teme tampite pentru rezi

schimbarea schimbarii...
User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: teme tampite pentru rezi

Postby d'Arc » Sat Nov 08, 2008 9:50 pm

de fapt nici macar pt legala nu tre sa-ti placa harry :peace: :peace:

User avatar
Allyscha
junior
junior
Posts: 51
Joined: Mon Sep 29, 2008 10:54 am

Re: teme tampite pentru rezi

Postby Allyscha » Sat Nov 08, 2008 9:56 pm

pai nu, dar e misto cand un grup de oameni discuta pe o anumita tema sa te bagi tu in discutie si sa spui ca nu-i asa. apoi stai si analizezi reactiile, iei notite, etc... :robot:
...una dose di veleno che poi
dentro di me non basta mai...

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: teme tampite pentru rezi

Postby d'Arc » Sat Nov 08, 2008 9:59 pm

poate face un studiu, si noi ii oferim material. Poate e proful meu de psihi, cu toata stima!

ceacky2
senior
senior
Posts: 223
Joined: Sun Sep 28, 2008 12:16 am

Re: teme tampite pentru rezi

Postby ceacky2 » Sat Nov 08, 2008 10:31 pm

rileyman wrote:nici o tema nu este tampita, toate sunt la fel de importante si foarte bine tratate in harri. rusine sa va fie!

=)))))))))))))))))))))))))))))))))))
ai dreptate...da, da ... e important da ... :allright:
nu'mi revin =)))))))))))))))
APA TRECE, BIVOLII RAMAN!

User avatar
lanaiba
senior
senior
Posts: 195
Joined: Fri Oct 03, 2008 10:53 am

Re: teme tampite pentru rezi

Postby lanaiba » Sat Nov 08, 2008 11:36 pm

si foarte bine tratate in harri.....ptiu..... da da asha e. doamne... iarta ma ca am injurat atat harri. :shock: :help:
maine ma duc sa ma spovedesc
Muntele formeaza omul si marea formeaza sufletul

dr.mirabela
junior
junior
Posts: 78
Joined: Thu Oct 23, 2008 12:55 pm

Re: teme tampite pentru rezi

Postby dr.mirabela » Sun Nov 09, 2008 1:01 am

harri nu e naspa, dar traducerea e sub orice critica, acel cineva care a facut-o ori nu are treaba cu medicina, ori si-a batut ...... de noi, iar cartile romanesti sunt dezastru in general pentru ca sunt copiate ( traduse), cel mai tare ma amuza aia cu "fracturile patologice" , adica fracturile in general nu fac parte din patologie? ....poate vroiau sa zica pe os patologic... :crazyeyes: si alta chestie tampita la cartile romanesti e mania asta dupa pagini multe, unde repeta aceleasi chestii de cateva ori dar putin diferit,eventual mai schimba si niste cifre,mai baga un simptom si te trzesti cu grila in fata si nu stii la care pagina s-au uitat si au facut grila, cam nasol
If you are first you are first. If you are second you are nothing.

User avatar
helios
senior
senior
Posts: 418
Joined: Mon Mar 24, 2008 6:05 pm

Re: teme tampite pentru rezi

Postby helios » Sun Nov 09, 2008 1:17 am

Mie la Harri mi se pare ok traducerea, in afara grilei de anul trecut cu BRAT2 care "blocheaza productia" AT2 nu cred ca au mai fost si alte grile la ex care sa contina o traducere gresita. Hai sa recunoastem totusi ca in general pica grile de muuult bun simt. La harri totusi nu imi place ca unele subiecte sunt destul de stufoase, au tabele pline de detalii numerice :hate: , tot felul de clasificari,samd. Plus ca textul are asa un efect narcotic prin modul in care e conceput, in stil narativ (si aici nu e de vine traducatorul, este regula tratatului :)), care pe mine ma adoarme uneori si ma face sa sar peste cuvintele cheie care fac diferenta sau scot in evidenta exceptia. Exceptie care de obicei apare in grila si risti sa o omiti. Ar trebui ca materia pt rezi, indiferent din ce tratat e scoasa, sa fie mult mai la obiect, fara floricele si epitete, cat mai multe scheme la procedeele chirurgicale,samd.
"E nevoie de 46 de muşchi ca să te încrunţi la cineva, insa doar de 4 pentru a-i trage un pumn în faţă. Hai sa nu-i deranjam pe aia 46 pentru un fleac"

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: teme tampite pentru rezi

Postby gaurav_singh_md » Sun Nov 09, 2008 1:36 am

offtopic - was going through an old Nelson that i have (14th ed.) and it looked strangely familiar....just realized that ciofu simply translated the book (and some other book) and gave it her/his name....the ciofu book i have is 90% nelson 14th.not going to read ciofu anymore...will concentrate on the nelson.....if only i could find where angelescu got "inspired" from.....

User avatar
helios
senior
senior
Posts: 418
Joined: Mon Mar 24, 2008 6:05 pm

Re: teme tampite pentru rezi

Postby helios » Sun Nov 09, 2008 1:42 am

gaurav_singh_md wrote:offtopic - was going through an old Nelson that i have (14th ed.) and it looked strangely familiar....just realized that ciofu simply translated the book (and some other book) and gave it her/his name....the ciofu book i have is 90% nelson 14th.not going to read ciofu anymore...will concentrate on the nelson.....if only i could find where angelescu got "inspired" from.....


Angelescu are o suma de autori (cam cate un sef de sectie pe fiecare capitol,asa in linii mari) care s-au inspirat din varii carti. Nu este o carte copiata mot-a-mot tocmai pt ca nu are un singur autor
"E nevoie de 46 de muşchi ca să te încrunţi la cineva, insa doar de 4 pentru a-i trage un pumn în faţă. Hai sa nu-i deranjam pe aia 46 pentru un fleac"

rileyman
junior
junior
Posts: 50
Joined: Tue Nov 04, 2008 12:47 am

Re: teme tampite pentru rezi

Postby rileyman » Sun Nov 09, 2008 1:47 am

ii acuzi de plagiat?

User avatar
Allyscha
junior
junior
Posts: 51
Joined: Mon Sep 29, 2008 10:54 am

Re: teme tampite pentru rezi

Postby Allyscha » Sun Nov 09, 2008 2:51 am

sa va fie rusine!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
...una dose di veleno che poi
dentro di me non basta mai...

dr.mirabela
junior
junior
Posts: 78
Joined: Thu Oct 23, 2008 12:55 pm

Re: teme tampite pentru rezi

Postby dr.mirabela » Sun Nov 09, 2008 1:27 pm

acum ma duc sa ma iau in coarne cu peritonitele :duel: , sper sa reusesc sa retin cate ceva, pacat de tema , ca ala care a scris-o nu avea nici o treaba cu limba romana si cred ca si cu chirurgia. :microwave:
If you are first you are first. If you are second you are nothing.

dr.mirabela
junior
junior
Posts: 78
Joined: Thu Oct 23, 2008 12:55 pm

Re: teme tampite pentru rezi

Postby dr.mirabela » Sun Nov 09, 2008 1:49 pm

si ca sa mai radeti cand nu mai puteti http://printzese.org http://cocalari.com
If you are first you are first. If you are second you are nothing.


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 35 guests