Practica medicala supravegheata / asistata

Punct si de la capat. MS propune o noua lege pentru rezidentiat
mihaelag
junior
junior
Posts: 45
Joined: Sun Mar 13, 2005 5:33 pm
Contact:

Practica medicala supravegheata / asistata

Postby mihaelag » Fri Nov 23, 2007 1:21 pm

Buna. Stie cineva cum trebuie procedat pentru a te inscrie la prcatica medicala supravegheata (stagiatura)? Eu stiu doar ca s-a votat legea. De cateva zile sun la minister si nu raspunde nimeni, iar cand intr-un final mi-a raspuns o doamna de la directia de resurse umane mi-a dat un alt numar de telefon la care nu a raspuns nimeni. Cineva interesat are ceva informatii sau idei? Multumesc.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri Nov 23, 2007 5:53 pm

eu stiu soto ca nu s-a votat.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri Nov 23, 2007 5:53 pm

plus ca nu era o lege, ce ==t sa se voteze

mihaelag
junior
junior
Posts: 45
Joined: Sun Mar 13, 2005 5:33 pm
Contact:

Postby mihaelag » Fri Nov 23, 2007 6:54 pm

Era vorba intr-adevar de modificarea unei ordonante de urgenta si nu de o lege. Dar s-a acceptat. Numai ca nu stiu unde trebuie sa ma duc pentru a depune o cerere.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri Nov 23, 2007 7:39 pm

acolo de unde ai auzit tu ca s-a acceptat :lol:

mihaelag
junior
junior
Posts: 45
Joined: Sun Mar 13, 2005 5:33 pm
Contact:

Postby mihaelag » Mon Nov 26, 2007 4:21 pm

In sfarsit am reusit sa vorbesc cu o doamna de la minister si mi s-a spus ca inca este proiect de act normativ si ca abia dupa "vacanta parlamentara" se va decide daca se aproba sau nu. Ideea este ca vom sti concret abia in ianuarie. Asta e cea ce mi s-a spus azi de la minister.
In legatura cu informatia anterioara, cum ca s-ar fi aprobat, stiam de la cineva din Amrez care aflase tot din minister.
Daca mai afla cineva ceva , va rog postati pe forum.

ayurrytta
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Tue Mar 06, 2007 5:19 pm
Location: craiova
Contact:

stagiatura????

Postby ayurrytta » Tue Nov 27, 2007 2:39 pm

buna!suntem multi in situatia asta...care suntem dezamagiti de ceea ce s-a intamplat la rezi anu'asta...noi deja ne-am mobilizat...am facut un memoriu in legatura cu stagiatura shi maine mergem la teleconferinta sa strangem semnaturi ,iar joi ne intalnim cu cei de la ALUMNI care ne vor ajuta sa trimitem totul la minister!daca sunteti interesati astept sugestii shi intrebari!

mihaelag
junior
junior
Posts: 45
Joined: Sun Mar 13, 2005 5:33 pm
Contact:

Postby mihaelag » Tue Nov 27, 2007 4:28 pm

Buna.Stiu ca suntem multi in situatia asta tocmai de asta deschisesem subiectul asta. Am citit si comentariile de pe rezidentiat 2007. Hai sa ne mobilizam poate reusim sa facem ceva. Eu pana acum m-am interesat cum e cu stagiatura daca va fi sau nu. Este o idee excelenta sa facem si un memoriu si sa strangem semnaturi.

mihaelag
junior
junior
Posts: 45
Joined: Sun Mar 13, 2005 5:33 pm
Contact:

Postby mihaelag » Tue Nov 27, 2007 4:34 pm

Da-mi si mie mai multe detalii legate de memoriul facut de voi.

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

stagiatura

Postby Dr.Lili » Tue Nov 27, 2007 5:14 pm

imi asum riscul de a atentiona Amrez-ul cu problema mai sus discutata.daca se poate face ceva rugam sa interveniti.

(ps.cunosc destule persoane care nu ar merita sa stea pe tusa doar pt ca cineva a inventat examenul de rezidentiat pentru a departaja...ce??)
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

ayurrytta
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Tue Mar 06, 2007 5:19 pm
Location: craiova
Contact:

rezidentiatul=departajare sau bataie de joc?

Postby ayurrytta » Tue Nov 27, 2007 7:02 pm

pai cred k sa-i departajeze pe norocoshi de cei cu mai putin noroc...k pana la urma mie mi se pare k e mai mult un fel de loterie examenul asta "maret"decat un mod de a testa stiinta de medicina a absolventilor de umf-uri!

User avatar
adellyne_85
elder
elder
Posts: 650
Joined: Sun Dec 31, 2006 11:44 pm

Postby adellyne_85 » Tue Nov 27, 2007 7:19 pm

da ma, toti astia care au luat au avut noroc la toate cele 200 de grile, ca altfel s-au dus targa :lol:
hai, ai noroc la 3-4-5 grile acolo, hai 10, na, in rest trebe munca.
am mai auzit bazaconii cum ca "cei care stiu cu adevarat medicina nu au luat, ca ei gandesc, au luat numa tocilarii".
deci iata secretul: puneti brancii pe carte! si daca ziceti ca ati pus si chiar ati trudit, apai n-a fost suficient.

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Postby Dr.Lili » Tue Nov 27, 2007 7:22 pm

e si un joc de noroc,e si unul muncit,dar e conditionat de nspe factori..secretul?sa nu capitulezi niciodata!

parerile sunt impartine,dar nu asta conteaza ci rezolvarea problemelor a 2600 de colegi.chiar daca la inceput mi se parea o bazaconie stagiu...am gresit :oops:
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

mihaelag
junior
junior
Posts: 45
Joined: Sun Mar 13, 2005 5:33 pm
Contact:

Postby mihaelag » Tue Nov 27, 2007 7:38 pm

Am trimis si eu petitia postata de hannah pe site-ul rezidentiat2007 si acum am primit un mail de la o doamna de la realitatea tv care imi propune sa ne intalnim cu ea si sa vine si rezidenti sa discutam problema asta. Sunt persoane care doresc sa se implice?

User avatar
adellyne_85
elder
elder
Posts: 650
Joined: Sun Dec 31, 2006 11:44 pm

Postby adellyne_85 » Tue Nov 27, 2007 7:40 pm

lilica, tu faci lumea sa se culce pe-o ureche :lol:
eu vreau sa se ambitioneze si la anul sa se bata pa cardio si ML :wink:
deci: invatati, invatati, invatati! ( se poate lua rezul si invatand :D )

User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

Postby matrix » Tue Nov 27, 2007 7:41 pm

reusita la rezidentiat tine in primul rand de motivatie. la cum arata medicina romaneasca acum e destul de greu de gasit motivatie. medicina romaneasca nu o sa se schimbe prea mult nici in 10-20 de ani de acum inainte :evil: :twisted:

decat practica aia asistata mai bine un job. apoi la anul mai vad ei daca merita sa dea rezidentiatul si daca nu cumva e mult mai bine sa ai un job din care te poti intretine fara probleme. sa zicem ca pierzi 6 ani de facultate, dar poate castigi o viata noua :lol:

dupa vreo 10-15 ani poti sa tragi o linie si sa vezi cat de castigat/realizat erai cu medicina si cat de realizat esti in noua profesie.

cum era un slogan : get a job ! get a life ! get alive !
Viata lunga si prospera!

mihaelag
junior
junior
Posts: 45
Joined: Sun Mar 13, 2005 5:33 pm
Contact:

Postby mihaelag » Tue Nov 27, 2007 7:48 pm

Stii care e problema ca nu te angajeaza nimeni daca spui ca ai de gand sa mai inmcerci sa dai rezi la anu'. Crede-ma am fost deja la multe interviuri si m-au intrebat chestia asta si cand le-am raspuns ca as mai incerca se schimbau la fata. Si in plus eu chiar imi doresc practica asta/ stagiatura pentru ca as merge la spital, as vedea cazuri as avea timp si de invatat. As face chestia asta si pe un salariu modic ... oricum as avea de castigat mai mult decat sa promovez medicamente. Asta este motivul pentru care sustin ideea asta si din cate am vazut sunt multi cei care cred acelasi lucru.

User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

Postby matrix » Tue Nov 27, 2007 7:57 pm

din punctul meu de vedere : practica asistata pentru toata lumea :idea:

poti sa spui la interviu ca nu vrei sa mai dai la anul. simplu. cand vine rezi iti dai demisia si cu asta basta. sau iti iei concediu in noiembrie ;)

in ciuda parerilor din randul studentilor la medicina, un absolvent se poate angaja in mult mai multe locuri decat la o firma de medicamente. la noi inca nu e moda cu schimbatul profesiei/joburilor cum e in state. nimic nu e injositor in a avea o slujba.
Viata lunga si prospera!

mihaelag
junior
junior
Posts: 45
Joined: Sun Mar 13, 2005 5:33 pm
Contact:

Postby mihaelag » Tue Nov 27, 2007 8:04 pm

Nu este vorba de josnicie, dar ce putem face? Eu nu am idei, unde sa ma duc? Si crede-ma chiar vreau sa lucrez ceva pentru ca inebunesc sa stau in casa.

mihaelag
junior
junior
Posts: 45
Joined: Sun Mar 13, 2005 5:33 pm
Contact:

Postby mihaelag » Tue Nov 27, 2007 8:05 pm

Si da... de acum am de gand sa spun ca nu imi mai pasa de rezidentiat, ca mi s-a luat :). La toamna le spun ca mi-am schimbat prioritatile:).

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Postby andy gavrilescu » Tue Nov 27, 2007 8:09 pm

[quote="mihaelag"]Stii care e problema ca nu te angajeaza nimeni daca spui ca ai de gand sa mai inmcerci sa dai rezi la anu'. Crede-ma am fost deja la multe interviuri si m-au intrebat chestia asta si cand le-am raspuns ca as mai incerca se schimbau la fata. Si in plus eu chiar imi doresc practica asta/ stagiatura pentru ca as merge la spital, as vedea cazuri as avea timp si de invatat. As face chestia asta si pe un salariu modic ... oricum as avea de castigat mai mult decat sa promovez medicamente. Asta este motivul pentru care sustin ideea asta si din cate am vazut sunt multi cei care cred acelasi lucru.
dk tot ai o asa pasiune mare pt medicina, fa-o voluntar si ai timp pt toate si apoi o faci pt viitorul tau. dk nu ai fost in stare sa invetzi sa prinzi mf, asta e, mai exista sigur, sigur rezidentziat 2008, nu-tzi fa griji si se aude k va fi concurentza mai mare, asa k nu te mai injosi pt un salariu modic k mai modic de 5 mil cat are un rezident acum, nu poate fi....

mihaelag
junior
junior
Posts: 45
Joined: Sun Mar 13, 2005 5:33 pm
Contact:

Postby mihaelag » Tue Nov 27, 2007 9:11 pm

In legatura cu memoriul si cu semnaturile. Eu maine ma voi duce la teleconferinta sa strang semnaturi. Daca mai sunt interesati ii astept acolo.

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Postby andy gavrilescu » Tue Nov 27, 2007 9:34 pm

mihaelag wrote:In legatura cu memoriul si cu semnaturile. Eu maine ma voi duce la teleconferinta sa strang semnaturi. Daca mai sunt interesati ii astept acolo.
scumpete, teleconferintza este doar pt cei care au luat rezidentziatul si nu are ca scop donare de autografe....

mihaelag
junior
junior
Posts: 45
Joined: Sun Mar 13, 2005 5:33 pm
Contact:

Postby mihaelag » Tue Nov 27, 2007 9:38 pm

Mai cred ca ti-ai gresit topicul... Te rog canta la alta masa....

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Postby andy gavrilescu » Tue Nov 27, 2007 9:43 pm

mihaelag wrote:Mai cred ca ti-ai gresit topicul... Te rog canta la alta masa....
condoleantze pt esec....itzi las masa libera...

mihaelag
junior
junior
Posts: 45
Joined: Sun Mar 13, 2005 5:33 pm
Contact:

Postby mihaelag » Tue Nov 27, 2007 9:48 pm

Mai sa stii ca eu nu consider ca am avut un esec. Chiar deloc. Dar daca tot sunt oameni care doresc sa faca ceva in privinta asta, vreau sa ajut cum pot.
Cat despre indivizi ca tine.... nu am decat un sentiment de mila. Mila ca au asemenea conceptii. Sincer.

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Postby andy gavrilescu » Tue Nov 27, 2007 9:53 pm

mihaelag wrote:Mai sa stii ca eu nu consider ca am avut un esec. Chiar deloc. Dar daca tot sunt oameni care doresc sa faca ceva in privinta asta, vreau sa ajut cum pot.
Cat despre indivizi ca tine.... nu am decat un sentiment de mila. Mila ca au asemenea conceptii. Sincer.
mila=afectziune, deci prinsesi sentimente fatza de mine..asta e, conceptzii diferite, ia-tzi gandul....cat despre bunatatea ta fatza de omenire, cum tzi am mai spus, exista voluntariatul!!!

mihaelag
junior
junior
Posts: 45
Joined: Sun Mar 13, 2005 5:33 pm
Contact:

Postby mihaelag » Tue Nov 27, 2007 9:56 pm

Pai sa stii ca e o optiune.... voluntariatul asta.

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Postby Dr.Lili » Tue Nov 27, 2007 10:03 pm

adellyne_85 wrote:lilica, tu faci lumea sa se culce pe-o ureche :lol:
eu vreau sa se ambitioneze si la anul sa se bata pa cardio si ML :wink:
deci: invatati, invatati, invatati! ( se poate lua rezul si invatand :D )


:lol: comicoaso!nu fac asta.
dar ce zici tu de o prietena de-a mea care a invatat pe bune si la examen s-a dus cu bacterii la kg in ea,a pierdut cateva minutele la toaleta ca itu isi facea treaba,la imbulinat nu a apucat sa termine iar punctajul in minus a aruncat-o cam vreo 500 de locuri mai jos pe lista.invatat nu? :)
2008 se anunta furtunos,zic si eu!numai sa nu fie pe endocrine asa :twisted:
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Wed Nov 28, 2007 12:42 am

mihaelag wrote:Nu este vorba de josnicie, dar ce putem face? Eu nu am idei, unde sa ma duc? Si crede-ma chiar vreau sa lucrez ceva pentru ca inebunesc sa stau in casa.

incearca bestjobs.ro
stii nu e bine sa zici ca n-ai idei. ca medic e nevoie sa fii si putin creativ mai ales intr-un sistem ca cel romanesc. aproape inventiv as zice.asa ca ie poate nimerit sa iti iei o pauza si sa te reinventezi.
8)
Red Apple

Daiza
elder
elder
Posts: 591
Joined: Tue Dec 27, 2005 11:58 am

Postby Daiza » Wed Nov 28, 2007 1:23 am

cred ca nu ar trebui sa se faca glume malitioase la adresa celor care nu au luat nimic, nici mkr mf.

eu am innebunit pe jumate ca am luat mf si ma simteam super ratata si nu stiam ce voi face cu viitorul, dar am zis mersi pentru aia 5 mil si statutul de rezident si mi-am revenit cu psihicul prin aprilie. cred ca a te simti in pom, fara niciun fel de statut, e ceva horror. asa ca putina toleranta si bun simt.


eu zic ca nimeni care a terminat medicina nu ar trebui sa se simta asa smecher, ca a luat sau nu rezi, din prima sau din a 15-a. suntem oameni cu totii, colegi. si mie vreodata dc cineva imi va salva viata, nu o sa-l intreb: auzi, din a cata ai luat rezi?

User avatar
tana
elder
elder
Posts: 2017
Joined: Mon Jun 20, 2005 5:39 pm

Postby tana » Wed Nov 28, 2007 11:55 am

dar daca nu iti salveaza viata? eventual ti-o si pune in pericol...:lol:
I'm not anti-social. I'm just not user friendly

User avatar
optimus
senior
senior
Posts: 251
Joined: Sat Apr 09, 2005 11:51 pm

Postby optimus » Wed Nov 28, 2007 12:42 pm

Lasati ca am colegi care sunt mari rezidenti acum pe specialitati "sonore" si erau tamaie in facultate.Nu veneau la stagii cu saptamanile dar..au un nume mai greu..si acum sunt unii preparatori ,altii doctoranzi pe chirurgie generala.Ei..unu 'din astia sa nu trebuiasca sa va salveze viata. :D
REST IN PEACE!

User avatar
lady galadriel
senior
senior
Posts: 233
Joined: Mon Dec 08, 2003 7:21 pm
Location: acasa

Postby lady galadriel » Wed Nov 28, 2007 4:15 pm

[quote="mihaelag"]Nu este vorba de josnicie, dar ce putem face? Eu nu am idei, unde sa ma duc? Si crede-ma chiar vreau sa lucrez ceva pentru ca inebunesc sa stau in casa.[/quote]
- incearca sa te angajezi pt medicina muncii, salariu bun, fara bataie de cap si poti sa inveti pt la anu'

User avatar
sandman
senior
senior
Posts: 296
Joined: Wed Apr 19, 2006 5:31 pm
Location: Cluj-Napoca

Postby sandman » Wed Nov 28, 2007 4:53 pm

lady galadriel wrote:
mihaelag wrote:Nu este vorba de josnicie, dar ce putem face? Eu nu am idei, unde sa ma duc? Si crede-ma chiar vreau sa lucrez ceva pentru ca inebunesc sa stau in casa.

- incearca sa te angajezi pt medicina muncii, salariu bun, fara bataie de cap si poti sa inveti pt la anu'


Cum sa te angajezi pe medicina muncii fara rezi?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed Nov 28, 2007 5:10 pm

asadar cica vine practica supravegheata la anu, cu rezu pe post. asadar bucurati0va de vacanta.

User avatar
sandman
senior
senior
Posts: 296
Joined: Wed Apr 19, 2006 5:31 pm
Location: Cluj-Napoca

Postby sandman » Wed Nov 28, 2007 5:35 pm

trident wrote:asadar cica vine practica supravegheata la anu, cu rezu pe post. asadar bucurati0va de vacanta.

Zvonuri. :wink:

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed Nov 28, 2007 5:38 pm

nu zvonuri, ci sfaturi.

ayurrytta
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Tue Mar 06, 2007 5:19 pm
Location: craiova
Contact:

mda...

Postby ayurrytta » Wed Nov 28, 2007 6:38 pm

voi "mintile sclipitoare" care ati reusit sa va luati rezi anu'asta...eu zic sa va vedeti de treaba voastra si sa ne lasati pe noi astia "prosti"in pace...sa nu mai scoateti zvonuri de-aiurea si sa mai terminati odata cu jignirile la adresa noastra!savurati-va fericiti reusita k ne descurcam shi fara rautatile voastre!

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: mda...

Postby andy gavrilescu » Wed Nov 28, 2007 8:27 pm

ayurrytta wrote:voi "mintile sclipitoare" care ati reusit sa va luati rezi anu'asta...eu zic sa va vedeti de treaba voastra si sa ne lasati pe noi astia "prosti"in pace...sa nu mai scoateti zvonuri de-aiurea si sa mai terminati odata cu jignirile la adresa noastra!savurati-va fericiti reusita k ne descurcam shi fara rautatile voastre!
dk va descurcurcatzi si fara sclipirile noastre, de ce atzi mai venit azi cu liste si listutze si v-atzi rugat milostiv de cei care au luat rezidentziatul sa va dea autografe?voi chiar avetzi tupeu..v-atzi distrat toata vara sau atzi fost pe la restantze tamaie k deh, va trec profii k sunt de treaba si trebuie sa va bage in licentza..licentza s-a luat tot asa k deh, se face facultatea de ras si acum avetzi pretentzii sa ceretzi banii k deh, suntetzi si voi oameni si suntetzi suparatzi k avuseratzi nesansa asta si restul treb sa va intzeleaga....asta numitzi voi viitori doctori?dupa ce omoratzi un pacient vetzi fi iertatzi k deh, suntetzi si voi suflete...hai sa fim seriosi...


Return to “Rezidentiat 2007”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests