Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

schimbarea schimbarii...
Valeriu Neamtu
junior
junior
Posts: 46
Joined: Tue Oct 14, 2008 1:22 am

Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby Valeriu Neamtu » Sat Oct 18, 2008 4:20 pm

Ce am obtinut pana acum

pentru studenti:

-Afisarea sigura a bibliografiei cu 8-12 luni inainte de examen
-Propunere legislativa pentru ca de la anul numarul locurilor de la rezidentiat sa fie echivalent cun procent din absolventi(procentul va fi discutat impreuna cu ei)
-Includera reprezentantiilor studentilor in luarea deciziilor ce-i privesc.


pentru absolvent:

-amanarea de o saptamana a examenului pentru data de 16 nov
-suplimentare locurilor pe loc cu 78 (cert)
-suplimentarea in continuare a locurilor (am cerut pana la 600) in functie de locurile trimise de universitatile din tara (Vasile Astarastoaie a zis ca sunt 600 nu renuntam pana nu obtinem numarul asta)


pentru rezidenti:

-recalcularea sporurilor salariale in functie de specialitate
-marirea salarilor, in conformitate cu politica nationala de marire (deja aici este o chestie supraministeriala)


Protestul de luni NU ESTE ANULAT DOAR CA SE VA DESFASURA DUPA DATA DE JOI, daca nu primim ce vrem.

La negocieri au participat delegati de la Bucuresti, Cluj, Iasi, Timisoara, Brasov, Craiova, deciziile luate fiind confirmate de toti cei mentionati.
In cursul zilei de joi, vom proceda o la noua transe de negocieri, unde daca nu ne atingem scopurile vom demara protestele.

User avatar
rolyzoly
senior
senior
Posts: 218
Joined: Tue Mar 16, 2004 7:55 pm

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby rolyzoly » Sat Oct 18, 2008 4:26 pm

poate posta cineva din cei care vor merge la negocieri o lista cu sporurile propuse pe specilaitati?

User avatar
helios
senior
senior
Posts: 418
Joined: Mon Mar 24, 2008 6:05 pm

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby helios » Sat Oct 18, 2008 4:26 pm

Este foarte bine, multumim!!
"E nevoie de 46 de muşchi ca să te încrunţi la cineva, insa doar de 4 pentru a-i trage un pumn în faţă. Hai sa nu-i deranjam pe aia 46 pentru un fleac"

User avatar
helios
senior
senior
Posts: 418
Joined: Mon Mar 24, 2008 6:05 pm

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby helios » Sat Oct 18, 2008 4:30 pm

Totusi este obligatoriu sa se obtina cele 600 de locuri. Este cat se poate de limpede ca spitalele vor, trebuie doar acceptul ministerului. Sapt viitoare nu mai merge cu amanari,trebuie sa fim categorici.
"E nevoie de 46 de muşchi ca să te încrunţi la cineva, insa doar de 4 pentru a-i trage un pumn în faţă. Hai sa nu-i deranjam pe aia 46 pentru un fleac"

User avatar
lanaiba
senior
senior
Posts: 195
Joined: Fri Oct 03, 2008 10:53 am

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby lanaiba » Sat Oct 18, 2008 4:32 pm

multumim !!!
Muntele formeaza omul si marea formeaza sufletul

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby Riley » Sat Oct 18, 2008 4:35 pm

Bravo si multumiri. Din punctul de vedere al viitoarelor examene, s-a luat in considerare si afisarea in concomitent cu bibliografia si a locurilor/posturilor? Adica afisarea lor sa nu fie facuta cu o luna inainte de desfasurarea examenului?
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
mihai82
junior
junior
Posts: 75
Joined: Fri Oct 10, 2008 4:26 pm

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby mihai82 » Sat Oct 18, 2008 4:36 pm

REPREZENTANTII STUENTILOR SI ABSOLVENTILOR AU SOLICITAT SUPLIMENTAREA NUMARULUI DE LOCURI PENTRU CONCURSUL DE REZIDENTIAT SESIUNEA 2008. DE ASEMENEA, S-A PUS IN DISCUTIE POSIBILITATEA SCHIMBARII DATEI DE SUSTINERE A CONCURSULUI.



In urma discutiilor, s-a ajuns la urmatoarele concluzii:



- S-A SUPLIMENTAT CU 78, NUMARUL DE LOCURI AFERENTE EXAMENULUI DE REZIDENTIAT PE LOC.

- S-A CONVENIT CA PANA LA URMATOAREA DISCUTIE, PROGRAMATA PENTRU JOI, 23.10.2008, MSP IMPREUNA CU CENTRUL NATIONAL DE PERFECTIONARE IN DOMNEIUL SANITAR SA REANALIZEZE POSIBILITATEA RESUPLIMENTARII IN CONFORMITATE CU NECESITATILE DIN TERITORIU SI CAPACITATEA DE PREGATIRE, PRECUM SI CU FONDURILE BUGETARE ALOCATE, IN CONFORMITATE CU DISPOZITIILE ART. 5 DIN ORDONATA NR. 12/2008 PRIVIND ORGANIZAREA SI FINANTAREA REZIDENTIATULUI.

- CU REPREZENTANTUL ASOCIATIEI MEDICILOR REZIDENTI S-A STABILIT POSIBILITATEA PUNERII IN DISCUTIE A CRESTERILOR SALARIALE SI REANALIZAREA CATEGORIILOR DE SPORURI CARE SE ACORDA, REPREZENTANTA FIIND INVITATA LA DEZBATEREA ACTELOR NORMATIVE CARE REGLEMENTEAZA ACORDAREA SPORURILOR IN SISTEMUL SANITAR,IN VEDEREA CONSULTARII

- S-A CONFIRMAT DATA SUSTINERII CONCURSULUI DE REZIDENTIAT STABILITA LA INTALNIREA DIN 16 OCTOMBRIE. IN ANUL 2008, EXAMENUL DE REZIDENTIAT SE VA SUSTINE IN DATA DE 16 NOIEMBRIE.

- S-A STABILIT CA, PENTRU URMATOAREA INTALNIRE, REPREZENTANTII STUDENTILOR SA PREZINTE DOVADA MATERIALA A CALITATII DE REPREZENTANTI AI ORGANIZATIILOR PE CARE LE REPREZINTA.

- S-A STABILIT, DE ASEMENEA, CA PROTESTUL PROGRAMAT PENTRU LUNI, 20.10.2008, AUTORIZAT STUDENTILOR SI ABSOLVENTILOR DE MEDICINA, PENTRU ORA 14.00, SA SE AMANE.



PREZENTUL PROCES-VERBAL CONTINE 3 PAGINI SI S-A INCHEIAT IN 15 (CINSPREZECE) EXEMPLARE, FIECAREI PARTI REVENINDU-I CATE UN EXEMPLAR.





1. MINISTRUL SANATATII PUBLICE, DL EUGEN NICOLAESCU



2. DNA. MARCELA IORDACHE



3. DNA. CLARA MATEI



4. DL. NEAMTU IOAN-VALERIU



5. DNA. DARASTEANU RALUCA-ANDREEA



6. DL. ABU AYYACH ANIS



7. DL. NECHIFOR VLAD-ANDREI



8. DNA. ALEXANDRA TUDOSA



9. DNA. CAPLANUSI IRINA



10. DL. MOGA IOAN-DANIEL



11. DL. NICA ADRIAN



12. DNA. TOROK CSLLA-IMOLA



13. DL. COLTA RAUL



14. DL. OLTEANU OVIDIU-ANDREI



15. AV. BURU IOANA-ALINA
PERVERSI CARE INVATA LUCRURI RELE DE MICI HARRISON ANGELESCU SHI ALTE PERVERSIUNI

Valeriu Neamtu
junior
junior
Posts: 46
Joined: Tue Oct 14, 2008 1:22 am

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby Valeriu Neamtu » Sat Oct 18, 2008 4:42 pm

Rezidentii si studentii ne vor sustine in continuare. Am plecat impreuna pe un drum, vom continua impreuna !!!! Deci joi la discutii si la protestul care va fi daca nu obtinem ce vrem, vom avea in continuare sustinerea lor.

As vrea sa multumesc in numele tuturor reprezentantilor universitatilor domnisoarei avocat Buru Ioana Alina, care pro bono a ne-a intocmit strategia juridica in negocieri si ne-a insotit la fata locului. Fara bunavointa ei, avand cunostinta juridice de medic, probabil ca nu am fi facut mare lucru

User avatar
mihai82
junior
junior
Posts: 75
Joined: Fri Oct 10, 2008 4:26 pm

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby mihai82 » Sat Oct 18, 2008 4:45 pm

"S-A STABILIT CA, PENTRU URMATOAREA INTALNIRE, REPREZENTANTII STUDENTILOR SA PREZINTE DOVADA MATERIALA A CALITATII DE REPREZENTANTI AI ORGANIZATIILOR PE CARE LE REPREZINTA" .........ce dovada materiala vor :hate:
PERVERSI CARE INVATA LUCRURI RELE DE MICI HARRISON ANGELESCU SHI ALTE PERVERSIUNI

desiree
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Fri Oct 17, 2008 3:41 pm

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby desiree » Sat Oct 18, 2008 4:49 pm

Felicitari si multumiri celor care s-au implicat in aceasta actiune. As dori sa intreb daca la negocierile de joi se va mai discuta in afara de locuri si despre acea amanare, sau data de 16 nov. ramane batuta in cuie? Mutumiri inca o data!

diabolique
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Fri Oct 17, 2008 6:26 am

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby diabolique » Sat Oct 18, 2008 4:50 pm

subscriu..
:hate:
mihai82 wrote:"S-A STABILIT CA, PENTRU URMATOAREA INTALNIRE, REPREZENTANTII STUDENTILOR SA PREZINTE DOVADA MATERIALA A CALITATII DE REPREZENTANTI AI ORGANIZATIILOR PE CARE LE REPREZINTA" .........ce dovada materiala vor :hate:

User avatar
lanaiba
senior
senior
Posts: 195
Joined: Fri Oct 03, 2008 10:53 am

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby lanaiba » Sat Oct 18, 2008 4:53 pm

adik sa vada ei k nu s neshte golani de pe strada care sa i taie gatul lui Nico :hate: :devil:
Muntele formeaza omul si marea formeaza sufletul

User avatar
Spark
senior
senior
Posts: 168
Joined: Fri Oct 03, 2008 10:45 am

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby Spark » Sat Oct 18, 2008 4:53 pm

Valeriu, multumim!

Vreau sa te intreb daca s-a discutat si posibilitatea transformarii posturilor in locuri sau daca macar s-a clarificat confuzia legata de ele. Suntem obligati sa luam postul daca nu mai raman locuri? Ce ne facem daca postul este intr-un loc al tarii si locul de pregatire in altul?
A mai propus cineva sa discutam si despre teleconferinta de dupa rezidentiat, si sa le pretindem transparenta in organizarea ei. Mi se pare o idee foarte buna si de bun simt. Ati reusit sa atingeti si acest aspect sau e posibil sa faceti referire si la asta joi?
Just because I'm sorry doesn't mean I didn't enjoy it at the time.

rezid
junior
junior
Posts: 85
Joined: Sat Oct 18, 2008 4:38 pm

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby rezid » Sat Oct 18, 2008 5:09 pm

intr-adevar multumim celor care se implica atat! nu trebuie sa ne lasam intimidati! si mergem pana la capat!

rezid
junior
junior
Posts: 85
Joined: Sat Oct 18, 2008 4:38 pm

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby rezid » Sat Oct 18, 2008 5:12 pm

multa bafta la urmatoarele negocieri!

User avatar
dbc
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Wed Oct 15, 2008 1:11 pm

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby dbc » Sat Oct 18, 2008 5:13 pm

Felicitari si multumim! Este o realizare importanta!
Sper ca joi sa obtineti o suplimentare semnificativ mai mare decat cele de pana acum.

As avea si eu o curiozitate, daca-mi permiteti... In ce calitate a fost prezenta Dna. Raluca Darasteanu?!?

Valeriu Neamtu
junior
junior
Posts: 46
Joined: Tue Oct 14, 2008 1:22 am

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby Valeriu Neamtu » Sat Oct 18, 2008 5:13 pm

lanaiba wrote:adik sa vada ei k nu s neshte golani de pe strada care sa i taie gatul lui Nico :hate: :devil:


Nu este nici un golan printre noi (suntem doar niste "perversi" care sunteem impinsi sa plecam din tara pentru a se aduce "chinezi"). A existat insa o problema datorata lipsei de timp si anume ca unii absolventi (intalnirea a fost anuntata de minister de pe o zi pe alta) nu au avut timp sa-si toate formalitatile si hartiile. Joi va fi absolut totul in regula din acest punct de vedere si nu vor exista "setbackuri" birocratice.
O sa va mai relateze colegii mei care au participat la negocieri ce cred de cuviita, eu nu mai pot sta mult pe net, de asta seara incepem producerea pancartelor pentru demonstratie. Joi (16 oct) nu am putut lua decizii si am tatonat( nu eram decat Bucuresteni si nu ne-am permis sa luam decizii in numele tuturor), astazi sa-au gasit niste chichite birocratice nerezolvabile datorita lipsei de timp insa joi este punctul culminant. Din punctul meu de vedere daca nici joi nu ne este acceptata cererea pentru suplimentarea locurilor este un semn de rea vointa si vom iesi in strada. Pana joi invatati cat puteti, vom incerca si noi sa facem asta pe cat se poate insa dupa joi fiti gata de sa iesim in strada, nu mai au nici o scuza.

desiree
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Fri Oct 17, 2008 3:41 pm

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby desiree » Sat Oct 18, 2008 5:15 pm

Valeriu Neamtu wrote:
lanaiba wrote:adik sa vada ei k nu s neshte golani de pe strada care sa i taie gatul lui Nico :hate: :devil:


Nu este nici un golan printre noi (suntem doar niste "perversi" care sunteem impinsi sa plecam din tara pentru a se aduce "chinezi"). A existat insa o problema datorata lipsei de timp si anume ca unii absolventi (intalnirea a fost anuntata de minister de pe o zi pe alta) nu au avut timp sa-si toate formalitatile si hartiile. Joi va fi absolut totul in regula din acest punct de vedere si nu vor exista "setbackuri" birocratice.
O sa va mai relateze colegii mei care au participat la negocieri ce cred de cuviita, eu nu mai pot sta mult pe net, de asta seara incepem producerea pancartelor pentru demonstratie. Joi nu am putut lua decizii si am tatonat( nu eram decat Bucuresteni si nu ne-am permis sa luam decizii in numele tuturor), astazi sa-au gasit niste chichite birocratice nerezolvabile datorita lipsei de timp insa joi este punctul culminant. Din punctul meu de vedere daca nici joi nu ne este acceptata cererea pentru suplimentarea locurilor este un semn de rea vointa si vom iesi in strada. Pana joi invatati cat puteti, vom incerca si noi sa facem asta pe cat se poate insa dupa joi fiti gata de sa iesim in strada, nu mai au nici o scuza.

Bafta in continuare noi suntem alaturi de voi! Veti mai discuta si de amanare?

rezid
junior
junior
Posts: 85
Joined: Sat Oct 18, 2008 4:38 pm

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby rezid » Sat Oct 18, 2008 5:27 pm

bafta multa! sunt alaturi de voi chiar daca nu stau intr-un oras cu dsp / asp ! si online am dovedit ca suntem o forta de care trebuie sa se tine seama! qtank.gif bravo!

woody
senior
senior
Posts: 399
Joined: Fri Feb 23, 2007 10:02 am

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby woody » Sat Oct 18, 2008 5:41 pm

ziua examenului este batuta incuie ? se da sau nu pe 16 noiembrie? e imp pt cei care vin din colturile tarii si vor sta undeva in bucuresti 2 nopti

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby dr_dr » Sat Oct 18, 2008 5:46 pm

Valeriu Neamtu wrote:
lanaiba wrote:adik sa vada ei k nu s neshte golani de pe strada care sa i taie gatul lui Nico :hate: :devil:


Nu este nici un golan printre noi (suntem doar niste "perversi" care sunteem impinsi sa plecam din tara pentru a se aduce "chinezi"). A existat insa o problema datorata lipsei de timp si anume ca unii absolventi (intalnirea a fost anuntata de minister de pe o zi pe alta) nu au avut timp sa-si toate formalitatile si hartiile. Joi va fi absolut totul in regula din acest punct de vedere si nu vor exista "setbackuri" birocratice.
O sa va mai relateze colegii mei care au participat la negocieri ce cred de cuviita, eu nu mai pot sta mult pe net, de asta seara incepem producerea pancartelor pentru demonstratie. Joi (16 oct) nu am putut lua decizii si am tatonat( nu eram decat Bucuresteni si nu ne-am permis sa luam decizii in numele tuturor), astazi sa-au gasit niste chichite birocratice nerezolvabile datorita lipsei de timp insa joi este punctul culminant. Din punctul meu de vedere daca nici joi nu ne este acceptata cererea pentru suplimentarea locurilor este un semn de rea vointa si vom iesi in strada. Pana joi invatati cat puteti, vom incerca si noi sa facem asta pe cat se poate insa dupa joi fiti gata de sa iesim in strada, nu mai au nici o scuza.


SI TOTUSI COLEGII VOSTRI NU AU CONSIDERAT CA AVETI SI VOI DREPTUL SA INVATATI.
NU VREAU SA SE CREADA CA VREAU AMANAREA EX...DAR NU MI SE PARE CORECT.........

DIN PARTEA MEA AVETI TOT RESPECTUL....SI AS FI ACCEPTAT SI O AMANARE DE 3 LUNI.
MULTUMIM MULTUMIM MULTUMIM
notworthy.gif
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

adl
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Fri Oct 17, 2008 2:29 pm

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby adl » Sat Oct 18, 2008 5:51 pm

Valeriu Neamtu wrote:
lanaiba wrote:adik sa vada ei k nu s neshte golani de pe strada care sa i taie gatul lui Nico :hate: :devil:


Nu este nici un golan printre noi (suntem doar niste "perversi" care sunteem impinsi sa plecam din tara pentru a se aduce "chinezi"). A existat insa o problema datorata lipsei de timp si anume ca unii absolventi (intalnirea a fost anuntata de minister de pe o zi pe alta) nu au avut timp sa-si toate formalitatile si hartiile. Joi va fi absolut totul in regula din acest punct de vedere si nu vor exista "setbackuri" birocratice.
O sa va mai relateze colegii mei care au participat la negocieri ce cred de cuviita, eu nu mai pot sta mult pe net, de asta seara incepem producerea pancartelor pentru demonstratie. Joi (16 oct) nu am putut lua decizii si am tatonat( nu eram decat Bucuresteni si nu ne-am permis sa luam decizii in numele tuturor), astazi sa-au gasit niste chichite birocratice nerezolvabile datorita lipsei de timp insa joi este punctul culminant. Din punctul meu de vedere daca nici joi nu ne este acceptata cererea pentru suplimentarea locurilor este un semn de rea vointa si vom iesi in strada. Pana joi invatati cat puteti, vom incerca si noi sa facem asta pe cat se poate insa dupa joi fiti gata de sa iesim in strada, nu mai au nici o scuza.


D-le Dr.Valeriu RESPECTE!!!!!!!!!!!!!!!!

claudia.popescu
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Wed Oct 15, 2008 10:12 am
Location: Bucuresti

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby claudia.popescu » Sat Oct 18, 2008 5:52 pm

daca se amana protestul de luni 20 oct trebuie obtinuta o noua autorizatie de la primarie?
daca da trebuie sa mergem luni si sa avem autorizatia pt vineri sau chiar pt joi, in caz ca nu obtinem mare lucru la intalnirea de joi.

trebuie neaparat sa specificam ca odata cu bibliografia sa se afiseze si numarul de locuri pentru fiecare specialitate ca sa poata fi discutate din timp si sa fie cat de cat in conformitate cu nevoile reale de medici pentru specialitatea respectiva.

subscriu la treaba cu teleconferinta si cu posturi/locuri!

User avatar
icerose
senior
senior
Posts: 119
Joined: Tue Sep 02, 2008 7:25 pm
Location: cluj

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby icerose » Sat Oct 18, 2008 5:54 pm

azi stirile au inceput cu 2 anunturi care il puneau pe nico intr-o lumina f buna: a rezolvat criza cu firmele de medicamente, si a tinut negocieri incheiate "favorabil" cu absolventii de med si rezidentii.. arata f roz nico la tveu acum si cred ca va face tot ce poate sa mentina imaginea asta pozitiva si sa evite protestul in bucuresti. deci BRAVO, SI NU VA LASATI! joi avem sanse mari sa obtinem locurile alea nenorocite!
ps. anuntati-l pe nico ca faceti deja pancardele daca nu e cuminte, pt protest... sa vedeti ce o sa biciuiasca hamsterii sa rezolve problema :lol: :lol: :lol:
even if we can't afford, the sky is over...

rezid
junior
junior
Posts: 85
Joined: Sat Oct 18, 2008 4:38 pm

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby rezid » Sat Oct 18, 2008 5:56 pm

in legatura cu teleconferinta.. nu ar fi mai potrivita [ionlineconferinta ?! cred ca tot acum trebuie clarificat si insistat asupra chestiunii pt a nu mai trece inca odata prin situatia "transparenta" a colegilor de anul trecut..si nu numai!

User avatar
lucaibar
junior
junior
Posts: 87
Joined: Thu Mar 15, 2007 7:24 pm

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby lucaibar » Sat Oct 18, 2008 6:03 pm

Pentru toata tergiversarea asta... cereti si nenorociat aia de amanare pana in decembrie! Este posibil ... si argumentele lor sunj jalnice! Daca le este frica ca vor fi dati in judecata amintitile ca asta trebuia facut (si nu sa facut) si cu ocazia reziului pe post si a stagiaturii unde au tot tatonat/amanat incadrarea cu o JUMATATE da an!
Felicitari! si nu cedati nici inruptul capului ...
P.S poate va luati si un reportofon la voi ... sa ii dati in gat presei!
-se merita un scandal indiferent de finaitate .... am ajuns rasul societatii ... cu cele mai mizere salarii posibile dupa 6 nenorociti de ani de facultate!
Trebuie sa vrei, sa poti, sa faci, ceeace uneori pare a fi imposibil !

iulisa_
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Thu Oct 16, 2008 12:22 am

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby iulisa_ » Sat Oct 18, 2008 6:11 pm

FELICITARI FELICITARI FELICITARI ........CU ADEVARAT OAMENI ADEVARATI ..........TOATA STIMA SI RESPECTUL CELOR CARE AU FOST LA NEGOCIERI SI PROPAGANDA ..........VA MULTUMESC CA EXISTATI :peace:

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby AvLee » Sat Oct 18, 2008 6:24 pm

Faptul ca ministru iesi in fata presesi declarand ca absolventi au renuntat la protest nu ca au amanat ar fi motiv destul de bun pentru continuarea protestului. Dar de sa fim diplomati.

Care au fost argumentele ministerului referitor la rezidentiatu pe post?


S-a discutat dreptul la libera practica?
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

petro_g
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Wed Oct 08, 2008 7:58 pm

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby petro_g » Sat Oct 18, 2008 6:29 pm

multumim celor care au asudat pentu noi...am si eu o intrebare si totusi ce se va intampla cu cei care vor reusi sa absolveasca rezidentiatul dar nu au mai prins nici post si nici loc? multu

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby cog1983 » Sat Oct 18, 2008 6:31 pm

Care sunt cele 78 de locuri/posturi? Cand aflam?
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
Scanteioara
junior
junior
Posts: 47
Joined: Wed Oct 26, 2005 10:11 pm
Contact:

O noua perla a la Nicolaescu

Postby Scanteioara » Sat Oct 18, 2008 6:34 pm

Dupa "mici si perversi", Economistul scoate o noua perla: MS nu este "asistenta sociala" sa ne gaseasca noua posturi. :shock: [sursa: Prima TV]

Posibil ca ministrul sa si-o fi luat putin in cap dupa negocierile de azi? Oare ar fi util ca reprezentantii studentilor sa prezinte situatia in "placintele" si "coloane" la negocierile de joi? Sa fie pe intelesul Economistului. :wink:

Iata cu ce ne alegem dupa 6 ani de medicina in Ro: "porecle" si "mila". :hate:
Oboseala si lenea au aceleasi simptome.

User avatar
metalu
senior
senior
Posts: 117
Joined: Tue Jun 24, 2008 11:25 am
Location: undeva departe....

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby metalu » Sat Oct 18, 2008 6:45 pm

.. si totusi de ce amanare pana in decembrie ? asta nu o inteleg.. se stie data ex din primavara de cand s-o postat tematica. si acuma credeti ca o sapt in plus o sa faca minuni ? ..chiar nu inteleg.

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: O noua perla a la Nicolaescu

Postby dr_dr » Sat Oct 18, 2008 6:45 pm

Scanteioara wrote:Dupa "mici si perversi", Economistul scoate o noua perla: MS nu este "asistenta sociala" sa ne gaseasca noua posturi. :shock: [sursa: Prima TV]

Posibil ca ministrul sa si-o fi luat putin in cap dupa negocierile de azi? Oare ar fi util ca reprezentantii studentilor sa prezinte situatia in "placintele" si "coloane" la negocierile de joi? Sa fie pe intelesul Economistului. :wink:

Iata cu ce ne alegem dupa 6 ani de medicina in Ro: "porecle" si "mila". :hate:


Dupa cum ziceam
Asta ne trebuie daca nu suntem uniti
Ar fi trebuit sa iesim toti in strada rezidenti/absolventi/studenti
Sa cerem amanare pana in 25 dec asa de ciuda
ETC......
:devil: :devil: :devil: :devil:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

diabolique
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Fri Oct 17, 2008 6:26 am

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby diabolique » Sat Oct 18, 2008 6:51 pm

mey oamenilor poate chiar nu ne vrea ministrul asta...el vrea chinezisme-or fi mana de lucru ieftina..facem si medicina o industrie in care sa bagam putin si sa scoatem mult....asa ca la croitoriile alea cu "mana de lucru ieftina"adusa din tarile suprapopulate....si ironia sortii..tot noi suntem de vina ca el e nevoit sa ii aduca...doamne cand am dat la medicina stiam ac va fi greu, ca oamenii nu mai respecta la fel calitatea de medic...dar ...sa ajungem de rasul curcii...cum a zis bunica mea....trebuie facut ceva!! si multumim celor care au facut!tot respectul pentru ei

User avatar
mad_maddie
senior
senior
Posts: 145
Joined: Fri Oct 03, 2008 4:39 pm
Location: IASI

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby mad_maddie » Sat Oct 18, 2008 6:52 pm

FELICITARI COLEGILOR CARE AU FOST LA NEGOCIERI ! SI MULTUMIRI !!

pingus
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Sat Jul 19, 2008 10:45 am

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby pingus » Sat Oct 18, 2008 6:55 pm

Am amanat demonstratia pentru 78 de locuri si "recalcularea sporurilor"?!?!

In presa apare ca "Nicolaescu ia convins pe rezidenti". (http://www.evz.ro/articole/detalii-arti ... -proteste/)

Nicolaescu declara ca "Manisfestiata s-a anulat" si ca "ms nu este asistenta sociala".

O fi bine?

Eu le multumesc colegilor pt efortul lor!
Joi insa, problema trebuie transata ferm. Practic problemele sunt NErezolvate.

diabolique
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Fri Oct 17, 2008 6:26 am

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby diabolique » Sat Oct 18, 2008 6:56 pm

metalu wrote:.. si totusi de ce amanare pana in decembrie ? asta nu o inteleg.. se stie data ex din primavara de cand s-o postat tematica. si acuma credeti ca o sapt in plus o sa faca minuni ? ..chiar nu inteleg.


no nu credem ca va face minuni...citeste topicele celelalte referitoare la amanarea..nu evb de "ingrasatul porcilor in ajun "sau ptr "puturosi "..asa cum s-au exprimat unii...e ptr cei acre au protestat au alergat au discutat ca sa obtina chiar si cele 146+78 locuri/posturi ...mai multe decat ce aveam initial....si e ptr ca meritam dupa tot ce ne face si cum ne duce cu presu..ce pres ca asta e peticel....
si la fel ca si altii ma repet si eu..cei care ati invatat si sunteti extraordinar de bine pregatiti de ce va faceti probleme? credeti ca vor invata unii intr-o luna cat altii in zece?...hai sa fim seriosi...

User avatar
helios
senior
senior
Posts: 418
Joined: Mon Mar 24, 2008 6:05 pm

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby helios » Sat Oct 18, 2008 7:01 pm

diabolique wrote:
metalu wrote:.. si totusi de ce amanare pana in decembrie ? asta nu o inteleg.. se stie data ex din primavara de cand s-o postat tematica. si acuma credeti ca o sapt in plus o sa faca minuni ? ..chiar nu inteleg.


no nu credem ca va face minuni...citeste topicele celelalte referitoare la amanarea..nu evb de "ingrasatul porcilor in ajun "sau ptr "puturosi "..asa cum s-au exprimat unii...e ptr cei acre au protestat au alergat au discutat ca sa obtina chiar si cele 146+78 locuri/posturi ...mai multe decat ce aveam initial....si e ptr ca meritam dupa tot ce ne face si cum ne duce cu presu..ce pres ca asta e peticel....
si la fel ca si altii ma repet si eu..cei care ati invatat si sunteti extraordinar de bine pregatiti de ce va faceti probleme? credeti ca vor invata unii intr-o luna cat altii in zece?...hai sa fim seriosi...


Porcu nu se ingrasa in ajun, da se satura!! :D
"E nevoie de 46 de muşchi ca să te încrunţi la cineva, insa doar de 4 pentru a-i trage un pumn în faţă. Hai sa nu-i deranjam pe aia 46 pentru un fleac"

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby dr_dr » Sat Oct 18, 2008 7:01 pm

pingus wrote:Am amanat demonstratia pentru 78 de locuri si "recalcularea sporurilor"?!?!

In presa apare ca "Nicolaescu ia convins pe rezidenti". (http://www.evz.ro/articole/detalii-arti ... -proteste/)

Nicolaescu declara ca "Manisfestiata s-a anulat" si ca "ms nu este asistenta sociala".
O fi bine?

Eu le multumesc colegilor pt efortul lor!
Joi insa, problema trebuie transata ferm. Practic problemele sunt NErezolvate.


Mai bine zicea NISTE TARANI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: Negocieri- ADEVARUL DE LA PRIMA MANA

Postby AvLee » Sat Oct 18, 2008 7:03 pm

Tocmai am revazut conferinta de presa (http://www.realitatea.net/jurnale.htm , jurnalul orei 14) In conferinta Nico nu a folosit cuvantul anulat. Deci poate fi scuzabil ca asa a preluat presa.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests