cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

de dat il dam, dar il mai terminam ?
User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby marmotul » Sat Oct 03, 2009 8:45 pm

atunci inseamna ca e buna si metoda ta, daca chiar vorbesti serios. daca nu, lasa glumele pe alta data, ''astia micii'' nu au nevoie de asa ceva acum
qpepsi.gif

User avatar
Ciociolina
senior
senior
Posts: 307
Joined: Mon Aug 24, 2009 12:43 am
Location: City of Hell

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby Ciociolina » Sat Oct 03, 2009 8:48 pm

nu e metoda mea.
eu am zis doar ca merge.
Liberate tutemet ex inferis!

User avatar
optimus
senior
senior
Posts: 251
Joined: Sat Apr 09, 2005 11:51 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby optimus » Sat Oct 03, 2009 9:59 pm

Sfatul meu este sa invatati fiecare dupa cum este obisnuit.Nu faceti excese ca pe urma clacati.Tot respectul pentru cei care au impartasit metodele lor,dar nu la toti merge..pentru ca fiecare are un alt ritm/bioritm.Nu poti forta organismul aiurea daca nu poate.Cand am dat eu in sala de examen o fatuca a lesinat din cauza extenuarii.Ce-a rezolvat??Nica.A pierdut mult timp pe la baie cu supraveghetorii si nici nu stiu daca a mai reusit sa termine.Indiferent cum invatati,important e sa fiti organizati.Cine poate sa invete si noaptea sa invete ,cine nu sa invete ziua.
Bafta.
REST IN PEACE!

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 22083
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby Melania » Sat Oct 03, 2009 10:13 pm

optimus wrote:Cine poate sa invete si noaptea sa invete ,cine nu sa invete ziua.

Mi se pare corect.

User avatar
invatacel
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Jun 14, 2009 1:40 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby invatacel » Sat Oct 03, 2009 11:38 pm

optimus wrote:Sfatul meu este sa invatati fiecare dupa cum este obisnuit.Nu faceti excese ca pe urma clacati.Tot respectul pentru cei care au impartasit metodele lor,dar nu la toti merge..pentru ca fiecare are un alt ritm/bioritm.Nu poti forta organismul aiurea daca nu poate.Cand am dat eu in sala de examen o fatuca a lesinat din cauza extenuarii.Ce-a rezolvat??Nica.A pierdut mult timp pe la baie cu supraveghetorii si nici nu stiu daca a mai reusit sa termine.Indiferent cum invatati,important e sa fiti organizati.Cine poate sa invete si noaptea sa invete ,cine nu sa invete ziua.
Bafta.



corect :allright: pt ca pina la urma, singurul lucru care conteaza e sa fim sanatosi. Cred ca sanatatea noastra ar fi singurul lucru care trebuie sa ne intereseze in afara rezi...restul, familie, prieteni etc, pot astepta si dupa, dar fara sanatate nu facem nimic.

User avatar
999
senior
senior
Posts: 120
Joined: Wed Sep 09, 2009 11:46 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby 999 » Sat Oct 03, 2009 11:44 pm

Invatati, dar nu uitati sa si traiti. Eu pot sa invat cel mai bine dupa ce fac sex.

User avatar
invatacel
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Jun 14, 2009 1:40 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby invatacel » Sun Oct 04, 2009 1:40 am

999 wrote:Invatati, dar nu uitati sa si traiti. Eu pot sa invat cel mai bine dupa ce fac sex.



inseamna ca faci des sex, ca la cat e de invatat pt rezi...50 de teme....50 de partide de sex....o la are 30 -31 zile, deci inseamna ca faci sex de mai multe ori pe zi.... :lol:

paulshyne
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Fri Sep 04, 2009 1:17 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby paulshyne » Sun Oct 04, 2009 11:11 am

Salut.

As vrea sa va intreb pe cei care ati dat rezi in anii precedenti un lucru. Si anume.. cat gresesc prin faptul ca nu fac fiecare grila la fiecare subiect de pe rezitest. Am incercat sa fac, si la cateva subiecte dar acuma imi generez cate un test de 50-100 intrebari pe subiect. Mai fac si combinate dar nu am facut pana acuma nici un test complet 200 in conditii de examen. O sa le fac si pe alea.

Ah si inca o chestie. La teste scot cam 80-85% in medie. Nu am reusit inca sa trec de 90. Tre sa recunosc ca mi-e putin frica ca o sa fie concuresta mai mare anul acesta si dupa parerea mea o sa fie note destul de mari. In momentul de fata am materia citita de aproape 3 ori (in vreo 5-7 zile :D ). Vreau sa o mai fac odata si apoi subiectele mici chiar inainte.. gen sub 12-15 pag. Sper sa imi mai sui marja de succes :), Nu vreau sa iau primul dar tintesc cat mai sus.

Mersi, si toate bune.

User avatar
zana_ale
senior
senior
Posts: 362
Joined: Thu Oct 30, 2008 7:49 pm
Location: cu zana

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby zana_ale » Sun Oct 04, 2009 11:20 am

paulshyne wrote:Salut.

As vrea sa va intreb pe cei care ati dat rezi in anii precedenti un lucru. Si anume.. cat gresesc prin faptul ca nu fac fiecare grila la fiecare subiect de pe rezitest. Am incercat sa fac, si la cateva subiecte dar acuma imi generez cate un test de 50-100 intrebari pe subiect. Mai fac si combinate dar nu am facut pana acuma nici un test complet 200 in conditii de examen. O sa le fac si pe alea.

Ah si inca o chestie. La teste scot cam 80-85% in medie. Nu am reusit inca sa trec de 90. Tre sa recunosc ca mi-e putin frica ca o sa fie concuresta mai mare anul acesta si dupa parerea mea o sa fie note destul de mari. In momentul de fata am materia citita de aproape 3 ori (in vreo 5-7 zile :D ). Vreau sa o mai fac odata si apoi subiectele mici chiar inainte.. gen sub 12-15 pag. Sper sa imi mai sui marja de succes :), Nu vreau sa iau primul dar tintesc cat mai sus.

Mersi, si toate bune.

Adica, ai citit materia de 3 ori in 7 zile?!!!!!!!!!
mamica unei zane!

paulshyne
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Fri Sep 04, 2009 1:17 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby paulshyne » Sun Oct 04, 2009 11:27 am

Ah nu. nici chiar asa. Zic ca in o saptama sa o termin a treia oara. :)

User avatar
999
senior
senior
Posts: 120
Joined: Wed Sep 09, 2009 11:46 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby 999 » Sun Oct 04, 2009 12:22 pm

invatacel wrote:
999 wrote:Invatati, dar nu uitati sa si traiti. Eu pot sa invat cel mai bine dupa ce fac sex.



inseamna ca faci des sex, ca la cat e de invatat pt rezi...50 de teme....50 de partide de sex....o la are 30 -31 zile, deci inseamna ca faci sex de mai multe ori pe zi.... :lol:

ei nu te mai gandi la prostii @invatacel, pentru ca nu poti invata productiv. (nu le mai zice partide de sex, ca suna naspa, parca ar fi de poker, dar daca ziceam dragoste, nu cred ca intelegea lumea)
sper ca nu inveti mai mult de 3 teme pe zi, pentru ca o sa faci o varza in capul tau, oricat de brainiaca ai fi. (si alea subiecte mici).
plus ca eu am inceput din timp sa invat pentru rezi, nu m-am apucat acum, ci din ianuarie.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby marmotul » Sun Oct 04, 2009 1:02 pm

999 wrote:[
plus ca eu am inceput din timp sa invat pentru rezi, nu m-am apucat acum, ci din ianuarie.

aha, te-ai apucat din ianuarie si acum cauti sa cumperi loc la rezi. se vede cit ai invatat.
cine s-a gasit sa dea sfaturi despre cum sa inveti...
qpepsi.gif

User avatar
999
senior
senior
Posts: 120
Joined: Wed Sep 09, 2009 11:46 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby 999 » Sun Oct 04, 2009 4:11 pm

marmotul wrote:
999 wrote:[
plus ca eu am inceput din timp sa invat pentru rezi, nu m-am apucat acum, ci din ianuarie.

aha, te-ai apucat din ianuarie si acum cauti sa cumperi loc la rezi. se vede cit ai invatat.
cine s-a gasit sa dea sfaturi despre cum sa inveti...

prietene, nu vreau medicina de familie si nici psihiatrie...
imi place ca ma urmaresti, daca altceva nu ai de facut :)

User avatar
invatacel
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Jun 14, 2009 1:40 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby invatacel » Sun Oct 04, 2009 7:45 pm

999 wrote:
marmotul wrote:
999 wrote:[
plus ca eu am inceput din timp sa invat pentru rezi, nu m-am apucat acum, ci din ianuarie.

aha, te-ai apucat din ianuarie si acum cauti sa cumperi loc la rezi. se vede cit ai invatat.
cine s-a gasit sa dea sfaturi despre cum sa inveti...

prietene, nu vreau medicina de familie si nici psihiatrie...
imi place ca ma urmaresti, daca altceva nu ai de facut :)


da' ce are , ma rog, psihiatria de ai trecut-o pe lista neagra? ca sincer nici med de familie nu ar trebui desconsiderata...e destul de grea , chiar f grea prin complexitate si mai ales daca o faci cu simt de raspundere;)

User avatar
invatacel
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Jun 14, 2009 1:40 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby invatacel » Sun Oct 04, 2009 7:47 pm

999 wrote:
invatacel wrote:
999 wrote:Invatati, dar nu uitati sa si traiti. Eu pot sa invat cel mai bine dupa ce fac sex.



inseamna ca faci des sex, ca la cat e de invatat pt rezi...50 de teme....50 de partide de sex....o la are 30 -31 zile, deci inseamna ca faci sex de mai multe ori pe zi.... :lol:

ei nu te mai gandi la prostii @invatacel, pentru ca nu poti invata productiv. (nu le mai zice partide de sex, ca suna naspa, parca ar fi de poker, dar daca ziceam dragoste, nu cred ca intelegea lumea)
sper ca nu inveti mai mult de 3 teme pe zi, pentru ca o sa faci o varza in capul tau, oricat de brainiaca ai fi. (si alea subiecte mici).
plus ca eu am inceput din timp sa invat pentru rezi, nu m-am apucat acum, ci din ianuarie.


si de unde sti tu de cand si cum invat eu....asa ca nu mai fa supozitii eronate....si as vrea sa stiu traducerea cuvantului "brainiaca":)) e interesant...in ce limba e?

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby marmotul » Sun Oct 04, 2009 8:58 pm

cum va merge invatatul? s-a apucat careva de impartit ziua in 2 si de facut calendare? merge mai bine asa? nu uitati, nu intrati in panica, tineti-va de program, faceti cite subiecte v-ati propus si o sa fie bine
qpepsi.gif

User avatar
Ciociolina
senior
senior
Posts: 307
Joined: Mon Aug 24, 2009 12:43 am
Location: City of Hell

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby Ciociolina » Sun Oct 04, 2009 9:29 pm

abia astept topicul cu : am picat rezi pentru ca nu am avut timp sa imbulinez foaia.

apropo, se mai imbulineaza sau au schimbat tactica?
Liberate tutemet ex inferis!

User avatar
dr_h
senior
senior
Posts: 172
Joined: Wed Aug 19, 2009 6:55 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby dr_h » Sun Oct 04, 2009 10:06 pm

Incerc sa termin materia. Mai am 14 capitole. Fac cate un capitol pe zi pe care-l parcurg de 4 ori si apoi fac teste (cate 200 din tema respectiva). Am momente in care am incredere in mine si momente cand imi pierd curajul.. Sper apoi sa recpitulez cate 3 capitole pe zi si in zilele ramase sa mai fac teste din toata materia si sa recitesc anumite capitole...

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby marmotul » Sun Oct 04, 2009 10:19 pm

eu citeam o singura data, apoi citeam grile, nu le rezolvam. unde nu stiam raspunsul la grila ma apucam si citeam din nou tot paragraful respectiv, pentru ca insemna ca nu invatasem destul partea aia. oricum eu nu depaseam 100 de grile pe zi, caci ma epuizau nervos si a doua zi nu mai aveam putere sa citesc.
a doua oara merge mult mai repede, poti citi dublu fata de prima oara
qpepsi.gif

User avatar
dr_h
senior
senior
Posts: 172
Joined: Wed Aug 19, 2009 6:55 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby dr_h » Sun Oct 04, 2009 10:22 pm

Eu cand citesc un capitol il citesc o data, a doua oara subliniez valori sau cuvinte care-mi sar in ochi, apoi mai citesc odata dupa ce am subliniat paragraful sau subcapitolul respectiv si apoi citesc ultima ora tot. Se considera ca trec de mai multe ori prin materie? :D

Doktorita
senior
senior
Posts: 213
Joined: Sun Nov 16, 2008 3:54 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby Doktorita » Sun Oct 04, 2009 10:46 pm

Ciociolina wrote:abia astept topicul cu : am picat rezi pentru ca nu am avut timp sa imbulinez foaia.

apropo, se mai imbulineaza sau au schimbat tactica?


Se imbulineaza si la licenta deja am avut un prim episod trist in privinta asta. Am reusit sa termin de imbulinat insa cu tahicardie si cu risc crescut de atac de panica :). Mi-am dat seama ca la rezi va trebuie sa fiu mai rapida...carioca aceea speciala merge bine?...Pentru ca la licenta am avut un pix prost si mergea ft greu. E o idee bune sa imbulinam raspunsurile complement simplu imediat ce le-am terminat?...Sau mai bine totul odata.

User avatar
invatacel
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Jun 14, 2009 1:40 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby invatacel » Mon Oct 05, 2009 9:51 am

Doktorita wrote:
Ciociolina wrote:abia astept topicul cu : am picat rezi pentru ca nu am avut timp sa imbulinez foaia.

apropo, se mai imbulineaza sau au schimbat tactica?


Se imbulineaza si la licenta deja am avut un prim episod trist in privinta asta. Am reusit sa termin de imbulinat insa cu tahicardie si cu risc crescut de atac de panica :). Mi-am dat seama ca la rezi va trebuie sa fiu mai rapida...carioca aceea speciala merge bine?...Pentru ca la licenta am avut un pix prost si mergea ft greu. E o idee bune sa imbulinam raspunsurile complement simplu imediat ce le-am terminat?...Sau mai bine totul odata.


e o carioca obisnuita la rezi, nu te astepta sa iti dea cine stie ce marker sofisticat, e o carioca obisnuita cu care trebuie sa ai grija sa nu ii tocesti vafrful cand completezi caietul de grile ca sa poti sa faci bulinele...cat despre tahicardia de la imbulinat cred ca toti trecem prin asta...

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby dr_dr » Mon Oct 05, 2009 11:25 am

e o carioca naspa da 10 bani :hate:
ai voie sa o schimbi (cred ca doar o singura data ,poate ma insel)
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby marmotul » Mon Oct 05, 2009 4:38 pm

dr_h wrote:Eu cand citesc un capitol il citesc o data, a doua oara subliniez valori sau cuvinte care-mi sar in ochi, apoi mai citesc odata dupa ce am subliniat paragraful sau subcapitolul respectiv si apoi citesc ultima ora tot. Se considera ca trec de mai multe ori prin materie? :D

nu. a trece de mai multe ori prin materie inseamna a repeta un subiect la o distanta de zile, saptamini etc. daca il citesti de mai multe ori in aceeasi zi inseamna ca l-ai invata bine, si doar atit.

miri, te rog abtine-te.
moderatorilor, ce pana mea faceti? incerc sa fac si eu o treaba serioasa aici si apar toti obositii cu spamuri. va rog faceti ceva in privinta asta.
qpepsi.gif

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby marmotul » Mon Oct 05, 2009 4:46 pm

dr_dr wrote:e o carioca naspa da 10 bani :hate:
ai voie sa o schimbi (cred ca doar o singura data ,poate ma insel)

da, o singura data o poti scimba, si nu toata lumea, ca sunt doar vreo 10 in plus pe sala.
vedeti ca era pe aici o grila de aia- o foaie cu buline. descarcati-o si imbulinati pe ea sa va faceti mina. daca exersezi termini tot de imbulinat in 30 min si ai mai mult de gindit,altfel dureaza vreo ora cu totul. vedeti sa nu depasiti marginile, ca cica se depuncteaza, si trebuie umpluta bulina aia in totalitate, ca altfel da erori softul
qpepsi.gif

docX
junior
junior
Posts: 38
Joined: Thu Dec 04, 2008 12:42 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby docX » Mon Oct 05, 2009 7:27 pm

cea mai buna varianta e sa inveti germana, sau orice alta limba a carei tara te primeste cu bratele deschise....
so, keep walking

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby marmotul » Mon Oct 05, 2009 8:22 pm

docX wrote:cea mai buna varianta e sa inveti germana, sau orice alta limba a carei tara te primeste cu bratele deschise....
so, keep walking

asta asa e. cred ca asta e cea mai buna varianta dintre toate
qpepsi.gif

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby cog1983 » Tue Oct 06, 2009 1:08 pm

marmotul wrote:
dr_dr wrote:e o carioca naspa da 10 bani :hate:
ai voie sa o schimbi (cred ca doar o singura data ,poate ma insel)

da, o singura data o poti scimba, si nu toata lumea, ca sunt doar vreo 10 in plus pe sala.
vedeti ca era pe aici o grila de aia- o foaie cu buline. descarcati-o si imbulinati pe ea sa va faceti mina. daca exersezi termini tot de imbulinat in 30 min si ai mai mult de gindit,altfel dureaza vreo ora cu totul. vedeti sa nu depasiti marginile, ca cica se depuncteaza, si trebuie umpluta bulina aia in totalitate, ca altfel da erori softul

Mai... nu speriati oamenii. NU e nici o tragedie daca depasesti cu jumate de milimetru cerculetul respectivi sau daca nu-l umpli tot. Eu n-am imbulinat perfect cerculetele respective si, culmea, mi s-au luat in considerare raspunsurile. Si au fost si buline in care am pus un punct negru (mic) si apoi mi-am dat seama ca nu era raspunsul bun si l-am lasat asa. Nu va stresati pentru buline. E ultimul lucru pentru care trebuie sa va stresati. Le faceti asa cum reusiti, cu mana tremurand sau cum va vine pe moment si e ok.
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

erdelean
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sun Dec 14, 2008 4:07 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby erdelean » Tue Oct 06, 2009 1:14 pm

stie cineva care a fost ultima nota cu care s-a luat ATI in 2008?
multumesc

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby marmotul » Tue Oct 06, 2009 4:13 pm

erdelean wrote:stie cineva care a fost ultima nota cu care s-a luat ATI in 2008?
multumesc

pe post s-a luat destul de jos, in unele orasele chiar jos de tot in clasament
qpepsi.gif

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby gaurav_singh_md » Tue Oct 06, 2009 7:54 pm

cog1983 wrote:
marmotul wrote:
dr_dr wrote:e o carioca naspa da 10 bani :hate:
ai voie sa o schimbi (cred ca doar o singura data ,poate ma insel)

da, o singura data o poti scimba, si nu toata lumea, ca sunt doar vreo 10 in plus pe sala.
vedeti ca era pe aici o grila de aia- o foaie cu buline. descarcati-o si imbulinati pe ea sa va faceti mina. daca exersezi termini tot de imbulinat in 30 min si ai mai mult de gindit,altfel dureaza vreo ora cu totul. vedeti sa nu depasiti marginile, ca cica se depuncteaza, si trebuie umpluta bulina aia in totalitate, ca altfel da erori softul

Mai... nu speriati oamenii. NU e nici o tragedie daca depasesti cu jumate de milimetru cerculetul respectivi sau daca nu-l umpli tot. Eu n-am imbulinat perfect cerculetele respective si, culmea, mi s-au luat in considerare raspunsurile. Si au fost si buline in care am pus un punct negru (mic) si apoi mi-am dat seama ca nu era raspunsul bun si l-am lasat asa. Nu va stresati pentru buline. E ultimul lucru pentru care trebuie sa va stresati. Le faceti asa cum reusiti, cu mana tremurand sau cum va vine pe moment si e ok.

there is a 20-25% margin of error. (de unde stiu eu? pentru ca nu este prima data cand dau examen de genul asta, cu imbulinare)
margin of error exista mai mult daca depasesti cercul. (sistem folosit este vechi si poate la urmatoarea greva trebuie discutat)

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby gaurav_singh_md » Tue Oct 06, 2009 7:55 pm

erdelean wrote:stie cineva care a fost ultima nota cu care s-a luat ATI in 2008?
multumesc

sub 620 pe post (cu centrul de pregatire craiova)

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby marmotul » Thu Oct 08, 2009 4:03 pm

tin sa le reamintesc tuturor ca metoda de invatat prezentata de mine nu garanteaza obtinerea unui punctaj mare, eu nu am spus ca daca faci asa o sa iei nush ce nota invatind doar 1,5-2 luni. este doar o metoda prin care poti lua rezidentiatul, descurcindu-te in putinul timp ramas.
daca visati cine stie ce specialitati trebui sa puneti osul la treaba cu muult timp in urma.

spun asta doar ca sa nu imi mai dati pm cu acelasi intrebari tot timpul.
qpepsi.gif

rezi
junior
junior
Posts: 58
Joined: Tue Mar 31, 2009 2:06 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby rezi » Thu Oct 08, 2009 5:40 pm

transferurile de la un centru de pregatire la altul se obtin usor?

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby marmotul » Thu Oct 08, 2009 6:14 pm

destul de usor. mai ales din buc in alt centru, dar se poate si invers
dar daca bagi un motiv temeinic poti. daca nu ,obtii o detasare, apoi transfer. sau pur si simplu vorbesti cu proful tau si ajungi la mica intelegere, mai ales ca profii din tara cam sunt prieteni intre ei
qpepsi.gif

rezi
junior
junior
Posts: 58
Joined: Tue Mar 31, 2009 2:06 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby rezi » Thu Oct 08, 2009 6:51 pm

stiti cumva care a fost ultimul punctaj la medicina interna, pe loc?
multumesc!

User avatar
rezidante
senior
senior
Posts: 466
Joined: Sun Jan 25, 2009 4:26 pm
Location: Kandahar

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby rezidante » Thu Oct 08, 2009 7:07 pm

La nivelul de pregatire al absoventilor de azi,cred ca sunt prea multe locuri scoase la concurs.Mai mult de 500 de candidati/an, bine prgatiti nu prea participa anual la acest concurs de intrare in rezidentiat!
1000 de candidati(varza) provin de la facultati private,1000 de candidati au un nivel de prgatire de nota 4-5(cei cu taxa),efectiv la acest concurs paticipa in jur de 2000 de candidati anual.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby marmotul » Thu Oct 08, 2009 8:06 pm

care sunt alea facultatile private de medicina nene?
qpepsi.gif

Doktorita
senior
senior
Posts: 213
Joined: Sun Nov 16, 2008 3:54 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby Doktorita » Thu Oct 08, 2009 8:46 pm

Una din ele Titu Maiorescu cu siguranta !

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 22083
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby Melania » Thu Oct 08, 2009 8:59 pm

rezidante wrote:1000 de candidati(varza) provin de la facultati private,1000 de candidati au un nivel de prgatire de nota 4-5(cei cu taxa),efectiv la acest concurs paticipa in jur de 2000 de candidati anual.

Din aia 2000 de candidati, 1000 sunt fete. Cam un sfert vor fi in preajma/pe ciclu, deci imposibil sa se concentreze. Un alt sfert sunt tocilare care nu pricep nimic din ce citesc, restul sunt niste tarfe care au venit si ele la rezi sa se afle in treaba iar celelalte sunt pur si simplu proaste.
Din cei o mie de candidati, 299 sunt din Craiova, vor fi foarte nervosi ca nu s-a facut prazul in anul asta deci nu vor avea nici o sansa. 200 sunt din Timisoara iar ei, se stie sunt lenti si pana sa imbulineze toata grila eu am si terminat examenul. Resul de o suta de candidati aplica strategia lui Trident, deci vor pica toti. Ramane rezidante singurul care ia rezi. Cu coronitza.


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests