cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

de dat il dam, dar il mai terminam ?
User avatar
Bu-Maruta
junior
junior
Posts: 42
Joined: Tue Jan 13, 2009 6:03 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby Bu-Maruta » Fri Oct 23, 2009 11:41 pm

insa grilele alea te ajuta sa observi si sa fixezi detalii. mie mi se pare ok ca dupa ce ai citit un capitol si stii in mare despre ce este vb sa faci grile iar apoi sa citesti din nou. vei avea impresia ca iti joaca cineva feste si au aparut informatii noi in text. la atat de multe enumerari si diferentieri, mare parte fara rost, grilele te ajuta sa gandesti mai analitic, evident in masura in care ai la ce :P
The pure and simple truth is rarely pure and never simple.
Oscar Wilde

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby Velvet Underground » Fri Oct 23, 2009 11:57 pm

Te ajuta, dar nu sunt mai importante decat materia, cel putin asta e conceptia mea. Uneori intra prea mult in detalii, contin cifre, ceea ce in grilele de rezi nu prea sunt, altele sunt prost concepute...si te mai si demoralizeaza :)
Eu nu imi pierd prea mult timp cu ele. Imi mai dau teste de 30-40 de intrebari din capitol si mie personal imi ajunge, nu le introduc in seama prea mult.

User avatar
rezidante
senior
senior
Posts: 466
Joined: Sun Jan 25, 2009 4:26 pm
Location: Kandahar

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby rezidante » Sat Oct 24, 2009 9:14 am

Materia este precum un film psihilogic de lung metrj,este obligatoriu sa il vezi cu mare atentie de mai multe ori.Cand ai ajuns la stadiul de a povesti filmul altor persoane,care si sa te inteleaga,abia atunci esti pe calea cea buna.Altfel nu esti decat o varza :allright:

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby dr_dr » Sat Oct 24, 2009 9:27 am

daca l-as mai da odata sigur nu as mai pierde timpul cu grilele de pe rezitest si nici pe forum :)
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
roxany
junior
junior
Posts: 37
Joined: Wed Nov 22, 2006 11:20 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby roxany » Sat Oct 24, 2009 10:21 am

daca l-as mai da odata sigur nu as mai pierde timpul cu grilele de pe rezitest si nici pe forum :)


Sa stii dr_dr ca timpul petrecut pe forum nu e chiar un timp pierdut. Se pot afla multe lucruri noi si interesante, care pot sa ne ajute pe unii dintre noi. Spre exemplu metoda de invatat pe ultima suta de metri data de marmotul. :lol: Personal o consider foarte bine gandita si cred ca i-a ajutat pe multi sa-si organizeze cat de cat putinul timp care ne mai ramane pana la ex de rezidentiat.
Eu incepusem un program asemanator inainte de a-l citi pe cel de pe forum, pt ca am o soacra f. desteapta :D care mi-a sugerat metoda de invatare.

User avatar
rezidante
senior
senior
Posts: 466
Joined: Sun Jan 25, 2009 4:26 pm
Location: Kandahar

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby rezidante » Sat Oct 24, 2009 10:29 am

dr_dr wrote:daca l-as mai da odata sigur nu as mai pierde timpul cu grilele de pe rezitest si nici pe forum :)


lasa dr_dr..vor intelege musafirii medicinii candva, ca medicina nu se face cu A B C D E(unii dintre ei)insa o mare parte dintre ei vor regreta ca au pierdut timpul,atunci cand isi vor da seama ca singura lor capacitate este incapacitatea :allright:

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42716
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby Calico » Sun Oct 25, 2009 12:13 am

Sunt importante si materia, si grilele.
Materia trebuie invatata, grilele sunt aplicatia a ceea ce ai invatat.
Cum stim cu totii (din garzi, stagii), cand pui in practica cunostintele teoretice retii mai usor.

Nu e obligatoriu sa faci grile, dar te ajuta mult.

adina2009
Posts: 1
Joined: Fri Oct 09, 2009 7:31 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby adina2009 » Sun Nov 01, 2009 8:11 pm

azi e 1 nov. voi de cite ori ati trecut prin materie pina acum..pe bune...

monicadtru
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Wed Nov 19, 2008 5:03 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby monicadtru » Sun Nov 22, 2009 10:47 pm

Metoda verificata de invatat e sa tocesti sa tocesti in fiece zi si sa te rogi in fiece seara inainte de culcare sa nu clachezi si sa-i multumesti lui Dumnezeu ca ti-a mai dat o zi putere.Succes!

may
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Mon Nov 16, 2009 2:20 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby may » Mon Nov 23, 2009 2:47 pm

monicadtru wrote:Metoda verificata de invatat e sa tocesti sa tocesti in fiece zi si sa te rogi in fiece seara inainte de culcare sa nu clachezi si sa-i multumesti lui Dumnezeu ca ti-a mai dat o zi putere.Succes!


sunt total de acord cu tine!
eu am invatat 3 luni jumate si am facut materia de 3 ori.... insemnand ca am incercat sa retin aproape tot textul... am facut si grilele de pe rezitests o singura data pt verificare....
si la exam am facut 800 pct....
eu cred ca metoda mea a dat rezultate...

Duelist
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Mon Nov 16, 2009 6:59 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby Duelist » Mon Nov 23, 2009 3:03 pm

may wrote:
monicadtru wrote:Metoda verificata de invatat e sa tocesti sa tocesti in fiece zi si sa te rogi in fiece seara inainte de culcare sa nu clachezi si sa-i multumesti lui Dumnezeu ca ti-a mai dat o zi putere.Succes!


sunt total de acord cu tine!
eu am invatat 3 luni jumate si am facut materia de 3 ori.... insemnand ca am incercat sa retin aproape tot textul... am facut si grilele de pe rezitests o singura data pt verificare....
si la exam am facut 800 pct....
eu cred ca metoda mea a dat rezultate...



"eu am invatat 3 luni jumate si am facut materia de 3 ori"- ma indoiesc mai ales ca zici ca ai luat punctaj bun.

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby d'Arc » Mon Nov 23, 2009 3:06 pm

ce e asa neverosimil? poate omu' chiar a invatat in alea 3 luni

un coleg a invatat o luna jumate si a luat 700

la 2 saptamani de studiu stiu rezultat de 609

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42716
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby Calico » Mon Nov 23, 2009 3:12 pm

In general oamenilor le e destul de greu sa inteleaga ca exista altii mai destepti ca ei.

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby Velvet Underground » Mon Nov 23, 2009 3:36 pm

Eu m-am apucat foarte tarziu de invatat, undeva la vreo saptamana si ceva dupa 1 oct si am facut in mare cum zicea marmotul.
Am invatat cam 3-4 saptamani si am luat 640 puncte.
Pentru la anul vreau sa ma apuc prin februarie de invatat, acum mi-e mai usor pentru ca stiu cam cum va fi.

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby Enemy » Mon Nov 23, 2009 6:36 pm

nu trebuie din februarie.

Ajunge din mai
Dar cand te apuci de invatat inveti fiind cu capul acolo si nu in alta parte. In momentul in care nu iti mai dai seama cand trece timpul atunci inveti cu folos. Daca te uiti la ceas din ora in ora inseamna ca nu esti cu gandul acolo.
e bine sa faci grile de pe rezitests dar nu exagera cu ele.

Ultima luna nu se iese din casa, se rupe cartea in doua, atunci conteaza cel mai mult. Dar conteaza bineinteles daca ai ceva asimilat pana atunci.


Succesuri:P


Ps: 640 pct inseamna f putin. Daca pui ABC de sus pana jos la CM faci in jur de 500 de puncte:P [TESTAT]
Bine, putin comparativ cu necesarul de materie asimilat. Puntajul e f bun pentru a prinde ceva la repartitie.

User avatar
VoxEgo
senior
senior
Posts: 192
Joined: Thu Jan 29, 2004 1:10 pm
Location: your mind
Contact:

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby VoxEgo » Mon Nov 23, 2009 6:40 pm

Enemy wrote:nu trebuie din februarie.

Ajunge din mai
Dar cand te apuci de invatat inveti fiind cu capul acolo si nu in alta parte. In momentul in care nu iti mai dai seama cand trece timpul atunci inveti cu folos. Daca te uiti la ceas din ora in ora inseamna ca nu esti cu gandul acolo.
e bine sa faci grile de pe rezitests dar nu exagera cu ele.

Ultima luna nu se iese din casa, se rupe cartea in doua, atunci conteaza cel mai mult. Dar conteaza bineinteles daca ai ceva asimilat pana atunci.


Succesuri:P


Ps: 640 pct inseamna f putin. Daca pui ABC de sus pana jos la CM faci in jur de 500 de puncte:P [TESTAT]
Bine, putin comparativ cu necesarul de materie asimilat. Puntajul e f bun pentru a prinde ceva la repartitie.


640 nu inseamna chiar FOARTE putin. In jur de 500 se obtine, statistic, daca incercuiesti orice varianta de 3 la CM. Dar tot statistic, punctaje peste se fac doar pe baza a ceea ce ai invatat. Cu alte cuvinte, pragul il treci ca un fluturas, dupa aia te impotmolesti ca hipopotamul (daca nu ai invatat).
the Earth is flat

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby dr_dr » Mon Nov 23, 2009 6:59 pm

Velvet Underground wrote:Eu m-am apucat foarte tarziu de invatat, undeva la vreo saptamana si ceva dupa 1 oct si am facut in mare cum zicea marmotul.
Am invatat cam 3-4 saptamani si am luat 640 puncte.
Pentru la anul vreau sa ma apuc prin februarie de invatat, acum mi-e mai usor pentru ca stiu cam cum va fi.



zuma musai zuma
the best rezi game :peace:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby Velvet Underground » Mon Nov 23, 2009 9:23 pm

nu trebuie din februarie.
Ajunge din mai


Vreau sa imi iau si o marja de siguranta ca sa nu stau cu morcovul in fund, poate se mai intampla ceva...
Eu zic ca ianuarie-feb-martie e ok sa te apuci.
Si referitor la 640 am zis eu ca e mult? :D
E putintel, dar oricum, intre 500 si 640 e totusi o diferenta.
Daca cu 500 nu mai apuci nimic cu 640 in functie de noroc poate mai prinzi ceva ceva.

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby Enemy » Mon Nov 23, 2009 9:26 pm

da, normal, am si zis ca poti sa prinzi destul de bine

Asica00
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sun Nov 22, 2009 1:10 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby Asica00 » Mon Nov 23, 2009 9:41 pm

Cert este ca examenul trebuie tratat cu seriozitate!
Fiecare probabil deja stie cum reactioneaza: unii pot invata mai mult si mai bine pe ultima suta de metri, altii invata mai bine pe o perioada mai lunga de timp!
Faceti o planificare pe termen lung si , cel mai important, incercati sa va tineti de ea. In planificare incercati sa includeti si evenimente neprevazute care pot da peste cap totul ( se mai intampla si asta :roll: ).
Nu uitati de grile! Combinarea invatatului cu grilele e mult mai eficienta, decat una din cele 2 si atat!! :wink:

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby Enemy » Mon Nov 23, 2009 10:27 pm

Asica00 wrote: unii pot invata mai mult si mai bine pe ultima suta de metri,



parerea mea este ca la rezi nu merge ingrasatu' porcului in ajun

Dr.Jol
senior
senior
Posts: 121
Joined: Wed Nov 11, 2009 3:19 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby Dr.Jol » Mon Nov 23, 2009 11:07 pm

dar poate ajuta.

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby dr_dr » Tue Nov 24, 2009 11:09 am

nu se ingrasa dar se satura bine :wink:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

stalker76
junior
junior
Posts: 96
Joined: Mon May 10, 2004 9:03 pm

Re: cum se invata pentru rezi- sfaturi, sugestii, etc

Postby stalker76 » Tue Nov 24, 2009 11:18 am

De ce ziceti voi asta, ca sunt oameni care invata mai bine cu cutitul la os, iar altii care ingheata pe ultima suta de metri! Eu unu as incepe sa ma pregatesc pentru rezidentiat 2010 din ianuarie sunand in fiecare zi la MS si intreband daca au publicat azi tematica pentru 2010! Atunci or sa fie cele mai bine folosite 200 de zile din cele 300 de invatat! :lol:


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests