Teleconferinta - nelamuriri

schimbarea schimbarii...
User avatar
Mariusik
junior
junior
Posts: 56
Joined: Mon Nov 17, 2008 3:49 am
Location: Brasov
Contact:

Teleconferinta - nelamuriri

Postby Mariusik » Thu Nov 20, 2008 7:52 pm

Am si eu niste chestii discutabile in ceea ce priveste teleconferinta:
1. Doar primii 2327 (cate locuri + posturi au fost scoase la concurs), in ordine descrescatoare, au posibilitatea de a-si alege loc/post?
2. Pentru cei ce isi aleg post, li se vor afisa centrele universitare de pregatire si localitatile unde vor avea postul ulterior, pentru a putea opta?
3. Cat timp ai sa iti alegi ceea ce doresti, cand iti vine randul sa iti spui preferinta in legatura cu postul/locul?
4.a. Poti sa te consulti cu cineva inainte de a-ti spune optiunea (care devine definitiva)? b.Aceasta persoana poate fi in sala de teleconfeinte?
5. Cand si unde se afiseaza lista locurilor unde se vor tine teleconferintele?

dr-ec
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Thu Nov 20, 2008 6:36 pm

Re: Teleconferinta - nelamuriri

Postby dr-ec » Thu Nov 20, 2008 8:24 pm

Rapspuns(probabil)
1. nu;pot fi in sala toti cu punctaj de intrare in rezidentiat.
2Posturile nu sunt cunoscute?? (ca la rezi pe post din vara???!!!)-centrele de pregatire sunt afisate,din cite stiu eu;
3.citeva secunde-max 1 minut ;daca stai mai mult tzipa tipa de la "centru" sa te grabesti;dar daca te tin nervii poti sa stai ... cred ca de la 3 minute va fi ca pe stadion;
4.poti,si este indicat sa fii cu cineva alaturi, care te va ajuta sa vezi ce posturi mai sunt libere, dar optiunea va fi a ta si numai a ta;
5. pe site rezinedentiat.info sau prin telefon la asp-uri;practic ele organizeaza.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Teleconferinta - nelamuriri

Postby marmotul » Thu Nov 20, 2008 8:50 pm

hai sa raspund si eu:
1.cam 2500 sau mai mult de oameni vor prinde post caci multi or sa renunte la post, pentru ca nu le comvine sau pentru ca sunt deja rezidenti ce dau a 2-a oara si nu au prins ce vroiau, deci duceti-va cu totii la repartitie cei care ati luat
2. nu se afiseaza nik. te intreaba o tanti vu voce nazala ce vrei si unde... tu iti faci de acasa o lista cu toate posturile si bifezi tot ce au ales inaintea ta.e nasol dar asa esti sigur(a)ca prinzi ce vrei si nu ai surprize neplacute..
3. citeva secunde-2,3 minute max. daca te razgindesti dupa aia te poti intoarce dupa aia sa alegi altceva din posturile ramase atunci. anu trecut cineva cu nota foarte mare a ales gineco si s-a intors dupa citeva ore iar si a schimbat pe psihiatrie. dupa ce incepi rezu daca ai luat pe loc nu pe post poti schimba specialitatea cu conditia ca ultima nota cu care s-a luat specialitatea pe care o vrei e mai mica decit nota ta la rez. - asta daca vrei o specialitate intr-un anumit oras
4.in sala respectiva te poti duce cu oricine vrei tu, inclusiv ciinele daca vrei si te poti condulta cu oricine, in limita minutelor acordate si a bunului simt.
5. locurile se afiseaza pe site rezidentiatului
multumit(a)?
qpepsi.gif

User avatar
Mariusik
junior
junior
Posts: 56
Joined: Mon Nov 17, 2008 3:49 am
Location: Brasov
Contact:

Re: Teleconferinta - nelamuriri

Postby Mariusik » Thu Nov 20, 2008 9:21 pm

dr-ec wrote:Rapspuns(probabil)
1. nu;pot fi in sala toti cu punctaj de intrare in rezidentiat.
2Posturile nu sunt cunoscute?? (ca la rezi pe post din vara???!!!)-centrele de pregatire sunt afisate,din cite stiu eu;
3.citeva secunde-max 1 minut ;daca stai mai mult tzipa tipa de la "centru" sa te grabesti;dar daca te tin nervii poti sa stai ... cred ca de la 3 minute va fi ca pe stadion;
4.poti,si este indicat sa fii cu cineva alaturi, care te va ajuta sa vezi ce posturi mai sunt libere, dar optiunea va fi a ta si numai a ta;
5. pe site rezinedentiat.info sau prin telefon la asp-uri;practic ele organizeaza.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Teleconferinta - nelamuriri

Postby b3 » Fri Nov 21, 2008 12:19 am

razwin2 wrote:3. citeva secunde-2,3 minute max. daca te razgindesti dupa aia te poti intoarce dupa aia sa alegi altceva din posturile ramase atunci. anu trecut cineva cu nota foarte mare a ales gineco si s-a intors dupa citeva ore iar si a schimbat pe psihiatrie. dupa ce incepi rezu daca ai luat pe loc nu pe post poti schimba specialitatea cu conditia ca ultima nota cu care s-a luat specialitatea pe care o vrei e mai mica decit nota ta la rez. - asta daca vrei o specialitate intr-un anumit oras



Pe rezidentiat.info intr-unul din ultimele .pdf postate zice ca alegerea e definitiva. nu mi-e clar daca se refera la definitiva dupa incheierea teleconferintei (adica nu mai poti sa faci ce-am ingrosat in textul tau) sau definitiva in momentul alegerii in cadrul teleconferintei (adica nu se mai poate ce a facut cinevaul de anul trecut)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
raluca_doc
senior
senior
Posts: 162
Joined: Tue Nov 18, 2003 11:16 am
Location: franta
Contact:

Re: Teleconferinta - nelamuriri

Postby raluca_doc » Fri Nov 21, 2008 12:26 pm

stie cineva unde va avea loc teleconferinta in bucuresti? ca aia de la centrul de perfectionare nu raspund la telefon. :help:

User avatar
Mephistopheles
senior
senior
Posts: 461
Joined: Thu Feb 21, 2008 7:50 pm

Re: Teleconferinta - nelamuriri

Postby Mephistopheles » Fri Nov 21, 2008 2:49 pm

Cam cat dureaza teleconferinta? Poate sa se intinda si pe a doua zi?
pescar de oameni

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Re: Teleconferinta - nelamuriri

Postby andrita » Fri Nov 21, 2008 2:50 pm

suciu_raca wrote:Cam cat dureaza teleconferinta? Poate sa se intinda si pe a doua zi?

da.2-3-4 am joi.
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

guerila
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Nov 20, 2006 9:57 am

Re: Teleconferinta - nelamuriri

Postby guerila » Fri Nov 21, 2008 2:51 pm

-alo, Craiova, ne auziti?
- NU, NU va auzim

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Teleconferinta - nelamuriri

Postby d'Arc » Fri Nov 21, 2008 2:52 pm

aiai

User avatar
Mephistopheles
senior
senior
Posts: 461
Joined: Thu Feb 21, 2008 7:50 pm

Re: Teleconferinta - nelamuriri

Postby Mephistopheles » Fri Nov 21, 2008 2:52 pm

Dar nu se poate intrerupe si continua a doua zi dimin, nu?
pescar de oameni

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Re: Teleconferinta - nelamuriri

Postby andrita » Fri Nov 21, 2008 2:53 pm

teoretic da.practic-posibil.
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

scorpion1
Posts: 3
Joined: Fri Nov 21, 2008 3:15 pm

Re: Teleconferinta - nelamuriri

Postby scorpion1 » Fri Nov 21, 2008 4:44 pm

se poate intampla ca un centru univ. sa pregateasca numa rezi pe loc?
eu cred ce da si iata rationamentul meu:
Avand in vedere ca multi vor pe loc =>se vor lua mai intai locurile si anume cele in centre mai ravnite de ex Cluj deci clujul s-ar putea sa pregateasca numa rezi pe loc (si nu ca asa vor ei da asa se nimereste)
zic bine?

razi
senior
senior
Posts: 358
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:29 pm

Re: Teleconferinta - nelamuriri

Postby razi » Fri Nov 21, 2008 4:50 pm

Eu cred ca s-ar putea sa aveti o surpriza si sa dispara intai posturile mai bune(ca exista si posturi in zone mai bunicele).Este greu cu postu dupa ce termini rezu si daca ai post asigurat treaba-i bune....repet,vb doar de posturile mai bune.

User avatar
blackdeceneu
junior
junior
Posts: 53
Joined: Sun Jan 21, 2007 1:51 pm

Re: Teleconferinta - nelamuriri

Postby blackdeceneu » Fri Nov 21, 2008 4:57 pm

s-a tot discutat pe tema asta cu ceva vreme inainte de rezi. Dar unii erau ocupati DOAR cu invatatul. pot exista centre universitare mai slabe in care pot fi doar rezidenti pe post si pot exista centre universitare in care pot fi doar rezidenti pe loc. depinde cat de bune sunt posturile din specializarea respectiva si ce centrul universitar ales. probabil in bucuresti sau cluj vor fi multi doar cu loc si in centrele mai mici vor fi mai multi cu post. :mrgreen:
daca e necesar, pentru a supravietui va iau si zilele din calendar.

Daiza
elder
elder
Posts: 591
Joined: Tue Dec 27, 2005 11:58 am

Re: Teleconferinta - nelamuriri

Postby Daiza » Fri Nov 21, 2008 5:25 pm

Mariusik wrote:Am si eu niste chestii discutabile in ceea ce priveste teleconferinta:
1. Doar primii 2327 (cate locuri + posturi au fost scoase la concurs), in ordine descrescatoare, au posibilitatea de a-si alege loc/post?
2. Pentru cei ce isi aleg post, li se vor afisa centrele universitare de pregatire si localitatile unde vor avea postul ulterior, pentru a putea opta?
3. Cat timp ai sa iti alegi ceea ce doresti, cand iti vine randul sa iti spui preferinta in legatura cu postul/locul?
4.a. Poti sa te consulti cu cineva inainte de a-ti spune optiunea (care devine definitiva)? b.Aceasta persoana poate fi in sala de teleconfeinte?
5. Cand si unde se afiseaza lista locurilor unde se vor tine teleconferintele?



1. e bine sa fie si cei de sub linie,dar evident cu ingenioasa nota de promovare,pt ca renunta multi...
3. ai foarte putin timp,cateva secunde...este bine insa sa fortezi nervii celor care asteapta si sa te gandesti f bine ce vrei sa iei,pentru ca odata ce aiales, devine f greu sa schimbi.
4. da, te poticonsulta si persoana poate sta cu tine in sala.
5. pe site.

User avatar
herbsman
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Sun Aug 31, 2008 1:40 pm
Location: holy mount zion

Re: Teleconferinta - nelamuriri

Postby herbsman » Fri Nov 21, 2008 5:42 pm

razwin2 wrote:3. citeva secunde-2,3 minute max. daca te razgindesti dupa aia te poti intoarce dupa aia sa alegi altceva din posturile ramase atunci. anu trecut cineva cu nota foarte mare a ales gineco si s-a intors dupa citeva ore iar si a schimbat pe psihiatrie.


Nu te poti razgandi.
http://www.rezidentiat2008.info/1611200 ... 112008.pdf

onicel
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Sun Nov 16, 2008 5:31 pm

Re: Teleconferinta - nelamuriri

Postby onicel » Fri Nov 21, 2008 5:47 pm

credeti ca, asa cum ati discutat si voi pana acuma ca vor fi multi care vor renunta la alegere pentru ca au vrut un post mai bun si nu l-au prins? credeti ca poate cobori linia si sub 150 de persoane in afara de cei de la MA, ME, MJ? EU AM NUMARAT SI PANA LA POZITIA DE 2327 SUNT IN NUMAr de 87.

User avatar
animis
senior
senior
Posts: 117
Joined: Mon Nov 17, 2008 12:58 pm

Re: Teleconferinta - nelamuriri

Postby animis » Fri Nov 21, 2008 6:00 pm

La numaratoare mie mi-au iesit asa:
MIRA -3
MJ-3
MA -72
ME-23
asta pana la 608 puncte
total 101 persoane care nu au treaba teoretic cu locurile/posturile noastre

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Teleconferinta - nelamuriri

Postby marmotul » Fri Nov 21, 2008 8:46 pm

b3 wrote:
razwin2 wrote:3. citeva secunde-2,3 minute max. daca te razgindesti dupa aia te poti intoarce dupa aia sa alegi altceva din posturile ramase atunci. anu trecut cineva cu nota foarte mare a ales gineco si s-a intors dupa citeva ore iar si a schimbat pe psihiatrie. dupa ce incepi rezu daca ai luat pe loc nu pe post poti schimba specialitatea cu conditia ca ultima nota cu care s-a luat specialitatea pe care o vrei e mai mica decit nota ta la rez. - asta daca vrei o specialitate intr-un anumit oras



Pe rezidentiat.info intr-unul din ultimele .pdf postate zice ca alegerea e definitiva. nu mi-e clar daca se refera la definitiva dupa incheierea teleconferintei (adica nu mai poti sa faci ce-am ingrosat in textul tau) sau definitiva in momentul alegerii in cadrul teleconferintei (adica nu se mai poate ce a facut cinevaul de anul trecut)

se refera la razgindirea din timpul telecomferintei. ce faci dupa e treaba ta. totul e sa intri in 'sistem'
qpepsi.gif

Mr. Smurf
Posts: 2
Joined: Fri Nov 21, 2008 10:22 am

Re: Teleconferinta - nelamuriri

Postby Mr. Smurf » Fri Nov 21, 2008 9:12 pm

animis wrote:La numaratoare mie mi-au iesit asa:
MIRA -3
MJ-3
MA -72
ME-23
asta pana la 608 puncte
total 101 persoane care nu au treaba teoretic cu locurile/posturile noastre

Animis, din cate stiu eu, Me e republica Moldova. Aici treburile stau altfel, pentru ca au si locuri separate, doar ale lor, dar pot intra si pe cele 2327. Deci daca nu mai prinde din ce e cu "dedicatie", atunci poate sa iti sufle un loc de sub nas. :wink:
Asa ca rabdare, si bafta :wink:

sabouf
junior
junior
Posts: 38
Joined: Wed Feb 13, 2008 11:59 am

Re: Teleconferinta - nelamuriri

Postby sabouf » Sat Nov 22, 2008 2:19 pm

stie cineva unde are loc teleconferinta la BV?

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Re: Teleconferinta - nelamuriri

Postby andrita » Sat Nov 22, 2008 2:42 pm

spitalul judetean (de pe calea bucuresti),etajul 6.
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

sabouf
junior
junior
Posts: 38
Joined: Wed Feb 13, 2008 11:59 am

Re: Teleconferinta - nelamuriri

Postby sabouf » Sat Nov 22, 2008 3:07 pm

MULRUMESC

gicapurcica
Posts: 2
Joined: Mon Nov 24, 2008 2:04 am

Re: Teleconferinta - nelamuriri

Postby gicapurcica » Mon Nov 24, 2008 2:22 am

cam care sunt locurile care mai raman dupa ce-si cer drepturile cei cu punctaje mai mari?

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: Teleconferinta - nelamuriri

Postby cog1983 » Mon Nov 24, 2008 3:08 pm

gicapurcica wrote:cam care sunt locurile care mai raman dupa ce-si cer drepturile cei cu punctaje mai mari?

Celelalte.
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

alexa_doc
junior
junior
Posts: 40
Joined: Sat Apr 05, 2008 5:02 pm

Re: Teleconferinta - nelamuriri

Postby alexa_doc » Mon Nov 24, 2008 4:16 pm

Buna. Ma lamureste si pe mine cineva- ce inseamna acel MT atasat unora din posturile scoase la concurs? Mersi.

gicapurcica
Posts: 2
Joined: Mon Nov 24, 2008 2:04 am

Re: Teleconferinta - nelamuriri

Postby gicapurcica » Mon Nov 24, 2008 4:49 pm

cog1983 wrote:
gicapurcica wrote:cam care sunt locurile care mai raman dupa ce-si cer drepturile cei cu punctaje mai mari?

Celelalte.


mama ei da veata imbarligacioasa.multam.

User avatar
ioana_medline
junior
junior
Posts: 93
Joined: Tue Apr 08, 2008 1:19 am

Re: Teleconferinta - nelamuriri

Postby ioana_medline » Tue Nov 25, 2008 12:58 pm

O sa fie o mare harababura oricum poate ca treaba cu locul-loc si locul-post nu va fi dificila poate ne vor anunta totusi cate sunt locuri si cate sunt locuri-posturi pe specialitatea respectiva ca altfel i-ar dezavantaja pe unii daca isi doresc locuri.Eu zic ca asa va fi;va fi cu portia.


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests