O noua "BOMBA" aruncata pe piata de Nicolaescu si ai lui !

schimbarea schimbarii...
User avatar
Just4M3
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Tue Oct 21, 2008 2:45 pm
Location: Somewhere in Wild West...

O noua "BOMBA" aruncata pe piata de Nicolaescu si ai lui !

Postby Just4M3 » Sat Oct 25, 2008 7:25 pm

Stiu ca nu are legatura cu rezi-ul, dar daca tot am prins asa mare "drag" de Dom' Ministru, m-am gandit ca nu i-ar mai strica niste blesteme. Ati vazut ce le-a mai trecut prin cap dragilor si iubitilor nostri conducatori din minister , mult prea ocupati cu calculele pentru a mai constata ca viata nu are pret?

http://stirileprotv.ro/stiri/social/pro ... patul.html

Ma intreb ce ar mai avea de spus Domnul Ministru, daca el sau cineva din familia lui ar fi in locul unuia din acesti pacienti despre care este vorba aici...
De ce sa repetam greselile altora cand sunt atatea noi greseli de facut?! ( E valabil si pt. grilele de la rezi )

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: O noua "BOMBA" aruncata pe piata de Nicolaescu si ai lui !

Postby gaurav_singh_md » Sat Oct 25, 2008 7:29 pm

Just4M3 wrote:Stiu ca nu are legatura cu rezi-ul, dar daca tot am prins asa mare "drag" de Dom' Ministru, m-am gandit ca nu i-ar mai strica niste blesteme. Ati vazut ce le-a mai trecut prin cap dragilor si iubitilor nostri conducatori din minister , mult prea ocupati cu calculele pentru a mai constata ca viata nu are pret?

http://stirileprotv.ro/stiri/social/pro ... patul.html

Ma intreb ce ar mai avea de spus Domnul Ministru, daca el sau cineva din familia lui ar fi in locul unuia din acesti pacienti despre care este vorba aici...

cam hitlerist nico asta

User avatar
icerose
senior
senior
Posts: 119
Joined: Tue Sep 02, 2008 7:25 pm
Location: cluj

Re: O noua "BOMBA" aruncata pe piata de Nicolaescu si ai lui !

Postby icerose » Sat Oct 25, 2008 7:35 pm

:shock:
even if we can't afford, the sky is over...

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: O noua "BOMBA" aruncata pe piata de Nicolaescu si ai lui !

Postby AvLee » Sat Oct 25, 2008 7:37 pm

icerose wrote::shock:



Ce nu stiai? Pai daca am dat bani la 400+ rezidenti trebuie sa taiem de undeva nu?
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: O noua "BOMBA" aruncata pe piata de Nicolaescu si ai lui !

Postby alina_ok » Sat Oct 25, 2008 7:38 pm

serios...astia mai vor sa mai fie alesi in continuare? XXbazooka.gif
khabi kushi khabie gham...

User avatar
icerose
senior
senior
Posts: 119
Joined: Tue Sep 02, 2008 7:25 pm
Location: cluj

Re: O noua "BOMBA" aruncata pe piata de Nicolaescu si ai lui !

Postby icerose » Sat Oct 25, 2008 7:48 pm

nu, nu stiam... pai atunci nu o sa ma mai mir cand o sa aud ca medicul x a fost omorat de pacient... ca s-a intamplat deja, darmite dupa asta...
even if we can't afford, the sky is over...

User avatar
Just4M3
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Tue Oct 21, 2008 2:45 pm
Location: Somewhere in Wild West...

Re: O noua "BOMBA" aruncata pe piata de Nicolaescu si ai lui !

Postby Just4M3 » Sat Oct 25, 2008 7:54 pm

Probabil Nico vrea sa ramana in istoria medicinei din Romania, fiind ministrul care a revolutionat intr-u totul sistemul medical.....

Sa ne scape cineva de :snipersmile: idiotul asta ca pana la alegeri se alege praful de tot daca o tine tot asa... new_blowingup.gif
De ce sa repetam greselile altora cand sunt atatea noi greseli de facut?! ( E valabil si pt. grilele de la rezi )

User avatar
lanaiba
senior
senior
Posts: 195
Joined: Fri Oct 03, 2008 10:53 am

Re: O noua "BOMBA" aruncata pe piata de Nicolaescu si ai lui !

Postby lanaiba » Sat Oct 25, 2008 7:56 pm

mda...i se mai zice "nazistu' "
Muntele formeaza omul si marea formeaza sufletul

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: O noua "BOMBA" aruncata pe piata de Nicolaescu si ai lui !

Postby dr_dr » Sat Oct 25, 2008 8:23 pm

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: O noua "BOMBA" aruncata pe piata de Nicolaescu si ai lui !

Postby AvLee » Sat Oct 25, 2008 8:27 pm

lanaiba wrote:mda...i se mai zice "nazistu' "


Nu e mah nazist. Incearca si el sa fie ca economisti din vest pentru care "Arta Razboiului" este biblia.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: O noua "BOMBA" aruncata pe piata de Nicolaescu si ai lui !

Postby gaurav_singh_md » Sat Oct 25, 2008 8:34 pm

AvLee wrote:
lanaiba wrote:mda...i se mai zice "nazistu' "


Nu e mah nazist. Incearca si el sa fie ca economisti din vest pentru care "Arta Razboiului" este biblia.

sau poate prea mult darwin...."survival of the fittest"

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: O noua "BOMBA" aruncata pe piata de Nicolaescu si ai lui !

Postby danhia » Sat Oct 25, 2008 8:46 pm

Cu riscul de a-mi pune tot imedul in cap si cu Colegiul medicilor cu tot si asociatia bv cronici din Romania o sa incerc cumva sa aduc o noua notiune in discutie. aia cu ingrijire paliativa .
Aici intra si faptul ca pacientii si familia trbeuie educata si trebuie explicat cum ca unele boli sunt dincolo de posiibilitati terapeutice si singura grija trebuie sa fie asigurarea de '' Tender , Love ' Care'' pt end of life Pathway.( sper ca nu e o surpriza pt nimeni cum ca oamenii mai si mor, dar evident c anu trebuie sa se chinuie)
Cand un bolnav este dincolo de operabilitate, dincolo de chemoterapie dincolo de orice interventie posibila principala grija a medicului ( si aici ar fi bine sa vina un oncolog in ajutor) este managementul durerii , si al celorlalte efecte ( naausea, etc)
De asemenea pacientul tb sa fie constient despre diagnosticul lui si sa ia o decizie despre unde doreste sa moara si pana unde doreste sa mearga cu ingrijirea.
Pt un mai bun management , Asociatia Bv cronici ar trebui sa ia in considerare crearea unor mijloace de ingrijire in comunitate ( asistente specializzate) pentru ca bv respectivi nu au nevoie de igrijire medicala specializata ci doar de nursing adecvat.
Red Apple

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: O noua "BOMBA" aruncata pe piata de Nicolaescu si ai lui !

Postby gaurav_singh_md » Sat Oct 25, 2008 8:50 pm

danhia wrote:Cu riscul de a-mi pune tot imedul in cap si cu Colegiul medicilor cu tot si asociatia bv cronici din Romania o sa incerc cumva sa aduc o noua notiune in discutie. aia cu ingrijire paliativa .
Aici intra si faptul ca pacientii si familia trbeuie educata si trebuie explicat cum ca unele boli sunt dincolo de posiibilitati terapeutice si singura grija trebuie sa fie asigurarea de '' Tender , Love ' Care'' pt end of life Pathway.( sper ca nu e o surpriza pt nimeni cum ca oamenii mai si mor, dar evident c anu trebuie sa se chinuie)
Cand un bolnav este dincolo de operabilitate, dincolo de chemoterapie dincolo de orice interventie posibila principala grija a medicului ( si aici ar fi bine sa vina un oncolog in ajutor) este managementul durerii , si al celorlalte efecte ( naausea, etc)
De asemenea pacientul tb sa fie constient despre diagnosticul lui si sa ia o decizie despre unde doreste sa moara si pana unde doreste sa mearga cu ingrijirea.
Pt un mai bun management , Asociatia Bv cronici ar trebui sa ia in considerare crearea unor mijloace de ingrijire in comunitate ( asistente specializzate) pentru ca bv respectivi nu au nevoie de igrijire medicala specializata ci doar de nursing adecvat.

yes....but the patient should decide what's best for him after being given all the options....not the government....

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: O noua "BOMBA" aruncata pe piata de Nicolaescu si ai lui !

Postby danhia » Sat Oct 25, 2008 8:59 pm

Pai da, problema cu Romania est ca nu are Nursing homes, nu are COmmunity nursing, nu are hospices, nu are nimic pt ingrijire paliativa.( nu mai aduc in discutie bolnavii mentali cronici ca acolo e si mai mare jalea)
In plus pacientilor si familiilor nu li se explica clar si ( cu empatie ) care e de fapt situatia reala. - se stie ca se da spaga la admitere in spital la medic, medicu ia il interneaza si il lasa acolo sa crape.cand de fapt el poate f frumos sa moara si acasa.
Desigur e inspaimantator pt familie sa aiba acasa un muribund in conditiile in care nu stiu la ce sa astepte, nu stiu cum o sa fie, si nu au niciun suport asigurat.
Aici inteleg ca se zbat cu spume la legea asta.

DAR una peste alta cred ca legea nu e in totalitate rea si cred ca dc vine careva cu un proiect colateral adecvat poate avea chir succes.
In plus un doctor bun ar trebuie sa pastreze in minte pana unde merge cu iatrogenicitatea si sa cantareasca avanatajele si dezavantajele oricarei interventii sa o explice la familie si la pacient si apoi sa actioneze in continuare. Se cheama informed consent.
Si da, pacientul are dreptul de a alege, dar exista niste protocoale medicale care se aplica chiar daca pacientul vrea musai sa i se opereze tumora neoperabila care il impiedica pe mmeddicul in cauza sa opereze.
Io zic sa mai studiem putin problema inainte de a sari in sus .
Toata tafna o inteleg cand vine d ela un pacient , car enu are educatie medicala ,dar niste profesionisti ar trebui sa cantareasca lucrurile ceva mai atent inainte de a se alatura maselor.
Red Apple

crazy_doc
senior
senior
Posts: 303
Joined: Fri Mar 14, 2008 2:44 pm

Re: O noua "BOMBA" aruncata pe piata de Nicolaescu si ai lui !

Postby crazy_doc » Sat Oct 25, 2008 9:04 pm

Chestiunea asta e cu 2 taisuri...nu poti nici sa dai un bolnav afara k este inuman, dar sunt si multi bolnavi care ocupa cu spatamanile un pat l ATI, trebuie cantarite foarte atent toate aspectele si creeat un protocol care sa avantajeze ambele parti si dupa cum se stie in medicina sunt favorizati si defavorizati de tratament, se aplica ceea ce PROCENTUAL este mai bine
A young doctor has to do what a young doctor has to do.

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: O noua "BOMBA" aruncata pe piata de Nicolaescu si ai lui !

Postby gaurav_singh_md » Sat Oct 25, 2008 9:10 pm

danhia wrote:Pai da, problema cu Romania est ca nu are Nursing homes, nu are COmmunity nursing, nu are hospices, nu are nimic pt ingrijire paliativa.( nu mai aduc in discutie bolnavii mentali cronici ca acolo e si mai mare jalea)
In plus pacientilor si familiilor nu li se explica clar si ( cu empatie ) care e de fapt situatia reala. - se stie ca se da spaga la admitere in spital la medic, medicu ia il interneaza si il lasa acolo sa crape.cand de fapt el poate f frumos sa moara si acasa.
Desigur e inspaimantator pt familie sa aiba acasa un muribund in conditiile in care nu stiu la ce sa astepte, nu stiu cum o sa fie, si nu au niciun suport asigurat.
Aici inteleg ca se zbat cu spume la legea asta.

DAR una peste alta cred ca legea nu e in totalitate rea si cred ca dc vine careva cu un proiect colateral adecvat poate avea chir succes.
In plus un doctor bun ar trebuie sa pastreze in minte pana unde merge cu iatrogenicitatea si sa cantareasca avanatajele si dezavantajele oricarei interventii sa o explice la familie si la pacient si apoi sa actioneze in continuare. Se cheama informed consent.
Si da, pacientul are dreptul de a alege, dar exista niste protocoale medicale care se aplica chiar daca pacientul vrea musai sa i se opereze tumora neoperabila care il impiedica pe mmeddicul in cauza sa opereze.
Io zic sa mai studiem putin problema inainte de a sari in sus .
Toata tafna o inteleg cand vine d ela un pacient , car enu are educatie medicala ,dar niste profesionisti ar trebui sa cantareasca lucrurile ceva mai atent inainte de a se alatura maselor.


in the absence of ancillary services any law sending a patient to die in their home is draconian to say the least.... the minister should first come up with better means of primary patient care and then talk about new laws....there is a dearth of nursing staff in the hospitals, in these conditions it is foolish to think that the government can find people trained personnel to take care of these patients in their homes...

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: O noua "BOMBA" aruncata pe piata de Nicolaescu si ai lui !

Postby danhia » Sat Oct 25, 2008 9:16 pm

Bonavii terminali cu cancer ar putea sa stea bine merci pe sectiile de onco.
Exista ceva care se cheama DNR - do not resuscitate care se semneaza dupa ce pacientul a fost informat de catre pacient daca are mental capacity to sign sau de familie dupa ce i s-a explicat.
Cu foaia aia in brate bolnavul sta frumos pe sectie de medicala( oncologie daca are cancer sau neurologie sau care-o mai fi) daca a hotarat el si familia lui ca vrea sa moara in spital si nu acasa. Tratamentul care i se da unui bolnav DNR este iv fluids, nutrition, pain managament si anti-emetice. plus medicatia lui de dinainte.
pana si iv fluids se considera invazive , se disucta cu familia dc in caz de infectie vor sa asigure antibiotice.
se mai pune un cateter sau nu , ca si ala e invaziv.etc.
Stiu ca multora li se pare crud ce spun, dar am vazut pacienti terminali si crede-ma ca e mult mai gentle sa le cruti agonia si a lor si a familiei , decat sa-i lasi sa se chinuie si sa-i mai chinui si tu sarind pe ei cand nu e cazul si nu aduce niciun beneficiu nimanui.
Red Apple

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Sat Oct 25, 2008 9:28 pm

Da mai danhia dar tu vorbesti din tara cu cea mai rafinata dezvoltare a îngrijirilor paliative din lume.

(în Franta ne uitam la voi si luam exemplu)

Adica vorbesti limbi straine aici.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: O noua "BOMBA" aruncata pe piata de Nicolaescu si ai lui !

Postby gaurav_singh_md » Sat Oct 25, 2008 9:30 pm

danhia wrote:Bonavii terminali cu cancer ar putea sa stea bine merci pe sectiile de onco.
Exista ceva care se cheama DNR - do not resuscitate care se semneaza dupa ce pacientul a fost informat de catre pacient daca are mental capacity to sign sau de familie dupa ce i s-a explicat.
Cu foaia aia in brate bolnavul sta frumos pe sectie de medicala( oncologie daca are cancer sau neurologie sau care-o mai fi) daca a hotarat el si familia lui ca vrea sa moara in spital si nu acasa. Tratamentul care i se da unui bolnav DNR este iv fluids, nutrition, pain managament si anti-emetice. plus medicatia lui de dinainte.
pana si iv fluids se considera invazive , se disucta cu familia dc in caz de infectie vor sa asigure antibiotice.
se mai pune un cateter sau nu , ca si ala e invaziv.etc.
Stiu ca multora li se pare crud ce spun, dar am vazut pacienti terminali si crede-ma ca e mult mai gentle sa le cruti agonia si a lor si a familiei , decat sa-i lasi sa se chinuie si sa-i mai chinui si tu sarind pe ei cand nu e cazul si nu aduce niciun beneficiu nimanui.

the thing with DNR is that u require a law to be passed first allowing this kind of documentation (i am not sure there is a law in romania allowing a DNR).... if u have worked with chronically sick patients then u must have seen 2 kinds of people, the ones who want to get it over with (the DNR and assisted suicide kind) and the ones who want to hold on to life with the skin all their might.....it's nice to know that u have ample knowledge of protocols, but that is not a rational argument in favor of this proposed law.
The first person we must look out for as medical/health care professionals is the patient....not the budget or our own personal comfort. the solution is not throwing out the patient, the solution is improving the system.(better primary care, improved facilities, patient education etc.)
Passing laws because it is the easier thing to do is plain dictatorial.

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: O noua "BOMBA" aruncata pe piata de Nicolaescu si ai lui !

Postby danhia » Sat Oct 25, 2008 9:39 pm

i can see where are you coming from. It's fair enough .
However , nu cred ca e necesar ca astfel de pacienti sa fie in sectiile de ATI ci in sectii de medicala.
Inteleg perfect lipsa unor mecanisme de ingrijire paliativa outside de hospital , dar nu vad de ce trebuie sa stea in ATI.
In plus trebuie ca la un moment dat sa se ia decizia ca pacienti care sutn conectati la aparate sa fie deconectati. si nu vb de aia care sunt pe oxigend e ex , ca ala poate sa fie dat si acasa la tub( desi poate nu chiar in romania) dar undeva trebuie sa pui o limita.

@Im dar la voi cum e?
Red Apple

User avatar
metalu
senior
senior
Posts: 117
Joined: Tue Jun 24, 2008 11:25 am
Location: undeva departe....

Re: O noua "BOMBA" aruncata pe piata de Nicolaescu si ai lui !

Postby metalu » Sat Oct 25, 2008 9:44 pm

..mda mai lipseste sa zica "impuscatii"

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: O noua "BOMBA" aruncata pe piata de Nicolaescu si ai lui !

Postby gaurav_singh_md » Sat Oct 25, 2008 9:45 pm

if critically ill patients have no place in the intensive therapy ward then who does? after the critical phase has passed of course they may be transferred to medicine/oncology/surgery/wherever.... but until then it is cruel to show them the door.

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Sat Oct 25, 2008 9:46 pm

in Fr e bine dezvoltata faza, dar nr.1 e UK.

Chestiile astea nu exista nici macar ca si concept în Ro, degeaba încerci sa explici. Nu sunt ani lumina departare, sunt universuri paralele. Doar dezbaterile etice, rafinarea tehnicilor de reducere a suferintei (în faza terminala sau nu, ca prioritate principala) si mijloacele colosale alocate pentru asta nu-s acum grija ministrului si a actorilor din sistem.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
Aurora boreala
senior
senior
Posts: 223
Joined: Wed Aug 06, 2008 10:46 am

Re:

Postby Aurora boreala » Sat Oct 25, 2008 9:49 pm

Im wrote:in Fr e bine dezvoltata faza, dar nr.1 e UK.

Chestiile astea nu exista nici macar ca si concept în Ro, degeaba încerci sa explici. Nu sunt ani lumina departare, sunt universuri paralele. Doar dezbaterile etice, rafinarea tehnicilor de reducere a suferintei (în faza terminala sau nu, ca prioritate principala) si mijloacele colosale alocate pentru asta nu-s acum grija ministrului si a actorilor din sistem.


Eu am un prieten care imi recomanda cu caldura Franta pentru un viitor loc de munca si ma gandeam sa accept :mrgreen:
Should I? :roll:
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun!

http://www.youtube.com/watch?v=a4eav7dF ... re=related

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: O noua "BOMBA" aruncata pe piata de Nicolaescu si ai lui !

Postby d'Arc » Sat Oct 25, 2008 9:54 pm

Stiu ca multora li se pare crud ce spun, dar am vazut pacienti terminali si crede-ma ca e mult mai gentle sa le cruti agonia si a lor si a familiei , decat sa-i lasi sa se chinuie si sa-i mai chinui si tu sarind pe ei cand nu e cazul si nu aduce niciun beneficiu nimanui.[/quote]

1. acest post miroase a invitatie la practica eutanasiei.
2. pentru DNR iti trebuie cadru legal, ceea ce la noi... mai greu
3. in tara exista un sistem hospice in dezvoltare - de mentionat cel de la brasov, plus medicii care urmeaza niste cursuri specializate pe ingrijire paliativa: de notat - pentru a sublinia stadiul incipient in care se afla acest sistem, o sa va spun ca in Bihor (nu stiu exact in celelalte judete) exista un singur medic oncolog scolit pe bune in domeniul paliatiei - Dr. Silviu Corbu.
4. este corect conform principiului "si boala/moartea are demnitatea ei" ca pacientul, sau cel mult apartinatorii, sa-si poata exprima optiunea in ce priveste locul unde doreste sa-si petreaca ultimele clipe dureroase ale parcursului bolii sale oncologice. Asta pentru ca platim in total 11% CAS luna de luna, din care 5% noi si 6% angajatorii, CAS nu acopera ingrijirile medicale in caz de accidente, deci ar fi om mai putin dotat intelectual sa spui ca nu ai bani pentru un pacient terminal cu cc bronhopulmonar de 36 de ani si 30 kg cu haine cu tot.
5. una peste alta, desi nu imi doresc oncologie la rez, trebuie sa spun ca oncologii sunt o categorie de medici implicati in n-spe mii de activitati pentru preventie in oncologie, sunt si consumati de fenomenul de burnout, hai sa-i mai facem sa se simta si killeri, incarcandu-le constiinta cu incalcarea "pe temei legal" a unui juramant pe care majoritatea dintre noi l-am depus cu drag, promitandu-ne noua insine ca-l vom respecta pana la capat.
6. OARE NU NE POATE SCAPA NIMENI DE ACEST OM CARE NU ARE ABSOLUT NICI IN CLIN NICI IN MANECA CU SISTEMUL MEDICAL????? (scuze pentru cacofonie, dar m-am ofticat rau de tot).

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: O noua "BOMBA" aruncata pe piata de Nicolaescu si ai lui !

Postby AvLee » Sat Oct 25, 2008 9:57 pm

De el scapam usor, ce lasa in urma e problema.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: O noua "BOMBA" aruncata pe piata de Nicolaescu si ai lui !

Postby danhia » Sat Oct 25, 2008 9:58 pm

@Im
Mda. Inteleg ce spui.
Desi spui tu ca v limbi straine, inainte de a vedea ce se poate face si dc ai cu , lumea trebuie sa stie ca exista solutii. Si cheia spre progres nu e ingropatul capului in nisip ci informatia.
Cred ca medicii tineri din Romania ar trebui sa renunte putin la atitudinea negativista si sa-l ia pe nu in brate , sa fie educati ca se poate si altfel si sa-si bata capul cu solutii adaptate. Orice reforma e dureroasa si implica multa munca , dar undeva se poate face ceva. Lucrurile se pot schimba daca stii ce vrei sa faci, daca vrei si daca crezi ca le poti schimba.
Daca ramanem la atitudinea ca la noi nu se poate apoi atunci o sa ne balacarim in continuare in acelasi sistem.

In plus medicii si pacientii nu sunt musai factor de decizie in ceea ce priveste managementul, iar ca sa devina factor de decizie trebuie sa vina cu argumente solide impotriva celor ce iau deciziile si trebuie sa vina macar cu idee de solutii.
Altfel poa' sa strige ei in pustiu asa pana o sa-i doara gura .
Red Apple

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Sat Oct 25, 2008 10:02 pm

Altceva doream sa spun.
Un medic cu burta plina, frigiderul plin, constiinta relaxata si mijloace colosale puse la dispozitie de sistem, se poate procupa se aspecte etice rafinate. Ceilalti se procupa de chestii mai rudimentare. Nu ai ce face, e o fatalitate. Tu tii discursuri din astea rezidentilor care a doua zi dupa salariu intra pe datorie (citat) sau marilor medici împrieteniti cu sistemul ? Crezi ca o sa schimbi ceva ? Lipsesc cu desavârsire factorii care fac posibila dezvoltarea îngrijirilor paliative din alte tari. Nu ai cu ce. Chiar daca tu ca individ sensibil ai dori sa practici la un nivel mai sus chestia în cauza, lipsesc mijloacele, politica, si nu în ultimul rând, te vor boxa colegii mai realisti.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: O noua "BOMBA" aruncata pe piata de Nicolaescu si ai lui !

Postby danhia » Sat Oct 25, 2008 10:11 pm

dr bang,
am citit si eu acum doi ani despre sistemul de ingrijire paliativa in ro. deci se poate.
Aducerea in discutie a fen de burn out nu=si are sensul in discutia de fata si cred ca un medic oncolog are ceva mai multa putere de judecata in ceea ce priveste DNR-ul si ingrijirea paliativa. cu alte cuvinte priveste moartea putin altfel fata de restul categ medicale de pe la noi. la fel si anestezistii.
Juramantul lui Hipocrate spune ca trbeuie sa provide care for patients , nu zice ca trebuie sa incerci sa salvezi nesalvabilul. Si mai zice primum non nocere - adica intre a da doze mari de mrophine care sa asigure un timp comfortabil unui pacient terminal si a ii intepa si a-l intuba si pune pe tot felul de medicamente care oricum nu vor salva nimic ba mai creeaza un plus de distres cred ca Hipocrate ar alege prima varianta.

DNR-ul se poate realiza , la fel ca orice alta lege si cadru legal se poate rezolva. Nu vad de ce e asa imposibil ca un medic - hai doi , sau hai o comisie sa stabileasca ca bolnavul respectiv nu e salvabil si e de ingrijire paliativa.
Ingrijirea paliativa este o ramura ce tine de medicina interna si cred ca orice medic ar trbeui sa fie familiarizat cu ea.
Se exclud chirurgii , evident. :roll:
Red Apple

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re:

Postby danhia » Sat Oct 25, 2008 10:18 pm

Im wrote:Altceva doream sa spun.
Un medic cu burta plina, frigiderul plin, constiinta relaxata si mijloace colosale puse la dispozitie de sistem, se poate procupa se aspecte etice rafinate. Ceilalti se procupa de chestii mai rudimentare. Nu ai ce face, e o fatalitate. Tu tii discursuri din astea rezidentilor care a doua zi dupa salariu intra pe datorie (citat) sau marilor medici împrieteniti cu sistemul ? Crezi ca o sa schimbi ceva ? Lipsesc cu desavârsire factorii care fac posibila dezvoltarea îngrijirilor paliative din alte tari. Nu ai cu ce. Chiar daca tu ca individ sensibil ai dori sa practici la un nivel mai sus chestia în cauza, lipsesc mijloacele, politica, si nu în ultimul rând, te vor boxa colegii mai realisti.



nu vrei sa te mai intorci, nu?

una peste alta cred ca rezidentii cu burta goala sar la discutii etice mai ceva ca astia care au ce. Pe principiul sarac dar mandru. Ceea ce apreciez, numai ca argumentele nu sunt reale si nici sustinute.
Doi- cred ca trebuie depasita putin faza in care nu poti practica medicina doar pt ca tu nu ai bani de chirie. Pentru ca in final tot te duci la spital, si tot iti faci treaba , chiar dc bombani salriul mizerabil Si daca tot esti acolo, nu vad de ce faptul ca nu ai bani de chirie trebuie sa-ti afecteze judecata medicala. Faptul ca nu ai bani nu te impiedica sa folosesti cunostintele acumulate in scoala si sa recunosti si sa tratezi bolile adecvat.
Cred ca un medic rezident stie sa prescrie morfina, si antiemetic, stie sa prescrie painkillers, si stie sa prescrie iv fluids daca e nevoie. Cred ca nu se impiedica pixul si nici nu amutesc in fata familiilor sau bolnavului sa explice ceea ce stiu si au invatat despre boala. Astea sunt niste basic-uri care nu au de-a face cu salariul.Desigur in conditiile incare respectivul medic este prezent in spital si nu e la un alt job, care sa-i plateasca chiria caz in care un alt rezident o sa fie acolo sau un alt medic.
Parerea mea e si daca faci medicina in Somalia ( canici acolo n-ai cu ce) cunostintele , inventivitatea si empatia se pot da unui bolnav , daca tot ai facut efortul sa platesti biletu de metrou pana la spital - nu vad de ce trebuie sa nu practici medicina adecvat.
Red Apple

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: O noua "BOMBA" aruncata pe piata de Nicolaescu si ai lui !

Postby AvLee » Sat Oct 25, 2008 10:38 pm

Pentru cei plecati in afara, un mic indiciu in favoarea a ce spunea IM despre universuri diferite.

In clipa de fata datorita negocierilor cu ministerul sanatatii importatorii si distribuitorii au sistat aprovizionarea cu o multime de medicamente.Ca sa va dau un exemplu azi vorbi cu o prietena farmacista care imi spusa ca in clipa de fata nu se mai gaseste insulina in farmacii si in curand nici macar in spitale. In conditile date noi ne apropiem de Somalia.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: O noua "BOMBA" aruncata pe piata de Nicolaescu si ai lui !

Postby danhia » Sat Oct 25, 2008 11:11 pm

trist. si atunci cand nu ai bani sa tratezi salvabilii de ce ti se pare ciudat ca se reprioritizeaza bugetul?
Red Apple

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: O noua "BOMBA" aruncata pe piata de Nicolaescu si ai lui !

Postby AvLee » Sat Oct 25, 2008 11:22 pm

danhia wrote:trist. si atunci cand nu ai bani sa tratezi salvabilii de ce ti se pare ciudat ca se reprioritizeaza bugetul?



Ce e cu adevarat trist e coruptia si incompetenta din acest minister. Ma refer la campanii antifumat care costa sume fabuloase , contracte preferentiale(cineva a postat un articol o sa incerc sa-l regasec) si tot felul de studii care iarasi manca cantitati uriase de bani. Iar akum se plang ca nu exista bani.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
dbc
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Wed Oct 15, 2008 1:11 pm

Re: O noua "BOMBA" aruncata pe piata de Nicolaescu si ai lui !

Postby dbc » Sat Oct 25, 2008 11:29 pm

Danhia, exista o diferenta mare intre realitatea sistemului medical romanesc si povestile tale insulare... pana una alta, aici timpul este mai ticalos si nu se intrevede prea curand posibilitatea ingrijirilor paliative la standardele reginei...

Eu inteleg menirea posturilor tale, care sunt constructive si aduc exemple dintr-un sistem evoluat, dar nu pot intelege tedinta lor de a fi critice la adresa celor ce ne faceam veacul pe aici... daca ai dat bir cu fugitii, ti-ai cam pierdut si dreptul de a ne critica. Daca doreai asa mult schimbarea, de ce nu ai ramas? Sau poate ai vrea sa te intorci si sa ne demonstrezi ca se poate?!?

User avatar
icerose
senior
senior
Posts: 119
Joined: Tue Sep 02, 2008 7:25 pm
Location: cluj

Re: O noua "BOMBA" aruncata pe piata de Nicolaescu si ai lui !

Postby icerose » Sat Oct 25, 2008 11:40 pm

in romania la ora asta cultura medicala este la pamant. iti vin pacienti care se trateaza cu ce le-a dat vecina, ce au auzit de la piata etc. de multe ori au impresia ca daca nu ai ce/ nu poti sa le mai faci ceva e doar o chestie de vointa personala a ta ca medic, nu a posibilitatilor reale de care dispui. o astfel de lege ar duce la lucruri de genul: sume enorme platite de pacient ca medicul x sa nu te declare terminal, sa te mai tina in spital fie ca e cazul fie ca nu. in plus trierea cazurilor, in cazul in care nu exista niste criterii extrem de clare si de fixe pentru toata lumea, care sa fie si verificate, asupra a ce consideram caz terminal si ce nu poate naste niste situatii aberante. desigur daca locuiesti intr-o tara civilizata asa ceva nu exista. acolo unde discuti de nursing, paleative care la domiciliu si altele. dar deocamdata noi ne scaldam in mocirla numita romania, si trebuie sa supravietuim unor indivizi care sub pretexe diferite incearca sa obtina cat mai multi bani pentru ei,sau electorat, etc. degeaba suntem noi tineri si avem idealuri inalte, cand ajungi sa practici o medcina apropiata celei de razboi ca alta solutie nu ai, intalnesti o alta realitate.
even if we can't afford, the sky is over...

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: O noua "BOMBA" aruncata pe piata de Nicolaescu si ai lui !

Postby danhia » Sat Oct 25, 2008 11:44 pm

exact.
se poate.
faptul ca am lucrat si eu in sistemul ala imi da dreptul sa critic. si am criticat toata incompetenta , prostia si cinismul asta de doi lei si inainte sa dau bir cu fugitii.
si da ma bucur si ma felicit ca sunt aici, ca am apucat sa vad ca se poate si altfel. mai bine.
si da , as vrea sa vad si eu pacientii romani ingrijiti la standardele astea , si traiesc in continuare cu speranta ca se va putea.
Red Apple

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: O noua "BOMBA" aruncata pe piata de Nicolaescu si ai lui !

Postby danhia » Sat Oct 25, 2008 11:47 pm

icerose wrote:in romania la ora asta cultura medicala este la pamant. iti vin pacienti care se trateaza cu ce le-a dat vecina, ce au auzit de la piata etc. de multe ori au impresia ca daca nu ai ce/ nu poti sa le mai faci ceva e doar o chestie de vointa personala a ta ca medic, nu a posibilitatilor reale de care dispui. o astfel de lege ar duce la lucruri de genul: sume enorme platite de pacient ca medicul x sa nu te declare terminal, sa te mai tina in spital fie ca e cazul fie ca nu. in plus trierea cazurilor, in cazul in care nu exista niste criterii extrem de clare si de fixe pentru toata lumea, care sa fie si verificate, asupra a ce consideram caz terminal si ce nu poate naste niste situatii aberante. desigur daca locuiesti intr-o tara civilizata asa ceva nu exista. acolo unde discuti de nursing, paleative care la domiciliu si altele. dar deocamdata noi ne scaldam in mocirla numita romania, si trebuie sa supravietuim unor indivizi care sub pretexe diferite incearca sa obtina cat mai multi bani pentru ei,sau electorat, etc. degeaba suntem noi tineri si avem idealuri inalte, cand ajungi sa practici o medcina apropiata celei de razboi ca alta solutie nu ai, intalnesti o alta realitate.


stai tu calma ca in medicina de razboi lasa muribunzii prizonieri.
Inteleg si stiu toate lipsurile astea. Dar in conditiile in care avem acuma din ce in ce mai multi medici de familie care nu au cabinete se creeaza premisele unei primary care de urgenta paliativa , care poate asigura asta la domiciliu.
daca nu ai morfina in spitale , nu ai la farmacie nu ai nici la domiciliu. deci daca pacientu e acasa sau la spital tot dracul ala e ca tot atata i se da.
Red Apple

User avatar
dbc
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Wed Oct 15, 2008 1:11 pm

Re: O noua "BOMBA" aruncata pe piata de Nicolaescu si ai lui !

Postby dbc » Sat Oct 25, 2008 11:59 pm

danhia wrote:exact.
se poate.
faptul ca am lucrat si eu in sistemul ala imi da dreptul sa critic. si am criticat toata incompetenta , prostia si cinismul asta de doi lei si inainte sa dau bir cu fugitii.
si da ma bucur si ma felicit ca sunt aici, ca am apucat sa vad ca se poate si altfel. mai bine.
si da , as vrea sa vad si eu pacientii romani ingrijiti la standardele astea , si traiesc in continuare cu speranta ca se va putea.


Sistemul il poti critica cat doresti, nu si pe noi, cei care "ne plangem si nu facem nimic"...

Be the change you want to see in the world! - Mahatma Gandhi
Tu ai ales o cale mai usoara, ceea ce nu de condamnat, dar nici nu ne critica pe noi, cei care inca ne luptam cu acest sistem...

User avatar
icerose
senior
senior
Posts: 119
Joined: Tue Sep 02, 2008 7:25 pm
Location: cluj

Re: O noua "BOMBA" aruncata pe piata de Nicolaescu si ai lui !

Postby icerose » Sun Oct 26, 2008 12:03 am

te invit sa ii explici ministrului economist aceasta premisa si avantajele ei. daca il convingi ai tot respectul meu.
even if we can't afford, the sky is over...

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: O noua "BOMBA" aruncata pe piata de Nicolaescu si ai lui !

Postby AvLee » Sun Oct 26, 2008 12:03 am

Noi iar deviem de la ideea originala. Problema nu e ca daca dahnia se intoarce sau nu, sau ce programe trebuie intreprinse.

Problema e simpla ce dracu facem cu idiotii de gen Nico care ne conduc.

O alta problema interesanta. Se pare ca datorita crizei economice mondiale cei plecati la munca in afara si nu ma refer la sezonieri ca capsunarii se intorc inapoi in tara. Vorbim de persoane care muncesc de ani de zile in afara, in special in constructii , si care se vad deodata fara locuri de munca. Pentru ca sa fim sinceri mai degraba il concendiezi pe Ion decat pe Juan sau Jean. La prima vedere acest aspect nu ar trebui sa afecteze clasa medicilor acestia find considerati niste specialisti de care e nevoie.

Problema se pune in modul urmator. Tinand cont ca nr de medicii/cap vita furajata este deja scazut ce te faci cu acest exces de populatie. Mai ales ca acesti oameni au fost obisnuiti la alte standarde , inclusiv in cel al servicilor medicale.

Hai sa va prezint cateva date , din documentarul de pe Antena 3 vineri ora 23.
Datorita faptului ca statul roman nu tine o evidenta a emigrantilor intorsi datele sunt luate din alte surse.

Madrid-20.000 romanii au solicitat ajutor de somaj.Acestia find persoane care au muncit anterior.

O statistica a companiilor de transport care arata ca numarul persoanelor care vin din tarile europene este mai mare decat ale celor care pleaca.

Banca Nationala a iregistrat o crestere cu 50% in acest an a banilor trimisi din afara de catre persoane fizice. Dar ca diferenta acesti nu mai sunt bani trimisi sa ajute ci mutarea completa a economiilor acelor persoane.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests