Jocuri Logice

schimbarea schimbarii...
User avatar
werger
senior
senior
Posts: 116
Joined: Thu Sep 11, 2008 12:47 pm

Re: Jocuri Logice

Postby werger » Sun Nov 09, 2008 6:18 pm

99 ? :roll:
fost student, actual pervers, viitor medic

User avatar
helios
senior
senior
Posts: 418
Joined: Mon Mar 24, 2008 6:05 pm

Re: Jocuri Logice

Postby helios » Sun Nov 09, 2008 6:25 pm

90 de grame?
"E nevoie de 46 de muşchi ca să te încrunţi la cineva, insa doar de 4 pentru a-i trage un pumn în faţă. Hai sa nu-i deranjam pe aia 46 pentru un fleac"

User avatar
mad_maddie
senior
senior
Posts: 145
Joined: Fri Oct 03, 2008 4:39 pm
Location: IASI

Re: Jocuri Logice

Postby mad_maddie » Sun Nov 09, 2008 6:25 pm

nope:P

User avatar
helios
senior
senior
Posts: 418
Joined: Mon Mar 24, 2008 6:05 pm

Re: Jocuri Logice

Postby helios » Sun Nov 09, 2008 6:27 pm

ba nu
e la jumate 50
"E nevoie de 46 de muşchi ca să te încrunţi la cineva, insa doar de 4 pentru a-i trage un pumn în faţă. Hai sa nu-i deranjam pe aia 46 pentru un fleac"

User avatar
mad_maddie
senior
senior
Posts: 145
Joined: Fri Oct 03, 2008 4:39 pm
Location: IASI

Re: Jocuri Logice

Postby mad_maddie » Sun Nov 09, 2008 6:31 pm

helios...ar fi fost dragut sa ne spui si de ce. e doar o banuiala?

User avatar
helios
senior
senior
Posts: 418
Joined: Mon Mar 24, 2008 6:05 pm

Re: Jocuri Logice

Postby helios » Sun Nov 09, 2008 6:34 pm

A fost calcul matematic
Castravetele are masa solida 1 gram,si 99 grame apa.

facand o ecuatie simpla, notam masa de apa cu x

0,98= x/(1+x)

0,98= 0,02 X
x= 49
G=1+x=50g
"E nevoie de 46 de muşchi ca să te încrunţi la cineva, insa doar de 4 pentru a-i trage un pumn în faţă. Hai sa nu-i deranjam pe aia 46 pentru un fleac"

User avatar
mad_maddie
senior
senior
Posts: 145
Joined: Fri Oct 03, 2008 4:39 pm
Location: IASI

Re: Jocuri Logice

Postby mad_maddie » Sun Nov 09, 2008 6:37 pm

respect!

daca din 3 chistoace faci o tigara, din 9 chistoace cate tigari faci?

User avatar
helios
senior
senior
Posts: 418
Joined: Mon Mar 24, 2008 6:05 pm

Re: Jocuri Logice

Postby helios » Sun Nov 09, 2008 6:39 pm

mad_maddie wrote:respect!

daca din 3 chistoace faci o tigara, din 9 chistoace cate tigari faci?


4
"E nevoie de 46 de muşchi ca să te încrunţi la cineva, insa doar de 4 pentru a-i trage un pumn în faţă. Hai sa nu-i deranjam pe aia 46 pentru un fleac"

User avatar
helios
senior
senior
Posts: 418
Joined: Mon Mar 24, 2008 6:05 pm

Re: Jocuri Logice

Postby helios » Sun Nov 09, 2008 6:40 pm

era sa zic 3 prima data,da e teapa, ca iti mai raman la final inca 3 din care mai faci una :))
"E nevoie de 46 de muşchi ca să te încrunţi la cineva, insa doar de 4 pentru a-i trage un pumn în faţă. Hai sa nu-i deranjam pe aia 46 pentru un fleac"

User avatar
mad_maddie
senior
senior
Posts: 145
Joined: Fri Oct 03, 2008 4:39 pm
Location: IASI

Re: Jocuri Logice

Postby mad_maddie » Sun Nov 09, 2008 6:43 pm

Felicitarile mele, helios!

gata...nu mai stiu din astea funny....de fapt mai stiu una, dar n-am stiut niciodata raspunsul :)) poate va prindeti voi

ma gandesc cum suna si revin

User avatar
mad_maddie
senior
senior
Posts: 145
Joined: Fri Oct 03, 2008 4:39 pm
Location: IASI

Re: Jocuri Logice

Postby mad_maddie » Sun Nov 09, 2008 6:49 pm

Un vas pe care scria Albatros trage la cheiul unui port. Marinarii coboara fericiti sa simta pamintul sub picioare. Printre ei coboara un tip pe a carui sapca scria Delfinul. Intra intr-un restaurant si comada supa de pescarus. Dupa trei-patru linguri iese din restaurant si se sinucide. De ce?


repet...la asta nu stiu nici eu raspunsul...as fi recunoscatoare daca il gaseste cineva. stiu doar ca nu e ceva neaparat logic. enjoy! ca pe mine ma dor mintile :)

User avatar
helios
senior
senior
Posts: 418
Joined: Mon Mar 24, 2008 6:05 pm

Re: Jocuri Logice

Postby helios » Sun Nov 09, 2008 7:08 pm

Cred eu,nu sunt sigur
Albatros era un vas (nu mai stiu de ce tip) al marinei olandeze, care a avut un accident tragic, un soi de furtuna. Vasul oprise undeva prin Florida pentru realimentare, pt ca imediat dupa ce parasise portul sa se produca incidentul. Banuiesc ca tipul oarecum stia ce se intampla...o fi vrut sa moara de mana lui. :lol: Poate o avea vreo legatura, nu stiu.
"E nevoie de 46 de muşchi ca să te încrunţi la cineva, insa doar de 4 pentru a-i trage un pumn în faţă. Hai sa nu-i deranjam pe aia 46 pentru un fleac"

User avatar
mad_maddie
senior
senior
Posts: 145
Joined: Fri Oct 03, 2008 4:39 pm
Location: IASI

Re: Jocuri Logice

Postby mad_maddie » Sun Nov 09, 2008 7:12 pm

eu ma gandisem ..tot la razboi..ca Delfinul era vasul de pe care fusese luat prizonier omul de catre cei de pe Albatros...si ultima lui dorinta a fost sa pape supa de pescarus :) dar de ce se sinucide, si nu e omorat?

User avatar
helios
senior
senior
Posts: 418
Joined: Mon Mar 24, 2008 6:05 pm

Re: Jocuri Logice

Postby helios » Sun Nov 09, 2008 7:17 pm

mad_maddie wrote:eu ma gandisem ..tot la razboi..ca Delfinul era vasul de pe care fusese luat prizonier omul de catre cei de pe Albatros...si ultima lui dorinta a fost sa pape supa de pescarus :) dar de ce se sinucide, si nu e omorat?


Si-o fi dat seama ca nu era de pescarus. :D Daca nu s-au tinut de cuvant, a preferat sa se omoare el. :lol:

Sau poate tipul era in vreo organizatie d-asta de ocrotire a mediului sau animalelor, si a cautat un motiv sa se sinucida. Numai mancand un animal pe care il protejeaza putea sa il duca la suicid.
"E nevoie de 46 de muşchi ca să te încrunţi la cineva, insa doar de 4 pentru a-i trage un pumn în faţă. Hai sa nu-i deranjam pe aia 46 pentru un fleac"

User avatar
mad_maddie
senior
senior
Posts: 145
Joined: Fri Oct 03, 2008 4:39 pm
Location: IASI

Re: Jocuri Logice

Postby mad_maddie » Sun Nov 09, 2008 7:35 pm

in 'the wild wild west' intra un tip intr-un saloon, se duce direct la bar si cere un pahar cu apa, barmanul scoate un pistol shi il indreapta spre el
de ce?

oligodendroglia
junior
junior
Posts: 99
Joined: Wed Sep 20, 2006 4:13 am

Re: Jocuri Logice

Postby oligodendroglia » Sun Nov 09, 2008 8:33 pm

mad_maddie wrote:Un vas pe care scria Albatros trage la cheiul unui port. Marinarii coboara fericiti sa simta pamintul sub picioare. Printre ei coboara un tip pe a carui sapca scria Delfinul. Intra intr-un restaurant si comada supa de pescarus. Dupa trei-patru linguri iese din restaurant si se sinucide. De ce?


repet...la asta nu stiu nici eu raspunsul...as fi recunoscatoare daca il gaseste cineva. stiu doar ca nu e ceva neaparat logic. enjoy! ca pe mine ma dor mintile :)


stiu eu rasp la asta, dar e o ghicitoare la care se pot pune intrebari... atata timp cat raspunsul este da/nu/n-are relevanta...

in fine, rasp e cam SF:

Delfinul a esuat pe o insula pustie, tipul cu sapca "Delfinul" e salvat de "albatrosul" dupa mai multe intrebari se afla ca tipul cu sapca "delfinul" este orb... si dupa si mai multe intrebari se afla ca era insurat si ca si nevasta-sa era pe delfinul... si dupa inca vreo 3 ore de intrebari concluzia e ca ceilalti pasageri de pa delfinul au omorat-o pe nevasta orbului si au mancat cu totii iar lui i-au zis ca mananca carne de pescarus si ca nevasta-sa s-a pierdut...

tipul mananca ciorba de pescarus, vede ca n-are acelasi gust cu ce-a mancat pe insula, isi da seama ca a mancat-o pe nevasta-sa si se omoara.... :shock: ghicitorile de genu asta sunt bune cand e fff multa lume beata, si cu chef de stat ore intregi, pus intrebari stupide si tras concluzii fff improbabile.
Nu strica sa-ti amintesti ca universul, cu o exceptie nesemnificativa, este alcatuit din altii.

oligodendroglia
junior
junior
Posts: 99
Joined: Wed Sep 20, 2006 4:13 am

Re: Jocuri Logice

Postby oligodendroglia » Sun Nov 09, 2008 8:34 pm

mad_maddie wrote:in 'the wild wild west' intra un tip intr-un saloon, se duce direct la bar si cere un pahar cu apa, barmanul scoate un pistol shi il indreapta spre el
de ce?


acelasi gen, daor ca e mai simpla decat aia cu pescarusul...
tipul care cere apa sughita foarte rau, asa ca barmanul il sperie... :D
Nu strica sa-ti amintesti ca universul, cu o exceptie nesemnificativa, este alcatuit din altii.

User avatar
mad_maddie
senior
senior
Posts: 145
Joined: Fri Oct 03, 2008 4:39 pm
Location: IASI

Re: Jocuri Logice

Postby mad_maddie » Sun Nov 09, 2008 9:28 pm

Multzam pt Albatros...ma chinuia de ceva vreme :D
la cealalta....am chinuit eu pe cativa :)

User avatar
mad_maddie
senior
senior
Posts: 145
Joined: Fri Oct 03, 2008 4:39 pm
Location: IASI

Re: Jocuri Logice

Postby mad_maddie » Sun Nov 09, 2008 9:36 pm

Un arheolog descopera un templu cu trei statui gigantice care pazeau intrarea. Pentru a fi lasat inauntru trebuia sa ghicesti numele fiecaruia dintre zei

Zeul adevarului spune mereu adevarul
Zeul minciunei minte in permanenta
Zeul diplomatiei poate alege ce vrea el intre minciuna sau adevar

Arheologul intreaba prima statuie: Cine sta langa tine?
Statuia raspunde:Zeul adevarului

Arheologul intreaba a doua statuie : Cine esti?
Statuia razpune"Zeul diplomatiei"

Arheologul intreaba a trei-a statuie : Cine sta langa tine?
Statuia raspund:"zeul minciunii"

Ajutati-l pe sarmanul arheolog sa intre in templu (nu se poate da spaga pt a intra si nici nu are un gard din care au furat tiganii si are vreo gaura).

oligodendroglia
junior
junior
Posts: 99
Joined: Wed Sep 20, 2006 4:13 am

Re: Jocuri Logice

Postby oligodendroglia » Sun Nov 09, 2008 9:41 pm

diplomatie-minciuna-adevar
Nu strica sa-ti amintesti ca universul, cu o exceptie nesemnificativa, este alcatuit din altii.

User avatar
mad_maddie
senior
senior
Posts: 145
Joined: Fri Oct 03, 2008 4:39 pm
Location: IASI

Re: Jocuri Logice

Postby mad_maddie » Sun Nov 09, 2008 11:57 pm

da, da. bravo!

User avatar
mad_maddie
senior
senior
Posts: 145
Joined: Fri Oct 03, 2008 4:39 pm
Location: IASI

Re: Jocuri Logice

Postby mad_maddie » Mon Nov 10, 2008 12:10 am

:) uite una funny:

Intr-o colonie de bacterii, numarul bacteriilor se dubleaza in fiecare minut prin diviziune.
In colonie intra un virus care in fiecare minut distruge o bacterie, si se dubleaza la randul lui.
Intrebare : virusul distruge colonia, sau colonia supravietzuieste ? Argumentati, pls

voicutu
senior
senior
Posts: 185
Joined: Wed Nov 22, 2006 10:57 pm
Location: Arad
Contact:

Re: Jocuri Logice

Postby voicutu » Mon Nov 10, 2008 8:35 am

Fie x numărul de bacterii când intră virusul. După un minut de la intrare vor fi (2x-1) bacterii şi 2 virusuri; după 2 minute de la intrare vor fi (4x-3; 3 sunt distruse, 1 în primul minut, 2 în al doilea) bacterii şi 4 virusuri; după 3 minute de la intrare vor fi (8x-7) bacterii şi 8 virusuri; astfel că, după n minute de la intrare vor fi [(2 la puterea n) ori x -(1+2+4+...+2 la puterea n-1)] bacterii şi 2 la puterea n virusuri. Suma (1+2+4+...+2 la puterea n-1) este egală cu [(2 la puterea n) - 1], astfel că numărul de bacterii după n minute este [(2 la puterea n) ori (x-1) - 1]> 0 pentru orice x>1.

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Jocuri Logice

Postby swiss » Mon Nov 10, 2008 8:58 am

mad_maddie wrote::) uite una funny:

Intr-o colonie de bacterii, numarul bacteriilor se dubleaza in fiecare minut prin diviziune.
In colonie intra un virus care in fiecare minut distruge o bacterie, si se dubleaza la randul lui.
Intrebare : virusul distruge colonia, sau colonia supravietzuieste ? Argumentati, pls


eu zic ca supravietuieste...
e treaba logaritmica...dar daca e ti-o si demonstrez pe hartie...
bacteriile sunt mereu cu un pas inainte...
1min- n bacterii si 1 virus
2min- 2*(n-1) bacterii si 2 virusi
3min- 2*2(n-1)-2 bacterii si 2*2 virusi
4min- 2*2*2(n-1)-2*2 si 2*2*2 virusi
---min - 2(la puterea x)*(n-1)-2(la puterea x-1) bacterii si 2(la puterea x) virusi...
restul calculati si voi ca eu am obosit...

sper ca m-ai inteles...dar e 8 dimineata si eu nu am dormit toata noaptea ca am rezolvat ceva teste...

voicutu
senior
senior
Posts: 185
Joined: Wed Nov 22, 2006 10:57 pm
Location: Arad
Contact:

Re: Jocuri Logice

Postby voicutu » Mon Nov 10, 2008 10:04 am

M-am cam grabit: virusul distruge bacteria inainte ca aceasta sa se divida sau dupa? E important, ca am incercat sa calculez pentru a doua varianta.

voicutu
senior
senior
Posts: 185
Joined: Wed Nov 22, 2006 10:57 pm
Location: Arad
Contact:

Re: Jocuri Logice

Postby voicutu » Mon Nov 10, 2008 10:15 am

Daca un virus distruge o bacterie inainte ca aceasta sa se divida, dupa n minute vor ramane (2 la puterea n) ori (x-n) bacterii, unde x e numarul initial de bacterii; e o problema de timp pana n devine egal cu x si bacteriile dispar (asta daca am calculat bine).

voicutu
senior
senior
Posts: 185
Joined: Wed Nov 22, 2006 10:57 pm
Location: Arad
Contact:

Re: Jocuri Logice

Postby voicutu » Mon Nov 10, 2008 3:37 pm

Daca un virus distruge o bacterie dupa ce aceasta se divide, dupa n minute vor ramane (2 la puterea n) ori (2x-n) bacterii, unde x e numarul initial de bacterii; tot asa, e o problema de timp pana n devine egal cu 2x si bacteriile dispar (tot asa, asta daca am calculat bine).
Mie mi-a iesit ca bacteriile dispar oricum, fie dupa x minute, fie dupa 2x minute, unde x e numarul initial de bacterii.


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 74 guests