punctaje rezi... cum credeti ca vor fi?

Punct si de la capat. MS propune o noua lege pentru rezidentiat

cum credeti ca vor fi punctajele anul acesta?

Poll ended at Mon Nov 19, 2007 1:28 pm

mai mici
59
64%
mai mari
19
21%
nu stiu
14
15%
 
Total votes: 92

User avatar
BULINUTZA
junior
junior
Posts: 31
Joined: Fri Oct 06, 2006 10:18 am

Postby BULINUTZA » Wed Nov 14, 2007 2:49 pm

...saluti, dragilor...ma amestec si eu printre voi...ca ma distrati de numa' cand va vad asa stresati...
...eu incerc a doua oara un rezi pe stoma, unde concurenta este de 4 si ceva pe loc....si uneori ma enervati de numa' numa' cand va vad cum va plangeti toata ziua de rezi-ul vostru....
Va spun cateva chestii de pe stoma, ca sa vedeti ca se poate si mai rau ca la voi:
1. jumatate de materie e noua....si e chirurgie, in special, tumori, anomalii etc
2. totalul nr de pagini de invatat este undeva pe la 2200
3. sunem 171 de candidati pe 40 locuri
4. nu exista pomana stoma generala....nu iei intre cei 40, mai stai un an acasa, somer, pe banii parintilor, sotului etc
....si sa nu sariti toti cu "iti deschizi cabinet sau lucrezi nush unde", ca nu e asa de simplu....si daca NU vrei sa fii un dintzar obisnuit si vrei sa faci ceva mai mult, cam basta este soarta...

Asa ca....sa nu va suparati pe mine, dar la voi situatia este incomparabil mai fericita...
Cred ca 65% din punctajul maxim trebuie sa faca aproape toata lumea...nu e o mare chestie...si sotul meu e rezident pe interne si am facut si eu acum 2 ani , cand a dat el rezi, un test de la voi si am facut aproape 600 puncte...
Asa ca, eu zic sa aruncati un ochi in ograda vecinului, sa vedeti ca se poate si mai rau de atat si sa nu va mai vaicariti atata...
Sper ca nu v-am enervat...daca am facut-o asta este...stiti si voi ca am drepatate... :wink:
Multa bafta tuturor....si sa luati ce vreti voi... :D

User avatar
hari
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Mar 12, 2007 2:36 pm
Location: Cluj-Napoca

Postby hari » Wed Nov 14, 2007 3:14 pm

am inteles!
ai, te rog, putina rabdare sa termin cu fleacul asta de examen si promit ca fac in centrul Brasovului monumentul stomatologului necunoscut, destept, harnic si priceput.
[insert something smart here]

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Wed Nov 14, 2007 3:15 pm

printre dinti zic ca ai dreptate dar si nu prea.
1. E normal ca fiecare dintre noi care da un examen sa se planga nitel, mai scade stress'u mai una alta.
2. Frate, nimeni nu te pune pe tine obligat mort sa dai rezi, pe cand la noi daca nu iei stai cu diploma in cui. tu la urma urma urmei poti in extremis lua niste bani de undeva de cabinet daca nu reusesti sa iei rezi, noi luam calea pribegiei...ori iei rezi ori degeaba ai facut 6 ani
3. Cum zici si tu 65% nu e mare vraja, dar una e cand materia e pseudosemilogica (am vazut materia voastra si chiar daca e mai multa e mai cu cap scrisa nu tradusa de studenti la arte). Chiar daca 2200 de pagini vreo 500-600 sunt poze si tehnici chirurgicale..la noi singurele poze sunt sub forma de tabel
4. Sper sa nu te superi dar mi se cam falfaie de rezi vostru la fel cum voua li se falfaie de al nostru. Sunt 2 cepe care nu au nici o treaba una cu alta. La fel k si tine ar zice unul de la arhitectura ca are îşpe proiecte de facut sau care da la magistrati ca tre sa stie codul penal in latina. Ghinion. Noi am ales asta la fel cum si tu ai ales sa repari 32 de dinti o viata
Ne plangem, so what. Mai bine sa te plangi inainte de rezi decat dupa. Asa mai scapi de stress si te intorci mai racorit la citit. Vrei sa te plangi alaturi de noi esti binevenit. Mai aflam si noi despre nush ce tumori chistice de apex la 3.2
Bafta tuturor celor ce dau rezi, ca e medicina dinţară sau generală
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Postby andrita » Wed Nov 14, 2007 3:33 pm

hari wrote:am inteles!
ai, te rog, putina rabdare sa termin cu fleacul asta de examen si promit ca fac in centrul Brasovului monumentul stomatologului necunoscut, destept, harnic si priceput.



langa tribuna cetateanului in titulescu?
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

User avatar
hari
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Mar 12, 2007 2:36 pm
Location: Cluj-Napoca

Postby hari » Wed Nov 14, 2007 3:43 pm

cred ca nu-i suficient loc acolo. Doar am zis monument, nu statuie!
Ma gandeam in Piata Sfatului...
[insert something smart here]

User avatar
doctorita_irina
senior
senior
Posts: 151
Joined: Mon Dec 04, 2006 11:09 pm

Postby doctorita_irina » Wed Nov 14, 2007 3:49 pm

hari wrote:cred ca nu-i suficient loc acolo. Doar am zis monument, nu statuie!
Ma gandeam in Piata Sfatului...

Monumentul Stomatologului de Pretutindeni

Chiar langa Biserica Neagra sau mai incoace in Livada Postei?
:D :D :)
"Invatatura iti da lumina, dar nu te inalti decat prin caracter."

User avatar
BULINUTZA
junior
junior
Posts: 31
Joined: Fri Oct 06, 2006 10:18 am

Postby BULINUTZA » Wed Nov 14, 2007 3:50 pm

da...intr-un final aveti dreptate si voi si noi...e un examen extrem de greu de ambele parti...doar ca voi sunteti mai multi si va plangeti mai mult...cred ca la asta se rezuma tot...
...cat despre monument, hari...thanks, but no thanks...fa-ti-l tie dupe ce iei reziul...ca esti mai destept, harnic si priceput ca mine.... :roll:

Bysko
senior
senior
Posts: 249
Joined: Fri Dec 01, 2006 6:26 pm
Location: Cocarlatii de Vale:)

Postby Bysko » Wed Nov 14, 2007 3:52 pm

Ma scoate din sarite faza ca faci sigur peste 65% daca stii materia cat de cat :evil: - ori stii la sigur ori ai noroc, da' sunt putini aia care au mancat ***** cand erau mici :D (chiar! ia s-o intreb pe maica-mea daca am gustat si eu in copilarie, poate imi cresc sansele :P ).

User avatar
hari
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Mar 12, 2007 2:36 pm
Location: Cluj-Napoca

Postby hari » Wed Nov 14, 2007 3:52 pm

multumesc pentru complimente! chiar aveam nevoie de incurajare!
Multa bafta!
[insert something smart here]

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Wed Nov 14, 2007 3:58 pm

BULINUTZA wrote:da...intr-un final aveti dreptate si voi si noi...e un examen extrem de greu de ambele parti...doar ca voi sunteti mai multi si va plangeti mai mult...cred ca la asta se rezuma tot...
...cat despre monument, hari...thanks, but no thanks...fa-ti-l tie dupe ce iei reziul...ca esti mai destept, harnic si priceput ca mine.... :roll:

tare m-as face acu user registered pe eugenolu vostru sa vad cum va plangeti despre materiale compozite si fotopolimeri..dar eh..harrison awaits...poate dupa...
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
adellyne_85
elder
elder
Posts: 650
Joined: Sun Dec 31, 2006 11:44 pm

Postby adellyne_85 » Wed Nov 14, 2007 4:01 pm

eu am mancat var de pe pereti, am un lipsus, nu mai stiu cum se num fenomenul :lol:
eu va inteleg pe toti, e fiziologic sa fii stresat, fie ca ai 50 de pag de invatat, fie ca ai 800, fie ca ai 3000, fie ca e examen, fie ca e concurs, fie ca sunt 2 loc, fie ca sunt 10 sau cati sunt la stoma.
pt ca eu percep fenomenul ca pe un razboi cu mine insami, pe mine ma oftic ca nu mai stiu ce am citit, ca am piedut timpul, ca inca pierd timpul etc.
ca daca avem noi numa 800 de pagini, toti cei 4000 avem aceleasi 800 de pagini, si locul meu e amenintat de o persoana, nu stiu cine e, dar daca ia sper ca sa fie mai bine pregatita ca mine, nu mai norocoasa. :D
ete ce poti scrie la stres :lol:

Bysko
senior
senior
Posts: 249
Joined: Fri Dec 01, 2006 6:26 pm
Location: Cocarlatii de Vale:)

Postby Bysko » Wed Nov 14, 2007 4:08 pm

Parca pica se numeste...


Stiinta/nestiinta, noroc, nu conteaza cum da' sa iau :P

User avatar
BULINUTZA
junior
junior
Posts: 31
Joined: Fri Oct 06, 2006 10:18 am

Postby BULINUTZA » Wed Nov 14, 2007 4:32 pm

vai, vai....ati sarit pe mine ca niste pitbullasi..nu mai zic nimic ca sunt in inferioritate numerica.... :lol:
Eu va doresc succes tuturor si cum zice bysko..stiinta/nestiinta, noroc...oricum ar fi dar sa luam toti...

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Wed Nov 14, 2007 4:37 pm

BULINUTZA wrote:vai, vai....ati sarit pe mine ca niste pitbullasi..nu mai zic nimic ca sunt in inferioritate numerica.... :lol:
Eu va doresc succes tuturor si cum zice bysko..stiinta/nestiinta, noroc...oricum ar fi dar sa luam toti...

dar si tu culmea...e k si cum ai zice M&&& Steaua inaintea unui meci de Liga Campionilor. toti iti sar in cap evident
Shht...ciocu mic si joc de glezne. berea dupa meci/concurs..atunci toata lumea e prietena
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

tudordudas
senior
senior
Posts: 106
Joined: Sun Jan 29, 2006 9:06 pm
Location: Targu-Mures

Postby tudordudas » Wed Nov 14, 2007 6:09 pm

Cyph3r wrote:printre dinti zic ca ai dreptate dar si nu prea.
1. E normal ca fiecare dintre noi care da un examen sa se planga nitel, mai scade stress'u mai una alta.
2. Frate, nimeni nu te pune pe tine obligat mort sa dai rezi, pe cand la noi daca nu iei stai cu diploma in cui. tu la urma urma urmei poti in extremis lua niste bani de undeva de cabinet daca nu reusesti sa iei rezi, noi luam calea pribegiei...ori iei rezi ori degeaba ai facut 6 ani
3. Cum zici si tu 65% nu e mare vraja, dar una e cand materia e pseudosemilogica (am vazut materia voastra si chiar daca e mai multa e mai cu cap scrisa nu tradusa de studenti la arte). Chiar daca 2200 de pagini vreo 500-600 sunt poze si tehnici chirurgicale..la noi singurele poze sunt sub forma de tabel
4. Sper sa nu te superi dar mi se cam falfaie de rezi vostru la fel cum voua li se falfaie de al nostru. Sunt 2 cepe care nu au nici o treaba una cu alta. La fel k si tine ar zice unul de la arhitectura ca are îşpe proiecte de facut sau care da la magistrati ca tre sa stie codul penal in latina. Ghinion. Noi am ales asta la fel cum si tu ai ales sa repari 32 de dinti o viata
Ne plangem, so what. Mai bine sa te plangi inainte de rezi decat dupa. Asa mai scapi de stress si te intorci mai racorit la citit. Vrei sa te plangi alaturi de noi esti binevenit. Mai aflam si noi despre nush ce tumori chistice de apex la 3.2
Bafta tuturor celor ce dau rezi, ca e medicina dinţară sau generală

asa, asa, zii ca zici bine!!
prea mananca ....d-ala
Festina lente....

User avatar
hari
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Mar 12, 2007 2:36 pm
Location: Cluj-Napoca

Postby hari » Wed Nov 14, 2007 7:11 pm

doctorita_irina wrote:
hari wrote:cred ca nu-i suficient loc acolo. Doar am zis monument, nu statuie!
Ma gandeam in Piata Sfatului...

Monumentul Stomatologului de Pretutindeni

Chiar langa Biserica Neagra sau mai incoace in Livada Postei?
:D :D :)

nu mai e nevoie. nu mai vrea monument.
[insert something smart here]

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed Nov 14, 2007 10:58 pm

se va da usor, astfel incat sa se prinda si MF

User avatar
agorima
senior
senior
Posts: 323
Joined: Wed Sep 08, 2004 12:15 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby agorima » Wed Nov 14, 2007 11:52 pm

He he ! Nici nu si-au pus problema in metodologie daca punctajul o sa fie mai mic decat 65%. Cum ar fi anul acesta sa apara un precedent :twisted:

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Postby andrita » Thu Nov 15, 2007 10:04 am

un precedent ca????
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.


Return to “Rezidentiat 2007”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 46 guests