specialitati nerecunoscute in UE

Punct si de la capat. MS propune o noua lege pentru rezidentiat
smc2005
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Wed Feb 02, 2005 11:21 am

specialitati nerecunoscute in UE

Postby smc2005 » Sun Nov 18, 2007 5:12 pm

Pt cei interesati urmatoarele specialitati nu sunt recunoscute in UE :epidemiologie, expertiza medicala a capacitatii de munca, genetica medicala, igiena, medicina sportiva, neonatologie, neurologie pediatrica, si ortopedie pediatrica.
Anul trecut nu s-au scos locuri la rezidentiat in aceste specialitati.

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Sun Nov 18, 2007 6:05 pm

din cate stiu eu, aceste specialitati nu mai corespund nomenclatorului nici de l noi, nu numai in Ue. consc persoane, care de ex au inceput rezidentiatul pe orto pediatrica, si din anul acesta au fost transferati pe orto clasic, de adulti, pt ca s-a desfiintat specialitatea.
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

smc2005
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Wed Feb 02, 2005 11:21 am

Postby smc2005 » Sun Nov 18, 2007 6:21 pm

aceste specialitati care nu sunt recunoscute in UE,la noi nu au disparut,se poate vedea pe site-ul perfmed in Nomeclatorul specialitatilor medicale.
vreau sa mai adaug ca nu am fost transferati asa usor ci s-au depus memorii la minister de catre medicii rezidenti interesati si abia dupa ce am amenintat ca dam ministerul in judecata am fost transferati dupa un an de asteptari ,in baza unui ordin din 2006,ordin care a fost abrogat dupa 3 zile de la data reprofilarii noastre.
deci nu cred ca acum cineva care se trezeste intr-o specialitate nerecunoscuta se mai poate tranfera asa de usor.

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Mon Nov 19, 2007 12:25 am

nu intra si diabetul la astea?
Red Apple

User avatar
adellyne_85
elder
elder
Posts: 650
Joined: Sun Dec 31, 2006 11:44 pm

Postby adellyne_85 » Tue Nov 20, 2007 1:23 pm

chiar asa, diabetul e pe lista asta?
ca pe mine m-ar interesa aceasta specializare.

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Postby Dr.Lili » Tue Nov 20, 2007 1:27 pm

felicitari,adeline! :)
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

User avatar
adellyne_85
elder
elder
Posts: 650
Joined: Sun Dec 31, 2006 11:44 pm

Postby adellyne_85 » Tue Nov 20, 2007 2:05 pm

ei, aş! (mulţumesc!)
să înţeleg că poţi să îţi alegi chirurgie cardiovasculară dintr-aia?
brava bre! :D

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Postby Dr.Lili » Tue Nov 20, 2007 2:14 pm

:lol: :lol: mah,ma iei si tu peste picior pe forumul asta suspect?!
chir cardio-vasc daca dau la anu :oops: dar nu e printre optiuni.
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

User avatar
adellyne_85
elder
elder
Posts: 650
Joined: Sun Dec 31, 2006 11:44 pm

Postby adellyne_85 » Tue Nov 20, 2007 2:29 pm

pai daca scrieti numai la misto... de-aia nu mai stie omu' cand sa va ia in serios si cand nu. :)
dar mi se parea mie ca ti s-ar potrivi.

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Postby Dr.Lili » Tue Nov 20, 2007 2:37 pm

bine mai,ca sa te linistesti la anul o sa iau chir.cardio-vasc.
anul asta in pom :lol:
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

User avatar
doctorita_irina
senior
senior
Posts: 151
Joined: Mon Dec 04, 2006 11:09 pm

Postby doctorita_irina » Tue Nov 20, 2007 3:19 pm

Dr.Lili wrote:bine mai,ca sa te linistesti la anul o sa iau chir.cardio-vasc.
anul asta in pom :lol:


eu nu pricep la ce mai scot locuri la concurs care nu au recunoastere in UE.Poate ma lamureste si pe mine cineva.Atata vreme cat suntem asa de disperati in toate domeniile sa ne aliniem la UE in toate domeniile de ce nu am face-o si in materie de specialitati de ales pentru rezi.mai bine ar suplimenta locurile pe neurologie, decat sa scoata niste locuri pe neuro ped asa aiurea.banuiesc ca cei care doresc neuroped pot face in cadrul specialitatii neurologie supraspecializare neuroped daca si-o doresc.sau ma insel?sa ma lamureasca cineva.
"Invatatura iti da lumina, dar nu te inalti decat prin caracter."

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Postby Dr.Lili » Tue Nov 20, 2007 3:20 pm

io cred ca neuro pediatrica e deja o supraspecializare :lol:
nu trebuie sa faci intai pedi si apoi neuro :wink:
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

smc2005
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Wed Feb 02, 2005 11:21 am

Postby smc2005 » Tue Nov 20, 2007 3:51 pm

se scot in continuare posturi in aceste specialitati pt ca sa nu isi piarda profii scaunele

in aug 2006 a aparut ordinul ministerului sanatatii conform caruia rezidentii din specialitatiile nerecunoscute erau reprofilatii in specialitatiile din care au derivat acestei specialitati care in UE sunt supraspecializari

noi,rezidentii am depus cereri de reprofilare conform ordinului si am asteptat nici mai mult nici mai putin decat 10 luni de zile pana cand profesorii nostrii au aranjat la minister sa schimbe ordinul in sensul sa ramana specialitati de sine statatoare cel putin pana in 2011 cand intr-adevar se vor desfiinta definitiv

din fericire noi am aflat de proiectul lor si deoarece era inca in vigoare vechiul ordin am facut memorii la minister sa fim reprofilati ,ceea ce s-a si intamplat in cele din urma adica dupa aproape un an de la aparitia ordinului

partea interesanta este insa ca dupa cateva zile de la reprofilarea noastra ordinul a fost abrogat si a intrat in vigoare un alt nomenclator al specialitatiilor medicale conform caruia locurile la rezidentiat in aceste specializari se scot doar la cererea spitalelor

scopul acestui topic a fost ca sa fiti informatii inainte de a alege specializarea,sansa pe care eu nu am avut-o cand mi-am ales specializarea

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Postby Dr.Lili » Tue Nov 20, 2007 9:28 pm

da,mai trebuie sa gandesc si asta printre toate chichitele de pana acum.
eu ma tot intrebam azi daca vin generatii cu adevarat de pomina sau cele care sunt deja sus devin din ce in ce mai de pomina...
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

mira11

Postby mira11 » Tue Nov 20, 2007 10:25 pm

Si eu m-am reprofilat. Parerea mea este ca medicii vechi din spec desfiintate nu vor dispare peste noapte printr-un ordin, numai ca n-am avut chef sa fiu legata de glie.Cine stie ce vremuri vin, si daca tre sa plec din Ro in alta tara... ma duc sa spal vase. ca spec nu e recunoscuta iar MS o sa-mi spuna ca am avut odata sansa de reprofilare, sau ca cei care iau acum la rezi aleg in deplina cunostinta de cauza. Asa ca nu merita nici sa faci diferenta de curicula (care e destul de mare, cativa ani buni) cu 1500 euro/an. Dar poate daca nu ai incotro...

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Tue Nov 20, 2007 10:27 pm

pai dupa ce anul trecut i-au mutat pe cei de pe neuroped pe neuro mare , pe aia de pe neonat pe pediatrie nu vad de ce sa mai ia cineva anul asta d-astea. decat dc iti doresti cu adevarat neuro si nu prinzi. sau pedi si nu prinzi. :wink:
Red Apple

mira11

Postby mira11 » Tue Nov 20, 2007 10:33 pm

Interesant este ca in lista de spec inrudite, deci la care ai acces ca adoua spec in regim cu taxa, la neuro nu figureaza neuro pediatrica, si nici invers. Deci nu se considera inrudite!

User avatar
little_light
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Tue Nov 14, 2006 9:45 pm
Location: bucuresti

Postby little_light » Wed Nov 21, 2007 10:27 am

deci diabetul e pe lista asta...sau nu?

User avatar
claudya
senior
senior
Posts: 238
Joined: Mon Oct 31, 2005 11:21 pm
Location: somewhere

Postby claudya » Wed Nov 21, 2007 10:40 am

sa inteleg ca daca cineva isi alege neonat sau neuro ped anul acesta nu se mai poate reprofila si nici nu poate face a 2-a specializare pe pedi? :?
ca la noi... :roll:
ideologiile ne despart, visele si suferinta ne apropie :)

smc2005
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Wed Feb 02, 2005 11:21 am

Postby smc2005 » Wed Nov 21, 2007 11:27 am

diabetul nu era pe lista specialitatiilor asimilate
insa ca sa fii sigura poti sa cauti pe internet Directiva 36/2005 CE,acolo sunt enumerate toate specialitatile recunoscute,din cate stiu eu diabetul nu este pe lista specialitatilor recunoscute in UE
de altfel au fost mai multe probleme,DZ care nu exista in UE nu a fost pus pe lista asimilatolor,pe cand oncologia care exista in UE a fost propusa pt asimilare
deci inca o data ministerul nu stie ce face

intr-adevar nu se mai poate face reprofilarea,pt ca ordinul in baza caruia noi am fost reprofilatii a fost anulat
insa se poate face a doua specializare inrudita si costa cam 1500euro/an

User avatar
little_light
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Tue Nov 14, 2006 9:45 pm
Location: bucuresti

Postby little_light » Wed Nov 21, 2007 12:17 pm

da intr-adevar am cautat si eu mai multe informatii si am gasit uramatoarele intr-un articol:"in Ordinul 1044/2006 privind aprobarea Nomenclatorului de specialitati medicale, apar Chirurgia cardiovasculara, Diabetul zaharat, Nutritie si Boli metabolice si Medicina legala, specialitati care nu sunt trecute in Jurnalul Oficial al Uniunii Europene" sursa:http://stiri.kappa.ro/social/nicolaescu-acuzat-ca-a-pastrat-specialitati-medicale-nerecunoscute-in-europa/stire_64908.html


Return to “Rezidentiat 2007”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests