INTREBARE-SFATURI

schimbarea schimbarii...
ceacky2
senior
senior
Posts: 223
Joined: Sun Sep 28, 2008 12:16 am

INTREBARE-SFATURI

Postby ceacky2 » Sun Oct 05, 2008 11:45 pm

As vrea sa'i rog de la inceput pe cei care nu au o solutie PE BUNE la situatia ce o voi prezenta, sa nu raspunda...
Eu imi doresc foarte mult sa fac medicina muncii si tocmai am descoperit ca in orasul de unde sunt eu si unde am terminat medicina, nu sunt locuri pe medicina muncii. In contextul in care eu totusi asta doresc sa fac (am asa eu o obsesie :P) ce ma sfatuiti sa fac...sau care ar fi optiunile legate de a face asta?
Va multumesc anticipat.
APA TRECE, BIVOLII RAMAN!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: INTREBARE-SFATURI

Postby Chingachgook » Sun Oct 05, 2008 11:50 pm

iei punctaj pt mm in centrele in care s-a scos si apoi, in masura in care se poate, in anii mai mari te transferi.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

ceacky2
senior
senior
Posts: 223
Joined: Sun Sep 28, 2008 12:16 am

Re: INTREBARE-SFATURI

Postby ceacky2 » Sun Oct 05, 2008 11:57 pm

ceacky1 wrote:As vrea sa'i rog de la inceput pe cei care nu au o solutie PE BUNE la situatia ce o voi prezenta, sa nu raspunda...
Eu imi doresc foarte mult sa fac medicina muncii si tocmai am descoperit ca in orasul de unde sunt eu si unde am terminat medicina, nu sunt locuri pe medicina muncii. In contextul in care eu totusi asta doresc sa fac (am asa eu o obsesie :P) ce ma sfatuiti sa fac...sau care ar fi optiunile legate de a face asta?
Va multumesc anticipat.

precizez ca nu as vrea sa plec din orasul in care locuiesc, deci...exista vreo sansa sa o fac aici desi nu s'au scos posturi? ma gandeam la ceva doctorat, chiar nu ma pricep...:(
APA TRECE, BIVOLII RAMAN!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: INTREBARE-SFATURI

Postby Chingachgook » Mon Oct 06, 2008 12:01 am

mm nu poti sa practici decat daca faci specializarea.
in specialitate nu intri decat prin examen de rezi. nu mai e faza cu doctorat, preparator, nimic.
deci nu ai prea multe optiuni
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: INTREBARE-SFATURI

Postby AvLee » Mon Oct 06, 2008 12:01 am

Cel mai bine e sa te duci sa vorbesti cu seful de sectie pe ce vrei tu si sti aproape sigur ca poti sa prinzi. S-a mai auzit de 1 singur rezident pe o anumita sectie. Kum au reusit nu pot sa zic, dar fara aprobarea sefului de sectie unde vrei sa te transferi nu faci nimik.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: INTREBARE-SFATURI

Postby Chingachgook » Mon Oct 06, 2008 12:04 am

ia-te dupa toti habarnistii si o sa te apuce dracii in scurt timp
locurile la rezi se stabilesc prin og la nivel national, un sef de sectie nu poate decat sa transmita cati oameni poate pregati el pe sectie inainte de stabilirea locurilor.
dupa aia....
poate insa sa te aiba in vedere pt la anu. :D
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: INTREBARE-SFATURI

Postby AvLee » Mon Oct 06, 2008 12:10 am

kooksee wrote:ia-te dupa toti habarnistii si o sa te apuce dracii in scurt timp
locurile la rezi se stabilesc prin og la nivel national, un sef de sectie nu poate decat sa transmita cati oameni poate pregati el pe sectie inainte de stabilirea locurilor.
dupa aia....
poate insa sa te aiba in vedere pt la anu. :D


Deci daca s-au ocupat toate locurile la rezidentiat in centrul respectiv pe sectia respectiva nu se mai fac transferuri?

Tu realizezi ce spui?
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: INTREBARE-SFATURI

Postby Chingachgook » Mon Oct 06, 2008 12:13 am

transferul e una. rezident de novo e altceva. dar tu nu ai vazut rezidenti decat in poze asa ca e scuzabila greseala
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: INTREBARE-SFATURI

Postby AvLee » Mon Oct 06, 2008 12:18 am

Am vazut multi chiar prea multi. Intrebarea care imi vine in minte este: tu chiar esti rezident sau spui ca esti doctor rezident doar asa ca sa impresionezi fetele?

La cel care a pus intrebarea, s-a reusit asa ceva si inainte.Asta pot sa iti spun, kum au reusit aceia asta nu pot sau nu stiu exact.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: INTREBARE-SFATURI

Postby Chingachgook » Mon Oct 06, 2008 12:21 am

in care centru s-a reusit minunea asta?
si in ce an?
sef de sectie sa produca el asa din senin un loc de rezident?
raman la parerea ca nu ai vazut rezidenti
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: INTREBARE-SFATURI

Postby AvLee » Mon Oct 06, 2008 12:26 am

Craiova si alte centre sa fi sigur. Nu dau akuma nume si secti ca nu vreau sa fac rau acelor oameni. Da sincer akum tu nu te ai prins ca in aceasta profesie nu totul se face ca la carte.

Crezi ca cineva care reuseste asta vine sa posteze pe imed? Caci asta se pare ca e singura ta sursa de informare, de asta am dubii despre statutul tau de rezident.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11018
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: INTREBARE-SFATURI

Postby pc7 » Mon Oct 06, 2008 12:37 am

domnule dr kooks, cand vine vorba de craiova e mai bine sa nu va bagati, aia functioneaza dupa alte reguli, si nu e nicio mirare daca un sef de sectie scoate un loc de rezident, dar cre`ca e mai simplu cu un doctorat, preparator, ceva de genu asta
Life's not fair, get used to it

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: INTREBARE-SFATURI

Postby Chingachgook » Mon Oct 06, 2008 12:38 am

da. lame.
nu stie nici dracu cine esti, ca scrii pe un forum obscur, dar tie ti-e teama ca le faci rau unor oameni.

@ initiatorul topicului.
un sef de sectie nu scoate locuri de la 0
pune mana si invata
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

ceacky2
senior
senior
Posts: 223
Joined: Sun Sep 28, 2008 12:16 am

Re: INTREBARE-SFATURI

Postby ceacky2 » Mon Oct 06, 2008 12:47 am

dar DACA as lua pe altceva aici in oras si la anul, sa zicem ca iau si pe medicina munci, atunci ce s'ar intampla cu anul asta primu' de la alta specializare? ar conta? sau la anu' as lua'o iar de la anul 1, dar in medicina muncii? cu alte cuvinte la anul, daca as lua pe medicina muncii, as fi considerat rezident de anul doi, sau nu?
daca zic prostii sa nu dati cu pietre, dar daca m'as pricepe nu as mai intreba...stiu ca e foarte urat in medicina sa arati ca nu stii ceva :D
APA TRECE, BIVOLII RAMAN!

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: INTREBARE-SFATURI

Postby AvLee » Mon Oct 06, 2008 12:51 am

AvLee wrote:Cel mai bine e sa te duci sa vorbesti cu seful de sectie pe ce vrei tu si sti aproape sigur ca poti sa prinzi. S-a mai auzit de 1 singur rezident pe o anumita sectie. Kum au reusit nu pot sa zic, dar fara aprobarea sefului de sectie unde vrei sa te transferi nu faci nimik.


sef de sectie sa produca el asa din senin un loc de rezident?

un sef de sectie nu poate decat sa transmita cati oameni poate pregati el pe sectie inainte de stabilirea locurilor.

Pentru ultima oara m-am referit la un transfer(in condintile in care anu respectiv nu au fost scose posturi acolo). Ce-a ce a spus domnul a fost ca odata atinsa limita de rezidenti anuntata anterior nu se mai acepta transferuri. Ba se acepta binemerci, chiar daca limita e 0 daca sti kum sa procedezi. Nu era vorba de creat de locuri noi , ci doar mutarea dintr-un centru in altul. Nu e nimeni furat.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: INTREBARE-SFATURI

Postby Chingachgook » Mon Oct 06, 2008 12:53 am

daca faci stagii care se suprapun da, se recunosc. poate nu in totalitate dar o parte din ele.
deci daca iei alta spec fa in prima faza stagile comune cu mm.
daca iei anu asta mm iti trebuie o doza mare de determinare sa dai la anu iar.
ia in alt oras si poate te transferi.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: INTREBARE-SFATURI

Postby AvLee » Mon Oct 06, 2008 12:54 am

Daca schimbi specializarile eu zic ca da.Poate doar cu echivalari daca se nimeresc stagiile.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11018
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: INTREBARE-SFATURI

Postby pc7 » Mon Oct 06, 2008 12:56 am

io zic totusi sa astepti pana pe 9, si daca faci punctaj de mm sa iei cum zice si dl dr kooks in alt oras si apoi te transferi
Life's not fair, get used to it

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: INTREBARE-SFATURI

Postby AvLee » Mon Oct 06, 2008 12:57 am

In acelasi an nu in anii urmatori, daca vrei desigur.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

ceacky2
senior
senior
Posts: 223
Joined: Sun Sep 28, 2008 12:16 am

Re: INTREBARE-SFATURI

Postby ceacky2 » Mon Oct 06, 2008 12:59 am

offf, nu mai am nici un chef sa mai invat. nu aveam eu prea multa incredere ca voi lua, dar macar daca se scoteau locuri pe mm aici, aveam o motivatie...pe cand asa... poate pt unii MM nici nu este "medicina adevarata", dar mie chiar mi'ar fi placut :( restul nu ma prea atrage :(( imi placea si mie ceva si nici macar pe aproape nu au scos locuri... iar ceva f ciudat, anul trecut la psihiatrie erau 20 de locuri aici si anul asta 0 :| sau nah, dupa atatea locuri anul trecut...nu stiu ce sa mai zic
Last edited by ceacky2 on Mon Oct 06, 2008 1:02 am, edited 2 times in total.
APA TRECE, BIVOLII RAMAN!

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11018
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: INTREBARE-SFATURI

Postby pc7 » Mon Oct 06, 2008 1:00 am

foarte bine, un concurent mai putin, s-asa nu-s destule locuri
Life's not fair, get used to it

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: INTREBARE-SFATURI

Postby AvLee » Mon Oct 06, 2008 1:01 am

Ia tu MM anu asta in orice centru si daca te zbati ai sanse ca din martie sa zicem sa faci rezidentiatul in orasul dorit.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

drwikiwiki
senior
senior
Posts: 315
Joined: Sat May 10, 2008 7:26 am

Re: INTREBARE-SFATURI

Postby drwikiwiki » Mon Oct 06, 2008 10:39 am

colegi!
ce stiti despre transfer,de pe o specialitate pe alta!
de ex:tu vrei mm si nu au ramas locuri in orasul tau,iar tu alegi alta specialitate si ramai in orasul tau!avnd punctaj mai mare decat ultimul care a luat mm,te poti transfera dupa 3 luni pe mm?

andreea_bv
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Fri Oct 03, 2008 12:03 pm

Re: INTREBARE-SFATURI

Postby andreea_bv » Mon Oct 06, 2008 10:52 am

drwikiwiki wrote:colegi!
ce stiti despre transfer,de pe o specialitate pe alta!
de ex:tu vrei mm si nu au ramas locuri in orasul tau,iar tu alegi alta specialitate si ramai in orasul tau!avnd punctaj mai mare decat ultimul care a luat mm,te poti transfera dupa 3 luni pe mm?

Se mai iese azi la 14 la sediile DSP din judete?????

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: INTREBARE-SFATURI

Postby Chingachgook » Mon Oct 06, 2008 10:55 am

iti trebuie in primul rand un motiv medical bun prin care sa dovedsti de ce nu ai mai putea practica prima specializare.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Gabs
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Fri Nov 19, 2004 11:37 am

Re: INTREBARE-SFATURI

Postby Gabs » Mon Oct 06, 2008 12:21 pm

am si eu 2 intrebari :)

1. daca nu prind loc ci doar post la rezi, cum pot sa scap de acel contract? cam cat ma costa?

2.daca prind loc pe ceea ce vreau, dar in alt oras, cam cat de greu ar fi sa ma transfer de ex din cj, craiova sau timisoara. eu fiind nascuta, crescuta in bucuresti, si cu facultatea tot aici absolvita?

multumesc mult

User avatar
Kosmin
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Mon Sep 15, 2008 3:31 pm
Location: Bucuresti

Postby Kosmin » Tue Oct 21, 2008 2:51 pm

Am si eu o intrebare!!!Ma chinui de cateva zile sa caut rezultatele de la rezidentiatul din 2007 plus specialitatile alese de studenti si ultimele punctaje pe specialitati.Acum cateva luni mergea pagina de net cu aceste informatii dar vad k acum da eroare.Ma poate ajuta cineva????

User avatar
alona
senior
senior
Posts: 107
Joined: Wed Apr 14, 2004 1:01 pm
Location: Bucuresti

Re:

Postby alona » Tue Oct 21, 2008 3:06 pm

Kosmin wrote:Am si eu o intrebare!!!Ma chinui de cateva zile sa caut rezultatele de la rezidentiatul din 2007 plus specialitatile alese de studenti si ultimele punctaje pe specialitati.Acum cateva luni mergea pagina de net cu aceste informatii dar vad k acum da eroare.Ma poate ajuta cineva????


Repartitia o gasesti aici http://www.cursurimedicina.ro/rezitests2008//repartitie.php. Lista cu punctaje era in arhiva Rezidentiat 2007 pe forum, cauta acolo.
:)

crazy_doc
senior
senior
Posts: 303
Joined: Fri Mar 14, 2008 2:44 pm

Re: INTREBARE-SFATURI

Postby crazy_doc » Tue Oct 21, 2008 3:12 pm

kooksee wrote:iti trebuie in primul rand un motiv medical bun prin care sa dovedsti de ce nu ai mai putea practica prima specializare.



O sa ajung un depresivvvvvvv..imi tai veneleeeeee...e destul de bun??? sa mai dramatizez?
A young doctor has to do what a young doctor has to do.

User avatar
floare_albastra
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Oct 19, 2008 12:20 am

Re:

Postby floare_albastra » Tue Oct 21, 2008 5:21 pm

Kosmin wrote:Am si eu o intrebare!!!Ma chinui de cateva zile sa caut rezultatele de la rezidentiatul din 2007 plus specialitatile alese de studenti si ultimele punctaje pe specialitati.Acum cateva luni mergea pagina de net cu aceste informatii dar vad k acum da eroare.Ma poate ajuta cineva????


clasamentul final al candidatilor: http://emedic.ro/Rezidentiat/20.htm

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: INTREBARE-SFATURI

Postby AvLee » Tue Oct 21, 2008 6:16 pm

Gabs wrote:am si eu 2 intrebari :)

1. daca nu prind loc ci doar post la rezi, cum pot sa scap de acel contract? cam cat ma costa?

2.daca prind loc pe ceea ce vreau, dar in alt oras, cam cat de greu ar fi sa ma transfer de ex din cj, craiova sau timisoara. eu fiind nascuta, crescuta in bucuresti, si cu facultatea tot aici absolvita?

multumesc mult



1. Ai trei variante : dai inapoi toti banii incasati pe durata rezi, dai in judecata si speri sa castigi sau se demoleaza spitalul respectiv( Pentru cei interesati am manualul micului terorist )

2.Pai trebuie buletin de buc pe care banuiesc ca il ai , ar fi bine daca ai fi de asemenea maritata si cu bebe. Iti trebuie aprobare de la DSP unde ai prins si aprobarea sefului de sectie unde vrei sa te transferi si aprobarea ministerului.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
amya
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Wed Oct 22, 2008 10:20 am
Location: iasi
Contact:

Re: INTREBARE-SFATURI

Postby amya » Wed Oct 22, 2008 10:35 am

Am o MARE NELAMURIRE - unde s-au facut inscrierile pentru rezidentiatl pe loc si pe post? cel de acum din 9 noiembrie? Fiindca am auzit sa s-au facut inscriere la toate centrele universitare din tara pana pe 20.11 - problema e ca m-am inscris si eu la rezidentiat (pe 18.11.) dar nu am fost intrebata la ce tip de rezidentiat pur si simplu mi ( de fapt "ni" ca am fost mai multi in sala cand ne-am inscris) s-a spus sa completez la specialitate atat "medicina" si daca sunt sau nu de acord sa apara numele pe net. ATAT. Problema e ca vreo 2 din sala mia-u comunicat ca acea inscriere era pentru rezidentiatul pe post si pe loc. Altii au spus ca inscrierea era pt. rezidentiatul national. ACUM, EU OARE LA CARE M-AM INSCRIS????????????Am fost sa intreb si mi s-a spus ca inscrierile erau pt rezidentiatul in medicina si atat restul sa ma uit pe sit pe data de 6.11.08

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: INTREBARE-SFATURI

Postby cog1983 » Wed Oct 22, 2008 10:36 am

amya wrote:Am o MARE NELAMURIRE - unde s-au facut inscrierile pentru rezidentiatl pe loc si pe post? cel de acum din 9 noiembrie? Fiindca am auzit sa s-au facut inscriere la toate centrele universitare din tara pana pe 20.11 - problema e ca m-am inscris si eu la rezidentiat (pe 18.11.) dar nu am fost intrebata la ce tip de rezidentiat pur si simplu mi ( de fapt "ni" ca am fost mai multi in sala cand ne-am inscris) s-a spus sa completez la specialitate atat "medicina" si daca sunt sau nu de acord sa apara numele pe net. ATAT. Problema e ca vreo 2 din sala mia-u comunicat ca acea inscriere era pentru rezidentiatul pe post si pe loc. Altii au spus ca inscrierea era pt. rezidentiatul national. ACUM, EU OARE LA CARE M-AM INSCRIS????????????Am fost sa intreb si mi s-a spus ca inscrierile erau pt rezidentiatul in medicina si atat restul sa ma uit pe sit pe data de 6.11.08

:help: :help: :help: :help: :help:
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: INTREBARE-SFATURI

Postby cog1983 » Wed Oct 22, 2008 10:44 am

amya wrote:Am o MARE NELAMURIRE - unde s-au facut inscrierile pentru rezidentiatl pe loc si pe post? cel de acum din 9 noiembrie? Fiindca am auzit sa s-au facut inscriere la toate centrele universitare din tara pana pe 20.11 - problema e ca m-am inscris si eu la rezidentiat (pe 18.11.) dar nu am fost intrebata la ce tip de rezidentiat pur si simplu mi ( de fapt "ni" ca am fost mai multi in sala cand ne-am inscris) s-a spus sa completez la specialitate atat "medicina" si daca sunt sau nu de acord sa apara numele pe net. ATAT. Problema e ca vreo 2 din sala mia-u comunicat ca acea inscriere era pentru rezidentiatul pe post si pe loc. Altii au spus ca inscrierea era pt. rezidentiatul national. ACUM, EU OARE LA CARE M-AM INSCRIS????????????Am fost sa intreb si mi s-a spus ca inscrierile erau pt rezidentiatul in medicina si atat restul sa ma uit pe sit pe data de 6.11.08

Care era alcoolemia ta la momentul respectiv? Si care e in momentul de fata?
(ma scuzati! nu m-am putut abtine :roll: )
P.S. VREM LOCURI PE PSIHI !!! Se justifica!
Last edited by cog1983 on Wed Oct 22, 2008 10:48 am, edited 2 times in total.
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
angel
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sun Apr 01, 2007 10:43 am
Location: Constanta

Re: INTREBARE-SFATURI

Postby angel » Wed Oct 22, 2008 10:46 am

amya wrote:Am o MARE NELAMURIRE - unde s-au facut inscrierile pentru rezidentiatl pe loc si pe post? cel de acum din 9 noiembrie? Fiindca am auzit sa s-au facut inscriere la toate centrele universitare din tara pana pe 20.11 - problema e ca m-am inscris si eu la rezidentiat (pe 18.11.) dar nu am fost intrebata la ce tip de rezidentiat pur si simplu mi ( de fapt "ni" ca am fost mai multi in sala cand ne-am inscris) s-a spus sa completez la specialitate atat "medicina" si daca sunt sau nu de acord sa apara numele pe net. ATAT. Problema e ca vreo 2 din sala mia-u comunicat ca acea inscriere era pentru rezidentiatul pe post si pe loc. Altii au spus ca inscrierea era pt. rezidentiatul national. ACUM, EU OARE LA CARE M-AM INSCRIS????????????Am fost sa intreb si mi s-a spus ca inscrierile erau pt rezidentiatul in medicina si atat restul sa ma uit pe sit pe data de 6.11.08


:priest: :priest: :priest: :crazy:

User avatar
amya
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Wed Oct 22, 2008 10:20 am
Location: iasi
Contact:

Re: INTREBARE-SFATURI

Postby amya » Wed Oct 22, 2008 10:49 am

:oops: dupa cate sti, sau stiam e ca nu prea am treaba cu alcool dar dupa afirmatia ta ar trebui sa ma gandesc la cat de treaza sunt acum! :shocked!: MERCI pt. sfat

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: INTREBARE-SFATURI

Postby cog1983 » Wed Oct 22, 2008 10:59 am

Ok, ok... sa nu fim rai de dimineata! Daca n-ai baut nimic, s-ar putea sa trebuiasca sa incepi ca asa nu se mai poate!
1.
amya wrote:cel de acum din 9 noiembrie

Care 9 noiembrie?
2.
amya wrote:s-au facut inscriere la toate centrele universitare din tara pana pe 20.11

Care 20.11?
3.
amya wrote:m-am inscris si eu la rezidentiat (pe 18.11.)

Care 18.11?!?!?! (Chiar daca era 18.10 nu se putea ca era sambata!!!)
4.
amya wrote:s-a spus sa completez la specialitate atat "medicina" si daca sunt sau nu de acord sa apara numele pe net. ATAT.

De nume, prenume, universitate, anul absolvirii nu ti-a zis nimic?
5.
amya wrote:Problema e ca vreo 2 din sala mia-u comunicat ca acea inscriere era pentru rezidentiatul pe post si pe loc.

Care sala?
6.
amya wrote:Altii au spus ca inscrierea era pt. rezidentiatul national

Nu te-ai gandit ca ar putea fi acelasi lucru, nu?
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
amya
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Wed Oct 22, 2008 10:20 am
Location: iasi
Contact:

Re: INTREBARE-SFATURI

Postby amya » Wed Oct 22, 2008 11:10 am

In saptamanalul "Viata Medicala" nr. 41 din data de 10 octombrie 2008, a fost publicat anuntul de suplimentare a locurilor si posturilor scoase la concursul de rezidentiat pe loc si pe post, care va avea loc duminica, 9 noiembrie 2008

desfasurarea concursului de rezidentiat pe post si pe loc în
medicina, medicina dentara si farmacie, sesiunea 9 noiembrie 2008

Rezidentiat pe loc si pe post, sesiunea 9 noiembrie 2008Ministerul Sanatatii Publice organizeaza duminica 9 noiembrie 2008 concurs national de intrare în rezidentiat pe post si rezidentiat pe loc în domeniile medicina, medicina dentara si farmacie. Concursul se desfasoara în Centrul Universitar Bucuresti.


Da trebuie sa ma apuc de baut poate asa pricep mai mult

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: INTREBARE-SFATURI

Postby cog1983 » Wed Oct 22, 2008 11:14 am

Oare sa-i spun sau scapam de un concurent? :devil:
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
lion
senior
senior
Posts: 101
Joined: Sun Mar 18, 2007 8:14 pm

Re: INTREBARE-SFATURI

Postby lion » Wed Oct 22, 2008 11:16 am

amya wrote:Am o MARE NELAMURIRE - unde s-au facut inscrierile pentru rezidentiatl pe loc si pe post? cel de acum din 9 noiembrie? Fiindca am auzit sa s-au facut inscriere la toate centrele universitare din tara pana pe 20.11 - problema e ca m-am inscris si eu la rezidentiat (pe 18.11.) dar nu am fost intrebata la ce tip de rezidentiat pur si simplu mi ( de fapt "ni" ca am fost mai multi in sala cand ne-am inscris) s-a spus sa completez la specialitate atat "medicina" si daca sunt sau nu de acord sa apara numele pe net. ATAT. Problema e ca vreo 2 din sala mia-u comunicat ca acea inscriere era pentru rezidentiatul pe post si pe loc. Altii au spus ca inscrierea era pt. rezidentiatul national. ACUM, EU OARE LA CARE M-AM INSCRIS????????????Am fost sa intreb si mi s-a spus ca inscrierile erau pt rezidentiatul in medicina si atat restul sa ma uit pe sit pe data de 6.11.08



so.....la inscriere nu specifici decat domeniul (adica medicina,farmacie sau dinti :mrgreen: ), cum tu esti absolventa de medicina ai bifat bine :allright: .
repartitia pe loc sau post se face dupa ce dam rezidentiatul(si promovam). daca nu stiai acum se da la gramada,vedem noi in functie de punctaj ce prinde fiecare loc sau post....mai multe informatii ai aici http://www.rezidentiat2008.info/#
si acum pe 16 nov sau cand o fi este rezidentiatul national=rezi pe post+loc


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests