cine a luat post in cv, hr???

de dat il dam, dar il mai terminam ?
User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: cine a luat post in cv, hr???

Postby AvLee » Wed Dec 17, 2008 1:23 pm

ares/tm wrote:lasati labele, treceti la topic


Ouch asta a durut. Dar ca fim ontopic, ar trebui sa modifici intrebarea , cine a luat post in cv,hr si are de gand sa ramana acolo ???
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

vazi
senior
senior
Posts: 437
Joined: Sat Nov 22, 2008 7:47 pm
Location: Bucuresti (atm)

Re: cine a luat post in cv, hr???

Postby vazi » Wed Dec 17, 2008 1:24 pm

PS:
cat despre ardeal/ ROsler sunt convins ca adevaru ii la mijloc. spre bucuria mea post-WW Ardealul a ramas la noi... si realizarile lor tot asa. si asta conteaza, conf faptului ca nu se fac modificari de granitza... ca altfel noi ar trebui sa revendicam ... teritoriu pana la nemti sau si de la ei ca doar suntem urmasii dacilor-adica noi astia rom, turc, slav, maghiari, ceva romani, cava tatari, tzeva greci, ceva nemti,ceva unguri si secui, ceva lipoveni-ukranieini, ceva bulgari si aromani si mai noi ceva chinezi si arabi samd- noi astia numiti urmasii dacilor :)
in sfarsit asa cum noi (eu ) visez la ROmania mare renascuta si recuperarea teritoriilor- bucovina, basarabia, zone din bulgaria ukraina etc
si ei au voie sa viseze si sa spere la o nou identitate .. in fond si tiganii si kosovarii au primit una nou noutza, aaaa asa ca sa vb doar de timpurile fff recente ca sa nu mai vb de Georgia si alte murdarii si confuze.
mmmm dar desi cred in rolul semanatorist al medicului si importanta sa in viata culturala sau sociala a urbei- deci consider tema ff importanta, nu cred ca ii cazu sa mai batem apa in piua ca pe forumu asta ... nu de alta dar il denaturam... si nu in ultimu rand s-ar putea sa ne intelegem gresit opiniile sau sa iscam certuri fara relevanta in viata curenta de medic.
:peace:
PS repet: sperr sa mai gasesc loc ca sa ma duc acolo -M Ciuc - ca sa fiu on topic :P
pq pas?

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: cine a luat post in cv, hr???

Postby AvLee » Wed Dec 17, 2008 1:30 pm

vazi wrote:PS:
cat despre ardeal/ ROsler sunt convins ca adevaru ii la mijloc. spre bucuria mea post-WW Ardealul a ramas la noi... si realizarile lor tot asa. si asta conteaza, conf faptului ca nu se fac modificari de granitza... ca altfel noi ar trebui sa revendicam ... teritoriu pana la nemti sau si de la ei ca doar suntem urmasii dacilor-adica noi astia rom, turc, slav, maghiari, ceva romani, cava tatari, tzeva greci, ceva nemti,ceva unguri si secui, ceva lipoveni-ukranieini, ceva bulgari si aromani si mai noi ceva chinezi si arabi samd- noi astia numiti urmasii dacilor :)
in sfarsit asa cum noi (eu ) visez la ROmania mare renascuta si recuperarea teritoriilor- bucovina, basarabia, zone din bulgaria ukraina etc
si ei au voie sa viseze si sa spere la o nou identitate .. in fond si tiganii si kosovarii au primit una nou noutza, aaaa asa ca sa vb doar de timpurile fff recente ca sa nu mai vb de Georgia si alte murdarii si confuze.
mmmm dar desi cred in rolul semanatorist al medicului si importanta sa in viata culturala sau sociala a urbei- deci consider tema ff importanta, nu cred ca ii cazu sa mai batem apa in piua ca pe forumu asta ... nu de alta dar il denaturam... si nu in ultimu rand s-ar putea sa ne intelegem gresit opiniile sau sa iscam certuri fara relevanta in viata curenta de medic.
:peace:
PS repet: sperr sa mai gasesc loc ca sa ma duc acolo -M Ciuc - ca sa fiu on topic :P



De acord hai sa o lasam asa kum este. Totusi nu ma pot abtine sa nu ma amuz kum incearca sa mi se inchida gura. Ba ca am greseli gramaticale , ba ca nu sunt on topic.....

Si on topic. Da stiu doua persoane care au luat acolo de dragul specialitati dar nu au de gand nici in ruptul capului sa ramana acolo. Exact ce specialtiate si spital habar nu am.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: cine a luat post in cv, hr???

Postby gaurav_singh_md » Wed Dec 17, 2008 1:43 pm

vai vai....atata discutii pe o tema asa de banala....noi facem parte din UE....nu mai este cu nemtii, ungurii, bulgarii, s.a.m.d,....we r after all living on the same tiny planet....

for avlee....i did study european history and geography in school (and out of personal interest)......gypsies migrated to india from the same place from where they migrated to europe.....and i sincerely don't believe that there r any pure races left ....it's all a big mixture...

medicbft
junior
junior
Posts: 53
Joined: Thu Sep 04, 2008 5:02 pm

Re: cine a luat post in cv, hr???

Postby medicbft » Fri Dec 19, 2008 7:46 pm

la spitalul la care am eu post este un singur medic roman si pleca si ala.ei ...ce ziceti? si mi s-a zis ca este indicat sa invat maghiara ca pacientii batrani nu stiu romanete...uhuuu in tara mea sa vorbesc maghiara??sa ma inteleg cu pacientii prin asistenta?

User avatar
milex
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Wed Nov 19, 2008 9:02 pm

Re: cine a luat post in cv, hr???

Postby milex » Mon Dec 22, 2008 10:42 am

E usor sa faci pe analistul fenomenului de la distanta. Nu e chiar asa cum va place sa-l tineti minte.
Intradevar, situatia nu este roz, dar agitatorii lor(UDMR) tocmai si-au pierdut obiectul muncii: a iesit PRM-ul din parlament.
Asta arata ca oamanii si-au pierdut interesul pentru disputa asta augumentata fortat de diversi antimaghiari de profesie. Pe de alta parte probabil ca in maxim un mandat va disparea si UDMR-ul, ca un partid iredentist si xenofob ce este.
Pentru domnisoara care a deschis topicul, eu am de gand sa raman la postul pe care l-am luat.
Am colaboratori si parteneri de afaceri in HarCov care pana acum s-au dovedit mai parolisti decat romanii cu care am lucrat.
Intradevar, se simte clar ca le-ar place foarte mult sa vorbesc cu ei in ungureste, dar asta n-or s-o vada. Prefer sa invat germana.
MAXIMA CELEBRA (EVENTUL IN LATINA)

pisicuta
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Tue Dec 02, 2008 7:07 pm

Re: cine a luat post in cv, hr???

Postby pisicuta » Mon Dec 29, 2008 8:19 pm

Eu zic ca noi deocamdata suntem in Romania am avut si colegi magiari care erau de treaba/treaba mare e cu pacientii care nu stiu sau se prefac ca nu stiu o boaba romaneste da sa vezi cand ii intrebam ce s-a intamplat si ei imi vorbeau in magiara si eu ma prefaceam ca nu-i aud si ii puneam sa repete si sa vezi atunci cum rosteau in romana daca-i doare spun ei daca nu ii lasi ca poate le vine mintea la cap....si da roade va spun daca faceti asa...

Ales
junior
junior
Posts: 70
Joined: Wed Apr 23, 2008 6:21 pm

Re: cine a luat post in cv, hr???

Postby Ales » Mon Dec 29, 2008 8:46 pm

pisicuta wrote:Eu zic ca noi deocamdata suntem in Romania am avut si colegi magiari care erau de treaba/treaba mare e cu pacientii care nu stiu sau se prefac ca nu stiu o boaba romaneste da sa vezi cand ii intrebam ce s-a intamplat si ei imi vorbeau in magiara si eu ma prefaceam ca nu-i aud si ii puneam sa repete si sa vezi atunci cum rosteau in romana daca-i doare spun ei daca nu ii lasi ca poate le vine mintea la cap....si da roade va spun daca faceti asa...


Vrei sa spui ca aceasta e singura solutie?
Nu ar fii mai usor sa inveti cateva cuvinte (10-20) ca sa te descurci la o anamneza?
De cand e asa rusinos sa mai inveti o limba?
Perioada comunista va prostit rau de tot.
Ridicati-va capul si uitati-va in jur , peste tot cei care stiu mai multe limbi sunt mai apreciati.
Si pana la urma , cred ca daca pacientul vede, ca te intereseaza un pic sa comunici cu el, poate ii creste increderea si iti recompenseaza efortul.

Dar NU, e rusinos sa ma vada romanii mei ca vorbesc ungureste cu pacientii mei! Pacat de cei care nu au curaj si se lasa purtati de acel val de ura care desparte aceste 2 natii.

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: cine a luat post in cv, hr???

Postby AvLee » Mon Dec 29, 2008 11:47 pm

Ales wrote:
pisicuta wrote:Eu zic ca noi deocamdata suntem in Romania am avut si colegi magiari care erau de treaba/treaba mare e cu pacientii care nu stiu sau se prefac ca nu stiu o boaba romaneste da sa vezi cand ii intrebam ce s-a intamplat si ei imi vorbeau in magiara si eu ma prefaceam ca nu-i aud si ii puneam sa repete si sa vezi atunci cum rosteau in romana daca-i doare spun ei daca nu ii lasi ca poate le vine mintea la cap....si da roade va spun daca faceti asa...


Vrei sa spui ca aceasta e singura solutie?
Nu ar fii mai usor sa inveti cateva cuvinte (10-20) ca sa te descurci la o anamneza?
De cand e asa rusinos sa mai inveti o limba?
Perioada comunista va prostit rau de tot.
Ridicati-va capul si uitati-va in jur , peste tot cei care stiu mai multe limbi sunt mai apreciati.
Si pana la urma , cred ca daca pacientul vede, ca te intereseaza un pic sa comunici cu el, poate ii creste increderea si iti recompenseaza efortul.

Dar NU, e rusinos sa ma vada romanii mei ca vorbesc ungureste cu pacientii mei! Pacat de cei care nu au curaj si se lasa purtati de acel val de ura care desparte aceste 2 natii.


Dar ce e rusinos ca pacient sa inveti 10-20 de cuvinte in limba romana ca sa sti sa spui ce te doare. Mai ales cand esti cetatean al acestei tari cu vechime?


LE: Vreau sa ma inscriu si eu la un curs de limba tiganeasca. Ca astia ca minoritate sunt mai multi decat ungurii cred.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

pisicuta
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Tue Dec 02, 2008 7:07 pm

Re: cine a luat post in cv, hr???

Postby pisicuta » Tue Dec 30, 2008 12:15 pm

Auzi nu e rusine sa inveti inca o limba eu una vorbesc fluent 3 dar deocamdata eu sunt in Romania si sunt medic nu traducator de limbi sa le fie lor rusine ca au trait o viata in tara asta si nu au vrut sa invete nimic daca treci granita ia vezi cum se uita la tine daca le spui ca esti roman da sa mai intrebi ceva daca esti pe la un market ei nici macar o limba de circulatie cum e engleza nu vor sa o invete

User avatar
ares/tm
elder
elder
Posts: 949
Joined: Tue May 09, 2006 8:13 am
Location: timishoara

Re: cine a luat post in cv, hr???

Postby ares/tm » Tue Dec 30, 2008 1:49 pm

ati denaturat topicul, vb numai despre chestii care se petrec izolat...mi-e greu sa cred ca unii dintre voi ganditi asa...oricum, ramaneti acolo, peste carpati, noua ne e bine unde suntem.cu respecte la multi ani
i can resist everything except temptation

User avatar
dyddy
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Oct 20, 2008 1:48 pm

Re: cine a luat post in cv, hr???

Postby dyddy » Tue Dec 30, 2008 4:32 pm

invatati ungureste, ca sa nu va fie ciuda ca nu intelegeti ce vi se vb....mergeti sa vedeti oameni civilizati...

ungureste inveti daca esti la unguri; asta e Romania si trebuie sa vb romaneste; cui nu i place, mars la el in tara, in civilizatie...
Mai bine sa fii prost 5 minute daca pui o intrebare , decat sa ramai prost toata viata daca n-o faci!

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: cine a luat post in cv, hr???

Postby AvLee » Tue Dec 30, 2008 6:48 pm

Dar medicii din Ungaria care nu au emigrat din Hg si Cv vorbesc romaneste? Ca si minoritatea romana din Ungaria nu e deloc neglijabila.

ares/tm wrote:oricum, ramaneti acolo, peste carpati, noua ne e bine unde suntem


La toti le e bine?Unii mai batrani care l-au prins pe Horty cred nu ar fi de acord. Sau care sunteti voi?
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

vazi
senior
senior
Posts: 437
Joined: Sat Nov 22, 2008 7:47 pm
Location: Bucuresti (atm)

Re: cine a luat post in cv, hr???

Postby vazi » Thu Jan 01, 2009 3:47 pm

AvLee wrote:Dar medicii din Ungaria care nu au emigrat din Hg si Cv vorbesc romaneste? Ca si minoritatea romana din Ungaria nu e deloc neglijabila.

ares/tm wrote:oricum, ramaneti acolo, peste carpati, noua ne e bine unde suntem


La toti le e bine?Unii mai batrani care l-au prins pe Horty cred nu ar fi de acord. Sau care sunteti voi?

cah... esti retoric in discurs ... cu tendinte sovine.
io vreu sa zic 2 chestii care mi se par solide in a inchide gura national sovinistilor de orice natie(maghiara /romana):
1) populatia romana din ardeal > populatia maghiara din ungaria + ardeal-> concluzie: vreti Ardealul (nu doar HR si CV) in Ungaria ? oki va deveni teritoriu romanesc la primele alegeri de acolo. :peace: ... mai mult pot deveni o populatie minoritara in propria tzara.... cam la fel la noi cu tiganii.
si a 2)-a: in Ungaria a fost rau fatza de romanica, apoi mai bine,iar acum... cred ca ii mai greu acol: medici ungurii vin sa lucre in romania, asta datorita poamelor ce termina aici si le creaza lor posibilitatea sa isi desfaca serviciile in limba romana invatzata dupa ureche si in maghiara. fenomenul se aplica si in alte domenii din ce am inteles insa ideea ii ca ungurii nativi din ungaria nu se sfiesc sa inveteze romaneste si sa lucre cu romanii ptr un ban in plus .. pe care sa-l cheltuie in ungaria. deci exact ca ai nostri ce au plecat in ungaria cand lor le mergea mai bine... sau si acum ca nu au un loc in spital de diverse poame(ma refer in special la div specialitati de spital- lab, gine, chiru etc)?
---// :shock:\\---
atunci dece PRM si UDMR au discursuri pe tema teritoriu/limba? ca sa aiba ceva de spus, nici unu nici altul nu isi doresc anihilarea celuilat , reintregire de teritoriu etc. discursuri ptr fanatici , prozeliti sau doar influentabili/manipulabili. asa...un fel hai sa-i pastorim pe astia si sa ne mearga noua bine ca ii pacat de voturi. :green:
---// :hate: \\---
eh.. asta ii opinia mea.. dar poate trident are alta in fond el a vazut la TgM diversi cetatenti magiari in situatii stranii: urinand pe jos, injurand romani ... etc oameni care i-au intarit convingerile ca ungurii sunt "rai". el fiind rezi pe psihi parca?
cer inchidera topicului- s-a denaturat idea si vb prostii ... incluzandu-ma si pe mine aici.
pq pas?

User avatar
ares/tm
elder
elder
Posts: 949
Joined: Tue May 09, 2006 8:13 am
Location: timishoara

Re: cine a luat post in cv, hr???

Postby ares/tm » Thu Jan 01, 2009 5:47 pm

dyddy wrote:invatati ungureste, ca sa nu va fie ciuda ca nu intelegeti ce vi se vb....mergeti sa vedeti oameni civilizati...

ungureste inveti daca esti la unguri; asta e Romania si trebuie sa vb romaneste; cui nu i place, mars la el in tara, in civilizatie...



vai de tine daca ai sta de ex in elvetia....cate limbi ar trebui sa stii....sau in canada, hm, oare si cei de acolo gandesc asa?englezu nu invata franceza, ca, deh, sa invete francezu limba lui si invers...da, maghiara nu e lb oficiala, dar ma intreb daca ai lucra prin cine stie ce minune intr-un oras unde numa politaiu e roman, ca ai luat acolo post ca sa nu mori de foame, cum te-ai descurca?sau ai tine-o tot p-asta cu:sunt in romania si toti tre sa stie romaneste...hmmm
i can resist everything except temptation

User avatar
ares/tm
elder
elder
Posts: 949
Joined: Tue May 09, 2006 8:13 am
Location: timishoara

Re: cine a luat post in cv, hr???

Postby ares/tm » Thu Jan 01, 2009 5:50 pm

anyway, topicul nu-si mai are sensul, ca la intrebare mi-au raspuns 3-4 insi, restul au gasit de cuviinta sa scoata din buzunar genele lu vadim ascunse pana acum de fraternitatea manifestata de cei ce intra pe imed, multumesc oricum, asta e tara in care traim, ne meritam soarta
i can resist everything except temptation

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: cine a luat post in cv, hr???

Postby AvLee » Fri Jan 02, 2009 12:41 am

O tot dam cu vai de tarisoara asta. Alaltaieri am vazut un reportaj interesant la tv , cica in Ungaria casele sunt extrem de ieftine,deja sunt sate in care 1/3 din propietari de case sunt romani, la fel si in Bulgaria zona Ruse e plina de bucuresteni care si au luat case ca cica sunt relativ aproape de Bucuresti.

Deci tara asta nu e chiar asa de cacao daca noi ne permitem sa ne extindem.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

vazi
senior
senior
Posts: 437
Joined: Sat Nov 22, 2008 7:47 pm
Location: Bucuresti (atm)

Re: cine a luat post in cv, hr???

Postby vazi » Sat Jan 03, 2009 12:07 pm

AvLee wrote:O tot dam cu vai de tarisoara asta. Alaltaieri am vazut un reportaj interesant la tv , cica in Ungaria casele sunt extrem de ieftine,deja sunt sate in care 1/3 din propietari de case sunt romani, la fel si in Bulgaria zona Ruse e plina de bucuresteni care si au luat case ca cica sunt relativ aproape de Bucuresti.

Deci tara asta nu e chiar asa de cacao daca noi ne permitem sa ne extindem.

lol... alea is chesti expirate. ar trebui sa te uiti la decorul de filmare era vara - primavara. oricum asa zic si turcii: nu a cucerit Pasha muhamed al x-lea Berlinul insa noi da
:))
si probabil si arabii lol
pq pas?

User avatar
ares/tm
elder
elder
Posts: 949
Joined: Tue May 09, 2006 8:13 am
Location: timishoara

Re: cine a luat post in cv, hr???

Postby ares/tm » Sat Jan 03, 2009 1:29 pm

ce ne mai zbatem? hai cu totii in ungaria, ne luam case, ne doare-n basca....ce sa stim limba????sa invete ei
ca doar noi....suntem romani
i can resist everything except temptation

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: cine a luat post in cv, hr???

Postby AvLee » Sat Jan 03, 2009 5:21 pm

ares/tm wrote:ce ne mai zbatem? hai cu totii in ungaria, ne luam case, ne doare-n basca....ce sa stim limba????sa invete ei
ca doar noi....suntem romani


Pai de ce sa nu o invete? Daca noi trebuie sa invatam ungureste?Mai ales ca ei sunt mai civilizati.

Apropo de civilizatie , minoritati si alte alea. In fosta Yugoslavie actuala Serbie este o zona numita Banatul Sarbesc unde sunt kam majoritari romanii. Dar cu toate schismlele care au distrus Yugoslavia au zis ei ceva? Au cerut ei autonomie, sau indepenenta sau invatamant si administratie in limba materna? Ei de ce pot recunoaste cu mandrie ca sunt cetateni sarbi desi de origine roamana sau kum zic uni vlahi si unguri nu pot? In aceasta Europa fara frontiere de ce trebuie sa fie natia maghiara mai cu mot?
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

vazi
senior
senior
Posts: 437
Joined: Sat Nov 22, 2008 7:47 pm
Location: Bucuresti (atm)

Re: cine a luat post in cv, hr???

Postby vazi » Thu Jan 08, 2009 3:31 am

ma jur ca asta ii ultimu meu post in acest topic... dar ma manca... rau si deci ma scarpin.
vorbeam de medici unguri scoliti in ungaria, cu casa slujba in Ungaria ce lucreaza si in Romania... ei au inceput sa o rupa pe romaneste ... asa ca asta e. ei invatza. la fel si taximetristii din Rusee ce aduc clientii la Otopeni sau chelnerii bulgarii din bulgaria. urmeaza sa le dam si drept de vot lol... dupa ce ii adop??? si devenim expansi??????....

gata am incetat. :green:
pq pas?

User avatar
dyddy
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Oct 20, 2008 1:48 pm

Re: cine a luat post in cv, hr???

Postby dyddy » Fri Jan 09, 2009 12:00 am

ares/tm wrote:
dyddy wrote:invatati ungureste, ca sa nu va fie ciuda ca nu intelegeti ce vi se vb....mergeti sa vedeti oameni civilizati...

ungureste inveti daca esti la unguri; asta e Romania si trebuie sa vb romaneste; cui nu i place, mars la el in tara, in civilizatie...



vai de tine daca ai sta de ex in elvetia....cate limbi ar trebui sa stii....sau in canada, hm, oare si cei de acolo gandesc asa?englezu nu invata franceza, ca, deh, sa invete francezu limba lui si invers...da, maghiara nu e lb oficiala, dar ma intreb daca ai lucra prin cine stie ce minune intr-un oras unde numa politaiu e roman, ca ai luat acolo post ca sa nu mori de foame, cum te-ai descurca?sau ai tine-o tot p-asta cu:sunt in romania si toti tre sa stie romaneste...hmmm[/quote

auzi, dar tu ai terminat facultatea in romania nu? in lb romana nu? atunci ce tot o dai cu maghiara... du te in ungaria si fa scoala acolo daca nu iti convine aici
daca m as duce in alta tara as invata limba acelei tari si as tacea naibii din gura ca de acolo imi iau salariu...
si stai calm ca nu e vai de mine... am ajuns unde am vrut si am luat ce am vrut...in limba romana evident.
Mai bine sa fii prost 5 minute daca pui o intrebare , decat sa ramai prost toata viata daca n-o faci!

User avatar
ares/tm
elder
elder
Posts: 949
Joined: Tue May 09, 2006 8:13 am
Location: timishoara

Re: cine a luat post in cv, hr???

Postby ares/tm » Fri Jan 09, 2009 2:45 pm

scuze, am uitat ca e o rusine sa stii o limba in plus....probabil ....dar atata te tine iq-ul, m-am nascut in romania si am sa raman aici deocamdata, iar daca tu consideri ca a sti o limba a unei minoritati este o rusine, atunci ....
i can resist everything except temptation

User avatar
ares/tm
elder
elder
Posts: 949
Joined: Tue May 09, 2006 8:13 am
Location: timishoara

Re: cine a luat post in cv, hr???

Postby ares/tm » Fri Jan 09, 2009 2:47 pm

si inca ceva, ma jur si io ca vazi, ca e ultima data cand accesez acest topic, care e oricum denaturat....mai iesiti in lume, ca romania nu e capatul pamantului, mai invatati de la altii, ca mentalitatea asta e rasuflata...
i can resist everything except temptation

User avatar
dyddy
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Oct 20, 2008 1:48 pm

Re: cine a luat post in cv, hr???

Postby dyddy » Sat Jan 10, 2009 12:33 pm

pai iesi tu draga in lume, si lasa ne pe noi, cu mentalitatea noastra...daca nu iti placea aici, la prosti, trebuia sa te duci la ungurii tai...sa iti faci studiile
si mai e o vorba .,,, mai bine in tara ta fruntas decat in alta codas
Mai bine sa fii prost 5 minute daca pui o intrebare , decat sa ramai prost toata viata daca n-o faci!

User avatar
ares/tm
elder
elder
Posts: 949
Joined: Tue May 09, 2006 8:13 am
Location: timishoara

Re: cine a luat post in cv, hr???

Postby ares/tm » Sat Jan 10, 2009 6:59 pm

exact ce spuneam
grow up
i can resist everything except temptation

User avatar
dyddy
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Oct 20, 2008 1:48 pm

Re: cine a luat post in cv, hr???

Postby dyddy » Sat Jan 10, 2009 8:44 pm

scuteste ma, inteligenta ce esti
Mai bine sa fii prost 5 minute daca pui o intrebare , decat sa ramai prost toata viata daca n-o faci!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: cine a luat post in cv, hr???

Postby Chingachgook » Sun Jan 11, 2009 3:52 am

didi spune-ne ca ai votat prm apoi da-ti 2 palme si apasa butonul logout
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
dyddy
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Oct 20, 2008 1:48 pm

Re: cine a luat post in cv, hr???

Postby dyddy » Sun Jan 11, 2009 6:11 pm

pai de ce sa te mint?
hai noapte buna
Mai bine sa fii prost 5 minute daca pui o intrebare , decat sa ramai prost toata viata daca n-o faci!

Tili
Posts: 4
Joined: Fri Feb 20, 2009 4:23 pm

Re: cine a luat post in cv, hr???

Postby Tili » Fri Feb 20, 2009 4:33 pm

Orikum problema e veche si nu se va rezolva niciodata, vina e a lui Charlemagne ca nu ia anihilat de tot cand pe hoardele unguresti le apucasera tendintele imperialiste. Asa ca am ramas noi cu ei pe cap.Stiu ca probabil la voi in India nu sa studiat prea mult istoria medievala a est europei. Unguri sunt ultimul popor migrator venit din stepele asiei , de fapt ca grup etnic ei nu au nici o legatura cu niciunul din popoarele europene, cea mai apropiata afiliatie e cu finlandezi. Cea e ce chiar rusinos ca sasii si secui se considera unguri :shock: De ce oare cand ei sunt popoare germanice aduse aici de Imperiul Austro Ungar in incercarea de a epura natia romana.[/quote]

:lol: Hai ma...te faci de ras!!!!...pune mana pe o carte de istorie aparuta in strainatate...acolo prin occident (sper ca sti de ce iti propun acest lucru)...si dupa aia mai discutam de istorie!
Pls. ferestete de informatiile partial adevarate sau false....stiu ca medicina nu e o stiinta exacta....dar sunt altele care da!!!!

Tili
Posts: 4
Joined: Fri Feb 20, 2009 4:23 pm

Re: cine a luat post in cv, hr???

Postby Tili » Fri Feb 20, 2009 4:42 pm

medicbft wrote:la spitalul la care am eu post este un singur medic roman si pleca si ala.ei ...ce ziceti? si mi s-a zis ca este indicat sa invat maghiara ca pacientii batrani nu stiu romanete...uhuuu in tara mea sa vorbesc maghiara??sa ma inteleg cu pacientii prin asistenta?



Chiar mi-e mila de tine!!!....saracu de tine...si eu imi pun intrebarea ...cum sa inveti tu limba maghiara....sa stiii ca e foarte greu de invatat....las-o balta....invata altii, care vor sa invete!

Tili
Posts: 4
Joined: Fri Feb 20, 2009 4:23 pm

Re: cine a luat post in cv, hr???

Postby Tili » Fri Feb 20, 2009 4:53 pm

AvLee wrote:
Ales wrote:
pisicuta wrote:Eu zic ca noi deocamdata suntem in Dar ce e rusinos ca pacient sa inveti 10-20 de cuvinte in limba romana ca sa sti sa spui ce te doare. Mai ales cand esti cetatean al acestei tari cu vechime?
LE: Vreau sa ma inscriu si eu la un curs de limba tiganeasca. Ca astia ca minoritate sunt mai multi decat ungurii cred.



Eu personal am intalnit asemenea cazuri dar la pacienti peste 70 de ani (iti amintesc ca ei au mai prins o perioada cand aici se mai vorbea maghiara, ei limba romana nici n-au mirost-o prin bancile scolii)...deci daca tu consideri ca medic, ca o persoana de varsta lor (cu scleroza in mare parte) invata mai usor limba ta materna, decat tu cateva cuvinte pe limba lor materna, ...atunci...no comment!
Ei....dar totul pentru pacient, nu-i asa?...ca doar asa ne-au invatat la facultate....hai s-o punem si in practica! :idea:

Tili
Posts: 4
Joined: Fri Feb 20, 2009 4:23 pm

Re: cine a luat post in cv, hr???

Postby Tili » Fri Feb 20, 2009 5:10 pm

auzi, dar tu ai terminat facultatea in romania nu? in lb romana nu? atunci ce tot o dai cu maghiara... du te in ungaria si fa scoala acolo daca nu iti convine aici
daca m as duce in alta tara as invata limba acelei tari si as tacea naibii din gura ca de acolo imi iau salariu...
si stai calm ca nu e vai de mine... am ajuns unde am vrut si am luat ce am vrut...in limba romana evident.[/quote]


Corect daca mergi in alta tara...inveti limba lor si taci din gura...corect....but there you are a foreign people....intelegi?
Ungurii n-au venit aici...ei sunt aici de o buna vreme....au istorie, tercut, tarditii exact aici, pe aceste meleaguri......ok?!!!!! Sper ca intelegi diferenta!!!!E clar?!!...s-au e greu de inteles....!Sper ca nu!

folositorul
senior
senior
Posts: 119
Joined: Sat Sep 24, 2005 12:00 pm
Contact:

Re: cine a luat post in cv, hr???

Postby folositorul » Sat Feb 21, 2009 1:14 am

pff, penibil. xenofobism de crahat
when the goin' get's tough, the tough get's goin'!

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: cine a luat post in cv, hr???

Postby AvLee » Sat Feb 21, 2009 1:40 am

Tili wrote:Orikum problema e veche si nu se va rezolva niciodata, vina e a lui Charlemagne ca nu ia anihilat de tot cand pe hoardele unguresti le apucasera tendintele imperialiste. Asa ca am ramas noi cu ei pe cap.Stiu ca probabil la voi in India nu sa studiat prea mult istoria medievala a est europei. Unguri sunt ultimul popor migrator venit din stepele asiei , de fapt ca grup etnic ei nu au nici o legatura cu niciunul din popoarele europene, cea mai apropiata afiliatie e cu finlandezi. Cea e ce chiar rusinos ca sasii si secui se considera unguri :shock: De ce oare cand ei sunt popoare germanice aduse aici de Imperiul Austro Ungar in incercarea de a epura natia romana.


:lol: Hai ma...te faci de ras!!!!...pune mana pe o carte de istorie aparuta in strainatate...acolo prin occident (sper ca sti de ce iti propun acest lucru)...si dupa aia mai discutam de istorie!
Pls. ferestete de informatiile partial adevarate sau false....stiu ca medicina nu e o stiinta exacta....dar sunt altele care da!!!![/quote]



Huh ? Istoria e o stinta exacta ? De cand?
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

markus33
junior
junior
Posts: 85
Joined: Wed Apr 16, 2008 2:33 pm

Re: cine a luat post in cv, hr???

Postby markus33 » Sat Feb 21, 2009 1:50 am

Din start vreau sa anunt ca nu am absolut nimic cu ungurii din Romania, am chiar prieteni printre ei, persoane oneste si corecte.
"am uitat ca e o rusine sa stii o limba in plus"
nu e deloc o rusine, dar cred ca este mult mai rusinos ca un pacient cu cetatenie romana sa nu stie limba romana.
e o chestie de respect in primul rand. cum ar fi ca medicii si asistentele care lucreaza in Italia de exemplu sa le spuna pacientilor "invatati romaneste, ce va e rusine sa stiti o limba in plus?" traiesti intr-o tara, oricare ar fi ea, e evident ca trebuie sa vorbesti limba tarii respective.
Si repet nu e deloc o rusine sa stii o limba in plus, dar cui foloseste lb maghiara?? Mai bine invatam o limba de circulatie daca ne-a apucat dorul de cunoastere lingvistica.
Problema e ca in Romania isi permit sa zica asta. De ce nu se duc in alta tara, Germania, Olanda, SUA, sa le zica si la aia de acolo de ce nu invata lb lor, ce e o rusine? Cred ca s-ar uita aia la ei ca la OZN-uri :D
E de bun simt sa vorbesti lb tarii unde locuiesti si lucrezi. De acord, acasa, cu prietenii, poti vorbi si greaca veche, cui ii pasa?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: cine a luat post in cv, hr???

Postby Chingachgook » Sat Feb 21, 2009 2:26 am

ai dreptate in felul tau
dar aia sunt unguri.
stau in ro dar sunt unguri.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

medicbft
junior
junior
Posts: 53
Joined: Thu Sep 04, 2008 5:02 pm

Re: cine a luat post in cv, hr???

Postby medicbft » Sun Aug 02, 2009 9:05 am

si eu am post in cv.. :( , de fiecare data cand sun acolo imi raspund in ungureste. mi s-a spus ca ar fi bine sa invat ungureste pana ajung specialist acolo ca sa ma inteleg cu pacientii.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: cine a luat post in cv, hr???

Postby Chingachgook » Sun Aug 02, 2009 7:38 pm

dar cand ati dat examenul pe post nu v-a dat prin cap sa va uitati pe o harta sa vedeti unde e covasna aia?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Maks
senior
senior
Posts: 219
Joined: Wed May 06, 2009 2:19 pm

Re: cine a luat post in cv, hr???

Postby Maks » Sun Aug 02, 2009 7:42 pm

cine s-a mai gandit acum ca la teleconferinta tre sa vi cu harta


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests