Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

schimbarea schimbarii...
meszfer
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Sat Oct 18, 2008 12:17 pm

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby meszfer » Sat Oct 18, 2008 10:03 pm

cog1983 wrote:
pa1nk111er wrote:nenea mezfer...amanarea si numarul locurilor sunt 2 chestii diferite,la cat esti de destept ma asteptam sa intelegi asta-n are treaba una cu alta dar ambele sunt chestii firesti si de dorit,la fel cum vrei locuri mai multe asa de firesc este sa vrei si amanarea-mie nu mi ajung 5 luni pt a invata tona de materie...end of discussion-vrei semnezi maine petitia,nu vrei-larevedere,nu ne mai uimi cu inteligenta ta ca nu asta e scopul forumului!bye

Neata, pa1nk111er!! Tocmai ca au legatura una cu alta....


Daca vrei sa inveti perfect materia, ai timp si dupa rezi, sa fii si tu doctor mare!

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby AvLee » Sat Oct 18, 2008 10:08 pm

meszfer wrote:
cog1983 wrote:
pa1nk111er wrote:nenea mezfer...amanarea si numarul locurilor sunt 2 chestii diferite,la cat esti de destept ma asteptam sa intelegi asta-n are treaba una cu alta dar ambele sunt chestii firesti si de dorit,la fel cum vrei locuri mai multe asa de firesc este sa vrei si amanarea-mie nu mi ajung 5 luni pt a invata tona de materie...end of discussion-vrei semnezi maine petitia,nu vrei-larevedere,nu ne mai uimi cu inteligenta ta ca nu asta e scopul forumului!bye

Neata, pa1nk111er!! Tocmai ca au legatura una cu alta....


Daca vrei sa inveti perfect materia, ai timp si dupa rezi, sa fii si tu doctor mare!



mezfer motiv concret si personal impotriva amanari ai? Cu exceptia fazei gen lipsa de respect
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

cloramina
junior
junior
Posts: 60
Joined: Mon Nov 20, 2006 2:10 pm

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby cloramina » Sat Oct 18, 2008 10:09 pm

meszfer wrote:
cog1983 wrote:
pa1nk111er wrote:nenea mezfer...amanarea si numarul locurilor sunt 2 chestii diferite,la cat esti de destept ma asteptam sa intelegi asta-n are treaba una cu alta dar ambele sunt chestii firesti si de dorit,la fel cum vrei locuri mai multe asa de firesc este sa vrei si amanarea-mie nu mi ajung 5 luni pt a invata tona de materie...end of discussion-vrei semnezi maine petitia,nu vrei-larevedere,nu ne mai uimi cu inteligenta ta ca nu asta e scopul forumului!bye

Neata, pa1nk111er!! Tocmai ca au legatura una cu alta....


Daca vrei sa inveti perfect materia, ai timp si dupa rezi, sa fii si tu doctor mare!


du-te impusca-te meszfer!

georgian
junior
junior
Posts: 70
Joined: Thu Oct 16, 2008 10:51 pm

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby georgian » Sat Oct 18, 2008 10:16 pm

FARA AMINARE..S-A AMINAT DESTUL.

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby gaurav_singh_md » Sat Oct 18, 2008 10:18 pm

georgian wrote:FARA AMINARE..S-A AMINAT DESTUL.


never say never.....

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby AvLee » Sat Oct 18, 2008 10:20 pm

gaurav_singh_md wrote:
georgian wrote:FARA AMINARE..S-A AMINAT DESTUL.


never say never.....


Ce bine le zici tu pui de dac.. :lol: :lol:

PS: Sti gluma cu pui de dac ?
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

claudia.popescu
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Wed Oct 15, 2008 10:12 am
Location: Bucuresti

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby claudia.popescu » Sat Oct 18, 2008 10:21 pm

mah, copii!! ce v-a apucat?!

ne batem cu aia de la minister, nu intre noi!

uite de asta nu ne-a iesit mare branza pana acum si fac astia ce vor din noi. normal ca n-o sa putem fi 4000 de oameni de acord pe aceleasi detalii, ar insemna sa fim niste robotei bine indoctrinati.
sunt totusi cateva lucruri care ne unesc in ceea ce vrem si pentru astea trebuie sa luptam cu totii! unii au invatat mai mult altii mai putin, fiecare cum a gasit de cuviinta.. bravo celor care au reusit sa dea de cap sirului aluia nesfarsit de cifre si propozitii care trebuie memorate la liniuta ca altfel n-au nici o logica. dar asta nu inseamna ca doar ei trebuie sa mearga mai departe. problema e ca ni se impune o materie mai veche de 10 ani tradusa prost. n-am prefera cu totii sa invatam dupa niste carti cu o logica? sa stim din timp ce trebuie invatat, eventual sa si corespunda cu ce am invatat in timpul facultatii si sa stim pentru ce ne batem (am colegi care au avut surpriza sa nu fie locuri pentru specialitatea pe care o doreau, stiti povestea..)?!
NU amanarea e problema noastra acum, ci CEEA CE AMANAM! ce va insemna acest rezidentiat, in ce conditii vom invata noi de acum incolo! hai sa lasam deocamdata detaliile si sa ne concentram pe ce ne intereseaza pe toti in momentul asta!

User avatar
antalgic
elder
elder
Posts: 775
Joined: Fri Oct 17, 2008 11:42 pm

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby antalgic » Sat Oct 18, 2008 10:26 pm

Adica sa cerem sa sa se scoata din materie, nu sa se amane? Am inteles eu gresit? :shock:
tzara de la pagina 5, here we are!

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby AvLee » Sat Oct 18, 2008 10:28 pm

claudia.popescu wrote:mah, copii!! ce v-a apucat?!

ne batem cu aia de la minister, nu intre noi!

uite de asta nu ne-a iesit mare branza pana acum si fac astia ce vor din noi. normal ca n-o sa putem fi 4000 de oameni de acord pe aceleasi detalii, ar insemna sa fim niste robotei bine indoctrinati.
sunt totusi cateva lucruri care ne unesc in ceea ce vrem si pentru astea trebuie sa luptam cu totii! unii au invatat mai mult altii mai putin, fiecare cum a gasit de cuviinta.. bravo celor care au reusit sa dea de cap sirului aluia nesfarsit de cifre si propozitii care trebuie memorate la liniuta ca altfel n-au nici o logica. dar asta nu inseamna ca doar ei trebuie sa mearga mai departe. problema e ca ni se impune o materie mai veche de 10 ani tradusa prost. n-am prefera cu totii sa invatam dupa niste carti cu o logica? sa stim din timp ce trebuie invatat, eventual sa si corespunda cu ce am invatat in timpul facultatii si sa stim pentru ce ne batem (am colegi care au avut surpriza sa nu fie locuri pentru specialitatea pe care o doreau, stiti povestea..)?!


NU amanarea e problema noastra acum, ci CEEA CE AMANAM! ce va insemna acest rezidentiat, in ce conditii vom invata noi de acum incolo! hai sa lasam deocamdata detaliile si sa ne concentram pe ce ne intereseaza pe toti in momentul asta!



Ce am invatat eu in toti ani astia de facultate ca tot timpul se gaseste unul sau doi gica contra( si ai dracu mereu aceiasi) pe care daca nu-i scuturi un pic ca sa-i scoti din lumea lor utopica nu le bagi mintile in cap.Nu am vrut niciodata sa fiu coleg cu astfel de oameni dar ce sa ma fac????
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
icerose
senior
senior
Posts: 119
Joined: Tue Sep 02, 2008 7:25 pm
Location: cluj

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby icerose » Sat Oct 18, 2008 10:32 pm

dupa cum spuneam, pana miercuri poate reusim sa ne certam in asemenea hal intre noi incat au aia din minister noroc si nu mai e nevoie de nici o negociere, ca ne decapitam intre noi... atunci sa vezi ce eptiete ne va aplica nico... :devil:
asta din cauza catorva egoisti car nu-s instare sa isi dea seama ca in imaginea de ansamblu totul ii afecteaza si pe ei. :hate: :hate: :hate:
even if we can't afford, the sky is over...

Mhorhe83
junior
junior
Posts: 32
Joined: Fri Oct 17, 2008 12:02 am

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby Mhorhe83 » Sat Oct 18, 2008 10:42 pm

meszfer wrote:
Tematica se stie din martie. De atunci daca ai vrut sa inveti.....Amanarea e o batjocorie fata de cei care au invatat din timp, inca o data va reamintesc, rezidentiatul e un concurs! conteaza pozitia pe care obtii, nu punctajul! Si daca ti e frica de la rezi2008.. va fi si la anul una. O sa ai timp destul!! NU VREAU AMANARE


Imi place ca ti-ai asumat corectarea pe care ti-am facut-o pe alt thread. Dar se pare ca iar dau de tine. Ai un fetish cu amanarea asta, nu te mai lasa sa dormi noaptea, te invarti de colo colo ingrozit ca POATE O SA MAI FIE O LUNA?!

Hai sa stabilim ceva: in punctul asta deja nici daca stii o singura tema nu ai dreptul sa iti dai cu parerea in privinta amanarii, si cu atat mai mult nu ai daca stii din scoartza in scoartza totul. SINGURII CARE AU DREPT DE HOTARARE SUNT STUDENTII CARE NE-AU APARAT DREPTURILE!!!!!!! Si ia spune domnule absolvent, daca joi obtin 600 de locuri in plus, dar cu conditia amanarii, ce faci? Sau stai ca tu iti faci griji pt examenul de specialitate din 2014.. si nu dragi colegi, nu glumesc, chiar isi face! Propun sa faca drqului o sesiune speciala pt tine, VINERI!

Multumiri din inima celor care si-au consumat timpul si eforturile pt noi ceilalti care am stat acasa. Ar fii ipocrit sa mai adaug altele.. va multumim.

Mhorhe83
junior
junior
Posts: 32
Joined: Fri Oct 17, 2008 12:02 am

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby Mhorhe83 » Sat Oct 18, 2008 10:44 pm

georgian wrote:FARA AMINARE..S-A AMINAT DESTUL.


Inca unul.. Doamne mare e gradina ta.

Citeste mai sus.

adrianas
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Wed Feb 06, 2008 5:47 pm

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby adrianas » Sat Oct 18, 2008 10:48 pm

[quote="Valeriu Neamtu"]Ce am obtinut pana acum

pentru studenti:

-Afisarea sigura a bibliografiei cu 8-12 luni inainte de examen
-Propunere legislativa pentru ca de la anul numarul locurilor de la rezidentiat sa fie echivalent cun procent din absolventi(procentul va fi discutat impreuna cu ei)
-Includera reprezentantiilor studentilor in luarea deciziilor ce-i privesc.


Pe site-ul MS nu scrie nimic de asa ceva la concluzii! Sunt scrise doar data ex de rez care este de 16 nov a.c., suplimentare locuri, cresteri salariale medici rezidenti.
Cei care vor sustine la anul ex de rez iar trebuie sa ia lucrurile de la capat? Si ei au semnat petitia, si ei au iesit in strada.......

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby AvLee » Sat Oct 18, 2008 10:51 pm

Pentru cei care nu doresc amanare propun urmatorul lucru:

De ce nu va duceti voi individual sau in grupuri de doi-trei ( nu mai multi ca dupa aia va trebuie un lider si pana calculati voi punctajul ponderat ca sa va departajeze incepe rezi) si bateti la usa profesorului, scuze ministrului si spuneti ca voi nu vreti amanare.

Cine stie poate va scoate si pe sticla ca reprezentanti ai tinerilor medici neperversi! (Desi dupa asta vai de viata voastra in spital :mrgreen: )
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
antalgic
elder
elder
Posts: 775
Joined: Fri Oct 17, 2008 11:42 pm

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby antalgic » Sat Oct 18, 2008 10:54 pm

:lol: lasa ca este si ei oameni
tzara de la pagina 5, here we are!

cloramina
junior
junior
Posts: 60
Joined: Mon Nov 20, 2006 2:10 pm

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby cloramina » Sat Oct 18, 2008 10:54 pm

e adevarat fiecare dintre noi putea sa invete din martie pana acum , dar dragi colegi care nu doriti aminarea stiti cu totii ca cele mai importante sunt saptaminile dinaintea examenului. colegii care de 2 saptamani se tot agita pentru noi nu au dreptul sa repete si ei materia??? so mai terminati dracu cu nu dorim aminarea si sa-i lasam pe colegii nostrii sa hotarasca ei sunt singurii care au dreptul sa mai ceara o aminare ca ei au pierdut timpul cu chestii care ne privec pe toti!

User avatar
helios
senior
senior
Posts: 418
Joined: Mon Mar 24, 2008 6:05 pm

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby helios » Sat Oct 18, 2008 10:59 pm

AvLee wrote:Pentru cei care nu doresc amanare propun urmatorul lucru:

De ce nu va duceti voi individual sau in grupuri de doi-trei ( nu mai multi ca dupa aia va trebuie un lider si pana calculati voi punctajul ponderat ca sa va departajeze incepe rezi) si bateti la usa profesorului, scuze ministrului si spuneti ca voi nu vreti amanare.

Cine stie poate va scoate si pe sticla ca reprezentanti ai tinerilor medici neperversi! (Desi dupa asta vai de viata voastra in spital :mrgreen: )


Adevarul e ca daca nu ar exista si viermisori d-astia, ar fi o sotzietate foarte plictisitoare :). De cine am mai face noi misto? Aveam un hobby in facultate sa ma distrez pe seama lor, traditia trebuie sa continue si in spital. :devil:
"E nevoie de 46 de muşchi ca să te încrunţi la cineva, insa doar de 4 pentru a-i trage un pumn în faţă. Hai sa nu-i deranjam pe aia 46 pentru un fleac"

User avatar
Spark
senior
senior
Posts: 168
Joined: Fri Oct 03, 2008 10:45 am

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby Spark » Sat Oct 18, 2008 11:15 pm

In loc sa ne tot certam intre noi, haideti sa gandim constructiv cum am putea sa-i ajutam pe colegii nostri care ne apara drepturile.
Spunea cineva de flashmoburi in fata UMF-urilor. Cred ca ne-am putea mobiliza pe centre cate o ora. Ce parere aveti?
Mai zicea careva sa-l contactam pe Prof. Astarastoaie. Ar fi un aliat excelent! Cum putem face asta? Colegii din Iasi - merge vreunul din voi sa vb cu el?

Nu cred ca e momentul sa cedam, din contra! Acum trebuie sa ne mobilizam mai mult si sa le demonstram ca suntem hotarati si stim ce vrem! Nu va mai certati, ca pierdeti neuroni inutil! Si faceti si riduri :lol:.
Just because I'm sorry doesn't mean I didn't enjoy it at the time.

andriusa
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Fri Oct 17, 2008 2:31 pm

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby andriusa » Sat Oct 18, 2008 11:18 pm

Salut!
Poate ar merita discutat si modul de desfasurare al teleconferintei de dupa. Din cate am inteles de la colegi mai mari, in fiecare an a fost o harababura, iar unele locuri pe anumite specialitati au disparut...in mod suspect sau au fost luate de oameni care nu erau nici macar in sala. Am putea cere un laptop si un minim program de contabilitate care sa arate pe un monitor din sala care este situatia locurilor si posturilor in fiecare moment (cate s-au dat, cate au mai ramas). Din cate am vorbit cu prieteni care lucreaza in IT un astfel de lucru nu ar fi prea greu de facut. Presupun ca acest minim necesar poate fi facut in fiecare centru universitar
Multumesc celor care s-au ocupat de protestele din ultimele saptamani! Ati facut o treaba grozava si tineti-o tot asa!

User avatar
antalgic
elder
elder
Posts: 775
Joined: Fri Oct 17, 2008 11:42 pm

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby antalgic » Sat Oct 18, 2008 11:31 pm

Foarte buna idea de mai sus, de a-l invita pe Dr.Astarastoaie. Dumnealui amintea intr-un interviu recent citit dorinta de a schimba radical problemele din sanatate legate de practica in sine. Idea pusa in practica ar putea lua amploare dincolo de cerintele deloc nesemnificative ale proaspetilor absolventi, dincolo de examenul de rezidentiat care cum vine si trece.

In alta ordine de ide, colegii care si-au sacrificat timpul nu si-au sifonat imaginea. Ei sunt cei care au inteles ca medicina nu e doar toceala si sapat colegii. Se amana, nu se amana important este ca ne-am facut auziti.
Partea amintita intr-un fragment din protest cum ca vrem sa ne recastigam respectul in societate ma face sa nu regret ca am decis la momentul X sa stau in Romania sa-mi practic profesia, de exemplu.
tzara de la pagina 5, here we are!

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby AvLee » Sat Oct 18, 2008 11:35 pm

antalgic wrote:Foarte buna idea de mai sus, de a-l invita pe Dr.Astarastoaie. Dumnealui amintea intr-un interviu recent citit dorinta de a schimba radical problemele din sanatate legate de practica in sine. Idea pusa in practica ar putea lua amploare dincolo de cerintele deloc nesemnificative ale proaspetilor absolventi, dincolo de examenul de rezidentiat care cum vine si trece.

In alta ordine de ide, colegii care si-au sacrificat timpul nu si-au sifonat imaginea. Ei sunt cei care au inteles ca medicina nu e doar toceala si sapat colegii. Se amana, nu se amana important este ca ne-am facut auziti.
Partea amintita intr-un fragment din protest cum ca vrem sa ne recastigam respectul in societate ma face sa nu regret ca am decis la momentul X sa stau in Romania sa-mi practic profesia, de exemplu.


Am inteles ca V.A. nu poate/vrea/are timp.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
antalgic
elder
elder
Posts: 775
Joined: Fri Oct 17, 2008 11:42 pm

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby antalgic » Sat Oct 18, 2008 11:38 pm

tie iti arde de glume si mie mi-e somn. fac urat. :hate:
tzara de la pagina 5, here we are!

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby dr_dr » Sat Oct 18, 2008 11:39 pm

Eu zic sa ne legam de POLITICHIE.............ca de asta sufera ei
Sufera de TRON
Vor TRON sa scoata locuri :devil:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby AvLee » Sat Oct 18, 2008 11:39 pm

antalgic wrote:tie iti arde de glume si mie mi-e somn. fac urat. :hate:


Nu glumesc, am intrebat si eu acelasi lucru si cineva asta mi-a zis.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
antalgic
elder
elder
Posts: 775
Joined: Fri Oct 17, 2008 11:42 pm

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby antalgic » Sat Oct 18, 2008 11:42 pm

Nu neaparat. Si nu e chiar asa de usor sa te dai peste cap de 3 ori si sa schimbi cursul universului. Pana la urma, si ei sunt oameni si au doleantele lor...

Bine, AvLee. Te iert ca doara dai rezi si stiu ca esti distrat. :D Welcome to my club!
tzara de la pagina 5, here we are!

User avatar
Spark
senior
senior
Posts: 168
Joined: Fri Oct 03, 2008 10:45 am

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby Spark » Sat Oct 18, 2008 11:49 pm

AvLee, parca tu ai venit cu ideea asta, nu? :allright:
Pacat ca nu vine. Desi poate ar trebui sa mearga cineva sa vb cu el direct, poate are putere de convingere...
Just because I'm sorry doesn't mean I didn't enjoy it at the time.

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby AvLee » Sun Oct 19, 2008 12:04 am

Spark wrote:AvLee, parca tu ai venit cu ideea asta, nu? :allright:
Pacat ca nu vine. Desi poate ar trebui sa mearga cineva sa vb cu el direct, poate are putere de convingere...



Ba da eu am propus.Si de aici Iasi e f f f departe...
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
Spark
senior
senior
Posts: 168
Joined: Fri Oct 03, 2008 10:45 am

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby Spark » Sun Oct 19, 2008 12:12 am

Lol, nu ma gandeam ca daca tu ai propus, tu sa te si duci, "pentru tara mori/Si-ti va fi mormantu-ncoronat cu flori!". Dar un grevist iesean, care poate-l si cunoaste, s-ar putea duce fara sa-si rapeasca mult timp.
Mi se pare cel mai puternic as din maneca. El si presa. Nu stiu cat de mult putem conta pe UMF-uri, dar sper sa nu avem surprize joi.
Just because I'm sorry doesn't mean I didn't enjoy it at the time.

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby AvLee » Sun Oct 19, 2008 12:16 am

Spark wrote:Lol, nu ma gandeam ca daca tu ai propus, tu sa te si duci, "pentru tara mori/Si-ti va fi mormantu-ncoronat cu flori!". Dar un grevist iesean, care poate-l si cunoaste, s-ar putea duce fara sa-si rapeasca mult timp.
Mi se pare cel mai puternic as din maneca. El si presa. Nu stiu cat de mult putem conta pe UMF-uri, dar sper sa nu avem surprize joi.



Deci chiar o persoana care a zis ca face parte din grevisti mi-a zis ca au incercat sa-l contacteze. Akum sa nu ne punem prea mari sperante. Domnia sa cand a facut acele afirmati nu cred ca se astepta la asemenea miscari. Iar noi nu avem nici un drept sa-i fortam mana pentru ca nu suntem nici studenti , nici rezidenti care contribuie din salariu la organizatia pe care domnul V.A. o reprezinta.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
Spark
senior
senior
Posts: 168
Joined: Fri Oct 03, 2008 10:45 am

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby Spark » Sun Oct 19, 2008 12:20 am

Pai nu am zis sa-i fortam mana. Il rugam frumos, respectuos, daca poate veni la tratative. Stiu ca suntem ai nimanui, dar dintre toti ai carora nu suntem, parca el e cel mai aproape :D. Iar incercarea moarte n-are. Sa vedem ce ii raspunde colegului din Iasi.
Just because I'm sorry doesn't mean I didn't enjoy it at the time.

User avatar
casandra13
senior
senior
Posts: 405
Joined: Tue May 08, 2007 2:27 pm
Location: undeva in vest
Contact:

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby casandra13 » Sun Oct 19, 2008 12:20 am

Felicitari tuturor care au luat parte la negocieri! :peace:
Este prima data dupa multi ani cand am reusit sa ne facem si noi ascultati.
Cred ca la ora asta cei mai multi dintre colegi se bucura si spera ca joi vom mai auzi o veste buna. Nu cred ca avea nici un rost sa va mai cheme doar asa, daca nu mai scot niste locuri.

In speranta ca va fi bine, va doresc MULT SUCCES LA URMATOAREA RUNDA DE NEGOCIERI :!:

Daca atunci cand s-au publicat locurile/posturile am fi plecat cu totii fruntea, acum nu s-ar fi obtinut nimic.Dar toate au un inceput.Ar trebui ca de acum inainte sa continuam pe linia asta, sa nu ramana singular gestul generatiei 2008.Respectul nu se obtine de la sine ci se cucereste si aceasta generatie a reusit sa demonstreze acest lucru.

Poate daca treaba asta se intampla cu cativa ani mai devreme nu ar fi ajuns atatia medici tineri sa plece din tara.

hat46.gif iar chinezii sa fie sanatosi si sa stea la ei acasa :allright:
Primum non nocere

cloramina
junior
junior
Posts: 60
Joined: Mon Nov 20, 2006 2:10 pm

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby cloramina » Sun Oct 19, 2008 12:44 am

Nu stiu cat de mult putem conta pe UMF-uri, dar sper sa nu avem surprize joi.[/quote]
de asta cred ca ar trebui sa vedem cat sprijin avem din partea lor inainte de negocieri.

medicbft
junior
junior
Posts: 53
Joined: Thu Sep 04, 2008 5:02 pm

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby medicbft » Sun Oct 19, 2008 2:10 am

FELICITARI CELOR CARE AU FOST LA NEGOCIERI! MULT, MULT SUCCES JOI! SPERAM SA SE SUPLIMENTEZE CU 500 LOCURI.
INCA O DATA FELICITARI! ne-am facut si noi auziti.

revoltataaa
junior
junior
Posts: 62
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:05 am

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby revoltataaa » Sun Oct 19, 2008 6:54 am

E deja duminica, unde e lista celor 78 locuri??

rezid
junior
junior
Posts: 85
Joined: Sat Oct 18, 2008 4:38 pm

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby rezid » Sun Oct 19, 2008 9:13 am

AvLee wrote:
antalgic wrote:Foarte buna idea de mai sus, de a-l invita pe Dr.Astarastoaie. Dumnealui amintea intr-un interviu recent citit dorinta de a schimba radical problemele din sanatate legate de practica in sine. Idea pusa in practica ar putea lua amploare dincolo de cerintele deloc nesemnificative ale proaspetilor absolventi, dincolo de examenul de rezidentiat care cum vine si trece.

In alta ordine de ide, colegii care si-au sacrificat timpul nu si-au sifonat imaginea. Ei sunt cei care au inteles ca medicina nu e doar toceala si sapat colegii. Se amana, nu se amana important este ca ne-am facut auziti.
Partea amintita intr-un fragment din protest cum ca vrem sa ne recastigam respectul in societate ma face sa nu regret ca am decis la momentul X sa stau in Romania sa-mi practic profesia, de exemplu.


Am inteles ca V.A. nu poate/vrea/are timp.
Presedintele Colegiului Medicilor din Romania, Vasile Astarastoae, considera inadmisibil ca in marile orase sa fie repartizate doar cateva locuri.
"Este foarte bine ca sunt scoase la concurs atat de multe posturi in zonele defavorizate, in mediul rural, unde nu exista medici de niciun fel. Insa este inadmisibil ca in marile orase sa fie repartizate doar cateva locuri. Studentii au dreptate sa fie nemultumiti si daca vor actiona in vreun fel pentru marirea numarului de posturi, eu vor fi alaturi de ei", a declarat, pentru NewsIn, Vasile Astarastoae.

rezid
junior
junior
Posts: 85
Joined: Sat Oct 18, 2008 4:38 pm

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby rezid » Sun Oct 19, 2008 9:16 am


rezid
junior
junior
Posts: 85
Joined: Sat Oct 18, 2008 4:38 pm

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby rezid » Sun Oct 19, 2008 9:20 am

Examenul de rezidentiat a fost sustinut, in 2007, de circa 5.000 de absolventi de medicina, care au avut la dispozitie 2.400 de locuri.

User avatar
lanaiba
senior
senior
Posts: 195
Joined: Fri Oct 03, 2008 10:53 am

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby lanaiba » Sun Oct 19, 2008 12:10 pm

cred ca alea 78 locuri sunt pe bucuresti. n aveau cand sa ajunga listele noi din celelalte umf uri.
Muntele formeaza omul si marea formeaza sufletul

User avatar
casandra13
senior
senior
Posts: 405
Joined: Tue May 08, 2007 2:27 pm
Location: undeva in vest
Contact:

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby casandra13 » Sun Oct 19, 2008 12:50 pm

Vom vedea ce va mai fi.Tot este bine ca i-au convins sa negocieze pe cei din minister.Asta este cel mai important lucru.Acum este important sa ne sustina profesorii cu putere de decizie din centrele universitare pentru suplimentarea de locuri.Si din cele ce s-au vazut pana acum se pare ca ne bucuram de sustinerea lor si tin sa le multumesc pe aceasta cale. :D :allright:
Primum non nocere

dr doolittle
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Mon Oct 13, 2008 3:12 pm

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby dr doolittle » Sun Oct 19, 2008 12:59 pm

felicitari reprezentantilor pt tot ceea ce au facut si au obtinut pana acum!!!
sa speram ca joi vom obtine si mai mult.......in al 3-lea( sau al 4-lea, ca deja am pierdut sirul ) episod din telenovela ”Nico si rezidentiatul” :D
repet si eu ce au spus ai altii inaintea mea......sa nu uitati aspectul f important al teleconferintei , aduceti in atentia ministrului ca trebuie asigurata transparenta acesteia. anul asta in care medicinistii au invatat cum merge treaba cu cerutul drepturilor ( in spirit democratic, prin santaj , proteste in strada etc ) n-ar fi de mirare sa fie contestata si teleconferinta.....mai bine sa previna decat sa dea explicatii dupa!
succes pe mai departe!


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 44 guests