cum te inscrii la celelalte ministere????

Punct si de la capat. MS propune o noua lege pentru rezidentiat
morphius
Posts: 4
Joined: Sat Apr 07, 2007 10:38 am

cum te inscrii la celelalte ministere????

Postby morphius » Thu Nov 15, 2007 4:50 pm

cum ajunge omu de rand sa vada locurile alea??
numa bine

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42587
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Thu Nov 15, 2007 4:58 pm

Nu incerc sa-l imit pe trident dar: Frate, chiar in titlul topicului?
Asta cu inscrisul la alte ministere a mai fost discutat pe aici, fara nici o concluzie.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Thu Nov 15, 2007 5:00 pm

nu incerc s-oimit p MumaPad, dar frate, chiar in titlul topicului? :)

User avatar
talib alin
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Fri Mar 02, 2007 7:53 pm

Re: cum te inscrii la celelalte ministere????

Postby talib alin » Thu Nov 15, 2007 6:48 pm

morphius wrote:cum ajunge omu de rand sa vada locurile alea??

aveti ocazia de a-i intreba personal in salile de concurs :D de fapt ii puteti chiar hartui...cu intrebari :shock:
Nu exista vint prielnic pentru marinarul care nu stie unde sa mearga....

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Thu Nov 15, 2007 7:01 pm

vrei sa stii cum se ajunge pe locurile alea?simplu
sunt doua variante
1 iti bagi cerneala in vene pana faci sangele albastru(cianoza cika nu se pune)
2cauti la supermarket ambrozie ,o mananci si gata
astfel ca om simplu poti accede la sfere atat de speciale
ps:mai e si varianta sa te adopte vre-un general dar nu e prea sigur asha
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

Bysko
senior
senior
Posts: 249
Joined: Fri Dec 01, 2006 6:26 pm
Location: Cocarlatii de Vale:)

Postby Bysko » Thu Nov 15, 2007 9:10 pm

Vad ca nu se inghesuie lumea la raspuns- sa fie lipsa de informatie de vina?Ne interesam pt la anu' :wink:
Din eternul : sa moara capra vecinului, revin cu o intrebare atat de populara: ce se intampla cu prepii? Mai exista ei sau sunt pe cale de disparitie? Trebuie sa dea rezi au ba?

thelper
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Jun 02, 2006 7:50 pm

Postby thelper » Fri Nov 16, 2007 4:53 pm

lucrurile sunt simple.
Pentru locurile de la MA se intra la facultate pe locurile militare nu pe civile. Adica in momentul in care dai admitere la UMF carol davila sau tg mures nu depui dosarul acolo ci la Institutul medico militar. Cu alte cuvinte la sfarsitul liceului alegi "cariera militara" LOL.



Cei de la mira si Mj sunt probabil (adica nu cunosc) medici de unitati(Med GEn) care vor MF.

tudordudas
senior
senior
Posts: 106
Joined: Sun Jan 29, 2006 9:06 pm
Location: Targu-Mures

Postby tudordudas » Fri Nov 16, 2007 6:17 pm

thelper wrote:lucrurile sunt simple.
Pentru locurile de la MA se intra la facultate pe locurile militare nu pe civile. Adica in momentul in care dai admitere la UMF carol davila sau tg mures nu depui dosarul acolo ci la Institutul medico militar. Cu alte cuvinte la sfarsitul liceului alegi "cariera militara" LOL.



Cei de la mira si Mj sunt probabil (adica nu cunosc) medici de unitati(Med GEn) care vor MF.


GRESIT!!de la cap pana la coada....
Daca nu stii sigur nu dezinforma!!
Festina lente....

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42587
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Fri Nov 16, 2007 7:16 pm

tudordudas wrote:GRESIT!!de la cap pana la coada....
Daca nu stii sigur nu dezinforma!!

Pai si tu, daca stii, de ce nu informezi?

tudordudas
senior
senior
Posts: 106
Joined: Sun Jan 29, 2006 9:06 pm
Location: Targu-Mures

Postby tudordudas » Fri Nov 16, 2007 7:31 pm

Multe informatii nu am dar stiu SIGUR ca nu are nicio legatura cu Medicina Militara de la B si MS.Cei de la militara au contract cu armata pe care sunt obligati sa il respecte sau sa dea multe zeci de milioane inapoi.Ei sunt incadrati in MApN,iar noi discutam despre MJ si MIRA.
Si mai stiu ca sunt in tara unitati sanitare de stat ale Min Justitiei, Interne, Transport, SRI etc. unde exista medici cu alte specialitati decat med generala sau med de familie.Intr-adevar cei cu MF sunt repartizati in unitati sau la penitenciare.
Ceea ce nu stiu insa e ce criterii trebuiesc indeplinite sa iti poti depune dosarul pt acele locuri...Sper ca pana la anul sa aflu..Sau mai curand sper sa nu fie cazul sa ma interesez.
Festina lente....

claudia23
junior
junior
Posts: 50
Joined: Fri Jun 30, 2006 5:24 pm

Postby claudia23 » Fri Nov 23, 2007 2:43 pm

tudordudas wrote:
thelper wrote:lucrurile sunt simple.
Pentru locurile de la MA se intra la facultate pe locurile militare nu pe civile. Adica in momentul in care dai admitere la UMF carol davila sau tg mures nu depui dosarul acolo ci la Institutul medico militar. Cu alte cuvinte la sfarsitul liceului alegi "cariera militara" LOL.



Cei de la mira si Mj sunt probabil (adica nu cunosc) medici de unitati(Med GEn) care vor MF.


GRESIT!!de la cap pana la coada....
Daca nu stii sigur nu dezinforma!!



daca nu stiti nu mai dati din gura
tudordudas are dreptate. trebuie sa faci facultatea de medicina militara. cu regim militar. cu 25 de locuri pe an si cu medie de peste 9 la admitere. vedeti numai cu ce note au luat la rezi. si nu va doriti locurile alea ca erau 100 de candidati pe 20 de locuri dintre care 15 urgente si mf. ultimul s-a luat cu peste 800 de puncte. si cei care or sa ia cele 2-3 locuri de chirurgie sunt printre primii 50. restul iau ce le ramane. si e trist sa pici rezidentiatul cu 800 de puncte luate.

claudia23
junior
junior
Posts: 50
Joined: Fri Jun 30, 2006 5:24 pm

Postby claudia23 » Fri Nov 23, 2007 2:44 pm

scuze. thelper avea dreptate nu tudordudas

ufisoru
senior
senior
Posts: 143
Joined: Fri Oct 06, 2006 11:53 am
Location: cluj

cum te inscrii la celelalte ministere????

Postby ufisoru » Fri Nov 23, 2007 2:55 pm

stiu exact care e raspunsul!povestea incepe cu generatiile care cu ani in urma cand terminau aveau deja dupa facultate drept de libera practica...s-au angajat pe unde au putut pe vremea aia,unii medici in cadrul politiei, altii la licee militare...etc. Mai nou ministerul de care apartin ii obliga sa dea rezi si sa ia punctajul minim de promovare ca sa ramana pe postul pe care il au deja de mult!deci locurile sunt scoase doar pentru ei nimeni nu are acces acolo!
io

ised8u
Posts: 2
Joined: Thu Aug 23, 2007 9:10 pm

Postby ised8u » Fri Nov 23, 2007 5:02 pm

oare de ce romanul vorbeste mereu ca stie ca nu stie despre ce este vorba? e chiar atat de interesant sa iti dai cu presupusul afirmand ca esti informat? nu trebuie sa ai sange albastru sa fii rezident militar si nici nu obliga nici un minister pe nimeni sa ia reziul ca sa isi pastreze postul.
locurile de rezi la mm sunt doar pentru absolventii de medicina militara si erau in anii trecuti destul de putine fata de numarul de absolventi. cei care nu luau rezidentiatul mergeau pe post de medic de unitate ceea ce difera in masura destul de mare de medicina de familie.
pentru a fi absolvent de medicina militara trebuie intai sa intri. pentru asta trebuie sa ai sub 21 de ani, bac luat, sa dai ceva probe sportive destul de dure in ultimii ani, un test psihologic, un test de limba straina si sa dai in plus aceeasi admitere ca cei inscrisi la "civila" cu deosebirea ca trebuie sa iei o nota mult mai mare pentru ca sunt cam 10 locuri in mures si 20 in bucuresti. daca studentul civil termina facultatea indiferent cate examene de anul 1 a luat in anul 3, militarii sunt dati afara daca la sfarsitul sesiunii de restante nu au luate examenele, cu plata contractului. civilii te primesc desigur la "cu taxa".daca ai picat cu 9 la admitere la militari si la civili a fost 7 ultima medie... degeaba, intri la cu taxa. desigur sunt si multe avantaje, dar ideea este ca oricine poate face asta...daca isi asuma riscurile
toate informatiile astea va stau tuturor la dispozitie la centrele regionale de recrutare, care nu sunt greu de gasit daca intereseaza pe cineva.... dar noi mai bine promovam barfa... ca doar suntem romani
sub rezerva anonimatului stau la dispozitie cu raspunsuri pertinente... pentru ca spre deosebire de altii stiu despre ce vorbesc

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Fri Nov 23, 2007 5:13 pm

povesti .asta sa le-o spui fostilor mei colegi CIVILI de facultate care acu sunt rezidenti in cadrul structurilor.asa ca sa ne informam intai si apoi sa ne dam cu presupusu corect
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

ised8u
Posts: 2
Joined: Thu Aug 23, 2007 9:10 pm

Postby ised8u » Fri Nov 23, 2007 5:39 pm

daca ceea ce spui tu este adevarat (desi putin probabil) colegii tai nu au dat rezi la alte ministere, au dat la civili si au gasit o metoda sa se activeze ulterior. daca imi dai un pm cu numele specialiatea si anul ma pot interesa. in ce minister s-au activat? Ministerul apararii? nu cred!
apropos datul cu presupusul din start nu e corect


Return to “Rezidentiat 2007”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 73 guests