Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

schimbarea schimbarii...
User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11017
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby pc7 » Fri Nov 07, 2008 10:25 pm

nu am inteles intrebarea
Life's not fair, get used to it

User avatar
Aurora boreala
senior
senior
Posts: 223
Joined: Wed Aug 06, 2008 10:46 am

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby Aurora boreala » Fri Nov 07, 2008 10:45 pm

mad_maddie wrote:Extrordinar cum se cramponeaza lumea la medici...pai daca ai o firma si vrei nush` ce aprobare ce faci? dai spaga...daca te duci la service si vrei masina gata mai repede...? dai spaga...daca duci aceeasi masina la spalatorie...dai spaga la baietasu` care o face, ca poate e mai constiincios...la bar/pub/restaurant...lasi spaga...bacsis,ma rog..ai un examen, la orice facultate? dai spaga...pui bani de protocol, etc...vrei sa dai copilu` la o gradinita/scoala mai buna..dai spaga (de obicei sunt full). nemaipomenit! Traim intr-o tara de spagari..luam sau dam...intram in aceeasi oala..de ce sa aratam cu degetul?
Eu l-am internat pe tata..si nu eu, dar el.. a dat bani. si asta nu pt ca i-a cerut cineva, dar doctorita a fost super ok si a vrut sa se revanseze cumva...true..RUSINE pt medicii care cer ( aici am o adevarata problema), dar aia sunt putini, zic eu.
Eu una am o jena in a lua ceva, orice de la vreo mamaie amarata..ma fac rosie ca focu` si ii dau inapoi..dar cand vine un neica nimeni si imi cere verzi si uscate contestand eventual actul medical doar pt ca a citit el nu stiu ce pe net...sa imi fie cu iertare..dar prostia costa! Macar atat orgoliu si cunostinte am cat sa pot sa fac de kk pe unii prosti fuduli. In rest nu am auzit sa fi crapat careva pe masa in UPU sau Chir. pt ca nu a dat nimic....asta-i folclor. si da, eu am curajul sa recunosc ca as primi bani, respectiv atentii de la cei care sunt multumiti de ce am facut din pozitia mea de medic curant (repet, ii condamn pe cei care cer) sau de la cei care vor sa fie mai catolici decat papa..dar sunt primii la dat spagi si deopotriva la comentarii (toti cred ca stim ce inseamna un pacient sau apartinator care sa iti scoata peri albi pt ca el de obicei stie mai bine pt ca a citit pe net)...da..de la ei as lua, dupa ce imi fac datoria si respect acel "juramant" facut.JUR!



Sunt de acord cu tine si intaresc ideea pentru ca am simtit-o pe pielea mea, numai ca eu fiind internata in spital, nu o ruda...
Din fericire, momentan e totul bine, (nu se stie pentru cat timp) insa medicul s-a purtat foarte frumos si nici "atentia" nu a acceptat-o :wink: . Spre uimirea mea chiar si asistentele au avut un comportament exemplar :o

Unii merita toata admiratia...altii, mai putin...defapt in orice meserie e asa...
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun!

http://www.youtube.com/watch?v=a4eav7dF ... re=related

User avatar
mad_maddie
senior
senior
Posts: 145
Joined: Fri Oct 03, 2008 4:39 pm
Location: IASI

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby mad_maddie » Fri Nov 07, 2008 11:09 pm

Eu am mai avut ceva antecedente... acum cativa ani..pe cand eram eu in anul 4 parca..mama era suspecta de tumora pancreatica...iti dai seama..stres, disperare....umblam de bezmetica dupa chirurgul care urma sa o opereze (nu isi dadeau seama ce poate fi)...am fost si in "civil"...am fost si in "halat"....domnul respectiv, seful pe chir., mai exact..nu a vrut sa ia nici un ban de la noi sub nici o forma pana nu a vazut el (extemporaneu) despre ce e vorba si daca poate face ceva...tot respectul. Din fericire a fost ok, desi imi aduc aminte ca am urcat de la et.1 de la ATI (unde nu am dat nimic, by the way) pana la 2 sau 3 cu liftul cu mama pe targa, pt ca mi-a zis dr. anestezist ca sunt mai alba decat halatul ei...asa ca exista si medici care fac ce fac cu suflet....nu aruncati cu pietre decat daca sunteti fara pacat!

User avatar
Aurora boreala
senior
senior
Posts: 223
Joined: Wed Aug 06, 2008 10:46 am

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby Aurora boreala » Sat Nov 08, 2008 12:56 am

mad_maddie wrote:Eu am mai avut ceva antecedente... acum cativa ani..pe cand eram eu in anul 4 parca..mama era suspecta de tumora pancreatica...iti dai seama..stres, disperare....umblam de bezmetica dupa chirurgul care urma sa o opereze (nu isi dadeau seama ce poate fi)...am fost si in "civil"...am fost si in "halat"....domnul respectiv, seful pe chir., mai exact..nu a vrut sa ia nici un ban de la noi sub nici o forma pana nu a vazut el (extemporaneu) despre ce e vorba si daca poate face ceva...tot respectul. Din fericire a fost ok, desi imi aduc aminte ca am urcat de la et.1 de la ATI (unde nu am dat nimic, by the way) pana la 2 sau 3 cu liftul cu mama pe targa, pt ca mi-a zis dr. anestezist ca sunt mai alba decat halatul ei...asa ca exista si medici care fac ce fac cu suflet....nu aruncati cu pietre decat daca sunteti fara pacat!


Eu ma gandesc asa: daca mai exista si oameni deosebiti in acesta meserie, inseamna ca nu e totul pierdut si inca se mai poate face ceva! :allright:
Hai sa nu mai gandim in alb si negru...sa mai adaugam ceva nuante de gri, eventual, si sigur moralul va fi altul ( macar el!) :peace: :peace: :devil:
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun!

http://www.youtube.com/watch?v=a4eav7dF ... re=related

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby AvLee » Sat Nov 08, 2008 1:03 am

Eu am inca o dilema.Care nici in toti anii astia de facultate nu a reusit nimeni sa mi-o rezolve.

Sunt genul de persoane care afirma ca practica medicina din pasiune.Initial am crezut ca se refera la salvat vietii, trai mai bun faze de astea.Dar nu ei vor sa faca medicina din pasiune, i pasioneaza cutare lucru. Akum dilema mea e asta : Esti sanatos la cap daca te pasioneaza ceva care are stransa legatura cu suferinta si moartea umana?

Sa ma lamureasca si pe mine cineva.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
Aurora boreala
senior
senior
Posts: 223
Joined: Wed Aug 06, 2008 10:46 am

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby Aurora boreala » Sat Nov 08, 2008 1:16 am

AvLee wrote:Eu am inca o dilema.Care nici in toti anii astia de facultate nu a reusit nimeni sa mi-o rezolve.

Sunt genul de persoane care afirma ca practica medicina din pasiune.Initial am crezut ca se refera la salvat vietii, trai mai bun faze de astea.Dar nu ei vor sa faca medicina din pasiune, i pasioneaza cutare lucru. Akum dilema mea e asta : Esti sanatos la cap daca te pasioneaza ceva care are stransa legatura cu suferinta si moartea umana?

Sa ma lamureasca si pe mine cineva.


Pai eu la pasiune pentru medicina, ma gandeam la ce te-ai gandit si tu, dar am avut o doctorita la morfopat in facultate care la un laborator ne arata ceva la un microscop si s-a exprimat cam asa:"Sa treaca fiecare sa se uite la aceasta splendoare de celule canceroase!" sau ceva in genul asta :|

Asta cum mai e?
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun!

http://www.youtube.com/watch?v=a4eav7dF ... re=related

User avatar
antalgic
elder
elder
Posts: 775
Joined: Fri Oct 17, 2008 11:42 pm

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby antalgic » Sat Nov 08, 2008 1:17 am

AvLee wrote:Eu am inca o dilema.Care nici in toti anii astia de facultate nu a reusit nimeni sa mi-o rezolve.

Sunt genul de persoane care afirma ca practica medicina din pasiune.Initial am crezut ca se refera la salvat vietii, trai mai bun faze de astea.Dar nu ei vor sa faca medicina din pasiune, i pasioneaza cutare lucru. Akum dilema mea e asta : Esti sanatos la cap daca te pasioneaza ceva care are stransa legatura cu suferinta si moartea umana?

Sa ma lamureasca si pe mine cineva.

poate este o chestie de autodepasire, cred. e o treaba sa vezi cum pleaca de la tine omul mai fericit ca i-ai ameliorat durerea/boala. dar pe multi ii pasoneaza banu si prestigiul. asta e pasiunea la moda, nu suferinta si piciorul in groapa neaparat; sau nu isi recunosc pt ca fiecare are temerile lui in fata cu reactiunea..
altii devin imuni in timp, chiar daca pt cateva minute langa patul unui bolnav care-si dadea duhul, am vazut un medic imun izbucnind in plans.
tzara de la pagina 5, here we are!

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby gaurav_singh_md » Sat Nov 08, 2008 3:50 am

AvLee wrote:Eu am inca o dilema.Care nici in toti anii astia de facultate nu a reusit nimeni sa mi-o rezolve.

Sunt genul de persoane care afirma ca practica medicina din pasiune.Initial am crezut ca se refera la salvat vietii, trai mai bun faze de astea.Dar nu ei vor sa faca medicina din pasiune, i pasioneaza cutare lucru. Akum dilema mea e asta : Esti sanatos la cap daca te pasioneaza ceva care are stransa legatura cu suferinta si moartea umana?

Sa ma lamureasca si pe mine cineva.

pai....medicine is all about relieving pain and suffering (and improving the quality of life of the patient).... and trying to avoid death.... that is where the passion comes in (not in watching people suffer which is purely sadistic)..... if one is not "passionate" about one's job then it's better to find another (as junior doctors we face a lot of setbacks, and that kinda kills the passion, but if u didn't have it in the first place then medicine is not what u want to practice).... on a good day, when u take a perfect history, make a good call in the middle of the night or resuscitated a patient from the clutches of death u'll know what i mean by having "passion" for what u do (if u r passionate about it u'r job won't feel like work) and these good days will help u tide over all other shitty days when u overlook an essential fact in the history, or make a patient with ectopic pregnancy wait in the hallways or watch a couple of patients slip away even when u give it your all......
not everybody is built for this kind of commitment..... so passion is the right word for the medical field....

User avatar
razvan.f
senior
senior
Posts: 462
Joined: Wed Mar 16, 2005 12:13 pm

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby razvan.f » Sat Nov 08, 2008 9:48 am

Asta cu pasiunea este in mare asa cum spune gaurav mai ales in sensul "negatiei". Adica daca nu esti pasionat nu rezisti sa faci meseria asta. Sunt bune exemplele cu diferenta dintre zile bune si proste prin prisma lucrurilor destepte pe care le faci in cele bune si greselilor pe care le faci in zilele proaste.
La inceput sunt mai mult zile proaste dar faptul ca vrei sa inveti si ca esti pasionat te face sa ajungi si la zilele bune si sa fii inca sanatos mintal cand ajungi acolo.

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby cog1983 » Sat Nov 08, 2008 11:14 am

In legatura cu "pasiunea" pentru medicina... eu, cand am dat la medicina nu m-am gandit ca o fac ca sa salvez vieti, sa ma bucur de sanatatea oamenilor, sa fac un bine omenirii, etc. Eu am facut-o pentru ca imi place sa stiu diverse lucruri despre oameni (de exemplu sa vad niste bube pe pielea omului si sa stiu ca e varicela, sa stiu cum a facut boala si ce urmeaza sa se intample cu acel om...) Am I sick?! :help:
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

oligodendroglia
junior
junior
Posts: 99
Joined: Wed Sep 20, 2006 4:13 am

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby oligodendroglia » Sat Nov 08, 2008 5:34 pm

mie mi-a "placut" medicina legala. adica mi s-a parut foarte, foarte interesanta. (fara sa vb despre bani)
dar n-as face ML nici daca as lua prima. tin mai mult la sanatatea mea mintala si cred ca lucrul cu pacientii vii, chiar daca nu intotdeauna la fel de interesant ca ML, per total mi se potriveste mai bine. ca sa nu mai vorbim de marginalizarea sociala a legistilor, de riscurile la care te expui etc.

oricum mie mi-a placut la medicina legala... are cineva ceva de comentat?!?!?! :hate: :hate: :hate: :green:
Nu strica sa-ti amintesti ca universul, cu o exceptie nesemnificativa, este alcatuit din altii.

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby cog1983 » Sat Nov 08, 2008 5:43 pm

oligodendroglia wrote:mie mi-a "placut" medicina legala. adica mi s-a parut foarte, foarte interesanta. (fara sa vb despre bani)
dar n-as face ML nici daca as lua prima. tin mai mult la sanatatea mea mintala si cred ca lucrul cu pacientii vii, chiar daca nu intotdeauna la fel de interesant ca ML, per total mi se potriveste mai bine. ca sa nu mai vorbim de marginalizarea sociala a legistilor, de riscurile la care te expui etc.

oricum mie mi-a placut la medicina legala... are cineva ceva de comentat?!?!?! :hate: :hate: :hate: :green:

Si mie mi-a placut legala... si mi-au mai placut si altele cum ar fi epidemio, infectioase, genetica, dar tot nu le-as face ca meserie :mrgreen:
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
icerose
senior
senior
Posts: 119
Joined: Tue Sep 02, 2008 7:25 pm
Location: cluj

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby icerose » Sat Nov 08, 2008 5:47 pm

exista si unii pasionati de.. procesul patologic in sine, mai mult decat de restul , respectivii probabil ca ar trebui sa faca cercetare sau ceva asemanator. si nu stiu voi cum va simtiti dar in pricipiu suntem un pic mai "speciali" astia care am facut medicina, nu ca am fi superiori sau ceva, dar asa un pic de nebunie tot trebuie sa ai in tine ca sa treci prin toate, sau daca nu ai iti apare intre timp :) si asta nu e neaparat un lucru rau :devil:
even if we can't afford, the sky is over...

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby d'Arc » Sat Nov 08, 2008 5:50 pm

cog1983 wrote:
oligodendroglia wrote:mie mi-a "placut" medicina legala. adica mi s-a parut foarte, foarte interesanta. (fara sa vb despre bani)
dar n-as face ML nici daca as lua prima. tin mai mult la sanatatea mea mintala si cred ca lucrul cu pacientii vii, chiar daca nu intotdeauna la fel de interesant ca ML, per total mi se potriveste mai bine. ca sa nu mai vorbim de marginalizarea sociala a legistilor, de riscurile la care te expui etc.

oricum mie mi-a placut la medicina legala... are cineva ceva de comentat?!?!?! :hate: :hate: :hate: :green:

Si mie mi-a placut legala... si mi-au mai placut si altele cum ar fi epidemio, infectioase, genetica, dar tot nu le-as face ca meserie :mrgreen:



nu-i bai: ia tu ML, iau eu ceva ce vrei tu, si facem schimb. ce spui? :peace: :peace: :peace:

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby swiss » Sat Nov 08, 2008 7:18 pm

dr_bang wrote:nu-i bai: ia tu ML, iau eu ceva ce vrei tu, si facem schimb. ce spui? :peace: :peace: :peace:

de-ar fi toate asa simple...

ceacky2
senior
senior
Posts: 223
Joined: Sun Sep 28, 2008 12:16 am

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby ceacky2 » Sat Nov 08, 2008 10:33 pm

enchephalul wrote:(52) Incepand cu anul 2008, medicii, medicii dentisti si farmacistii, care ocupa prin concurs posturi de preparatori sau asistenti universitari in institutii de invatamant superior medical, medico-dentar sau farmaceutic, se confirma in rezidentiat in specialitatea disciplinei.

piece of cake :>
APA TRECE, BIVOLII RAMAN!

User avatar
casandra13
senior
senior
Posts: 405
Joined: Tue May 08, 2007 2:27 pm
Location: undeva in vest
Contact:

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby casandra13 » Sun Nov 09, 2008 10:31 pm

dar nici nu are rost sa ne stresam :peace:

in tara asta de foarte mult timp NIMIC nu mai este pe merit iar munca nu are nici o valoare
ce , aveti impresia ca aia care sunt in parlament au cine stie ce calitati?
nici vorba, care a cotizat mai mult ala s-a ales :devil: parca nu se vede de la o posta cat sunt de agramati multi dintre ei ca nici romaneste nu vorbesc corect gramatical

o treaba similara este si in medicina :devil: sau ati crezut ca vor lasa tzatza dulce din gura aia care incaseaza bani frumosi NEIIMPOZABILI de la te miri ce colpialsi de bani gata care nu or fi cretini sa invetze cand sunt atatea cluburi de colindat, atatea masini de izbit in copaci atatea si atatea frumuseti pe lumea asta de vazut; :mrgreen:

ar trebui sa vedem partea plina a paharului- cei care nu sunt in stare sa invete pt un rezi mai bine sa ramana asist sau prepi pana la pensie si sa se ocupe cat mai putin cu medicina care presupune responsabilitate; iar daca chiar mai au chef sa si practice ghinionisti vor fi amaratii care apuca pe mana lor si taticii care s-ar putea sa mai scoata niste bani pt avocati daca odrasla face vreo boacana de malpraxis :)

oricum medicina nu este o profesie in care sa mergi la nimereala - bineinteles daca ai constiinta

stiu si eu multe persoane care imediat dupa absolvire s-au dat peste cap si acum sunt preparatori-sa fie sanatosi :)

se pare ca TOTUSI INCA NU AU PLECAT SUFICIENTI MEDICI DIN ROMANIA, SCARBITI DE CEEA CE SE PETRECE AICI... DAR TIMPUL NU ESTE PERDUT VOR MAI PLECA , FITI SIGURI

chiar in "Viata medicala" am citit un articol despre un genetician de talie internationala(PLECAT DIN ACELASI MOTIV) care s-a putut realiza doar in USA...poate pt ca acolo conteaza ce stii sa faci , nici cati bani ai nici cine este mama si tata - vorbeam de medicina desigur , nu de PARIS HILTON :peace:
Primum non nocere

User avatar
Dr.Angel
senior
senior
Posts: 209
Joined: Sat Oct 18, 2008 11:22 am

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby Dr.Angel » Mon Nov 10, 2008 12:24 am

Am avut noi o profa/asistenta whatever/ si ne preda tipa aia de ziceai k zice romane politiste sau k face emisiunile de pe discovery depre ML. :popcorn: ....te pierdeai ascultand-o de cata pasiune avea tipa pt ML..........dar vb ta cand vedeam dupa pozele "la locu crimelor" ........sincer la 3sferturi ni se taia. deci nu stiu cum putea femeia aia sa vb cu asa pasiune de ziceai k e c m frumos lucru ce ti se poate intampla dtpdv........ :daz:


oligodendroglia wrote:mie mi-a "placut" medicina legala. adica mi s-a parut foarte, foarte interesanta. (fara sa vb despre bani)
dar n-as face ML nici daca as lua prima. tin mai mult la sanatatea mea mintala si cred ca lucrul cu pacientii vii, chiar daca nu intotdeauna la fel de interesant ca ML, per total mi se potriveste mai bine. ca sa nu mai vorbim de marginalizarea sociala a legistilor, de riscurile la care te expui etc.

oricum mie mi-a placut la medicina legala... are cineva ceva de comentat?!?!?! :hate: :hate: :hate: :green:
Savantii au ajuns la concluzia ca cele mai multe vitamine se gasesc in farmacie

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby AvLee » Mon Nov 10, 2008 12:30 am

cog1983 wrote:In legatura cu "pasiunea" pentru medicina... eu, cand am dat la medicina nu m-am gandit ca o fac ca sa salvez vieti, sa ma bucur de sanatatea oamenilor, sa fac un bine omenirii, etc. Eu am facut-o pentru ca imi place sa stiu diverse lucruri despre oameni (de exemplu sa vad niste bube pe pielea omului si sa stiu ca e varicela, sa stiu cum a facut boala si ce urmeaza sa se intample cu acel om...) Am I sick?! :help:



Deloc dar nu dadeai tu mai bine la academia de politie? Plata mai buna , timp de scolarizare mai mic.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby d'Arc » Mon Nov 10, 2008 12:32 am

adevarul e ca legala e frumoasa. prea frumoasa pt mine anul asta.

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby AvLee » Mon Nov 10, 2008 12:36 am

dr_bang wrote:adevarul e ca legala e frumoasa. prea frumoasa pt mine anul asta.



Hmmm sunt curios ce diagnostic mi-ai fi pus mie dupa ce facui in seara asta :help:

Eu sunt chiar bucuros ca scosai 604 pct in starea in care sunt :mrgreen:

Edit: Mai exact dupa ce pierdui randul de vreo 20 de ori in timp ce citeam spondilita pusai mana pe katana si ma apucara demonstratile de kendo.Rezultatul: in caz ca katana nu era replica vreo cateva membre lipsa la mine si un geam spart.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby d'Arc » Mon Nov 10, 2008 12:56 am

:lol: :lol: :lol:

rileyman
junior
junior
Posts: 50
Joined: Tue Nov 04, 2008 12:47 am

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby rileyman » Mon Nov 10, 2008 1:30 am

AvLee wrote:
dr_bang wrote:adevarul e ca legala e frumoasa. prea frumoasa pt mine anul asta.



Hmmm sunt curios ce diagnostic mi-ai fi pus mie dupa ce facui in seara asta :help:

Eu sunt chiar bucuros ca scosai 604 pct in starea in care sunt :mrgreen:

Edit: Mai exact dupa ce pierdui randul de vreo 20 de ori in timp ce citeam spondilita pusai mana pe katana si ma apucara demonstratile de kendo.Rezultatul: in caz ca katana nu era replica vreo cateva membre lipsa la mine si un geam spart.



604 este foarte putin.

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby swiss » Mon Nov 10, 2008 1:33 am

rileyman wrote:
AvLee wrote:
dr_bang wrote:adevarul e ca legala e frumoasa. prea frumoasa pt mine anul asta.



Hmmm sunt curios ce diagnostic mi-ai fi pus mie dupa ce facui in seara asta :help:

Eu sunt chiar bucuros ca scosai 604 pct in starea in care sunt :mrgreen:

Edit: Mai exact dupa ce pierdui randul de vreo 20 de ori in timp ce citeam spondilita pusai mana pe katana si ma apucara demonstratile de kendo.Rezultatul: in caz ca katana nu era replica vreo cateva membre lipsa la mine si un geam spart.



604 este foarte putin.

asta nu e concludent acuma...important e sa nu faca sub 604 la adevaratul test...

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby AvLee » Mon Nov 10, 2008 1:57 am

604 e foarte putin intradevar

Dar sunt cateva circumstante atenuante. Nu doresc sa fiu noul Dr.House al medicinii romanesti. Sunt constient de defectele mele, dar de asemenea sunt constient si defectele altora.Pana akum viata m-a invatat ca cel care e capabil sa gandeasca e mai avantajat fata de cel care are putere de memorare. Memorarea aiurea a unor date nu are nici o relevanta. Poate ma insel si eu voi suporata consecintele dar nu pot sa nu-mi amintesc de un fragment din una din povestile cu Sherlock Holmes.

Citind ziarul Sherlock intalneste un cuvant pe care nu-l cunoaste si il intreaba pe Dr.Watson. Acesta-i raspunde.Sherlock spune: Multumesc, am sa ma fortez sa-l uit.Watson este extrem de uimit de acest raspuns. Sherlock raspunde: De ce sa-mi incarc memoria cu o informatie care probabil nu o sa am nevoie, si chiar daca o sa am o pot afla repede.

Aceasta situatie se regaseste in cel putin 35% din materia pe care trebuie sa o studiem. Iar ca specialisti nici macar atat. Asa ca nu-mi mai plange tu mie de mila, cumva tot o sa reusesc eu in viata.Si nu voi fi un "arogant son of a bitch". Deci probabil mai fericit.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
helios
senior
senior
Posts: 418
Joined: Mon Mar 24, 2008 6:05 pm

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby helios » Mon Nov 10, 2008 9:45 am

Ba da ce va mai atacati si voi . Apar toti agaricii demagogi, gen railimen, in prag de examen, sa ne zica ei cum se invata la rezi si ce e mai important in medicina. Pun pariu ca habar nu are de cercetare si statistica, desi se da mare expert. In fine, ignorati-l.
"E nevoie de 46 de muşchi ca să te încrunţi la cineva, insa doar de 4 pentru a-i trage un pumn în faţă. Hai sa nu-i deranjam pe aia 46 pentru un fleac"

User avatar
rontzy
senior
senior
Posts: 270
Joined: Sat Apr 02, 2005 7:22 pm
Location: Printre tone de materie!!!
Contact:

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby rontzy » Mon Nov 10, 2008 10:26 am

helios wrote:Ba da ce va mai atacati si voi . Apar toti agaricii demagogi, gen railimen, in prag de examen, sa ne zica ei cum se invata la rezi si ce e mai important in medicina. Pun pariu ca habar nu are de cercetare si statistica, desi se da mare expert. In fine, ignorati-l.


Ai fost mai rapid ca mine cu scrisul acestei concluzii. Cu cat ne enervam mai tare, cu atat nu suntem capabili sa ne concentram mai mult pe ultima 100 de m. lasati-l sa comenteze cat vrea. Se plictiseste el la un moment dat si isi cauta alt forum pe care sa comenteze aiureli........ violent1.gif
Este pacat ca singurul lucru pe care un om il poate face opt ore este sa munceasca. Nu poate sa manance opt ore; nu poate sa bea opt ore; nu poate sa faca dragoste opt ore.

User avatar
sandman
senior
senior
Posts: 296
Joined: Wed Apr 19, 2006 5:31 pm
Location: Cluj-Napoca

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby sandman » Mon Nov 10, 2008 11:17 am

Intrebarea care se pune este unde isi au originea aceste atacuri. Sincer mi se pare aiurea sa te bati cu colegii de breasla pentru cativa lei. Daca stam sa filozofam cred ca toate pornesc din epoca de aur cand primeam alimente cu portia si acum am ajuns sa ne batem si pentru un loc in tramvai. In timp ce in Japonia se sta la coada cand vine mijlocul de transport, la noi oamenii isi fac loc cu coatele pentru ca sa ajunga sa prinda un scaun. Ce ne-au facut cei 50 de ani de comunism. Am ajuns niste animale. Cand ii vad pe respectivii care isi fac loc cu coatele imi amintesc de filmele de pe Animal Planet cand animalele se luptau grozav pentru o bucata de carne. Eu zic ca totusi ar trebui sa ne diferentiem fata de aceste necuvantatoare. Avem ceva in plus zic eu.
Life is good

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby Chingachgook » Mon Nov 10, 2008 1:51 pm

de competitivitate a auzit careva dintre voi?
lasati comparatia cu vremea lu ceausescu sau cu metroul din tokyo ca e deplasata.
pur si simplu trebuie sa fii mai bun decat ala de langa tine. si nu de azi de ieri.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby cog1983 » Mon Nov 10, 2008 1:53 pm

kooksee wrote:de competitivitate a auzit careva dintre voi?
lasati comparatia cu vremea lu ceausescu sau cu metroul din tokyo ca e deplasata.
pur si simplu trebuie sa fii mai bun decat ala de langa tine. si nu de azi de ieri.

Adica sa ii imbulinez vreo 2 grile la colegu de langa mine daca pleaca la baie, nu? :devil:
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby cog1983 » Mon Nov 10, 2008 2:00 pm

AvLee wrote:
cog1983 wrote:In legatura cu "pasiunea" pentru medicina... eu, cand am dat la medicina nu m-am gandit ca o fac ca sa salvez vieti, sa ma bucur de sanatatea oamenilor, sa fac un bine omenirii, etc. Eu am facut-o pentru ca imi place sa stiu diverse lucruri despre oameni (de exemplu sa vad niste bube pe pielea omului si sa stiu ca e varicela, sa stiu cum a facut boala si ce urmeaza sa se intample cu acel om...) Am I sick?! :help:



Deloc dar nu dadeai tu mai bine la academia de politie? Plata mai buna , timp de scolarizare mai mic.

Trebuie proba sportiva :mrgreen:
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby AvLee » Mon Nov 10, 2008 3:36 pm

cog1983 wrote:
AvLee wrote:
cog1983 wrote:In legatura cu "pasiunea" pentru medicina... eu, cand am dat la medicina nu m-am gandit ca o fac ca sa salvez vieti, sa ma bucur de sanatatea oamenilor, sa fac un bine omenirii, etc. Eu am facut-o pentru ca imi place sa stiu diverse lucruri despre oameni (de exemplu sa vad niste bube pe pielea omului si sa stiu ca e varicela, sa stiu cum a facut boala si ce urmeaza sa se intample cu acel om...) Am I sick?! :help:



Deloc dar nu dadeai tu mai bine la academia de politie? Plata mai buna , timp de scolarizare mai mic.

Trebuie proba sportiva :mrgreen:



A da uitasem :lol: .Dar totusi in clipa de fata ce preferi niste flotari sau niste teme din harrison?
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby cog1983 » Mon Nov 10, 2008 6:04 pm

AvLee wrote:A da uitasem :lol: .Dar totusi in clipa de fata ce preferi niste flotari sau niste teme din harrison?

La conditia fizica pe care o am dupa 3 luni de stat in casa... tu ce crezi?
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby AvLee » Mon Nov 10, 2008 7:25 pm

cog1983 wrote:
AvLee wrote:A da uitasem :lol: .Dar totusi in clipa de fata ce preferi niste flotari sau niste teme din harrison?

La conditia fizica pe care o am dupa 3 luni de stat in casa... tu ce crezi?



Nu esti singura :cry:
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
sandman
senior
senior
Posts: 296
Joined: Wed Apr 19, 2006 5:31 pm
Location: Cluj-Napoca

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby sandman » Mon Nov 10, 2008 8:49 pm

kooksee wrote:de competitivitate a auzit careva dintre voi?
lasati comparatia cu vremea lu ceausescu sau cu metroul din tokyo ca e deplasata.
pur si simplu trebuie sa fii mai bun decat ala de langa tine. si nu de azi de ieri.


Nu ai prins esenta kooksee. Tu o tii pe a ta. Ramai la fel de vehement si nu lasi loc de alte pareri. Eu discutam despre oameni civilizati si competivitate in sensul bun si fair-play. Ce vad pe aici nu e deloc fair-play. Fair-play inseamna o competitie prin propria valoare si nu calcand in picioare pe ceilalti, dar asta nu s-a inteles la noi inca ce inseamna acest lucru. Comparatia mea nu e deloc deplasata, inca mai avem multe de invatat de la alte popoare, modul de a te comporta fata de celalalt fara a-l leza. Un neuropsihiatru spunea ca nu ar trebui stimulata competitia cu altii ci competitia cu noi insine. Eu cred intr-un fel ca are dreptate.
Life is good

User avatar
antalgic
elder
elder
Posts: 775
Joined: Fri Oct 17, 2008 11:42 pm

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby antalgic » Mon Nov 10, 2008 10:16 pm

:allright: inca stam foarte prost la capitolul fairplay.
kooksee nu vrea sa se lupte cu sine si sa se autodepaseasca. poate inca nu intelege ca frustrarea e un mod de trai autodistructiv.
iar competitia...ce ai in cap nimeni nu-ti ia.
tzara de la pagina 5, here we are!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby Chingachgook » Tue Nov 11, 2008 4:34 pm

sandman wrote:
kooksee wrote:de competitivitate a auzit careva dintre voi?
lasati comparatia cu vremea lu ceausescu sau cu metroul din tokyo ca e deplasata.
pur si simplu trebuie sa fii mai bun decat ala de langa tine. si nu de azi de ieri.


Nu ai prins esenta kooksee. Tu o tii pe a ta. Ramai la fel de vehement si nu lasi loc de alte pareri. Eu discutam despre oameni civilizati si competivitate in sensul bun si fair-play. Ce vad pe aici nu e deloc fair-play. Fair-play inseamna o competitie prin propria valoare si nu calcand in picioare pe ceilalti, dar asta nu s-a inteles la noi inca ce inseamna acest lucru. Comparatia mea nu e deloc deplasata, inca mai avem multe de invatat de la alte popoare, modul de a te comporta fata de celalalt fara a-l leza. Un neuropsihiatru spunea ca nu ar trebui stimulata competitia cu altii ci competitia cu noi insine. Eu cred intr-un fel ca are dreptate.


eu sunt ala care nu a inteles nimic?
:D

competitia cu tine insuti a fost un concept inventat de loseri. si neuropsihiatrul ala zicea aia ca da bine la brand.
in lumea aia reala de afara concurezi cu altii. tu crezi ca japonezii cand concureaza pentru un grant isi lasa politicos locul unul altuia?
nu zic acuma sa calcam pe cadavre dar nu inteleg ce vezi tu ca nu e fairplay pana acuma?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby swiss » Tue Nov 11, 2008 5:08 pm

kooksee wrote:
eu sunt ala care nu a inteles nimic?
:D

competitia cu tine insuti a fost un concept inventat de loseri. si neuropsihiatrul ala zicea aia ca da bine la brand.
in lumea aia reala de afara concurezi cu altii. tu crezi ca japonezii cand concureaza pentru un grant isi lasa politicos locul unul altuia?
nu zic acuma sa calcam pe cadavre dar nu inteleg ce vezi tu ca nu e fairplay pana acuma?

ca sa facem asta cineva va trebui sa moara...si asta chiar nu ar mai fi fair play...
japonezii ca japonezii....dar iti dai seama chinezii?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby Chingachgook » Tue Nov 11, 2008 6:52 pm

da, stiu bine cum e cu chinezii.
aia din hong kong care sunt aproape britanici sunt oripilati cand vin chinezii de pe continent si isi fac loc cu coatele sa se urce primii in metrou/autobuz.

holiday era acolo un nu in fata.
deci nu calcam pe cadavre.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Pentru "baietii destepti" sa nu se mai streseze!

Postby swiss » Tue Nov 11, 2008 6:59 pm

kooksee wrote:da, stiu bine cum e cu chinezii.
aia din hong kong care sunt aproape britanici sunt oripilati cand vin chinezii de pe continent si isi fac loc cu coatele sa se urce primii in metrou/autobuz.

holiday era acolo un nu in fata.
deci nu calcam pe cadavre.

hai ma ca glumeam...nici macar nu stiu cum se face(...sa calci pe cadavre...apropo nice filmul Patholgy...ca la asta m-a dus cu gandu cand ai zis de cadavre...)
ce naspa suna ...cadavre... damn...incepe stresu sa-si faca treaba...


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests