Esti multumit ?

Punct si de la capat. MS propune o noua lege pentru rezidentiat
Daiza
elder
elder
Posts: 591
Joined: Tue Dec 27, 2005 11:58 am

Postby Daiza » Thu Nov 29, 2007 9:09 pm

chiar ma intreb dc un sef de sectie din bucuresti, o sa joace carti cu rezidentii in garda, cum facea dr. manoiu.
si da, satisfactia mea de rezident, este sa ma simt bine la locul de munca...a ta care e?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Thu Nov 29, 2007 9:17 pm

daiza wrote:chiar ma intreb dc un sef de sectie din bucuresti, o sa joace carti cu rezidentii in garda, cum facea dr. manoiu.
si da, satisfactia mea de rezident, este sa ma simt bine la locul de munca...a ta care e?

Stiu ca interbarea nu-mi era adresata mie dar totusi am sa raspund eu :) . Prioritatea mea e sa invat sa-mi fac meseria cat mai bine. Asta mi se pare cel mai important. Normal ca vreau sa ma simt si bine la locul de munca, dar nu e pe primul loc. Daca ai gasit un loc unde le poti face pe amandoua, felicitari.

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Thu Nov 29, 2007 9:21 pm

sunt de acord cu muma. si eu ma simt bine la locul de munca , dar daca voiam sa joc carti ma duceam la un cazinou. zic si io nah, ca spitalu' impune asa o anumita conduita. dar paote ca la pucioasa chiar nu sunt prea multi oameni bolnavi, si deh nu prea e mare lucru de facut.
Red Apple

User avatar
tana
elder
elder
Posts: 2017
Joined: Mon Jun 20, 2005 5:39 pm

Postby tana » Thu Nov 29, 2007 9:25 pm

ei, hai acuma. e misto ca-s relatii de-alea relaxate si ok.
I'm not anti-social. I'm just not user friendly

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Thu Nov 29, 2007 11:42 pm

daiza, la pucioasa m am simtit similar si ca student. tot dom dr, tot cu respect te trateaza lumea si personalu in spital, ti se da mana libera sa faci multe kestii (in limita posibilitatilor) utile pt un incepator. aici am vazut ce ni se povestea la semio, am invatat cat contine o fiola de furosemid si cum se tamponeaza glucoza cu insulina, am intubat prima data pe om, am facut un nod chirurgical. sunt lucruri pe care nu le inveti in facultate si nici in spit din bucuresti, peste care treci teoretic si care se afunda in uitare.

nu e numai pucioasa, ci presupun ca e vb de orice spit din afara centrelor universitare. e bine unde nu se inghesuie rezidentii, unde nu snt simpatii si discriminari. conteaza f mult sa te simti confortabil la locul de munca
contesting is a life style

User avatar
dr_
elder
elder
Posts: 511
Joined: Sat Dec 02, 2006 4:48 am

Postby dr_ » Fri Nov 30, 2007 12:10 am

Cam ce pozitie a avut ultimul pe Medicina Legala Bucuresti?

User avatar
Medex
elder
elder
Posts: 550
Joined: Sun Oct 08, 2006 1:34 pm
Location: S.N.S.P.A.

Postby Medex » Fri Nov 30, 2007 12:21 am

433, parca.
Da vrei sa stii care a fost prima pozitie la ML? :P
Incredible as is seems, my life is based on a true story.

User avatar
gabithe1
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Thu Sep 02, 2004 1:58 pm
Location: bucuresti

Postby gabithe1 » Fri Nov 30, 2007 12:22 am

Din cate imi amintesc 373 a fost ultimul loc pe Med. Legala Buc.

User avatar
oya
senior
senior
Posts: 199
Joined: Fri Aug 26, 2005 3:01 am

Postby oya » Fri Nov 30, 2007 12:57 am

373 a fost penultimul pe medicina legala la Bucuresti. Ultimul a fost 413.

Daiza
elder
elder
Posts: 591
Joined: Tue Dec 27, 2005 11:58 am

Postby Daiza » Fri Nov 30, 2007 2:20 am

danhia wrote:sunt de acord cu muma. si eu ma simt bine la locul de munca , dar daca voiam sa joc carti ma duceam la un cazinou. zic si io nah, ca spitalu' impune asa o anumita conduita. dar paote ca la pucioasa chiar nu sunt prea multi oameni bolnavi, si deh nu prea e mare lucru de facut.



de cand tot zic ca multi vorbesc fff mult, fara sa stie despre ce e vorba...

scumpa mea, conduita nu are de-a face cu relaxarea si lipsa falselor pretentii.
ca dc jucam carti cu dr. manoiu in garda, nu inseamna ca ii ziceam: auzi bah...din contra, ii vb cu si mai mult respect. si chiar o indrageam pe asistenta shefa. cand am plecat din stagiu, am plecat cu lacrimi in ochi si imbratisari de la revedere, cu tot personalul de la azil. si la pucioasa, azilul e plin de bolnavi. si chiar si spitalul, care are 8 etaje e arhiplin. si pucioasa mai e si statiune balneo si e full de strainezi care vin la bai, adika nemti si altii ca ei.
eu zic ca inainte sa vb despre ceva anume, sa te si interesezi ca poate ala de vorbeste, nu vorbeste chiar a prost si poate a avut o exp de viata, din care chiar poti invata.

eu din exp ta cu conduita in spital si cu ironiile gratuite si penibile, nu am ce invata. imi e greatza de atitudinea high class de mahala, care caract bucurestiul de la cap la coada.

Daiza
elder
elder
Posts: 591
Joined: Tue Dec 27, 2005 11:58 am

Postby Daiza » Fri Nov 30, 2007 2:22 am

TibiGZU wrote:daiza, la pucioasa m am simtit similar si ca student. tot dom dr, tot cu respect te trateaza lumea si personalu in spital, ti se da mana libera sa faci multe kestii (in limita posibilitatilor) utile pt un incepator. aici am vazut ce ni se povestea la semio, am invatat cat contine o fiola de furosemid si cum se tamponeaza glucoza cu insulina, am intubat prima data pe om, am facut un nod chirurgical. sunt lucruri pe care nu le inveti in facultate si nici in spit din bucuresti, peste care treci teoretic si care se afunda in uitare.

nu e numai pucioasa, ci presupun ca e vb de orice spit din afara centrelor universitare. e bine unde nu se inghesuie rezidentii, unde nu snt simpatii si discriminari. conteaza f mult sa te simti confortabil la locul de munca



dap. ai prins ideea.

dar lasa, ca pe aici unora le place sa fie tratati ca niste gunoaie cat sunt rezidenti si apoi sa devina si ei niste calai, cand se ajung nitel...ca vb aia, se respecta "conduita".....
mie imi place sa fiu relaxata la locul de munca. sa fac ceva din placere. nu am nevoie de sadism si lipsa de respect.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Fri Nov 30, 2007 2:57 am

daiza wrote:imi e greatza de atitudinea high class de mahala, care caract bucurestiul de la cap la coada.

no comment :?

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Fri Nov 30, 2007 10:51 am

dra daiza, sa nu ne punem poalele in cap, da?
putem avea o discutie si fara asta si mai ales fara nici cea mai mica intentie din partea mea de a te invata ceva. Altfel , cred ca era mai bine sa va imprumute o carte sa cititi ca de socializat puteati sa socializati in timpul liber.
este fix parerea mea, despre ce anume trebuie sa faci la spital si ce anume in timpul liber iar mie mi se pare ca dumneata le cam incurci.
O opinie cat se poate de personala evident,la fel cum dumneata crezi ca eu sunt ipocrita si ca am atitudine high class.
Iti doresc un rezidentiat plin de satisfactii.
Red Apple


Return to “Rezidentiat 2007”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests