Psihiatrie-pro si contra

Punct si de la capat. MS propune o noua lege pentru rezidentiat
User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Psihiatrie-pro si contra

Postby Dr.Lili » Wed Nov 21, 2007 4:42 pm

haidem sa purtam o discutie pe aceasta tema.
de ce fugim de psihiatrie?
platita bine ar fi,cu tot cu spor si alte cele;garzi se fac?in ce te-ai putea reprofila cu psihiatria la baza,etc.
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Wed Nov 21, 2007 4:45 pm

Pai cine a zis ca fuge?
E chiar super oki..mai ales ca poti face psi chiar daca esti praf in medicina..ca o iei de la 0 acolo..toti termenii aia ciudati
E banoasa, te poti specializa pe o boala/terapie si iti iese cascaval rapid
Doar ca trebuie sa te tina neuronii bine..sa nu o iei si tu pe ulei, sa ai rabdare sa iti povesteasca toti despre delirurile lor.
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

Daiza
elder
elder
Posts: 591
Joined: Tue Dec 27, 2005 11:58 am

Postby Daiza » Wed Nov 21, 2007 4:45 pm

e buna. se face bani cu ea. si nu prea greu.

User avatar
claudya
senior
senior
Posts: 238
Joined: Mon Oct 31, 2005 11:21 pm
Location: somewhere

Postby claudya » Wed Nov 21, 2007 4:47 pm

eu cred ca este o specialitate foarte frumoasa pt cei care au inclinatii si care inteleg acest domeniu; eu una nu as alege-o niciodata pt ca n-am priceput nimic nici in facultate; e o nebuloasa :) . mi se pare fantastic de greu sa intelegi toate mecanismele bolilor .
e adevarat ca e foarte bine platita si, pt doritori, se poate pleca foarte usor afara.
eu stiu ca se fac garzi dar nu cred ca se compara cu cele de pe chir sau ati, de exemplu.
ideologiile ne despart, visele si suferinta ne apropie :)

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Postby Dr.Lili » Wed Nov 21, 2007 4:48 pm

"sa o luam pe ulei"..interesant.aici vreau sa insistam pe discutie.e doar anxietatea pur umana sau chiar o poti lua pe aratura cu adevarat dand-o in paranoia si teoria conspiratiei?(chiar va cer un sfat :oops: )
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

User avatar
Bubu
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:20 am
Location: Miserupia
Contact:

Postby Bubu » Wed Nov 21, 2007 4:53 pm

Poate ca sunt destui care fug de ea pt. ca nu prea exista satisfactii (decat cele materiale). Te chinui sa inveti o multime de sindroame si pana la urma le dam tuturor cam acelasi tratament, ii droghezi si ii trimiti la nani. Iar de vindecat, nu se mai vindeca niciunul. Cel putin eu nu am avut ocazia sa vad vren nebun care s-a tratat.
Image

Nu beau, nu fumez, doar seduc si-abandonez.

Daiza
elder
elder
Posts: 591
Joined: Tue Dec 27, 2005 11:58 am

Postby Daiza » Wed Nov 21, 2007 4:54 pm

Bubu wrote:Cel putin eu nu am avut ocazia sa vad vren nebun care s-a tratat.


:))))))))))))))) asta a fost tare.

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Postby Dr.Lili » Wed Nov 21, 2007 5:00 pm

:lol: da,nici eu nu am vazut;eu una nu prea sunt cu medicatia si electrosocurile,ci de partea cu psihoterapeutica sau ceea ce face un psiholog:sondeaza si da sfaturi.nu se poate cum vreau eu.
la stagiul de psihiatrie stiu ca vroiam sa o tai cat mai repede din spital :oops:
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Wed Nov 21, 2007 5:06 pm

Psihiatria ? Una din cele mai beton meserii : putin de lucru si bani gârla.

Iti deschizi un cabinet, adica o încapere de ~10 metri patrati, în care pui doua scaune. Unul pt tine, unul pt pacient.

Vine pacientul si începe sa povesteasca, tu te prefaci ca esti atent (cu mintea la alte treburi), la sfârsit pacientul e multumit iar tu facturezi. La doi pacienti pe ora, poti munci vreo 5-6 ore pe zi si sa traiesti ca în vis.

Singura chestie grea e ca prescrii din când în când un antidepresiv sau un tranchilizant. In rest, relaxare. Nu-ti trebuie aparatura, nu-ti trebuie competente, nu-ti trebuie agitatia colegilor de generatie cu alte specialitati. :)

User avatar
noidat
junior
junior
Posts: 81
Joined: Tue Apr 19, 2005 2:46 pm
Contact:

Postby noidat » Wed Nov 21, 2007 5:11 pm

asta cu psihoterapia nu se poate in romanai. am avut colega care si-a facut lucr de diploma pe psihiatrie, si ar fi dorit sa scrie despre tratamentul schizofreniei prin psihanaliza si psihoterapie (daca se poate asta, nu am habar), doar ca ingustii de profesori nu i-au acceptat. cica psihanaliza si psihoterapia nu sunt acceptate ca metode de tratament.
eu personal am un prieten cu depresie, cu care am tot felul de discutii interesante pe tema asta. se plange ca el ar dori, foarte mult, sa isi inteleaga boala, sa inteleaga cauzele, sa fie ascultat de medici... in schimb primeste doar medicamente si sfaturi de genul 'incearca sa dormi mai mult'
de asta nu as face eu psihiatrie, cel putin nu in romania.
daca i-am trata si pe ei ca pe niste bolnavi normali, nu incurabili, poate ca s-ar mai si vindeca unii dintre ei. eu sunt de parere ca un psihotic ar trebui tratat de catre o echipa formata din medic psihiatru si psiholog.
(bineinteles ca exista si exceptiile, cei care sufera de maladii grave, desi stim cu totii ca nu exista decat bolnavi, nu boli)

User avatar
Hanibal MD
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sun Nov 09, 2003 11:56 pm
Location: " undeva in Romania "

Postby Hanibal MD » Wed Nov 21, 2007 5:12 pm

Cred ca unii dintre voi confunda psihiatria cu psihologia
Adica medicul psihiatru cu psihologul
Care este limita ce desparte geniul de nebunie, normalul de anormal ?

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Postby Dr.Lili » Wed Nov 21, 2007 5:13 pm

im,mai zi vreo 2 si ma conving :o

dar mai e latura aceea a mentalitatii romanesti;cati cauta psihiatru cand au o problema care nu a degenerat inca in ceva care chiar merita antidepresive serioase?si cine mai are si putina carte...
auzi,dar la cabinet poti sa-ti pui bodyguard?
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

User avatar
noidat
junior
junior
Posts: 81
Joined: Tue Apr 19, 2005 2:46 pm
Contact:

Postby noidat » Wed Nov 21, 2007 5:16 pm

nu confund nimic. asta ii mentalitatea de ***** din romania, referitoare la psihiatrie, ca psihoticii sunt nebuni incurabili si cu asta basta, ii tratam paleativ.
ca si postul precedent, care arata cata lipsa de respect exista pentru acesti bolnavi... cum adica stam si ii ascultam uitandu-ne pe geam, si gandindu-ne la ale noastre? de asta ai facut medicina?
de asta suntem priviti cu scarba, din cauza astora ca voi, care nu dati doi bani pe pacienti, fi ei si psihotici
ps: in alte state din ue, care se respecta, aceste doua forme de terapie se practica impreuna, de multi ani de zile. numai noi suntem mai destepti, ba mai facem si pe cocosii

User avatar
Hanibal MD
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sun Nov 09, 2003 11:56 pm
Location: " undeva in Romania "

Postby Hanibal MD » Wed Nov 21, 2007 5:19 pm

Nu ma refeream la tine Noidat.
Care este limita ce desparte geniul de nebunie, normalul de anormal ?

User avatar
Bubu
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:20 am
Location: Miserupia
Contact:

Postby Bubu » Wed Nov 21, 2007 5:21 pm

Eu altceva ma intreb. In ce masura te poate afecta activitatea zilnica pe o sectie de psihiatrie? Eu unul, daca as sta zilnic printre oameni care sustin ca au fost rapiti de extraterestrii si tot fel de povestioare, ori ar trebui sa ies din camera si sa trag un ras sanatos ori as inebuni mai rau decat ei.
Image



Nu beau, nu fumez, doar seduc si-abandonez.

User avatar
noidat
junior
junior
Posts: 81
Joined: Tue Apr 19, 2005 2:46 pm
Contact:

Postby noidat » Wed Nov 21, 2007 5:22 pm

in ordine, dar oricum mentalitatea despre care am scris exista, si e pana la nivel inalt. prietenul meu se 'trateaza' la spit 9.
mi se pare inimaginabil cum in psihiatria romaneasca inca se face doar tratament simptomatic... :shock:

carmy
junior
junior
Posts: 42
Joined: Mon Mar 05, 2007 10:51 pm
Location: Timisoara

Postby carmy » Wed Nov 21, 2007 5:22 pm

Im wrote:Psihiatria ? Una din cele mai beton meserii : putin de lucru si bani gârla.

Iti deschizi un cabinet, adica o încapere de ~10 metri patrati, în care pui doua scaune. Unul pt tine, unul pt pacient.

Vine pacientul si începe sa povesteasca, tu te prefaci ca esti atent (cu mintea la alte treburi), la sfârsit pacientul e multumit iar tu facturezi. La doi pacienti pe ora, poti munci vreo 5-6 ore pe zi si sa traiesti ca în vis.

Singura chestie grea e ca prescrii din când în când un antidepresiv sau un tranchilizant. In rest, relaxare. Nu-ti trebuie aparatura, nu-ti trebuie competente, nu-ti trebuie agitatia colegilor de generatie cu alte specialitati. :)

Foarte urata atitudine!!!!!!!!

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Postby Dr.Lili » Wed Nov 21, 2007 5:22 pm

noidat wrote:asta cu psihoterapia nu se poate in romanai. am avut colega care si-a facut lucr de diploma pe psihiatrie, si ar fi dorit sa scrie despre tratamentul schizofreniei prin psihanaliza si psihoterapie (daca se poate asta, nu am habar), doar ca ingustii de profesori nu i-au acceptat. cica psihanaliza si psihoterapia nu sunt acceptate ca metode de tratament.
eu personal am un prieten cu depresie, cu care am tot felul de discutii interesante pe tema asta. se plange ca el ar dori, foarte mult, sa isi inteleaga boala, sa inteleaga cauzele, sa fie ascultat de medici... in schimb primeste doar medicamente si sfaturi de genul 'incearca sa dormi mai mult'
de asta nu as face eu psihiatrie, cel putin nu in romania.
daca i-am trata si pe ei ca pe niste bolnavi normali, nu incurabili, poate ca s-ar mai si vindeca unii dintre ei. eu sunt de parere ca un psihotic ar trebui tratat de catre o echipa formata din medic psihiatru si psiholog.
(bineinteles ca exista si exceptiile, cei care sufera de maladii grave, desi stim cu totii ca nu exista decat bolnavi, nu boli)


este o problema acest gen de tratament al bolnavilor in romania,ai foarte mare dreptate.dar "indiferenta" fata de starea de spirit a pacientului nu e ceva nou in sistemul nostru.
si eu am avut un caz apropiat,o profesoara de-a mea care operata fiind a ramas cu sechele dureroase si trimisa la psihiatru acesta ia prescris antidepresive si anxiolitice si atat;a luat cateva si a renuntat;a mers apoi la preotul paroh si a primit sfaturi.simpla deviere a gandurilor i-au mai temperat durerile.nu amintesc acest caz dpdv religios,ci vreau sa subliniez importanta psihoterapeuticii pe care eu o vad ca baza in psihiatrie.
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

User avatar
noidat
junior
junior
Posts: 81
Joined: Tue Apr 19, 2005 2:46 pm
Contact:

Postby noidat » Wed Nov 21, 2007 5:25 pm

pai te poate afecta, depinde de capacitatea ta de a empatiza.
si sa nu uitam ca 'nebunii' nu sunt doar aceia care se cred rapiti sau animale, ci sunt si cei cu depresii, cei cu fobii, manii, schizofrenii si altele.
si mai ales iti dai seama de tragismul situatiei cand vorbesti cu familia, sau cand tratezi un pacient de ani de zile, sa zicem, si vezi cum starea lui mentala se altereaza treptat, si tu ce faci?ii dai doar tratament simptomatic? :evil:

julymorning
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sun Oct 09, 2005 1:31 am

Postby julymorning » Wed Nov 21, 2007 5:25 pm

mai devreme sau mai tarziu toti medicii psihiatrii o iau putin razna. Cand am facut stagiul de Psih una din doctorite ne-a povestestit ca odata a oprit-o un politist si ea s-a scuzat ca are urgente si ca trebuie sa aj urgent la spital. iar politistul i-a spus din prima"nu cumva sunteti medic psih". Cu alte cuvinte daca aj si un politist sa iti descopere specialitatea, esti dus :lol: . Plus ca medicina in sensul adevarat al cuvantului nu prea poti sa faci si conditiile de lucru sunt naspa.

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Postby Dr.Lili » Wed Nov 21, 2007 5:25 pm

Hanibal MD wrote:Nu ma refeream la tine Noidat.


la mine te referi,dar cred ca nu stiu eu ce anume se face prin spit de psihiatrie la noi
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Wed Nov 21, 2007 5:26 pm

Hanibal MD wrote:Cred ca unii dintre voi confunda psihiatria cu psihologia
Adica medicul psihiatru cu psihologul

poti sa faci si psihologie via psihiatrie nu e nici o suparare
Treaba cu 'a o lua pe ulei" e oarecum veridica., iti trebuie tarie de caracter si multa autocunoastere sa faci fata
Nu de alta dar cineva cu un delir ff bine sistematizat te poate face si pe tine sa crezi aberatiile lui asa ca trebuie sa fii bine pus la pct psihic sa rezisti
Nu vb de cei care vor scoate bani via cabinet si atat ..care dau consultatii pentru depresii post partum si post despartire de iubirea vietii ci de cei ii "trateaza" pe cei cu boli serioase adik schizo tulb bipolare si alte d'alea grele
cel putin eu cand am facut stagiul la Socola doctorii inclusiv rezidentii fiecare din ei avea cate o lampa ce fila
Unii din doctori fie era cam cum erau si pacientii lor cu parul valvoi si cand iti vorbea ziceai ca e pacient si altii care te vrajeau efectiv cand stateai cu el de vb. cel putin doctorul cu care am facut eu stagiu nu stiu ce si cum facea ca nu stiam cand a trecut stagiu..te captiva si poc la sfarsit zicea..da stagiu s-a terminat..si tu :shock: Dar nu schita nici un gest...avea o mimica parca inghetata si nu puteai sa citesti pe el daca ii e somn daca a mancat daca are griji..era implacabil..deci clar pe undeva ii fila si lui o lampa dar in sensul hipotimic
Na..daca te tine psihicul sa te bati cu altii in psihic iti zic bafta.
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
noidat
junior
junior
Posts: 81
Joined: Tue Apr 19, 2005 2:46 pm
Contact:

Postby noidat » Wed Nov 21, 2007 5:30 pm

Dr.Lili wrote:
noidat wrote:asta cu psihoterapia nu se poate in romanai. am avut colega care si-a facut lucr de diploma pe psihiatrie, si ar fi dorit sa scrie despre tratamentul schizofreniei prin psihanaliza si psihoterapie (daca se poate asta, nu am habar), doar ca ingustii de profesori nu i-au acceptat. cica psihanaliza si psihoterapia nu sunt acceptate ca metode de tratament.
eu personal am un prieten cu depresie, cu care am tot felul de discutii interesante pe tema asta. se plange ca el ar dori, foarte mult, sa isi inteleaga boala, sa inteleaga cauzele, sa fie ascultat de medici... in schimb primeste doar medicamente si sfaturi de genul 'incearca sa dormi mai mult'
de asta nu as face eu psihiatrie, cel putin nu in romania.
daca i-am trata si pe ei ca pe niste bolnavi normali, nu incurabili, poate ca s-ar mai si vindeca unii dintre ei. eu sunt de parere ca un psihotic ar trebui tratat de catre o echipa formata din medic psihiatru si psiholog.
(bineinteles ca exista si exceptiile, cei care sufera de maladii grave, desi stim cu totii ca nu exista decat bolnavi, nu boli)


este o problema acest gen de tratament al bolnavilor in romania,ai foarte mare dreptate.dar "indiferenta" fata de starea de spirit a pacientului nu e ceva nou in sistemul nostru.
si eu am avut un caz apropiat,o profesoara de-a mea care operata fiind a ramas cu sechele dureroase si trimisa la psihiatru acesta ia prescris antidepresive si anxiolitice si atat;a luat cateva si a renuntat;a mers apoi la preotul paroh si a primit sfaturi.simpla deviere a gandurilor i-au mai temperat durerile.nu amintesc acest caz dpdv religios,ci vreau sa subliniez importanta psihoterapeuticii pe care eu o vad ca baza in psihiatrie.

da sunt perfect de acord cu tine. daca persoana respectiva (bolnavul) sau cei din jur nu au un dram de autosugestie macar, pacientul psihotic e pierdut in sistemul din romania.
cand zic autosugestie, nu ma refer la sensul strict, ci include multe alte metode de psihoterapie.
eu sunt foarte revoltata, mai ales ca am cunostinta de doua cazuri, care ar putea sa fie tratate complementar, unul in familie unul intre prieteni, si ar avea rezultate foarte bune. dar nu, sunt complet ignorati.

dumbego
senior
senior
Posts: 157
Joined: Mon Dec 08, 2003 6:19 pm

Postby dumbego » Wed Nov 21, 2007 5:39 pm

psihiatria are plusuri si minusuri si ca specialitate in general, si ca abordare particulara in cadrul medicinei romanesti. dar la fel se intampla si cu cardio si cu plastica si cu alte balarii pe care le urcati voi undeva sus pe un piedestal.
eu am 850 pcte si tot psihitrie imi voi alege pt ca imi place si pt ca de la un anumit punct poti sa iti faci treaba si cum consideri tu ca e bine, nu numa' cum zice sefu.
climb into the sky
never wonder why

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Postby Dr.Lili » Wed Nov 21, 2007 5:42 pm

auzi,Cristi avatarul acela e facut dupa un stagiu la socola? :twisted: (gluuuuma)


noidad,crede-ma ca m-am trezit in postura mea de medic absolvent(automat medic la toate)sa-mi folosesc infimele cunostinte din cele cateva carti despre comportamentul uman din biblioteca mea ca sa o scot la capat cu cazul mai sus amintit.si nu o spun ca sa ma dau nu stiu cine.si nu a fost prima data cand am realizat ca da,"nu exista boli,ci bolnavi."
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Wed Nov 21, 2007 5:45 pm

trist e ca in ciuda faptului ca noi stim asta si cei ce ne invatza stiu asta la noi se cam trateaza bolile nu bonlavii.
oricum nu consider ca exista medicinist sanatos la cap deci cam toti avem ce ne trebuie pt psihiatrie
ps:no fear ,as fi vrut psihiatrie dar din cauza msn nu am mai asimilat nimic anu asta. :cry:
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

User avatar
noidat
junior
junior
Posts: 81
Joined: Tue Apr 19, 2005 2:46 pm
Contact:

Postby noidat » Wed Nov 21, 2007 5:52 pm

oare sa-mi aleg psih? :roll:
sa ma conformez etichetei de ciudata pe care o primesc des?
daca vedeti una imbracata permanent ca mary poppins si machiata strident, pe sectii de psihiatrie, sa stiti ca mi-am ales-o :lol:

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Wed Nov 21, 2007 5:53 pm

nu...cam asa am eu parul de obicei..pieptanat cu grenada.
dar ontopic vb acuma eu am scos 877 la loterie si dintre medicale doar la psi m-as gandi doar ptr ca nu are treaba cu medicala. Mie mi-a placut ff mult stagiul de psi si mai mult faptul ca e o adevarata afacere sa faci psi oriunde iar in romania abia se incepe. Vor deveni si la noi obligatorii controalele si consulturi de genul acesta iar daca esti psihiatru si faci si niste cursuri de psihologie sociala nu iti mai trebuie nimic in viata scoti bani pe banda rulanta. In romania e oarecum blazata psi ptr ca si cadrul legislativ e oarecum anost si ambiguu in ceea ce priveste pacientul psihiatric dar incet incet se rezolva si aici treaba
Eu vreau uro deci va las voua psi :P
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Postby Dr.Lili » Wed Nov 21, 2007 6:06 pm

eu ma gandesc la psihi destul de serios.la psiho pedi.

Cristi,felicitari si bafta!
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

User avatar
adellyne_85
elder
elder
Posts: 650
Joined: Sun Dec 31, 2006 11:44 pm

Postby adellyne_85 » Wed Nov 21, 2007 6:25 pm

Cypher, welcome back!
brava pt punctajul ala!

si eu sunt intre pediatrie si psihi, mai lilica :?
ma mai gandesc.

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Postby Dr.Lili » Wed Nov 21, 2007 6:30 pm

da acum o sa ne intalnim pe sectie si unde mai ramane anonimatul meu?? 8)
asta daca nu ma razgandesc sa nu mai iau ceva cu capu si sa iau ceva cu bisturiu :P
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Wed Nov 21, 2007 11:30 pm

adellyne_85 wrote:Cypher, welcome back!
brava pt punctajul ala!

si eu sunt intre pediatrie si psihi, mai lilica :?
ma mai gandesc.

multumesc. M-au cocotat sus tare acolo
felicitari si voua. Sper sa va luati ce doriti. Intr-un final asta vrem toti..sa fim oarecum bucurosi cand te ridici din pat k sa mergi la spital..sa nu mergi cu sictir...
de aici restul e poveste
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Thu Nov 22, 2007 3:14 am

te duci pe **la rau de tot cu psihiatrie. psihoterapia e altceva, psihiatria e deliruri alea alea. nu cred ca vreti. bolnavi dezinserati social, nema banuti, cazui sociale, alcoolisti
mai bine ailalta, reumatologia. mult mai tare

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Thu Nov 22, 2007 11:33 am

trident wrote:te duci pe **la rau de tot cu psihiatrie. psihoterapia e altceva, psihiatria e deliruri alea alea. nu cred ca vreti. bolnavi dezinserati social, nema banuti, cazui sociale, alcoolisti
mai bine ailalta, reumatologia. mult mai tare

reumato da...nu iti trebuie decat un metru din ala de croitorie. NU garzi, congrese garla, posibilitate de cabinet. Si aici lumea vine cu programare si va veni mai pregatita de contactul cu doctorul nu ca la cardio unde te prinde Ima si pe Wc sau la curatit ceapa
Si daca mai esti si fata deja treburile se potrivesc de minune. Iti faci un update 2 zile despre AINS-uri si cam asta ar fi
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
crisstallus_cris
senior
senior
Posts: 343
Joined: Sun Sep 02, 2007 5:31 pm
Location: iasi-constanta
Contact:

Postby crisstallus_cris » Thu Nov 22, 2007 11:56 am

La balneo e la fel de bine ca la reumato?Care ar fi diferenta intre aceste 2 specialitati?De ce lumea vorbeste de reumato doar si de balneo nimic....mi se par inrudite ...
nothing to gain,so much to lose...as a doctor

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Postby andrita » Thu Nov 22, 2007 12:02 pm

e un fel de seamana dar nu rasare.
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

User avatar
claudya
senior
senior
Posts: 238
Joined: Mon Oct 31, 2005 11:21 pm
Location: somewhere

Postby claudya » Thu Nov 22, 2007 12:10 pm

s-ar parea ca se castiga totusi foarte bine din balneo; reumatologul da indicatile pt proceduri dar tratamentul in sine, pana la urma, tot balneologul il prescrie. si cum foarte multe afectiuni din reumatologie au indicatie de balneoterapie...cred ca se castiga destul de bine si ai si satisfactii profesionale (parerea mea)
ideologiile ne despart, visele si suferinta ne apropie :)

Daiza
elder
elder
Posts: 591
Joined: Tue Dec 27, 2005 11:58 am

Postby Daiza » Thu Nov 22, 2007 2:35 pm

dumbego wrote:psihiatria are plusuri si minusuri si ca specialitate in general, si ca abordare particulara in cadrul medicinei romanesti. dar la fel se intampla si cu cardio si cu plastica si cu alte balarii pe care le urcati voi undeva sus pe un piedestal.
eu am 850 pcte si tot psihitrie imi voi alege pt ca imi place si pt ca de la un anumit punct poti sa iti faci treaba si cum consideri tu ca e bine, nu numa' cum zice sefu.


super gandire! cu psihiatria poti face f multe si spun asta din surse sigure!
cat despre prostia ca innebunesti ...inseamna ca esti deja nebun dc poti gandi asa. adica ai facut 6 ani ca sa tremuri ca innebunesti ascultand un delir, pai inseamna ca e mai tare soferul de la ambulanta sau jandarmii, care aduc la spital toti nebunii de pe strada si nu mai innebunesc. ba chiar fac o super triere a lor.
in rest, nu stiu cate oportunitati sa iti faci cabinet si tot felul de chestii care aduc bani.

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Thu Nov 22, 2007 5:05 pm

daca nu eram neatent si invatzam psihiatrie as fi luat.oricum anu asta cred ca o sa se ia mai sus fatza de alti ani
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri Nov 23, 2007 12:05 am

nu se va lua deloc mai sus.
balneo e foarte tare, te plimbi prin statiuni pe banii Lor. cu masa, casa, e foarte buna specialitatea si chiar esti implinit


Return to “Rezidentiat 2007”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests