Propuneri pentru imbunatatirea Examenului de Rezidentiat

schimbarea schimbarii...
User avatar
Teddy
junior
junior
Posts: 46
Joined: Fri Nov 28, 2008 1:09 pm

Re: Propuneri pentru imbunatatirea Examenului de Rezidentiat

Postby Teddy » Fri Dec 12, 2008 10:21 pm

Dupa parerea mea cel mai bine ar fi ca pe baza mediei din facultate (dar din pacate la noi facultatile nu sunt asa corecte si poti cumpara examenele ) + un examen pe care sa il dea candidatul la o specialitate. Ar putea fi inclusa si lucrarea de diploma la pondere daca o faci spre o anumita specialitate pe care o doresti, astfel si-ar face totzi lucrarile de diploma calumea si ar invatza ca sa sustina un examen de intrare intr-o specialitate. Iar pt cele la care nu exista prea multi candidati sa l-i se ofere avantaje. Dar va dati seama ca nu are nici o logica ce scriem si vb noi aici pentru ca lucrurile se schimba la noi foarte greu.
,,Evenimentele nefaste pentru pacient sunt faste pentru cancer'' Cancerul de colon PD Andronescu sub redactia Angelescu
Consumul de ficat de urs polar provoaca intoxicatie cu vit. A
Atentie posesorii de catzei la Capnocytophagra Canimorsus si Chinodegmi!

reimus
senior
senior
Posts: 116
Joined: Fri Oct 24, 2008 10:21 am
Location: Bucuresti

Re: Propuneri pentru imbunatatirea Examenului de Rezidentiat

Postby reimus » Sat Dec 13, 2008 10:59 pm

Intr-o tara precum Romania existenta unui examen pt intrarea in Rezidentiat de tipul celui actual mi se pare absolut OBLIGATORIE. In viziunea mea existenta acestui examen nici n-ar trebui adusa in discutie. Am deschis topicul acesta in vederea imbunatatirii sale, pt ca este limpede pt toata lumea ca este un examen perfectibil, fiind loc de mult mai bine.

Evident ca orice parere este importanta si binevenita, insa pt ca demersul nostru sa aiba o sansa de implementare in perioada imediat urmatoare, cred ca ar fi indicat sa ne rezumam la schimbari legate de modalitatea de examinare (deci forma, tipul, numarul, continutul intrebarilor, eventual durata examenului, bibliografie, tematica, marirea bazei de intrebari, intrebari la prima vedere si alte aspecte de genula acesta).

Pt ca propuneri in acest moment de genul desfiintarea examenului, medie ponderata cu notele din timpul facultatii, ditributie pe baza de interviu sunt total nerealiste; in plus ar duce clar la vicierea distributiei, doar traim in Romania... As putea da o lista nesfarsita de argumente in aceasta directie, insa mesajul ar deveni mult prea lung...

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Propuneri pentru imbunatatirea Examenului de Rezidentiat

Postby d'Arc » Sat Dec 13, 2008 11:02 pm

topicul tau reprezinta o provocare adevarata... greu sa judeci normal o situatie anormala. de unde si pesimismul meu care ma lasa fara nimic de adaugat.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Propuneri pentru imbunatatirea Examenului de Rezidentiat

Postby 187.92a » Sat Dec 13, 2008 11:06 pm

Teddy wrote:Dupa parerea mea cel mai bine ar fi ca pe baza mediei din facultate


Facultatea de medicina este prea usoara, cel putin pt mine, eu terminam numai cu 10 in aproape fiecare an.
eu zic sa se fi calculat si olimpiadele pe tzara, asa ar fi fost echitabil. altdfel de ce m-am dus la ele, nu???
nici mie nu mi-a palcut sa invat pt rezi. si neaparat un test de limba romana, macar pt i-ii-iii, vroiam, mie frig si lasam-i mi-e si altele asemanatoare.
dar atunci oare cine ar mai fi luat un astfel de examen complet.
aia cu proba practicva e cam subiectiva, desi e adevarat, ajunge ala chirurg si lesina pe masa :)
cel mai tare ar fi sa se dea rezi pe calculator, ca la permisul de conducere
sau oricum sa nu se mai dea, ca oricum la 600 deja nu mai e nicioselectie, e la fel de blana ca ala cu 400.


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests