legat de PROTESTUL din Bucuresti (28 oct) Foarte important!

schimbarea schimbarii...
User avatar
dbc
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Wed Oct 15, 2008 1:11 pm

Re: legat de PROTESTUL din Bucuresti (28 oct) Foarte important!

Postby dbc » Sun Oct 26, 2008 1:41 pm

Locurile s-au publicat deja... http://www.rezidentiat2008.ro/

Noi, romanii, in general, ne multumim cu putin... ar merita sa facem protestul pentru transformarea posturilor in locuri. De altfel, voi ati zis ca "daca nu se suplimenteaza locurile cu minim 500, iesim in strada", la care multi dintre noi am raspuns "macar daca nu se suplimenteaza cu atat, sa se transforme posturile in locuri". Eu cred ca, desi ati obtinut o marire semnificativa, Nicolaescu tot v-a pacalit, cu toate ca este an electoral, cu toate ca mai este doar o luna pana la alegeri...

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: legat de PROTESTUL din Bucuresti (28 oct) Foarte important!

Postby swiss » Sun Oct 26, 2008 1:42 pm

iti dai seama ca cei care au fost la negocieri nu prea au ce cauta la protest?
ca practic noi am putut sa obtinem ceea ce ei oricum ne dadeau...numai ca a trebuit sa ne pierdem noi timpul...
protestul daca s-ar tine pentru locuri si pentru schimbarea datei ar fi un mare esec!
daca s-ar tine pentru dreptul de libera practica si salarii mai mari...atunci ar avea succes...adica ma refer la impactul media...cand am facut noi in cluj...mass media a minimalizat toata manifestatia la televizor...
asa ca aveti grija aia care iesiti in strada...daca tot va cereti drepturile:)

paulstraistaru wrote:Pai hai sa vedem... e incheiat capitolul 'rezidentiat 2008' sau nu?
Protestul de marti este comunicat la primarie, deci in principiu poate sa aiba loc. Luni este iar sedinta de 'aprobare', care de fapt nu inseamna aprobare, ci o discutie despre ce se intampla. Protestele astea se comunica, nu se cere aprobarea. Cica este un drept al cetatenilor sa faca proteste. Asa scrie in lege.

Acum eu intreb, mai este oportun sa-l facem? E bine ca pana la urma am obtinut ceva din toata treaba asta, si clar cei care au fost acolo si s-au implicat merita toata consideratia. E o mare realizare ca macar i-am facut sa ne bage in seama.

Pe de alta parte, daca ne uitam la situatia generala, tot urata e. Mai putin urata decat era initial, dar tot urata. Si in nici un caz sa nu spuna ca sunt aceleasi conditii ca in 2007; ca nu sunt. Tot ne freaca cu posturile la cucuietii si asa mai departe. Plus ca in afara de locuri si schimbarea datei, restul sunt doar promisiuni. Cine se tine de promisiunile alea?

Parerea mea personala e ca am putea sa facem in continuare protestul. Oricum in acordul care s-a semnat joi nu se spune nimic despe 'nu se mai face nici un protest'. Si cine stie ce surprize o sa avem cand or publica alocarea locurilor astora suplimentare.

In concluzie, ziceti si voi. Mai facem sau nu protestul?

User avatar
paulstraistaru
senior
senior
Posts: 100
Joined: Mon Oct 13, 2008 6:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: legat de PROTESTUL din Bucuresti (28 oct) Foarte important!

Postby paulstraistaru » Sun Oct 26, 2008 2:01 pm

N-am obtinut ceea ce 'oricum ne-ar fi dat', pentru ca daca nu faceam noi nimic, ei ne-ar fi dat un mare flit. Sa zicem ca am obtinut ceva ce puteau sa dea, da' nu voiau. Probabil trebuie sa cumpere si ei Logan-uri de 70.000 euro, nu?

Eu incep sa cred ca se poate si mai mult. Dupa prima suplimentare de 78, nu ma asteptam in nici un caz ca la urmatoarea negociere sa dea asa de mult. M-as fi asteptat la o cifra tot in jurul la 80.

Parerea mea e ca ministerul putea sa faca mai mult. Dar nu vrea.

sokie
junior
junior
Posts: 68
Joined: Tue Apr 08, 2008 5:43 pm
Location: Romania...

Re: legat de PROTESTUL din Bucuresti (28 oct) Foarte important!

Postby sokie » Sun Oct 26, 2008 2:08 pm

paulstraistaru wrote:N-am obtinut ceea ce 'oricum ne-ar fi dat', pentru ca daca nu faceam noi nimic, ei ne-ar fi dat un mare flit. Sa zicem ca am obtinut ceva ce puteau sa dea, da' nu voiau. Probabil trebuie sa cumpere si ei Logan-uri de 70.000 euro, nu?

Eu incep sa cred ca se poate si mai mult. Dupa prima suplimentare de 78, nu ma asteptam in nici un caz ca la urmatoarea negociere sa dea asa de mult. M-as fi asteptat la o cifra tot in jurul la 80.

Parerea mea e ca ministerul putea sa faca mai mult. Dar nu vrea.


de acord cu tine, paul :peace:
oricum, merita incercat, pentru ca nu prea se pierde mare lucru, poate niste timp(care, e adevarat, uneori e fff important)! ceea ce vreau sa spun e ca daca exista o sansa cat de mica sa mai obtinem ceva, ar trebui profitat de ea!
If you're going through hell, keep going!!

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: legat de PROTESTUL din Bucuresti (28 oct) Foarte important!

Postby swiss » Sun Oct 26, 2008 2:31 pm

shefu...mie imi zici? eu care am inceput asta?
dar am fost la "negocieri" si am vazut...
nu ne-a dat el 279 de locuri...ci Florian decanu de la umf bucuresti..care e "intamplator" seful Centrului de Perfectionare...
oricum toata treaba e si a fost politica...
ca sa vada lumea ca peneleuu le rezolva pe toate...
le-as da foc la toti...

paulstraistaru wrote:N-am obtinut ceea ce 'oricum ne-ar fi dat', pentru ca daca nu faceam noi nimic, ei ne-ar fi dat un mare flit. Sa zicem ca am obtinut ceva ce puteau sa dea, da' nu voiau. Probabil trebuie sa cumpere si ei Logan-uri de 70.000 euro, nu?

Eu incep sa cred ca se poate si mai mult. Dupa prima suplimentare de 78, nu ma asteptam in nici un caz ca la urmatoarea negociere sa dea asa de mult. M-as fi asteptat la o cifra tot in jurul la 80.

Parerea mea e ca ministerul putea sa faca mai mult. Dar nu vrea.

User avatar
paulstraistaru
senior
senior
Posts: 100
Joined: Mon Oct 13, 2008 6:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: legat de PROTESTUL din Bucuresti (28 oct) Foarte important!

Postby paulstraistaru » Sun Oct 26, 2008 3:14 pm

LOL.

Pai deocamdata peneleu' a rezolvat un @&#*%. Imi imaginez ca nu ministrul personal a dat locurile alea, ca nu cred ca sta el sa urmareasca fix rezidentiatul nostru. E clar ca astia se bat si pe politica, da' sa ma lase drq in pace cu politica lor. Sa faca politica cu altceva, nu cu rezidentiatul nostru.

O sa mergem marti la protest, sper sa vina cat mai multa lume. Din punctul meu de vedere, e bine ce au dat pana acum, e clar un progres, dar nu e suficient. E doar un inceput promitator.


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests