ce pot face daca nu am fost la repartitia din 15.12

schimbarea schimbarii...
mihaela.b
Posts: 2
Joined: Wed Dec 17, 2008 12:12 pm

ce pot face daca nu am fost la repartitia din 15.12

Postby mihaela.b » Wed Dec 17, 2008 12:21 pm

buna ziua, va rog ajutati-ma !
am vazut ca s-a mai discutat despre transferuri si detasari dar eu mai am si alta problema:

in zilele cand s-au facut repartitia si formalitatile de angajare, eu eram cu mama mea la spital, a trebuit s-o internez si nu am ajuns la cluj, unde sunt confirmata ca rezident pe MF.

eu sunt din ilfov si doresc sa ma pregatesc in bucuresti, este mai aproape de casa decat cluj, evident,plus ca trebuie sa am grija de mama mea bolnava.

insa nu am fost la cluj cand s-au facut inscrierile ce ma sfatuiti sa fac, e prea tarziu, sa ma duc pe 5 si sa depun si cererea de transfer, insa nu pot sa o completez ca nu stiu unde sunt angajata, deci primul drum ar trebui sa -l fac la spital nu?

am inteles ca am nevoie de urmatoarele acte:
PT ANGAJARE
- copie si original certificat de nastere
-copie si original buletin
-copie si original diploma bac
-copie si original diploma facult( sau adev dupa caz)
-copie si original certificat de casatorie( dupa caz)
-ordinul de incadrare( foaia aia ce v-au dat-o la repartitii)
-cazier
-2 poze
-dosar plic
-adev med de fam ca sunteti clinic sanatosi
-chitanta pentru carnet rezident

PENTRU DETASARE:

-acordul coordonatorului din orasul unde vreti sa ajungeti
-acordul decanului facult din orasul unde vreti sa faceti transferul
-acordul ASP din orasul unde vreti sa va transferati
-acte doveditoare pt care solicitati transferul( sot,familie,domiciliu stabil etc)


Sunt suficiente?

Va multumesc mult dragi colegi

User avatar
oya
senior
senior
Posts: 199
Joined: Fri Aug 26, 2005 3:01 am

Re: ce pot face daca nu am fost la repartitia din 15.12

Postby oya » Fri Dec 19, 2008 8:51 pm

Nu sunt medic rezident in Cluj, dar ma gandesc ca ar trebui sa dai un telefon la ASP Cluj, le povestesti situatia si poate afli ceva informatii (eventual care e spitalul la care esti repartizata). Suni apoi la spital, ceri la Resurse umane si le spui si lor despre ce e vorba. Poate nu e musai sa mergi acum la Cluj si s-ar putea rezolva si dupa 5 ianuarie. Ideea e ca angajarea se facea in perioada 5-12 decembrie, dar poate s-a prelungit, sau macar sa se faca in cazul tau o exceptie. Spune-le problema ta si nu cred sa nu se rezolve, caci e o situatie speciala. Ideea e sa nu amani telefonul, ca sa nu te trezesti ca ramai fara angajare facuta. Demersurile pentru detasare poti incepe sa le faci abia dupa ce faci formalitatile de angajare. Multa sanatate mamei iar tie bafta!

SIO
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Sat Dec 06, 2008 4:37 pm

Re: ce pot face daca nu am fost la repartitia din 15.12

Postby SIO » Fri Dec 19, 2008 9:54 pm

Dragă mihaela.b, îmi pare sincer rău de ceea ce ţi s-a întâmplat. Sfaturile colegei oya sunt absolut corecte, cu menţiunea că trebuie să aplici ceea ce ţi-a sugerat cât mai curând posibil (telefon urgent la ASP, respectiv spital plătitor); abia apoi te poţi ocupa de detaşare. Nu de altceva, dar să nu te trezeşti că nu mai poţi încheia contractul, respectiv începe rezidenţiatul.
Sănătate mamei tale şi mult succes.

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: ce pot face daca nu am fost la repartitia din 15.12

Postby swiss » Fri Dec 19, 2008 10:08 pm

subscriu si eu la topicul asta.
luni cel tarziu sa dai telefon, sau eventual sa mergi pana la aspp din orasul tau.
le explici ce s-a intamplat...si Doamne ajuta sa-ti iasa bine.

User avatar
optimus
senior
senior
Posts: 251
Joined: Sat Apr 09, 2005 11:51 pm

Re: ce pot face daca nu am fost la repartitia din 15.12

Postby optimus » Sat Dec 20, 2008 12:23 am

Ar fi trebuit sa suni la ASP imediat dupa data de 15 Decembrie.Multa bafta si insanatosire grabnica mamei tale.
REST IN PEACE!

Lizz22
elder
elder
Posts: 552
Joined: Thu Aug 09, 2007 11:55 am
Contact:

Re: ce pot face daca nu am fost la repartitia din 15.12

Postby Lizz22 » Sat Dec 20, 2008 11:44 am

poate e tardiv raspunsul meu,dar am vazut o situatie apx. asemanatoare la craiova-o colega care luase chirurgie pediatrica p post cu pregatire la craiova nu reusise sa ajunga la spitalul platitor si sa incheie contractul d munca,dar ,totusi,i-au fost inmanate ordinul d confirmare,curricula,etc,urmand ca ea sa se prezinte in cel mai scurt timp la spitalul platitor si sa si rezolve situatia.
deci,eu cred ca situatia poate fi rezolvata...cu ceva bunavointa,e drept.
succes!

User avatar
antalgic
elder
elder
Posts: 775
Joined: Fri Oct 17, 2008 11:42 pm

Re: ce pot face daca nu am fost la repartitia din 15.12

Postby antalgic » Sat Dec 20, 2008 4:40 pm

mirabela, locul e al tau castigat prin concurs. suni cat de repede poti la dsp, asa cum ti-au spus colegii mai sus. multa bafta si sanatate mamei!
tzara de la pagina 5, here we are!

mihaela.b
Posts: 2
Joined: Wed Dec 17, 2008 12:12 pm

Re: ce pot face daca nu am fost la repartitia din 15.12

Postby mihaela.b » Sat Dec 20, 2008 8:03 pm

Va multumesc din suflet pentru promptitudine, v-am urmat sfaturile si am rezolvat, chiar daca era un pic tarziu, au inteles situatia, sunt oameni extraordinari in Cluj.

Va multumesc deasemenea pentru gandurile bune adresate mamei mele. acum este stabila, cu voia lui D-zeu poate o scot din spital pana la Craciun.

Daca mai am vreo problema stiu unde sa apelez, mi-ati fost de mare ajutor!! Va pup pe toti si va doresc un Craciun minunat cu cei dragi !!

User avatar
oya
senior
senior
Posts: 199
Joined: Fri Aug 26, 2005 3:01 am

Re: ce pot face daca nu am fost la repartitia din 15.12

Postby oya » Sat Dec 20, 2008 9:39 pm

:allright: Sarbatori fericite si tie! Bine ca totul s-a terminat cu bine. Sanatate mamei iar tie mult succes in noul an!


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests