REZIDENTIATUL, CEL MAI CORECT CONCURS MEDICAL ?

schimbarea schimbarii...

Se fac aranjamente la REZIDENTIAT?

Poll ended at Sat Nov 22, 2008 10:25 pm

DA, CU FOARTE MULTI BANI
7
6%
DA, CU FOARTE MULTE CUNOSTINTE SUS-PUSE
21
18%
DA, CU MULTI BANI + CUNOSTINTE
52
45%
NU CRED CA SE POATE, DAR NU SUNT CONVINS 100%
33
29%
SUNT CONVINS CA NU SE POATE FACE CEVA ILEGAL
2
2%
 
Total votes: 115

ceacky2
senior
senior
Posts: 223
Joined: Sun Sep 28, 2008 12:16 am

Re: REZIDENTIATUL, CEL MAI CORECT CONCURS MEDICAL ?

Postby ceacky2 » Fri Oct 24, 2008 1:32 am

kooksee wrote:ciaki e caz scoala.


ok, te inteleg, esti obosit si prost...vroiai sa scrii Socola probabil [ca altfel nu vad CE SCOALA ar fii], locul in care ai copilarit, crescut si unde din prea multa dragoste, ai decis sa si ramai pe viata...
crede'ma, ca nu sunt un atarnache ca tine , sa ma multumesc cu epifiza de la os... am ce face si daca nu iau rezi!!! ca vad ca bati apa in piua ca as lua MF sau alte mizerii (asa le vad eu, no offense).
tu confuzi paranoia cu realismul...asta pt ca daca vine maine unu si'ti da ***** cu lingura tu il halesti pe tot fara ezitare, pt ca tu crezi in onestitatea tuturor, ok, e bine asa, esti un om bun, dar vezi ca lasi dara ...
APA TRECE, BIVOLII RAMAN!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: REZIDENTIATUL, CEL MAI CORECT CONCURS MEDICAL ?

Postby Chingachgook » Fri Oct 24, 2008 1:35 am

eu nu am votat pt ca nu e relevant.

vreau sa vad unu care a fost la teleconferinta si crede ca se fura locuri.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
helios
senior
senior
Posts: 418
Joined: Mon Mar 24, 2008 6:05 pm

Re: REZIDENTIATUL, CEL MAI CORECT CONCURS MEDICAL ?

Postby helios » Fri Oct 24, 2008 1:35 am

Ceacki, as mai fi pus o varianta la pollul asta
"DA, SE POATE, CU BANI SI CUNOSTINE, DA CINE E PROST SA ARUNCE 15000 DE EURO ?"
"E nevoie de 46 de muşchi ca să te încrunţi la cineva, insa doar de 4 pentru a-i trage un pumn în faţă. Hai sa nu-i deranjam pe aia 46 pentru un fleac"

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: REZIDENTIATUL, CEL MAI CORECT CONCURS MEDICAL ?

Postby AvLee » Fri Oct 24, 2008 8:17 am

Hai sa va zic un scenariu si sa va dati cu parerea daca e posibil sau nu.

Eu sa zicem ca am vrut toata viata sa fac Chirurgie , iar la repartitie numai este nici un loc pe chirugie in Craiova si doar unul la Iasi. Eu dorind sa-mi urmez visul aleg chirurgie Iasi, ies superfericit din sala si sun pe tata sa-i spun, ma tata luai chirurgie la Iasi.Tata imi zice ma fiule daca tu crezi ca poti sa te intreti la Iasi doar din salariul de rezidentiat bine, o sa incerc sa te ajut si eu kum pot dar cu prea mult nu pot.Demoralizat ma intorc inapoi in sala ma uit la ce locuri mai sunt libere in Craiova , ma duc la comisie si spun ca renunt la locul de la Iasi si aleg sa zicem pediatrie craiova. Akum locul ala de chirurgie Iasi trebuie in teorie reintrodus in concurs, si Craiova trimite datele la Bucuresti. Akum hai sa zicem ca din motive tehnice gen nu e monitor la Iasi , se anunta incet , apare un lag in transmiterea informatiei un NOROCOS prinde chirurgie Iasi desi toti stiu ca locul ala a disparut cu 100 de pozitii in urma.Si poate acel Norocos a primit un sms care il anunta din timp despre reintroducerea acelui loc, cand restul salii habar nu avea.

In general cei care se razgandesc sunt relativi putini dar akum cand va fi nebunia cu post vor exista multe asemenea cazuri.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

atitaci
junior
junior
Posts: 25
Joined: Wed Oct 01, 2008 10:28 am

Re: REZIDENTIATUL, CEL MAI CORECT CONCURS MEDICAL ?

Postby atitaci » Fri Oct 24, 2008 8:41 am

Atata timp cat intrebarile sunt alese inainte de examen si sunt si tiparite in mii de exemplare, sunt manevrate de cateva persoane, sunt convinsa ca se scurg ceva informatii. Ar fi de ajuns sa se tipareasca un exemplar in plus si cred ca nu ar fi atat de greu.Anul trecut am fost sokata cum un fost coleg de facultate care trecu prin ea cu prea putin efort intelectual a reusit sa ia examenul. Dar tatal e medic (cred ca chirurg) in strainatate.

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: REZIDENTIATUL, CEL MAI CORECT CONCURS MEDICAL ?

Postby dr_dr » Fri Oct 24, 2008 9:15 am

AvLee wrote:Hai sa va zic un scenariu si sa va dati cu parerea daca e posibil sau nu.

Eu sa zicem ca am vrut toata viata sa fac Chirurgie , iar la repartitie numai este nici un loc pe chirugie in Craiova si doar unul la Iasi. Eu dorind sa-mi urmez visul aleg chirurgie Iasi, ies superfericit din sala si sun pe tata sa-i spun, ma tata luai chirurgie la Iasi.Tata imi zice ma fiule daca tu crezi ca poti sa te intreti la Iasi doar din salariul de rezidentiat bine, o sa incerc sa te ajut si eu kum pot dar cu prea mult nu pot.Demoralizat ma intorc inapoi in sala ma uit la ce locuri mai sunt libere in Craiova , ma duc la comisie si spun ca renunt la locul de la Iasi si aleg sa zicem pediatrie craiova. Akum locul ala de chirurgie Iasi trebuie in teorie reintrodus in concurs, si Craiova trimite datele la Bucuresti. Akum hai sa zicem ca din motive tehnice gen nu e monitor la Iasi , se anunta incet , apare un lag in transmiterea informatiei un NOROCOS prinde chirurgie Iasi desi toti stiu ca locul ala a disparut cu 100 de pozitii in urma.Si poate acel Norocos a primit un sms care il anunta din timp despre reintroducerea acelui loc, cand restul salii habar nu avea.

In general cei care se razgandesc sunt relativi putini dar akum cand va fi nebunia cu post vor exista multe asemenea cazuri.


Avlee cu tot respectul pe care ti-l port aci trebe sa te contrazic.Am fost de 2 ori la repartitii odata cu fratele meu si odata cu un var(e drept pe stoma).In mare ai dreptate dar exista o exceptie.Daca mai exista un singur loc de chirurgie la iasi nu mai puteai sa faci schimb odata ce l-ai ales.Trebuie sa mai existe macar un loc disponibil atunci cand vrei sa schimbi.Deci minim 2 cu al tau.

Si eu cred ca se pot aranja chestii.De ex cand a dat fratele meu surpriza...la corectare la o tipa nr de concurs nu batea cu numele..... :shock: Toata lumea afara din sala...Unde credeti ca s-a luat punctajul cel mai mare.... :D .Cu bani multi...si pile se poate aranja ...suntem in secolul XXI ce draq
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: REZIDENTIATUL, CEL MAI CORECT CONCURS MEDICAL ?

Postby AvLee » Fri Oct 24, 2008 9:21 am

Bun deci trebuie sa ma ifie cel putin inca 1 loc, dar asta nu inseamna ca prin metoda asta nu se poate "rataci" un loc. Nu ma refer la nivel central , ci in sala respectiva.In lipsa monitorului acest lucru se poate intampla relativ usor.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: REZIDENTIATUL, CEL MAI CORECT CONCURS MEDICAL ?

Postby dr_dr » Fri Oct 24, 2008 9:24 am

AvLee wrote:Bun deci trebuie sa mai cel putin inca 1 loc, dar asta nu inseamna ca prin metoda asta nu se poate "rataci" un loc. Nu ma refer la nivel central , ci in sala respectiva.In lipsa monitorului acest lucru se poate intampla relativ usor.

Sincer nu neg ca nu se poate ..... :devil:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: REZIDENTIATUL, CEL MAI CORECT CONCURS MEDICAL ?

Postby AvLee » Fri Oct 24, 2008 9:26 am

dr_dr wrote:
AvLee wrote:Bun deci trebuie sa mai cel putin inca 1 loc, dar asta nu inseamna ca prin metoda asta nu se poate "rataci" un loc. Nu ma refer la nivel central , ci in sala respectiva.In lipsa monitorului acest lucru se poate intampla relativ usor.

Sincer nu neg ca nu se poate ..... :devil:


Nici eu nu zic doamne fereste ca se face asa ceva :green: Era doar o teorie :devil: :devil:
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: REZIDENTIATUL, CEL MAI CORECT CONCURS MEDICAL ?

Postby AvLee » Fri Oct 24, 2008 9:28 am

Iar kookse in condintile in care nu exista acel monitor un insotitor e al dracului de util, in condintile in care trebuie sa stai cu urechile ciulite 10 ore si sa bifezi pe foaie.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: REZIDENTIATUL, CEL MAI CORECT CONCURS MEDICAL ?

Postby dr_dr » Fri Oct 24, 2008 9:29 am

Ti-am zis cum a fost la fratele meu.Defapt ce l-a frapat pe el a fost degajarea celui care a luat puncatajul ala huge.Cica in timpul ex...citea grila si pune direct bulinutzele..... :shock: Sa fii chiar asa sigur pe tine e un lucru mare...Si sa si termini cam cu o ora inaintea celorlalti la fel... :shock:
Dar hai sa nu fim rai... :devil:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: REZIDENTIATUL, CEL MAI CORECT CONCURS MEDICAL ?

Postby AvLee » Fri Oct 24, 2008 9:35 am

dr_dr wrote:Ti-am zis cum a fost la fratele meu.Defapt ce l-a frapat pe el a fost degajarea celui care a luat puncatajul ala huge.Cica in timpul ex...citea grila si pune direct bulinutzele..... :shock: Sa fii chiar asa sigur pe tine e un lucru mare...Si sa si termini cam cu o ora inaintea celorlalti la fel... :shock:
Dar hai sa nu fim rai... :devil:


O fi fost omul vreun geniu sau cyborg cu harddisk in loc de creier.Deci da sa nu fim rai :devil:
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

ceacky2
senior
senior
Posts: 223
Joined: Sun Sep 28, 2008 12:16 am

Re: REZIDENTIATUL, CEL MAI CORECT CONCURS MEDICAL ?

Postby ceacky2 » Fri Oct 24, 2008 10:06 am

Doamneee oameni buni, cum sa vorbiti asa? sunt socat:O... Dumnezeu sa va ierte pentru neincrederea voastra in cei care organizeaza rezidentiatul, soborul de preoti care au facut juramant de neprihanire... eu cred ca acei oameni care organizeaza concursul si fac intrebarile sunt prea cinstiti ca sa se preteze la asa ceva .... [imi cer scuze pt cei carora le'am provocat crize de ras =))), dar era prea buna asta cu onestitatea ca sa nu o impartasesc]
APA TRECE, BIVOLII RAMAN!

mc00000
junior
junior
Posts: 74
Joined: Fri Sep 12, 2008 3:05 pm

Re: REZIDENTIATUL, CEL MAI CORECT CONCURS MEDICAL ?

Postby mc00000 » Fri Oct 24, 2008 10:15 am

pentru cei care inca mai au incredere in corectitudinea repartizarii locurilor am o singura intrebare........
De ce credeti ca nu au fost in stare sa implementeze un program pc astfel incat in fiecare centru sa se poata proiecta si sa se stie exact ce s-a luat si ce a mai ramas ca sa nu ne mai apuce pe toti paranoia si sa aberam acum :what:
bafta la tocit ca mai e putin!!!

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: REZIDENTIATUL, CEL MAI CORECT CONCURS MEDICAL ?

Postby AvLee » Fri Oct 24, 2008 10:33 am

mc00000 wrote:pentru cei care inca mai au incredere in corectitudinea repartizarii locurilor am o singura intrebare........
De ce credeti ca nu au fost in stare sa implementeze un program pc astfel incat in fiecare centru sa se poata proiecta si sa se stie exact ce s-a luat si ce a mai ramas ca sa nu ne mai apuce pe toti paranoia si sa aberam acum :what:
bafta la tocit ca mai e putin!!!


Nu e bani domnule, programele alea sunt scumpe :D
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: REZIDENTIATUL, CEL MAI CORECT CONCURS MEDICAL ?

Postby cog1983 » Fri Oct 24, 2008 10:34 am

AvLee wrote:
mc00000 wrote:pentru cei care inca mai au incredere in corectitudinea repartizarii locurilor am o singura intrebare........
De ce credeti ca nu au fost in stare sa implementeze un program pc astfel incat in fiecare centru sa se poata proiecta si sa se stie exact ce s-a luat si ce a mai ramas ca sa nu ne mai apuce pe toti paranoia si sa aberam acum :what:
bafta la tocit ca mai e putin!!!


Nu e bani domnule, programele alea sunt scumpe :D

Il fac eu pe gratis!
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

mc00000
junior
junior
Posts: 74
Joined: Fri Sep 12, 2008 3:05 pm

Re: REZIDENTIATUL, CEL MAI CORECT CONCURS MEDICAL ?

Postby mc00000 » Fri Oct 24, 2008 10:38 am

cog1983 wrote:Il fac eu pe gratis!


si io

garantez ca dc vin cu el facut cu leptopu si cu proiector ''tantile" alea de la dsp o sa se crizeze ca nu e voie ca nu se poate asa ceva :respect:

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Re: REZIDENTIATUL, CEL MAI CORECT CONCURS MEDICAL ?

Postby andrita » Fri Oct 24, 2008 11:22 am

anul trecut la repartitie cineva din sala a vrut specialitatea x in orashul y.de la buc i s a zis ca nu mai este loc pe spec x in orasul y.multi din sala care rotocolarisera au zis ca mei e loc x in orash y.buc nu si nu.pana la urma saracul om si a luat alta specialitate.
alt caz.o colega vroia epidemio(nu stiu de ce tine ea asa mult) sau neonat.va datzi seama ca a stat cu ochii lipiti de cele doua spec.i a venit randul....nu mai erau neonat.si ea avea pe foaie inca 2 locuri libere.nu unul...ci doua.
si ex pot continua.
e f posibil ceea ce a zis avlee.
se evapora ma,de la caldura.
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: REZIDENTIATUL, CEL MAI CORECT CONCURS MEDICAL ?

Postby AvLee » Fri Oct 24, 2008 11:23 am

Pai da dar trebuie sa oferiti si partea de sincronizare , linia care trebuie sa fie sigura ..........
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

s_madalin
junior
junior
Posts: 37
Joined: Wed Sep 21, 2005 11:31 pm

Re: REZIDENTIATUL, CEL MAI CORECT CONCURS MEDICAL ?

Postby s_madalin » Fri Oct 24, 2008 11:31 am

rezidentiatul se aranjeaza, sau ma rog s-a aranjat; acum nu mai stiu exact cati ani, i-au prins cu subiecte rasuflate iar aia (comisia) decat ca nu s-au tarat in genunchi sa nu ii aresteze...

dar intr-adevar, acum a devenit foarte greu sa faci asta ... nu te mai apropii asa usor... si in plus a devenit mult mai usor sa suntezi rezidentiatul... preparatori... etc.

cat despre alegerea locurilor e mare abrambureala... nu se fura in ziua respectiva dar dupa aceea te mai trezesti cu vreunu care isi schimba subit specialitatea pe ceva ce nu mai avea cum sa isi aleaga la repartitie... dar la fel mentionez ca e foarte greu...

concluzionand, conteaza prea putin daca se aranjeaza sau nu atata timp cat nu cred ca o mai fac 10 insi din toti cei 4000 si ceva... nu credeti?
i-m eu

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: REZIDENTIATUL, CEL MAI CORECT CONCURS MEDICAL ?

Postby AvLee » Fri Oct 24, 2008 11:31 am

mc00000 wrote:
cog1983 wrote:Il fac eu pe gratis!


si io

garantez ca dc vin cu el facut cu leptopu si cu proiector ''tantile" alea de la dsp o sa se crizeze ca nu e voie ca nu se poate asa ceva :respect:


Tu vorbesti de lucruri sfinte aici. Sa vi cu laptopul tau smenuit... :devil: :devil: :devil:

Tu nu intelegi ca la Craiova li s-au stricat boxele si au stat 3-4 ore in conditile in care se rugau oamenii de ei ca aduc ei boxe de acasa. Si ei nu si nu ca nu e regulamentar, daca boxele sunt smenuite.............. :help: :help: :help:
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

s_madalin
junior
junior
Posts: 37
Joined: Wed Sep 21, 2005 11:31 pm

Re: REZIDENTIATUL, CEL MAI CORECT CONCURS MEDICAL ?

Postby s_madalin » Fri Oct 24, 2008 11:50 am

AvLee wrote:
mc00000 wrote:
cog1983 wrote:Il fac eu pe gratis!


si io

garantez ca dc vin cu el facut cu leptopu si cu proiector ''tantile" alea de la dsp o sa se crizeze ca nu e voie ca nu se poate asa ceva :respect:


Tu vorbesti de lucruri sfinte aici. Sa vi cu laptopul tau smenuit... :devil: :devil: :devil:

Tu nu intelegi ca la Craiova li s-au stricat boxele si au stat 3-4 ore in conditile in care se rugau oamenii de ei ca aduc ei boxe de acasa. Si ei nu si nu ca nu e regulamentar, daca boxele sunt smenuite.............. :help: :help: :help:


pai cine mai AvLee... nenea ala prost si gras pe care il convinsesera aia de la Bucuresti sa facem prin telefonul lui mobil si sa ne spuna el ce si cum? astia de la asp de aici sunt chiar nebuni... serios...
de fapt asta este vestitul concurs de rezidentiat pentru care ne zbatem ca pestii pe :help: :help: uscat... :help: :help:
i-m eu

ceacky2
senior
senior
Posts: 223
Joined: Sun Sep 28, 2008 12:16 am

Re: REZIDENTIATUL, CEL MAI CORECT CONCURS MEDICAL ?

Postby ceacky2 » Fri Oct 24, 2008 11:51 am

s_madalin wrote:
concluzionand, conteaza prea putin daca se aranjeaza sau nu atata timp cat nu cred ca o mai fac 10 insi din toti cei 4000 si ceva... nu credeti?

BA CONTEAZA si daca o face 1, adica 4000 is niste papagali si niste prosti si se trezeste unu' poponetz fiu' lu tata lu' rezidentiatu' care e prost de'i pica matreata in gura, sa fie el ce vrea el, in timp ce restu' invata de ii ia dracu'...si apoi mai si vine la vreun coleg si arogant ii arata ce a realizat...daca e lege e pt toti [rasete, va rog =))]
APA TRECE, BIVOLII RAMAN!

mc00000
junior
junior
Posts: 74
Joined: Fri Sep 12, 2008 3:05 pm

Re: REZIDENTIATUL, CEL MAI CORECT CONCURS MEDICAL ?

Postby mc00000 » Fri Oct 24, 2008 11:53 am

AvLee wrote:
Tu vorbesti de lucruri sfinte aici. Sa vi cu laptopul tau smenuit... :devil: :devil: :devil:

Tu nu intelegi ca la Craiova li s-au stricat boxele si au stat 3-4 ore in conditile in care se rugau oamenii de ei ca aduc ei boxe de acasa. Si ei nu si nu ca nu e regulamentar, daca boxele sunt smenuite.............. :help: :help: :help:

te inteleg perfect. am fost si eu anul trecut cand se facea repartitia si am vazut ce bombe de femei erau la ''pupitru''

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: REZIDENTIATUL, CEL MAI CORECT CONCURS MEDICAL ?

Postby Chingachgook » Fri Oct 24, 2008 11:57 am

mc00000 wrote:pentru cei care inca mai au incredere in corectitudinea repartizarii locurilor am o singura intrebare........
De ce credeti ca nu au fost in stare sa implementeze un program pc astfel incat in fiecare centru sa se poata proiecta si sa se stie exact ce s-a luat si ce a mai ramas ca sa nu ne mai apuce pe toti paranoia si sa aberam acum :what:
bafta la tocit ca mai e putin!!!



pntru ca sunt incapabili.

avlee ce zici tu acolo desi nu e probabil, e o eroare tehnica. lag, nu a vazut etc.
nu ca se aranjeaza.mai sunt niste doamne care scriu pe liste, semnezi pt fiecare loc, etc
birocratia cate e de stufoasa are si avantajul ca nu poti sa scoti sa locuri din varful pixului.
ar trebui o complicitate cu toti aia de acolo. si nu sunt putini.
dar ce sa ii explici lui ciaki din astea....
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

ceacky2
senior
senior
Posts: 223
Joined: Sun Sep 28, 2008 12:16 am

Re: REZIDENTIATUL, CEL MAI CORECT CONCURS MEDICAL ?

Postby ceacky2 » Fri Oct 24, 2008 12:02 pm

kooksee wrote:dar ce sa ii explici lui ciaki din astea....

tu nu poti da explicatii decat, eventual legate de imbecilitatea in stare nativa...
in afara de faptul ca esti mai insipid ca apa si din lipsa de ocupatie (raspunzi la TOPICURI CRETINE, cum tocmai tu le catalogai) vad ca la orice POST te iei de mine...acum eu te si inteleg, ca asa am auzit eu ca de unde nu e nici Dumnezeu nu cere
APA TRECE, BIVOLII RAMAN!

User avatar
lanaiba
senior
senior
Posts: 195
Joined: Fri Oct 03, 2008 10:53 am

Re: REZIDENTIATUL, CEL MAI CORECT CONCURS MEDICAL ?

Postby lanaiba » Fri Oct 24, 2008 12:12 pm

1. se poate cu bani, cunostinte...etc, inainte de rez dar greu.

2. cel mai usor dar tot cu bani, cunostinte....dupa rezi prin transfer de pe o spec pe alta, doar sa ai punctaj de intrare in rez, pe specialitate, oricare ar fi aia.

in rest cu lipsa locurilor la repartitie, la ce abrambureala e acum cu medicale si chir la un loc se poate sa se greseasca chiar si neintentionat.
Muntele formeaza omul si marea formeaza sufletul

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: REZIDENTIATUL, CEL MAI CORECT CONCURS MEDICAL ?

Postby AvLee » Fri Oct 24, 2008 12:14 pm

kooksee wrote:
mc00000 wrote:pentru cei care inca mai au incredere in corectitudinea repartizarii locurilor am o singura intrebare........
De ce credeti ca nu au fost in stare sa implementeze un program pc astfel incat in fiecare centru sa se poata proiecta si sa se stie exact ce s-a luat si ce a mai ramas ca sa nu ne mai apuce pe toti paranoia si sa aberam acum :what:
bafta la tocit ca mai e putin!!!



pntru ca sunt incapabili.

avlee ce zici tu acolo desi nu e probabil, e o eroare tehnica. lag, nu a vazut etc.
nu ca se aranjeaza.mai sunt niste doamne care scriu pe liste, semnezi pt fiecare loc, etc
birocratia cate e de stufoasa are si avantajul ca nu poti sa scoti sa locuri din varful pixului.
ar trebui o complicitate cu toti aia de acolo. si nu sunt putini.
dar ce sa ii explici lui ciaki din astea....



kooksee nu vb nimeni de o stabilire a priori a x loc pentru y candidat. Nu se scoate nici un loc din pix. Hai mai bine sa zicem ca se poate oferi in mod voluntar un usor avantaj anumitor candidati pe fondul unei erori tehnice. E bine asa? Improbabil dar posibil ok?
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: REZIDENTIATUL, CEL MAI CORECT CONCURS MEDICAL ?

Postby Chingachgook » Fri Oct 24, 2008 12:22 pm

adica?
cum se poate intampla asta?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

s_madalin
junior
junior
Posts: 37
Joined: Wed Sep 21, 2005 11:31 pm

Re: REZIDENTIATUL, CEL MAI CORECT CONCURS MEDICAL ?

Postby s_madalin » Fri Oct 24, 2008 12:34 pm

ceacky1 wrote:
s_madalin wrote:
concluzionand, conteaza prea putin daca se aranjeaza sau nu atata timp cat nu cred ca o mai fac 10 insi din toti cei 4000 si ceva... nu credeti?

BA CONTEAZA si daca o face 1, adica 4000 is niste papagali si niste prosti si se trezeste unu' poponetz fiu' lu tata lu' rezidentiatu' care e prost de'i pica matreata in gura, sa fie el ce vrea el, in timp ce restu' invata de ii ia dracu'...si apoi mai si vine la vreun coleg si arogant ii arata ce a realizat...daca e lege e pt toti [rasete, va rog =))]


dap... poate ai si tu dreptate...
:( :peace: :?:
i-m eu

hauziran
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Fri Oct 17, 2008 8:28 pm

Re: REZIDENTIATUL, CEL MAI CORECT CONCURS MEDICAL ?

Postby hauziran » Fri Oct 24, 2008 1:15 pm

te cred,nici un examen nu e de neinvins prin alte forte.eu ma gandeam la recorectari ca se face treaba.nu stiu cum se desfasoara.in fine. eu zic ca e destul de evident ca se pot face miscari.acuma cum zicea cineva ca 10 din 4000 fac asta e prea putin.adik examenul in opinia mea e cel mai corect care s-ar putea da.nu vad alta varianta mai buna.inainte erau preparatoriatele.mina de aur.nici acuma n au disparut. :x

s_madalin
junior
junior
Posts: 37
Joined: Wed Sep 21, 2005 11:31 pm

Re: REZIDENTIATUL, CEL MAI CORECT CONCURS MEDICAL ?

Postby s_madalin » Fri Oct 24, 2008 11:47 pm

hauziran wrote:te cred,nici un examen nu e de neinvins prin alte forte.eu ma gandeam la recorectari ca se face treaba.nu stiu cum se desfasoara.in fine. eu zic ca e destul de evident ca se pot face miscari.acuma cum zicea cineva ca 10 din 4000 fac asta e prea putin.adik examenul in opinia mea e cel mai corect care s-ar putea da.nu vad alta varianta mai buna.inainte erau preparatoriatele.mina de aur.nici acuma n au disparut. :x


eu zic sa privesti mai mult decat atat... exista mai multe variante... s-a mai discutat asta pe aici...
concursul e corect doar pentru a departaja concurentii... in rest nu prea are de-a face cu medicina...
parerea mea...
i-m eu


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests