Cum se desfasoara lucrurile la repartitie

schimbarea schimbarii...
User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Cum se desfasoara lucrurile la repartitie

Postby 187.92a » Sun Nov 23, 2008 12:31 am

Trebuie sa existe la fiecare in fata un tabel cu loacele, altfel apar incurcaturi.
Tabelul ala de-l proiecteaza pe perete maia re inucrcaturi, plus q e scris f f f mic si este imbulzeala ff f mare.
Este pe baza de sir rotat care se formeaza inaintea catedrei.
Cand ajungi al catedra iti da o repartitie dupa ce alegi si te scrie p-o foaie.
Se striga doua lucruri dierite: una la microfon striga candidatul car eisi alege, alta in alt colt urla numele care "se pregateste". Este tulburator daca esti la prima repartitie.
Daca iti trece randul poti sa pelci acasa, nu se intoarce nimeni si se considera ca ai pierdut locul.

trebuie sa se soseasca cu 3 ore inainte, ca altfel stai in picioare de-ti vine rau. bocancii cu crampoane din proprie experienta ajuta la inaintarea din funcul salii la catedra.

trebuie sa existe cineva care sa faca un excel cu fiecare ce a luat, sa-l puna pe imed, ca asa e traditia :)

microfoanele se mai strica. apar des microfonii.

Nu trebuie sa fii primul care soseste in sala, daca ai punctaj de finald e lista, deoarece incurci si in plus si obosesti.

De obicei 1/2 candidati se prezinta cu 1 membru al familiei, care fiind in varsta sta in banca si saracii proaspeti rezidenti n-au unde sa stea de bosorogi. repartitia nu este un eveniment de fotografiat. 20% vin cu 2 membri ai familiei. In amfiteatru NU incap toti candidatii care aleg la bucuresti.

Cam la asta trebuie sa va asteptati. Bafta

User avatar
BLODR
junior
junior
Posts: 83
Joined: Sat Nov 22, 2008 4:21 pm

Re: Cum se desfasoara lucrurile la repartitie

Postby BLODR » Sun Nov 23, 2008 12:37 am

nici la tm nu au incaput anul trecut..plus asa cum zici ca multi vin cu parinti,bunici,carora atunci cand li s a spus sa paraseasca sala pt ca rezid sa aiba loc in banca sa imbulineze nu le a venit sa creada ca sunt scosi afara..o imbulzeala,o lipsa de oxigen,o stare de nervi continua,cam asta e....
''Partidul Noua Generatie are o orientare de centru, cand la stanga, cand la dreapta, de la caz la caz.''

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: Cum se desfasoara lucrurile la repartitie

Postby AvLee » Sun Nov 23, 2008 1:23 am

Pe mine iar ma apuca draci datorita faptului ca afisarea pe monitor e numai in bucuresti.Deci in restul centrelor chiar si ala de la pozitia 2327 trebuie sa fie in sala cu cateva ore inainte ca sa imbulineze.Si sa fi maratonist 12h+ mai rar, deci mai trebe si membru al familiei sau tovaras de pat.. :hate:
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum se desfasoara lucrurile la repartitie

Postby Chingachgook » Sun Nov 23, 2008 1:29 am

eu nu inteleg de ce nu vine careva cu un laptop si un retroproiector si rezolvati.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: Cum se desfasoara lucrurile la repartitie

Postby AvLee » Sun Nov 23, 2008 1:32 am

kooksee wrote:eu nu inteleg de ce nu vine careva cu un laptop si un retroproiector si rezolvati.


Sa incercat varianta asta...Dar ala trebuie sa fie printre ultimi ca nu sta nici dracu pentru altu,si alta problema e ca nici un laptop nu are autonomie 12h+ si daca incerci sa-l bagi in priza in sala se gasesc destepti care incep sa urle ca ei se impiedica de fire.

Nu mai zic ca respectivu cu laptopul va fi batut la cap constant de cei care nu "vad bine"
Last edited by AvLee on Sun Nov 23, 2008 1:34 am, edited 1 time in total.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum se desfasoara lucrurile la repartitie

Postby Chingachgook » Sun Nov 23, 2008 1:34 am

vine primu sta 3 ore
mai vin urmatoru sta si el 3 ore
ma indoiesc ca in toata craiova aia nu gasisti 10 oameni cu laptop
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: Cum se desfasoara lucrurile la repartitie

Postby AvLee » Sun Nov 23, 2008 1:38 am

kooksee wrote:vine primu sta 3 ore
mai vin urmatoru sta si el 3 ore
ma indoiesc ca in toata craiova aia nu gasisti 10 oameni cu laptop


Da dar aia 10 trebe sa fie persone de treaba.Sa fie disponibili sa dea lista si la alti, parca nu sti ca fiecare acolo e cu a masii.Fiecare se gandeste numai la el si dupa ce semneaza nu stie kum sa iasa mai repede din sala.In plus ala cu laptop va fi batut la cap tot timpul.Si nu oricine are si retroproiector.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum se desfasoara lucrurile la repartitie

Postby Chingachgook » Sun Nov 23, 2008 1:42 am

atunci hai la bucharest.
te face pe tine 40 de lei trenul?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: Cum se desfasoara lucrurile la repartitie

Postby AvLee » Sun Nov 23, 2008 1:45 am

kooksee wrote:atunci hai la bucharest.
te face pe tine 40 de lei trenul?


Bah nu,dar tinand cont ca voi termina destul de tarziu sa mai petrec o noapte in Bucuresti nu prea imi surade.Si sa dorm pe tren iarasi nu ma atrage ca de condus nu voi mai fi bun.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Cum se desfasoara lucrurile la repartitie

Postby 187.92a » Sun Nov 23, 2008 3:29 am

propun sa cereti la fatza locului sa nu mai intre bunici parinti si pisici in sala, ca coupa locurile degeaba, in detrimentul celor care au invatat 1 an si trebuie sa stea in picioare cateva ore!!!!!
sicner nu inteleg ce invcapabili vin cu toata familia, dar este de prost gust. si se mai si supara bunicile daca in goana ta spre postul mult visat le atingi cumva.

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: Cum se desfasoara lucrurile la repartitie

Postby AvLee » Sun Nov 23, 2008 3:37 am

trident wrote:propun sa cereti la fatza locului sa nu mai intre bunici parinti si pisici in sala, ca coupa locurile degeaba, in detrimentul celor care au invatat 1 an si trebuie sa stea in picioare cateva ore!!!!!
sicner nu inteleg ce invcapabili vin cu toata familia, dar este de prost gust. si se mai si supara bunicile daca in goana ta spre postul mult visat le atingi cumva.



Sa se supere, eu vin si cu ciobanescul german.Sa-i adreseze lui plangerile aia care alearga. :green:
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
dr_
elder
elder
Posts: 511
Joined: Sat Dec 02, 2006 4:48 am

Re: Cum se desfasoara lucrurile la repartitie

Postby dr_ » Sun Nov 23, 2008 10:15 am

Eu cand ajung in fata zic. Vreau cutare pe Bucuresti. Nu mai este! Bun atunci vreau tot cutare la Constanta. Nu mai este! La Craiova este? Este! Bun, acolo raman. :oops:



Merge asa sau se enerveaza aia?

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30349
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Cum se desfasoara lucrurile la repartitie

Postby andy gavrilescu » Sun Nov 23, 2008 11:38 am

dr_ wrote:Eu cand ajung in fata zic. Vreau cutare pe Bucuresti. Nu mai este! Bun atunci vreau tot cutare la Constanta. Nu mai este! La Craiova este? Este! Bun, acolo raman. :oops:



Merge asa sau se enerveaza aia?

se enerveaza, dar merge.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Cum se desfasoara lucrurile la repartitie

Postby 187.92a » Sun Nov 23, 2008 11:49 am

merge, se enerveaza aia din sala, dar ce treaba ai tu. aia e obligata sa-ti raspunda poti sa intrebi de fiecare loc in parte, e dreptu tau.
AvLee lumea nu stie germana pe acolo cat sa -i adreseze ciobanescului plangerile :)

dr.mirabela
junior
junior
Posts: 78
Joined: Thu Oct 23, 2008 12:55 pm

Re: Cum se desfasoara lucrurile la repartitie

Postby dr.mirabela » Sun Nov 23, 2008 2:18 pm

am si eu o intrbare,acum alegem si spitalul platitor? anul trecut cum a fost,daca e cineva cre stie,pls
If you are first you are first. If you are second you are nothing.

razi
senior
senior
Posts: 358
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:29 pm

Re: Cum se desfasoara lucrurile la repartitie

Postby razi » Sun Nov 23, 2008 3:38 pm

Cel mai tare a fost anu trecut cand din cauza unei defectiuni repartitia a inceput cu niste ore mai tarziu si s-a terminat pe la 2 noaptea sau chiar mai incolo.
Pentru cei pe loc nu se alege acum spitalul platitor ci prin decembrie.

dr.mirabela
junior
junior
Posts: 78
Joined: Thu Oct 23, 2008 12:55 pm

Re: Cum se desfasoara lucrurile la repartitie

Postby dr.mirabela » Sun Nov 23, 2008 3:55 pm

merci
If you are first you are first. If you are second you are nothing.

User avatar
claudya
senior
senior
Posts: 238
Joined: Mon Oct 31, 2005 11:21 pm
Location: somewhere

Re: Cum se desfasoara lucrurile la repartitie

Postby claudya » Sun Nov 23, 2008 4:19 pm

anul trecut s-a terminat la 4 dimineata. a fost o experienta extrem de "interesanta" :(
ideologiile ne despart, visele si suferinta ne apropie :)

User avatar
rontzy
senior
senior
Posts: 270
Joined: Sat Apr 02, 2005 7:22 pm
Location: Printre tone de materie!!!
Contact:

Re: Cum se desfasoara lucrurile la repartitie

Postby rontzy » Sun Nov 23, 2008 5:14 pm

trident wrote:propun sa cereti la fatza locului sa nu mai intre bunici parinti si pisici in sala, ca coupa locurile degeaba, in detrimentul celor care au invatat 1 an si trebuie sa stea in picioare cateva ore!!!!!
sicner nu inteleg ce invcapabili vin cu toata familia, dar este de prost gust. si se mai si supara bunicile daca in goana ta spre postul mult visat le atingi cumva.


Eu am dat si anul trecut si eram insarcinata in 5 luni si nu a vrut nimeni sa ma lase sa stau intr-o banca. Ba mai mult, era unu cu mamica si cu taticu (care mai era si doctor pe deasupra) si nicunul nu a vrut sa cedez locul langa odrasla lui (ca era handicapat saracu' si nu putea sa bifeze singur niste cifre), asa ca am stat pe jos. Degeaba a incercat sotul meu si dn dr de la DSP sa lamureasca pe cineva sa imi cedeze un loc, nu a vrut nimeni.
Cam la asta sa va asteptati!!! Eu nu mi-am ales anul trecut ca nu a mai ajuns pana la mine cu ce am vrut eu. Sper anul asta sa prind. :allright:
Este pacat ca singurul lucru pe care un om il poate face opt ore este sa munceasca. Nu poate sa manance opt ore; nu poate sa bea opt ore; nu poate sa faca dragoste opt ore.

barackhusseinobama
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Sat Nov 08, 2008 5:45 pm

Re: Cum se desfasoara lucrurile la repartitie

Postby barackhusseinobama » Sun Nov 23, 2008 6:01 pm

dr.mirabela wrote:am si eu o intrbare,acum alegem si spitalul platitor? anul trecut cum a fost,daca e cineva cre stie,pls

sigur ca da,chiar si orasul unde o sa lucrezi

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Cum se desfasoara lucrurile la repartitie

Postby b3 » Sun Nov 23, 2008 8:43 pm

Citesc si nu-mi vine sa cred. Cum sa se desfasoare in halul asta repartitia, este bataie de joc ! Presupun ca asa este de ani buni sau asa a fost mereu, asta e argument sa nu se schimbe ? Si cum adica unde gasesti oameni cu laptop si proiector ?! Organizatorii repartitiei n-au laptop si proiector in anul 2008 ?! Cand toate catedrele au ? Sa imprumute de la o catedra, sa aduca de la institutia organizatoare, sa faca repartitia in amf mare de la SUUB (pt bucuresti) ca vine sala cu tot cu proiector. Geez. Incredibil.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Bender
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Sun Nov 23, 2008 11:02 pm

Re: Cum se desfasoara lucrurile la repartitie

Postby Bender » Sun Nov 23, 2008 11:14 pm

b3 wrote: Geez. Incredibil.

In comparatie cu ploaia de flegme cu care o sa te intalnesi in viata de rezident, asta e nimic... :wink:
E doar o ocazie unica de a-ti modela personalitatea. :devil:
This is the worst kind of discrimination! The kind against me!!!

User avatar
claudya
senior
senior
Posts: 238
Joined: Mon Oct 31, 2005 11:21 pm
Location: somewhere

Re: Cum se desfasoara lucrurile la repartitie

Postby claudya » Sun Nov 23, 2008 11:41 pm

[quote="b3"]Citesc si nu-mi vine sa cred. Cum sa se desfasoare in halul asta repartitia, este bataie de joc ! Presupun ca asa este de ani buni sau asa a fost mereu, asta e argument sa nu se schimbe ? Si cum adica unde gasesti oameni cu laptop si proiector ?! Organizatorii repartitiei n-au laptop si proiector in anul 2008 ?! Cand toate catedrele au ? Sa imprumute de la o catedra, sa aduca de la institutia organizatoare, sa faca repartitia in amf mare de la SUUB (pt bucuresti) ca vine sala cu tot cu proiector. Geez. Incredibil.[/quote]

daca asta e reactia ta pt laptop si proiector (reactie care de altfel e fireasca si indreptatita) mi-as dori sa te fi vazut anul trecut la teleconferinta care sigur va face istorie: pt niste idioate de boxe au durat repartitiile pana la 4 dimineata; eu am plecat pe la 12 si eram terminata si fizic si psihic, nu vreau sa stiu cum erau cei care au fost printre ultimii :(
ideologiile ne despart, visele si suferinta ne apropie :)

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: Cum se desfasoara lucrurile la repartitie

Postby AvLee » Mon Nov 24, 2008 12:39 pm

claudya wrote:
b3 wrote:Citesc si nu-mi vine sa cred. Cum sa se desfasoare in halul asta repartitia, este bataie de joc ! Presupun ca asa este de ani buni sau asa a fost mereu, asta e argument sa nu se schimbe ? Si cum adica unde gasesti oameni cu laptop si proiector ?! Organizatorii repartitiei n-au laptop si proiector in anul 2008 ?! Cand toate catedrele au ? Sa imprumute de la o catedra, sa aduca de la institutia organizatoare, sa faca repartitia in amf mare de la SUUB (pt bucuresti) ca vine sala cu tot cu proiector. Geez. Incredibil.


daca asta e reactia ta pt laptop si proiector (reactie care de altfel e fireasca si indreptatita) mi-as dori sa te fi vazut anul trecut la teleconferinta care sigur va face istorie: pt niste idioate de boxe au durat repartitiile pana la 4 dimineata; eu am plecat pe la 12 si eram terminata si fizic si psihic, nu vreau sa stiu cum erau cei care au fost printre ultimii :(



Da a fost superb anul trecut la repartitie, intamplarea a facut sa am stagiu in dimineata aia chiar acolo.Se rugau oamenii de ei ca aduc boxe de acasa, pe urma nu stiu la cine a venit minunata idee sa o faca prin telefonul mobil al unui nene :lol:
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

dr_duda
junior
junior
Posts: 53
Joined: Tue Oct 07, 2008 3:12 pm

Re: Cum se desfasoara lucrurile la repartitie

Postby dr_duda » Mon Nov 24, 2008 12:45 pm

craiova da transfer ? stie cineva? avlee daca poti sa imi dai vreo informatie. se face transfer usor , avind in vedere ca am in orasul meu conferentiar , :?

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: Cum se desfasoara lucrurile la repartitie

Postby AvLee » Mon Nov 24, 2008 12:51 pm

dr_duda wrote:craiova da transfer ? stie cineva? avlee daca poti sa imi dai vreo informatie. se face transfer usor , avind in vedere ca am in orasul meu conferentiar , :?


Unele da unele nu depinde de ce vrei.Nu e o regula
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Cum se desfasoara lucrurile la repartitie

Postby b3 » Mon Nov 24, 2008 10:03 pm

Eh, nu, m-am oripilat eu si anul trecut cand am auzit de problema tehnica dar am zis dom'ne, a fost problema tehnica, ce sa-i faci. Si tot mi s-a parut aiurea ca solutia gasita a fost sa se stea pana la 4 dimineata, puteau sa continue a doua zi.
Dar nu stiam ca asa se desfasoara repartitia in general si mai ales partea cu "doamnele" de la ASP care tipa la tine daca nu te hotarasti mai repede si ideea ca trebuie sa ciulesti urechile timp de x ore (durere daca esti printre ultimii) sa auzi daca si ce locuri au mai ramas :shock: .

Pana nu pricep TOTI ca daca nu suntem uniti vom continua sa fim tratati in halul asta nu se poate face nimic. Si nu e doar la nivel de studenti sau rezidenti, si medicii sunt tratati exact la fel. Si e infiorator de trist ! Asistentele, de fapt SANITAS, sunt tratate cu mult mai mult respect in relatia cu institutiile statului, oare de ce ? Pana una alta noi ne imbarbatam cu "ehe, daca asta ti se pare aiurea, stai sa vezi mai departe, te obisnuiesti"..
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests