Le-a venit mintea la cap?

schimbarea schimbarii...
ceacky2
senior
senior
Posts: 223
Joined: Sun Sep 28, 2008 12:16 am

Le-a venit mintea la cap?

Postby ceacky2 » Wed Nov 05, 2008 3:43 pm

http://www.antena3.ro/stiri/romania/med ... 56965.html
http://www.realitatea.net/colegiul-medi ... 82756.html
PS: Va rog sa-i mai scuipati in gura (le mai scrieti ceva hiperglicemiant) pe aia ce dau commentarii infecte la adresa medicilor, ca in afara ca au 2 clase si alea primare, dobitocii aia s-au nascut deontologi ai tastaturii de-si dau ei cu parerea despre juramantul lu' hipocrate ... gargara clasica, stiti voi...
APA TRECE, BIVOLII RAMAN!

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Le-a venit mintea la cap?

Postby gaurav_singh_md » Wed Nov 05, 2008 5:19 pm

daca nu 3500 macar sa fie 2000.... daca era salar decent nu cred ca lua cineva spaga

User avatar
icerose
senior
senior
Posts: 119
Joined: Tue Sep 02, 2008 7:25 pm
Location: cluj

Re: Le-a venit mintea la cap?

Postby icerose » Wed Nov 05, 2008 5:53 pm

asta ar inseamna ca s-ar mari si "salariile" rezidentilor? :?:
even if we can't afford, the sky is over...

User avatar
sandman
senior
senior
Posts: 296
Joined: Wed Apr 19, 2006 5:31 pm
Location: Cluj-Napoca

Re: Le-a venit mintea la cap?

Postby sandman » Wed Nov 05, 2008 6:00 pm

Deocamdata asa functioneaza sistemul medical din Romania. Medicii nu doresc sa stea cu mana intinsa dupa acel bacsis din partea pacientului, ar prefera sa fie remunerat si sa poata trai decent din salariul lui. Dar trebuie sa recunoastem desi nu vrem ca exista in sistemul medical medici si asistenti care se poarta execrabil cu pacientii, dar dupa primirea spagii situatia se schimba. Cunosc cazuri in care medicii nu si-au dus treaba pana la capat nici dupa primirea spagii necesare. Consider ca frustrarea medicilor nu trebuie sa se indrepte nici impotriva pacientilor nici impotriva rezidentilor cum se intampla uneori, ci impotriva ministerului Sanatatii prin constituirea unui sindicat adevarat care se la apere drepturile. Cei care comenteaza acolo multi sunt cam pe dinafara si isi varsa frustrarile pe cei care le salveaza viata de multe ori, deci nu ar trebui luate in considerare opiniile lor.
Life is good

ceacky2
senior
senior
Posts: 223
Joined: Sun Sep 28, 2008 12:16 am

Re: Le-a venit mintea la cap?

Postby ceacky2 » Wed Nov 05, 2008 9:19 pm

sandman wrote:Cei care comenteaza acolo multi sunt cam pe dinafara si isi varsa frustrarile pe cei care le salveaza viata de multe ori, deci nu ar trebui luate in considerare opiniile lor.

Pai e caz TIPIC pt noi sa comenteze exact ala care habar n-are pe ce lume traieste, tanti Gingirica daca e experta in crosetat, sa taca dracu din gura cand vine vorba despre medicina ca nici medicu' nu-i zice ei cum sa croseteze mai bine. Practic porcaria asta ca oricine are voie sa-si zica "parerea" indiferent care ar fi ea si indiferent cat de imbecila este, a aparut dupa revolutie cand "am devenit liberi" si atunci a fost in regula sa zici orice rah.at despre orice si oricine ... ei bine nu e, ca poate cand te aud alti 1000 de papagali la fel de "experti in orice" ca si tine (tine=boii astia cu opinii) poate o sa puna botu' (academic vorbind) si atunci numai bine se creeaza numai idei false
APA TRECE, BIVOLII RAMAN!

User avatar
paulstraistaru
senior
senior
Posts: 100
Joined: Mon Oct 13, 2008 6:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Le-a venit mintea la cap?

Postby paulstraistaru » Wed Nov 05, 2008 9:25 pm

eh... stiti voi... si despre faimosul "protest" au comentat oameni care n-aveau nimic de-a face. asa ca eu personal sunt obisnuit.

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: Le-a venit mintea la cap?

Postby alina_ok » Wed Nov 05, 2008 9:57 pm

nu se pot taia la montaj comentariile idiotilor alora de acolo?ca ma iau furiile rosii numa cand vad cate un taranoi obosit cu tzoale da firma, made in italia, sub pod, ca se apuca sa comenteze ca a dat spaga la doctor sa il opereze pe tac'su. bine a facut ca a luat spaga , e destept, daca are de la cine de ce sa nu ia? doar nu au de gand sa pretinda ca au muncit pentru banii aia? sau vorba aia i-au furat "cinstit"......le-as da foc la tampitzii astia. oricum majoritaeta sunt tzigani. :hrr: :hrr: :hrr: si auziti au ramas doar "ciurucurile" in tara...oare se admira in reflexia de la monitor, cand a scris asta?
khabi kushi khabie gham...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Le-a venit mintea la cap?

Postby Chingachgook » Thu Nov 06, 2008 5:53 am

alina du-te si ia-te de mana cu aia care comenteaza ca sunteti pe acelasi palier.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
antalgic
elder
elder
Posts: 775
Joined: Fri Oct 17, 2008 11:42 pm

Re: Le-a venit mintea la cap?

Postby antalgic » Thu Nov 06, 2008 11:27 am

buey, una e sa fi rrom de origine si alta de caracter.
parca cineva tine cont de comentariile lor pe net?!
tzara de la pagina 5, here we are!

ceacky2
senior
senior
Posts: 223
Joined: Sun Sep 28, 2008 12:16 am

Re: Le-a venit mintea la cap?

Postby ceacky2 » Thu Nov 06, 2008 11:35 am

antalgic wrote:parca cineva tine cont de comentariile lor pe net?!

sunt destui... altii nici nu au calcat pe la medic dar stiu ca medicul se ocupa cu spaga, o vecina care avea 19 ani si ii era rau intr-o zi ma ruga sa merg cu ea in urgente sa nu-i ceara aia "prea MULTI bani", pt ca ea era convinsa ca acolo ORICUM ITI IA BANI, dar macar sa-i ia mai putini (ca si cand daca era asa eu as putea face ceva) si macar s-a convins ca nu i-a luat nimeni nici un ban...asa ca multi botanisti pe lumea asta sa fii sigur
APA TRECE, BIVOLII RAMAN!

alinaOK
junior
junior
Posts: 68
Joined: Tue Oct 21, 2008 12:31 pm

Re: Le-a venit mintea la cap?

Postby alinaOK » Thu Nov 06, 2008 12:49 pm

kooksee wrote:alina du-te si ia-te de mana cu aia care comenteaza ca sunteti pe acelasi palier.

ce ar fii sa te iau si pe tine ?..vad ca te asemeni tu mai mult cu ei decat mine... ma gandeam ca poate ai treaba asa....... si te retin ,de la invatat , spre exemplu,.... sau voi aia din anumite zone ale tarii sunteti prea inteligenti si nu mai este nevoie sa depuneti nici un fel de efort ... te credeam mai de treaba .....dar............

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Le-a venit mintea la cap?

Postby d'Arc » Thu Nov 06, 2008 12:54 pm

:lol: :lol: :lol:

desi calca multa lume pe coada (s-a urcat si pe coada mea, de ce sa nu recunosc), kooks e acel factor aparent neplacut, care te face sa-ti pui intrebari, sa gasesti argumente, si sa crezi si mai tare in ceea ce afirmi. deci e jumatatea neagra atat de necesara intr-o lume completa. asa ca, pana la urma no heart feelings, e o anticipare cat se poate de realista a tuturor pacientilor/apartinatorilor care ni se vor urca in cap mai incolo. thanks kooks.

:allright:

alinaOK
junior
junior
Posts: 68
Joined: Tue Oct 21, 2008 12:31 pm

Re: Le-a venit mintea la cap?

Postby alinaOK » Thu Nov 06, 2008 1:19 pm

da pacientii/apartinatorii cu care , din intamplare, am venit in contact in momentele mele de bantuire prin spitale, si care acu multi dintre ei striga in gura mare ca docorii cer spaga, si ca sunt in stare sa te lase sa mori pe masa de operatie daca nu le dai bani. am sa povestesc un caz , poate asa nu ma mai acuza nimeni ca ma numar printre tigani(sunt rasista din motive personale). la clinica a IIIa chirurgie la iasi , acu vreo 3 -4 ani in urma, o gasca de tigani , toata familia cred, sau clanul, cu unul de al lor care era bucati dintr-un acident de masina, umblau dupa chirurgul care trebuia sa il opereze si ii varau euro in buzunare la halat, ca sa il scape cu viata pe fiul lor, omul scotea banii si ii dadea inapoi, le-a zis ca nu poate face mai mult decat ii sta in putere sa faca, si sa se duca mai bine sa se roage la DUMNEZEU, ca sa iasa operatia bine. scena s-a repetat de vreo cateva ori, chirurgul chiar era amuzat de ce i se intampla. ideea este ca doctorul nu a luat banii care i s-au bagat cu de-a sila in buzunare si ca l-a salvat pe baiat, fara spaga, dar dupa cateva zile, in aceeasi amplasare, tot la stagiul de chirurgie, ne-a fost dat sa auzim cei din familia cu pricina cum tipau in gura mare ca pana nu au bagat bani in buzunar la doctor nici macar nu s-a uitat nimeni la baiatul lor, ca i-a costat 5000 de euro ca sa il opereze pe fiul lor. si inca la asistente cati bani au dat ca nu voiau sa ii schimbe panasamentele. deci foarte dragut nu? si apropo cu prietenii/vecinii care se roaga se ii insotim la diferiti medici ca poate asa platesc mai putin sau deloc, sau nu le cere spaga, eu am refuzat sa merg, le-am explicat clar ca nu le cere nimeni nimic, si ca platesc numai daca e cabinet particular sau daca nu au trimitere, si ca asta nu e spaga , asa e normal. e la fel ca si cum te duci sa iti cumperi o paine de la alimentara, sau cum ai merge cu autobuzul, daca ai abonament nu platesti nimic in plus, daca nu iti iei bilet.na judecati-ma cat vreti

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Le-a venit mintea la cap?

Postby d'Arc » Thu Nov 06, 2008 1:26 pm

nu te judeca nimeni. fiecare isi creaza o atitudine din experientele anterioare, din informatiile primite direct sau indirect, din genele care se ocupa cu memoria speciei + temperament propriu si capacitate de a accepta sau nu ceea ce se intampla in mediul inconjurator.

daca nu era mucegaiul de pe cafeaua sa - o chestie nasoala pt om - Flemming poate nu descoperea penicilina - o chestie foarte buna pt om.

orice lucru poate fi util sau bun, depinde cum il intorci. ca daca Flemming arunca cat colo zatul acela de cafea, nervos ca s-a mucegait si nu-si baga nasul sa vada ce-i...

asa ca las, pune mana si invata, aia o faci pt tine, restul dupa rez :wink:

User avatar
jeromeKjerome
elder
elder
Posts: 1031
Joined: Tue Jul 04, 2006 1:03 pm
Location: Bucuresti

Re: Le-a venit mintea la cap?

Postby jeromeKjerome » Thu Nov 06, 2008 1:28 pm

alinaOK wrote:
kooksee wrote:alina du-te si ia-te de mana cu aia care comenteaza ca sunteti pe acelasi palier.

ce ar fii sa te iau si pe tine ?..vad ca te asemeni tu mai mult cu ei decat mine... ma gandeam ca poate ai treaba asa....... si te retin ,de la invatat , spre exemplu,.... sau voi aia din anumite zone ale tarii sunteti prea inteligenti si nu mai este nevoie sa depuneti nici un fel de efort ... te credeam mai de treaba .....dar............


..nasol. Nu stiu daca existenta lui va mai avea un sens acum, ca i-ai spus asta.

Un sfat : Cand ajungi in Bucuresti, ia din Gara de Nord metroul pana la statia "Piata Sudului", vezi ca trebuie sa schimbi la Unirii, dar te descurci tu. Din Piata Sudului ai de luat un autobuz 2 statii, si undeva pe dreapta o sa gasesti un ansamblu de cladiri primitoare ascunse printre copaci, cu multa verdeata de jur imprejur. Intra acolo. Nu trebuie sa faci nimic special. Comporta-te natural. Vor sti ei cu ce sa te ajute.
He aprendido que la vida es dura. Pero yo lo soy más !

alinaOK
junior
junior
Posts: 68
Joined: Tue Oct 21, 2008 12:31 pm

Re: Le-a venit mintea la cap?

Postby alinaOK » Thu Nov 06, 2008 1:38 pm

ms de sfat.......da este si aici mai aproape de mine un sanatoriu daca am nevoie.......am fost....nu vor sa ma primeasca....au zis sa ii trimit pe cei care imi spun ca am nevoie de asa ceva...ca ar putea avea ei unele probleme.... :lol:

ceacky2
senior
senior
Posts: 223
Joined: Sun Sep 28, 2008 12:16 am

Re: Le-a venit mintea la cap?

Postby ceacky2 » Thu Nov 06, 2008 3:12 pm

cat de penibil trebuie sa fi in momentul in care cineva iti relateaza o parere/traire de viata de-a sa, sa-l trimiti la psihiatru doar pt ca nu ai altceva de scris? unii ar spune ca e exces de zel sau defect profesional, dar e doar lipsa de ocupatie si penibilitate in stare pura...am impresia ca unii oameni se simt nevoiti sa scrie ceva doar ca sa-si ocupe timpul, kooks si cei ca el nu trebuie sa dea lectii de viata nimanui SI MAI ALES PE FORUMURI!!! daca era un loc unde VENEA LUMEA SA IA LECTII SE chema DESTEPTII DAU LECTII LA MURITORI, oare se ofera ceva premiu pt REALISTUL/DEONTOLOGUL/MORALIZATORUL speciei umane pe forum? =)) adica ar fi o treaba daca ar fi ceva din care sa inveti, dar cand vi si scrii numai "du-te la nebuni!" imi da de gandit cum au reusit astia de la gradi sa intre pe forum
APA TRECE, BIVOLII RAMAN!

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Le-a venit mintea la cap?

Postby d'Arc » Thu Nov 06, 2008 4:54 pm

ehe, copiii de azi sunt muult mai precoce decat eram noi.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Le-a venit mintea la cap?

Postby Chingachgook » Thu Nov 06, 2008 5:28 pm

alinaOK wrote:
kooksee wrote:alina du-te si ia-te de mana cu aia care comenteaza ca sunteti pe acelasi palier.

ce ar fii sa te iau si pe tine ?..vad ca te asemeni tu mai mult cu ei decat mine... ma gandeam ca poate ai treaba asa....... si te retin ,de la invatat , spre exemplu,.... sau voi aia din anumite zone ale tarii sunteti prea inteligenti si nu mai este nevoie sa depuneti nici un fel de efort ... te credeam mai de treaba .....dar............


fetitzo cand vii cu limbajul de mai sus ma faci de ras si pe mine implicit.
si da, noi astia din anumite zone ale tarii suntem prea inteligenti.
si da, nu e nevoie sa depunem nici un efort.

de unde dracului iesiti mai?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

alinaOK
junior
junior
Posts: 68
Joined: Tue Oct 21, 2008 12:31 pm

Re: Le-a venit mintea la cap?

Postby alinaOK » Thu Nov 06, 2008 5:37 pm

de la dracu.....ai zis bine. te faci de ras singur cand te bagi in seama fara nici un rost. ti-am mai zis poate ai treaba si nu as vrea sa te retin. e treaba mea cum vorbesc , nu-ti convine fa o petitie, sau contesttie, sau ce vrei tu. nu ti-am adresat tie nici o jignire in mod direct ......asta daca nu cumva esti una dintre acele persoane care iau tot ce se vorbeste, ca fiiind spuse la adresa lor, in cazul asta .....ma scuzi.

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Le-a venit mintea la cap?

Postby d'Arc » Thu Nov 06, 2008 5:50 pm

people, mi a bai cu voi, mah? buona fortuna!

User avatar
antalgic
elder
elder
Posts: 775
Joined: Fri Oct 17, 2008 11:42 pm

Re: Le-a venit mintea la cap?

Postby antalgic » Thu Nov 06, 2008 5:52 pm

cred ca se iubeste reciproc :allright:
tzara de la pagina 5, here we are!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Le-a venit mintea la cap?

Postby Chingachgook » Thu Nov 06, 2008 5:53 pm

eu personal decelez o mica frustrare provinciala.
si vorbesc din perspectiva de targoviste
:lol:
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Le-a venit mintea la cap?

Postby d'Arc » Thu Nov 06, 2008 5:53 pm

ihi :devil:
ce face rezu din oamenii buni

User avatar
antalgic
elder
elder
Posts: 775
Joined: Fri Oct 17, 2008 11:42 pm

Re: Le-a venit mintea la cap?

Postby antalgic » Thu Nov 06, 2008 5:54 pm

eu decelez ca asa incepe. dupa, stiti voi :mrgreen:
tzara de la pagina 5, here we are!

User avatar
antalgic
elder
elder
Posts: 775
Joined: Fri Oct 17, 2008 11:42 pm

Re: Le-a venit mintea la cap?

Postby antalgic » Thu Nov 06, 2008 5:55 pm

dr_bang wrote:ihi :devil:
ce face rezu din oamenii buni


pe mine m-o facut o gagica misto. stai sa vezi ce cearcane zuper am! :D
tzara de la pagina 5, here we are!

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Le-a venit mintea la cap?

Postby d'Arc » Thu Nov 06, 2008 5:56 pm

bine de mine ca am okelari heliomati, le mai mascheaza :lol:

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: Le-a venit mintea la cap?

Postby cog1983 » Fri Nov 07, 2008 3:50 pm

Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
wally
junior
junior
Posts: 36
Joined: Fri Oct 10, 2008 3:57 pm

Re: Le-a venit mintea la cap?

Postby wally » Fri Nov 07, 2008 4:46 pm

cog1983 wrote:Cum isi trateaza Romania medicii http://www.jurnalul.ro/articole/138233/ ... g-legendar


Se pare că, pentru a învinge indiferenţa birocratică, e nevoie de mai multă tenacitate decât pentru a revoluţiona chirurgia.
chestia asta chiar da de gandit.... :shock:

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Le-a venit mintea la cap?

Postby d'Arc » Fri Nov 07, 2008 6:07 pm

"toate-s vechi si noua-s toate"

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Le-a venit mintea la cap?

Postby swiss » Fri Nov 07, 2008 8:31 pm

cog1983 wrote:Cum isi trateaza Romania medicii http://www.jurnalul.ro/articole/138233/ ... g-legendar

mi-au dat lacrimile de ciuda si mervi...
are pensia cat salariul unui parlit de rezident...si el e o somitate!!!

cretini politicieni!

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: Le-a venit mintea la cap?

Postby dr_dr » Fri Nov 07, 2008 10:04 pm

dr_holliday wrote:
cog1983 wrote:Cum isi trateaza Romania medicii http://www.jurnalul.ro/articole/138233/ ... g-legendar

mi-au dat lacrimile de ciuda si mervi...
are pensia cat salariul unui parlit de rezident...si el e o somitate!!!

cretini politicieni!


:( :( :( Mda...Traim in ROMANIA....totul e posibil..
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
razvan.f
senior
senior
Posts: 462
Joined: Wed Mar 16, 2005 12:13 pm

Re: Le-a venit mintea la cap?

Postby razvan.f » Sat Nov 08, 2008 12:15 am

Este inadmisibil ce se intampla cu Prof. Gavriliu sau cu Prof. Pesamosca.
Insa nu vad ce lagatura au politicienii...
Cred, mai degraba, ca de vina este breasla noastra care nu are grija nici macar de cei ce au fost un nume in meseria asta.
Si totusi vedeti aici cum vorbeste un politician de un medic pe alte meleaguri:
http://academie.biu-montpellier.fr/acad ... in2006.pdf

crazy_doc
senior
senior
Posts: 303
Joined: Fri Mar 14, 2008 2:44 pm

Re: Le-a venit mintea la cap?

Postby crazy_doc » Sat Nov 08, 2008 12:49 pm

razvan.f wrote:Este inadmisibil ce se intampla cu Prof. Gavriliu sau cu Prof. Pesamosca.
Insa nu vad ce lagatura au politicienii...
Cred, mai degraba, ca de vina este breasla noastra care nu are grija nici macar de cei ce au fost un nume in meseria asta.
Si totusi vedeti aici cum vorbeste un politician de un medic pe alte meleaguri:
http://academie.biu-montpellier.fr/acad ... in2006.pdf



Pleaca mah cu astea de aici...noi traim pe planeta Romania..adik nici nu stiu daca e planeta sau e vreo Gaura Neagra.
A young doctor has to do what a young doctor has to do.

User avatar
razvan.f
senior
senior
Posts: 462
Joined: Wed Mar 16, 2005 12:13 pm

Re: Le-a venit mintea la cap?

Postby razvan.f » Sat Nov 08, 2008 1:53 pm

Stiu.
Iarta-ma. :(


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests