strategii...

schimbarea schimbarii...
dr.pogonici
junior
junior
Posts: 69
Joined: Wed Oct 29, 2008 10:58 am

strategii...

Postby dr.pogonici » Sun Nov 09, 2008 4:15 pm

Buna, fratilor.Sunt o aparitie mai noua si as avea nevoie de idei si strategii.Am vazut una-doua dar, sincer ori am un nivel prea mare de oboseala (ceea ce e adevarat), ori stresul isi spune cuvantul ca mi-e cam greu sa le inteleg.Ma ajuta careva? Promit sa nu fac mai mult ca voi.... :lol: MUlta bafta va doresc fara nici cea mai mica urma de falsitate.Helios...u're tha man! :rightblinky:

User avatar
helios
senior
senior
Posts: 418
Joined: Mon Mar 24, 2008 6:05 pm

Re: strategii...

Postby helios » Sun Nov 09, 2008 4:21 pm

Strategii? Pentru ultima saptamana zici....depinde cum stai cu materia,depinde pe cate subiecte te poti baza si la cate vrei sa renunti. Eu personal nu cred ca in ultima saptamana se poate recapitula toata materia. Cel mai bine sa repeti tocmai ceea ce stii mai bine, sa-ti asiguri acel "minim de subzistenta"...adica, cate grele s-or da,sub 70 % nu am cum sa iau. Restul se obtine si din inspiratie,bulan, cultura generala,etc. Daca iti mai ramane timp in ult 2 zile, poti sa te uiti si pe celelalte. Oricum regula de baza ramane repetarea subiectelor mici
"E nevoie de 46 de muşchi ca să te încrunţi la cineva, insa doar de 4 pentru a-i trage un pumn în faţă. Hai sa nu-i deranjam pe aia 46 pentru un fleac"

dr.pogonici
junior
junior
Posts: 69
Joined: Wed Oct 29, 2008 10:58 am

Re: strategii...

Postby dr.pogonici » Sun Nov 09, 2008 4:34 pm

helios wrote:Strategii? Pentru ultima saptamana zici....depinde cum stai cu materia,depinde pe cate subiecte te poti baza si la cate vrei sa renunti. Eu personal nu cred ca in ultima saptamana se poate recapitula toata materia. Cel mai bine sa repeti tocmai ceea ce stii mai bine, sa-ti asiguri acel "minim de subzistenta"...adica, cate grele s-or da,sub 70 % nu am cum sa iau. Restul se obtine si din inspiratie,bulan, cultura generala,etc. Daca iti mai ramane timp in ult 2 zile, poti sa te uiti si pe celelalte. Oricum regula de baza ramane repetarea subiectelor mici

Nu la strategii de felul asta m-am referit.Scuze daca m-am facut neinteleasa.Dar in timpul examenului, nu am inteles cum e mai bine sa bifezi raspunsurile.Si pe cele care nu esti sigur sau doar pe cele pe care esti sigur 100% ca sunt corecte....Care e mai avantajos?

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: strategii...

Postby swiss » Sun Nov 09, 2008 4:46 pm

dr.pogonici wrote: Nu la strategii de felul asta m-am referit.Scuze daca m-am facut neinteleasa.Dar in timpul examenului, nu am inteles cum e mai bine sa bifezi raspunsurile.Si pe cele care nu esti sigur sau doar pe cele pe care esti sigur 100% ca sunt corecte....Care e mai avantajos?


ex: raspuns corect abc
tu esti sigura de a si c dar simti ca b sau d ar mai fi rapunsuri corecte

deci: daca lasi a si b iei 4 puncte...
daca pui a b c ai bulan si iei 5 puncte
daca pui abcd iei tot 4 puncte
si daca pui acd iei 3 puncte...si nu ai bulan...

eu aleg partea cu bulanul:D

User avatar
zana_ale
senior
senior
Posts: 362
Joined: Thu Oct 30, 2008 7:49 pm
Location: cu zana

Re: strategii...

Postby zana_ale » Sun Nov 09, 2008 4:51 pm

dr_holliday wrote:
dr.pogonici wrote: Nu la strategii de felul asta m-am referit.Scuze daca m-am facut neinteleasa.Dar in timpul examenului, nu am inteles cum e mai bine sa bifezi raspunsurile.Si pe cele care nu esti sigur sau doar pe cele pe care esti sigur 100% ca sunt corecte....Care e mai avantajos?


ex: raspuns corect abc
tu esti sigura de a si c dar simti ca b sau d ar mai fi rapunsuri corecte

deci: daca lasi a si b iei 4 puncte...
daca pui a b c ai bulan si iei 5 puncte
daca pui abcd iei tot 4 puncte
si daca pui acd iei 3 puncte...si nu ai bulan...

eu aleg partea cu bulanul:D

eu sunt mai grea de cap! nu am inteles nimic! XXbuzzsaw.gif
mamica unei zane!

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: strategii...

Postby d'Arc » Sun Nov 09, 2008 4:53 pm

eu aleg partea cu bulanul:D[/quote]
eu sunt mai grea de cap! nu am inteles nimic! XXbuzzsaw.gif[/quote]

singura strategie e sa ai incredere in norocul tau. cam asta va sa zica.

dr.pogonici
junior
junior
Posts: 69
Joined: Wed Oct 29, 2008 10:58 am

Re: strategii...

Postby dr.pogonici » Sun Nov 09, 2008 4:56 pm

zana_ale wrote:
dr_holliday wrote:
dr.pogonici wrote: Nu la strategii de felul asta m-am referit.Scuze daca m-am facut neinteleasa.Dar in timpul examenului, nu am inteles cum e mai bine sa bifezi raspunsurile.Si pe cele care nu esti sigur sau doar pe cele pe care esti sigur 100% ca sunt corecte....Care e mai avantajos?


ex: raspuns corect abc
tu esti sigura de a si c dar simti ca b sau d ar mai fi rapunsuri corecte

deci: daca lasi a si b iei 4 puncte...
daca pui a b c ai bulan si iei 5 puncte
daca pui abcd iei tot 4 puncte
si daca pui acd iei 3 puncte...si nu ai bulan...

eu aleg partea cu bulanul:D

eu sunt mai grea de cap! nu am inteles nimic! XXbuzzsaw.gif

atunci voi pune cam tot ce cred eu ca e bine...nu? si eu sunt cam grea de cap... :lol: dar sunt foooarte obosita....ca maj de altfel..

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: strategii...

Postby cog1983 » Sun Nov 09, 2008 4:58 pm

Eu am observat ca fac cel mai bine grilele daca le pun cum mi s-a parut cel bine prima data cand m-am uitat peste ele. Daca revin, sigur mai "corectez" ceva si e mare posibilitatea sa nu fie buna "corectura". Asa ca voi face grilele de care sunt relativ sigura in momentul in care ma uit peste ele si cele pe care nu le stiu le voi marca cu un :?: si voi reveni asupra lor la sfarsit. De asemenea, am vazut pe aici o varianta cu imbulinatul: sa faci grilele de pe o pagina si apoi sa pui bulinele... in acest fel imbulinezi cate 10 grile si nu te doare mana la sfarsit cand trebuie sa imbulinezi 200 de grile dintr-una...
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

dr.pogonici
junior
junior
Posts: 69
Joined: Wed Oct 29, 2008 10:58 am

Re: strategii...

Postby dr.pogonici » Sun Nov 09, 2008 5:00 pm

dr_holliday wrote:
dr.pogonici wrote: Nu la strategii de felul asta m-am referit.Scuze daca m-am facut neinteleasa.Dar in timpul examenului, nu am inteles cum e mai bine sa bifezi raspunsurile.Si pe cele care nu esti sigur sau doar pe cele pe care esti sigur 100% ca sunt corecte....Care e mai avantajos?


ex: raspuns corect abc
tu esti sigura de a si c dar simti ca b sau d ar mai fi rapunsuri corecte

deci: daca lasi a si b iei 4 puncte...
daca pui a b c ai bulan si iei 5 puncte
daca pui abcd iei tot 4 puncte
si daca pui acd iei 3 puncte...si nu ai bulan...

eu aleg partea cu bulanul:D

hai ca am inteles.mersi. :peace:

dr.pogonici
junior
junior
Posts: 69
Joined: Wed Oct 29, 2008 10:58 am

Re: strategii...

Postby dr.pogonici » Sun Nov 09, 2008 5:01 pm

cog1983 wrote:Eu am observat ca fac cel mai bine grilele daca le pun cum mi s-a parut cel bine prima data cand m-am uitat peste ele. Daca revin, sigur mai "corectez" ceva si e mare posibilitatea sa nu fie buna "corectura". Asa ca voi face grilele de care sunt relativ sigura in momentul in care ma uit peste ele si cele pe care nu le stiu le voi marca cu un :?: si voi reveni asupra lor la sfarsit. De asemenea, am vazut pe aici o varianta cu imbulinatul: sa faci grilele de pe o pagina si apoi sa pui bulinele... in acest fel imbulinezi cate 10 grile si nu te doare mana la sfarsit cand trebuie sa imbulinezi 200 de grile dintr-una...

stii ca exact asa fac si eu? si eu pun semnul intrebarii la cele la care nu sunt sigura.e o metoda buna... :allright:

didiland11
senior
senior
Posts: 256
Joined: Wed Apr 09, 2008 12:02 am

Re: strategii...

Postby didiland11 » Sun Nov 09, 2008 5:11 pm

Ai zis ca esti sigur de a si c. Toate variantele care nu le contin nu mai intra in discutie.Inteleg ca pe e l-ai eliminat, sa zicem ca esti sigur ca nu e bun.Ce facem cu b si d in conditiile de examen?(adik nu stim ca abc sunt corecte)
Fara alte elemente in acest caz nu ti-ai asigurat decat un minim de 3 pct. Adik despre ce vorbim, ca nu poate iesi nici o strategie de aici?!

User avatar
helios
senior
senior
Posts: 418
Joined: Mon Mar 24, 2008 6:05 pm

Re: strategii...

Postby helios » Sun Nov 09, 2008 5:16 pm

didiland11 wrote:Ai zis ca esti sigur de a si c. Toate variantele care nu le contin nu mai intra in discutie.Inteleg ca pe e l-ai eliminat, sa zicem ca esti sigur ca nu e bun.Ce facem cu b si d in conditiile de examen?(adik nu stim ca abc sunt corecte)
Fara alte elemente in acest caz nu ti-ai asigurat decat un minim de 3 pct. Adik despre ce vorbim, ca nu poate iesi nici o strategie de aici?!

Gresit, ti-ai asigurat 4 puncte. Ideea era ca esti sigur de a si c, a treia varianta o excluzi,si oscilezi intre alte 2 (care sunt asemanatoare si sigur una din ele e adevarata). Alegand una din doua,risti sa iei ori 3 pct,ori 5. Alegand 2, iei sigur 4 .
"E nevoie de 46 de muşchi ca să te încrunţi la cineva, insa doar de 4 pentru a-i trage un pumn în faţă. Hai sa nu-i deranjam pe aia 46 pentru un fleac"

didiland11
senior
senior
Posts: 256
Joined: Wed Apr 09, 2008 12:02 am

Re: strategii...

Postby didiland11 » Sun Nov 09, 2008 5:21 pm

Ok, daca mi-ai zis si "care sunt asemanatoare si sigur una din ele e adevarata" sunt de acord cu tine.Asa ai min4pct.

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: strategii...

Postby swiss » Sun Nov 09, 2008 5:27 pm

didiland11 wrote:Ai zis ca esti sigur de a si c. Toate variantele care nu le contin nu mai intra in discutie.Inteleg ca pe e l-ai eliminat, sa zicem ca esti sigur ca nu e bun.Ce facem cu b si d in conditiile de examen?(adik nu stim ca abc sunt corecte)
Fara alte elemente in acest caz nu ti-ai asigurat decat un minim de 3 pct. Adik despre ce vorbim, ca nu poate iesi nici o strategie de aici?!

pai depinde de tine daca o faci strategie sau treaba psihologica...
ideea in mare parte e ca sa fii cat mai lucid si sa nu te descurajezi pe grila ce trece ca nu esti sigur de intrebari...
ideea si strategia mea e ca sa stiu cel putin de 3 puncte la fiecare intrebare de cm...ca restul de 1 punct sau 2 pana la 5 tine putin si de strategie si in mare parte de bulan...(asta in cazul in care nu esti sigur pe raspunsuri...)
ca daca sti..atunci nu-ti mai trebuie nimic altceva decat sa nu fii obosit si infometat sau insetat in orele in care dai examenul...

User avatar
zana_ale
senior
senior
Posts: 362
Joined: Thu Oct 30, 2008 7:49 pm
Location: cu zana

Re: strategii...

Postby zana_ale » Sun Nov 09, 2008 5:32 pm

poti sa iei ciocolata si suc la tine!
mamica unei zane!

licurici1881
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Sat Nov 01, 2008 1:06 pm

Re: strategii...

Postby licurici1881 » Sun Nov 09, 2008 5:42 pm

:rightblinky: Stie cineva ce procent de grile la prima vedere vor fi?...multumesc :allright:

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: strategii...

Postby swiss » Sun Nov 09, 2008 5:44 pm

licurici1881 wrote::rightblinky: Stie cineva ce procent de grile la prima vedere vor fi?...multumesc :allright:

cam TOATE??? :devil: :devil: :devil:
mai rezitestul e sa ne antrenam...nu o sa vina de acolo intrebari...eu asa cred!
poate asemanatoare...dar 100% intrebare cu raspunsuri nu cred... :cry:

didiland11
senior
senior
Posts: 256
Joined: Wed Apr 09, 2008 12:02 am

Re: strategii...

Postby didiland11 » Sun Nov 09, 2008 5:44 pm

Ok, si eu daca stiu ca am min 3 pct asigurate la fiecare cm sunt multumit(ca printre ele vor fi cateva si de 4 si 5). Numai ca ar putea fi destul de greu ca la toate sa poti fi sigur de 2. Ce faci cand, de ex, stii numai una?sau niciuna?

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: strategii...

Postby cog1983 » Sun Nov 09, 2008 5:46 pm

licurici1881 wrote::rightblinky: Stie cineva ce procent de grile la prima vedere vor fi?...multumesc :allright:

Da! 100%
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
helios
senior
senior
Posts: 418
Joined: Mon Mar 24, 2008 6:05 pm

Re: strategii...

Postby helios » Sun Nov 09, 2008 5:46 pm

licurici1881 wrote::rightblinky: Stie cineva ce procent de grile la prima vedere vor fi?...multumesc :allright:


Toate sunt la prima vedere.
"E nevoie de 46 de muşchi ca să te încrunţi la cineva, insa doar de 4 pentru a-i trage un pumn în faţă. Hai sa nu-i deranjam pe aia 46 pentru un fleac"

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: strategii...

Postby swiss » Sun Nov 09, 2008 5:49 pm

didiland11 wrote:Ok, si eu daca stiu ca am min 3 pct asigurate la fiecare cm sunt multumit(ca printre ele vor fi cateva si de 4 si 5). Numai ca ar putea fi destul de greu ca la toate sa poti fi sigur de 2. Ce faci cand, de ex, stii numai una?sau niciuna?

pai cand stii numai una sau nici una...pui cel putin 2 variante...ca sa iei punctaj peste 0...ca daca pui numai un raspuns chiar daca e corect iei zero...asta toti stim...
eu cand stiu numai una...pun 4 raspunsuri...sa fie :peace: :peace: :peace:

User avatar
Spark
senior
senior
Posts: 168
Joined: Fri Oct 03, 2008 10:45 am

Re: strategii...

Postby Spark » Sun Nov 09, 2008 5:53 pm

dr_holliday wrote:
didiland11 wrote:Ok, si eu daca stiu ca am min 3 pct asigurate la fiecare cm sunt multumit(ca printre ele vor fi cateva si de 4 si 5). Numai ca ar putea fi destul de greu ca la toate sa poti fi sigur de 2. Ce faci cand, de ex, stii numai una?sau niciuna?

pai cand stii numai una sau nici una...pui cel putin 2 variante...ca sa iei punctaj peste 0...ca daca pui numai un raspuns chiar daca e corect iei zero...asta toti stim...
eu cand stiu numai una...pun 4 raspunsuri...sa fie :peace: :peace: :peace:


:lol:
CM-urile mai merg, dar CS-urile ne omoara! Pt astea n-are nimeni strategie? (in afara de a sti tot la perfectie :hate: , dat cu banu' sau intrebat ingerul pazitor :lol: )
Just because I'm sorry doesn't mean I didn't enjoy it at the time.

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: strategii...

Postby swiss » Sun Nov 09, 2008 6:00 pm

Spark wrote:
dr_holliday wrote:
didiland11 wrote:Ok, si eu daca stiu ca am min 3 pct asigurate la fiecare cm sunt multumit(ca printre ele vor fi cateva si de 4 si 5). Numai ca ar putea fi destul de greu ca la toate sa poti fi sigur de 2. Ce faci cand, de ex, stii numai una?sau niciuna?

pai cand stii numai una sau nici una...pui cel putin 2 variante...ca sa iei punctaj peste 0...ca daca pui numai un raspuns chiar daca e corect iei zero...asta toti stim...
eu cand stiu numai una...pun 4 raspunsuri...sa fie :peace: :peace: :peace:


:lol:
CM-urile mai merg, dar CS-urile ne omoara! Pt astea n-are nimeni strategie? (in afara de a sti tot la perfectie :hate: , dat cu banu' sau intrebat ingerul pazitor :lol: )

am inventat niste ochelari ce pot vedea raspunsul corect...din pacate merg numai pe variantele electronice...
cum noi dam examenul pe hartie nu sunt eficienti...
pentru intrebarile cs te sfatuiesc sa iei un zar...si pe parte cu 6 sa desenezi un jocker...
asta in asa fel incat daca arunci cu zarul de la 1...la 5 sunt variantele a...e si daca nimeresti joker intrebi un prieten...(de regula comisia :devil: :devil: :devil: )

User avatar
icerose
senior
senior
Posts: 119
Joined: Tue Sep 02, 2008 7:25 pm
Location: cluj

Re: strategii...

Postby icerose » Sun Nov 09, 2008 6:12 pm

am si eu o intrebare: daca la cs gresesti raspunsul, iei 0?
ca in metodologie zice ca iei 0 daca nu pui nici unul sau pui mai mult de unu... dar daca il gresesti nu m-am lamurit. mersi
even if we can't afford, the sky is over...

User avatar
Spark
senior
senior
Posts: 168
Joined: Fri Oct 03, 2008 10:45 am

Re: strategii...

Postby Spark » Sun Nov 09, 2008 6:16 pm

icerose wrote:am si eu o intrebare: daca la cs gresesti raspunsul, iei 0?
ca in metodologie zice ca iei 0 daca nu pui nici unul sau pui mai mult de unu... dar daca il gresesti nu m-am lamurit. mersi


Dap, iei 0.
Just because I'm sorry doesn't mean I didn't enjoy it at the time.

User avatar
icerose
senior
senior
Posts: 119
Joined: Tue Sep 02, 2008 7:25 pm
Location: cluj

Re: strategii...

Postby icerose » Sun Nov 09, 2008 6:21 pm

:( mersi
even if we can't afford, the sky is over...

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: strategii...

Postby dr_dr » Sun Nov 09, 2008 7:23 pm

licurici1881 wrote::rightblinky: Stie cineva ce procent de grile la prima vedere vor fi?...multumesc :allright:



:crazy: Deci sunt unii care cred ca astia dau de pe rezitest.......MISTO....... :mrgreen: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: strategii...

Postby dr_dr » Sun Nov 09, 2008 7:25 pm

icerose wrote::( mersi


Cu CS cresti cel mai mult punctaju.....Baga mare ..Si mult SPOR....... :morning:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
icerose
senior
senior
Posts: 119
Joined: Tue Sep 02, 2008 7:25 pm
Location: cluj

Re: strategii...

Postby icerose » Sun Nov 09, 2008 7:30 pm

multumesc idem. mai avem un pic :wink:
even if we can't afford, the sky is over...


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests