transfer dintr-un centru universitar intr-unul neuniversitar

schimbarea schimbarii...
dana13
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Tue Oct 14, 2008 7:00 pm

transfer dintr-un centru universitar intr-unul neuniversitar

Postby dana13 » Fri Nov 21, 2008 2:51 pm

am promovat rezidentiatul,am un punctaj bun ,dar nu-mi doresc sa plec din orasul natal,mentionez ca sunt casatorita si am domiciliul stabil aici,am intrebat pe la DSP ce as putea face si mi-au zis ca nu stiu nimic sigur si ca numai MF s-ar putea face si nici asta nu e sigur.....
stie cineva ceva???
cum se procedeaza,pt ca pe www.rezidentiat.info nu apar informatii decat pt transferuri intre centrele universitare si alea incepand cu 1 martie :help:
ms

User avatar
floare_albastra
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Oct 19, 2008 12:20 am

Re: transfer dintr-un centru universitar intr-unul neuniversitar

Postby floare_albastra » Fri Nov 21, 2008 3:50 pm

Nu prea ai ce face. Poti sa iei ce-ti doresti intr-un centru universitar cat mai aproape de tine si apoi mergi cu miloaga an de an sa te lase sa te detasezi. Poti sa te interesezi inainte care prof te si lasa sa faci asta, sunt destui care nu semneaza cererile de detasare sau transferurile.

User avatar
Dr.Angel
senior
senior
Posts: 209
Joined: Sat Oct 18, 2008 11:22 am

Re: transfer dintr-un centru universitar intr-unul neuniversitar

Postby Dr.Angel » Fri Nov 21, 2008 4:07 pm

si m e ceva, sa ai nota mai mare decat ultimu admis pe specialitatea respectiva in amplasarea unde vrei sa te muti. ori rare cazuri, k dak ai avea nota m mare pb ai alege tu locu si centru inaintea celuilalt.
asta cu transferurile sunt pt cei cu punctaje mari care realizeaza k nu si-au ales ce le place si atunci isi permit sa se mute (ma refer ma punctaj nu la bani.....desi...)
Savantii au ajuns la concluzia ca cele mai multe vitamine se gasesc in farmacie

dana13
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Tue Oct 14, 2008 7:00 pm

Re: transfer dintr-un centru universitar intr-unul neuniversitar

Postby dana13 » Fri Nov 21, 2008 4:10 pm

floare_albastra wrote:Nu prea ai ce face. Poti sa iei ce-ti doresti intr-un centru universitar cat mai aproape de tine si apoi mergi cu miloaga an de an sa te lase sa te detasezi. Poti sa te interesezi inainte care prof te si lasa sa faci asta, sunt destui care nu semneaza cererile de detasare sau transferurile.

si daca aleg MF nu se poate????
anul trecut s/a putut, anul asta de ce nu ar merge????

dana13
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Tue Oct 14, 2008 7:00 pm

Re: transfer dintr-un centru universitar intr-unul neuniversitar

Postby dana13 » Fri Nov 21, 2008 4:16 pm

Dr.Angel wrote:si m e ceva, sa ai nota mai mare decat ultimu admis pe specialitatea respectiva in amplasarea unde vrei sa te muti. ori rare cazuri, k dak ai avea nota m mare pb ai alege tu locu si centru inaintea celuilalt.
asta cu transferurile sunt pt cei cu punctaje mari care realizeaza k nu si-au ales ce le place si atunci isi permit sa se mute (ma refer ma punctaj nu la bani.....desi...)

punctaj am, pe mine ma intereseaza sa fac ceva fara sa fie nevoie sa ma mut......as face si MF.....dar nu gasesc nimic concret la transferuri pt un centru neuniversitar.....
anul trecut se mentiona pe www.perfmed.ro la sectiunea transferuri ca se poate....

crazy_doc
senior
senior
Posts: 303
Joined: Fri Mar 14, 2008 2:44 pm

Re: transfer dintr-un centru universitar intr-unul neuniversitar

Postby crazy_doc » Fri Nov 21, 2008 4:26 pm

Daca iti alegi MF poti sa faci transfer in centru neuniversitar..mergi l DSP din judetul tau si or sa ti spuna spitalele l care iti poti face transferul, apoi iti trebuie acordul DSP Bucuresti si DSP Judet unde vrei sa te muti si acordul unui indrumator de rezidentiat (pentru Bucuresti Conf Matei care este foarte cumsecade) apoi dosarul respectiv in functie de judet il trimit ei ( k asta e datoria lor ) l minister pentru aprobat sau , in unele cazuri in care le este lene, trebuie sa te duci tu cu el l minister.in maxo luna rezolvi cu transferul.
A young doctor has to do what a young doctor has to do.

dana13
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Tue Oct 14, 2008 7:00 pm

Re: transfer dintr-un centru universitar intr-unul neuniversitar

Postby dana13 » Fri Nov 21, 2008 4:36 pm

crazy_doc wrote:Daca iti alegi MF poti sa faci transfer in centru neuniversitar..mergi l DSP din judetul tau si or sa ti spuna spitalele l care iti poti face transferul, apoi iti trebuie acordul DSP Bucuresti si DSP Judet unde vrei sa te muti si acordul unui indrumator de rezidentiat (pentru Bucuresti Conf Matei care este foarte cumsecade) apoi dosarul respectiv in functie de judet il trimit ei ( k asta e datoria lor ) l minister pentru aprobat sau , in unele cazuri in care le este lene, trebuie sa te d pt 2 duci tu cu el l minister.in maxo luna rezolvi cu transferul.

si dosarele se depun tot in perioada mentionata pe www.rezidentiat.info??? 13-30 ian??
si de la 1 martie schimbarea???
tb sa imi caut gazda pt 2 luni???

clara_luna
senior
senior
Posts: 152
Joined: Tue Nov 18, 2008 12:04 pm

Re: transfer dintr-un centru universitar intr-unul neuniversitar

Postby clara_luna » Fri Nov 21, 2008 4:38 pm

Nu te duci mai! te duci o data si vorbesti cu doctorul indrumator al primului stagiu pe care il ai si ii spui problema ta,astfel te mai duci la final cand inchei contractul de munca in orasul respectiv,eu asa am facut.

crazy_doc
senior
senior
Posts: 303
Joined: Fri Mar 14, 2008 2:44 pm

Re: transfer dintr-un centru universitar intr-unul neuniversitar

Postby crazy_doc » Fri Nov 21, 2008 4:42 pm

da tot in ianuarie se fac transferurile..trebuie sa ti alegi un indrumator de rezidentiat in prima luna , in centrul universitar unde ti ai ales MF(exista niste liste) si apoi transferul se face inacepand cu luna febriarie ( raspunsul vine aproximativ pe 5-7 februarie)..de obicei cei de l Mf sunt foarte felxibili cu prezenta :D in prima luna iti iei banii de l cel pe care l ai ales si apoi incepand cu februarie de l spitalul in care ti ai facut transferul, or sa fie ceva decalate datele dar femeile de l RUNOS sunt dragute si nu i probelema de obicei.

Nu tre sa iei gazda daca t intelege indrum d rezidentiat ..ma intelegi ce vreau sa spun...de obicei prezenta l MF nu i chiar asa de stricta.
A young doctor has to do what a young doctor has to do.

User avatar
floare_albastra
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Oct 19, 2008 12:20 am

Re: transfer dintr-un centru universitar intr-unul neuniversitar

Postby floare_albastra » Sat Nov 22, 2008 12:07 am

Pana in martie iti faci detasare pe orasul tau. aia merge usor si sigur se aproba daca ai dosarul complet. Si e valabila din ziua in care faci cererea (ex faci cererea ptr detasare din 01.01 pana in 01.03 si atunci poti de la 1 ian sa lucrezi in orasul tau. Primele zile din ian o sa umbli sa-ti rezolvi aprobarile. Aprobarea de la Bucuresti vine in cateva sapatamani abia.

User avatar
snzi
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sun Feb 18, 2007 2:32 pm

Re: transfer dintr-un centru universitar intr-unul neuniversitar

Postby snzi » Mon Nov 24, 2008 11:24 pm

FIoare-aIbastra imi expIici te rog cum e cu transferuI. Am citit pe rezi.info comunicatuI Ior pt perioada postrezidentiat si e foarte sumar, mai aIes partea cu acteIe de transfer( vezi mai jos) si dupa cum vezi nr 1 si 2 sunt Ia feI. Pare foarte simpIu.

Cererile vor fi însotite de :
1. avizul universitatii de medicina si farmacie, respectiv facultatii de medicina, medicina
dentara sau farmacie din centrul universitar în care se afla în pregatire;
2. avizul universitatii de medicina si farmacie, respectiv facultatii de medicina, medicina
dentara sau farmacie din centrul universitar în care doreste sa continue pregatirea;
3. avizul autoritatii de sanatate publica din centrul universitar în care doreste sa continue
pregatirea (pentru rezidentii pe loc);
4. rezidentii pe post vor prezenta avizul unitatii sanitare cu care au încheiat contract
individual de munca pe durata nedeterminata;
5. acte justificative privind motivele solicitarii;
Totul o sa fie bine!

User avatar
snzi
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sun Feb 18, 2007 2:32 pm

Re: transfer dintr-un centru universitar intr-unul neuniversitar

Postby snzi » Mon Nov 24, 2008 11:29 pm

Am uitat sa mentionez ca nu vreau transfer intr-un centru neuniversitar si intr-unuI universitar. Ma interiseaza sa stiu cum e cu transferuriIe ca sa am curaj Ia repartitie sa iau orice speciIitate pot sa prind Ia puctajuI meu si sa nu imi fie frica de chirii si aIte de astea.
Totul o sa fie bine!

User avatar
snzi
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sun Feb 18, 2007 2:32 pm

Re: transfer dintr-un centru universitar intr-unul neuniversitar

Postby snzi » Mon Nov 24, 2008 11:35 pm

Si inca o intrebare pt oricine stie sa-mi raspunda!

Eu sunt pe Mf deja si daca iau aIta speciIitate si astia nu imi dau transferuI o sa vreau sa raman pe ce am. Cand trebuie sa imi dau demisia si sa inchei actuaIuI contract? Banuiesc ca inainte de a stii daca ma detaseaza sau nu. Eu cum nu vreau sa pIec din orasuI nataI o sa raman pe dinafara? Sau o sa ma mai pot intoarce pe mf?
Totul o sa fie bine!

User avatar
floare_albastra
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Oct 19, 2008 12:20 am

Re: transfer dintr-un centru universitar intr-unul neuniversitar

Postby floare_albastra » Tue Nov 25, 2008 12:24 am

punctul 1 si 2 se refera la centrul din care pleci si centrul la care vrei sa mergi. Ca sa-ti dea universitatile acordul iti vor cere acordul conducatorilor de rezidentiat de unde pleci si cel la care vrei sa mergi. Atenti sunt profi/confi care nu te lasa sa pleci, nu-ti dau acordul (pe motiv ca lor le scade finantarea daca te pierd pe tine ca rezident) si daca el nu-ti da, nu-ti da nici universitatea. DSP-urle iti dau numai dupa ce ai acordul conducatorului de rezidentiat si al universitatii. Totul depinde de cel de la care vrei sa pleci cat e de intelegator. Ministerul aproba fara probleme dosarele complete, daca centrul pe care il alegi are conf sau prof in specialitatea ta si el are locuri suficiente. Deci trebuie sa faci un pic de cercetare inainte sa alegi sa nu te arunci cu capul inainte. Acum nu stiu ce sa-ti spun, am auzit pe multi care s-au transferat fara probleme, dar taman in cazul meu nu s-a putut si pace. Asa ca am dat iara rezi-ul si acum imi aleg alta specialitate care sa tina de orasul meu. Oricum punctajul imi permite sa-mi aleg fara emotii ce vreau, centrul in care ma aflu imi limiteaza posibilitatile. Dar ce nu fac pentru familie si copii...
In cazul in care iti baga motivul cu finantarea poti sa-i ceri detasari (aproba bucurestiul destul de usor detasarile, in fiecare an de rezi) sau sa faci la mica intelegere (te ponteaza acolo dar tu faci la tine in oras). Dar din nou iti trebuie o persoana intelegatoare, si care sa nu creada ca kk clinica lui e cea mai tare din toata tara si doar acolo te poti pregati cu trebuie.

Daca iei o specialitate si nu te lasa cu detasari /transfer, doamnele de la minister sunt f intelegatoare si dragute. Poti face un dosar in care sa ceri schimbarea specialitatii si ca motiv sa invoci faptul ca nu esti lasat sa pleci in alt centru universitar desi tu ai avea motive intemeiate (gen sot/locuinta in centrul respectiv/copii in ingrijire). Mie mi-a fost lehamite de inca un dosar si alergatura, rezidentiatul batea la usa si am preferat sa nu pierd trenul asta.

Sper ca ti-am fost de ajutor.

razi
senior
senior
Posts: 358
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:29 pm

Re: transfer dintr-un centru universitar intr-unul neuniversitar

Postby razi » Tue Nov 25, 2008 8:18 am

Pentru transfer nu este nevoie de acordul coordonatorului de rezidentiat ci de cel al conducerii univ de medicina.Este nevoie de acordul coordonatorului doar pentru detasare...nu mai dezinformati.

razi
senior
senior
Posts: 358
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:29 pm

Re: transfer dintr-un centru universitar intr-unul neuniversitar

Postby razi » Tue Nov 25, 2008 8:23 am

si tot pentru transfer trebuie sa ai un coordonator in centrul in care vrei sa ajungi(care sa fie cel putin conf si sa vrea sa te primeasca,dar in general ei te primesc foarte entuziasmati).Daca tie ti-au cerut acordul coordonatorului din centrul din care plecai au facut exces de zel ca nu era nevoie.

User avatar
floare_albastra
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Oct 19, 2008 12:20 am

Re: transfer dintr-un centru universitar intr-unul neuniversitar

Postby floare_albastra » Tue Nov 25, 2008 12:08 pm

razi wrote:si tot pentru transfer trebuie sa ai un coordonator in centrul in care vrei sa ajungi(care sa fie cel putin conf si sa vrea sa te primeasca,dar in general ei te primesc foarte entuziasmati).Daca tie ti-au cerut acordul coordonatorului din centrul din care plecai au facut exces de zel ca nu era nevoie.


Nu dezinformez, vorbesc in cunostinta de cauza. Asa mi s-a cerut in Timisoara. Am fost la Universitate si la DSP si mi s-a spus sa vin cu acordul coordonatorului altfel ei nici nu misca. Pana la urma am fost nevoita sa trimit dosarul la Bucuresti doar cu acordurile centrului ce urma sa ma primeasca....
Tu ai trecut printr-un transfer?

razi
senior
senior
Posts: 358
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:29 pm

Re: transfer dintr-un centru universitar intr-unul neuniversitar

Postby razi » Tue Nov 25, 2008 4:15 pm

Si eu tot in cunostinta de cauza..de 2 ani incerc sa ma transfer.Daca ti se mai cere acordul coordonatorului citeste-le d-nelor de acolo regulamentul oficial de transferuri(nu de detasari) si o sa vada ca nu trebuie acordul celui din centrul din care pleci ci al celui din centrul de unde te duci.

User avatar
snzi
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sun Feb 18, 2007 2:32 pm

Re: transfer dintr-un centru universitar intr-unul neuniversitar

Postby snzi » Tue Nov 25, 2008 5:00 pm

[quote="floare_albastra"]punctul 1 si 2 se refera la centrul din care pleci si centrul la care vrei sa mergi. Ca sa-ti dea universitatile acordul iti vor cere acordul conducatorilor de rezidentiat de unde pleci si cel la care vrei sa mergi. Atenti sunt profi/confi care nu te lasa sa pleci, nu-ti dau acordul (pe motiv ca lor le scade finantarea daca te pierd pe tine ca rezident) si daca el nu-ti da, nu-ti da nici universitatea. DSP-urle iti dau numai dupa ce ai acordul conducatorului de rezidentiat si al universitatii. Totul depinde de cel de la care vrei sa pleci cat e de intelegator. Ministerul aproba fara probleme dosarele complete, daca centrul pe care il alegi are conf sau prof in specialitatea ta si el are locuri suficiente. Deci trebuie sa faci un pic de cercetare inainte sa alegi sa nu te arunci cu capul inainte. Acum nu stiu ce sa-ti spun, am auzit pe multi care s-au transferat fara probleme, dar taman in cazul meu nu s-a putut si pace. Asa ca am dat iara rezi-ul si acum imi aleg alta specialitate care sa tina de orasul meu. Oricum punctajul imi permite sa-mi aleg fara emotii ce vreau, centrul in care ma aflu imi limiteaza posibilitatile. Dar ce nu fac pentru familie si copii...
In cazul in care iti baga motivul cu finantarea poti sa-i ceri detasari (aproba bucurestiul destul de usor detasarile, in fiecare an de rezi) sau sa faci la mica intelegere (te ponteaza acolo dar tu faci la tine in oras). Dar din nou iti trebuie o persoana intelegatoare, si care sa nu creada ca kk clinica lui e cea mai tare din toata tara si doar acolo te poti pregati cu trebuie.

Daca iei o specialitate si nu te lasa cu detasari /transfer, doamnele de la minister sunt f intelegatoare si dragute. Poti face un dosar in care sa ceri schimbarea specialitatii si ca motiv sa invoci faptul ca nu esti lasat sa pleci in alt centru universitar desi tu ai avea motive intemeiate (gen sot/locuinta in centrul respectiv/copii in ingrijire). Mie mi-a fost lehamite de inca un dosar si alergatura, rezidentiatul batea la usa si am preferat sa nu pierd trenul asta.

Sper ca ti-am fost de ajutor.[/quote]
Mersi frumos de raspuns pt raspuns chiar ma ajuta. Eu incerc sa-mi fac curaj sa aIeg o speciaIitate cat de sus imi permite nota si sa nu ma sperii de transfer.
Totul o sa fie bine!

User avatar
floare_albastra
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Oct 19, 2008 12:20 am

Re: transfer dintr-un centru universitar intr-unul neuniversitar

Postby floare_albastra » Tue Nov 25, 2008 5:01 pm

incerci de 2 ani??? Si cum nu ai reusit inca?

Nici nu ai cu cine discuta... legea nu despica firul in 4, asa ca universitatile pot face ce le taie capul, nu e scris clar in lege exact cum se da acordul asta din partea universitatilor, asa ca fiecare face cum doreste... In Timisoara ti se da cererea inapoi si ti se spune mai intai mergi la proful x, obtii acordul lui si apoi te intorci din nou aici...

User avatar
floare_albastra
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Oct 19, 2008 12:20 am

Re: transfer dintr-un centru universitar intr-unul neuniversitar

Postby floare_albastra » Tue Nov 25, 2008 5:05 pm

snzi mult succes!

User avatar
giacarangi
junior
junior
Posts: 46
Joined: Fri Oct 28, 2005 10:44 pm

Re: transfer dintr-un centru universitar intr-unul neuniversitar

Postby giacarangi » Tue Nov 25, 2008 5:07 pm

Pt snzi
Eu am fost azi la DSP si am intrebat daca se poate cumva ingheta rezidentiatul pe MF daca acum vreau sa aleg altceva la rezi. Raspunsul a fost ca da, se poate ingheta, pot face a doua specialitate care o iau acum si aca mai vreau dupa aceea pot termina MF cu plata. Se poate ca doamnele sa nu fie informate corect ce-i drept, cum orice e posibil in romania. Oricum, ideea e ca trebuie inghetat inainte sa iti faci noua angajare. Mergi si vezi mai exact la DSP de care apartii ce se poate face si cand tb depuse actele.
...timpul este un copil care muta piesele intr-un joc...

User avatar
snzi
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sun Feb 18, 2007 2:32 pm

Re: transfer dintr-un centru universitar intr-unul neuniversitar

Postby snzi » Tue Nov 25, 2008 5:28 pm

Mersi muIt Giacarangi.

Si eu ma gandisem Ia "inghetat" pt ca asa ar fii ceI mai eIegant daca nu imi aproba si nu imi aproba transferuI/detasarea sa in dezghet anuI si sa-mi vad mai departe de treaba (mf).
Totul o sa fie bine!

razi
senior
senior
Posts: 358
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:29 pm

Re: transfer dintr-un centru universitar intr-unul neuniversitar

Postby razi » Tue Nov 25, 2008 9:45 pm

Nu am reusit ca nu aveam conf in centrul unde voiam sa plec.Acum am conf dar nu este inca acreditat.Cererea de transfer tocmai mi-a semnat-o conducerea univ de unde vreau sa plec si nu mi-au cerut acordul coordonatorului de rezidentiat(nu mi l-ar fi dat in veci)....Oricum,ideea este ca pe laga ce va doriti sa faceti Trebuie sa va ganditi daca sunteti pregatiti sa plecati in alt loc decat cel de bastina.


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests