai bine de 65%.
Nu mai zic ca la grilele de pe rezitests mi-au picat vreo 2 cu cifre si inca vreo 2-3 unde ma chinuiam sa vad ce vor ele defapt.

Daca nu stii la ce folosesc normal ca te incurca.
Daca esti baiat destept, te ajuta. Grilele alea nu au rolul de a prezice rezultatul examenului, nu sunt facute ca sa-ti dai tu seama ce destept sau ce prost esti, ci ca sa vezi ce ti-a "scapat" atunci cand ai invatat un subiect.

Sa faci intrebari dintr-un subiect (indiferent ca le compui singur si ca le rezolvi dupa o saptamana, ca le faci de pe rezitest, ca pui un coleg sa-ti puna intrebari din text) e cea mai buna metoda de a fixa cunostintele si de a-ti da seama ce ai inteles gresit sau peste ce ai trecut in graba si era important.

Facutul grilelor nu inlocuieste nici invatatul, nici repetatul, e o metoda complementara. Daca voi nu sunteti de acord cu modul asta de a repeta si nu va ajuta, e ok. Poate nu merge pentru toata lumea. Dar nu folositi ca argumente faptul ca punctajele de pe rezitest sunt diferite de cele de la rezi, pentru ca nu asta e rolul lor.

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby Velvet Underground » Tue Nov 10, 2009 12:16 am

Ai si n-ai dreptate. Te ajuta sa fixezi dar or sa iti indice probabil ca nu stii amanunte foarte detaliate sau date irelevante (doze, epidemiologie, incidente, etc)
Depinde de cat de ok sunt facute acele intrebari pe rezitest. Eu am dat peste intrebari ok dar si peste intrebari cu raspuns gresit, fara raspuns corect sau formulate cu fundul.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42713
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby Calico » Tue Nov 10, 2009 12:19 am

Velvet Underground wrote: Ai si n-ai dreptate. Te ajuta sa fixezi dar or sa iti indice probabil ca nu stii amanunte foarte detaliate sau date irelevante (doze, epidemiologie, incidente, etc)

De-aia am zis ca te ajuta... daca esti baiat destept. :wink:


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests