Ce se intampla daca ne razgandim?

schimbarea schimbarii...
MCB
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Thu Nov 20, 2008 9:08 pm

Ce se intampla daca ne razgandim?

Postby MCB » Thu Nov 27, 2008 8:59 am

Am luat MF la Arad pe loc si nu sunt foarte sigura daca sa ma duc, avand in vedere ca vreau sa dau la anul din nou oricum. Stiu ca exista posibilitatea transferului, dar vroiam sa stiu daca poate aparea vreo pb. in cazul in care m-am razgandit si nu mai ma prezint la semnarea contractului. Organizarea a fost groaznica, s-au mai evaporat din locuri...in fine...si cand ajungi in fata, nu le poti lua la rand sa vezi ce mai e disponibil, asa ca mi-a scapat medicina sportiva, pentru care imi pare rau, pt. k era cu pregatire in Buc.. :x
Mersi frumos

andra_
junior
junior
Posts: 67
Joined: Fri Nov 21, 2008 10:08 am

Re: Ce se intampla daca ne razgandim?

Postby andra_ » Thu Nov 27, 2008 9:52 am

se obtine usor transferul pe MF, fara probleme

daniela.b
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Thu Nov 27, 2008 9:48 am

Re: Ce se intampla daca ne razgandim?

Postby daniela.b » Thu Nov 27, 2008 10:02 am

si eu am luat tot MF arad dar eu sunt din arad, dar tot mai dau la anu odata .Acum zic ca a fost o experienta si tot odata o porcarie. am luat asta pt ca am vrut neaparat arad si nu mai aveam alte optiuni, dar nu sunt multumita deloc. :(

daniela.b
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Thu Nov 27, 2008 9:48 am

Re: Ce se intampla daca ne razgandim?

Postby daniela.b » Thu Nov 27, 2008 10:05 am

ce stiti sa imi spuneti, ce stagiu se face in primele luni? sau care e modulul de pregatire MF?

dr.pogonici
junior
junior
Posts: 69
Joined: Wed Oct 29, 2008 10:58 am

Re: Ce se intampla daca ne razgandim?

Postby dr.pogonici » Thu Nov 27, 2008 10:17 am

daniela.b wrote:ce stiti sa imi spuneti, ce stagiu se face in primele luni? sau care e modulul de pregatire MF?



la mine in mures, in primele 6 luni se face practica intr-un cabinet, apoi faci stagiu.Dar , din cate am inteles, te poti intelege cu medicul respectiv sa nu te duci,avand asa posibilitatea fie sa inveti pentru reziul urmator, fie sa-ti cauti inca un loc de munca...

dr.pogonici
junior
junior
Posts: 69
Joined: Wed Oct 29, 2008 10:58 am

Re: Ce se intampla daca ne razgandim?

Postby dr.pogonici » Thu Nov 27, 2008 10:19 am

MCB wrote:Am luat MF la Arad pe loc si nu sunt foarte sigura daca sa ma duc, avand in vedere ca vreau sa dau la anul din nou oricum. Stiu ca exista posibilitatea transferului, dar vroiam sa stiu daca poate aparea vreo pb. in cazul in care m-am razgandit si nu mai ma prezint la semnarea contractului. Organizarea a fost groaznica, s-au mai evaporat din locuri...in fine...si cand ajungi in fata, nu le poti lua la rand sa vezi ce mai e disponibil, asa ca mi-a scapat medicina sportiva, pentru care imi pare rau, pt. k era cu pregatire in Buc.. :x
Mersi frumos


Eu stiu ca iti poti schimba optiunea in primele 6 luni, daca in momentul alegerii tale mai erau locuri pe med sportiva

User avatar
giacarangi
junior
junior
Posts: 46
Joined: Fri Oct 28, 2005 10:44 pm

Re: Ce se intampla daca ne razgandim?

Postby giacarangi » Thu Nov 27, 2008 10:39 am

In mures pe MF in anul 1 e cam greu sa te intelegi sa nu te duci la stagiu in primul an dupa cabinet pt ca sunt stagiile mari gen interne sau pedi si cam trebuie sa mergi. Am trecut prin asta , la mine asa a fost. Doar in anul2 de mf poti chiuli linistit la unele stagii.
...timpul este un copil care muta piesele intr-un joc...

MCB
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Thu Nov 20, 2008 9:08 pm

Re: Ce se intampla daca ne razgandim?

Postby MCB » Thu Nov 27, 2008 10:55 am

"Am luat MF la Arad pe loc si nu sunt foarte sigura daca sa ma duc, avand in vedere ca vreau sa dau la anul din nou oricum. Stiu ca exista posibilitatea transferului, dar vroiam sa stiu daca poate aparea vreo pb. in cazul in care m-am razgandit si nu mai ma prezint la semnarea contractului. Organizarea a fost groaznica, s-au mai evaporat din locuri...in fine...si cand ajungi in fata, nu le poti lua la rand sa vezi ce mai e disponibil, asa ca mi-a scapat medicina sportiva, pentru care imi pare rau, pt. k era cu pregatire in Buc..
Mersi frumos


Eu stiu ca iti poti schimba optiunea in primele 6 luni, daca in momentul alegerii tale mai erau locuri pe med sportiva
"

Ar fi super daca ar fi asa...dar cum aflu sigur, unde pot afla detalii despre asta? Pentru ca felul in care (nu) a fost organizata aceasta conferinta m-a determinat sa ma grabesc, mai ales cand mi se arunca o privire stramba si sictirita din partea "doamnelor" de la catedra

anita1983
Posts: 3
Joined: Thu Nov 27, 2008 5:44 pm

Re: Ce se intampla daca ne razgandim?

Postby anita1983 » Thu Nov 27, 2008 5:52 pm

Am luat dermatologie pe cluj,..dar nu sunt sigura ca a fost cea mai buna alegere. Daca exista cineva care a dorit dermatologie si nu a reusit si a luat pediatrie sau cardiologie il/o rog sa ma contacteze..astept raspuns cat de repede posibil

User avatar
ioana_medline
junior
junior
Posts: 93
Joined: Tue Apr 08, 2008 1:19 am

Re: Ce se intampla daca ne razgandim?

Postby ioana_medline » Thu Nov 27, 2008 7:35 pm

Eu as vrea sa stiu cine a luat radiologie pe bihor?si daca vrea sa vina pana la urma aici nu schimbati?

User avatar
vampyblue
senior
senior
Posts: 117
Joined: Sat Feb 16, 2008 12:39 am

Re: Ce se intampla daca ne razgandim?

Postby vampyblue » Sun Nov 30, 2008 1:38 am

nu se poate schimba specialitatea aleasa miercuri...am sunat la minister si s-a ratoit o madama la mine ca "de aia a scris mare peste tot prin presa si am avut 3 zile in plus sa ne gandim bine ca nu se mai poate schimba ca pana acum..doar dc dam iar rezi.."
nu cred sa se poate intampla ceva daca nu va duceti sa semnati contractul..dar pana la urma sunt niste bani care nu cred ca ii strica nimanui, mai ales ca nu se supara nimeni dc il rogi frumos sa nu iti tina cont de prezenta :D

crazy_doc
senior
senior
Posts: 303
Joined: Fri Mar 14, 2008 2:44 pm

Re: Ce se intampla daca ne razgandim?

Postby crazy_doc » Sun Nov 30, 2008 10:58 am

Stagiile nu esti obligat sa le faci chiar in ordinea in care sunt..poti sa ti iei si stagiile mici cu sporuri mari dupa cele 6 luni de MF...geh psihiatrie,infectioase, chirurgie.oricum majoritatea te intreaba de l inceput : vrei sa frecventezi au ba??? asa k de multe ori ai de ales.oricum nu se apuca nimeni de invatat din ianuarie zic eu.
A young doctor has to do what a young doctor has to do.


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests