AMANARE REZIDENTIAT 2008

schimbarea schimbarii...

Sunteti de acord cu amanarea rezidentiatului ?

Poll ended at Wed Nov 05, 2008 5:52 pm

1. Da, sunt de acord cu amanarea pentru 7 decembrie 2008
142
64%
2. Da, sunt de acord cu amanarea pana la alegeri (30 nov)
18
8%
3. Nu doresc amanarea, nu mai rezist psihic,indiferent de rezultat
43
19%
4. Nu doresc amanarea, sunt bine pregatit
20
9%
 
Total votes: 223

Valeriu Neamtu
junior
junior
Posts: 46
Joined: Tue Oct 14, 2008 1:22 am

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby Valeriu Neamtu » Fri Oct 17, 2008 12:10 am

off topic:

@ danna : rusine pentru ce????? noi ne-am adunat cand nimanui nu-i pasa de nimic, am luat aprobari pentru miting, am strans vreo 150 de semnaturi si am obtinut o intrevedere la cabinetul ministrului, pe langa faptul ca ne-a mai chemat o data sambata, in speranta ca ne intelegem si ca scapa de protestul din fata curtii lui. Nu te mai repezi sa jignesti niste oameni care cu resurse al dracu de limitate ne batem pentru toti. Daca esti atat de dornica de schimbare haide luni la protest. De la tastatura de acasa, este usor sa critici, haide si fa ceva constructiv daca vrei, nu ne lasa singuri.
Sper ca sambata vor veni la intalnire reprezentanti de la Cluj, Brasov, Timisoara, Tg.Mures si alte centre, pentru a nu mai exista discutii de genul asta.
Last edited by Valeriu Neamtu on Fri Oct 17, 2008 12:11 am, edited 1 time in total.

User avatar
jeromeKjerome
elder
elder
Posts: 1031
Joined: Tue Jul 04, 2006 1:03 pm
Location: Bucuresti

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby jeromeKjerome » Fri Oct 17, 2008 12:10 am

Trebuie sa insistam pe treaba cu locurile, asta ar trebui sa schimbe, nu pot lasa absolventii fara rezidentiat cand tara are atata nevoie de medici..., sub scuza ca nu au bani sa ii pregateasca. E de rasul lumii!
Last edited by jeromeKjerome on Fri Oct 17, 2008 12:13 am, edited 1 time in total.
He aprendido que la vida es dura. Pero yo lo soy más !

User avatar
jeromeKjerome
elder
elder
Posts: 1031
Joined: Tue Jul 04, 2006 1:03 pm
Location: Bucuresti

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby jeromeKjerome » Fri Oct 17, 2008 12:12 am

Valeriu Neamtu wrote:off topic:

@ danna : rusine pentru ce????? noi ne-am adunat cand nimanui nu-i pasa de nimic, am luat aprobari pentru miting, am strans vreo 150 de semnaturi si am obtinut o intrevedere la cabinetul ministrului, pe langa faptul ca ne-a mai chemat o data sambata, in speranta ca ne intelegem si ca scapa de protestul din fata curtii lui. Nu te mai repezi sa jignesti niste oameni care cu resurse al dracu de limitate ne batem pentru toti. Daca esti atat de dornica de schimbare haide luni la protest. De la tastatura de acasa, este usor sa critici, haide si fa ceva constructiv daca vrei, nu ne lasa singuri.
Sper ca sambata vor veni la intalnire reprezentanti de la Cluj, Brasov, Timisoara, Tg.Mures si alte centre, pentru a nu mai exista discutii de genul asta.


Sustin ! Bravo celor care s-au implicat si au sacrificat din timpul lor!
He aprendido que la vida es dura. Pero yo lo soy más !

User avatar
nicoletaghe
senior
senior
Posts: 493
Joined: Fri Feb 17, 2006 7:02 pm
Location: Bucuresti

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby nicoletaghe » Fri Oct 17, 2008 12:13 am

dar de ce n-au amanat macar pe 23oct, k nu-s alegerile atunci!!!
2 sapt ar fi fost mai bune decat numai una, daca tot nu vor si nu vor dupa alegeri si in ziua alegerilor, pe30, e cam login k nu se poate, k na', tre sa mearga poporu' la vot; k-avem si pe cine vota!!! :hate:
si la sfarsit, mamotaaa....

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby AvLee » Fri Oct 17, 2008 12:14 am

Hai sa o spunem mai direct.

Scopul acestei intalniri a fost o tatonare din partea ambelor parti. Nici o revendicare nu este rezolvata din prima intalnire, altfel nu s-ar numi negociere. Deci hai sa incetam cu ce au aceptat sau nu au aceptat. Negocierele adevarate incep dupa ziua de luni, pana atunci fiecare tabara isi pregateste reactia.

Hai sa ne odihnim si sa discutam maine despre ce trebuie facut.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

onitza83
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Mon Oct 13, 2008 5:36 pm

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby onitza83 » Fri Oct 17, 2008 12:14 am

Eu cred ca ati uitat motivul pentru care se face protestul. Am senzatia ca scopul vostru acuma e amanarea rezidentiatului si nu cred ca asta e pentru binele general, ci al vostru personal, asa ca nu-i mai acuzati pe cei care nu sunt de acord cu amnarea ca se gandesc doar la ei. Poate ca nu sunteti constienti ca unii au familie, ca sunt intrretinuti de parinti, ca asteapta un copil (am o colega care tre sa nasca pe 8 decembrie, pentru ea amanarea rezidentiatului ar insemna un dezastru). Nu inteleg de ce o mana de oameni isi asuma responsabilitatea ca reprezinta toti absolventii promotiei 2008? Ne-ati intrebat pe toti ce vrem? Cred ca v-a luat valul si v-ati trezit peste noapte lideri. Liderii cui? Ai celor care au gasit o scuza sa amane un examen despre a carui data stiu de aproape un an? Parca suntem in generala sau in liceu si ne certam cand sa dam lucrarea. Crdeam ca am depasit faza asta, acum e vorba de viitoarul nostru.Sa fim seriosi, de cand stim ca rezidentiatul e pe 9 noiembrie? Cautati scuze ca nu ati mai putut invatat, ca v-ati ocupat timpul cu protestele? Cand s-a afisat bibliografia nu a fost nimeni dispus sa faca proteste si situatia nu era chiar asa de diferita fata de prezent! Putem foarte bine sa dam examenul si sa continuam protestele pentru drepturile noastre ca rezidenti si pentru viitorii absolventi!
S-a justificat aici ca se cere amanarea rezidentiatului in conditiile in care se acorda si alte locuri sau se produc si alte modificari legate de examen, cum ati ajuns a cere amanre si atat! Sunt absoluta uimita si nu cred ca realizati ca va jucati cu vietile unor oameni si nu aveti dreptul asta. Fiecare face ce vrea cu a lui! ati luat in considerare care sunt urmarile amanrii? Cand o sa fie teleconferinta, cat o sa mai dureze toate formalitatile? O sa ne prinda Anul Nou si noi nu o sa stim nici atunci cum sta treaba! Sa nu credeti ca invat de nu stiu cat timp si ca nu ma intereseaza situatia noastra ca viitori medici. M-am apucat in aprilie si pur si simplu am citit si deja nu mai am rabdare, vreau sa scap, sa fiu un om liber sa uit toate prostiile pe care suntem obligati sa le invatam.Sper ca puteti intelege ca unii au deja in cap data de 9 nov si ca pentru ei viata lor sta un pic pe loc pana la data aia si abia asteapta sa o depaseasca. Chiar nu stiu ce as mai putea spune, sunt atat de nervoasa incat nici nu stiu daca am fost coerenta! Inainte sa ma faceti tocilara si egoista, asa cum ii tratati pe toti cei care nu subscriu la protestul si modul vostru de gandire, puneti-va un pic si in locul nostru, al celor care ne-am trezit ca decideti pentru noi peste noapte!

User avatar
helios
senior
senior
Posts: 418
Joined: Mon Mar 24, 2008 6:05 pm

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby helios » Fri Oct 17, 2008 12:14 am

dr_Danna, stai putin. Amanarea fara suplimentarea locurilor este exact ca si cum i-ai da unui condamnat la moarte pe nedrept, inca o luna de trai,fara rejudecarea cazului. Motivul initial al protestului nostru nu este ca nu ne-am calculat bine timpul de invatat, ci tocmai NUMARUL locurilor. Hai sa nu ne detasam de miezul problemei, pentru ca oricum o suplimentare aduce implicit amanarea.
"E nevoie de 46 de muşchi ca să te încrunţi la cineva, insa doar de 4 pentru a-i trage un pumn în faţă. Hai sa nu-i deranjam pe aia 46 pentru un fleac"

User avatar
jeromeKjerome
elder
elder
Posts: 1031
Joined: Tue Jul 04, 2006 1:03 pm
Location: Bucuresti

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby jeromeKjerome » Fri Oct 17, 2008 12:15 am

paulstraistaru wrote:
Amanarea de una singura, fie ea si pentru o luna, nu ajuta cu mare lucru. E inutila fara suplimentarea locurilor sau transformarea posturilor in locuri.


Asta e ideea esentiala, cea de la care s-a si plecat. Pentru ca daca nu era magaria asta cu locurile nu mai facea nimeni nici un protest si dadeam cu totii rezidentiatul pe 9 noiembrie.
He aprendido que la vida es dura. Pero yo lo soy más !

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby AvLee » Fri Oct 17, 2008 12:18 am

Sunt lideri pentru ca au avut curajul sa se ridice si sa vorbeasca. Liderii nu sunt alesi , se aleg singuri . Dar hai totusi sa ne calmam si sa o lasam pe maine cand vom fi toti mai calmi.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

Alexul
junior
junior
Posts: 93
Joined: Thu Apr 17, 2008 11:47 pm

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby Alexul » Fri Oct 17, 2008 12:19 am

Titlul topicului e buba....hai ne mutam aici
http://www.imed.ro/forum/viewtopic.php?f=31&t=7325&p=159817#p159817
Si as pune in capul listei suplimentarea locurilor la nivelul celor de anul trecut

User avatar
icerose
senior
senior
Posts: 119
Joined: Tue Sep 02, 2008 7:25 pm
Location: cluj

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby icerose » Fri Oct 17, 2008 12:19 am

haideti sa nu ne certam acum. amanarea e un mijloc de a ajunge la scop. nu asta e capital aici. important e ca daca nu se suplimenteaza locurile vor ramane vreo 2000 de oameni someri fara drept de practica,asta asa sa ne amintim despre ce vb aici.
mai bine sa ne concentram cum am putea rezolva problema cea grava- a locurilor, care ne arde pe toti. si cum sa ii ardem pe cei din minister mai tare.. daca s-o putea.
even if we can't afford, the sky is over...

Valeriu Neamtu
junior
junior
Posts: 46
Joined: Tue Oct 14, 2008 1:22 am

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby Valeriu Neamtu » Fri Oct 17, 2008 12:20 am

3.Conditii de munca
-Orprirea exodului asistentelor si infirmierelor(la Floreasca la ortopedia acum este o infirmiera la 60 de paturi!!!!!!!!!!!!!!!!)
-Aducerea de aparatura moderna plus alte subiecta anexe
-24 de ore dupa garda liber


La primele doua subpuncte ni s-a zis ceva de genul ca in functie de fondurile primite de la Guvern se vor realiza lucrurile astea si ca pe langa asta este o chestie de management a spitalelor sa isi aloce putinul in asa fel incat sa se penticeasca. Pe scurt: Ministerul de Finante nu da bani.
La al 3-lea subpunct ni s-a spus ca daca reusim sa convingem medicii anestezisti care din garzi pot castiga dublul lefii pe luna, ei discuta proiectul asta. Aici din pacate au dreptate, nu vom reusi nimic la punctul asta, sunt multi doctori de spital carora nu le convine ce vrem noi.

dr.danna
junior
junior
Posts: 50
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:48 am

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby dr.danna » Fri Oct 17, 2008 12:22 am

helios wrote:dr_Danna, stai putin. Amanarea fara suplimentarea locurilor este exact ca si cum i-ai da unui condamnat la moarte pe nedrept, inca o luna de trai,fara rejudecarea cazului. Motivul initial al protestului nostru nu este ca nu ne-am calculat bine timpul de invatat, ci tocmai NUMARUL locurilor. Hai sa nu ne detasam de miezul problemei, pentru ca oricum o suplimentare aduce implicit amanarea.

Mi-ati sarit toti in cap! Clar am inteles ca se vor mai multe locuri! Sunt de acord! Dar cum altii o tin pe a lor mi-am sustinut punctul de vedere. Atat! si oricum locuri in plus nu vom primi! Eventual amanarea ca si o solutie de compromis. Acum nu se stie nici dc aia de o spatamana e oficiala sau nu! Si nu e vorba despre calcularea timpului de invatat! Nu cred ca ii strica cuiva sa mai aiba timp sa puna unele lucruri la punct!

Valeriu Neamtu
junior
junior
Posts: 46
Joined: Tue Oct 14, 2008 1:22 am

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby Valeriu Neamtu » Fri Oct 17, 2008 12:22 am

4.Anuntarea metodologiei cu cel putin 8 luni inainte de examen.

Rezolvat. Au zis ca de la anul se va pune in aplicare.

User avatar
icerose
senior
senior
Posts: 119
Joined: Tue Sep 02, 2008 7:25 pm
Location: cluj

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby icerose » Fri Oct 17, 2008 12:24 am

de fapt aia de la anu s-a anuntat de acum: cea de anul asta! ha ha
even if we can't afford, the sky is over...

ceacky2
senior
senior
Posts: 223
Joined: Sun Sep 28, 2008 12:16 am

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby ceacky2 » Fri Oct 17, 2008 12:25 am

am citit ca nu stiu care colega o sa nasca in jurul datei de 8 decembrie
SA-I DEA DUMNEZEU COPIL SANATOS SI FRUMOS! dar acest argument e hilar, doar nu te astepti sa credem ca tipa si-a programat copilul in functie de cum se va da rezidentiatul, si a actionat la moment ca sa nasca fix la o saptamana dupa /:) nu am nimic cu "planingul familial" al nimanui, dar mi se pare o prostie sa duci o sarcina in anul in care dai si un asa examen, cred ca stresul ar putea cauza la copil...nu stiu dar cand vorbiti/scrieti mai si ganditi...
Last edited by ceacky2 on Fri Oct 17, 2008 12:27 am, edited 1 time in total.
APA TRECE, BIVOLII RAMAN!

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby AvLee » Fri Oct 17, 2008 12:25 am

icerose wrote:de fapt aia de la anu s-a anuntat de acum: cea de anul asta! ha ha


Nu cobi ca exista mereu loc de mai rau :P
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
tibheadmachine
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Wed Mar 12, 2008 9:05 pm

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby tibheadmachine » Fri Oct 17, 2008 12:26 am

Se pare ca discutia a deviat total si ne certam. Haideti sa asteptam sa vedem cum stau lucrurile zilele viitoare, sa vedem ce se va intampla la urmatoarele negocieri. Clar este ca nu s a rezolvat nimic. Dar sa speram ca vom obtine ceea ce dorim, pt ca acum e un moment prielnic cu alegerile si ii putem momi, ca sa zic asa. Lucru care este in avantajul nostru.

Felicitari celor ce s au implicat!!!
Once a Blue always a Blue

User avatar
icerose
senior
senior
Posts: 119
Joined: Tue Sep 02, 2008 7:25 pm
Location: cluj

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby icerose » Fri Oct 17, 2008 12:27 am

da sa le bage in plus trimiterile din text pentru care am facut noi petitie sa le scoata :devil: deja delirez
even if we can't afford, the sky is over...

Valeriu Neamtu
junior
junior
Posts: 46
Joined: Tue Oct 14, 2008 1:22 am

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby Valeriu Neamtu » Fri Oct 17, 2008 12:29 am

5.Recorelarea locurilor in functie de specialitati

Si aici au fost de acord din cate am inteles eu, o las pe Clara sa mai explice cand intra pentru ca este mai familiarizata cu gilele actuale, legislatia aferenta subiectului etc, si va poate explica mai in detaliu si mai eficient.

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby AvLee » Fri Oct 17, 2008 12:31 am

In concluzie toti vrem suplimentarea posturilor si 67% vor amanarea examenului.

Cine nu e de acord cu ambele puncte e liber sa protesteze in mod civilizat dar in cadru separat.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

Mark
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Fri Sep 26, 2008 11:11 pm

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby Mark » Fri Oct 17, 2008 12:31 am

Cand faceti o pauza...va recomand sa va uitati la emisiunea Bizbazar de pe Antena 3 din data de 14 octombrie (minutele 34:54-39:40)....ca sa vedeti de ce Ministerul Sanatatii "nu" are bani....
Emisiunea o gasiti daca intrati pe site-ul http://www.antena3.ro la Inregistrari--> emisiunea Bizbazar 14.10.2008...

Va doresc multa bafta!

User avatar
icerose
senior
senior
Posts: 119
Joined: Tue Sep 02, 2008 7:25 pm
Location: cluj

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby icerose » Fri Oct 17, 2008 12:34 am

AvLee wrote:In concluzie toti vrem suplimentarea posturilor si 67% vor amanarea examenului.

Cine nu e de acord cu ambele puncte e liber sa protesteze in mod civilizat dar in cadru separat.

suplimentarea locurilor! ti s-a luat de la articolele doct scrise de marii jurnalisti :lol:
even if we can't afford, the sky is over...

User avatar
helios
senior
senior
Posts: 418
Joined: Mon Mar 24, 2008 6:05 pm

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby helios » Fri Oct 17, 2008 12:34 am

Matematic vorbind, cei care nu vor amanare (33 %) vor ocupa cele 700 de locuri. Cei care vor amanare (67 %) vor ocupa 700*2=1400 locuri. Ceea ce face ca un total de 2100 de locuri (adica transformarea posturilor in locuri la care se suplimenteaza si acele 150 obtinute sa ne multumeasca pe toti. Pacat ca aceasta logica nu se aplica si in realitate, ca vom fi 4000 de candidati,nu 2000. :lol:
"E nevoie de 46 de muşchi ca să te încrunţi la cineva, insa doar de 4 pentru a-i trage un pumn în faţă. Hai sa nu-i deranjam pe aia 46 pentru un fleac"

User avatar
paulstraistaru
senior
senior
Posts: 100
Joined: Mon Oct 13, 2008 6:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby paulstraistaru » Fri Oct 17, 2008 12:36 am

Bon. Acuma ca stim ce s-a intamplat, hai sa ne calmam putin.

Puteti sa va delectati cu o chestie simpatica:
1. Eugen Nicolaescu este 100% inutil deoarece: Performanta sa in materie de gestionare a fondurilor din sanatate a fost reprezentata de momentul in care a putut fi prezent la doua lansari de aspirina in aceeasi zi, economisind 400.000 de lei, bani de taxi din bugetul propriu.

2. Eugen Nicolaescu este atat de implicat in fenomenul sanatatii incat redactorul care a scris acest material era convins, chiar in timp ce redacta materialul, ca Eugen Nicolaescu este ministrul Culturii.

3. Singurul lucru notabil care se leaga de activitatea lui reprezinta atentia deosebita de care se bucura laptopul domniei sale. Se pare ca domnul Nicolaescu updateaza anti-virusul aproape zilnic, crezand ca documentele despre gripa aviara se vor face bine.

http://www.maxim.ro/circus/completinuti ... aescu.html

Am primit-o si o dau mai departe.

Haideti sa mutam discutia pe topicul cu 'negocieri', dupa cum s-a spus mai sus. In fond nu s-a intamplat nimic rau, si nimic ce nu se poate drege. Ei au oferit chestia asta. Nu s-a semnat nimic, nu s-a emis nici un act, nimic. Contiuam negocierile. Oricum chiar daca le-ati dat acordul verbal, in definitiv nu inseamna nimic, si o intoarcem frumos ca nimeni n-a fost de acord cu amanarea asta de o saptamana. Vom spune ca o saptamana e inutila, ca oricum nu inseamna nimic in cazul in care nu se rezolva locurile, si ca astea doua chestii - locurile si amanarea - sunt strans legate una de alta.

Valeriu Neamtu
junior
junior
Posts: 46
Joined: Tue Oct 14, 2008 1:22 am

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby Valeriu Neamtu » Fri Oct 17, 2008 12:37 am

Bun, haideti sa lamurim niste chestii acum. Nimeni nu s-a implicat in acest lucru pntru ca se uita la un meci si de-o data s-a plictisit. Eu unul ma simt umilit in fiecare atom al fiintei mele cand vad in ce hal suntem calcati in picioare, fara ca nimeni sa zica nimic. De aceea cred ca este timpul sa actionam si imi permit sa atasez textul care va fi scris pe fluturasul care invita la demonstratie:

Luni 20 octombrie, la orele 14 in fata M.S. are loc protestul impotriva conditiilor examenului de rezidentiat si a nepasarii generale cu care Guvernul trateaza sistemul medical. Haideti sa avem puterea sa credem unul in altul, sa ne constituim intr-o voce comuna si sa nu cerem cu umilinta mila, ci sa cerem cu demnitate lucrurile care ni se cuvin de drept. Orice proces are in mod fiziologic o limita, exceptand parca procesul de inrobire a medicilor de catre sistem, care ne trateaza ca pe combustibil si nu ca pe o componenta indispensabia a sa ,cum suntem de fapt.
A sosit timpul sa realizam ca daca nu ne ajutam singuri nu ne va ajuta nimeni si daca nu ne salvam noi insine, poate chiar nu meritam sa fim salvati.
VINO LUNI LA PROTEST SI LUPTA TU PENTRU TINE!!!!

User avatar
jeromeKjerome
elder
elder
Posts: 1031
Joined: Tue Jul 04, 2006 1:03 pm
Location: Bucuresti

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby jeromeKjerome » Fri Oct 17, 2008 12:38 am

Mark wrote:Cand faceti o pauza...va recomand sa va uitati la emisiunea Bizbazar de pe Antena 3 din data de 14 octombrie (minutele 34:54-39:40)....ca sa vedeti de ce Ministerul Sanatatii "nu" are bani....
Emisiunea o gasiti daca intrati pe site-ul http://www.antena3.ro la Inregistrari--> emisiunea Bizbazar 14.10.2008...

Va doresc multa bafta!


Pe ce au dat banii, e problema lor. Daca nu stiu sa-i administreze, sa-si dea demisia si sa se ocupe de altceva, poate e nevoie de ei in alta parte. Dar sa nu scoata locuri pentru pregatirea medicilor cand in tara exista un astfel de deficit, si cand ei sunt responsabili de gestioneaza sistemul sanitar, mi se pare absolut grotesc !
He aprendido que la vida es dura. Pero yo lo soy más !

User avatar
lanaiba
senior
senior
Posts: 195
Joined: Fri Oct 03, 2008 10:53 am

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby lanaiba » Fri Oct 17, 2008 12:44 am

si o saptamana este ok in conditiile in care se mai organizeaza proteste. o saptamana nu cred ca deranjeaza pe nimeni, nici pe cei care spun ca au invaztat si vor sa scape nu e mult.
Muntele formeaza omul si marea formeaza sufletul

User avatar
nejla_dr
junior
junior
Posts: 61
Joined: Sun Dec 02, 2007 1:45 am

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby nejla_dr » Fri Oct 17, 2008 12:50 am

lanaiba wrote:si o saptamana este ok in conditiile in care se mai organizeaza proteste. o saptamana nu cred ca deranjeaza pe nimeni, nici pe cei care spun ca au invaztat si vor sa scape nu e mult.

sunt de acord

User avatar
casandra13
senior
senior
Posts: 405
Joined: Tue May 08, 2007 2:27 pm
Location: undeva in vest
Contact:

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby casandra13 » Fri Oct 17, 2008 12:51 am

helios wrote:
didiland11 wrote:Daca bibliografia ar fi fost o mare surpriza (dpdv al continutului sau datei de publicare), sau daca publicatia ar fi aparut ieri, sau daca ar fi fost nu 2000 locuri ci 500, tot NU ESTE NICI UN ARGUMENT SUSTENABIL PENTRU AMANARE. Fiecare a facut ce a vrut cu timpul lui si o amanare nu ar face decat sa mareasca sansele actualilor rezidenti pe loc care au gasit un post bun acum 2 saptamani in publicatie. In rest...ala care pe 9nov ar fi luat 900pct va lua 920 in decembrie, ala care ar fi luat 700 va lua 750. Iar cel care pe 9 nov ar fi invatat de 550 pct oricum tot nu prinde nimic nici in decembrie! Nu e a dracu de logic? De ce sa o mai lungim?????


Mai, intelege ca nu amanarea rezidentiatului este problema principala,ci numarul de LOCURI.
Ce ai vrea acuma, doar pt ca nu s-a obtinut nimic, sa stam cu totii acasa si sa ne plangem soarta? Amanarea priveste-o ca pe o anexa a cererilor, pentru ca ministerul sa aiba timp sa faca modificari. Nu ca sa mai tocim noi in plus. Iar fara amanare, o suplimentare a posturilor cred ca este imposibila,asta nu se face asa batand din palme.

Nu cred ca suplimentarea nr de locuri este imposibila, ci ca mai degraba ei s-au straduit sa ne impuna asta.

DE CE?

Pai hai sa le aratam un calcul simplu-ca tot le plac cifrele:

1) daca in 2008 vin la examen 4500 de participanti dar exista doar 2000 de locuri rezulta ca raman pe dinafara 2500 de participanti
2)in 2009 probabil ca nr de absolventi va fi apropiat de cel din 2008 ca doar nu exista diferente colosale intre anii de studiu

MA INTREB -DACA IN 2008 NU AU LOCURI MAI MULTE-SA ZICEM 1000- IN 2009 DE UNDE VOR SCOATE 4500+2500???????????

SAU SA INTELEGEM CA A CHELTUIT STATUL 6 ANI BANII PENTRU A INSTRUI STUDENTII SI DUPA ACEEA LA FIECARE GENERATIE JUMATATE POT SA-SI IA ADIO DE LA DIPLOMA? S-O ARUNCE? CATI BANI SE PIERD IN FELUL ASTA?

CEI DIN BUCURESTI CARE AVETI MAI MULT ACCES LA NISTE INFORMATII NU ATI PUTEA AFLA CAT COSTA STATUL ROMAN SA PREGATEASCA UN STUDENT LA MEDICINA 6 ANI?
Primum non nocere

User avatar
helios
senior
senior
Posts: 418
Joined: Mon Mar 24, 2008 6:05 pm

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby helios » Fri Oct 17, 2008 1:09 am

pt Cassandra_13

Un punct de vedere foarte corect. Oricum un lucru este clar, suplimentarea locurilor este posibila, lipsa de fonduri este doar fictiune. Scopul este cat se poate de evident, asigurarea de personal medical in asa zisele zone "defavorizate", unde din pacate nu vrea nimeni sa se duca. Poate ministrul ar fi trebuit sa ne spuna si cum ar putea el sa atraga medicii catre aceste zone,ce sporuri poate sa le dea,samd. De aceea cred ca daca vom continua aceste demersuri,nu avem cum sa dam gres. Nicolaescu joaca exact ca la poker acuma, incearca un "bluffing", care sper sa nu ii mearga. E prins in menghina electorala, va trebui sa cedeze. Am inteles ca la profesori s-a dat unda verde pt sporurile de 50 la suta. Noi de ce sa nu mergem mai departe?
"E nevoie de 46 de muşchi ca să te încrunţi la cineva, insa doar de 4 pentru a-i trage un pumn în faţă. Hai sa nu-i deranjam pe aia 46 pentru un fleac"

litle_pocahontas
junior
junior
Posts: 68
Joined: Fri Oct 03, 2008 7:38 pm

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby litle_pocahontas » Fri Oct 17, 2008 1:20 am

Haha, cred ca solutia ar fi sa isi mai micsoreze putin salariile prin ministere, asa s-ar gasi fonduri si pt niste amarati de rezidenti...
Ideea e ca lui Nico nu-iconvine sa dam ex pt post dupa rezi, pt ca atunci trebuie sa ne determine sa mergem la cracanatii din deal cu prime de instalare, locuinte de serviciu s.a.m.d. pe cand asa ne strang cu usa: ori acceptam postul, ori nu facem rezidentiatul. :evilbat:

pingus
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Sat Jul 19, 2008 10:45 am

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby pingus » Fri Oct 17, 2008 1:23 am

2 probleme mari si late:

1. nr de LOCURI la rezidentiat (locuri similar anul trecut, posturile separat asta in prima faza)
Pe termen mediu, trebuie regandit tot lantul admitere facultate-rezident-necesar de medici. Nu e admisibil sa tii mii de oameni in facultate 6 ani (si pregatirea studentilor costa, in timpul asta nu produc nimic, deci nici impozite nu varsa catre stat) pt. ca apoi sa spui ca nu ai nevoie de ei. Daca nu pot sa pregateasca rezidenti sau nu au fonduri sau pur si simplu nu au nevoie de rezidenti si medici, atunci sa reduca si nr de locuri de la admirea in facultatile de medicina de stat.

2. salariile de mizerie ale rezidentilor. Eu nu cunosc nici un absolvent de facultate care sa aiba salariul de 750 ron + bonuri. (nici macar cei care au terminat particulare, au primul job si fac training la primul job nu primesc atat de putin).


Amanarile nu rezolva absolut nimic, tot 2500 de someri vor fi + cea mai buna generatie de MF. (sunt de acord 1 sapt fiindca s-a pierdut timpul cu manifestatiile, dar nu acceptati propuneri gen "amanam 1 an si va dam locuri DUBLE" :lol: )

User avatar
casandra13
senior
senior
Posts: 405
Joined: Tue May 08, 2007 2:27 pm
Location: undeva in vest
Contact:

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby casandra13 » Fri Oct 17, 2008 1:28 am

litle_pocahontas wrote:Haha, cred ca solutia ar fi sa isi mai micsoreze putin salariile prin ministere, asa s-ar gasi fonduri si pt niste amarati de rezidenti...
Ideea e ca lui Nico nu-iconvine sa dam ex pt post dupa rezi, pt ca atunci trebuie sa ne determine sa mergem la cracanatii din deal cu prime de instalare, locuinte de serviciu s.a.m.d. pe cand asa ne strang cu usa: ori acceptam postul, ori nu facem rezidentiatul. :evilbat:



pai daca ei ne strang cu usa noi de ce nu i-am strange de zonele sensibile? Ca tot stim anatomie :lol:

Toata admiratia pentru cei de la "Sanitas"-sunt solidari si stiu ce vreau si cum sa ceara. Daca le-am cere ajutorul? Ca doar tot impreuna muncim cu totii ...
Primum non nocere

User avatar
dbc
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Wed Oct 15, 2008 1:11 pm

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby dbc » Fri Oct 17, 2008 1:57 am

Mi-a crescut frecventa nistagmusului de cand citesc la topicul asta... :hate:
In primul rand, vreau sa multumesc colegilor care s-au zbatut, au obtinut aprobari si au reusit sa ne mobilizeze, in pofida faptului ca unitatea este la mare cautare pe meleagurile mioritice. Am sa expun parerea mea privind prioritatile noastre, ale absolventilor din 2008, unele comune cu cele ale studentilor si ale rezidentilor...

1. Problema acuta, care trebuie rezolvata neaparat, este numarul scazut de locuri scoase la rezidentiat. Noi vrem sa obtinem mai multe locuri la rezidentiat! Pentru asta luptam!
2. Amanarea nu este prioritara. De fapt, nu ii vad rostul decat in cazul in care este considerata necesara pentru formalitatile suplimentarii numarului de locuri.
3. Sa i se explice economistului ca nu mai suntem in vremurile de mult apuse, si "legarea de glie", fara niciun beneficiu financiar, fara nicio stimulare, nu este o optiune. Daca vrea medici in zonele defavorizate sa-i stimuleze financiar!!! Sa nu ma intelegeti gresit, intentia domnului ministru e laudabila, insa metoda este una inacceptabila. Deci, transformarea posturilor in locuri este o solutie pe care as agrea-o in lipsa unei suplimentari.
4. Avem o diploma, ce facem cu ea?!? Nu se poate ca 6 ani sa inveti ca un "prost", iar la sfarsitul lor sa nu primesti nimic, sa nu ai drept de libera practica. Ori sa ni se dea acest drept, ori sa se faca o strategie privind nevoia de cadre medicale vs. numarul de studenti. Pai, producem absolventi pe banda rulanta ca sa "moara de foame"... statul investeste bani in formarea lor si apoi isi bate joc de ei, si de bani si de absolventi. Stiu ca e o problema delicata, ca facultatile au autonomie, dar suntem un domeniu special si trebuie sa se gaseasca o solutie.
5. O crestere salariala este mai mult decat necesara... nu stiu cum sunteti voi, dar eu nu prea ma vad spagar. Daca se vrea eradicarea acestui fenomen, cresterea salariala trebuie sa fie primul pas.

diabolique
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Fri Oct 17, 2008 6:26 am

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby diabolique » Fri Oct 17, 2008 8:06 am

onitza83 wrote:Eu cred ca ati uitat motivul pentru care se face protestul. Am senzatia ca scopul vostru acuma e amanarea rezidentiatului si nu cred ca asta e pentru binele general, ci al vostru personal, asa ca nu-i mai acuzati pe cei care nu sunt de acord cu amnarea ca se gandesc doar la ei. Poate ca nu sunteti constienti ca unii au familie, ca sunt intrretinuti de parinti, ca asteapta un copil (am o colega care tre sa nasca pe 8 decembrie, pentru ea amanarea rezidentiatului ar insemna un dezastru). Nu inteleg de ce o mana de oameni isi asuma responsabilitatea ca reprezinta toti absolventii promotiei 2008? Ne-ati intrebat pe toti ce vrem? Cred ca v-a luat valul si v-ati trezit peste noapte lideri. Liderii cui? Ai celor care au gasit o scuza sa amane un examen despre a carui data stiu de aproape un an? Parca suntem in generala sau in liceu si ne certam cand sa dam lucrarea. Crdeam ca am depasit faza asta, acum e vorba de viitoarul nostru.Sa fim seriosi, de cand stim ca rezidentiatul e pe 9 noiembrie? Cautati scuze ca nu ati mai putut invatat, ca v-ati ocupat timpul cu protestele? Cand s-a afisat bibliografia nu a fost nimeni dispus sa faca proteste si situatia nu era chiar asa de diferita fata de prezent! Putem foarte bine sa dam examenul si sa continuam protestele pentru drepturile noastre ca rezidenti si pentru viitorii absolventi!
S-a justificat aici ca se cere amanarea rezidentiatului in conditiile in care se acorda si alte locuri sau se produc si alte modificari legate de examen, cum ati ajuns a cere amanre si atat! Sunt absoluta uimita si nu cred ca realizati ca va jucati cu vietile unor oameni si nu aveti dreptul asta. Fiecare face ce vrea cu a lui! ati luat in considerare care sunt urmarile amanrii? Cand o sa fie teleconferinta, cat o sa mai dureze toate formalitatile? O sa ne prinda Anul Nou si noi nu o sa stim nici atunci cum sta treaba! Sa nu credeti ca invat de nu stiu cat timp si ca nu ma intereseaza situatia noastra ca viitori medici. M-am apucat in aprilie si pur si simplu am citit si deja nu mai am rabdare, vreau sa scap, sa fiu un om liber sa uit toate prostiile pe care suntem obligati sa le invatam.Sper ca puteti intelege ca unii au deja in cap data de 9 nov si ca pentru ei viata lor sta un pic pe loc pana la data aia si abia asteapta sa o depaseasca. Chiar nu stiu ce as mai putea spune, sunt atat de nervoasa incat nici nu stiu daca am fost coerenta! Inainte sa ma faceti tocilara si egoista, asa cum ii tratati pe toti cei care nu subscriu la protestul si modul vostru de gandire, puneti-va un pic si in locul nostru, al celor care ne-am trezit ca decideti pentru noi peste noapte!



stau si citesc de ceva vreme-zile-sapt-ce se scrie pe forum...si sunt stupefiata cand vad ca aveti tupeul fantastic unii dintre voi sa ii jigniti si sa tipati la cei care au incercat si incearca sa faca ceva...tu daca tot esti atat de ofensat/a ca au avut tupeul sa se numeasca lideri de ce nu ai facut ceva pana acum....eu recunosc nu pot merge la bucuresti...motivele sunt personale si neimportante...ce este important este ca eu nu pot face nimic activ cum fac ei...da daca se va face ceva la constanta voi fii si eu acolo chiar daca voi pierde o zi din invatat care ptr mine(sunt sigura ca si ptr altii, nu sariti pe mine, vorbesc doar dpdv al meu) e f importanta; si nu este singura care va naste intr-o perioada neprielnica-am avut colega care a trebuit sa iasa din rezidentiat ca i s-a rupt apa..dar a interesat pe cineva...nu si nici pe ea ..a invatat si a dat din nou..a fost mai important copilul ca de asta a ramas gravida..oricum nu tie ar trebui sa iti spunem astea..ci colegei tale...care cred ca ea va decide daca ii nenoroceste sau nu viata amanarea rezidentiatului..tinand cont ca va naste inainte ca ea sa semneze contractul de munca, ceea ce ii doresc e nastere usoara si un copil sanatos!
in alta ordine de idei: BRAVOOOO!ptr orice veti realiza si bravoo ptr ca ati facut ceva! si voi toti ceilalti...unu nu vrea amanare altul vrea..altul locuri mai multe altul transformarea..altul rezervarea ce face cu ea...taceti o data din gura cu comentariile stupide ca cei care au fost la discutii au fost prosti/fraieri/s-au multumit cu atat si sa le fie rusine....ei incearca sa multumeasca o majoritate care a spus ceva...aveti o doleanta ...faceti o foaie adunati semnaturi si spuneti-o! cu voce tare...incercati sa obtineti o audienta! vedeti cat e de greu...
pe mine nu ma ajuta cu nimik nici o amanare nici o suplimentare de locuri decat daca prin minune vor scoate un post pe ce vreau unde vreau (a ma ajuta inseamna a ma face fericita :D )...dar nu asta conteaza.....pe unii ii ajuta cu mult si o saptamana in care ei poate mai invata 5 teme, pe altii un post acolo unde vor, si pe toti sunt sigura ca ne-ar avantaja mai multe locuri asa vom ramane mai putini care vom face altceva un an de zile...unii vor sta in continuare la mami si tati, altii vor munci etc
asa ca..ptr a inchide cat timp nu incep sa ma enervez si sa ma intorc la "diareea acuta a copilului"( funny la ce tema cacacioasa sunt :))) ) va felicit inca o data ptr tot ceea ce faceti! noroc mult luni! si celorlalti bafta la invatat!

diabolique
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Fri Oct 17, 2008 6:26 am

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby diabolique » Fri Oct 17, 2008 8:37 am

aa da si inca ceva...desi vom vedea luni exact care vor fi rezultatele...mi se pare logic si nu vreau sa ofensez pe nimeni..ca este un "mare lucru" si ceea ce s-a obtinut pana acum = aproape 150 de locuri si o sapt amanare-care am inteles clar ca nu ii vor opri sa continue cererile, dar daca asta va ramane si la final e ceva..decat nimik...deci nu e ofensator ca ar putea sa ramana atat , nu ptr noi ci ptr cei care au luptat acolo pe "metereze" dar da nu este multumitor ptr ei ...si sunt sigura ca ei ar putea mai mult dar nu au cu cine!! nici sprijin si nici in partea cealalta cu cine sa discute..din pacate ptr tara asta...si acum ptr noi ...

woody
senior
senior
Posts: 399
Joined: Fri Feb 23, 2007 10:02 am

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby woody » Fri Oct 17, 2008 9:04 am

sa va zic una tare ma duc sa imi iau bonurile ieri ca de s-au dat mai repede luna asta si iau si fluturasu si vad ca sal de incadrare e 970 pe rez an 1 si mai jos sunt trecute sporurile pt specialitate si sporu de preventie , si intreb dar sporul ala de ce e separat si noonsalanta o doaman de la salarizare imi zice ca sporu nu se stie cat va fi pastrat ca dc nu vor fi bani si guvernu nu mai vvrea sa dea sporurile nu o sa le mai dea si ne pot ;lua si sporu d epreventie , frumos nu deci dragi colegi din capitala faceti cat de multa galagie luni si nu va lasati ca pana la urma cum vor primi ei masinute noi la parlament am putea primi si noi niste sal mai mari ca doar nu au investit 6 ani in noi ca sa ne apucam de maturat sper sa i facem praf cu proteste hai la plimbarica luni la minister mai luam si noi o gura de aer , am vb cu un avocat si a zis ca suma din incadrare nu poate fi modificata in scadere never dar sporurile se poate renunta oricand la ele printr o orodnanta de urgenta :peace:

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby AvLee » Fri Oct 17, 2008 9:09 am

Va mai avea loc intalnirea de sambata la minister?
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
lanaiba
senior
senior
Posts: 195
Joined: Fri Oct 03, 2008 10:53 am

Re: AMANARE REZIDENTIAT 2008

Postby lanaiba » Fri Oct 17, 2008 9:18 am

voi credeti ca se joaca bambilici cu ministerul? chiar vor zice ca suntem niste copii. asta s a reusit ieri o sapt de amanare. mergem mai departe, nu de acum sanle zicem sambata stati asha....ca de fapt nu mai vre nici o saptamana.vor zice ca suntem nehotarati, si nu stim ce vrem.
Muntele formeaza omul si marea formeaza sufletul


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests