De ce sunt locurile insuficiente la rezidentiat?!!

schimbarea schimbarii...
drwikiwiki
senior
senior
Posts: 315
Joined: Sat May 10, 2008 7:26 am

De ce sunt locurile insuficiente la rezidentiat?!!

Postby drwikiwiki » Mon Dec 15, 2008 10:23 pm

iata o simpla ecuatie pt care nu avem locuri?

http://www.postamedicala.ro/pdf/LOCURI_ ... LITATE.pdf

1964 locuri X1500E=2.946.6000/an

Nu cred ca se vor ocupa toate locurile,insa un 50% e f posibil

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: De ce sunt locurile insuficiente la rezidentiat?!!

Postby swiss » Mon Dec 15, 2008 10:26 pm

drwikiwiki wrote:iata o simpla ecuatie pt care nu avem locuri?

http://www.postamedicala.ro/pdf/LOCURI_ ... LITATE.pdf

1964 locuri X1500E=2.946.6000/an

Nu cred ca se vor ocupa toate locurile,insa un 50% e f posibil

da ca sa faci a doua specialitate nu trebuie sa ai deja una...
si implicit sa fii trecut odata prin examenul de rezidentiat?

drwikiwiki
senior
senior
Posts: 315
Joined: Sat May 10, 2008 7:26 am

Re: De ce sunt locurile insuficiente la rezidentiat?!!

Postby drwikiwiki » Mon Dec 15, 2008 10:31 pm

vrei sa mi spui ca pt prima specialitate un idrumator are 2 locuri si inca un loc pt aIIa,sau o alta aberatie,cand MSP spune:(nu mai avem capacitate de pregatire in centrele univ.!)

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: De ce sunt locurile insuficiente la rezidentiat?!!

Postby swiss » Mon Dec 15, 2008 10:58 pm

drwikiwiki wrote:vrei sa mi spui ca pt prima specialitate un idrumator are 2 locuri si inca un loc pt aIIa,sau o alta aberatie,cand MSP spune:(nu mai avem capacitate de pregatire in centrele univ.!)

capacitate este...si am demonstrat...cu acte cand am negosciat...
ideea e ca nusunt bani...sa plateasca cadrele si rezidentii...
plus ca sunt cele 2 ministere care-si dau in cap...msp si mect...e o joaca cu ia-ti-o tie da-mi-o mie....
ca aia la olteni: azi nu fu Tica la primarie, maine nu fu Tache...maine fura amandoi...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: De ce sunt locurile insuficiente la rezidentiat?!!

Postby Chingachgook » Mon Dec 15, 2008 11:24 pm

dr_holliday wrote:
drwikiwiki wrote:vrei sa mi spui ca pt prima specialitate un idrumator are 2 locuri si inca un loc pt aIIa,sau o alta aberatie,cand MSP spune:(nu mai avem capacitate de pregatire in centrele univ.!)

capacitate este...si am demonstrat...cu acte cand am negosciat...
ideea e ca nusunt bani...sa plateasca cadrele si rezidentii...
plus ca sunt cele 2 ministere care-si dau in cap...msp si mect...e o joaca cu ia-ti-o tie da-mi-o mie....
ca aia la olteni: azi nu fu Tica la primarie, maine nu fu Tache...maine fura amandoi...


cum adica e capacitate dar nu sunt bani?
ce intelegeti prin capacitate? pereti pe care sa ii sprijine rezidentii?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

drwikiwiki
senior
senior
Posts: 315
Joined: Sat May 10, 2008 7:26 am

Re: De ce sunt locurile insuficiente la rezidentiat?!!

Postby drwikiwiki » Tue Dec 16, 2008 7:38 am

Bun si asa,alta intrebare:de ce un an de pregatire in rezi pe post costa aprox 6000 E/an,iar un an pe specialitate inrud.intre 1500-2000E,si in cazul unui rezident strain 400E pt spatiul UE,si 300$ pt alte tari din afara spatiului?
Cate legi are o singura lege,cate MSP are tara asta,cate state sunt in Rom.???

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce sunt locurile insuficiente la rezidentiat?!!

Postby 187.92a » Tue Dec 16, 2008 8:30 am

Eu nu cred ca avantajeaza pe nimeni sa fie locuri garla la rezi, adiac bun, pe ala care n-are chef sa invete sau e preaprost, ok, de acord, il baga in rezi se simte si el medic (de obicei astia se simt cei mai medici), nu sta un an acasa nici nu-si dau seama parintii ca e prost.
dar apoi, apoi adica dupa rezi, care e beneficiul?
ca daca din pix poate sa dea ministerul zece mii de locuri de rezidenti, piata muncii are reguli muuuult mai stricte, pe care nu le indoaie nimeni.

vezi exemplul nefericit cu bataia aia eeeextraordinar de mare de joc cu pshiatria, de-o sa iasa pe piata peste 3 ani mii de specialsti psihiatri (cam asta era calculul meu, asa, cumulativ) atunci sa vedeti moarte tata, ca deja e prea tarziu sa te reprofilezi, prea tarziu sa orice.
si psihiatria a adunat mii de absolventi de la coada clasamentului in anii trecuti, cred ca va fi buluc de psihiatri (numai rezidenti cunsoc o gramada, ma tot lovesc de ei). ei, ce vor face psihiatrii aia?


eu zic asa: invatati-va sa nu mai ganditi la bara din fata (copyright badea). incercati sa vedeti in ansamblu.
daca nu reusiti, intrebati-ma ca eu sunt mai vizionar asa de felul meu, cu mare capacitate de integrare si sinteza si restul. :)

eu cred deci ca piata muncii da semnale cum ca locurile la rezi sunt suficiente (semnalele sunt colegii pe care ii cunaostem cu totii care au terminat rezi si freaca mentae), inteleg ca voi ganditi ca "eu, eu, dar eu, eu de ce sunt pe dinafara". poate pt ca dat fiind testul de selectie X cu parametrii X (a1, a2, ...an-1, an), fie nu ati dat dovada de flexibilitate in setarea parametrilor la cei ceruti fie nu s-a putut din alte motive. dar nu e timpul pierdut. rezi e in fiecare an. nu?

pe termen lung nu avantajeaza pe nimeni sa fie mai multe locuri al rezi.
lasati ca politicile reformiste falimentare(da, cand o sa fie satul ca orasul si orasul ca municipiul logic ca toti o sa vrea la aer curat pe post, dar asta nu tine nici de noi nici de nimeni ci fix de infrastructura in aprticular si de dezvoltare durabila in genera)l si salariile mici si scarba asistentelor pt rezidenti in discutia asta, FIX in ceea ce priveste aspectul numar de locuri, eu vad ca oferta este mai mare ca cererea, deci deja cam prea multe locuri. si ce hal ar fi daca n-ar pleca zecile alea de procente de rezidenti.. prapad.
ma rog, cred ca oricum vbesc degeaba.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: De ce sunt locurile insuficiente la rezidentiat?!!

Postby 187.92a » Tue Dec 16, 2008 9:14 am

evident, evident, nu am dorit sa jignesc pe nimeni, daca am suparat pe careva-well.. sunt doar idei generalizatoare care sa ne ajute sa caracterizam niste situatii.
amintesc ca sunt perfect constient ca oricine paote pica reziul dinc auza ca l-a durut burta sau a fost racit sau s-a intamplat sa se certe cu partenerul sau poate chiar a dorit sa iasa mai la coada, din ambitie.
in this respect, cred ca cei care se vor fi simtit jigniti in vreun fel au fost cu siguranta intr-una din situatiile absolut indezirabile tocmai-amintite si trebuie deci precizat ca nu m-am referit la ei.

didiland11
senior
senior
Posts: 256
Joined: Wed Apr 09, 2008 12:02 am

Re: De ce sunt locurile insuficiente la rezidentiat?!!

Postby didiland11 » Tue Dec 16, 2008 10:44 am

:peace: :allright: :peace: :allright: :peace: :allright:

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: De ce sunt locurile insuficiente la rezidentiat?!!

Postby swiss » Tue Dec 16, 2008 12:44 pm

trident wrote:evident, evident, nu am dorit sa jignesc pe nimeni, daca am suparat pe careva-well.. sunt doar idei generalizatoare care sa ne ajute sa caracterizam niste situatii.
amintesc ca sunt perfect constient ca oricine paote pica reziul dinc auza ca l-a durut burta sau a fost racit sau s-a intamplat sa se certe cu partenerul sau poate chiar a dorit sa iasa mai la coada, din ambitie.
in this respect, cred ca cei care se vor fi simtit jigniti in vreun fel au fost cu siguranta intr-una din situatiile absolut indezirabile tocmai-amintite si trebuie deci precizat ca nu m-am referit la ei.


hai trident ca mai ai 4 zile in care sa fi bun...
Simtiti si voi spiritul Craciunului?

totusi sa revenim la subiect...normal ca a fost bataie de joc anul trecut cu psihiatria...dar asta e alta poveste...

offtopic:eu vad un viitor mai luminos al Romaniei in urmatorii 50 de ani!
Serios...pe langa alte tari, suntem jos rau de tot...prea jos...
dar eu in 50 de ani(cu toata marja de eroare) eu zic ca o sa ne cizelam mentalitatea...

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: De ce sunt locurile insuficiente la rezidentiat?!!

Postby d'Arc » Tue Dec 16, 2008 7:28 pm

[quote="dr_hollidaySimtiti si voi spiritul Craciunului?

...[/quote]

te referi la depresia anuala din decembrie? da, din plin, mai ales ca nu mai vine nici o sesiune...

reimus
senior
senior
Posts: 116
Joined: Fri Oct 24, 2008 10:21 am
Location: Bucuresti

Re: De ce sunt locurile insuficiente la rezidentiat?!!

Postby reimus » Sun Dec 21, 2008 1:31 am

Problema nu e ca locurile pt Rez sunt putine. Adevarata problema este ca numarul absolventilor e prea mare...
Toti care intra la facultate o si termina... Desi nu m-am numarat printre indivizii studiosi, daca regula ar fi fost ca in fiecare an sa promoveze doar primii 90%, rupeam cartea, credeti-ma...
Trebuie sa recunoastem, cine nu reuseste sa termine facultatea de Medicina in Romania, ori nu vrea, ori e cu adevarat NESIMTIT ori e cretin... Ultima varianta se exclude, oricat ar fi scazut concurenta si dificultatea examenului de admitere, imi place sa cred ca macar reuseste sa impiedice aceasta categorie sa ajunga in anul 1...


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests