numai 670 e grav?

schimbarea schimbarii...
Flaviviridae
junior
junior
Posts: 40
Joined: Sun Jul 13, 2008 1:06 am
Location: TM

numai 670 e grav?

Postby Flaviviridae » Tue Oct 28, 2008 6:12 pm

mai sunt vreo 2 saptamani pana la rez si eu scot constant 670 de puncte pe rezitest? cat de grav e :help: ? in 2007 se prindea ceva, dar anul asta?

Flaviviridae
junior
junior
Posts: 40
Joined: Sun Jul 13, 2008 1:06 am
Location: TM

Re: numai 670 e grav?

Postby Flaviviridae » Tue Oct 28, 2008 6:14 pm

Ce pot sa mai fac in doua saptamani sa-l intind pana la 700? :help: Sa mai citesc sau sa fac grile?

User avatar
tana
elder
elder
Posts: 2017
Joined: Mon Jun 20, 2005 5:39 pm

Re: numai 670 e grav?

Postby tana » Tue Oct 28, 2008 6:17 pm

teme mici si foarte mici si grile
I'm not anti-social. I'm just not user friendly

Lizz22
elder
elder
Posts: 552
Joined: Thu Aug 09, 2007 11:55 am
Contact:

Re: numai 670 e grav?

Postby Lizz22 » Tue Oct 28, 2008 6:18 pm

Flaviviridae wrote:Ce pot sa mai fac in doua saptamani sa-l intind pana la 700? :help: Sa mai citesc sau sa fac grile?

eu as zice sa bagi mare...sa mai invetzi cateva teme.. . grile n ai cum sa faci corect daca nu stii ceva materie
asa ca...intinde coarda cat potzi...
mai invatza cateva teme..nush..incearca!
parca vroiai endocrine...cu 670...nu prea vad cum.

Flaviviridae
junior
junior
Posts: 40
Joined: Sun Jul 13, 2008 1:06 am
Location: TM

Re: numai 670 e grav?

Postby Flaviviridae » Tue Oct 28, 2008 6:18 pm

multumesc:)

User avatar
dr_
elder
elder
Posts: 511
Joined: Sat Dec 02, 2006 4:48 am

Re: numai 670 e grav?

Postby dr_ » Tue Oct 28, 2008 6:19 pm

Eu cred ca fara 800 de puncte nu voi putea face mai nimic. Nu sunt pesimist ci doar realist.
Nici la mine situatia nu e super roza.
Muncim, facem ce se poate. :D

User avatar
ioana_medline
junior
junior
Posts: 93
Joined: Tue Apr 08, 2008 1:19 am

Re: numai 670 e grav?

Postby ioana_medline » Tue Oct 28, 2008 6:19 pm

eu zic sa citesti si cand te plictisesti mai faci grile asa da eu cred ca-i ceva dubios cu punctajele ca si eu cam tot pe acolo poate cu ceva sutimi.

User avatar
helios
senior
senior
Posts: 418
Joined: Mon Mar 24, 2008 6:05 pm

Re: numai 670 e grav?

Postby helios » Tue Oct 28, 2008 6:20 pm

Flaviviridae wrote:Ce pot sa mai fac in doua saptamani sa-l intind pana la 700? :help: Sa mai citesc sau sa fac grile?


Incearca sa faci 210 intrebari per test. :rightblinky:
"E nevoie de 46 de muşchi ca să te încrunţi la cineva, insa doar de 4 pentru a-i trage un pumn în faţă. Hai sa nu-i deranjam pe aia 46 pentru un fleac"

crazy_doc
senior
senior
Posts: 303
Joined: Fri Mar 14, 2008 2:44 pm

Re: numai 670 e grav?

Postby crazy_doc » Tue Oct 28, 2008 6:25 pm

Flaviviridae wrote:mai sunt vreo 2 saptamani pana la rez si eu scot constant 670 de puncte pe rezitest? cat de grav e :help: ? in 2007 se prindea ceva, dar anul asta?



ma mai spus o si o repet, poti sa faci mai mult l rez pt k intrebarile sunt altele si concentrarea e alta...din proprie experienta punctaj de pe rezitest te deprima l prima vedere.
A young doctor has to do what a young doctor has to do.

User avatar
helios
senior
senior
Posts: 418
Joined: Mon Mar 24, 2008 6:05 pm

Re: numai 670 e grav?

Postby helios » Tue Oct 28, 2008 6:36 pm

Acu pe bune, nu am inteles niciodata pe ce baze se face corelarea intre punctajul de la rezitests cu cel de la examen. Si de ce ratingul de pe rezitests ar fi un indicator de eficienta?Rezitestul are rolul sau atunci cand faci grilele la prima vedere, iti arata cat ai retinut din subiecte. Insa in momentul in care faci a 2-a, a 3-a ,a n-a trecere in revista prin ACELEASI intrebari, nu faci decat sa scoti la iveala un automatism care s-a dezvoltat in timp. Tuturor ni se intampla ca atunci cand vedem grila, sa stim raspunsul de la primele cuvinte citite, fara sa mai gandim. La examen nu va fi la fel, formularea e alta, variantele sunt altele. Degeaba esti bun pe rezitests de acasa din fotoliu,daca o sa clachezi nervos. Fara sa ai o baza teoretica, subiecte intelese, nu faci mare branza. Cu rezitests doar retii cateva asocieri, te obisnuiesti cu sintagme de genul "sunt adevarate, cu exceptia" " in majoritatea cazurilor", "sunt valabile,mai putin" si cam atat.
"E nevoie de 46 de muşchi ca să te încrunţi la cineva, insa doar de 4 pentru a-i trage un pumn în faţă. Hai sa nu-i deranjam pe aia 46 pentru un fleac"

CristiCiju
junior
junior
Posts: 81
Joined: Mon Nov 19, 2007 5:20 pm
Location: Arad
Contact:

Re: numai 670 e grav?

Postby CristiCiju » Tue Oct 28, 2008 6:41 pm

Cate intrebari faci pe test si ai 670 de puncte? Din toata materia sau numai cateva teme? De cate ori ai citit temele?
Daca mai faci grile e posibil sa mai cresca punctajul insa la ce folos?

georgian
junior
junior
Posts: 70
Joined: Thu Oct 16, 2008 10:51 pm

Re: numai 670 e grav?

Postby georgian » Tue Oct 28, 2008 6:52 pm

mie mi se par foarte grele testele de pe net...in comparatie cu alea de la rezi din noiem 2007 si iunie 2008...sper ca la rezi sa fie mai usoare

crazy_doc
senior
senior
Posts: 303
Joined: Fri Mar 14, 2008 2:44 pm

Re: numai 670 e grav?

Postby crazy_doc » Tue Oct 28, 2008 9:19 pm

helios wrote:Acu pe bune, nu am inteles niciodata pe ce baze se face corelarea intre punctajul de la rezitests cu cel de la examen. Si de ce ratingul de pe rezitests ar fi un indicator de eficienta?Rezitestul are rolul sau atunci cand faci grilele la prima vedere, iti arata cat ai retinut din subiecte. Insa in momentul in care faci a 2-a, a 3-a ,a n-a trecere in revista prin ACELEASI intrebari, nu faci decat sa scoti la iveala un automatism care s-a dezvoltat in timp. Tuturor ni se intampla ca atunci cand vedem grila, sa stim raspunsul de la primele cuvinte citite, fara sa mai gandim. La examen nu va fi la fel, formularea e alta, variantele sunt altele. Degeaba esti bun pe rezitests de acasa din fotoliu,daca o sa clachezi nervos. Fara sa ai o baza teoretica, subiecte intelese, nu faci mare branza. Cu rezitests doar retii cateva asocieri, te obisnuiesti cu sintagme de genul "sunt adevarate, cu exceptia" " in majoritatea cazurilor", "sunt valabile,mai putin" si cam atat.



Ai si tu dreptate si nam subliniat asta..mie din teste cu multe intrebari din cateva teme chiar l acelasi test imi repeta aceiasi intrebare, pentru ca multe din intrebari sunt asemanatoare sau identice fiind trimise de oameni din popor si dupa cum am spus unele din ele sunt si total executate pentru k fiecare le a facut dupa cum l a dus p el capul.
A young doctor has to do what a young doctor has to do.

Flaviviridae
junior
junior
Posts: 40
Joined: Sun Jul 13, 2008 1:06 am
Location: TM

Re: numai 670 e grav?

Postby Flaviviridae » Wed Oct 29, 2008 10:03 am

CristiCiju wrote:Cate intrebari faci pe test si ai 670 de puncte? Din toata materia sau numai cateva teme? De cate ori ai citit temele?
Daca mai faci grile e posibil sa mai cresca punctajul insa la ce folos?



Am citit, subliniez citit, de 2 (doua :) )ori si fac 200 de grile din tot ce imi ofera rezitestul, dar n-am ajuns la faza in care sa recunosc grilele pe care le-am mai facut, deci... cred ca e destul de obiectiv rezultatul.

Deke
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Fri Oct 03, 2008 7:07 pm

Re: numai 670 e grav?

Postby Deke » Thu Oct 30, 2008 12:36 am

Lizz22 wrote:
Flaviviridae wrote:Ce pot sa mai fac in doua saptamani sa-l intind pana la 700? :help: Sa mai citesc sau sa fac grile?

eu as zice sa bagi mare...sa mai invetzi cateva teme.. . grile n ai cum sa faci corect daca nu stii ceva materie
asa ca...intinde coarda cat potzi...
mai invatza cateva teme..nush..incearca!
parca vroiai endocrine...cu 670...nu prea vad cum.


Gresit,de f.multe ori esti aproape sigur de 1 raspuns ca e gresit/fals din grilele ale caror teme nu le-ai citit.Stiind ca de exemplu E este adevarat,din restul de 4 raspunsuri maxim 3 sunt corecte.De multe ori sunt raspunsuri gen A:"Valoarea A este 3,B:Valoarea A este 4,etc ,acolo le pui pe amand2 ptr ca stii ca unul e sigur corect,si stiind asta mai pui maxim 2 raspunsuri...+mai sunt si alte metode..
IN fine e un fel de strategie,sper ca s-a inteles cat de cat ceva...
Ca sa nu mai zic ca cel mai important lucru este NOROCUL/BAFTA

User avatar
nejla_dr
junior
junior
Posts: 61
Joined: Sun Dec 02, 2007 1:45 am

Re: numai 670 e grav?

Postby nejla_dr » Thu Oct 30, 2008 12:47 am

Deke wrote:
Lizz22 wrote:
Flaviviridae wrote:Ce pot sa mai fac in doua saptamani sa-l intind pana la 700? :help: Sa mai citesc sau sa fac grile?

eu as zice sa bagi mare...sa mai invetzi cateva teme.. . grile n ai cum sa faci corect daca nu stii ceva materie
asa ca...intinde coarda cat potzi...
mai invatza cateva teme..nush..incearca!
parca vroiai endocrine...cu 670...nu prea vad cum.


Gresit,de f.multe ori esti aproape sigur de 1 raspuns ca e gresit/fals din grilele ale caror teme nu le-ai citit.Stiind ca de exemplu E este adevarat,din restul de 4 raspunsuri maxim 3 sunt corecte.De multe ori sunt raspunsuri gen A:"Valoarea A este 3,B:Valoarea A este 4,etc ,acolo le pui pe amand2 ptr ca stii ca unul e sigur corect,si stiind asta mai pui maxim 2 raspunsuri...+mai sunt si alte metode..
IN fine e un fel de strategie,sper ca s-a inteles cat de cat ceva...
Ca sa nu mai zic ca cel mai important lucru este NOROCUL/BAFTA

asa v-a invatzat pe voi la medicina in constantza? :devil:

dr_mish
junior
junior
Posts: 90
Joined: Thu Oct 09, 2008 4:47 pm

Re: numai 670 e grav?

Postby dr_mish » Thu Oct 30, 2008 9:35 am

da, da :devil: , au invatat strategii constantenii :devil: :peace:

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: numai 670 e grav?

Postby gaurav_singh_md » Thu Oct 30, 2008 9:47 am

Deke wrote:Gresit,de f.multe ori esti aproape sigur de 1 raspuns ca e gresit/fals din grilele ale caror teme nu le-ai citit.Stiind ca de exemplu E este adevarat,din restul de 4 raspunsuri maxim 3 sunt corecte.De multe ori sunt raspunsuri gen A:"Valoarea A este 3,B:Valoarea A este 4,etc ,acolo le pui pe amand2 ptr ca stii ca unul e sigur corect,si stiind asta mai pui maxim 2 raspunsuri...+mai sunt si alte metode..
IN fine e un fel de strategie,sper ca s-a inteles cat de cat ceva...
Ca sa nu mai zic ca cel mai important lucru este NOROCUL/BAFTA


numbers, values and statistics are very rarely seen in the exam.....the strategy is good though.....the other way is to leave the two similar looking choices alone and try to find 2 other possible correct answers in the remaining choices.....but u won't go too far with this strategy as questions with 2 similar looking choices are rare too.... the best strategy is to read everything as many times as u can.....

dr_mish
junior
junior
Posts: 90
Joined: Thu Oct 09, 2008 4:47 pm

Re: numai 670 e grav?

Postby dr_mish » Thu Oct 30, 2008 10:14 am

asa zic si eu gaurav :wink:

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: numai 670 e grav?

Postby gaurav_singh_md » Thu Oct 30, 2008 10:20 am

dr_mish wrote:asa zic si eu gaurav :wink:

great minds think alike.... :D

Deke
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Fri Oct 03, 2008 7:07 pm

Re: numai 670 e grav?

Postby Deke » Thu Oct 30, 2008 11:31 am

gaurav_singh_md wrote:
Deke wrote:Gresit,de f.multe ori esti aproape sigur de 1 raspuns ca e gresit/fals din grilele ale caror teme nu le-ai citit.Stiind ca de exemplu E este adevarat,din restul de 4 raspunsuri maxim 3 sunt corecte.De multe ori sunt raspunsuri gen A:"Valoarea A este 3,B:Valoarea A este 4,etc ,acolo le pui pe amand2 ptr ca stii ca unul e sigur corect,si stiind asta mai pui maxim 2 raspunsuri...+mai sunt si alte metode..
IN fine e un fel de strategie,sper ca s-a inteles cat de cat ceva...
Ca sa nu mai zic ca cel mai important lucru este NOROCUL/BAFTA


numbers, values and statistics are very rarely seen in the exam.....the strategy is good though.....the other way is to leave the two similar looking choices alone and try to find 2 other possible correct answers in the remaining choices.....but u won't go too far with this strategy as questions with 2 similar looking choices are rare too.... the best strategy is to read everything as many times as u can.....


Ofc you can't count on that to pass the rezi-exam,but U should count and use those kind of strats to give u that little extra that can make a difference when u want a certain spot!

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: numai 670 e grav?

Postby d'Arc » Thu Oct 30, 2008 12:40 pm

eu m-am plictisit...

User avatar
antalgic
elder
elder
Posts: 775
Joined: Fri Oct 17, 2008 11:42 pm

Re: numai 670 e grav?

Postby antalgic » Thu Oct 30, 2008 11:31 pm

Flaviviridae wrote:mai sunt vreo 2 saptamani pana la rez si eu scot constant 670 de puncte pe rezitest? cat de grav e :help: ? in 2007 se prindea ceva, dar anul asta?

eu zic sa te multumesti cu atat, fara sa te stresezi prea tare. repeti materia si faci grile chiar si fara sa le calculezi la final si mergi voios/a la examen.
tzara de la pagina 5, here we are!

dr_mish
junior
junior
Posts: 90
Joined: Thu Oct 09, 2008 4:47 pm

Re: numai 670 e grav?

Postby dr_mish » Sat Nov 01, 2008 6:12 pm

plictisealaa... urasc rezi! :hate:

User avatar
antalgic
elder
elder
Posts: 775
Joined: Fri Oct 17, 2008 11:42 pm

Re: numai 670 e grav?

Postby antalgic » Sun Nov 02, 2008 3:26 pm

eu zic sa dai prin disco cateva seri next week

ps.fara alcoale ca te blegeste la neuroni
tzara de la pagina 5, here we are!

Flaviviridae
junior
junior
Posts: 40
Joined: Sun Jul 13, 2008 1:06 am
Location: TM

Re: numai 670 e grav?

Postby Flaviviridae » Sun Nov 02, 2008 5:22 pm

Va multumesc pentru sfaturi....a mers! Am ajuns la 720! :peace: Stie careva, de aici incolo cum se intinde? :lol: :lol Ca am impresia ca mai departe e ziua si punctul :roll:

User avatar
antalgic
elder
elder
Posts: 775
Joined: Fri Oct 17, 2008 11:42 pm

Re: numai 670 e grav?

Postby antalgic » Mon Nov 03, 2008 11:21 pm

Flaviviridae wrote:Va multumesc pentru sfaturi....a mers! Am ajuns la 720! :peace: Stie careva, de aici incolo cum se intinde? :lol: :lol Ca am impresia ca mai departe e ziua si punctul :roll:

cate 10 pct/zi X 10 zile .. dai de baut dupa
tzara de la pagina 5, here we are!


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests