Esti multumit ?

Punct si de la capat. MS propune o noua lege pentru rezidentiat
User avatar
dr_
elder
elder
Posts: 511
Joined: Sat Dec 02, 2006 4:48 am

Esti multumit ?

Postby dr_ » Sun Nov 18, 2007 6:26 pm

Multumit de rezultat, de tine in general, de organizare, etc?

lupele
junior
junior
Posts: 39
Joined: Tue May 30, 2006 9:12 pm

Postby lupele » Sun Nov 18, 2007 6:49 pm

multumiti sunt doar cei care au luat peste 850
intotdeauna se poate mai bine
Fa-ti timp sa muncesti - acesta este secretul succesului !

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Sun Nov 18, 2007 7:14 pm

lupele wrote:multumiti sunt doar cei care au luat peste 850
intotdeauna se poate mai bine

Multumirea tine de relatia dintre rezultatele si asteptarile pe care le ai. Daca tu iti propusesei (si te si aspteptai) sa iei in primii 50, normal ca o sa fii nemultumita cu 850. Dar iti spun eu ca sunt destul de multi care au luat 840, sa zicem, si acum desfac o sticla de sampanie.

Fraza cu "intotdeauna se poate mai bine" nu are legatura cu multumirea, ci cu dorinta de a-ti depasi limitele. Sa vrei tot timpul sa faci mai mult, nu inseamna sa fii tot timpul nemultumit de rezultatele pe care le ai.

User avatar
ildottore
senior
senior
Posts: 143
Joined: Wed Nov 02, 2005 8:15 pm
Location: Timisoara
Contact:

Postby ildottore » Sun Nov 18, 2007 7:23 pm

eu nu stiu daca sa zic ca sunt multumit sau nu... adica... concurenta a coam fost iok.... 2 la 1. hmmm.... eu unul dau la anul rezi... asa ca imi pare rau pentru cei care nu au luat, ii inteleg, am prieteni care nu au luat... si nu vreau sa ma gandesc ce va fi la anu'... oricum, ceea ce este clar, trebuie invatat!
I don't need your attitude... I've got my own..

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Sun Nov 18, 2007 7:35 pm

ildottore wrote:concurenta a coam fost iok.... 2 la 1

Asta e relativ. Trebuie sa iei in considerare si numarul de locuri scoase la concurs in functie de centrul universitar. Mie nu mi-ar conveni sa ma mut la capatul celalalt al tarii, in Cluj de exemplu. Si nici multor clujeni nu cred ca le-ar conveni sa vina la Bucuresti. Practic, din 749 de locuri scoase la Bucuresti, numai vreo 300 si ceva sunt pe specialitati pe care mi-ar placea cu adevarat sa le fac. Restul ar fi un compromis, probabil. Iar scopul nu e neaparat sa iei rezidentiatul, ci sa-l iei pe ce-ti place sau pe ce nu-ti displace, mai bine zis.

User avatar
shmer
junior
junior
Posts: 66
Joined: Wed Aug 31, 2005 3:05 pm
Location: bm <---> cj
Contact:

Postby shmer » Sun Nov 18, 2007 8:16 pm

pe medicale anul trecut locurile pe cluj s-au epuizat inaintea celor din bucuresti, dat fiind faptul ca erau mai putine, iar raportul absolventilor de cluj si bucuresti promovati era cam 1:1 (iar ca si numar mult peste cei din alte orase). chiar si asa, din aceste 2 centre, se obtine usor transferul fiindca oricum nu pierd ca si numar de angajati, caci mult mai multi vor sa vina decat cei care vor sa plece.
... muncim ca sa avem timp liber ...

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Sun Nov 18, 2007 11:37 pm

eu sunt f multumita :P ..cu mai putin de 850..mult mai putin de atat..am luat 757..si SPER sa prind neuro anul asta.

sunt multumita pentru ca anul asta am si nascut..si a fost destul de aventuros invatatul cu sugar in casa. :wink:

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Re: Esti multumit ?

Postby TibiGZU » Sun Nov 18, 2007 11:38 pm

dr_ wrote:Multumit de rezultat, de tine in general, de organizare, etc?


da. am facut wee wee in aer liver dupa basculanta, ca-n reclama la unirea, in spatele corpului B leu. dar mai sanatos ca in latrina care se numea toaleta din corpul a si la care trebuia sa astepti juma de ora
contesting is a life style

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Sun Nov 18, 2007 11:42 pm

magdutz wrote:sunt multumita pentru ca anul asta am si nascut..si a fost destul de aventuros invatatul cu sugar in casa.

Bravo, magdutz. Urari de bine sugarului si sa-i fie mamica neurolog!

TibiGZU wrote:da. am facut wee wee in aer liver dupa basculanta, ca-n reclama la unirea, in spatele corpului B leu. dar mai sanatos ca in latrina care se numea toaleta din corpul a si la care trebuia sa astepti juma de ora

Deci tu erai ala? :twisted:
Eu am facut de doua ori in corpul a. De fiecare data toaleta a fost curata si am putut sa trag apa. Apreciez.

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Sun Nov 18, 2007 11:45 pm

magdutz wrote:eu sunt f multumita :P ..cu mai putin de 850..mult mai putin de atat..am luat 757..si SPER sa prind neuro anul asta.

sunt multumita pentru ca anul asta am si nascut..si a fost destul de aventuros invatatul cu sugar in casa. :wink:


magdutz felicitari. esti eroul meu. ai avut o vointa grozava. daca e sa ne luam dupa ce rezultate au fost postate tu ai fi in jurul pozitiei 792. tinand cont ca acum 2 ani ultimul loc de neuro parca era la pozitia 575 si ca sunt 429 de locuri de chirurgie (care se vor lua cu siguranta sus in clasament) eu zic ca ai sanse f bune sa prinzi neuro.
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

danM
junior
junior
Posts: 37
Joined: Fri Oct 06, 2006 4:14 pm

Postby danM » Sun Nov 18, 2007 11:51 pm

Eu am luat 671 si sper la med interna, pediatrie, infectioase, anat patol. Sa vedem daca mi se arata sau nu :D

User avatar
jaxxina
junior
junior
Posts: 63
Joined: Tue Mar 13, 2007 3:12 pm

Postby jaxxina » Sun Nov 18, 2007 11:52 pm

magdutz wrote:..am luat 757..si SPER sa prind neuro anul asta.



o sa prinzi magdutz neuro.... cu 757 esti undeva intre pozitia 700-800

felicitari .... inca o colega pe neuro ... iti spun de acum bine ai venit !

User avatar
rolyzoly
senior
senior
Posts: 218
Joined: Tue Mar 16, 2004 7:55 pm

Postby rolyzoly » Sun Nov 18, 2007 11:55 pm

dar cu 727 s-ar prinde neuro? :?

User avatar
jaxxina
junior
junior
Posts: 63
Joined: Tue Mar 13, 2007 3:12 pm

Postby jaxxina » Sun Nov 18, 2007 11:58 pm

rolyzoly wrote:dar cu 727 s-ar prinde neuro? :?


ai fi undeva intre 1100-1200... cu putin noroc se poate.... cam pana la 1000 o sa se prinda

totul este estimativ insa..

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Mon Nov 19, 2007 12:02 am

rolyzoly wrote:dar cu 727 s-ar prinde neuro? :?


te situezi pe la pozitia 1151. orice e posibil, depinde si de ceea ce vor ceilalti. spre exemplu anul asta oamenii s-ar putea sa tina serios cont de orasul in care se muta. de ce spun asta? pentru ca azi am aflat ca spre exemplu in iasi (am auzit ca ar fi ceva similar si in tg mures) s-a votat in senatul umf iasi ca transferurile din iasi in alt oras sunt excluse. asa ca te gandesti vrei atat de mult o specialitate incat sa te muti?...

detasarile sunt permise dar nu o sa le convina centrelor in care vrei sa te muti, pentru ca dosarul tau si probabil finantarea raman in centrul de unde te-ai transferat.....sunt cumva off topic, scuze.
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

User avatar
auerbach
senior
senior
Posts: 179
Joined: Sun Feb 18, 2007 12:38 pm

Postby auerbach » Mon Nov 19, 2007 12:03 am

referitor la topic... mi-am verificat o parte din grile si mi-am dat seama k am gresit la unele din neatentie... am fost mai darnica si mi-a mers carioca mai mult decat a trebuit si am pierdut asa 2 pcte stiu sigur... in rest sunt destul de multumita; am 695 pcte ...si cred ca prind specialitatea pe care o vreau.

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Mon Nov 19, 2007 12:32 am

in anii trecuti lumea venea si zicea punctaju' acu' vad ca toti dau la anul.....
Red Apple

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Mon Nov 19, 2007 12:40 am

neuro s-a luat anul trecut pana la pozitia 830 (aprox)..ultimul loc din tara, nu vb doar de bucuresti...

rolyzoly....imi doresc sa prinzi si tu neuro!!!

mai..deci iar daca iau in iasi..pot sa ma oblige sa mana aciolo si sa-mi las in bucuresti casa, sotul si un bebelus pe care il alaptez inca???? :shock:

in rest..grilele mi s-au parut (mult) mai usoare ca anul trecut..poate si pentru ca am invatat eu (mult) mai mult..

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Mon Nov 19, 2007 12:44 am

nu sunt multumit de mine ca am fost om mai putin dotat intelectual si nu am reusit sa ma adun sa imi introduc mintile in cap sa invatz.nu sunt multumit ca raman circar.nu sunt multumit ca ,la fel ca multi alti colegi pe site oficial eram la energetica si de fapt eram la automatica.nu sunt multumit ca s-a dat din chestii care parca nu erau in bibliografie,ca enunturile(destule din ele)erau facute de oameni mult prea transcedentali si care probabil au presupus ca vom intra in comuniune cu ei ca sa ne dam seama ce vrea enuntzu

am si eu o multumire .. sau doua:)
ca nu am facut pneumonie cautand prin noroaie ,ploaie si vant sala de examen
ca am avut anu asta o carioca , care a scris
ca am obtinut un punctaj care e ff generos comparativ cu efortul intelectual pe care l=am depus pentru pregatirea acestui examen.

din vasta mea experienta de participant la ex de rez tre sa marturisec ca acest rezidentiat a fost cel mai ... copro dintre toate

bafta maxima in continuare si la repartitii sa alegeti ce vreti ,ce v-ati dorit, ce vi se potriveste ce o sa faceti si peste zeci de ani cu placere si pricepere
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

User avatar
rolyzoly
senior
senior
Posts: 218
Joined: Tue Mar 16, 2004 7:55 pm

Postby rolyzoly » Mon Nov 19, 2007 12:53 am

thanx magdutz pt gindul bun. :)

gabriel80
junior
junior
Posts: 25
Joined: Thu Mar 15, 2007 1:45 am

Postby gabriel80 » Mon Nov 19, 2007 1:38 am

subscriu la ce a spus ciushka in legatura cu organizarea si cu unele enunturi ale grilelor care sunt de tot rasul

me_user
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Sat Sep 23, 2006 9:42 pm

Postby me_user » Mon Nov 19, 2007 2:32 am

cu 720 aveti idee ce ar putea sa se mai prinda? :?:

Bysko
senior
senior
Posts: 249
Joined: Fri Dec 01, 2006 6:26 pm
Location: Cocarlatii de Vale:)

Postby Bysko » Mon Nov 19, 2007 2:35 am

Inainte sa intru ma rugam sa iau mf!Acum parca sper la altceva- la ce-mi doream, dar evident nu atat de puternic incat sa ma determine sa invat constant barem 2 luni de zile. Astfel incat m-am trezit in prag de rezi= cu 2 zile inainte fara sa fi repetat(adica trecut a 2-a oara) prin chir, DZ, pediatrie. Asa ca pt cat m-am pregatit consider ca am un punctaj ok:679.
Felicitari tuturor indiferent de punctaj!

ufisoru
senior
senior
Posts: 143
Joined: Fri Oct 06, 2006 11:53 am
Location: cluj

Esti multumit ?

Postby ufisoru » Mon Nov 19, 2007 8:24 am

si eu sunt multumita...cu 703 iau psihiatria mult dorita!felicitari la toata lumea!!
io

User avatar
tavu_big
junior
junior
Posts: 29
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:11 pm
Location: Craiova
Contact:

Postby tavu_big » Mon Nov 19, 2007 9:21 am

Destul de multumit. Imi propusesem 760, am luat 730. Destul de aproape, dar cred k tottusi cam departe pentru endocrine. ata ete :)
norocul ii ajuta pe cei cutezatori

bobu
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Nov 03, 2006 10:40 pm

esti multumit?

Postby bobu » Mon Nov 19, 2007 1:25 pm

eu am picat anul trecut pe chirurgie cu 782,iar acum am luat 737,dar sper sa prind neurologie.
Sfat pt cei de anul 6-trage-ti tare in primul an ,dupa cum se vede pofta de invatat scade de la la an,si credeti-ma vorbesc si in numele colegilor mei care au patit la fel!

bobu
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Nov 03, 2006 10:40 pm

esti multumit?

Postby bobu » Mon Nov 19, 2007 1:31 pm

In privinta organizarii -jalnic!
in sali a fost foarte frig,in corpul A politehnica dupa iesirea din sali ne-au dat afara din cladire pana la 14.20 cand s-a intrat pt corectare,daca mergeai la toaleta pana la etaj pierdeai 15-20 minute daca gaseai coada s.a....

jn_alina
junior
junior
Posts: 43
Joined: Mon Dec 20, 2004 10:16 am

Postby jn_alina » Mon Nov 19, 2007 1:32 pm

asa este. o sa fie din ce in ce mai greu sa inveti. te prinde si cate o astenie de primavara, vara , toamna sau poate chiar toate trei....., o depresie mica din can in cand....randament inferior zic
si e foarte adevarat ca repetarea din ultimele 2 saptamani e sfanta. am reusit sa revad 3/4 din materie si mi-a fost de mare ajutor. citeam si 3 subiecte pe zi iar grile nu prea am mai facut.
anul trecut am picat pe chirurgie cu 792. anul asta am luat 802 asa ca sunt multumita.

User avatar
Cori_daniela
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon May 22, 2006 8:55 pm
Location: TIMISOARA
Contact:

Postby Cori_daniela » Sat Nov 24, 2007 11:38 pm

eu am luat 833 (locul 154) sunt destul de multumita, dar as vrea cardiologie si nu stiu daca o sa prind

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Postby AvLee » Sun Nov 25, 2007 12:19 am

Ciuska perfect de acord cu tine la faza cu namoalee de la poli.....Infernal mai ales la ora 6.....
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
doctorita_irina
senior
senior
Posts: 151
Joined: Mon Dec 04, 2006 11:09 pm

Postby doctorita_irina » Sun Nov 25, 2007 12:26 am

nu am vazut in viata mea atatea masini in fata intrarii la Politehnica ca in dimineata cand s-a dat rezi.
"Invatatura iti da lumina, dar nu te inalti decat prin caracter."

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Sun Nov 25, 2007 3:40 pm

Cori_daniela wrote:eu am luat 833 (locul 154) sunt destul de multumita, dar as vrea cardiologie si nu stiu daca o sa prind


prinzi cu siguranta. uita-te la ce pozitii s-a luat anul trecut. plus ca mai sunt si innebuniti cu chirurgia :wink:
bafta si sa aud ca ai luat ce ti-ai dorit
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

User avatar
Cori_daniela
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon May 22, 2006 8:55 pm
Location: TIMISOARA
Contact:

Postby Cori_daniela » Thu Nov 29, 2007 12:38 pm

multumesc tutza....am prins cardio pe tm :D

Daiza
elder
elder
Posts: 591
Joined: Tue Dec 27, 2005 11:58 am

Re: esti multumit?

Postby Daiza » Thu Nov 29, 2007 1:11 pm

bobu wrote:eu am picat anul trecut pe chirurgie cu 782,iar acum am luat 737,dar sper sa prind neurologie.


eu am picat anul trecut chiru cu 786 si am luat NEURO anu' asta. desi la pozitia mea prindeam orl, chirurgie generala, vasculara, neurochirurgie etc....
anul trecut voiam oftalmo, sau ORL...

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Thu Nov 29, 2007 2:38 pm

Cori_daniela wrote:multumesc tutza....am prins cardio pe tm :D


felicitari cori. bravo. multa bafta!!! ca si de acum incolo e mare nevoie :P :P :P
am fost si eu in sala de la iasi cu niste prieteni care dadusera. groaznica afacere cu romtelecomul sortzii. :cry:
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Thu Nov 29, 2007 3:15 pm

felicitari la toti, ca sunteti toti tineri si draguti, pe principiul asta, oricum oricat de naspa e specialitatea toti ne vom da rotunzi ca a noastra e cea mai tare

maricica
junior
junior
Posts: 56
Joined: Thu Jul 14, 2005 6:37 pm
Location: bucuresti

Postby maricica » Thu Nov 29, 2007 5:36 pm

Bravo mai Trident ai zis si tu ceva mai dragut in sfarsit.

Daiza
elder
elder
Posts: 591
Joined: Tue Dec 27, 2005 11:58 am

Postby Daiza » Thu Nov 29, 2007 8:55 pm

trident wrote:felicitari la toti, ca sunteti toti tineri si draguti, pe principiul asta, oricum oricat de naspa e specialitatea toti ne vom da rotunzi ca a noastra e cea mai tare


cea mai tare ramane mf. si nu orice mf, ci mf moca, aia de o prim dupa ce pici. si mai ales mf-ul facuta in orase care Nu sunt centre universitare, ci orasele mici micutze de provincie...unde asistenta shefa iti face cafeluzta dimineata si iti spune cu respect: dra. doctor! nu oricum! :P :P orase in care asistentele si personalul anex nu pricepe ca rezidentul de fapt e un gunoi, ci chiar il considera doctor.

cine nu crede, sa faca nitica psihiatrie la azilul de la pucioasa, unde asistenta shefa (nu oricare!) iti face cafeaua si te intreaba: zahar sau indulcitor? iar doctorul manoiu iti da tigari kent sa fumezi, ca sa nu te mai duci pana la butic sa cumperi. si 1-2 pe sapt se comanda pizza pt tot personalul.
:D


hehe...ce nostalgii cu mf-ul asta en provence...

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Thu Nov 29, 2007 8:57 pm

daca in asta consta satisfactia de rezident , atunci probabil ca prajiturelele aduse de repi o sa fie un substitut suficient pt a va face fericiti. :wink:
Red Apple

Daiza
elder
elder
Posts: 591
Joined: Tue Dec 27, 2005 11:58 am

Postby Daiza » Thu Nov 29, 2007 9:07 pm

n-ai nimerit danhia.
e vb de atitudinea si caldura cu care erai primit. nu cafeaua in sine.

repi fac un bussines, sau ce fac ei...stai calma, nu era bucuria unui nemancat care prim o prajiturica moca.

oamenii aia te faceau sa te simti integrat intr-o "mica familie". nu incepea nimeni vizita pana nu era bauta cafelutza de dimineata cu prima tigare. relaxare si voie buna.
am vorbit prea emotional si dap, am dat-o in bara, pe forumul celor care se roaga la idolul: bani, relatii si nume sonore. si ironii de kk.t
bleah


Return to “Rezidentiat 2007”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests