BRAVO CELOR CARE ISI CER DREPTURILE

schimbarea schimbarii...
iulisa_
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Thu Oct 16, 2008 12:22 am

BRAVO CELOR CARE ISI CER DREPTURILE

Postby iulisa_ » Fri Oct 17, 2008 1:32 am

CATRE CEI CARE AU FOST LA NEGOCIERI : Ar trebuii sa ii intrebati de ce nu mai dau ca anu trecut la cei cu punctaj pe 65% din nota cea mai mare dreptul sa mai prinda un MF macar ,.........Stim cu totii ca e truda si sacrificiu si pentru 65% macar sa fie cum a fost anu trecut ..........e prea bataie de joc anu asta .........Puneti le si problema asta.......Va multumesc anticipat . :rightblinky:

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Re: BRAVO CELOR CARE ISI CER DREPTURILE

Postby andrita » Fri Oct 17, 2008 9:46 am

in metodologie scrie ca sunt declaratzi promovati cei care iau peste 65 % .dar nu se zice unde merg ei.pe mf sau...
si nu cred ca s au gandit ei ca ajung specilaitatile pana la 65 %.ar fi chiar culmea si fara precedent.
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: BRAVO CELOR CARE ISI CER DREPTURILE

Postby Chingachgook » Fri Oct 17, 2008 9:54 am

iulisa_ wrote:.Stim cu totii ca e truda si sacrificiu si pentru 65%



:peace:
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: BRAVO CELOR CARE ISI CER DREPTURILE

Postby gaurav_singh_md » Fri Oct 17, 2008 10:51 am

andrita wrote:in metodologie scrie ca sunt declaratzi promovati cei care iau peste 65 % .dar nu se zice unde merg ei.pe mf sau...
si nu cred ca s au gandit ei ca ajung specilaitatile pana la 65 %.ar fi chiar culmea si fara precedent.


anul trecut 624 took emergency medicine la tg mures.....

User avatar
lanaiba
senior
senior
Posts: 195
Joined: Fri Oct 03, 2008 10:53 am

Re: BRAVO CELOR CARE ISI CER DREPTURILE

Postby lanaiba » Fri Oct 17, 2008 10:55 am

"anul trecut" ramane un vis placut in conditiile actuale.
Muntele formeaza omul si marea formeaza sufletul

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Re: BRAVO CELOR CARE ISI CER DREPTURILE

Postby andrita » Fri Oct 17, 2008 12:00 pm

gaurav_singh_md wrote:
andrita wrote:in metodologie scrie ca sunt declaratzi promovati cei care iau peste 65 % .dar nu se zice unde merg ei.pe mf sau...
si nu cred ca s au gandit ei ca ajung specilaitatile pana la 65 %.ar fi chiar culmea si fara precedent.


anul trecut 624 took emergency medicine la tg mures.....


anul trecut promovat 599.intre 599 si 624 e cale lunga...de vreo 25x10 oameni.o fi luat ultimul post de urg.
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

ceacky2
senior
senior
Posts: 223
Joined: Sun Sep 28, 2008 12:16 am

Re: BRAVO CELOR CARE ISI CER DREPTURILE

Postby ceacky2 » Fri Oct 17, 2008 12:11 pm

nu vreau sa incep sa sufar de sindromul curtea frantei, in sensul ca alimentandu-ne unii altora sperantele, sa ajungem sa credem ca suntem foarte importanti si sa ne iluzionam aiurea ca mutam muntii, dar aruncand priviri si pe site-urile de stiri, internet, tv, am observat ca ceva ecouri (inca timide) exista, iar faptul ca unii din reprezentantii nostri au ajuns MACAR sa vb cu reprezentanti ai ministerului e ceva (intr-o tara unde esti expediat inca de la usa institutiilor publice)...
oricum este de remarcat ca pentru prima data in ultimii ani, "plebea" a fost bagata in seama de umflatii din minister (ca e an electoral, dar inca vreau sa cred ca nu numai de aia) si ca o buna parte din absolventi s-au mobilizat...
asta inseamna ca totusi atatia ani de facultate nu au insemnat numai indoctrinare, plafonare a inteligentei si multumirea ca ne arunca macar osul... :allright:
APA TRECE, BIVOLII RAMAN!

adrianas
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Wed Feb 06, 2008 5:47 pm

Re: BRAVO CELOR CARE ISI CER DREPTURILE

Postby adrianas » Fri Oct 17, 2008 12:54 pm

Ministerul Sanatatii trebuie sa invete ceva din ceea ce se intampla anul asta si de acum incolo sa publice simultan bibliografia pentru examen ca si locurile respectiv posturile scoase la concurs. Nu este normal sa inveti un an intreg ca sa te trezesti in final ca nu ai pentru ce sa concurezi. Sper si ii rog pe cei care vor merge maine la negocieri sa sustina cauza medicinistilor in general ! Sa nu uite faptul ca printre protestatari se numara si multi care nu dau rezidentiatul anul acesta ci la anul. Mult succes maine si sa auzim numai de bine!

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: BRAVO CELOR CARE ISI CER DREPTURILE

Postby Riley » Fri Oct 17, 2008 5:01 pm

Ar trebui sa iesim in strada in fiecare an, poate asa o sa se invete, pana cand se reglementeaza ceva clar! Sa vada ca totusi nu acceptam chiar toata situatia!!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
casandra13
senior
senior
Posts: 405
Joined: Tue May 08, 2007 2:27 pm
Location: undeva in vest
Contact:

Re: BRAVO CELOR CARE ISI CER DREPTURILE

Postby casandra13 » Sun Oct 19, 2008 1:06 pm

Pauly wrote:Ar trebui sa iesim in strada in fiecare an, poate asa o sa se invete, pana cand se reglementeaza ceva clar! Sa vada ca totusi nu acceptam chiar toata situatia!!

Da, buna idee.Dar putina organizare nu ar strica. In sensul ca cei din anii terminali ar putea sa infiinteze o asociatie care sa le reprezinte interesele si sa participe activ la elaborarea listei cu numarul de locuri scoase la concurs pentru a preveni repetarea unei situatii asemantoare celei din acest an.Asa ar exista o posibilitate in plus de a colabora si cu rectorii universitari.In USA majoritatea univesitatilor importante au un sistem prin care monitorizeaza "traiectoria" postuniversitara a celor care au absolvit, iar nr. de locuri pt. studenti este corelat cu posibilitatea pietei de absorbtie a fortei de munca-mai ales ca multi studenti isi platesc studiile din credite bancare si nu le da mana sa fie si someri si datori.
Primum non nocere

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: BRAVO CELOR CARE ISI CER DREPTURILE

Postby Chingachgook » Sun Oct 19, 2008 5:34 pm

casandra13 wrote: In sensul ca cei din anii terminali ar putea sa infiinteze o asociatie care sa le reprezinte interesele si sa participe activ la elaborarea listei cu numarul de locuri scoase la concurs.


daaaa, ia sa vb cineva cu astia de anii 4-5-6. ei habar nu au pe ce lume traiesc.
faceai tu acum 2 ani diferenta dintre loc si post?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
helios
senior
senior
Posts: 418
Joined: Mon Mar 24, 2008 6:05 pm

Re: BRAVO CELOR CARE ISI CER DREPTURILE

Postby helios » Sun Oct 19, 2008 5:39 pm

kooksee wrote:
casandra13 wrote: In sensul ca cei din anii terminali ar putea sa infiinteze o asociatie care sa le reprezinte interesele si sa participe activ la elaborarea listei cu numarul de locuri scoase la concurs.


daaaa, ia sa vb cineva cu astia de anii 4-5-6. ei habar nu au pe ce lume traiesc.
faceai tu acum 2 ani diferenta dintre loc si post?



Acu 2 ani nu exista rezidentiat pe post, deci nu are nicio relevanta intrebarea.
"E nevoie de 46 de muşchi ca să te încrunţi la cineva, insa doar de 4 pentru a-i trage un pumn în faţă. Hai sa nu-i deranjam pe aia 46 pentru un fleac"

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: BRAVO CELOR CARE ISI CER DREPTURILE

Postby Chingachgook » Sun Oct 19, 2008 5:43 pm

era un exemplu prietene.
stiai acum 2 ani care e diferenta de bibliografie, pe cate ramuri se dadea rezidentiatul, etc?
ti se parea normala perioada de anuntare a bibliografiei si a nr de locuri? ( s-a intamplat fix ca anul asta)
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30353
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: BRAVO CELOR CARE ISI CER DREPTURILE

Postby andy gavrilescu » Sun Oct 19, 2008 6:02 pm

de aceea sunt luati pe nepregatite si cer amanari peste amanari, ca nu se implica din anul 4 :D
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
casandra13
senior
senior
Posts: 405
Joined: Tue May 08, 2007 2:27 pm
Location: undeva in vest
Contact:

Re: BRAVO CELOR CARE ISI CER DREPTURILE

Postby casandra13 » Sun Oct 19, 2008 9:48 pm

Este adevarat ca nu au mai fost scoase posturi la rezi de ceva vreme (in 2000 au fost).Dar diferenta pentru generatiile de acum este ca nu mai obtin dreptul de libera practica decat daca au o specializare. Nu cred ca le este chiar indiferent ce se intampla la terminarea facultatii.Din ceea ce au scris colegii aici pe forum am inteles ca la proteste au participat si colegi studenti.Oricum dupa ce s-a intamplat anul asta cred ca cei din anul 6 doresc sa nu o pateasca la fel. :peace:
Primum non nocere

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: BRAVO CELOR CARE ISI CER DREPTURILE

Postby Chingachgook » Sun Oct 19, 2008 10:05 pm

frate sunteti chiauni cu dlp-ul ala.
ce sa faceti cu el? se considera vreunu direct dupa facultate capabil sa prescrie mai mult decat aspirina?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: BRAVO CELOR CARE ISI CER DREPTURILE

Postby d'Arc » Sun Oct 19, 2008 10:35 pm

sa ne dea numa' dlp-ul ca stim noi ce sa facem cu el. acuma ca s-au scos vizele...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: BRAVO CELOR CARE ISI CER DREPTURILE

Postby Chingachgook » Sun Oct 19, 2008 10:40 pm

dlp nu e recunoscut decat pana la granita.
ca sa pleci in tarile mai calde nu iti trebuei dlp.
revin. ce sa faceti cu dlp-ul?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: BRAVO CELOR CARE ISI CER DREPTURILE

Postby d'Arc » Sun Oct 19, 2008 10:43 pm

kooksee wrote:dlp nu e recunoscut decat pana la granita.
ca sa pleci in tarile mai calde nu iti trebuei dlp.
revin. ce sa faceti cu dlp-ul?



pardon, punct la adversar, ma gandeam la altceva :lol:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: BRAVO CELOR CARE ISI CER DREPTURILE

Postby Chingachgook » Sun Oct 19, 2008 10:45 pm

ok. derulam inapoi.
deci

frate sunteti chiauni cu dlp-ul ala.
ce sa faceti cu el? se considera vreunu direct dupa facultate capabil sa prescrie mai mult decat aspirina?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

asana
junior
junior
Posts: 73
Joined: Fri Jan 16, 2004 7:51 pm
Location: Romania

Re: BRAVO CELOR CARE ISI CER DREPTURILE

Postby asana » Sun Oct 19, 2008 11:20 pm

Dreptul de libera practica nu e chiar nimic ... Eu dupa anul de stagiatura , mi l-am ridicat la sfarsitul lui ianuarie , iar la inceputul lui februarie eram deja angajata la un serviciu privat de ambulanta , unde am fost secund o saptamana , iar apoi , pe cont propriu , de multe ori si fara asistent ... Nu spun ca intre cazuri , eram mereu cu ochii in carte si citeam tot timpul , dar m-am descurcat . Unele erau urgente , altele consultatii la domiciliu , uneori a trebuit sa tratez si copii , asta era partea cea mai stresanta , ca repetam in fiecare dimineata dozele :oops: , dar am invatat foarte mult asa , trebuind sa iau decizii pe propria piele . Iar la privat mai sunt si pacienti dintr-o anumita patura sociala ... Deci , se poate , adrenalina face minuni :!: .
Cand pasul vostru simte greutatea urcusului, aduceti peste calea voastra puterea vointei si renuntarea nu va va mai gasi!

User avatar
casandra13
senior
senior
Posts: 405
Joined: Tue May 08, 2007 2:27 pm
Location: undeva in vest
Contact:

Re: BRAVO CELOR CARE ISI CER DREPTURILE

Postby casandra13 » Mon Oct 20, 2008 2:07 am

asana wrote:Dreptul de libera practica nu e chiar nimic ... Eu dupa anul de stagiatura , mi l-am ridicat la sfarsitul lui ianuarie , iar la inceputul lui februarie eram deja angajata la un serviciu privat de ambulanta , unde am fost secund o saptamana , iar apoi , pe cont propriu , de multe ori si fara asistent ... Nu spun ca intre cazuri , eram mereu cu ochii in carte si citeam tot timpul , dar m-am descurcat . Unele erau urgente , altele consultatii la domiciliu , uneori a trebuit sa tratez si copii , asta era partea cea mai stresanta , ca repetam in fiecare dimineata dozele :oops: , dar am invatat foarte mult asa , trebuind sa iau decizii pe propria piele . Iar la privat mai sunt si pacienti dintr-o anumita patura sociala ... Deci , se poate , adrenalina face minuni :!: .



CORECT!

Am avut colegi care dupa terminarea facultatii au luat la concursuri posturi de medici de familie, medici scolari sau la ambulante ori ca medici la intreprinderi.Si eu am lucrat in mf, med. scolara si de intreprindere si la stat si la privat.Exact asa cum zici tu nu este usor, inveti mult din mers, citesti o gramada si o scoti cumva la capat.Si este adevarat ca adrenalina face minuni :D am simit asta de multe ori...mai ales odata cand un copil mi-a facut o reactie severa imediat dupa un vaccin. :mrgreen: fara o fiola de adrenalina ar fi ajuns in stop cardio.
Primum non nocere


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests