pregatirea in rezidentiat in mod descentralizat

schimbarea schimbarii...
User avatar
nejla_dr
junior
junior
Posts: 61
Joined: Sun Dec 02, 2007 1:45 am

pregatirea in rezidentiat in mod descentralizat

Postby nejla_dr » Sat Mar 01, 2008 1:21 pm

in "posta medicala" a aparut un articol care spune ca pregatirea in rezidentiat se desfasoara ,in mod descentralizat,la nivelul urmatoarelor centre universitare:bucuresti,cluj-napoca,craiova,iasi,tg mures si timisoara.stitzi mai multe despre aceasta situatie?de exemplu ce va face un constantean....va sta 5-6 ani pe toata perioada rezidentiatului in unul din aceste centre?exista si alte solutzi(detasare sau transfer)?

User avatar
IBM
junior
junior
Posts: 29
Joined: Thu Feb 21, 2008 11:34 pm

Re: pregatirea in rezidentiat in mod descentralizat

Postby IBM » Sun Mar 02, 2008 10:17 am

s-ar putea sa fie doar o scapare a celor de la "posta"; poti sa le trimiti un mail la redactie sa le ceri explicatii...

User avatar
snzi
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sun Feb 18, 2007 2:32 pm

Re: pregatirea in rezidentiat in mod descentralizat

Postby snzi » Tue Mar 04, 2008 9:40 pm

Nu e o scapare si eu am auzit despre asta si am postat aici ce stiam (vezi mai jos). CentreIe nu Ie stiam exact, dar cam aceeasi info. Trident m-a sictirit ca vorbesc prostii, in rest nimeni nu m-a bagat in seama.

Am eu un zvon beton. Stiu din sursa sigura ( o colega a ascultat la minister) cum ca vor ca rezidentii sa fie instruiti doar in 5 centre universitare Bucuresti, Timisoara, Iasi, Targu-Mures si Cluj. Ca doar aceste centre sa ia banii pentru pregatirea noastra. Nu stiu daca vor sa mute ,doar in aceste centre, rezidentii care sunt deja in pregatire sau sa inceapa cu cei care vor lua rezi de anul asta. Nu stiu ce credeti voi dar in centru universitar in care sunt eu deja s-a agitat lumea si au spus ca daca nu o sa ajunga banii pt rezidenti la ei nici nu vor primi transferuri sau detasari. Au fost tot felul de sedinte pe tema asta la "nivel inalt universitar" deci nu e chiar zvon ci e inceputul unei probleme serioase.
Totul o sa fie bine!

User avatar
oya
senior
senior
Posts: 199
Joined: Fri Aug 26, 2005 3:01 am

Re: pregatirea in rezidentiat in mod descentralizat

Postby oya » Wed Mar 05, 2008 9:02 pm

Nu cred sa mute rezidentii care au obtinut locuri in celelalte centre universitare. Citisem in lege ca se va proceda la pregatirea in rezidentiat in mod descentralizat incepand cu 2009, deci presupun ca si cu promotia 2009, iar cine deja are loc in rezidentiat in alte centre decat cele 5 va ramane sa-si finalizeze pregatirea in acel centru. Ar fi ilegal sa ne mute atata timp cat am obtinut un loc prin concurs repectand totodata si legislatia din acel moment.

User avatar
snzi
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sun Feb 18, 2007 2:32 pm

Re: pregatirea in rezidentiat in mod descentralizat

Postby snzi » Sat Mar 08, 2008 9:28 pm

Super! Atunci avem noroc nu se schimba nici materia si nu ne muta nici in aIte centre decat din 2009. Noroc chior!
Totul o sa fie bine!

User avatar
snzi
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sun Feb 18, 2007 2:32 pm

Re: pregatirea in rezidentiat in mod descentralizat

Postby snzi » Sat Mar 08, 2008 9:36 pm

Dar e naspa ca s-au modificat conditiiIe de transfer, inainte Iuai un post in Bucuresti si era sigur ca o sa te Iase sa te transferi pt ca au prea muIti rezidenti. Cei care au Iuat in 2007 au Iuat teapa, degeaba au Iuat in centre care inainte dadeau transferuri ca au primit doar detasari. Cand ne aIegem IocuriIe e important sa tinem cont de asta!
Totul o sa fie bine!

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Re: pregatirea in rezidentiat in mod descentralizat

Postby Cyph3r » Sat Mar 08, 2008 9:41 pm

snzi wrote:Dar e naspa ca s-au modificat conditiiIe de transfer, inainte Iuai un post in Bucuresti si era sigur ca o sa te Iase sa te transferi pt ca au prea muIti rezidenti. Cei care au Iuat in 2007 au Iuat teapa, degeaba au Iuat in centre care inainte dadeau transferuri ca au primit doar detasari. Cand ne aIegem IocuriIe e important sa tinem cont de asta!

mare branza..faci o plimbare cand trebuie sa iti schimbi stagiul pana in orasul unde ai luat initial rezi-ul
dupa 2 ani te lasa sa te transferi.
singura voastra grija e sa invatati si sa aveti sange rece in c***e/vene cand bulinati
ca sa iti iei m&&& unde iei sau unde te detasezi nu e mare diferenta
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
snzi
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sun Feb 18, 2007 2:32 pm

Re: pregatirea in rezidentiat in mod descentralizat

Postby snzi » Sat Mar 08, 2008 9:51 pm

[quote="Cyph3r"][quote="snzi"]Dar e naspa ca s-au modificat conditiiIe de transfer, inainte Iuai un post in Bucuresti si era sigur ca o sa te Iase sa te transferi pt ca au prea muIti rezidenti. Cei care au Iuat in 2007 au Iuat teapa, degeaba au Iuat in centre care inainte dadeau transferuri ca au primit doar detasari. Cand ne aIegem IocuriIe e important sa tinem cont de asta![/quote]
mare branza..faci o plimbare cand trebuie sa iti schimbi stagiul pana in orasul unde ai luat initial rezi-ul
dupa 2 ani te lasa sa te transferi.
singura voastra grija e sa invatati si sa aveti sange rece in c***e/vene cand bulinati
ca sa iti iei m&&& unde iei sau unde te detasezi nu e mare diferenta[/quote]


Ms de info.
Totul o sa fie bine!


Return to “Rezidentiat 2008”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests