Regulament dupa conferinta

schimbarea schimbarii...
User avatar
ruxischatz
senior
senior
Posts: 107
Joined: Mon Feb 04, 2008 3:12 pm

Regulament dupa conferinta

Postby ruxischatz » Fri Nov 21, 2008 9:13 pm

Citez: Încadrarea ca rezidenti cu post sau loc se face începând cu data de 1 ianuarie 2009. Formele de
încadrare se vor efectua în perioada 5 decembrie 2008 - 12 decembrie 2008, inclusiv. Stagiul de
pregatire în specialitate începe la data de 1 ianuarie 2009.
Repartitia pe clinici si coordonatori de rezidentiat se va face la nivelul autoritatilor de sanatate
publica judetene din centrele universitare alese în ziua de 15 decembrie 2008, începând cu orele 9,00,
cu exceptia centrului universitar Bucuresti pentru care aceasta repartitie se va face la nivelul Centrului
National de Perfectionare în Domeniul Sanitar (str. Bodesti nr.1, sector 2, Bucuresti) în zilele de 15,16
si 17 decembrie 2008.

Inchei citatul.
Acum, am o mare nelamurire. Daca in zilele de 15, 16, 17 decembrie 2008 se alege spitalul pentru rezi. In zilele de 5-12 decembrie ce incadrare ne facem? Si unde? Oi fi eu mai proasta nu oi pricepe. Va rog frumos lamuriti-ma. BTW eu vreau clar mf. :allright:
Stiu doar un singur lucru, acela ca nu stiu nimic

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Regulament dupa conferinta

Postby d'Arc » Fri Nov 21, 2008 9:21 pm

adica in spital sunt clinici. in clinici - coordonatori. in functie de cate contracte sunt incheiate pe spitalul x, se repartizeaza pe clinici. apoi in clinica y, daca sunt 2 coordonatori, se impart rezidentii la 2.

User avatar
ruxischatz
senior
senior
Posts: 107
Joined: Mon Feb 04, 2008 3:12 pm

Re: Regulament dupa conferinta

Postby ruxischatz » Fri Nov 21, 2008 9:29 pm

Tu ai dreptate dr_bang, dar dupa umila mea parere zilele de 5-12 decembrie sunt inainte de 15,16,17.... Te incadrezi unde? Ce-mi scapa? Oi fi prea afectata de rezi asta si nu pricep....
Stiu doar un singur lucru, acela ca nu stiu nimic

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Regulament dupa conferinta

Postby d'Arc » Fri Nov 21, 2008 9:35 pm

pai "incadrare" inseamna incheierea contractului de munca
adica
- pentru cei cu post - se incadreaza la spitalul cu care fac contract - de acolo vor fi repartizati in clinica de pregatire la coordonator
- pentru cei cu loc - se incadreaza la dsp. de acolo vor fi repartizati la spital - clinici - coordonatori.

in ordinea: incadrare - spital - clinica - coordonator

asta pt ca de ex in subordinea DSP Bihor se afla sp. judetean. In sp. judetean exista clinica de gastro, chiru, etc. in clinica sunt coordonatori. Explicatia pentru care asp/dsp face si repartitia pe clinici/coord e ca si acestia vor fi remunerati pentru pregatirea rezidentilor, luati in calcul pentru dotari, etc.
got it?

User avatar
ruxischatz
senior
senior
Posts: 107
Joined: Mon Feb 04, 2008 3:12 pm

Re: Regulament dupa conferinta

Postby ruxischatz » Fri Nov 21, 2008 11:48 pm

da, logic. dar ce ma debusoleaza pe mine sunt zilele. daca tu (tu in sensul general) nu ai idee la ce spital esti repartizat (repartitie 15,16,17 decembrie) cum te incadrezi in zilele de 5-12 decembrie? daca imi explici si asta esti tare...
Stiu doar un singur lucru, acela ca nu stiu nimic

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Regulament dupa conferinta

Postby d'Arc » Fri Nov 21, 2008 11:54 pm

ruxischatz wrote:da, logic. dar ce ma debusoleaza pe mine sunt zilele. daca tu (tu in sensul general) nu ai idee la ce spital esti repartizat (repartitie 15,16,17 decembrie) cum te incadrezi in zilele de 5-12 decembrie? daca imi explici si asta esti tare...


mah

15 16 17 dec te repartizeaza LA CLINICAAAAAA si coordonator

pana atunci te incadrezi la spital intre 5-12 dec

User avatar
ruxischatz
senior
senior
Posts: 107
Joined: Mon Feb 04, 2008 3:12 pm

Re: Regulament dupa conferinta

Postby ruxischatz » Fri Nov 21, 2008 11:59 pm

Mare e gradina Domnului si eu prin ea... Acum am citit si eu mai bine. Iertrae ca ti-am ucis neuronii... :roll:
Stiu doar un singur lucru, acela ca nu stiu nimic

crazy_doc
senior
senior
Posts: 303
Joined: Fri Mar 14, 2008 2:44 pm

Re: Regulament dupa conferinta

Postby crazy_doc » Sat Nov 22, 2008 12:57 am

Nu.sa va explic cum este..Spitalul cu are faci contractul este spitalul platitor, unde duci pontajul si de unde iti iei banii , cu asta ramai 3-5-7 ani cat ai contract , celelalte clinici in care iti petreci stagiile le alegi ulterior si pot sa nu fie acelesi cu cele din spitalul platitor, de ex in bucuresti spitale universitre sunt multe iar spitale platitoare doar 4: Floreasca, Pantelimon, Sf.Ioan si Municipal. l unul din astea 4 isi fac toti rezidentii contract.
A young doctor has to do what a young doctor has to do.

didiland11
senior
senior
Posts: 256
Joined: Wed Apr 09, 2008 12:02 am

Re: Regulament dupa conferinta

Postby didiland11 » Sat Nov 22, 2008 2:40 am

Sunt prost si tot nu am inteles. De ex, miercuri iau post de psiho la Vidra(VN) cu pregatire la Iasi, Sp.Socola.
1.miercuri aleg si postul si locul de pregatire,like iasi?
2.pe 5-12 dec semnez cu Sp Vidra sau cu un spital din Iasi(eventual chiar Socola)?
3.pe 15 ma duc la Iasi sa-mi aleg sau sa ma trimita ei la un medic coordonator?

veveritza
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Fri Nov 21, 2008 10:19 am

Re: Regulament dupa conferinta

Postby veveritza » Sat Nov 22, 2008 9:00 am

stiti unde se va desfasura conferinta din Bucuresti? putem merge la oricare dintre Autoritatile de Sanatate Publica Judetene din centrele universitare ?

woody
senior
senior
Posts: 399
Joined: Fri Feb 23, 2007 10:02 am

Re: Regulament dupa conferinta

Postby woody » Sat Nov 22, 2008 9:40 am

veveritza wrote:stiti unde se va desfasura conferinta din Bucuresti? putem merge la oricare dintre Autoritatile de Sanatate Publica Judetene din centrele universitare ?

i mod normal conf de la buc e mereu in aula mare de la farmacie

RADDAR
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Fri Nov 21, 2008 1:42 am

Re: Regulament dupa conferinta

Postby RADDAR » Sat Nov 22, 2008 10:21 am

in cazul in care sunt de ex 2 rezidenti pe aceasi specialitate in acelasi centru, pe ce considerente repartizeaza rezidentii la anumiti coordonatori? adika poate ca mi-e "frica" de unu dintre ei si vreau sa merg la celalalt :lol: 10x

crazy_doc
senior
senior
Posts: 303
Joined: Fri Mar 14, 2008 2:44 pm

Re: Regulament dupa conferinta

Postby crazy_doc » Sat Nov 22, 2008 10:35 am

didiland11 wrote:Sunt prost si tot nu am inteles. De ex, miercuri iau post de psiho la Vidra(VN) cu pregatire la Iasi, Sp.Socola.
1.miercuri aleg si postul si locul de pregatire,like iasi?
2.pe 5-12 dec semnez cu Sp Vidra sau cu un spital din Iasi(eventual chiar Socola)?
3.pe 15 ma duc la Iasi sa-mi aleg sau sa ma trimita ei la un medic coordonator?


Cei care aleg posturi semenaza direect cu spitalul in care au post si trebuie sa mearga cu pontajul si sa si ia bonurile de l spitalul respectiv nu cont k e l 10 km sau l 500km.

RADDAR wrote:in cazul in care sunt de ex 2 rezidenti pe aceasi specialitate in acelasi centru, pe ce considerente repartizeaza rezidentii la anumiti coordonatori? adika poate ca mi-e "frica" de unu dintre ei si vreau sa merg la celalalt :lol: 10x



Alegerea se face in ordinea notei, primul are inataietate.
A young doctor has to do what a young doctor has to do.


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests