intrebare

schimbarea schimbarii...
User avatar
miruna_ral
junior
junior
Posts: 55
Joined: Sun Oct 08, 2006 1:20 pm
Contact:

intrebare

Postby miruna_ral » Sat Oct 04, 2008 4:19 pm

Am si eu o probl, sunt rezi pe neuro, anul trecut cand am dat nu s-au scos locuri acasa si am fost obligata sa i-au in Bucuresti. Binenteles ca transfer nu mi-au dat. Anul asta am vazut ca s-au scos locuri si acasa si ma bate gandul sa incerc (tot neuro vreau dar vreau acasa - in Brasov).
Daca sa zicem ca prin absurd iau rezi acum, anul pe care l-am facut mi-l echivaleaza, sau tr sa o i-au de la capat?

Merci
bla, bla,bla....

Mark
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Fri Sep 26, 2008 11:11 pm

Re: intrebare

Postby Mark » Sat Oct 04, 2008 4:26 pm

Se echivalaleaza....cu o singura conditie: sa nu mai scrii verbul "a lua " = i-au.... :wink:

P.S. Imi cer scuze, nu e nimic personal...doar fac alergie la greselile gramaticale.....

User avatar
miruna_ral
junior
junior
Posts: 55
Joined: Sun Oct 08, 2006 1:20 pm
Contact:

Re: intrebare

Postby miruna_ral » Sat Oct 04, 2008 4:36 pm

Merci de informatie, nu ma supar. Sincer cred ca altceva nu am in cap doar medicina, gramatica... lipsa, si nu numai.
ce sa faci...
bla, bla,bla....

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: intrebare

Postby gaurav_singh_md » Sat Oct 04, 2008 10:40 pm

nu se echivaleaza....

User avatar
smiley_29
junior
junior
Posts: 37
Joined: Fri Apr 18, 2008 7:29 pm

Re: intrebare

Postby smiley_29 » Sat Oct 04, 2008 11:06 pm

Am cunostinte rezidenti pe ofta si chrurgie generala (ani terminali) care au dat anul acesta rezi pe post in iunie in speranta de a avea postul asigurat la terminarea rezidentiatului.....si din cate stiu li s-au echivalat stagiile anterioare,dar acestea sunt cazurile cu rezi pe post, in cazul rezidentiatului national(pe locuri) eu stiu ca nu ti se echivaleaza.Cel mai indicat ar fi sa suni la Minister pt mai multe informatii exacte. :allright:

User avatar
alinamihaela
senior
senior
Posts: 146
Joined: Fri Nov 24, 2006 2:39 pm
Location: iasi

Re: intrebare

Postby alinamihaela » Sat Oct 04, 2008 11:11 pm

ba se echivaleaza....trebuie sa ai nota in carnetul de rezident pt modulele care trebuie echivalate....si trebuie mers la minister...exact nu stiu care e procedura trebuie sa te interesezi ca SE REZOLVA SIGUR

rezix
junior
junior
Posts: 32
Joined: Tue Feb 26, 2008 4:46 pm

Re: intrebare

Postby rezix » Sat Oct 04, 2008 11:41 pm

miruna_ral wrote:Am si eu o probl, sunt rezi pe neuro, anul trecut cand am dat nu s-au scos locuri acasa si am fost obligata sa i-au in Bucuresti. Binenteles ca transfer nu mi-au dat. Anul asta am vazut ca s-au scos locuri si acasa si ma bate gandul sa incerc (tot neuro vreau dar vreau acasa - in Brasov).
Daca sa zicem ca prin absurd iau rezi acum, anul pe care l-am facut mi-l echivaleaza, sau tr sa o i-au de la capat?

Merci

de ce sa nu-ti fi acordat transfer in brasov? daca aveai domiciliul in centrul in care cereai transfer, erau obligati sa ti-l acorde

User avatar
Insomnia
senior
senior
Posts: 311
Joined: Wed Oct 01, 2008 11:20 am

Re: intrebare

Postby Insomnia » Sat Oct 04, 2008 11:51 pm

rezix wrote:
miruna_ral wrote:Am si eu o probl, sunt rezi pe neuro, anul trecut cand am dat nu s-au scos locuri acasa si am fost obligata sa i-au in Bucuresti. Binenteles ca transfer nu mi-au dat. Anul asta am vazut ca s-au scos locuri si acasa si ma bate gandul sa incerc (tot neuro vreau dar vreau acasa - in Brasov).
Daca sa zicem ca prin absurd iau rezi acum, anul pe care l-am facut mi-l echivaleaza, sau tr sa o i-au de la capat?

Merci

de ce sa nu-ti fi acordat transfer in brasov? daca aveai domiciliul in centrul in care cereai transfer, erau obligati sa ti-l acorde


poti fi olecutza mai explicit?cum e cu obligatia asta ambiguua?ca ma intereseaza si pe moi pe viitor...
What Goes Around...Comes Around

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: intrebare

Postby AvLee » Sat Oct 04, 2008 11:55 pm

Daca ai domiciliu intr-un oras centru universitar care pregateste rezidenti pe specialitatea la care esti in principiu sunt obligati sa iti aprobe transferu. Obligati intre ghilimele, e mai bine ca la cererea de transfer sa adugi ca motiv ca esti casatorit(a), cu copii, parinti invalizi faze de astea.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: intrebare

Postby cog1983 » Sat Oct 04, 2008 11:56 pm

Si daca orasul respectiv nu pregateste rezidenti pe specialitatea pe care ti-ai ales-o tu? Atunci pot sa iti acorde transferul?
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
Insomnia
senior
senior
Posts: 311
Joined: Wed Oct 01, 2008 11:20 am

Re: intrebare

Postby Insomnia » Sun Oct 05, 2008 12:01 am

pai taman de obligatia aia intre ghilimele mi-e teama mie...ca altfel,am mai mentionat si in alt topic am motive pa bune,nu mofturi.. :(
What Goes Around...Comes Around

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: intrebare

Postby AvLee » Sun Oct 05, 2008 12:01 am

Depinde ce pile ai la DSP unde ai fost repartizat si ce pile ai la seful de sectie unde vrei sa te duci. Iar daca ai vreo matusa si pe la minister nu ar strica.
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
Insomnia
senior
senior
Posts: 311
Joined: Wed Oct 01, 2008 11:20 am

Re: intrebare

Postby Insomnia » Sun Oct 05, 2008 12:07 am

AvLee wrote:Depinde ce pile ai la DSP unde ai fost repartizat si ce pile ai la seful de sectie unde vrei sa te duci. Iar daca ai vreo matusa si pe la minister nu ar strica.


aha...marfa! :hate: io am pilele lu' mama lu' stefan cel mare...si cateva matusi,dar nu la minister,ci la...cimitir :priest:
What Goes Around...Comes Around

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: intrebare

Postby AvLee » Sun Oct 05, 2008 12:09 am

Insomnia vezi PM
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
ildottore
senior
senior
Posts: 143
Joined: Wed Nov 02, 2005 8:15 pm
Location: Timisoara
Contact:

Re: intrebare

Postby ildottore » Sun Oct 05, 2008 12:53 am

miruna_ral wrote:Am si eu o probl, sunt rezi pe neuro, anul trecut cand am dat nu s-au scos locuri acasa si am fost obligata sa i-au in Bucuresti. Binenteles ca transfer nu mi-au dat. Anul asta am vazut ca s-au scos locuri si acasa si ma bate gandul sa incerc (tot neuro vreau dar vreau acasa - in Brasov).
Daca sa zicem ca prin absurd iau rezi acum, anul pe care l-am facut mi-l echivaleaza, sau tr sa o i-au de la capat?

Merci



termina in bucuresti si iti iei apoi post in bv. e mai bine, crede-ma!
I don't need your attitude... I've got my own..

markus33
junior
junior
Posts: 85
Joined: Wed Apr 16, 2008 2:33 pm

Re: intrebare

Postby markus33 » Sun Oct 05, 2008 1:52 am

se echivaleaza sigur. la examenul pe post din iunie au fost foarte multi rezidenti care dadeau examenul pentru a-si asigura un post.
si au luat din locurilor celor care sperau si ei sa ia rezidentiatul :D

razi
senior
senior
Posts: 358
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:29 pm

Re: intrebare

Postby razi » Sun Oct 05, 2008 8:41 am

AvLee wrote:Daca ai domiciliu intr-un oras centru universitar care pregateste rezidenti pe specialitatea la care esti in principiu sunt obligati sa iti aprobe transferu. Obligati intre ghilimele, e mai bine ca la cererea de transfer sa adugi ca motiv ca esti casatorit(a), cu copii, parinti invalizi faze de astea.

Iti acorda transferul doar daca exista coordonator in specialitatea respectiva care sa fie macar conferentiar,altfel nu,chiar daca in centrul respectiv sunt rezidenti pe neuro(legea asta tampita este in vigoare de anu asta din februarie) si inainte aveau voie sa se transfere.b

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Re: intrebare

Postby andrita » Sun Oct 05, 2008 8:45 am

am fost ieri la asp ul judetului din care sunt sa mi schimb stagiul si mi s a zis ca indrumatorii de stagii nu mai e musai sa fie cel putin confi.pt specialitati tre sa fie primar sef de sectie parca si pt mf doar medic primar.mai intrebati si voi la asp urile voastre.oricum,e o totala ceata.pe site ul perfmed de ce nu s a afisaty chestia asta?ca duduia a zis ca cnpds ul i a trimis prin fax chiestia asta.
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

razi
senior
senior
Posts: 358
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:29 pm

Re: intrebare

Postby razi » Sun Oct 05, 2008 8:46 am

Asta era valabil doar pentru med de urgenta in febr.

razi
senior
senior
Posts: 358
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:29 pm

Re: intrebare

Postby razi » Sun Oct 05, 2008 8:47 am

Si daca esti rezi in orasul respectiv(si nu esti detasat) se poate asa.Altfel nu.

User avatar
miruna_ral
junior
junior
Posts: 55
Joined: Sun Oct 08, 2006 1:20 pm
Contact:

Re: intrebare

Postby miruna_ral » Sun Oct 05, 2008 11:03 am

rezix wrote:
miruna_ral wrote:Am si eu o probl, sunt rezi pe neuro, anul trecut cand am dat nu s-au scos locuri acasa si am fost obligata sa i-au in Bucuresti. Binenteles ca transfer nu mi-au dat. Anul asta am vazut ca s-au scos locuri si acasa si ma bate gandul sa incerc (tot neuro vreau dar vreau acasa - in Brasov).
Daca sa zicem ca prin absurd iau rezi acum, anul pe care l-am facut mi-l echivaleaza, sau tr sa o i-au de la capat?

Merci

de ce sa nu-ti fi acordat transfer in brasov? daca aveai domiciliul in centrul in care cereai transfer, erau obligati sa ti-l acorde


Nu stiu cat de obligati au fost, dar mie mi-a refuzat coordonatorul de rezi din Bucuresti sa imi acorde transferul, si fara nu se poate
bla, bla,bla....

User avatar
miruna_ral
junior
junior
Posts: 55
Joined: Sun Oct 08, 2006 1:20 pm
Contact:

Re: intrebare

Postby miruna_ral » Sun Oct 05, 2008 11:09 am

ildottore wrote:
miruna_ral wrote:Am si eu o probl, sunt rezi pe neuro, anul trecut cand am dat nu s-au scos locuri acasa si am fost obligata sa i-au in Bucuresti. Binenteles ca transfer nu mi-au dat. Anul asta am vazut ca s-au scos locuri si acasa si ma bate gandul sa incerc (tot neuro vreau dar vreau acasa - in Brasov).
Daca sa zicem ca prin absurd iau rezi acum, anul pe care l-am facut mi-l echivaleaza, sau tr sa o i-au de la capat?

Merci



termina in bucuresti si iti iei apoi post in bv. e mai bine, crede-ma!


Sincer eu as vrea, da imi este imposibil d p d v financiar. Pana acum am avut noroc ca mi-a dat totusi detasare... cu mari rugaminti...plecaciuni, etc (si ca o parte nu a fost specilitatea de baza), ca altfel eram nevoita sa interup sau sa renunt.
bla, bla,bla....

razi
senior
senior
Posts: 358
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:29 pm

Re: intrebare

Postby razi » Sun Oct 05, 2008 12:39 pm

Pentru transfer nu era nevoie de acordul coordonatorului de unde pleci,ci al celui unde te duci-a fost un exces de zel din partea celui care te-a sfatuit.

User avatar
ANKKON
senior
senior
Posts: 157
Joined: Sun May 15, 2005 5:38 pm

Re: intrebare

Postby ANKKON » Sun Nov 30, 2008 10:02 pm

AvLee wrote:Daca ai domiciliu intr-un oras centru universitar care pregateste rezidenti pe specialitatea la care esti in principiu sunt obligati sa iti aprobe transferu. Obligati intre ghilimele, e mai bine ca la cererea de transfer sa adugi ca motiv ca esti casatorit(a), cu copii, parinti invalizi faze de astea.

Nu e obigat nimeni sa iti dea transferul.....eu aveam domiciliul in Bucuresti si am vrut sa ma transfer din Sibiu si nu mi-au dat....asa ca ..depinde de Centru si de coordonator...

User avatar
ANKKON
senior
senior
Posts: 157
Joined: Sun May 15, 2005 5:38 pm

Re: intrebare

Postby ANKKON » Sun Nov 30, 2008 10:04 pm

razi wrote:Pentru transfer nu era nevoie de acordul coordonatorului de unde pleci,ci al celui unde te duci-a fost un exces de zel din partea celui care te-a sfatuit.


Depinde de "politica " Centrului Universitar....de ex la Sibiu trebuia acordul la ASP fara sa trebuiasca la centru ..deci...

User avatar
floare_albastra
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Oct 19, 2008 12:20 am

Re: intrebare

Postby floare_albastra » Mon Dec 01, 2008 12:06 am

Incearca sa trimiti dosarul la minister cu ce acorduri ai, bagi o cerere lacrimogena cu motivele si cu faptul ca nu ai reusit sa obtii acordul conducatorului actual de rezidentiat desi motivele sunt intemeiate bla bla. Si poate ai sanse sa-ti aprobe.

Nu vad de ce nu ti s-ar echivala stagiile de pana acum in eventualitatea in care dai din nou rezi-ul, nu te lasa intreaba la minister.


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 63 guests