cum se obtine detasarea din alt oras????

Punct si de la capat. MS propune o noua lege pentru rezidentiat
icylady
junior
junior
Posts: 33
Joined: Wed Nov 22, 2006 11:31 am
Contact:

cum se obtine detasarea din alt oras????

Postby icylady » Sun Dec 02, 2007 8:07 pm

Cum se poate obtine detasarea din alt oras???unde trebuie sa merg si ce semnaturi trebuie sa obtin?
help
maine plec in constanta si as dori sa stiu pe unde sa merg si ce sa cer
Multumesc

User avatar
casandra13
senior
senior
Posts: 405
Joined: Tue May 08, 2007 2:27 pm
Location: undeva in vest
Contact:

Postby casandra13 » Sun Dec 02, 2007 10:13 pm

la DSP sau ASP cum ii zice mai nou cred ca
te pot almuri cu tot ce vrei sa stii
Primum non nocere

razi
senior
senior
Posts: 358
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:29 pm

Postby razi » Sun Dec 02, 2007 11:14 pm

Eu vreau sa ma transfer de pe Buc pe C-ta dar pot sa-ti spun ce ne-au cerut la Buc.Intai trebuie sa ne facem angajarea la spitalul platitor ca sa avem de unde ne transfera,apoi undeva prin ianuarie sa incepem demersurile pentru transfer,timp in care nu stiu ce vom fac0e s1i u1nd0evom munci,ca eu la Buc o luna nu pot sa stau.Cred ca si invers este la fel sau poate cei din C-ta nu sunt atat de cretini ca astia din Buc.Multa bafta.

razi
senior
senior
Posts: 358
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:29 pm

Postby razi » Sun Dec 02, 2007 11:15 pm

unde e scris gresit e fimiu de vina.

icylady
junior
junior
Posts: 33
Joined: Wed Nov 22, 2006 11:31 am
Contact:

Postby icylady » Mon Dec 03, 2007 12:32 am

merci mult pt informatii
nu cred ca v a trebui sa mergem in orasul unde suntem incadrati pana cand facem transferul...poate ne dau detasarea.eu maine merg in constanta si vorbesc pe acolo poate imi dau detasarea
banii de salariu imi vor intra pe card daca e, dar nu stiu cum e cu bonurile de masa...dar pana la problema asta...sa reusesc sa fac detasarea...tu cand vii sa faci incadrarea?
pe 17 putem sa delegam pe cineva sa aleaga stagiul in locul nostru?

User avatar
miruna_ral
junior
junior
Posts: 55
Joined: Sun Oct 08, 2006 1:20 pm
Contact:

Postby miruna_ral » Mon Dec 03, 2007 1:03 pm

Dintre cei mai mari, care si-au facut transfer poate cineva sa-mi arate un model de cerere, cam cum trebuie sa sune, sa stiu si eu cui o adresam (ASP, Ministerului sanatatii, etc), si alte informatii utile...

Merci.
bla, bla,bla....

User avatar
oya
senior
senior
Posts: 199
Joined: Fri Aug 26, 2005 3:01 am

Postby oya » Mon Dec 03, 2007 3:15 pm

icylady, daca afli detalii legate de detasarea de la Constanta, te rog, poti sa le pui si pe forum? Si pe mine ma intereseaza sa ma detasez de la Constanta insa nu am cum sa ajung saptamana asta ca sa aflu cum trebuie procedat si care e data limita de depunere a cererilor. Multumesc.

danM
junior
junior
Posts: 37
Joined: Fri Oct 06, 2006 4:14 pm

Postby danM » Tue Dec 04, 2007 2:29 pm

Luati-va gandul de la transfer din prima. Veti primi detasare pe perioada primului stagiu, dupa ce faceti rost de toate actele necesare ( aceepturi si dintr-o parte si din alta, drumuri, nervi mnulti, etc, doar traim la romanica ). Abia dupa aia va puteti face dosarul de transfer, iar alergati dupa acte, iar va milogiti de diversi profesori si sefi de ASP-uri, si cu hartiile astea toate frumos la dosar plus o cerere bine intemeiata ( casatorie, copii, etc ) depuneti dosarul la minister si asteptati rapunsul care de obicei este favorabil.

User avatar
black&white
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Wed Mar 14, 2007 7:32 pm

Postby black&white » Tue Dec 04, 2007 3:20 pm

http://www.perfmed.ro/download/rezident ... ri2007.pdf
Asta a fost pt anul trecut si probabil asa o sa fie si anul asta

icylady
junior
junior
Posts: 33
Joined: Wed Nov 22, 2006 11:31 am
Contact:

oya

Postby icylady » Wed Dec 05, 2007 7:21 pm

buna...am fost la constanta ieri...asa ca pot sa ti povestsc.
te duci la spitalul judetean constanta la serviciu runos acolo iti da o foaie cu care mergi la medicina muncii sa o completeze ei si sa ti faca 2 carnetele: fise de instruire individuala privind securitatea si sanatatea in munca, cu ele completate te intorci la serviciu runos. De acolo ti se da sa completezi un fel de carnet de sanatate, pe care il lasi la semnat dupa care te duci la doctorita de medicina muncii care e insa in concediu de la spital si va trebui sa te duci la cabinetul particular. Daca vrei sa scapi mai repede te sfatuiesc sa ti faci VDRL-ul din bucuresti si sa te duci cu rezultatul asta ca sa scapi mai repede si eventual sa nu platesti.
Apoi: detasarea- iti iei de la un spital din bucuresti acceptul de la seful de clinica, si de la constanta la fel, tot acceptul.dar sa vada ala de acolo ca e cineva in bucuresti care te primeste.
Pt transfer: te duci la UMF constanta sa ti de a foia de transfer, sa faci o cerere si din bucuresti la fel....oricum actele de transfer le gasesti pe site.
Pe 17 eu plec in constanta pt alegerea stagilor, tu ce faci vii pe 17?
daca e putem sa mergem impreuna...

User avatar
oya
senior
senior
Posts: 199
Joined: Fri Aug 26, 2005 3:01 am

Postby oya » Wed Dec 05, 2007 8:28 pm

icylady, ai aflat cumva daca pentru detasare exista o data limita de depunere a cererii? Si la ASP exista si cereri-tip pentru detasare? (presupun ca i te-ai adresat lui razi, dar multumesc si eu pentru restul de informatii :))

icylady
junior
junior
Posts: 33
Joined: Wed Nov 22, 2006 11:31 am
Contact:

oya

Postby icylady » Wed Dec 05, 2007 9:03 pm

pt tine erau informatile oya:)
vezi ca ti am lasat si mesaj privat...sau cel putin am incercat:))
data limita nu o stiu...stiu ca se pot incheia formalitatile si la anul...dar trebuie sa le incepi chiar daca nu reusesti sa le termini intr o singura zi....ma refeream la angajare..eu am inceput sa fac actele dar pt ca dr de med muncii nu era in spital ci la cabinet iar eu aveam tren spre bucuresti mi s a spus ca nu e nici o problema daca vin pana la 2-3 ianuarie sa termin ce am inceput...acum daca tu nu ai facut nici un drum si nu ai inceput dosarul nu stiu ce sa ti spun, cel mai bine dai un telefon la spital la serviciu runos si afli mai multe...sau vii pe 17 dec in constanta...si ar cam trebui sa mergi atunci

din cate stiu nu exista cereri tip pt detasare...dar pt detasare nu ai nevoie decat de aceptul sefului de clinica de unde pleci (din ct) si unde te duci (buc)

User avatar
oya
senior
senior
Posts: 199
Joined: Fri Aug 26, 2005 3:01 am

Postby oya » Wed Dec 05, 2007 10:50 pm

Scuze, am crezut ca i-ai raspuns lui razi, pentru ca eu am luat la Constanta insa nu vreau sa ma detasez in Bucuresti. Locuiesc in Galati si ma interesa sa fac macar o parte dintre stagii aici, prin detasare. O sa merg saptamana viitoare sa imi depun si eu actele pentru incadrare. Pe 17 voi fi si eu la ASP asa ca eventual ne vedem atunci.

Dionyssos
Posts: 1
Joined: Mon Feb 26, 2007 5:47 pm
Location: Bucharest

Postby Dionyssos » Mon Dec 10, 2007 10:43 am

Salut. Se tot vorbeste de obtinere aviz, aprobare, de la coordonatorul de program de la un spital din centrul universitar unde se doreste detasare. Dar explicati-mi si mie, va rog, ca la prosti, ca nimeni nu a reusit sa ma lamureasca, CE EXACT presupuneacel aviz (ex. foaie A4 CU CE scris pe ea, cerere catre rector care trebuie semnata cu "sunt de acord", si variantele pot continua, ca am auzit o gramada pana acu). Eu personal am fost la coordonatorul respectiv (conferentiar) si mi-a semnat pe o cerere catre rector. E bine, nu e bine? Care e ideea?
Tme to live, time to lie, time to laugh, time to die...

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Mon Dec 10, 2007 8:30 pm

Dionyssos wrote:Salut. Se tot vorbeste de obtinere aviz, aprobare, de la coordonatorul de program de la un spital din centrul universitar unde se doreste detasare. Dar explicati-mi si mie, va rog, ca la prosti, ca nimeni nu a reusit sa ma lamureasca, CE EXACT presupuneacel aviz (ex. foaie A4 CU CE scris pe ea, cerere catre rector care trebuie semnata cu "sunt de acord", si variantele pot continua, ca am auzit o gramada pana acu). Eu personal am fost la coordonatorul respectiv (conferentiar) si mi-a semnat pe o cerere catre rector. E bine, nu e bine? Care e ideea?



Catre rector ca ce? Depui o cerere la un sef de catedra unde vrei sa faci primul stagiu: Domnule prof, subsemnatul....medic rezident in specialitatea...respectuos va rog sa-mi aprobati efectuarea stagiului de... in perioada... pe asta o dai la cnppds sau dsp de judet (dupa caz) si o fluturi si la aia de unde pleci, ca sa vaza ca te primeste cineva daca te las ei sa pleci. Spor.
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!


Return to “Rezidentiat 2007”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests