Grile ce ar trebui scoase din calcul pentru rezidentiat!

schimbarea schimbarii...
User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Grile ce ar trebui scoase din calcul pentru rezidentiat!

Postby gaurav_singh_md » Sun Nov 09, 2008 2:29 am

rileyman wrote:este foarte important sa intelegi ca la baza acestor cifre exista niste studii bine documentate si concluzii care s-au dovedit a fi statistic semnificative. medicina nu se mai face ca secolul trecut pe ghicite, ci pe documented facts.

stim tot despre evidence based medicine....dar e una sa profesezi EBM si sa citezi niste statistici la o conferinta si alta sa inveti statisticile alea pentru un examen.... nici la PLAB sau USMLE nu apar statistici (in the options)....

rileyman
junior
junior
Posts: 50
Joined: Tue Nov 04, 2008 12:47 am

Re: Grile ce ar trebui scoase din calcul pentru rezidentiat!

Postby rileyman » Sun Nov 09, 2008 2:31 am

da-unii cercetatori au studiat exact acest lucu (distanta de care vorbea AvLee care nu intelege de ce trebuie sa stie asa ceva, si deci considera ca nu este important).

rileyman
junior
junior
Posts: 50
Joined: Tue Nov 04, 2008 12:47 am

Re: Grile ce ar trebui scoase din calcul pentru rezidentiat!

Postby rileyman » Sun Nov 09, 2008 2:33 am

in fapt, apar chiar si studii ce se afla inca in desfasurare.

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: Grile ce ar trebui scoase din calcul pentru rezidentiat!

Postby AvLee » Sun Nov 09, 2008 2:35 am

rileyman wrote:da-unii cercetatori au studiat exact acest lucu (distanta de care vorbea AvLee care nu intelege de ce trebuie sa stie asa ceva, si deci considera ca nu este important).


Pai da dar trebuie sa avem si cartea tehnica a elicopterului.Ca nu stiu daca sti dar unele au diferite caracteristici...O diferenta de 10 km e foarte relevanta pt diferite elicoptere.

Cercetatorii fac statistici si referitor la de cate ori face pipi un caine pe zi.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

rileyman
junior
junior
Posts: 50
Joined: Tue Nov 04, 2008 12:47 am

Re: Grile ce ar trebui scoase din calcul pentru rezidentiat!

Postby rileyman » Sun Nov 09, 2008 2:37 am

iti recomand un curs de medicina de urgenta. poate vei intelege mai bine

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: Grile ce ar trebui scoase din calcul pentru rezidentiat!

Postby AvLee » Sun Nov 09, 2008 2:41 am

rileyman wrote:iti recomand un curs de medicina de urgenta. poate vei intelege mai bine



Iti recomand sa cobori din sferele inalte in care te afli.Aia e o intrebare idioata si daca tu sustii ca este corect sa pui o asemenea intrebare esti........

Apropo daca vei vreodata pus in aceasta situatie vei sari la harta si rigla sa calculezi 10km? Suni si la meteo sa vezi daca conditile atmosferice permit parcurgerea in timp util?
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
Dr.Angel
senior
senior
Posts: 209
Joined: Sat Oct 18, 2008 11:22 am

Re: Grile ce ar trebui scoase din calcul pentru rezidentiat!

Postby Dr.Angel » Sun Nov 09, 2008 2:41 am

...studii in desfasurare.....care ma ajuta pe "mine - student/absolvent....." la ce????
adik seamana cu ?minunatele cursuri in care un prof/a entuziamat ne insiruia 1h jumate n-spe mii de studii/tratamente si dupa fiecare zicea "dar nu a dat rezultate" sau " nu se m folseste acum"...etc .........si care desi interesant.......actualul dr. de la rezident la sef de sectie.......nu le folosesc in practica: pe alea vechi k deja sunt expirate si pe cele in curs k pana nu se definitiveaza nu au voie............deci raman "utile" doar celor care se axeaza pe cercetare.
si revenind: cu ce ne ajuta pe noi aspirantii de rand la un loc/post la rezi? :hate:
Savantii au ajuns la concluzia ca cele mai multe vitamine se gasesc in farmacie

rileyman
junior
junior
Posts: 50
Joined: Tue Nov 04, 2008 12:47 am

Re: Grile ce ar trebui scoase din calcul pentru rezidentiat!

Postby rileyman » Sun Nov 09, 2008 2:44 am

va trebui sa repeti intrebarea, esti putin incoerent in descriere

User avatar
Dr.Angel
senior
senior
Posts: 209
Joined: Sat Oct 18, 2008 11:22 am

Re: Grile ce ar trebui scoase din calcul pentru rezidentiat!

Postby Dr.Angel » Sun Nov 09, 2008 2:45 am

curs....depre noul sau vechiul protocol? si dak despre noul....nou din ce an ? :devil:


rileyman wrote:iti recomand un curs de medicina de urgenta. poate vei intelege mai bine
Savantii au ajuns la concluzia ca cele mai multe vitamine se gasesc in farmacie

User avatar
Allyscha
junior
junior
Posts: 51
Joined: Mon Sep 29, 2008 10:54 am

Re: Grile ce ar trebui scoase din calcul pentru rezidentiat!

Postby Allyscha » Sun Nov 09, 2008 2:46 am

pai ia recomanda-ne tu cursul ala de medicina de urgenta sa intelegem si noi cum sta treaba cu elicopterul si ambulanta.
5bowtie.gif
...una dose di veleno che poi
dentro di me non basta mai...

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: Grile ce ar trebui scoase din calcul pentru rezidentiat!

Postby AvLee » Sun Nov 09, 2008 2:48 am

rileyman wrote:va trebui sa repeti intrebarea, esti putin incoerent in descriere


In urma unor studii indelungate cercetatorii au descoperit ca in cazul in care cineva care se exprima verbal sau scris greseste in procent de 50% structura gramaticala sau fonetica tot este inteles de un vorbitor nativ al limbii in care se exprima.

De studiul asta nu stiai?
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
Dr.Angel
senior
senior
Posts: 209
Joined: Sat Oct 18, 2008 11:22 am

Re: Grile ce ar trebui scoase din calcul pentru rezidentiat!

Postby Dr.Angel » Sun Nov 09, 2008 2:50 am

poate de la ora "tarzie" .........dar nu m conteaza....
PS mie mi se pare destul de coerent, ceva semne puse aiurea, dar cuvintele corespund. :allright:

rileyman wrote:va trebui sa repeti intrebarea, esti putin incoerent in descriere
Savantii au ajuns la concluzia ca cele mai multe vitamine se gasesc in farmacie

rileyman
junior
junior
Posts: 50
Joined: Tue Nov 04, 2008 12:47 am

Re: Grile ce ar trebui scoase din calcul pentru rezidentiat!

Postby rileyman » Sun Nov 09, 2008 2:53 am

daca ai vreo carte americana la indemana, te rog sa citesti pe prima pagina acolo unde scrie despre cum medicina este ever-changing. la fel si protocoalele, motiv pentru care in tarile care au ceva de spus in aceasta profesie, medicii sunt certificati si re-certificati continuu in acest sens. noi inca avem multe de invatat.
cat despre studiile in desfasurare, cred ca pt voi este dificil de inteles faptul ca un medic trebuie sa fie in stare sa se adapteze la noile modalitati de dx/rx samd. un medic trebuie sa fie in stare sa citeasca niste studii sa documenteze niste concluzii si sa inteleaga un studiu care se afla inca in desfasurare- daca apare la un examen, inseamana ca este sufieicnt de important incat sa fie acolo inca din faza de cercetare.

rileyman
junior
junior
Posts: 50
Joined: Tue Nov 04, 2008 12:47 am

Re: Grile ce ar trebui scoase din calcul pentru rezidentiat!

Postby rileyman » Sun Nov 09, 2008 2:55 am

avlee, imi place cum glumesti tu asa din frustrare

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: Grile ce ar trebui scoase din calcul pentru rezidentiat!

Postby AvLee » Sun Nov 09, 2008 3:04 am

rileyman wrote:avlee, imi place cum glumesti tu asa din frustrare


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Nu glumesc niciodata din frustrare.Cazuri ca in intrebarea de mai sus sunt recunoscute in orice protocol ca find orientative in nici un caz a "must do". Mai ales in formularea in care a fost prezentata.In plus editia 14 din care invatam e deja veche. Unde e adaptarea????

Ps:acest topic se refera strict la grilele postate pe rezitests.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
Dr.Angel
senior
senior
Posts: 209
Joined: Sat Oct 18, 2008 11:22 am

Re: Grile ce ar trebui scoase din calcul pentru rezidentiat!

Postby Dr.Angel » Sun Nov 09, 2008 3:05 am

hmm...am un raspuns "mai coerent" in care in pa :allright: rte iti dau dreptate, iar in cealalta parte repet intrebarea mea retorik. Dar o sa-ti scriu cu alta ocazie k momentan prefer sa fac grile decat sa m concep o filosofie pe masura. :twisted:
Savantii au ajuns la concluzia ca cele mai multe vitamine se gasesc in farmacie

User avatar
Allyscha
junior
junior
Posts: 51
Joined: Mon Sep 29, 2008 10:54 am

Re: Grile ce ar trebui scoase din calcul pentru rezidentiat!

Postby Allyscha » Sun Nov 09, 2008 3:07 am

n-ai inteles ca nu exista grile proaste? sau poate vrei sa ne mai explice o data...
:sleeping:
...una dose di veleno che poi
dentro di me non basta mai...

rileyman
junior
junior
Posts: 50
Joined: Tue Nov 04, 2008 12:47 am

Re: Grile ce ar trebui scoase din calcul pentru rezidentiat!

Postby rileyman » Sun Nov 09, 2008 5:34 am

un protocolul este un must do, nu este doar orientativ

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Grile ce ar trebui scoase din calcul pentru rezidentiat!

Postby d'Arc » Sun Nov 09, 2008 9:54 am

Intr-un fel rileyman are dreptate. el pare un om de stiinta foarte interesat de toate, si e bine, pentru ca atunci cand cunosti un studiu in desfasurare (sau desfasurarea unui studiu incheiat) iti poti da seama de niste chestii: unde s-a gresit, ce s-a scapat din vedere, unde se poate reinterveni. Orice bucata de istorie isi are valoarea ei educativa, se invata istorie la scoala de mici ca sa invatam din ce-a fost.

Asadar, din punctul meu de vedere, (desi ii port oleaca de pica constructiva - ma face sa ma uit totusi peste cifre) de daca rileyman nu cedeaza pe parcurs, are toate sansele sa prinda un Nobel - asta in cazul in care nu i-l sufla vreun american, pentru ca se pare ca are veleitati de cercetator. Curiozitatea, scrutarea evidentelor, ei bine, sunt niste calitati.

Acuma daca rileyman imi permite (pt ca nu e on-line poate parea ca lovesc pe la spate), i-as sugera sa nu fie asa crispat, pentru ca uneori in viata unui cercetator unele lucruri se lumineaza si intr-o fraza spusa in gluma, de un coleg, la a n-spea bere.

Bafta riley!

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Grile ce ar trebui scoase din calcul pentru rezidentiat!

Postby d'Arc » Sun Nov 09, 2008 9:56 am

asta nu-nseamna ca cifrele si procentele si alte chestii cretine au inceput sa-mi placa, dar omul cat traieste invata de oriunde vede ceva bun. Bafta si noua, muritorilor de rand! :peace: :peace: :peace:

User avatar
rontzy
senior
senior
Posts: 270
Joined: Sat Apr 02, 2005 7:22 pm
Location: Printre tone de materie!!!
Contact:

Re: Grile ce ar trebui scoase din calcul pentru rezidentiat!

Postby rontzy » Sun Nov 09, 2008 10:59 am

rileyman wrote:daca ai vreo carte americana la indemana, te rog sa citesti pe prima pagina acolo unde scrie despre cum medicina este ever-changing. la fel si protocoalele, motiv pentru care in tarile care au ceva de spus in aceasta profesie, medicii sunt certificati si re-certificati continuu in acest sens. noi inca avem multe de invatat.
cat despre studiile in desfasurare, cred ca pt voi este dificil de inteles faptul ca un medic trebuie sa fie in stare sa se adapteze la noile modalitati de dx/rx samd. un medic trebuie sa fie in stare sa citeasca niste studii sa documenteze niste concluzii si sa inteleaga un studiu care se afla inca in desfasurare- daca apare la un examen, inseamana ca este sufieicnt de important incat sa fie acolo inca din faza de cercetare.


Fara suparare, asta e un examen de testare a cunostintelor!!! Ori, nu vad cu ce sunt eu mai bine instruita si cu ce stiu mai multa medicina dc invat pe de rost un card de procente care s-au schimbat din 2001 sau 2003 de 100 de ori. Imi pare rau, dar este pierdere de timp si de energie. In plus, aceste procente sunt cu titlu de informare si nu cred ca trebuie cineva sa le tina minte pe toate; studii noi apar in fiecare an, procentele se modifica de la studiu la studiu. In schimb, principiile de diagnostic si tratament raman in principiu aceleasi (poate cu mici modificari, dar ca principiu aceleasi).
Este pacat ca singurul lucru pe care un om il poate face opt ore este sa munceasca. Nu poate sa manance opt ore; nu poate sa bea opt ore; nu poate sa faca dragoste opt ore.

User avatar
Dr.Angel
senior
senior
Posts: 209
Joined: Sat Oct 18, 2008 11:22 am

Re: Grile ce ar trebui scoase din calcul pentru rezidentiat!

Postby Dr.Angel » Sun Nov 09, 2008 1:53 pm

Asta inercam sa-i sugerez si eu aseara, k desi sunt f importante studiile,k doar asa avanseaza lumea /prin studii/ nu le vad relevanta sa fie incluse in exam nostru de rezidentiat. Procentele incluse in diversele teme, in majoritatea lor sunt irelevante sustinerii unui examen NATIONAL, nu INTERnational. Si sa nu uitam k studiile sunt pe un domeniu medical facute de mai multi INTR-UN SG DOMENIIU si intereseara pe cativa din doctori si anume pe cei se ocupa de ramura respectiva. Deci nu noi ar trebuii sa le invatam pe toate acum deodata, ci fiecare cand ajunge pe specialiatatea lui.
K odata cu MBD a evoluat si stiinta cat m mult intr-un anumit domeniu si vechea "lozink" cat m putina stiinta dar in cat mai multe ramuri nu m e valabila, decat poate pe MF . :devil:
Savantii au ajuns la concluzia ca cele mai multe vitamine se gasesc in farmacie

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Grile ce ar trebui scoase din calcul pentru rezidentiat!

Postby swiss » Sun Nov 09, 2008 7:02 pm

M1352005 [CS]: Aportul caloric la pacientii dializati adecvat ar trebui mentinut la: (pag. 1668)

A. 15 kcal/kg/zi
B. 25 kcal/kg/zi
C. 35 kcal/kg/zi
D. 50 kcal/kg/zi
E. 60 kcal/kg/zi


CS45054 [CS]: Transportul cu elicopterul al pacientilor cu arsuri este de preferat când distanta dintre spital si centrul de tratament este: (pg230)

A. între 80 si 220 km
B. între 80 si 240 km
C. între 70 si 220 km
D. mai mare de 240 km
E. mai mica de 80 km

User avatar
zana_ale
senior
senior
Posts: 362
Joined: Thu Oct 30, 2008 7:49 pm
Location: cu zana

Re: Grile ce ar trebui scoase din calcul pentru rezidentiat!

Postby zana_ale » Sun Nov 09, 2008 7:09 pm

1.c, 2.b :devil: :devil: :devil:
mamica unei zane!

rileyman
junior
junior
Posts: 50
Joined: Tue Nov 04, 2008 12:47 am

Re: Grile ce ar trebui scoase din calcul pentru rezidentiat!

Postby rileyman » Sun Nov 09, 2008 7:21 pm

Dr.Angel wrote:Asta inercam sa-i sugerez si eu aseara, k desi sunt f importante studiile,k doar asa avanseaza lumea /prin studii/ nu le vad relevanta sa fie incluse in exam nostru de rezidentiat. Procentele incluse in diversele teme, in majoritatea lor sunt irelevante sustinerii unui examen NATIONAL, nu INTERnational. Si sa nu uitam k studiile sunt pe un domeniu medical facute de mai multi INTR-UN SG DOMENIIU si intereseara pe cativa din doctori si anume pe cei se ocupa de ramura respectiva. Deci nu noi ar trebuii sa le invatam pe toate acum deodata, ci fiecare cand ajunge pe specialiatatea lui.
K odata cu MBD a evoluat si stiinta cat m mult intr-un anumit domeniu si vechea "lozink" cat m putina stiinta dar in cat mai multe ramuri nu m e valabila, decat poate pe MF . :devil:


Nu. Este un examen ce testeaza cunostinte generale. Mai ai mult pana a te specializa pe un domeniu.
Daca ar fi dupa mine, nu as publica nici o bibliografie. La nivelul la care sunteti voi acuma, nici o tema nu este mai importanta decat alta.

User avatar
helios
senior
senior
Posts: 418
Joined: Mon Mar 24, 2008 6:05 pm

Re: Grile ce ar trebui scoase din calcul pentru rezidentiat!

Postby helios » Sun Nov 09, 2008 7:22 pm

Railiman, am 3 intrebari pt tine

1. ce varsta ai?
2. dai rezi si tu?
3. a cata oara il dai?

Mersi anticipat :D
"E nevoie de 46 de muşchi ca să te încrunţi la cineva, insa doar de 4 pentru a-i trage un pumn în faţă. Hai sa nu-i deranjam pe aia 46 pentru un fleac"

rileyman
junior
junior
Posts: 50
Joined: Tue Nov 04, 2008 12:47 am

Re: Grile ce ar trebui scoase din calcul pentru rezidentiat!

Postby rileyman » Sun Nov 09, 2008 7:28 pm

facem asl aici? :)

User avatar
rontzy
senior
senior
Posts: 270
Joined: Sat Apr 02, 2005 7:22 pm
Location: Printre tone de materie!!!
Contact:

Re: Grile ce ar trebui scoase din calcul pentru rezidentiat!

Postby rontzy » Sun Nov 09, 2008 7:28 pm

rileyman wrote:Nu. Este un examen ce testeaza cunostinte generale. Mai ai mult pana a te specializa pe un domeniu.
Daca ar fi dupa mine, nu as publica nici o bibliografie. La nivelul la care sunteti voi acuma, nici o tema nu este mai importanta decat alta.


Permite-mi sa te contrazic!!! E un ex de medicina generala si exista teme mai importante decat altele. De ex, o tema gen cardiopatia ischemica sau IMA e sigur mai importanta decat LES. gandeste-te numai la prevalenta afectiunii in populatia generala.
Este pacat ca singurul lucru pe care un om il poate face opt ore este sa munceasca. Nu poate sa manance opt ore; nu poate sa bea opt ore; nu poate sa faca dragoste opt ore.

rileyman
junior
junior
Posts: 50
Joined: Tue Nov 04, 2008 12:47 am

Re: Grile ce ar trebui scoase din calcul pentru rezidentiat!

Postby rileyman » Sun Nov 09, 2008 7:30 pm

Permite-mi sa te contrazic!!! E un ex de medicina generala si exista teme mai importante decat altele. De ex, o tema gen cardiopatia ischemica sau IMA e sigur mai importanta decat LES. gandeste-te numai la prevalenta afectiunii in populatia generala.[/quote]


E ca si cand ai zice ca o persoana cu LES prezinta mai putina importanta decat una cu cardiopatie.

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Grile ce ar trebui scoase din calcul pentru rezidentiat!

Postby swiss » Sun Nov 09, 2008 7:32 pm

M2646073 [CS]: Leucemia mieloblastica cu peste 50% eritroblasti este tipul FAB: (pag. 751)

A. M3
B. M4
C. M5
D. M6
E. M7

mai..nu fiti offtopic...

rileyman
junior
junior
Posts: 50
Joined: Tue Nov 04, 2008 12:47 am

Re: Grile ce ar trebui scoase din calcul pentru rezidentiat!

Postby rileyman » Sun Nov 09, 2008 7:34 pm

dr_holliday wrote:M2646073 [CS]: Leucemia mieloblastica cu peste 50% eritroblasti este tipul FAB: (pag. 751)

A. M3
B. M4
C. M5
D. M6
E. M7

mai..nu fiti offtopic...



Asta de ce e o grila ce ar trebui scoasa? Nu e normal sa stii clasificarea leucemiilor mieloblastice?

User avatar
rontzy
senior
senior
Posts: 270
Joined: Sat Apr 02, 2005 7:22 pm
Location: Printre tone de materie!!!
Contact:

Re: Grile ce ar trebui scoase din calcul pentru rezidentiat!

Postby rontzy » Sun Nov 09, 2008 7:36 pm

cam cati pacienti cu les ai avut tu in practica ta? si cati cu cardiopatie ischemica???
eu am vazut doar 2 cu les (unul in facultate si unul la cabinet). In schimb, cu cardiopatie ischemica vad zilnic cate 7-8.
Nu e vb ca un pacient cu les e mai putin imp decat unul cu CIC. e vb de prevalenta bolii in pop gen. si ca la fel de bine cum invatam les, puteam sa invatam despre leptospiroza....
Este pacat ca singurul lucru pe care un om il poate face opt ore este sa munceasca. Nu poate sa manance opt ore; nu poate sa bea opt ore; nu poate sa faca dragoste opt ore.

rileyman
junior
junior
Posts: 50
Joined: Tue Nov 04, 2008 12:47 am

Re: Grile ce ar trebui scoase din calcul pentru rezidentiat!

Postby rileyman » Sun Nov 09, 2008 7:40 pm

si ce-o sa faci cand o sa ai un pacient cu leptospiroza si nu o sa stii cum sa il dx ?

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Grile ce ar trebui scoase din calcul pentru rezidentiat!

Postby d'Arc » Sun Nov 09, 2008 7:52 pm

eu am vazut leptospiroza... qshatter.gif

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Grile ce ar trebui scoase din calcul pentru rezidentiat!

Postby swiss » Sun Nov 09, 2008 7:59 pm

rileyman wrote:
dr_holliday wrote:M2646073 [CS]: Leucemia mieloblastica cu peste 50% eritroblasti este tipul FAB: (pag. 751)

A. M3
B. M4
C. M5
D. M6
E. M7

mai..nu fiti offtopic...



Asta de ce e o grila ce ar trebui scoasa? Nu e normal sa stii clasificarea leucemiilor mieloblastice?

e normal...sa stii dar nu pentru examen... daca faci specializare pe hema da...
dar mi se pare absurd...
oricum...tu o sa mai tii minte daca te faci sa zicem ginecolog...p sa mai tii minte?

User avatar
Dr.Angel
senior
senior
Posts: 209
Joined: Sat Oct 18, 2008 11:22 am

Re: Grile ce ar trebui scoase din calcul pentru rezidentiat!

Postby Dr.Angel » Sun Nov 09, 2008 8:04 pm

deloc! dar totusi, ti-e rusine sa spui sau de ce eviti raspunsul? k poate esti tu dr.docent sau mai stiu eu care cercetator mare si noi nu stim. si e pacat sa ne punem rau cu un atotcunoscator :devil:

eu recunosc k abia am absolvit anu'asta si nu stiu cu ce se mananca de-adevaratelea medicina decat cat am vazut prin stagii si garzi, dar de-abia astept sa vad.tu?:allright:

rileyman wrote:facem asl aici? :)
Savantii au ajuns la concluzia ca cele mai multe vitamine se gasesc in farmacie

User avatar
Dr.Angel
senior
senior
Posts: 209
Joined: Sat Oct 18, 2008 11:22 am

Re: Grile ce ar trebui scoase din calcul pentru rezidentiat!

Postby Dr.Angel » Sun Nov 09, 2008 8:06 pm

scz de offtopic, dar ma relaxez si eu socializand :devil: si ma mira inversunarea tipului acesta/sau tipei........pentru cifre.........poate tb sa dea la mathe-fizik :allright:

dr_holliday wrote:M2646073 [CS]: Leucemia mieloblastica cu peste 50% eritroblasti este tipul FAB: (pag. 751)

A. M3
B. M4
C. M5
D. M6
E. M7

mai..nu fiti offtopic...
Savantii au ajuns la concluzia ca cele mai multe vitamine se gasesc in farmacie

rileyman
junior
junior
Posts: 50
Joined: Tue Nov 04, 2008 12:47 am

Re: Grile ce ar trebui scoase din calcul pentru rezidentiat!

Postby rileyman » Sun Nov 09, 2008 8:16 pm

si totusi am facut medicina ca toti de pe aici :)
nu ma consider deloc atotcunoscator, dar cred ca vad putin mai departe de cele 200 pagini de harri. ar trebui sa incercati macar

User avatar
helios
senior
senior
Posts: 418
Joined: Mon Mar 24, 2008 6:05 pm

Re: Grile ce ar trebui scoase din calcul pentru rezidentiat!

Postby helios » Sun Nov 09, 2008 8:20 pm

rileyman wrote:si totusi am facut medicina ca toti de pe aici :)
nu ma consider deloc atotcunoscator, dar cred ca vad putin mai departe de cele 200 pagini de harri. ar trebui sa incercati macar


Bine prietene, asa e. Da, si eu vad mai departe de cele 200 de pagini de harri,aici suntem de acord.Pt ca sunt vreo 300 si ceva :lol:
:allright:
"E nevoie de 46 de muşchi ca să te încrunţi la cineva, insa doar de 4 pentru a-i trage un pumn în faţă. Hai sa nu-i deranjam pe aia 46 pentru un fleac"

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: Grile ce ar trebui scoase din calcul pentru rezidentiat!

Postby cog1983 » Sun Nov 09, 2008 8:24 pm

M2204178 [CM]: Astmul bronsic alergic este: (pag. 1568)

A. mai frecvent sezonier
B. mai frecvent la copii
C. mai frecvent la adultii tineri
D. mai frecvent la femei
E. mai frecvent la mucegaiuri
Numai eu vad partea comica din aceasta intrebare? :lol: :lol: :lol:
Simtul umorului e o dovada de inteligenta


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests