PLAN B

schimbarea schimbarii...
User avatar
icerose
senior
senior
Posts: 119
Joined: Tue Sep 02, 2008 7:25 pm
Location: cluj

PLAN B

Postby icerose » Fri Oct 17, 2008 1:41 am

ok, toate bune si frumoase, se face luni protest in bucuresti. aici propun sa incercam sa incropim un Plan B, in cazul in care negocierile de luni nu vor duce nicaieri. cum ii putem strange cu usa? cat mai realist vorbind?
pana acum 2 idei: boicotarea rezidentiatului, si afilierea la protestul Sanitas.
cum puteam apica oricare din aceste idei, si ce alte idei mai avem pentru asta?
even if we can't afford, the sky is over...

asana
junior
junior
Posts: 73
Joined: Fri Jan 16, 2004 7:51 pm
Location: Romania

Re: PLAN B

Postby asana » Fri Oct 17, 2008 1:54 am

Cred ca cel mai important e pregatirea cu mare atentie a protestului - mobilizare masiva , anuntarea tuturor canalelor de stiri importante , pancarte edificatoare , interviuri cu mesaj clar pentru marele public ( Tara nu are medici si ministrul scade numarul de locuri la rezidentiat ) , negociatori buni , atragerea unor personalitati de partea noastra , la nevoie chiar scandarea unor lozinci cu iz electoral , cum propunea un coleg . Personal , cred ca luni se va hotara soarta acestui examen .
Cand pasul vostru simte greutatea urcusului, aduceti peste calea voastra puterea vointei si renuntarea nu va va mai gasi!

User avatar
Spark
senior
senior
Posts: 168
Joined: Fri Oct 03, 2008 10:45 am

Re: PLAN B

Postby Spark » Sat Oct 18, 2008 11:19 pm

Ideea cu flashmoburile in fata UMF-urilor e foarte ok.

Altcineva a propus sa-l contactam pe Astarastoaie si sa-l rugam sa ne sustina, eventual sa mearga si d-lui la intalnirea de joi! Credeti ca ar accepta? Cum sa luam legatura cu el?
Just because I'm sorry doesn't mean I didn't enjoy it at the time.

cloramina
junior
junior
Posts: 60
Joined: Mon Nov 20, 2006 2:10 pm

Re: PLAN B

Postby cloramina » Sat Oct 18, 2008 11:34 pm

pai haideti sa luam legatura cu sefii umf poate ne zic cate locuri ne pot oferi si asa nu mai are ministru asta scuze ca umf-urile nu au facut si nu au dres.

papion
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sun Aug 17, 2008 5:01 pm

Re: PLAN B

Postby papion » Sat Oct 18, 2008 11:55 pm

icerose wrote:ok, toate bune si frumoase, se face luni protest in bucuresti. aici propun sa incercam sa incropim un Plan B, in cazul in care negocierile de luni nu vor duce nicaieri. cum ii putem strange cu usa? cat mai realist vorbind?
pana acum 2 idei: boicotarea rezidentiatului, si afilierea la protestul Sanitas.
cum puteam apica oricare din aceste idei, si ce alte idei mai avem pentru asta?


Sanitas este o organizatie sindicala formata 99% din asistente (i). si foarte putini doctori
de multe ori cererile lor defavorizau pretentiile medicilor
asa ca terminati cu asta
INTERESATI-VA

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: PLAN B

Postby AvLee » Sun Oct 19, 2008 12:02 am

papion wrote:
icerose wrote:ok, toate bune si frumoase, se face luni protest in bucuresti. aici propun sa incercam sa incropim un Plan B, in cazul in care negocierile de luni nu vor duce nicaieri. cum ii putem strange cu usa? cat mai realist vorbind?
pana acum 2 idei: boicotarea rezidentiatului, si afilierea la protestul Sanitas.
cum puteam apica oricare din aceste idei, si ce alte idei mai avem pentru asta?


Sanitas este o organizatie sindicala formata 99% din asistente (i). si foarte putini doctori
de multe ori cererile lor defavorizau pretentiile medicilor
asa ca terminati cu asta
INTERESATI-VA


Da asa este.De fapt SANITAS e in aceasi grupare sindicala cu profesorii. Intelegerea a fost ca profesorii ies primii la protest si dupa aia SANITAS. Dar se pare ca li s-au facut si lor niste majorari si s-ar putea sa nu mai iasa in strada.

Pe noi nu reprezinta decat colegiul medicilor, dar devreme ce nu avem inca salariu si nu contri buim la fondurile acestei organizatii nu ne reprezinta nimeni.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
Spark
senior
senior
Posts: 168
Joined: Fri Oct 03, 2008 10:45 am

Re: PLAN B

Postby Spark » Sun Oct 19, 2008 12:17 am

Nu ne-ar strica si noua un sindicat... Oare de ce n-au medicii sindicat? :lol: Nu-mi raspundeti, e de ajuns sa arunci un ochi pe forumul asta sau la comentariile de pe mondonews si intelegi de ce. :twisted:
Just because I'm sorry doesn't mean I didn't enjoy it at the time.

User avatar
icerose
senior
senior
Posts: 119
Joined: Tue Sep 02, 2008 7:25 pm
Location: cluj

Re: PLAN B

Postby icerose » Sun Oct 19, 2008 12:24 am

papion wrote:
icerose wrote:ok, toate bune si frumoase, se face luni protest in bucuresti. aici propun sa incercam sa incropim un Plan B, in cazul in care negocierile de luni nu vor duce nicaieri. cum ii putem strange cu usa? cat mai realist vorbind?
pana acum 2 idei: boicotarea rezidentiatului, si afilierea la protestul Sanitas.
cum puteam apica oricare din aceste idei, si ce alte idei mai avem pentru asta?


Sanitas este o organizatie sindicala formata 99% din asistente (i). si foarte putini doctori
de multe ori cererile lor defavorizau pretentiile medicilor
asa ca terminati cu asta
INTERESATI-VA

no, easy ca nu dadui cu paru, incercam si eu sa gasesc solutii... daca am gresit se poate spune si frumos.
deci sanitas-u my mistake nu se pune problema, am priceput.
de la umf-uri, in alta ordine de idei, d-l presedinte Marius Bojita s-a implicat in treaba asta, ca a acceptat sa apara in interviu la realitatea de cj cu un coleg si a afirmat ca umf-urile au scos mai multe locuri, asta inca de la protestul din cj. plus el nu mai are ce pierde acum, ca e aproape pensionar :) , deci am putea apela si la dansul.
iar cu d-l Astarastoaie, am mai propus si eu si AvLee, cred ca ar veni sa ne ajute, doar sa il intrebam...
alte propuneri?
even if we can't afford, the sky is over...

cloramina
junior
junior
Posts: 60
Joined: Mon Nov 20, 2006 2:10 pm

Re: PLAN B

Postby cloramina » Sun Oct 19, 2008 12:38 am

propun cum am mai zis sa facem cate un flash mob in fiecare centru universitar la aceeasi data si ora in fata umf-urilor, sa punem pe hartie promisiunile ministrului de pana acum si sa le solicitam ajutorul cu locurile.sa ne spuna in fata daca nu au locuri pentru noi iar daca ne sprijina ministrul nu mai poate arunca gaina moarta in curtea umf.daca anuntam si ceva televiziuni o sa fie cu rasunet mai ales daca reusim concomitent in fiecare oras.

User avatar
icerose
senior
senior
Posts: 119
Joined: Tue Sep 02, 2008 7:25 pm
Location: cluj

Re: PLAN B

Postby icerose » Sun Oct 19, 2008 12:41 am

cloramina wrote:propun cum am mai zis sa facem cate un flash mob in fiecare centru universitar la aceeasi data si ora in fata umf-urilor, sa punem pe hartie promisiunile ministrului de pana acum si sa le solicitam ajutorul cu locurile.sa ne spuna in fata daca nu au locuri pentru noi iar daca ne sprijina ministrul nu mai poate arunca gaina moarta in curtea umf.daca anuntam si ceva televiziuni o sa fie cu rasunet mai ales daca reusim concomitent in fiecare oras.


:allright: cum ar zice un fost ministru : good point!
even if we can't afford, the sky is over...

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Re: PLAN B

Postby andrita » Sun Oct 19, 2008 9:35 am

apropos de ministru.pe nico nu l intreaba nimeni de ce a dat la liber medicamente si a abramburit sesiunea de anul asta de rezi?pe adomnitze l au dat jos urgent.de 2 saptamanai e criza in ms si nu se aude nici un vant de schimbare.
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: PLAN B

Postby AvLee » Sun Oct 19, 2008 9:42 am

andrita wrote:apropos de ministru.pe nico nu l intreaba nimeni de ce a dat la liber medicamente si a abramburit sesiunea de anul asta de rezi?pe adomnitze l au dat jos urgent.de 2 saptamanai e criza in ms si nu se aude nici un vant de schimbare.



Pentru ca inca nu a avut proteste in fata ministerului ca sa afle toti conducatorii tarii.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Re: PLAN B

Postby andrita » Sun Oct 19, 2008 9:45 am

crezi tu ca nu a auzit cine era de auzit?atatea stiri,atatea sedintze...imposibil sa nu stie cpt.numai ca...e pnl ist ca si nico.
ultima sansa e protestul de la buc.
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Re: PLAN B

Postby andrita » Sun Oct 19, 2008 9:45 am

va asteptam cu drag!
nu ar fi bine sa se faca mars?asa cum au facut profesorii.ca daca se sta intr un singur loc se minuneaza mai putina lume.daca marsaluim pe lipscani...eeeee...asa da!ne vede "lumea buna".
:)
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 35 guests