amanarea rezidentiatului!

schimbarea schimbarii...

amanare 16 noiembrie vs 7 decembrie

16 noiembrie
87
40%
7 decembrie
130
60%
 
Total votes: 217

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: amanarea rezidentiatului!

Postby AvLee » Sun Oct 19, 2008 7:30 pm

tmalexandra wrote:Mai este o nuanta...Ministrul a refuzat sa isi asume responsabilitatea pentru mutarea rez-ului (nu noi trebuia sa schimbam ...noi am propus ca reprezentanti), in schimb ne-a obligat pe noi sa ne asumam aceasta raspundere(nu noi eram cei care faceau modificarea ci Ministerul, noi o ceream doar)!!!


:D trucuri de vulpe batrana
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

synth3s1s
Posts: 4
Joined: Sun Oct 19, 2008 5:21 pm

Re: amanarea rezidentiatului!

Postby synth3s1s » Sun Oct 19, 2008 7:37 pm

in schimb ne-a obligat pe noi sa ne asumam aceasta raspundere

au facut-o in ideea sa mai castige timp.
din acelasi motiv s-a anuntat atat de tarziu locurile si p(r)osturile. ca sa nu avem timp sa reactionam.
ca sa ne trezim in fata faptului implinit si sa ne bage pe gat ce vor.
pe de alta parte, daca examenul pica inainte de alegeri, probabil ca MSP spera sa nu-i mai bruiem si sa le stricam imaginea politica la momentul-cheie pt ei...

rezi2008
Posts: 1
Joined: Sun Oct 19, 2008 7:03 pm

Re: amanarea rezidentiatului!

Postby rezi2008 » Sun Oct 19, 2008 7:42 pm

Nu stiu eu cat de relevant e polul asta.

Am votat de 10 ori pentru 7 decembrie folosind tot atatea conturi :devil: Sa mai votez ?

Deci .. am dovedit ca, eu am puterea a 10 absolventi. :)

In orice caz, optiunea care este exprimata prin acest forum nu poate reflecta realitatea.

A fost cineva care zicea mai sus ca la cj situatia e invers. Ceva nu e bine :allright: Probabil ca voturile de 7 Dec ar trebui impartile la 10 :D

Asta a fost pentru a va arata ca nu e neaparat adevarat ce e aici, si ca o amanare, e o responsabilitate mare pentru cei ce decid asta.

Mai bine invatati si nu tot votati ceva ce, nu se stie cat e de concludent.

Spor.. la chin..

PS: nici nu trebuie sa fii absolvent de medicina ca sa poti vota in pol? Oare sa ma duc pana la vecin sa ii spun si lui sa voteze.. ce are chef? In orice ce caz nu ii pot impune votul , pentru ca TRAIM INTR-O TARA DEMOCRATICA :peace:

User avatar
helios
senior
senior
Posts: 418
Joined: Mon Mar 24, 2008 6:05 pm

Re: amanarea rezidentiatului!

Postby helios » Sun Oct 19, 2008 7:44 pm

eu sincer cred ca ai votat de 10 ori 16 noiembrie. :D Am un al 6-lea simt
"E nevoie de 46 de muşchi ca să te încrunţi la cineva, insa doar de 4 pentru a-i trage un pumn în faţă. Hai sa nu-i deranjam pe aia 46 pentru un fleac"

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: amanarea rezidentiatului!

Postby AvLee » Sun Oct 19, 2008 7:45 pm

A facut-o la intimidare pentru ca stia ca chiar cu avocat langa voi nu sunteti destul de versati in a negocia.

Orikum ca sa-mi raspund la propria intrebare legata de datul in judecata. De vreme ce ministrul a cerut ca viitori reprezentanti sa fie acreditati ca reprezentanti de catre una din organizatiile deja constituie, singurele care reprezinta studentii medicinisti din cate stiu sunt SSM-urile, dispare orice posibilitate ca voi individual sa fiti actionati in instanta. Orice semnatura veti depune o veti face ca delegati ale acelei organizatii, deci orice presupusa dare in judecata va fi intentata organizatiei si nu voua.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: amanarea rezidentiatului!

Postby Chingachgook » Sun Oct 19, 2008 9:14 pm

tudorh83 wrote:oricat am amana rezidentiatu tot intre noi cuncuram daca nu dau locuri...si speranta ca depasim pe altii si le luam locu ..ca la asta se reduce...nu stiu cat de adevarata e....mai invatam TOTI inca 3 sapt nu e amanare preferentiala....si cam cum speram sa depasim pana in decembrie pe altii cam asa se poate sa ne depaseasca si altii care is in spate pana atunci si atunci sa luam loc mai mic decat daca am da mai repede....da no daca se amana atunci poate o sa luam MF cu 850 de puncte:D......asa ca hai sa nu ne mai mancam intre noi pt un loc ci sa obtinem mai multe abia asa ne cresc sansele reale sa prindem ceva



luati bai si invatati de la unu din generatie cu voi cum e cu amanarea
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: amanarea rezidentiatului!

Postby swiss » Mon Oct 20, 2008 4:00 am

AvLee wrote:A facut-o la intimidare pentru ca stia ca chiar cu avocat langa voi nu sunteti destul de versati in a negocia.

Orikum ca sa-mi raspund la propria intrebare legata de datul in judecata. De vreme ce ministrul a cerut ca viitori reprezentanti sa fie acreditati ca reprezentanti de catre una din organizatiile deja constituie, singurele care reprezinta studentii medicinisti din cate stiu sunt SSM-urile, dispare orice posibilitate ca voi individual sa fiti actionati in instanta. Orice semnatura veti depune o veti face ca delegati ale acelei organizatii, deci orice presupusa dare in judecata va fi intentata organizatiei si nu voua.

nu pentru ca nu aveau toti delegarea respectiva cu acte si cu stampila si oricum nu avea nimeni semnaturi cu cnp de la fiecare asolvent in parte...si oricine putea sa dea in judecata chestia asta!

serios avlee de ce nu ai venit din partea centrului din craiova!
avem nevoie de tine joi daca esti asa bun!
ia delegare de la organizatia de acolo, puneti fostii colegi sa te voteze daca vrei sa fi delegat(eu am avut 100% votul) si apoi vino si vb cu ministrul!
tot nu intelegeti ca amanare am obtinut e pe 16 cat vrei sa o mai lungim, sa devenim penibili?
sa reprezentam pe aia care nu au invatat?
da recunosc si eu am pierdut mai mult de o saptamana prin petitii proteste si alte manifestatii...dar asta nu inseamna ca nu vreau sa scap odata de examenul asta...si niciodata nu o sa fi destul de pregatit...pentru ca nu e un examen relevant pentru un medic...releva doar capacitatea de memorare...
clujul voteaza deja...69% pentru aceeasi data 16 noiembrie

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: amanarea rezidentiatului!

Postby swiss » Mon Oct 20, 2008 4:07 am

rezi2008 wrote:Nu stiu eu cat de relevant e polul asta.

Am votat de 10 ori pentru 7 decembrie folosind tot atatea conturi :devil: Sa mai votez ?

Deci .. am dovedit ca, eu am puterea a 10 absolventi. :)

In orice caz, optiunea care este exprimata prin acest forum nu poate reflecta realitatea.

A fost cineva care zicea mai sus ca la cj situatia e invers. Ceva nu e bine :allright: Probabil ca voturile de 7 Dec ar trebui impartile la 10 :D

Asta a fost pentru a va arata ca nu e neaparat adevarat ce e aici, si ca o amanare, e o responsabilitate mare pentru cei ce decid asta.

Mai bine invatati si nu tot votati ceva ce, nu se stie cat e de concludent.

Spor.. la chin..

PS: nici nu trebuie sa fii absolvent de medicina ca sa poti vota in pol? Oare sa ma duc pana la vecin sa ii spun si lui sa voteze.. ce are chef? In orice ce caz nu ii pot impune votul , pentru ca TRAIM INTR-O TARA DEMOCRATICA :peace:


normal ca nu e concludent...data e stabilita si batuta in cuie, nu se mai discuta pe tema asta joi...am facut pollul numai sa vad daca se convinge lumea ce trebuie sa voteze si de ce...
numai ca vad ca unii incing spiritele aiurea...in loc sa invete!
ma rog...eu cand zic invatat ma refer in special la repetat...ca nu cred ca mai invata cineva acum...trebuia sa faca asta de mult!

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: amanarea rezidentiatului!

Postby AvLee » Mon Oct 20, 2008 9:01 am

Moga eu m-am referit la intalnirea de joia viitoare sa fiti pregatiti.Nu neaparat de amanare dar cine stie ce trucuri poate sa incerce domnul ministru. Si nu vreau sa avem surprize ca uni din reprezentanti sa fie poftiti afara. Cat despre mine 30 de semnaturi ajung? Pentru ca mai mult de atatea nu stiu daca pot sa fac rost.....Cat despre SSM daca ma vad aia se baricadeaza si cheama popa sa exorcizeze locul. Nu prea am avut multa dragoste pentru membrii aripii locale si nu am facut un secret din asta.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

petro_g
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Wed Oct 08, 2008 7:58 pm

Re: amanarea rezidentiatului!

Postby petro_g » Mon Oct 20, 2008 9:03 am

cu tot respectul pentru cei care au deja o specialitate si incearca din nou anul acesta ...voi acum incercati sa va bagati salariul si ca nu rezistati o luna fara acesti bani..sa fim seriosi...un salariu de 800 cat luati o luna va puteti imprumuta si in al 2-lea rand fara sa ridic nici o injuratura voi deja aveti o specialitate..adica nu luati va puteti intoarce oricand la serviciu...noi absolventii poate ca intr-o luna ni se lumineaza creierasul si poate ne putem asigura si noi un loc de unde sa ne vina acel salariu atat de important....adica am avea si noi o sansa...fiti putini mai intelegatori si poate ca va fi si in avantajul vostru pentru ca in fond mai multe locuri inseamna o sansa in plus pentru toti,nu?

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: amanarea rezidentiatului!

Postby swiss » Mon Oct 20, 2008 10:45 am

AvLee wrote:Moga eu m-am referit la intalnirea de joia viitoare sa fiti pregatiti.Nu neaparat de amanare dar cine stie ce trucuri poate sa incerce domnul ministru. Si nu vreau sa avem surprize ca uni din reprezentanti sa fie poftiti afara. Cat despre mine 30 de semnaturi ajung? Pentru ca mai mult de atatea nu stiu daca pot sa fac rost.....Cat despre SSM daca ma vad aia se baricadeaza si cheama popa sa exorcizeze locul. Nu prea am avut multa dragoste pentru membrii aripii locale si nu am facut un secret din asta.

iti trebuie o semnatura a unei asociatii studentesti preferabil ssm...si neaparat o stampila...adica sa fi delegat...alea alea...foaie a4 cu antet...iti dau pe pm daca chiar vrei!
si sa aduci si o adeverinta cum ca ai terminat medicina ca sa fie sigura treaba!
si daca vi, trebuie sa ai multe semnaturi, nu numai 40... eu am ceva gen 411:D si am terminat 320...restul sunt studenti

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: amanarea rezidentiatului!

Postby swiss » Mon Oct 20, 2008 10:49 am

synth3s1s wrote:
in schimb ne-a obligat pe noi sa ne asumam aceasta raspundere

au facut-o in ideea sa mai castige timp.
din acelasi motiv s-a anuntat atat de tarziu locurile si p(r)osturile. ca sa nu avem timp sa reactionam.
ca sa ne trezim in fata faptului implinit si sa ne bage pe gat ce vor.
pe de alta parte, daca examenul pica inainte de alegeri, probabil ca MSP spera sa nu-i mai bruiem si sa le stricam imaginea politica la momentul-cheie pt ei...

asta nu intelegeti voi! ca daca pica inainte de alegeri avem timp sa-i presam...si inainte de alegeri sa iesim in strada sa le facem partidu de ras daca e pana la urma...
si daca nu ne dau locuri oricum se amana...boicoteaza...vedem in functie de cat de disponibila e lumea...
desi slabe sanse...

minichoix
junior
junior
Posts: 27
Joined: Wed Mar 12, 2008 2:43 pm

Re: amanarea rezidentiatului!

Postby minichoix » Mon Oct 20, 2008 12:12 pm

Salut! Eu am terminat anul acesta in Cta si trebuie sa spun ca sunteti foarte uniti, noi aici am primit sms-uri sa ne strangem in fata la DSP, ne-am bazat unul pe celalalt si pana la urma nu s-a dus nimeni. Adevarul este ca suntem f multi care vom da rezi anul acesta. In plus m-am intalnit in ziua in care am depus dosarul cu medici de familie care dau din nou anul acesta.O sa fie concurenta si mi-as dori f mult sa dam pe 7 decembrie, as avea timp suficient sa mai trec o data prin materie.

crazy_doc
senior
senior
Posts: 303
Joined: Fri Mar 14, 2008 2:44 pm

Re: amanarea rezidentiatului!

Postby crazy_doc » Mon Oct 20, 2008 1:27 pm

Stie cineva de ce nu se updateaza siteul www.rezidentiat.info..in fond e site oficial si orice modificare trebuie sa apara cat mai repede cu putinta..cel putin asa este normal.
A young doctor has to do what a young doctor has to do.

User avatar
Mephistopheles
senior
senior
Posts: 461
Joined: Thu Feb 21, 2008 7:50 pm

Re: amanarea rezidentiatului!

Postby Mephistopheles » Mon Oct 20, 2008 1:33 pm

De locuri avem noi nevoie, nu de amanari. Chiar e asa de greu de inteles ca amanarea nu ajuta pe nimeni, ci doar creste nivelul de pregatire al tuturor concurentilor si implicit punctajele lor. Cu alte cuvinte, ai aceleasi sanse sa prinzi ceva, doar ca o vei face cu un punctaj mai mare.
Dar daca se suplimenteaza nr de locuri, cu totii beneficiem de scaderea concurentei.
Plus ca daca s-ar fi amanat pe 7dec s-ar fi decalat si data inceperii rezidentiatului pe luna februarie, ar fi dat peste cap pe cei care sunt deja rezidenti, si cel mai important nu se mai putea aplica presiune electorala pe guvernanti.
Deci 16 noiembrie it is!
pescar de oameni

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: amanarea rezidentiatului!

Postby swiss » Mon Oct 20, 2008 3:19 pm

minichoix wrote:Salut! Eu am terminat anul acesta in Cta si trebuie sa spun ca sunteti foarte uniti, noi aici am primit sms-uri sa ne strangem in fata la DSP, ne-am bazat unul pe celalalt si pana la urma nu s-a dus nimeni. Adevarul este ca suntem f multi care vom da rezi anul acesta. In plus m-am intalnit in ziua in care am depus dosarul cu medici de familie care dau din nou anul acesta.O sa fie concurenta si mi-as dori f mult sa dam pe 7 decembrie, as avea timp suficient sa mai trec o data prin materie.

mai oameni buni...nu intelegeti ca deja s-a stabilit data examenului?
nu se va mai aduce in discutie...
prioritar sunt locurile!
puneti mana si invatati...ca si asa nu ati facut nimic pana acum (unii dintre voi care se gasesc mari revolutionari)
s-a obtinut o amanare...
ce vreti sa devenim penibili nu numai perversi...
e o momeala aruncata de Nicolaescu sa scape el de raspundere si sa ne certam toti intre noi!

pa1nk111er
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Tue Jul 08, 2008 9:40 pm

Re: amanarea rezidentiatului!

Postby pa1nk111er » Mon Oct 20, 2008 3:34 pm

nu s a hotarat nici o data,e in discutie inca-petitie este-http://www.petitieonline.ro/petitie/semnaturi/da_vreau_rezidentiat_in_brasov_-p52331040-pg3.html...deci votati care vrea si lasati aiurelile ca ministrul zice ca daca suntem buni sa dam acuma si nu mai stiu eu ce porcarii,se dea el acuma daca e bun...Votati...bafta

User avatar
helios
senior
senior
Posts: 418
Joined: Mon Mar 24, 2008 6:05 pm

Re: amanarea rezidentiatului!

Postby helios » Mon Oct 20, 2008 3:35 pm

dr.moga wrote:
minichoix wrote:Salut! Eu am terminat anul acesta in Cta si trebuie sa spun ca sunteti foarte uniti, noi aici am primit sms-uri sa ne strangem in fata la DSP, ne-am bazat unul pe celalalt si pana la urma nu s-a dus nimeni. Adevarul este ca suntem f multi care vom da rezi anul acesta. In plus m-am intalnit in ziua in care am depus dosarul cu medici de familie care dau din nou anul acesta.O sa fie concurenta si mi-as dori f mult sa dam pe 7 decembrie, as avea timp suficient sa mai trec o data prin materie.

mai oameni buni...nu intelegeti ca deja s-a stabilit data examenului?
nu se va mai aduce in discutie...
prioritar sunt locurile!
puneti mana si invatati...ca si asa nu ati facut nimic pana acum (unii dintre voi care se gasesc mari revolutionari)
s-a obtinut o amanare...
ce vreti sa devenim penibili nu numai perversi...
e o momeala aruncata de Nicolaescu sa scape el de raspundere si sa ne certam toti intre noi!



Pai si atunci daca data examenului este deja stabilita si nu primim locuri la negocierea de saptamana asta, mai are rost greva de joi? Ce ar putea ea schimba, daca nici data nici suplimentarea? Sigur, exceptand situatia rezidentilor si discutiile legate de Rezi 2009. Ramanem la cele 935?
"E nevoie de 46 de muşchi ca să te încrunţi la cineva, insa doar de 4 pentru a-i trage un pumn în faţă. Hai sa nu-i deranjam pe aia 46 pentru un fleac"

pa1nk111er
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Tue Jul 08, 2008 9:40 pm

Re: amanarea rezidentiatului!

Postby pa1nk111er » Mon Oct 20, 2008 3:37 pm

link ul pt amanare este asta-http://www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/doresti_ca_examenul_de_rezidentiat_sa_se_amane_pe_data_de_7_decembrie_2008_-p46702046.html,cel de mai sus e pt. cei din Bv care vor rezi si acolo...


andraumf
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Tue Sep 23, 2008 11:26 am

Re: amanarea rezidentiatului!

Postby andraumf » Mon Oct 20, 2008 3:51 pm

se poate cere si stagiatura? cu obligatia sa dam din nou la anul? am auzit mai multi colegi spunand ca nu vor sa stea acasa fara nici un ban... macar sa lucreze cateva ore pe zi... sa aiba niste banuti.. si sa invete ptr rezi... ce ziceti?

bondy
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Thu May 08, 2008 2:01 pm

Re: amanarea rezidentiatului!

Postby bondy » Mon Oct 20, 2008 3:56 pm

andraumf wrote:se poate cere si stagiatura? cu obligatia sa dam din nou la anul? am auzit mai multi colegi spunand ca nu vor sa stea acasa fara nici un ban... macar sa lucreze cateva ore pe zi... sa aiba niste banuti.. si sa invete ptr rezi... ce ziceti?


Nu sti daca e de acord domn' Nicolaescu...:D....mai ales ca e vorba de dat bani....asa mai bine ar suplimenta locurile...si chiar posturile(daca tot e deficit de doctori in tara)....si nu si-ar mai pune in cap atatea cadre medicale....(poate asa mai castiga si ei un vot in plus)

andraumf
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Tue Sep 23, 2008 11:26 am

Re: amanarea rezidentiatului!

Postby andraumf » Mon Oct 20, 2008 4:04 pm

nu cred ca va mai suplimenta locurile...
noi nici macar nu avem drept de libera practica, deci e destul de greu sa gasim ceva de lucru, cu un salariu ok, care sa ne lase si timp sa mai invetam...
stagiatura, fiecare unde vrea, pe un salariu minim, ar fi destul de utila... oricum 4-5000 de candidati pe nici 2000 de locuri e cam mult, cel putin 2000 vor ramane pe bara, din care multi vor pleca in tarile calde :)

User avatar
icerose
senior
senior
Posts: 119
Joined: Tue Sep 02, 2008 7:25 pm
Location: cluj

Re: amanarea rezidentiatului!

Postby icerose » Mon Oct 20, 2008 4:26 pm

in ordonanta privind organizarea rezidentiatului, aprobata prin lege vineri si care intra in vigoare azi, se spune ca cei care nu iau rezi pot face 3 ani stagiatura la mf sau unitate de sanatate publica (?) in fine, daca e de acord medicul resp sa te primeasca. esti obligat sa dai rezi in fiecare an. uite link-ul.
http://www.dreptonline.ro/legislatie/or ... 2_2008.php
even if we can't afford, the sky is over...

User avatar
icerose
senior
senior
Posts: 119
Joined: Tue Sep 02, 2008 7:25 pm
Location: cluj

Re: amanarea rezidentiatului!

Postby icerose » Mon Oct 20, 2008 4:27 pm

sa ma corectez: esti obligat sa dai rezi in fiecare din cei 3 ani pana il ei :mrgreen: sa nu se inteleaga altceva
even if we can't afford, the sky is over...

andraumf
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Tue Sep 23, 2008 11:26 am

Re: amanarea rezidentiatului!

Postby andraumf » Mon Oct 20, 2008 4:35 pm

pai asta nu era si pana acum? doar ca nu s-a pus in practica? unde scrie ca s-a aprobat si ca a intrat in vigoare de azi? ms :)

User avatar
nancy
junior
junior
Posts: 39
Joined: Thu Jul 31, 2008 9:29 pm

Re: amanarea rezidentiatului!

Postby nancy » Mon Oct 20, 2008 4:36 pm

andraumf wrote:se poate cere si stagiatura? cu obligatia sa dam din nou la anul? am auzit mai multi colegi spunand ca nu vor sa stea acasa fara nici un ban... macar sa lucreze cateva ore pe zi... sa aiba niste banuti.. si sa invete ptr rezi... ce ziceti?

stagiatura sa sti ca exista . cei care si-au depus dosarul deja au si semnat contractul. iti spun sigur pt ca si eu am semnat

andraumf
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Tue Sep 23, 2008 11:26 am

Re: amanarea rezidentiatului!

Postby andraumf » Mon Oct 20, 2008 4:38 pm

in Bucuresti ai depus dosarul? unde? te superi daca imi dai mai multe detalii?

User avatar
nancy
junior
junior
Posts: 39
Joined: Thu Jul 31, 2008 9:29 pm

Re: amanarea rezidentiatului!

Postby nancy » Mon Oct 20, 2008 4:41 pm

andraumf wrote:in Bucuresti ai depus dosarul? unde? te superi daca imi dai mai multe detalii?

in dolj dar nu treb sa depui in spitalele cu rezidenti la noi nu au aprobat in craiova am depus pt un oras din apropiere

andraumf
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Tue Sep 23, 2008 11:26 am

Re: amanarea rezidentiatului!

Postby andraumf » Mon Oct 20, 2008 4:44 pm

nancy wrote:
andraumf wrote:in Bucuresti ai depus dosarul? unde? te superi daca imi dai mai multe detalii?

in dolj dar nu treb sa depui in spitalele cu rezidenti la noi nu au aprobat in craiova am depus pt un oras din apropiere


in unele orase nici nu au auzit ca s-ar face stagiatura... nici atat ce acte sa depui... sau unde... unde ar trebui sa ma duc si cu ce acte? sau doar ma duc la un medic de familie si ii spun sa ma angajeze? :)

User avatar
nancy
junior
junior
Posts: 39
Joined: Thu Jul 31, 2008 9:29 pm

Re: amanarea rezidentiatului!

Postby nancy » Mon Oct 20, 2008 4:50 pm

andraumf wrote:
nancy wrote:
andraumf wrote:in Bucuresti ai depus dosarul? unde? te superi daca imi dai mai multe detalii?

in dolj dar nu treb sa depui in spitalele cu rezidenti la noi nu au aprobat in craiova am depus pt un oras din apropiere


in unele orase nici nu au auzit ca s-ar face stagiatura... nici atat ce acte sa depui... sau unde... unde ar trebui sa ma duc si cu ce acte? sau doar ma duc la un medic de familie si ii spun sa ma angajeze? :)[/qu
eu am depus in iulie pe un cab de mf si nu au aprobat de la bucuresti ,la fel si colegilor mei care au depus pe mf.ne-au spus ca deocamdata nu putem de cat in spitale care nu pregatesc rezidenti treb sa faci o cerere directorului spitalului sa ti semne si sa scrie ca este de acord sa iti desfasori practica suprav acolo.stiu ca in spit nostru nu a primit decat 7 pt ca este mic dar nu stiu dac e un nr limita

User avatar
icerose
senior
senior
Posts: 119
Joined: Tue Sep 02, 2008 7:25 pm
Location: cluj

Re: amanarea rezidentiatului!

Postby icerose » Mon Oct 20, 2008 4:52 pm

andraumf wrote:pai asta nu era si pana acum? doar ca nu s-a pus in practica? unde scrie ca s-a aprobat si ca a intrat in vigoare de azi? ms :)

probabil ca era si pana acum, recunosc ca inainte nu ma interesa prea mult dar acu, de cand cu rezi asta :mrgreen: .. a aparut in monitorul oficial de vineri 17 oct cum ca s-a aprobat legea pentru aprobabrea ordonantei respective. am sapat si eu pe net sa vad ce zice ordonanta, si am gasit link-ul respectiv. daca te uiti undeva pe pag. aia scrie ca intra in vigoare la 3 zile dupa aprobare. deci de vineri+ 3 zile ar fi azi.
cu placere :wink:
even if we can't afford, the sky is over...

andraumf
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Tue Sep 23, 2008 11:26 am

Re: amanarea rezidentiatului!

Postby andraumf » Mon Oct 20, 2008 4:53 pm

multumesc mult :D

User avatar
nancy
junior
junior
Posts: 39
Joined: Thu Jul 31, 2008 9:29 pm

Re: amanarea rezidentiatului!

Postby nancy » Mon Oct 20, 2008 4:54 pm

andraumf wrote:multumesc mult :D

intreaba la dsp ca sigur stiu in care spitale se poate la fel si de acte

mc00000
junior
junior
Posts: 74
Joined: Fri Sep 12, 2008 3:05 pm

Re: amanarea rezidentiatului!

Postby mc00000 » Mon Oct 20, 2008 5:18 pm

minichoix wrote:Salut! Eu am terminat anul acesta in Cta si trebuie sa spun ca sunteti foarte uniti, noi aici am primit sms-uri sa ne strangem in fata la DSP, ne-am bazat unul pe celalalt si pana la urma nu s-a dus nimeni. Adevarul este ca suntem f multi care vom da rezi anul acesta. In plus m-am intalnit in ziua in care am depus dosarul cu medici de familie care dau din nou anul acesta.O sa fie concurenta si mi-as dori f mult sa dam pe 7 decembrie, as avea timp suficient sa mai trec o data prin materie.


uniti precum proverbul "la placinte inainte, la razboi inapoi",numai sa dati din gura stiti

de invatat se pare ca inca nu ai invatat suficient din moment ce vrei sa dai tocmai pe 7, de miscat fundu de acasa pana la dsp nu ai fost in stare............ at de ce crezi ca intereseaza pe cineva cand ai tu chef sa dai rezi? :peace: :peace: :peace:

mc00000
junior
junior
Posts: 74
Joined: Fri Sep 12, 2008 3:05 pm

Re: amanarea rezidentiatului!

Postby mc00000 » Mon Oct 20, 2008 5:27 pm

eu ii felicit pe toti cei care au avut curaj sa se implice
ma amuza cei care comenteaza ca nu le convine ce s-a obtinut pana acum la negocieri.
habar nu aveti ce inseamna sa negociezi la un asemenea nivel, noi nu stim nimic altceva decat sa tocim din herry si angelescu si nici la sta multi nu exceleaza dark1.gif
va asigur ca nici unu dintre voi care sunteti nemultumiti nu ar fi realizat mai mult


swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: amanarea rezidentiatului!

Postby swiss » Mon Oct 20, 2008 6:20 pm

ok joi la negocieri te rog sa te prezinti cu semnatura (parafa oss) a cel putin 51% din numarul de absolventi care vor sa mai aducem in discutie data de 7 decembrie...
ca pe langa perversi sa mai parem si ridicoli si nepregatiti!
puneti ma mana si invatati si nu mai pierdeti timpul ca nu se mai amana nimic!
e stabilit pe 16 noiembrie
va gasisti voi acum viteji sa stricati negocierile si sa ne mai amane pana nu stiu cand!!
mergeti voi la negocieri, eu nu va mai reprezint si gata!
sa mearga omoratorul asta de durere...ca habar nu are in ce se baga!



User avatar
werger
senior
senior
Posts: 116
Joined: Thu Sep 11, 2008 12:47 pm

Re: amanarea rezidentiatului!

Postby werger » Mon Oct 20, 2008 6:25 pm

bwey fratzilor noi mai dam rezidentiat anu` asta sau mergem intai la vot, deja am creat un cerc vicios....am citit in alt topic ca se prelungesc si inscrierile, noh fain sa se adune 5000 de oameni pe 2126 de locuri, sper sa fiti toti multumiti
rezidentiatul pe post trebuia sa aiba loc in sesiune separata, acum o sa fim o amestecatura, nu numai absolventi ci si rezidenti de an mare care vor cutare post si slava Domnului ca acum au de unde alege
acum nu stiu ce sa fac mai repede sa zic o rugaciune, sa-mi fac cv-ul pentru un job sau sa invat germana sa sar gardu`
multumesc celor mai destepti decat mine ca s-a ajuns unde s-a ajuns
fost student, actual pervers, viitor medic

dr.danna
junior
junior
Posts: 50
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:48 am

Re: amanarea rezidentiatului!

Postby dr.danna » Mon Oct 20, 2008 6:31 pm

Si cum era inainte? Dc nu se primeste nr de locuri solicitat,parca se mai amana... Sau gata e fix pe 16 nov...cate locuri s-au cerut nu se vor primi niciodata,asta cred ca stiti mai bine cei care ati fost la negocieri...nici locuri nici amanare nimic...din nefericire ne multumim cu ce avem si invatam dc mai putem sau dc ne mai ajunge timpul... :cry: 7 decembrie e asa un capat de lume pentru multi,parca are conotatii malefice de o ocoleste toata lumea,sunt curioasa ce se va intampla dc nu se primesc locurile, se mai amana ceva? Sau e prea mare pericolul de dat in judecata sau de schimbarile aduse de noul guvern,care pana la ora aia nici nu va fi constituit, ce sa mai vb de noi decizii si schimbari...


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests