stagiatura

schimbarea schimbarii...
oanna
Posts: 1
Joined: Mon Oct 06, 2008 7:03 pm

stagiatura

Postby oanna » Mon Oct 06, 2008 7:43 pm

Stie cineva cand se fac inscrierile pt stagiatura si ce acte ne sunt necesare? Spre marea mea surprindere in Craiova au inceput inscrierile, desi rezi nu s-a dat...

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: stagiatura

Postby AvLee » Mon Oct 06, 2008 7:48 pm

Hopa! Dezvolta te rog, zvonuri, direct de la persoana inscrisa sau s-a afisat undeva ceva?
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
nancy
junior
junior
Posts: 39
Joined: Thu Jul 31, 2008 9:29 pm

Re: stagiatura

Postby nancy » Mon Oct 06, 2008 9:59 pm

nu sunt zvonuri chiar a inceput stagiatura noi am avut dosarele depuse din iunie -mai iar luna asta s-au aprobat

User avatar
nancy
junior
junior
Posts: 39
Joined: Thu Jul 31, 2008 9:29 pm

Re: stagiatura

Postby nancy » Mon Oct 06, 2008 10:02 pm

trebuie o cerere adresata directorului unui spital in care nu sunt rezidenti,semnata de acesta,copie buletin certif nastere diploma.mai multe informatii la dsp de care apartii

User avatar
Ade_Bubu
junior
junior
Posts: 26
Joined: Thu Feb 07, 2008 4:03 pm

Re: stagiatura

Postby Ade_Bubu » Tue Oct 07, 2008 5:13 pm

Am sunat la DSP TM si o tanti f acra mi-a zis ca stagiatura se face numai la tara si ca daca mie imi convine sa merg pe coclauri pt practicat medicina, atunci imi ureaza succes la alergat dupa aprobari. Iar pt infos legate de ce acte iti ai nevoie, trebuie mers la ei. Nu stiu de ce nu le poate insirui la telefon....dar na...
Can you pretty please go to hell and burn?!?!?!

linda
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Thu May 29, 2008 8:52 am

Re: stagiatura

Postby linda » Tue Oct 21, 2008 4:38 pm

Art. 8. – Absolventii facultatilor de medicina promotiile ulterioare anului 2005 care nu au fost confirmati in rezidentiat au dreptul de a exercita activitate medicala in limitele si conditiile prevazute de lege in baza unui certificat de membru al Colegiului Medicilor din Romania, conform Anexei nr.2 la prezenta decizie, anexa care face parte integranta din prezenta decizie, eliberat in baza urmatoarelor documente:
1. cerere de inregistrare;
2. titlul oficial de calificare in profesia de medic;
3. contractul de munca incheiat pe o durata de maximum 3 ani cu o unitate sanitara publica ori cu un cabinet de medicina de familie;
4. decizia conducerii unitatii medicale prin care se nominalizeaza medicul sub supravegherea si responsabilitatea caruia se va desfasura activitatea medicala;
5. cazier judiciar;
6. certificat de sanatate care sa ateste starea de sanatate corespunzatoare exercitarii profesiei de medic. Certificatul medical va fi vizat inclusiv de medicul psihiatru;
7. declaratie pe propria raspundere privind inexistenta unei situatii de incompatibilitate;
8. copie a certificatului de casatorie, daca este cazul;
9. chitanta privind achitarea taxei inscriere;

http://www.emedic.ro/Avizari/19.htm

maximus_unic
Posts: 4
Joined: Fri Oct 05, 2007 10:02 am

Re: stagiatura

Postby maximus_unic » Tue Oct 21, 2008 9:25 pm

linda wrote:Art. 8. – Absolventii facultatilor de medicina promotiile ulterioare anului 2005 care nu au fost confirmati in rezidentiat au dreptul de a exercita activitate medicala in limitele si conditiile prevazute de lege in baza unui certificat de membru al Colegiului Medicilor din Romania, conform Anexei nr.2 la prezenta decizie, anexa care face parte integranta din prezenta decizie, eliberat in baza urmatoarelor documente:

3. contractul de munca incheiat pe o durata de maximum 3 ani cu o unitate sanitara publica ori cu un cabinet de medicina de familie;


http://www.emedic.ro/Avizari/19.htm


nu inteleg ceva:pt stagiatura trebuie sa gasesc un medic de familie dispus sa ma ia sa lucrez la el? daca da cine ma plateste? el sau..??

User avatar
Ade_Bubu
junior
junior
Posts: 26
Joined: Thu Feb 07, 2008 4:03 pm

Re: stagiatura

Postby Ade_Bubu » Wed Oct 22, 2008 2:25 pm

Am sunat din nou la DSP TM azi si am reusit sa vb cu o doamna doctor, care a fost reusit sa fie cat de cat civilizata si mi-a oferit informatii pt stagiatura. Pt a depune actele ai nevoie in primul rand de aprobarea unui medic de familie, cum ca te angajeaza la el sau de o aprobare de la un dispensar de la tara, care sa specifice aceeasi chestie. Cel care te plateste pe tine ca medic stagiar este ministerul sanatatii, insa mi-a zis tanti respectiva ca INCA nu s-a ajuns la un conses vis-a-vis de modalitatea de plata. Adica ministerul inca nu stie cum il va plati pe medicul de familie care te angajeaza la el. Mi-a mai spus ca esti obligat sa dai rezi de 3 ori cat esti stagiar, ca nu primesti drept de libera practica dupa acesti 3 ani si nici o diploma. Ca nu este indicat (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) sa faci stagiatura ca pierzi 3 ani deageaba, plus ca nu prea sunt dispusi in centrele universitare medicii de familie sa te ia ca stagiar pe langa ei. Plus ca, dupa ce le duci dosarul cu toate actele necesare lor, adica la DSP, ei le trimit la Bukale (de ce nu poti tu trimite direct nu am inteles, probabil ai nevoie de abilitati speciale :dizzy: )...iar abia daca iti aproba cei din minister poti incepe sa lucri ca medic stagiar. Si cum, tu ai contract pe 3 ani incheiat, dar devine valabil doar daca ministerul iti aproba stagiatura?

Art. 8. – Absolventii facultatilor de medicina promotiile ulterioare anului 2005 care nu au fost confirmati in rezidentiat au dreptul de a exercita activitate medicala in limitele si conditiile prevazute de lege in baza unui certificat de membru al Colegiului Medicilor din Romania, conform Anexei nr.2 la prezenta decizie, anexa care face parte integranta din prezenta decizie, eliberat in baza urmatoarelor documente:
1. cerere de inregistrare;
2. titlul oficial de calificare in profesia de medic;
3. contractul de munca incheiat pe o durata de maximum 3 ani cu o unitate sanitara publica ori cu un cabinet de medicina de familie;
4. decizia conducerii unitatii medicale prin care se nominalizeaza medicul sub supravegherea si responsabilitatea caruia se va desfasura activitatea medicala;
5. cazier judiciar;
6. certificat de sanatate care sa ateste starea de sanatate corespunzatoare exercitarii profesiei de medic. Certificatul medical va fi vizat inclusiv de medicul psihiatru;
7. declaratie pe propria raspundere privind inexistenta unei situatii de incompatibilitate;
8. copie a certificatului de casatorie, daca este cazul;
9. chitanta privind achitarea taxei inscriere;
Can you pretty please go to hell and burn?!?!?!

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: stagiatura

Postby cog1983 » Wed Oct 22, 2008 2:34 pm

Ade_Bubu wrote:Am sunat din nou la DSP TM azi si am reusit sa vb cu o doamna doctor, care a fost reusit sa fie cat de cat civilizata si mi-a oferit informatii pt stagiatura. Pt a depune actele ai nevoie in primul rand de aprobarea unui medic de familie, cum ca te angajeaza la el sau de o aprobare de la un dispensar de la tara, care sa specifice aceeasi chestie. Cel care te plateste pe tine ca medic stagiar este ministerul sanatatii, insa mi-a zis tanti respectiva ca INCA nu s-a ajuns la un conses vis-a-vis de modalitatea de plata. Adica ministerul inca nu stie cum il va plati pe medicul de familie care te angajeaza la el. Mi-a mai spus ca esti obligat sa dai rezi de 3 ori cat esti stagiar, ca nu primesti drept de libera practica dupa acesti 3 ani si nici o diploma. Ca nu este indicat (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) sa faci stagiatura ca pierzi 3 ani deageaba, plus ca nu prea sunt dispusi in centrele universitare medicii de familie sa te ia ca stagiar pe langa ei. Plus ca, dupa ce le duci dosarul cu toate actele necesare lor, adica la DSP, ei le trimit la Bukale (de ce nu poti tu trimite direct nu am inteles, probabil ai nevoie de abilitati speciale :dizzy: )...iar abia daca iti aproba cei din minister poti incepe sa lucri ca medic stagiar. Si cum, tu ai contract pe 3 ani incheiat, dar devine valabil doar daca ministerul iti aproba stagiatura?

Art. 8. – Absolventii facultatilor de medicina promotiile ulterioare anului 2005 care nu au fost confirmati in rezidentiat au dreptul de a exercita activitate medicala in limitele si conditiile prevazute de lege in baza unui certificat de membru al Colegiului Medicilor din Romania, conform Anexei nr.2 la prezenta decizie, anexa care face parte integranta din prezenta decizie, eliberat in baza urmatoarelor documente:
1. cerere de inregistrare;
2. titlul oficial de calificare in profesia de medic;
3. contractul de munca incheiat pe o durata de maximum 3 ani cu o unitate sanitara publica ori cu un cabinet de medicina de familie;
4. decizia conducerii unitatii medicale prin care se nominalizeaza medicul sub supravegherea si responsabilitatea caruia se va desfasura activitatea medicala;
5. cazier judiciar;
6. certificat de sanatate care sa ateste starea de sanatate corespunzatoare exercitarii profesiei de medic. Certificatul medical va fi vizat inclusiv de medicul psihiatru;
7. declaratie pe propria raspundere privind inexistenta unei situatii de incompatibilitate;
8. copie a certificatului de casatorie, daca este cazul;
9. chitanta privind achitarea taxei inscriere;

Deci e neaparat sau nu sa fie medic de familie? Si poate fi si in centru universitar atata timp cat te primeste?
in legatura cu ce am subliniat: cum pierzi 3 ani daca dupa 1 an iti iei rezi?! Ca dupa aceea nu te mai obliga nimeni sa lucrezi si ceilalti 2 ani acolo...
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

atitaci
junior
junior
Posts: 25
Joined: Wed Oct 01, 2008 10:28 am

Re: stagiatura

Postby atitaci » Wed Oct 22, 2008 2:40 pm

eu am depus la ASP cerere pt stagiatura pe un cabinet de med de familie in luna mai alaturi de multi alti colegi. Un numar mic de absolventi au depus cerere de stagiatura pe spitale teritoriale unde nu exista rezidenti. Acestia au primit aviz favorabil de la minister, iar eu si ceilalti colegi cu cerere pe MF nu am primit aviz favorabil ci ni s-a spus sa ne orientam spre spitale teritoriale. Stagiatura a inceput pt cei acceptati cam de 1 luna, inca nu au primit salar, acesta se ridica de la DSP si nici bonuri valorice nu se dau.

User avatar
Ade_Bubu
junior
junior
Posts: 26
Joined: Thu Feb 07, 2008 4:03 pm

Re: stagiatura

Postby Ade_Bubu » Wed Oct 22, 2008 2:44 pm

3. contractul de munca incheiat pe o durata de maximum 3 ani cu o unitate sanitara publica ori cu un cabinet de medicina de familie;

De aici eu inteleg ca nu e musai sa fie medic de familie. Insa in centrele universitare la spitale oricum nu te accepta, ca au rezidenti, iar la o clinica privata este exclus. Eu asta am inteles: in centrele universitare poti face stagiatura numai ca angajat al unui medic de familie.
Can you pretty please go to hell and burn?!?!?!

User avatar
ioana_medline
junior
junior
Posts: 93
Joined: Tue Apr 08, 2008 1:19 am

Re: stagiatura

Postby ioana_medline » Wed Oct 22, 2008 3:20 pm

inscrierile ptr stagiatura au inceput de anu trecut in luna mai dar e o probleme ca tre sa-ti cauti medic care sa te ia care sa nu aiba rezident si sa nu se pregateasca rezidenti in centru respectiv (NU VA PUNETI PE CABINETE DE MEDICINA DE FAMILIE CA NU VA APROBA )sa va faca cerere si apoi sa asteptati o luna pana primiti raspuns iar salarizarea e de aprox.7mil juma iar in mana primiti 6.400.000 si daca spitalu respectiv e darnic va mai da si bonuri de masa totusi e mai bine decat nimic.

toteu
Posts: 3
Joined: Fri Oct 24, 2008 4:05 pm

Re: stagiatura

Postby toteu » Fri Oct 24, 2008 4:50 pm

Mi-a fost aprobat dosarul si incep practik suprav. de la 1 noiembrie dar mi s a spus ca nu voi primi bonurile de masa.Nu inteleg de ce unii ce au inceput deja primesc iar acu in cazul meu nu.Acest lucru depinde de spital? :help:

mc00000
junior
junior
Posts: 74
Joined: Fri Sep 12, 2008 3:05 pm

Re: stagiatura

Postby mc00000 » Fri Oct 24, 2008 5:11 pm

toteu wrote:Mi-a fost aprobat dosarul si incep practik suprav. de la 1 noiembrie dar mi s a spus ca nu voi primi bonurile de masa.Nu inteleg de ce unii ce au inceput deja primesc iar acu in cazul meu nu.Acest lucru depinde de spital? :help:

te rog sa-mi scuzi intrebarea dc ti s-o parea idioata da de ce te-ai agitat cu dosaru de stagiatura?
nu dai rezi?
nu poti sa iti depui dosaru de stagiatura dupa rezi in cazul in care nu obtii loc/post la rezi?

toteu
Posts: 3
Joined: Fri Oct 24, 2008 4:05 pm

Re: stagiatura

Postby toteu » Fri Oct 24, 2008 9:48 pm

Nu este deloc idioata intrebarea ta.Voi da si eu rez-ul anul acesta si nu m am agitat deloc ci doar am vrut sa mi asigur "spatele".Si mai ales de ce sa nu iau niste banuti pana in ianuarie?Oare strica? :wink:

CristiCiju
junior
junior
Posts: 81
Joined: Mon Nov 19, 2007 5:20 pm
Location: Arad
Contact:

Re: stagiatura

Postby CristiCiju » Fri Oct 24, 2008 9:54 pm

Ai dat rezi anul trecut? Ai avut peste 65%?

User avatar
ioana_medline
junior
junior
Posts: 93
Joined: Tue Apr 08, 2008 1:19 am

Re: stagiatura

Postby ioana_medline » Sat Oct 25, 2008 11:46 am

Fratilor daca tot vreti stagiatura luptativa pentru cea care se practica in spitale nu la naiba in praznic,1 an ar fi ok daca ati obtine nu ar trebui nimanui mai mult.


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: Majestic-12 [Bot] and 22 guests