Cum merge cu invatatul? De cate ori ati trecut prin materie?

de dat il dam, dar il mai terminam ?
User avatar
dr_
elder
elder
Posts: 511
Joined: Sat Dec 02, 2006 4:48 am

Cum merge cu invatatul? De cate ori ati trecut prin materie?

Postby dr_ » Thu Oct 01, 2009 10:24 am

:roll: :D

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Cum merge cu invatatul? De cate ori ati trecut prin materie?

Postby d'Arc » Thu Oct 01, 2009 6:16 pm

irelevant. daca nu vrei sa te deprimi inchide topicul. sau citeste-l pe ala de anul trecut.

User avatar
invatacel
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Jun 14, 2009 1:40 pm

Re: Cum merge cu invatatul? De cate ori ati trecut prin materie?

Postby invatacel » Thu Oct 01, 2009 9:09 pm

dr_bang wrote:irelevant. daca nu vrei sa te deprimi inchide topicul. sau citeste-l pe ala de anul trecut.


oricum nu va zice nimeni adevarul!

rezi
junior
junior
Posts: 58
Joined: Tue Mar 31, 2009 2:06 pm

Re: Cum merge cu invatatul? De cate ori ati trecut prin materie?

Postby rezi » Fri Oct 02, 2009 4:04 pm

eu sunt la subiectul 35! sincer! oare am sanse? :(

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Cum merge cu invatatul? De cate ori ati trecut prin materie?

Postby marmotul » Fri Oct 02, 2009 4:54 pm

eu am trecut de 5 ori prin materie...fac 800-850 de pct pe rezitest.. va ofticati?
qpepsi.gif

User avatar
invatacel
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Jun 14, 2009 1:40 pm

Re: Cum merge cu invatatul? De cate ori ati trecut prin materie?

Postby invatacel » Fri Oct 02, 2009 6:36 pm

rezi wrote:eu sunt la subiectul 35! sincer! oare am sanse? :(


depinde a cata oara ai ajuns la sub 35;)

rezi
junior
junior
Posts: 58
Joined: Tue Mar 31, 2009 2:06 pm

Re: Cum merge cu invatatul? De cate ori ati trecut prin materie?

Postby rezi » Fri Oct 02, 2009 6:52 pm

invatacel wrote:
rezi wrote:eu sunt la subiectul 35! sincer! oare am sanse? :(


depinde a cata oara ai ajuns la sub 35;)



prima oara! sunt tare stresat, a trecut timpul si nu stiu ce sa fac sa merg mai repede! voi cum stati, a-ti terminat materia?

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Cum merge cu invatatul? De cate ori ati trecut prin materie?

Postby marmotul » Fri Oct 02, 2009 7:01 pm

rezi, mai ai de lucru la gramatica...
acum serios, daca esti la sub 35 doar , pune mina si trage tare, ca timp ai ceva ceva. ai un avantaj- ai mintea odihnita.
fa-ti un orar- cu un nr de subiecte de citit intr-o zi. 4 de exemplu, ar fi ok. renunta la ceva ore de somn in timpul noptii si dormi la prinz- asa iti imparti ziua in 2 zile de invatat. renunta la subiectele pe care nu le pricepi sau care nu iti plac si treci mai departe, ca daca la final stii 35-40 de subiecte bine e ok. daca tii ritmul si reusesti sa treci de 2 ori prin materie si mai faci si ceva grile ai sanse la un loc bunisor. bafta

ps- eu mai sus am facut misto, am dat rezi anul trecut :D
qpepsi.gif

rezi
junior
junior
Posts: 58
Joined: Tue Mar 31, 2009 2:06 pm

Re: Cum merge cu invatatul? De cate ori ati trecut prin materie?

Postby rezi » Fri Oct 02, 2009 7:14 pm

marmotul wrote:rezi, mai ai de lucru la gramatica...
acum serios, daca esti la sub 35 doar , pune mina si trage tare, ca timp ai ceva ceva. ai un avantaj- ai mintea odihnita.
fa-ti un orar- cu un nr de subiecte de citit intr-o zi. 4 de exemplu, ar fi ok. renunta la ceva ore de somn in timpul noptii si dormi la prinz- asa iti imparti ziua in 2 zile de invatat. renunta la subiectele pe care nu le pricepi sau care nu iti plac si treci mai departe, ca daca la final stii 35-40 de subiecte bine e ok. daca tii ritmul si reusesti sa treci de 2 ori prin materie si mai faci si ceva grile ai sanse la un loc bunisor. bafta

ps- eu mai sus am facut misto, am dat rezi anul trecut :D



mersi mult de sfat! pana acum la 20 de sub am facut si grilele. zici sa nu invat 10 sub deloc? tu cum ai invatat? la 3-4 zile dupa ce am invatat un subiect am impresia k l-am uitat! dak incerc sa fac grile putine le mai stiu!

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Cum merge cu invatatul? De cate ori ati trecut prin materie?

Postby gaurav_singh_md » Fri Oct 02, 2009 7:29 pm

rezi wrote:
marmotul wrote:rezi, mai ai de lucru la gramatica...
acum serios, daca esti la sub 35 doar , pune mina si trage tare, ca timp ai ceva ceva. ai un avantaj- ai mintea odihnita.
fa-ti un orar- cu un nr de subiecte de citit intr-o zi. 4 de exemplu, ar fi ok. renunta la ceva ore de somn in timpul noptii si dormi la prinz- asa iti imparti ziua in 2 zile de invatat. renunta la subiectele pe care nu le pricepi sau care nu iti plac si treci mai departe, ca daca la final stii 35-40 de subiecte bine e ok. daca tii ritmul si reusesti sa treci de 2 ori prin materie si mai faci si ceva grile ai sanse la un loc bunisor. bafta

ps- eu mai sus am facut misto, am dat rezi anul trecut :D



mersi mult de sfat! pana acum la 20 de sub am facut si grilele. zici sa nu invat 10 sub deloc? tu cum ai invatat? la 3-4 zile dupa ce am invatat un subiect am impresia k l-am uitat! dak incerc sa fac grile putine le mai stiu!

o sa scriu in engleza ptr ca e mai usor ptr mine....
if u read something once, u remember 70% by the end of 1 week, if u read it twice in 7 days u remember 90% by the end of 30 days, if u read it 3 times in 30 days u remember 95% by the end of 6 months, if u read it 6 times in a year u remember 99% of it for at least 20 years.the secret is in repetition. try to remember the essence of what u r reading.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Cum merge cu invatatul? De cate ori ati trecut prin materie?

Postby marmotul » Fri Oct 02, 2009 7:44 pm

hai sa iti mai fac un pustiu de bine si sa mai scriu INCA O DATA ce si cum. dar daca dupa asta nu te apuci de invatat te caut si te iau la suturi. pe bune acum.

deci:
1. rezi e pe 15 .11., deci mai ai 43 de zile de invatat. uita ca exista duminica, sarbatori, onomastici si toate alea. tot ce conteaza e rezi.
2. iti faci un calendar pe care sa il ai tot timpul in fata ochilor- pe o foaie faci patrate cu zilele ramase. in fiecare patreat treci subiectele facute in ziua respectiva- ex sub 34 si 43. cind trece ziua o tai, astfel stii cite zile mai ai.
3. imparte ziua in 2- exemplu- dormi de la 11 la 4 dimineata, apoi de la 2 la 6 seara- vin 8 ore bune de somn. asa ai 2 zile de tocit in una. fa 1 sau 2 subiecte in fiecare din jumatatile astea de zi. incearca prima oara cu 1 subiect in jumataea de zi- adica 2 subiecte pe zi.- in 25 de zile ai trecut odata prin materie.
4. cum alegi subiectele de invatat: alege un subiect mai lung si unul mai scurt- asa se mai 'imblinzesc'. cind inveti- citesti subiectul cu un caiet in fata in care faci un rezumat cu chestiile esentiale- nu mai mult de 2 pagini la subiect- eu scriam acolo mai mult numere, nume proprii, etc- chestii ce se tin minte greu.
5. poti renunta la 5- maxim 10 subiecte care nu iti plac- important e sa le stii bine pe restul. concentreaza-te de la inceput pe subiectele scurte, alea le poti repeta mai des( la rezi se da cite un nr egal de intrebari din fiecare subiect). eu nu am invatat avc, nutritia urlatorului, tulb de ritm, si inca 2-3. la rezi la intrebarile astea pui la plesteala 3 din 5- dar intotdeauna aceleasi- asa ai sanse mari de scos ceva puncte- eu puneam abd la care nu stiam.
6. dupa ce ai citit subiectul si ai facut rezumatul( scurt , nu uita) te uiti pe 30- 50 grile. intrebarile pe care le stii e ok, pe care nu le stii te apuci si citesti tot paragraful cu raspunsul, ca iti ramine incap, iti garantez. la sirsitul zilei, cind ai terminat zub pe ziua respectiva dai un test cu grile cimbinate din subiectele facute in ziua respectiva- 50-100 intrebari max, ca e obositor mai mult.
la sfirsit de saptamina dai test de 200 de intrebari din subiectele facute in salt respctiva.
7. dupa ce treci prima data prin materie dai 2-3 teste finale- vezi cum te descurci.
8. te apuci a 2-a oara de materie, de data asta tre sa mearga mai bine, poti face cite 4 subiecte pe zi si dai direct la sfirsit test grila cu 100 intrebari combinate din sub facute in ziua respectiva.
9 dupa ce ai terminat si a 2-a oara materia te relaxezi o zi, dormi cit poti si in ultimile 3-4 zile de dinainte de rezi mai citesti doar subiecte scurte si te apuci si tocesti caietul ala cu rezumate, in care ai pus toate informatiile alea mai greu digerabile da importante. pentru asta iti folosesti memoria pe termen scurt.

mincare- ciocolata cit cuprinde- mentii in permanenta glicemia ridicata- nu te uita la kg si cind nu mai poti -energizante, cafea. etc. evita mesele prea satioase ca dau somnolenta.
fara alcool- da somn. eventual doar inainte de somn ceva alcoo ca sa dormi bine.
miscare- sport- putin, cit sa te mai dezmortesti- treci si invata...
si nu uita de calendar- sa il ai tot timpul sub ochi, sa vezi ce ai facut.

si nu uita sa imi dai un mesaj dupa rezi sa imi spui ce ai facut. sper ca nu am tastat atit degeaba, treci la invatat ca acum e momentul.
ps- fac un topic, poate o mai folosi cuiva.
qpepsi.gif


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests