Proiect MS: Libera practica dupa 2 ani de stagiatura

de dat il dam, dar il mai terminam ?
User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Proiect MS: Libera practica dupa 2 ani de stagiatura

Postby b3 » Sat Feb 14, 2009 5:51 pm

http://www.realitatea.net/newsin--absol ... 58126.html

Ministerul Sănătăţii pregăteşte un act normativ care să le permită absolvenţilor de medicină să profeseze după doar doi ani de stagiatură şi, eventual, un an de rezidenţiat, în loc de o specializare de până la şapte ani prin rezidenţiat, cum prevede actuala lege, potrivit unor surse ministeriale.

"Normele europene prevăd un stagiu de specializare de minimum trei ani. Vom cere derogare de la Comisia Europeană, astfel încât absolvenţii de medicină din România să poată profesa după doi ani de stagiatură şi, eventual, un an de rezidenţiat. Aceasta este una dintre variantele pe care ministerul le ia în calcul pentru a crea un sistem de pregătire postuniversitar mai atractiv pentru cei care doresc să urmeze medicina", au explicat, pentru NewsIn, sursele citate.

O altă variantă pe care Ministerul Sănătăţii o analizează este modificarea punctajului minim de promovare a examenului de rezidenţiat, de la 65% la 50%. "Astfel, un număr mai mare de absolvenţi ar putea promova examenul de rezidenţiat şi ar putea să practice medicina. Deşi posturile şi locurile din spitale pentru rezidenţi sunt puţine, cei care promovează rezidenţiatul se pot specializa pe lângă medicii de familie, timp de trei ani", au mai spus sursele ministeriale.

În prezent, absolvenţii de medicină sunt obligaţi, pentru a putea profesa, să promoveze examenul de rezidenţiat şi să activeze ca medici rezidenţi timp de 3-7 ani, în funcţie de specializare. Ulterior, ei pot avansa ca medici specialişti sau medici primari, tot în urma unor examene.

Proiectul de lege privind pregătirea post-universitară a absolvenţilor de medicină ar urma să fie prezentat în guvern până în iulie.

----------

NU ! Mi se pare cea mai neinspirata idee posibila sa scazi pragul la rezidentiat si sa lasi libera practica dupa doar doi ani de stagiatura (care probabil se va face nesupravgheata, la tara, pt ca rectorul Florian Popa asta tot zice pe la tv, ca era foarte bine inainte de '89 cand te duceai la tara dupa absolvire). Ideea de proiect, care imi dau seama ca nu e finalizat, doar o idee, e gresita din start - ce-i aia 1 an de rezidentiat dupa stagiatura ? Cum adica nu sunt locuri in spitale pentru rezidenti dar lasa ca sunt la mf ? Pai rezidentiatul de mf, ala de 3 ani, se face integral 3 ani la cabinetul mf ? NU, se face 1,5 ani la mf si 1,5 ani in spital. Habar n-are ce vorbeste.
Reprezentantii studentilor trebuie sa fie foarte fermi si sa blocheze proiectul asta sau sa ofere propuneri de schimbare a lui in avantajul studentilor, sistemului sanitar, pacientilor !!!

1. NU reducerea pragului de promovare rezi - mai bine proba practica la rezi, pe langa testul cu 200 grile, chiar si in forma care e acum cu Harrison 14 daca nu se rezolva mai repede treaba cu manualele unice. Ideea e sa avem medici competenti, nu sa lasam pe oricine sa sara gardul !

2. Libera practica dupa 1-2 ani de stagiatura daca insista ca e nevoie de medici dar stagiatura supravegheata ! Oriunde vor ei si unde sunt locuri - in spitale din centre universitare posibil sa nu fie locuri ca abia sunt pentru rezidenti, dar se pot gasi medici din spitalele din tara care sunt disperati ca e schema de personal incompleta si au tot interesul sa primeasca stagiari pe care sa-i pastreze apoi langa ei => se rezolva si treaba cu lipsa de posturi si lipsa medicilor din tara. Pentru cine doreste, stagiatura la tara, pe langa un medic de familie care exista deja in localitate ! Ca sa aiba si stagiarul de la cine sa invete si sa aiba si medicul de familie din rural un ajutor ca sunt saracii depasiti de situatie, sunt unii "calare" pe 2-3 sate si altii asigura permanenta 24/24.

Deciziile trebuie luate cu cap si in cunostiinta de cauza, nu dupa ureche, hei-rup, hai sa rezolvam criza de medici prin absolventi lasati de capul lor, oricum ar fi !
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: Proiect MS: Libera practica dupa 2 ani de stagiatura

Postby alina_ok » Sat Feb 14, 2009 8:03 pm

b3 wrote:http://www.realitatea.net/newsin--absolventii-de-medicina-vor-putea-profesa-dupa-doi-ani-de-stagiatura_458126.html

Ministerul Sănătăţii pregăteşte un act normativ care să le permită absolvenţilor de medicină să profeseze după doar doi ani de stagiatură şi, eventual, un an de rezidenţiat, în loc de o specializare de până la şapte ani prin rezidenţiat, cum prevede actuala lege, potrivit unor surse ministeriale.

"Normele europene prevăd un stagiu de specializare de minimum trei ani. Vom cere derogare de la Comisia Europeană, astfel încât absolvenţii de medicină din România să poată profesa după doi ani de stagiatură şi, eventual, un an de rezidenţiat. Aceasta este una dintre variantele pe care ministerul le ia în calcul pentru a crea un sistem de pregătire postuniversitar mai atractiv pentru cei care doresc să urmeze medicina", au explicat, pentru NewsIn, sursele citate.

O altă variantă pe care Ministerul Sănătăţii o analizează este modificarea punctajului minim de promovare a examenului de rezidenţiat, de la 65% la 50%. "Astfel, un număr mai mare de absolvenţi ar putea promova examenul de rezidenţiat şi ar putea să practice medicina. Deşi posturile şi locurile din spitale pentru rezidenţi sunt puţine, cei care promovează rezidenţiatul se pot specializa pe lângă medicii de familie, timp de trei ani", au mai spus sursele ministeriale.

În prezent, absolvenţii de medicină sunt obligaţi, pentru a putea profesa, să promoveze examenul de rezidenţiat şi să activeze ca medici rezidenţi timp de 3-7 ani, în funcţie de specializare. Ulterior, ei pot avansa ca medici specialişti sau medici primari, tot în urma unor examene.

Proiectul de lege privind pregătirea post-universitară a absolvenţilor de medicină ar urma să fie prezentat în guvern până în iulie.

----------

NU ! Mi se pare cea mai neinspirata idee posibila sa scazi pragul la rezidentiat si sa lasi libera practica dupa doar doi ani de stagiatura (care probabil se va face nesupravgheata, la tara, pt ca rectorul Florian Popa asta tot zice pe la tv, ca era foarte bine inainte de '89 cand te duceai la tara dupa absolvire). Ideea de proiect, care imi dau seama ca nu e finalizat, doar o idee, e gresita din start - ce-i aia 1 an de rezidentiat dupa stagiatura ? Cum adica nu sunt locuri in spitale pentru rezidenti dar lasa ca sunt la mf ? Pai rezidentiatul de mf, ala de 3 ani, se face integral 3 ani la cabinetul mf ? NU, se face 1,5 ani la mf si 1,5 ani in spital. Habar n-are ce vorbeste.
Reprezentantii studentilor trebuie sa fie foarte fermi si sa blocheze proiectul asta sau sa ofere propuneri de schimbare a lui in avantajul studentilor, sistemului sanitar, pacientilor !!!

1. NU reducerea pragului de promovare rezi - mai bine proba practica la rezi, pe langa testul cu 200 grile, chiar si in forma care e acum cu Harrison 14 daca nu se rezolva mai repede treaba cu manualele unice. Ideea e sa avem medici competenti, nu sa lasam pe oricine sa sara gardul !

2. Libera practica dupa 1-2 ani de stagiatura daca insista ca e nevoie de medici dar stagiatura supravegheata ! Oriunde vor ei si unde sunt locuri - in spitale din centre universitare posibil sa nu fie locuri ca abia sunt pentru rezidenti, dar se pot gasi medici din spitalele din tara care sunt disperati ca e schema de personal incompleta si au tot interesul sa primeasca stagiari pe care sa-i pastreze apoi langa ei => se rezolva si treaba cu lipsa de posturi si lipsa medicilor din tara. Pentru cine doreste, stagiatura la tara, pe langa un medic de familie care exista deja in localitate ! Ca sa aiba si stagiarul de la cine sa invete si sa aiba si medicul de familie din rural un ajutor ca sunt saracii depasiti de situatie, sunt unii "calare" pe 2-3 sate si altii asigura permanenta 24/24.

Deciziile trebuie luate cu cap si in cunostiinta de cauza, nu dupa ureche, hei-rup, hai sa rezolvam criza de medici prin absolventi lasati de capul lor, oricum ar fi !

mai copilule, vezi ca vorbesti tu prostii. esti cumva unul dintre aia pilosi......ma scuzi capabili si ti se cuvine tie tot si restul nu au decat sa moara? daca te-ar da pe tine la tara , sa faci naveta, pe salariul ala de ***** care il iau stagiarii si care mai nou nu se da decat cu aprobari speciale, ti-ar comveni? eu nu cred. las-o moarta si nu te mai agita atat ca in final tot ai cu bani si pile ajung unde trebuie, muritorii de rand se strofoca sa demonstreze ca si ei sunt buni la ceva.
khabi kushi khabie gham...

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Sat Feb 14, 2009 8:10 pm

Ca de exemplu, la ce ?
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Proiect MS: Libera practica dupa 2 ani de stagiatura

Postby marmotul » Sat Feb 14, 2009 9:26 pm

la scris pe imed
qpepsi.gif

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Proiect MS: Libera practica dupa 2 ani de stagiatura

Postby Chingachgook » Sat Feb 14, 2009 9:33 pm

alina_ok wrote:sa faci naveta, pe salariul ala de ***** care il iau stagiarii si care mai nou nu se da decat cu aprobari speciale, ti-ar comveni?


dupa cum zicea un contemporan de-al meu "sunt eu prost, dar cand ma uit in jur mai prind curaj"
inca o data iasiul demonstreaza ca are resurse nebanuite.

cred ca rade asistenta ai si cu quru cand te aude cum vorbesti.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Proiect MS: Libera practica dupa 2 ani de stagiatura

Postby b3 » Sun Feb 15, 2009 5:29 am

Ce-mi plac judecatile astea bazate pe nimic. Daca sustii mersul (pentru cine vrea !) in rural, inseamna ca esti pilos si ai ceva aranjat in oras mare. Daca sustii examinare mai dura inseamna ca ai pile sau esti tocilar. Etc. Bravo, exceptional.

Acum sa trecem la discutii intre oameni seriosi - nu mai are nimeni de comentat ideea asta de proiect ? Daca nu venim noi cu idei si propuneri o s-o lase asa si va fi prea tarziu sa protestam dupa ce se da legea, vor zice ca trebuia sa ne implicam mai devreme...
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
BBUBU
junior
junior
Posts: 85
Joined: Wed Nov 19, 2008 10:20 am

Re: Proiect MS: Libera practica dupa 2 ani de stagiatura

Postby BBUBU » Sun Feb 15, 2009 9:41 am

nu inteleg!! de ce, daca treb sa facem modificari....sine qua non, sistem medical!!! de ce, nu tragem cu ochii la tara tuturor posibilitatilor....ca avem de unde ne inspira ...exam de rezi daca l-ati vazut e ff complex ..sunt 3 stepuri si nu-s asa usor de luat ...sunt cazuri clinice...si tare as fi curios daca ar trece de primul step cel care a fost pe primul loc la rezi anul trecut!! este greu...nu pt ca ei invata mai mult, ci pt ca ei invata mai eficient si pun baza pe cazuri clinice...practica...si nu pe intrebari de genu " Cati din populatia USA este afectata de Astm bronsic :shock: ???" pai ce ma intereseaza pe mine ca 4-5% sunt afectati acolo ?? eu voi profesa aici!! ...asta numai in cazul in care se face salariu jumate ca in USA adica vre-o 3500$ !! va dau un sfat ...e un sistem bolnav!! ...si se pare ca prezinta ceva atipii, cu forma neregulata, infiltrata...daca ma intelegeti ce vreau sa spun....poate ceva radioterapie ...ca sa-i mai prelungim viata!! in rest, dragi colegi, stiti bine ce inseamna asta!!! cautati un alt sistem care merge, sau care e doar "racit"!!
[b][b]" cine are noroc are, cine n-are, n-are!!"[/b][/b]

User avatar
chloramina
junior
junior
Posts: 64
Joined: Tue Apr 01, 2008 12:40 am

Re: Proiect MS: Libera practica dupa 2 ani de stagiatura

Postby chloramina » Sun Feb 15, 2009 10:29 am

b3 wrote:http://www.realitatea.net/newsin--absolventii-de-medicina-vor-putea-profesa-dupa-doi-ani-de-stagiatura_458126.html

O altă variantă pe care Ministerul Sănătăţii o analizează este modificarea punctajului minim de promovare a examenului de rezidenţiat, de la 65% la 50%. "Astfel, un număr mai mare de absolvenţi ar putea promova examenul de rezidenţiat şi ar putea să practice medicina. Deşi posturile şi locurile din spitale pentru rezidenţi sunt puţine, cei care promovează rezidenţiatul se pot specializa pe lângă medicii de familie, timp de trei ani", au mai spus sursele ministeriale.

----------

1. NU reducerea pragului de promovare rezi - mai bine proba practica la rezi, pe langa testul cu 200 grile, chiar si in forma care e acum cu Harrison 14 daca nu se rezolva mai repede treaba cu manualele unice. Ideea e sa avem medici competenti, nu sa lasam pe oricine sa sara gardul !
Deciziile trebuie luate cu cap si in cunostiinta de cauza, nu dupa ureche, hei-rup, hai sa rezolvam criza de medici prin absolventi lasati de capul lor, oricum ar fi !



1- Scaderea punctajului minim de promovare al examenului de rezidentiat ar fi una dintre cele mai proaste modificari posibile. Rezidentiatul e la ora actuala aproape singura (firava) tentativa de a tria o parte din pleava.

2- De acord... Introducerea unei probe practice suplimentare sau restructurarea examenului de rezidentiat sub forma de etape, de ex. teoretic preclinic / teoretic clinic / practic, etc., dupa modelul american, ar fi mult mai eficienta. Numai ca din pacate in Romania se pare ca se "fabrica" mai mult imagini palide de medici, decat medici competenti.

3- Bibliografia actuala (Harrison 14, etc.) - depasita si jenant de veche pt a mai fi considerata etalon de selectie intr-un domeniu care are nevoie de permanente actualizari, nu face altceva decat sa reflecte si mai bine adevaratul interes si adevarata dorinta de competenta/profesionalism care domneste in Romania, ca la ea acasa. :D

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Re: Proiect MS: Libera practica dupa 2 ani de stagiatura

Postby andrita » Sun Feb 15, 2009 1:02 pm

BBUBU wrote: " Cati din populatia USA este afectata de Astm bronsic :shock: ???" pai ce ma intereseaza pe mine ca 4-5% sunt afectati acolo ?? eu voi profesa aici!! ...!!

ai dat vreodata rezi?niciodata la rezi nu au fost intrebari din geografie,matematica sau statistica.cifre eventual au fost din doze,cele de bun simt (vezi rezi 2006,2007).si cifrele au rolul lor...iti antreneaza neuronii pt dozele pe care le vei invata ca rezident.
rezi proba practica? :lol: :lol: deja visam.desi nu e o idee rea sa se mearga pe 3 steps.chir teorie,medicale teorie si practic interne/chirurgie,unde la practic chir sa fie chestii de anato,tehnici,adica mai mult ce tre' sa stie un om pasionat de chir.
implicit 3 steps sa se dea in timp.la sf anului 4 dai chir,la sf anului 5 medicale si la sf anului 6 dai practicul din ce ti alegi.
plus aerisirea materiei din faculta (vezi apss,statistica,informatica medicala si alte fantome de materii.)un semestru intreg pt info medicala?apss un sem?etica medicala un sem?dar o luna (4 cursuri )n o fi de ajuns?
si sa ne ocupam mai mult de interne si pediatrii si chirurgii.
parerea mea!
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

alin80
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Oct 09, 2008 11:37 am

Re: Proiect MS: Libera practica dupa 2 ani de stagiatura

Postby alin80 » Sun Feb 15, 2009 2:29 pm

draga andrita cred ca gresesti...s-au intalnit astfel de intrebari si nu-si au rostul intr-un examen de rez iar in legatura cu "cifrele au rolul lor...iti antreneaza neuronii pt dozele pe care le vei invata ca rezident"iar gresesti pentru ca nu in toate specializarile ai nevoie de doze

User avatar
BBUBU
junior
junior
Posts: 85
Joined: Wed Nov 19, 2008 10:20 am

Re: Proiect MS: Libera practica dupa 2 ani de stagiatura

Postby BBUBU » Sun Feb 15, 2009 2:34 pm

andrita wrote:
BBUBU wrote: " Cati din populatia USA este afectata de Astm bronsic :shock: ???" pai ce ma intereseaza pe mine ca 4-5% sunt afectati acolo ?? eu voi profesa aici!! ...!!

ai dat vreodata rezi?niciodata la rezi nu au fost intrebari din geografie,matematica sau statistica.cifre eventual au fost din doze,cele de bun simt (vezi rezi 2006,2007).si cifrele au rolul lor...iti antreneaza neuronii pt dozele pe care le vei invata ca rezident.
rezi proba practica? :lol: :lol: deja visam.desi nu e o idee rea sa se mearga pe 3 steps.chir teorie,medicale teorie si practic interne/chirurgie,unde la practic chir sa fie chestii de anato,tehnici,adica mai mult ce tre' sa stie un om pasionat de chir.
implicit 3 steps sa se dea in timp.la sf anului 4 dai chir,la sf anului 5 medicale si la sf anului 6 dai practicul din ce ti alegi.
plus aerisirea materiei din faculta (vezi apss,statistica,informatica medicala si alte fantome de materii.)un semestru intreg pt info medicala?apss un sem?etica medicala un sem?dar o luna (4 cursuri )n o fi de ajuns?
si sa ne ocupam mai mult de interne si pediatrii si chirurgii.
parerea mea!



foarte adevarat ce spui tu, dar eu totusi nu consider ca rezi de la noi e vre-o metoda buna de diferentiere a celor mai buni practicieni....ca pana la urma de ei avem nevoie ,...si nu de tocilari care pot retine cuvant cu cuvant din te miri ce materiale ...daca nu depasite, poate invechite....

asta-i parerea mea,...ca nu de putine ori m-au surprins colegii ...de altfel si ei bursieri!!
toceala e buna poate la litere nu in medicina...
[b][b]" cine are noroc are, cine n-are, n-are!!"[/b][/b]

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Re: Proiect MS: Libera practica dupa 2 ani de stagiatura

Postby andrita » Sun Feb 15, 2009 2:55 pm

alin80 wrote:draga andrita cred ca gresesti...s-au intalnit astfel de intrebari si nu-si au rostul intr-un examen de rez iar in legatura cu "cifrele au rolul lor...iti antreneaza neuronii pt dozele pe care le vei invata ca rezident"iar gresesti pentru ca nu in toate specializarile ai nevoie de doze

era un fel de a spune.nu o lua chiar asa personalizat.am spus ca rezident.deci dr mic deja pus pe o traiectorie.intr adevar pe epidemio sau pe sanatate publica nu ai nevoie de doze,dar si acolo ai nevoie de neuroni sa tii minte anumite chestii pe care le inveti pe de a rostul pt ca asa trebuie.ai dat la medicina crezand ca totul e pe logica?sau cum?inveti si pe de rost,ca asa trebuie.sa nu uitam de protocoale.
da mi exemple de grile cu incidente,geografie ,statistica date la rezi.is ffff curioasa.
la astm a fost grila cu hiperreactivitatea bronsica,nu cu 4-5 %.
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Re: Proiect MS: Libera practica dupa 2 ani de stagiatura

Postby andrita » Sun Feb 15, 2009 2:59 pm

BBUBU wrote:
andrita wrote:
BBUBU wrote: " Cati din populatia USA este afectata de Astm bronsic :shock: ???" pai ce ma intereseaza pe mine ca 4-5% sunt afectati acolo ?? eu voi profesa aici!! ...!!

ai dat vreodata rezi?niciodata la rezi nu au fost intrebari din geografie,matematica sau statistica.cifre eventual au fost din doze,cele de bun simt (vezi rezi 2006,2007).si cifrele au rolul lor...iti antreneaza neuronii pt dozele pe care le vei invata ca rezident.
rezi proba practica? :lol: :lol: deja visam.desi nu e o idee rea sa se mearga pe 3 steps.chir teorie,medicale teorie si practic interne/chirurgie,unde la practic chir sa fie chestii de anato,tehnici,adica mai mult ce tre' sa stie un om pasionat de chir.
implicit 3 steps sa se dea in timp.la sf anului 4 dai chir,la sf anului 5 medicale si la sf anului 6 dai practicul din ce ti alegi.
plus aerisirea materiei din faculta (vezi apss,statistica,informatica medicala si alte fantome de materii.)un semestru intreg pt info medicala?apss un sem?etica medicala un sem?dar o luna (4 cursuri )n o fi de ajuns?
si sa ne ocupam mai mult de interne si pediatrii si chirurgii.
parerea mea!




toceala e buna poate la litere nu in medicina...

:roll: :roll:
ma indoiesc ca la medicina chiar nu trebuie sa tocesti.zi mi si tu cum retii materile din anii 1,2,3 logic.in afara de fizio si fizpat unde mai gasesti vreo logica.
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

User avatar
BBUBU
junior
junior
Posts: 85
Joined: Wed Nov 19, 2008 10:20 am

Re: Proiect MS: Libera practica dupa 2 ani de stagiatura

Postby BBUBU » Sun Feb 15, 2009 3:12 pm

pai si la mate treb sa inveti ceva si apoi pui in aplicare ...ideea e alta ...sa sti teorie si sa n-ai habar s-o pui in practica...nu ma intelege gresit !! eu asa cred, si se pare ca si ministru e de aceeiasi parere... :shock: culmea!!!
[b][b]" cine are noroc are, cine n-are, n-are!!"[/b][/b]

User avatar
BBUBU
junior
junior
Posts: 85
Joined: Wed Nov 19, 2008 10:20 am

Re: Proiect MS: Libera practica dupa 2 ani de stagiatura

Postby BBUBU » Sun Feb 15, 2009 3:16 pm

si sa nu crezi ca as vrea sa se schimbe rezi ...de anul asta :devil: Doamne fereste!! e tarziu dar ma refeream la viitor pentru cei care intra acum la med ...stai linistita ca si eu am tocit chesti pe care dupa rezi am sa le uit ca si cum niciodata n-am auzit de ele!! pt ca n-o sa le folosesc!!
[b][b]" cine are noroc are, cine n-are, n-are!!"[/b][/b]

User avatar
Dr.Angel
senior
senior
Posts: 209
Joined: Sat Oct 18, 2008 11:22 am

Re: Proiect MS: Libera practica dupa 2 ani de stagiatura

Postby Dr.Angel » Sun Feb 15, 2009 3:20 pm

K sa-ti satisfac curiozitatea.....cine a luat anul trecut rezi pe primu loc........a stat m mult prin garzi k tine la stagii obligatorii in facultate(universal valabil pt maj carora au parcurs doar 6ani).....si prin anul 4de facultate facea ce un rezident de cardio(k pe asta a luat rezi) in anul 1.........si culmea are si viata personala si prieteni......si etc. si stiu k ar discuta cazurile clinice m bine chiar k unii dr......
deci nu m vb din ciuda de altii........dak tu nu poti ....poate altii pot...oricum niciodata nu poate fii toata lumea de acord cu tot ce este in jurul nostru :allright:

BBUBU wrote:nu inteleg!! de ce, daca treb sa facem modificari....sine qua non, sistem medical!!! de ce, nu tragem cu ochii la tara tuturor posibilitatilor....ca avem de unde ne inspira ...exam de rezi daca l-ati vazut e ff complex ..sunt 3 stepuri si nu-s asa usor de luat ...sunt cazuri clinice...si tare as fi curios daca ar trece de primul step cel care a fost pe primul loc la rezi anul trecut!! este greu...nu pt ca ei invata mai mult, ci pt ca ei invata mai eficient si pun baza pe cazuri clinice...practica...si nu pe intrebari de genu " Cati din populatia USA este afectata de Astm bronsic :shock: ???" pai ce ma intereseaza pe mine ca 4-5% sunt afectati acolo ?? eu voi profesa aici!! ...asta numai in cazul in care se face salariu jumate ca in USA adica vre-o 3500$ !! va dau un sfat ...e un sistem bolnav!! ...si se pare ca prezinta ceva atipii, cu forma neregulata, infiltrata...daca ma intelegeti ce vreau sa spun....poate ceva radioterapie ...ca sa-i mai prelungim viata!! in rest, dragi colegi, stiti bine ce inseamna asta!!! cautati un alt sistem care merge, sau care e doar "racit"!!
Savantii au ajuns la concluzia ca cele mai multe vitamine se gasesc in farmacie

User avatar
BBUBU
junior
junior
Posts: 85
Joined: Wed Nov 19, 2008 10:20 am

Re: Proiect MS: Libera practica dupa 2 ani de stagiatura

Postby BBUBU » Sun Feb 15, 2009 3:29 pm

[quote="Dr.Angel"]K sa-ti satisfac curiozitatea.....cine a luat anul trecut rezi pe primu loc........a stat m mult prin garzi k tine la stagii obligatorii in facultate(universal valabil pt maj carora au parcurs doar 6ani).....si prin anul 4de facultate facea ce un rezident de cardio(k pe asta a luat rezi) in anul 1.........si culmea are si viata personala si prieteni......si etc. si stiu k ar discuta cazurile clinice m bine chiar k unii dr......
deci nu m vb din ciuda de altii........dak tu nu poti ....poate altii pot...oricum niciodata nu poate fii toata lumea de acord cu tot ce este in jurul nostru :allright:

a fost ipotetic ...nu-l cunosc si nici nu contest ca e capabil....am gresit, recunosc!! toata stima pentr el!! 5baby.gif
[b][b]" cine are noroc are, cine n-are, n-are!!"[/b][/b]

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Re: Proiect MS: Libera practica dupa 2 ani de stagiatura

Postby andrita » Sun Feb 15, 2009 3:37 pm

BBUBU wrote:..ideea e alta ...sa sti teorie si sa n-ai habar s-o pui in practica...nu ma intelege gresit !! eu asa cred, si se pare ca si ministru e de aceeiasi parere... :shock: culmea!!!

BUBU ruza ,ca sa ai ce sa pui in practica,tre ' sa ai niste baze.baze care initial ti le pui invatand pe de a rostul.
ideea e ca odata ce ai dat la medicina , tre' sa stii ca aceasta meserie te solicita tot timpul vietii,inveti tot timpul(daca vrei sa fii updatat,si nu un medic "de duzina'" inchis intr un cabinet.trebuie sa inveti pe de rost anumite chestii,multe dintre ele ilogice.practica te ajuta sa faci legaturi intre cele invatate anterior si la un moment dat ti se vor forma automatisme.
intr un cuvant ,cam stiati ce va asteapta,asa ca nu incercati acum sa schimbati ceea ce este evident de neschimbat.
trage aer in piept si think twice!
scuze pt vocabularul arid.nu mi a placut literatura! :wink:
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

User avatar
BBUBU
junior
junior
Posts: 85
Joined: Wed Nov 19, 2008 10:20 am

Re: Proiect MS: Libera practica dupa 2 ani de stagiatura

Postby BBUBU » Sun Feb 15, 2009 3:50 pm

nici mie.... :peace: :bath:
[b][b]" cine are noroc are, cine n-are, n-are!!"[/b][/b]

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Proiect MS: Libera practica dupa 2 ani de stagiatura

Postby b3 » Sun Feb 15, 2009 4:38 pm

BBUBU, nu poti sa schimbi lucrurile radical peste noapte, gata, maine, eu, ministrul Sanatatii, dau lege ca rezi 2009 sa fie in 3 pasi, copie identica a STEPurilor americane. Poate ar fi mai bine, tai raul din radacina, dar dpdv legal si tot ce vrei nu cred ca se poate. Uite si top 400 in facultate, s-a aplicat doar pentru cei care intrau in anul respectiv in anul 1.

Si aici intervenim noi, studentii, sau rezidentii, sau chiar specialistii si cine mai are idei bune pentru cum trebuie schimbate lucrurile plus reprezentantii (alesi, reprezentativi legal, nu ma trezesc eu sa fac petitie si sa ma duc la negocieri cu ministrul) care sa transmita ideile astea bune.

Pentru ca altfel mergem spre abrambureala din sistemul de invatamant preuniversitar, cu testele nationale, admitere, Bacalaureat, care se tot schimba in fiecare an si uite ce rezultate sunt. Pregatirea medicala e un pic diferita de invatamantul preuniversitar, urmarile sunt dezastruoase daca se iau decizii aiurea si se schimba atunci cand isi dau seama ca s-a gresit, era mai bine altfel, dar n-aveau de unde sa stie, nu le-a zis nimeni.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
BBUBU
junior
junior
Posts: 85
Joined: Wed Nov 19, 2008 10:20 am

Re: Proiect MS: Libera practica dupa 2 ani de stagiatura

Postby BBUBU » Sun Feb 15, 2009 9:14 pm

"BBUBU, nu poti sa schimbi lucrurile radical peste noapte.." sunt convins de asta ...de altfel, am si spus ca schimbarile daca se fac, pot fi valabile pentru cei ce intra anul acesta ...sau ma rog, cand vor domniile de la ms...
eu ma gandeam, sa se tina examenul de rezidentiat in fiecare centru universitar si sa se adauge la teorie si o proba practica care sa conteze, daca nu 50% din examen, chiar mai mult...chiar daca aceea proba o vor numi domniile sale "interviu"... acum, din privinta nepotismelor sunt si eu sceptic...dar asta pentru ca traim in Romania.

acuma, dupa cum a-ti vazut ...s-au cam abtinut sa faca modificari in acest domeniu...au schimbat anii de pregatire la alte facultati dar de medicina ....cam stau pe margine....oarecum, ori ii depaseste, ori considera ca sistemul functioneaza
[b][b]" cine are noroc are, cine n-are, n-are!!"[/b][/b]

dr_arm
senior
senior
Posts: 425
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:56 am

Re: Proiect MS: Libera practica dupa 2 ani de stagiatura

Postby dr_arm » Wed Feb 18, 2009 5:10 pm

b3 wrote:BBUBU, nu poti sa schimbi lucrurile radical peste noapte.


am si eu o intrebare de adresat. cum de s-au scos atat de multe locuri la rezidentiatul cu plata? de ce s-a permis oricui sa aleaga orice specialitate? e corect fata de cei care invata si sustin examenul de intrare in rezidentiat? sincer, personal, nu ma incanta ideea ca cei care nu au citit nimic pentru rezidentiat sunt acum pe endocrine sau cardio sau alte specialitati de top. nu mi se pare corect. dar ce e corect in Romania?


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests