marti 28 oct 2008 PROTEST in fata ministerului!

schimbarea schimbarii...
User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: marti 28 oct 2008 PROTEST in fata ministerului!

Postby AvLee » Tue Oct 28, 2008 2:24 am

deja am gasit cd-ul cu retete pentru cocktail Molotov si alte jucari pirogene.

Gran merci Im ca ne ai deschis ochi. Daca tot suntem cetatenii UE hai sa protestam ca cetatenii UE.

Ps:un cavaler european ar pali de rusine pe langa echipamentul unui RIOT CONTROL european. Dar scutieri nostri autohtoni vor fi prada usoara.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: marti 28 oct 2008 PROTEST in fata ministerului!

Postby Chingachgook » Tue Oct 28, 2008 2:27 am

ma avlee tie ti-a fost frica sa mergi al negocierile alea pasnice. te-a invitat saracu moga si dadeai din colt in colt.
te duci tu acuma la aruncat cu sticle?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
dbc
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Wed Oct 15, 2008 1:11 pm

Re: marti 28 oct 2008 PROTEST in fata ministerului!

Postby dbc » Tue Oct 28, 2008 2:30 am

Im are dreptate.
Nu este normal sa primesti drept de libera practica fara o experienta in acest domeniu unde greseala poate insemna viata cuiva... dar nici nu este normal ca in fiecare an sa ramanem cate 1500-2000 fara niciun orizont, in conditiile in care oricum exista un deficit enorm de personal medical.
Problema e complexa si nu-i vad o rezolvare pe termen scurt...

PS Pe acest forum exista cativa trolli (unii mai simpatici - altii demni de mila) si foarte multi naivi care ii hranesc pe cei dintai. Incercati sa nu le mai dati satisfactie, va fi mai bine si pentru unii si pentru ceilalti. :wink:

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: marti 28 oct 2008 PROTEST in fata ministerului!

Postby AvLee » Tue Oct 28, 2008 2:32 am

kooksee wrote:ma avlee tie ti-a fost frica sa mergi al negocierile alea pasnice. te-a invitat saracu moga si dadeai din colt in colt.
te duci tu acuma la aruncat cu sticle?



Beat manga da ma duc.

Ps:inca astept acreditarile tale
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: marti 28 oct 2008 PROTEST in fata ministerului!

Postby swiss » Tue Oct 28, 2008 3:10 am

http://www.youtube.com/watch?v=wE3IyiOwGAI
pentru kooksee...
daca vi maine la protest...sa canti melodia asta...ca sa te recunoastem :devil: :devil: :devil:
eu cred ca nu o sa ai tupeu sa vi si sa zici in gura mare...eu sunt kooksee...
ps: saracu moga de la petitii a facut proteste si a ajuns la negocieri...din care au rezultat 425 de locuri...
tu ce ai facut? ai ras de ce ti-ai adus aminte...


kooksee wrote:ma avlee tie ti-a fost frica sa mergi al negocierile alea pasnice. te-a invitat saracu moga si dadeai din colt in colt.
te duci tu acuma la aruncat cu sticle?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: marti 28 oct 2008 PROTEST in fata ministerului!

Postby Chingachgook » Tue Oct 28, 2008 3:23 am

o pasarica zicea ca florian popa a fortat decisiv pt obtinerea locurilor. oricum tu ai iniatiat petitia care a dus la intalnire. ai meritul tau pentru asta.
de venit evident ca vin.
o sa am un semn distinctiv cu "kooksee"

zicon_rambo.gif
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: marti 28 oct 2008 PROTEST in fata ministerului!

Postby swiss » Tue Oct 28, 2008 3:32 am

kooksee wrote:o pasarica zicea ca florian popa a fortat decisiv pt obtinerea locurilor. oricum tu ai iniatiat petitia care a dus la intalnire. ai meritul tau pentru asta.
de venit evident ca vin.
o sa am un semn distinctiv cu "kooksee"

zicon_rambo.gif


numai sa nu te interzica astia acolo 5forbidden.gif
inseamna ca in sfarsit ne vedem:) :devil: :devil: :devil:
ps: nu vreau sa fiu rau...dar ar trebui sa te bucuri ca nici unu din locurile alea "supraadaugate" nu e pe mf :green:
pasarica aia nu se inseala...era normal sa forteze...doar e psd-ist...asta e psl-ist...pnl+psd=guvern de (degeaba zic ca oricum imi pune dan cenzura :hate: :hate: :hate: )
oricum...sper sa se rezolve ceva si cu protestul asta...macar sa stie lumea ca tot nemultumiti suntem :grab: :grab: :grab:

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: marti 28 oct 2008 PROTEST in fata ministerului!

Postby b3 » Tue Oct 28, 2008 3:00 pm

Ati luat-o pe aratura de tot.

Inteleg din cateva mesaje ca exista un plan clar pentru negociere dar nu se mai scrie pe forum in detaliu ca sa nu vada "spionii" ministerului. Putina paranoia nu strica :p iar daca exista plan e foarte bine. Succes !
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

dr_mish
junior
junior
Posts: 90
Joined: Thu Oct 09, 2008 4:47 pm

Re: marti 28 oct 2008 PROTEST in fata ministerului!

Postby dr_mish » Tue Oct 28, 2008 3:49 pm

ce se aude cu protestult de azi? ceva noutati? :shock:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: marti 28 oct 2008 PROTEST in fata ministerului!

Postby Chingachgook » Tue Oct 28, 2008 4:02 pm

s-a desfasurat.
:lol: :lol: :lol:
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: marti 28 oct 2008 PROTEST in fata ministerului!

Postby Chingachgook » Tue Oct 28, 2008 4:04 pm

putina rabdare si dau pozele jos
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
werger
senior
senior
Posts: 116
Joined: Thu Sep 11, 2008 12:47 pm

Re: marti 28 oct 2008 PROTEST in fata ministerului!

Postby werger » Tue Oct 28, 2008 4:04 pm

asa rade kooksee de parca ar fi baut bere si ar fi mancat mici la protest :shock:
fost student, actual pervers, viitor medic

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: marti 28 oct 2008 PROTEST in fata ministerului!

Postby Chingachgook » Tue Oct 28, 2008 4:05 pm

werger wrote:asa rade kooksee de parca ar fi baut bere si ar fi mancat mici la protest :shock:


daca nu te superi care din alea 23 de persoane erai?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
werger
senior
senior
Posts: 116
Joined: Thu Sep 11, 2008 12:47 pm

Re: marti 28 oct 2008 PROTEST in fata ministerului!

Postby werger » Tue Oct 28, 2008 4:08 pm

intuitie masculina kooksee, nu am fost acolo
fost student, actual pervers, viitor medic

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: marti 28 oct 2008 PROTEST in fata ministerului!

Postby Chingachgook » Tue Oct 28, 2008 4:09 pm

werger wrote:intuitie masculina kooksee, nu am fost acolo


si mori de curiozitate sa afli cum a fost?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

dr_mish
junior
junior
Posts: 90
Joined: Thu Oct 09, 2008 4:47 pm

Re: marti 28 oct 2008 PROTEST in fata ministerului!

Postby dr_mish » Tue Oct 28, 2008 4:40 pm

inca nici o veste? nu este nimeni sa ne dea vreo informatie? :x

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: marti 28 oct 2008 PROTEST in fata ministerului!

Postby Chingachgook » Tue Oct 28, 2008 4:43 pm

ce informatie vrei?
am fost acolo, erau 23 de persoane, s-a dat un interviu jenant pentru tvr.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
optimus
senior
senior
Posts: 251
Joined: Sat Apr 09, 2005 11:51 pm

Re: marti 28 oct 2008 PROTEST in fata ministerului!

Postby optimus » Tue Oct 28, 2008 5:04 pm

REST IN PEACE!

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: marti 28 oct 2008 PROTEST in fata ministerului!

Postby cog1983 » Tue Oct 28, 2008 5:09 pm

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Au pus si garduri si jandarmi
Penibil!
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: marti 28 oct 2008 PROTEST in fata ministerului!

Postby Chingachgook » Tue Oct 28, 2008 5:16 pm

pai cum voiai sa linistesti 20 de absolventi dezlantuiti?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
paulstraistaru
senior
senior
Posts: 100
Joined: Mon Oct 13, 2008 6:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: marti 28 oct 2008 PROTEST in fata ministerului!

Postby paulstraistaru » Tue Oct 28, 2008 5:37 pm

dezamagitor. deja cuvintele sunt de prisos.

colegii nostri ne-au aratat cat de mult le pasa. inseamna ca ei isi merita soarta.

in momentul asta eu m-am decis ca nu voi profesa niciodata in romania. niciodata nu am vazut mai multa ipocrizie la un loc. numai in facultatea de medicina vezi asa ceva. nu va convine, dar nici nu sunteti in stare sa faceti nimic ca sa schimbati asta. sunteti jalnici.

sunteti jalnici preferand sa stati acasa si sa va bateti pentru ciolanul amarat care vi se ofera, in loc sa veniti si sa-i sustineti pe cei care vor un viitor mai bun, pentru toata lumea. mai rau e ca unii se mai apuca sa si critice, ceea ce mi se pare cu atat mai penibil.

macar din respect pentru oamenii aia care s-au dus acolo si s-au luptat pentru alea cateva locuri amarate pe care le mai aveti, sa fi venit azi acolo. nu v-ati fi ratat rezidentiatul pentru o amarata de ora cat stateati acolo. mai ales in conditiile in care tot voi, care ati stat acasa in fotoliu, veti beneficia de locurile alea. tocmai voi care nu le meritati in nici un fel.

cea mai dezamagitoare e promotia 2008, bineinteles. ei nu au inteles ca trebuie sa devina responsabili. nu au inteles ca daca stai si plangi prin colturi, nu vei obtine nimic. ei isi merita soarta. si poate nici atat. e pacat pentru ca printre ei exista si oameni care ar merita mai mult; numai ca n-or sa aiba, din cauza celorlalti.

as fi crezut ca odata cu educatia vine si un simt al responsabilitatii sociale. ori iata cum colegii nostri imi arata ca nu e asa. probabil ca erau prea ocupati cu memoratul, si au uitat sa-si ridice capul.

ceea ce s-a intamplat azi o iau ca pe o insulta la adresa tuturor celor care au fost acolo si au obtinut suplimentarea pe care o avem azi. nu v-a cerut nimeni sa le ridicati statui, dar ati fi putut macar sa veniti azi si sa-i sustineti pana la capat. lasitatea si resemnarea nu sunt virtuti. de fapt in voi exista prea putine virtuti. cand va veti uita in oglinzi, sa stiti ca vedeti fata unor lasi.

orice alte comentarii sunt de prisos, desi e clar ca vor aparea. dupa razboi apar tot felul de .... sper doar ca cei care vor veni dupa noi sa aiba mintile mai luminate. iar voi veti primi exact ce meritati. sunteti obisnuiti de altfel, in sase ani de zile ati tacut si ati inghitit. de ce ar trebui sa fie altfel acum? sau pe viitor? toata viata o sa taceti si o sa inghititi, si o sa va bateti cum pumnii in piept doar in fata altora ca voi, sau in fata alora mai slabi.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: marti 28 oct 2008 PROTEST in fata ministerului!

Postby Chingachgook » Tue Oct 28, 2008 5:41 pm

care erai tu?
unul dintre aia care se tinea de banerul cu drept de libera practica?
sau ala cu bani pentru spitale?
:lol:
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Tue Oct 28, 2008 5:42 pm

Cred ca avem cel mai patetic post al anului pe forum. :lol:
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: marti 28 oct 2008 PROTEST in fata ministerului!

Postby cog1983 » Tue Oct 28, 2008 5:42 pm

paulstraistaru wrote:dezamagitor. deja cuvintele sunt de prisos.

colegii nostri ne-au aratat cat de mult le pasa. inseamna ca ei isi merita soarta.

in momentul asta eu m-am decis ca nu voi profesa niciodata in romania. niciodata nu am vazut mai multa ipocrizie la un loc. numai in facultatea de medicina vezi asa ceva. nu va convine, dar nici nu sunteti in stare sa faceti nimic ca sa schimbati asta. sunteti jalnici.

sunteti jalnici preferand sa stati acasa si sa va bateti pentru ciolanul amarat care vi se ofera, in loc sa veniti si sa-i sustineti pe cei care vor un viitor mai bun, pentru toata lumea. mai rau e ca unii se mai apuca sa si critice, ceea ce mi se pare cu atat mai penibil.

macar din respect pentru oamenii aia care s-au dus acolo si s-au luptat pentru alea cateva locuri amarate pe care le mai aveti, sa fi venit azi acolo. nu v-ati fi ratat rezidentiatul pentru o amarata de ora cat stateati acolo. mai ales in conditiile in care tot voi, care ati stat acasa in fotoliu, veti beneficia de locurile alea. tocmai voi care nu le meritati in nici un fel.

cea mai dezamagitoare e promotia 2008, bineinteles. ei nu au inteles ca trebuie sa devina responsabili. nu au inteles ca daca stai si plangi prin colturi, nu vei obtine nimic. ei isi merita soarta. si poate nici atat. e pacat pentru ca printre ei exista si oameni care ar merita mai mult; numai ca n-or sa aiba, din cauza celorlalti.

as fi crezut ca odata cu educatia vine si un simt al responsabilitatii sociale. ori iata cum colegii nostri imi arata ca nu e asa. probabil ca erau prea ocupati cu memoratul, si au uitat sa-si ridice capul.

ceea ce s-a intamplat azi o iau ca pe o insulta la adresa tuturor celor care au fost acolo si au obtinut suplimentarea pe care o avem azi. nu v-a cerut nimeni sa le ridicati statui, dar ati fi putut macar sa veniti azi si sa-i sustineti pana la capat. lasitatea si resemnarea nu sunt virtuti. de fapt in voi exista prea putine virtuti. cand va veti uita in oglinzi, sa stiti ca vedeti fata unor lasi.

orice alte comentarii sunt de prisos, desi e clar ca vor aparea. dupa razboi apar tot felul de .... sper doar ca cei care vor veni dupa noi sa aiba mintile mai luminate. iar voi veti primi exact ce meritati. sunteti obisnuiti de altfel, in sase ani de zile ati tacut si ati inghitit. de ce ar trebui sa fie altfel acum? sau pe viitor? toata viata o sa taceti si o sa inghititi, si o sa va bateti cum pumnii in piept doar in fata altora ca voi, sau in fata alora mai slabi.


Nu generaliza... in Cluj au fost cam 500 de persoane in conditiile in care au fost 300 si ceva de absolventi. Intr-adevar, rusine Bucuresti!
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
paulstraistaru
senior
senior
Posts: 100
Joined: Mon Oct 13, 2008 6:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: marti 28 oct 2008 PROTEST in fata ministerului!

Postby paulstraistaru » Tue Oct 28, 2008 5:56 pm

nu generalizez. e adresat tuturor celor care chiar nu s-au implicat sub nici o forma. ei vor beneficia de putinele locuri care s-au obtinut, si ei o merita cel mai putin. numai ca ei nu isi dau seama de asta. pentru ca ei sunt niste memoratoare bune care merita sa devina medici, nu?

User avatar
rontzy
senior
senior
Posts: 270
Joined: Sat Apr 02, 2005 7:22 pm
Location: Printre tone de materie!!!
Contact:

Re: marti 28 oct 2008 PROTEST in fata ministerului!

Postby rontzy » Tue Oct 28, 2008 5:57 pm

kooksee wrote:care erai tu?
unul dintre aia care se tinea de banerul cu drept de libera practica?
sau ala cu bani pentru spitale?
:lol:


lasati mai oamenii in pace!!!
Ei cred in niste lucruri si au avut curajul sa vorbeasca!
Cu riscul de a ma repeta: dc nu ii incurajati, macar nu ii mai criticati!
Este pacat ca singurul lucru pe care un om il poate face opt ore este sa munceasca. Nu poate sa manance opt ore; nu poate sa bea opt ore; nu poate sa faca dragoste opt ore.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: marti 28 oct 2008 PROTEST in fata ministerului!

Postby Chingachgook » Tue Oct 28, 2008 5:58 pm

da daca ipoteza de la care pleci tu e gresita.
poate nu e asa un lucru bun ce ati cerut voi azi.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
jeromeKjerome
elder
elder
Posts: 1031
Joined: Tue Jul 04, 2006 1:03 pm
Location: Bucuresti

Re: marti 28 oct 2008 PROTEST in fata ministerului!

Postby jeromeKjerome » Tue Oct 28, 2008 6:13 pm

paulstraistaru wrote:dezamagitor. deja cuvintele sunt de prisos.

colegii nostri ne-au aratat cat de mult le pasa. inseamna ca ei isi merita soarta.

in momentul asta eu m-am decis ca nu voi profesa niciodata in romania. niciodata nu am vazut mai multa ipocrizie la un loc. numai in facultatea de medicina vezi asa ceva. nu va convine, dar nici nu sunteti in stare sa faceti nimic ca sa schimbati asta. sunteti jalnici.

sunteti jalnici preferand sa stati acasa si sa va bateti pentru ciolanul amarat care vi se ofera, in loc sa veniti si sa-i sustineti pe cei care vor un viitor mai bun, pentru toata lumea. mai rau e ca unii se mai apuca sa si critice, ceea ce mi se pare cu atat mai penibil.

macar din respect pentru oamenii aia care s-au dus acolo si s-au luptat pentru alea cateva locuri amarate pe care le mai aveti, sa fi venit azi acolo. nu v-ati fi ratat rezidentiatul pentru o amarata de ora cat stateati acolo. mai ales in conditiile in care tot voi, care ati stat acasa in fotoliu, veti beneficia de locurile alea. tocmai voi care nu le meritati in nici un fel.

cea mai dezamagitoare e promotia 2008, bineinteles. ei nu au inteles ca trebuie sa devina responsabili. nu au inteles ca daca stai si plangi prin colturi, nu vei obtine nimic. ei isi merita soarta. si poate nici atat. e pacat pentru ca printre ei exista si oameni care ar merita mai mult; numai ca n-or sa aiba, din cauza celorlalti.

as fi crezut ca odata cu educatia vine si un simt al responsabilitatii sociale. ori iata cum colegii nostri imi arata ca nu e asa. probabil ca erau prea ocupati cu memoratul, si au uitat sa-si ridice capul.

ceea ce s-a intamplat azi o iau ca pe o insulta la adresa tuturor celor care au fost acolo si au obtinut suplimentarea pe care o avem azi. nu v-a cerut nimeni sa le ridicati statui, dar ati fi putut macar sa veniti azi si sa-i sustineti pana la capat. lasitatea si resemnarea nu sunt virtuti. de fapt in voi exista prea putine virtuti. cand va veti uita in oglinzi, sa stiti ca vedeti fata unor lasi.

orice alte comentarii sunt de prisos, desi e clar ca vor aparea. dupa razboi apar tot felul de .... sper doar ca cei care vor veni dupa noi sa aiba mintile mai luminate. iar voi veti primi exact ce meritati. sunteti obisnuiti de altfel, in sase ani de zile ati tacut si ati inghitit. de ce ar trebui sa fie altfel acum? sau pe viitor? toata viata o sa taceti si o sa inghititi, si o sa va bateti cum pumnii in piept doar in fata altora ca voi, sau in fata alora mai slabi.


Parerea mea este ca s-a neglijat organizarea si consecventa in toate aceste tentative de protest.
Eu personal nu am fost acolo pentru ca, fata de ideea de la care s-a plecat, si care mi s-a parut pertinenta, s-a deraiat destul de mult si totul s-a transformat intr-un circ in care fiecare avea altceva de cerut, in functie de ceea ce il durea mai tare.
Daca locurile nu au fost suplimentate suficient, nu trebuiau acceptate la negocieri. Si trebuia iesit in strada atunci, cand cei mai multi stiau deja pentru ce lupta si cand erau si cativa rezidenti care cereau marirea salariilor. Taraganarea asta si discutiile inutile intre Nelutzu de la Pocreaca din Deal si Vasilica de la cea din Vale, ca vezi draga Doamne cum nu au ei ce sa faca dupa terminarea facultatii (anticipand esecul lor la examen) ne-a dat prea mult de gandit, cum ca unii vor practic sa nu mai invete nimic si sa li se asigure automat un loc in rezidentiat, lucru cu care nu sunt si nu voi fi niciodata de acord.
Prin urmare, nu stiu daca absenta unora sau a altora poate fi blamata, in conditiile in care a fost un haos total de la ultimele negocieri si pana astazi, cand nici nu se stia exact daca se mai face protest sau nu, daramite pentru ce.
Mi-e greu sa ma alatur unor absolventi care sustin ca vor mai multe locuri, dar nu stiu sa scrie asta corect gramatical, sau care nu vor sa faca nici un efort pentru acest concurs, indiferent cat de stupid si de tembel este ca si materie. Momentan este doar un criteriu de departajare si unul cat de cat sigur, avand in vedere nivelul de coruptie de la noi. Daca exista persoane care nu vor sa faca nici un efort si sa prinda totusi rezidentiat pe medicina de familie, iarasi nu sunt de acord. Am avut si eu colegi si stiu cat de gugustiuci erau unii dintre ei, nu as vrea sa-i vad printre viitorii mei colegi si nu cred ca simplul fapt ca au treminat o facultate inseamna ca trebuie sa li se asigure un loc de munca in domeniu. Poate ti-ai gresit cariera..., ai astfel sansa sa ti-o mai cauti.
Sper sa ne vedem cu totii la examen si sa continuam sa luptam pentru drepturile noastre atunci cand va fi cu adevarat cazul.
He aprendido que la vida es dura. Pero yo lo soy más !

User avatar
cristina83
junior
junior
Posts: 37
Joined: Sat Jul 05, 2008 6:32 pm
Location: Somewhere....

Re: marti 28 oct 2008 PROTEST in fata ministerului!

Postby cristina83 » Tue Oct 28, 2008 6:33 pm

Cand s-au afisat locurile toti au fost nemultumiti dar cati din acestia au facut ceva concret sa schimbe situatia? Putini! Majoritatea au ales calea mai comoda, sa stea acasa si sa urmareasca evolutia evenimentelor. E mai simplu sa se lupte altul pentru tine si tu sa nu faci nimic, doar sa astepti. Asta e mentalitatea in Romania!
Cei care au luptat pentru noi merita tot respectul pentru ce au obtinut, pentru timpul sacrificat! Ei lupta pentru o viata mai buna si pana la urma asta vrem cu totii. Dupa 6 ani sa avem posibilitatea sa ne angajam, sa avem un salariu care sa ne permita o viata decenta si sa ne fie respectata munca! Trebuie sa aratam ca suntem o forta si ca nu ne multumim cu ce ni se arunca!
E trist ca din atatia absolventi doar 23 de oameni s-au adunat astazi si au protestat! Ar fi trebuit sa ne strangem din toate centrele universitare si sa venim azi la Bucuresti!
Nu inteleg argumentele celor care-i critica. Ar fi facut ei o treaba mai buna? Sa o dovedeasca atunci decat sa stea si sa critice din spatele unei tastaturi! Faptele vorbesc si spun mai mult despre caracterul unei persoane decat vorbele!
FELICITARI CELOR CARE AU PROTESTAT ASTAZI SI AU AVUT CURAJUL SA LUPTE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

User avatar
mokus
junior
junior
Posts: 28
Joined: Fri Oct 10, 2008 8:38 pm
Location: Brasov

Re: marti 28 oct 2008 PROTEST in fata ministerului!

Postby mokus » Tue Oct 28, 2008 6:33 pm

Consider ca ar fi o chestie tare nasoala pentru voi toti care ati stat acasa si ati tocit....sa fiti printre primii care nu mai prind nici un loc .....

Si atunci o sa realizati cu adevarat ca ar fi fost bine sa iesiti si sa cereti suplimentarea locurilor, sau macar MF pt cei care promoveaza!!!

Zile proaste avem toti..... Iar unii o vor avea exact in ziua Rezidentiatului....

Doresc pt toti care sau luptat sa obtina locuri, ca ziua lor cea mai buna si cea mai norocoasa din acest an sa pice pe 16 nov.... :D :allright: :allright:
Noi vrem sa fim doctori!!!! Ei nu ne lasa!

User avatar
alina_teo2002
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Thu Nov 16, 2006 10:09 pm
Contact:

Re: marti 28 oct 2008 PROTEST in fata ministerului!

Postby alina_teo2002 » Tue Oct 28, 2008 6:43 pm

felicitari celor care nu si-au plecat capul in fata lui nicolaescu si au crezut ca pot schimba ceva
sa nu va lasati invinsi de aceasta dezamagire
voua mult succes la rezi

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: marti 28 oct 2008 PROTEST in fata ministerului!

Postby Chingachgook » Tue Oct 28, 2008 6:44 pm

Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
cristina83
junior
junior
Posts: 37
Joined: Sat Jul 05, 2008 6:32 pm
Location: Somewhere....

Re: marti 28 oct 2008 PROTEST in fata ministerului!

Postby cristina83 » Tue Oct 28, 2008 6:48 pm

Sunt conditiile in spitale atat de bune iar salariile asa de mari incat aceste cereri par deplasate? Un rezident ar trebui sa stie mai bine cum stau lucrurile!

User avatar
tana
elder
elder
Posts: 2017
Joined: Mon Jun 20, 2005 5:39 pm

Re: marti 28 oct 2008 PROTEST in fata ministerului!

Postby tana » Tue Oct 28, 2008 6:56 pm

lol, iertati-mi interventia de om care n-are treaba cu protestul vostru, dar pe cele 3 pancarde nu scrie nimic de locuri suplimentate, ceea ce ziceti ca ati obtinut si din care se vor infrupta si 'aia raii' care n-au vrut sa vina la protest.
I'm not anti-social. I'm just not user friendly

User avatar
paulstraistaru
senior
senior
Posts: 100
Joined: Mon Oct 13, 2008 6:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: marti 28 oct 2008 PROTEST in fata ministerului!

Postby paulstraistaru » Tue Oct 28, 2008 6:59 pm

mda... ca sa fiu putin malitios... sa fi cerut bonuri de benzina/motorina, poate asa erau multumiti mai multi.

era vorba despre in primul rand despre exprimarea dezacordului cu ce ne-a oferit ministerul pana acuma. era vorba de a spune ca situatia in care suntem e inacceptabila. dar se pare ca pentru unii e foarte acceptabila.

oricum macar criticii nostri nu se dezmint. atitudinea romaneasca e cea a lasitatii. de-aia a tot fost calcata romania de-a lungul istoriei. toti se pricep sa critice, dar prea putini au fost cei care au adus niste idei constructive.

si cand incepem cu comentarii despre cine si cat a invatat, deja dam in alte alea. eu le doresc tuturor sa ia peste 80%. in conditiile astea tot or sa ramana jumatate pe dinafara. si sa vad care ar indrazni atunci sa spuna ca nu s-a invatat.

User avatar
ambros
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Mon Oct 13, 2008 8:46 pm

Re: marti 28 oct 2008 PROTEST in fata ministerului!

Postby ambros » Tue Oct 28, 2008 7:02 pm

BUCURESTENILOR SUNTETI PENIBILIIIIIIIIIIIIIIIIII :hate:
Atitudinea schimba altitudinea!

User avatar
cristina83
junior
junior
Posts: 37
Joined: Sat Jul 05, 2008 6:32 pm
Location: Somewhere....

Re: marti 28 oct 2008 PROTEST in fata ministerului!

Postby cristina83 » Tue Oct 28, 2008 7:13 pm

Eu nu sunt din Bucuresti dar nu e doar vina lor! Toti care dam anul asta rezidentiatul trebuia sa venim la protest! Daca noi nu luptam pentru drepturile noastre cine ar trebui sa o faca?

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: marti 28 oct 2008 PROTEST in fata ministerului!

Postby swiss » Tue Oct 28, 2008 7:15 pm

subscriu cu o mica adaugire :hate: :hate: :hate:
NU TOTI!
ambros wrote:BUCURESTENILOR SUNTETI PENIBILIIIIIIIIIIIIIIIIII :hate:

User avatar
jeromeKjerome
elder
elder
Posts: 1031
Joined: Tue Jul 04, 2006 1:03 pm
Location: Bucuresti

Re: marti 28 oct 2008 PROTEST in fata ministerului!

Postby jeromeKjerome » Tue Oct 28, 2008 7:16 pm

paulstraistaru wrote:mda... ca sa fiu putin malitios... sa fi cerut bonuri de benzina/motorina, poate asa erau multumiti mai multi.

era vorba despre in primul rand despre exprimarea dezacordului cu ce ne-a oferit ministerul pana acuma. era vorba de a spune ca situatia in care suntem e inacceptabila. dar se pare ca pentru unii e foarte acceptabila.

oricum macar criticii nostri nu se dezmint. atitudinea romaneasca e cea a lasitatii. de-aia a tot fost calcata romania de-a lungul istoriei. toti se pricep sa critice, dar prea putini au fost cei care au adus niste idei constructive.

si cand incepem cu comentarii despre cine si cat a invatat, deja dam in alte alea. eu le doresc tuturor sa ia peste 80%. in conditiile astea tot or sa ramana jumatate pe dinafara. si sa vad care ar indrazni atunci sa spuna ca nu s-a invatat.


Suntem nemultumiti, dar nu stim de ce... "Dezacordul" cu ce ne-a oferit ministerul trebuia exprimat intr-un fel, in niste idei. Unde sunt alea ? Le-am omis eu ? Cum sa merg la un protest doar de dragul de a protesta ? Nu trebuie sa existe o logica, niste cerinte formulate coerent, o idee care sa duca undeva ?
Eu n-am inteles pentru ce s-a protestat astazi, desi am mai citit din cand in cand forumul asta unde s-au vehiculat tot felul de fantasme, de la a da rezidentiatul in decembrie pana la a fi omul si locul la examen! Care era varianta reala ? Am vazut acum pentru prima oara pancardele pe care le-a postat kooksee, de m-am prins cat de cat ce s-a cerut. Pai nu-i normal sa te duci la protest si sa vezi acolo ce e de cerut ... Nu asa se mobilizeaza oamenii.
Nu era vorba de "o ora pierduta". La fel cum am fost in prima zi in Avrig, la fel as fi venit si astazi daca intelegeam pentru ce se protesteaza si daca sustineam ideea, fireste.
He aprendido que la vida es dura. Pero yo lo soy más !

User avatar
tana
elder
elder
Posts: 2017
Joined: Mon Jun 20, 2005 5:39 pm

Re: marti 28 oct 2008 PROTEST in fata ministerului!

Postby tana » Tue Oct 28, 2008 7:20 pm

trebuia sa te duci ca sa le aratati ca absolventii sunt o forta
I'm not anti-social. I'm just not user friendly


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests