ce alegeti?

Punct si de la capat. MS propune o noua lege pentru rezidentiat
User avatar
esk
junior
junior
Posts: 70
Joined: Mon Oct 23, 2006 9:56 pm
Location: Iasi

Postby esk » Tue Nov 20, 2007 8:58 pm

jeromeKjerome wrote:Are cineva idee ce stagii se fac la nefrologie ? Mersi frumos ! :)


gasesti aici curicula pt fiecare specialitate

http://emedic.ro/Rezidentiat/46.htm

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Tue Nov 20, 2007 9:03 pm

july mournin ai o parere total gresita despre viata
:lol:
eu ce pot sa iau la 612?

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Postby Dr.Lili » Tue Nov 20, 2007 9:16 pm

MumaPadurii wrote:
Dr.Lili wrote:eu am avut o singura preferinta,ca sa-i zic asa si nu o iau pentru ca nu sunt printre primii 50,ce sa ma fofilesc?!

Hm, e vorba de cardio? Eu as fi vrut, dar stiam dinainte de rezi ca nu o sa pot sa iau, stiam cat am invatat, asa ca nu am avut sperante. Mi-a placut mult stagiul de cardio si mi-a placut sa invat si sa-i vad pe altii in actiune, dar nu stiu daca am cohones pentru asta.


nu,endo.ma asteptam sa scot mai mult dar am ametit-o tocmai unde credeam ca stiu mai bine.si acum sunt nedumerita cum de...
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Tue Nov 20, 2007 9:22 pm

in afara de faptul ca dura mult stagiul de cardio, eu nu inteleg/nu cred ca e ceva compex cu specialit asta. si endo e naspa, plus ca se prescurteaza endocr

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Postby Dr.Lili » Tue Nov 20, 2007 9:24 pm

deci sa nu mai dau la anu? :)
las ca poate prin derma to :P si...
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Tue Nov 20, 2007 9:29 pm

nu, ca dermato e naspa bube homelesi plus ca esti bataia de joc a celorlalti caci cica dermato nici n-ar merita sa fie specialitate (agreez..)
si pacientii te iau la palux cand vin la derma, nici ei nu se iau in serios

dar pt endocr cred ca merita. este o specialitate deosebita , compelxa si imi pare f rau ca nu prinzi

drancafrunza
junior
junior
Posts: 32
Joined: Tue Sep 19, 2006 9:29 am

Postby drancafrunza » Tue Nov 20, 2007 9:32 pm

Dr.Lili wrote:
MumaPadurii wrote:
Dr.Lili wrote:eu am avut o singura preferinta,ca sa-i zic asa si nu o iau pentru ca nu sunt printre primii 50,ce sa ma fofilesc?!

Hm, e vorba de cardio? Eu as fi vrut, dar stiam dinainte de rezi ca nu o sa pot sa iau, stiam cat am invatat, asa ca nu am avut sperante. Mi-a placut mult stagiul de cardio si mi-a placut sa invat si sa-i vad pe altii in actiune, dar nu stiu daca am cohones pentru asta.


nu,endo.ma asteptam sa scot mai mult dar am ametit-o tocmai unde credeam ca stiu mai bine.si acum sunt nedumerita cum de...
Pot sa te intreb ce punctaj ai avut?Ca poate eu imi fac vise aiurea.Ma gandeam ca as avea o mica sansa sa imi pot lua endocrine.Tu de la ce punctaj nu speri la endocrine?

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Postby Dr.Lili » Tue Nov 20, 2007 9:34 pm

dah,nu-ti pare rau la cat te cunosc eu pe tine... :lol: :lol: ai prefera sa-ti spun in pm ca am luat sub 500 de puncte,lasa nu o drege. 8) te-ai imbata de fericire,tu si inca vreo cativa.
endo e cu mult sf si stiu de ce imi place.iar derma nu e de lepadat din ce spui tu doar ca mie nu-mi place.simplu.si era o gluma.
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Tue Nov 20, 2007 9:39 pm

mie imi pare rau ca nu am facut ceva mai cu medicina prin ea (daca era tr comun as fi facut cred ca vreo chir, macar eram un erou ceva, nu ba mi-a iesit **tulasta pe piele, de ti se ia de viata). deh, eu credeam ca moama sa vei ce misto, curge banii. numa ca parca mai bine imi faceam cabinet de cosmetica din asta de cartier, merge alea prea tare. eu vb serios, m-a luat nostalgia si cred ca am gresit pe undeva. ma rog, crezi ce vrei.

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Tue Nov 20, 2007 10:05 pm

nu pot sa ma decid. chirurgie plastica sau cardio? :lol:
contesting is a life style

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Tue Nov 20, 2007 10:14 pm

cardioplastie.:P
Red Apple

User avatar
Evo
senior
senior
Posts: 147
Joined: Thu Sep 23, 2004 12:13 pm

Postby Evo » Tue Nov 20, 2007 10:18 pm

Luati si voi specialitati care au post sigur dupa, nu va incurcati cu restul...

:lol:

User avatar
myty_miti
senior
senior
Posts: 116
Joined: Wed Feb 01, 2006 2:46 pm
Location: constanta
Contact:

Postby myty_miti » Tue Nov 20, 2007 10:23 pm

Evo wrote:Luati si voi specialitati care au post sigur dupa, nu va incurcati cu restul...

:lol:


specialitati fanteziste...
Image
Image

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Tue Nov 20, 2007 10:24 pm

Evo wrote:Luati si voi specialitati care au post sigur dupa, nu va incurcati cu restul...

:lol:


pentru asta itele g ca mai dai si la anul , rezi pe post.
Red Apple

User avatar
dr.rezidentx1
senior
senior
Posts: 341
Joined: Sat Jun 23, 2007 11:08 pm
Location: France

Postby dr.rezidentx1 » Tue Nov 20, 2007 10:27 pm

myty_miti wrote:
Evo wrote:Luati si voi specialitati care au post sigur dupa, nu va incurcati cu restul...

:lol:


specialitati fanteziste...


adica???///////

apropos,m-a intrebat o colega daca stiu cu cat se poate prinde psihi anu asta ?ea a scos 685 pct....si se intreaba ce sanse are...
voi ce parere aveti?
Last edited by dr.rezidentx1 on Tue Nov 20, 2007 10:34 pm, edited 1 time in total.

carmy
junior
junior
Posts: 42
Joined: Mon Mar 05, 2007 10:51 pm
Location: Timisoara

Postby carmy » Tue Nov 20, 2007 10:27 pm

Evo wrote:Luati si voi specialitati care au post sigur dupa, nu va incurcati cu restul...

:lol:
Si care ar fi acelea? Asa de curiozitate :P

User avatar
doctorita_irina
senior
senior
Posts: 151
Joined: Mon Dec 04, 2006 11:09 pm

Postby doctorita_irina » Tue Nov 20, 2007 10:46 pm

TibiGZU wrote:nu pot sa ma decid. chirurgie plastica sau cardio? :lol:


Moaaaammaaa, ce punctaj grandios! felicitari!

eu as alege cardio daca as avea asemenea dileme, dar in fine alegerea iti apartine si iti doresc sa alegi ceea ce ulterior te va face cel mai multumit.

mereu cand ma gandesc la plastica imi vine in minte imaginea unui monstru sacru prof.dr.Lascar, cred ca e o ocazie unica sa lucrezi in preajma unui asemenea om.
"Invatatura iti da lumina, dar nu te inalti decat prin caracter."

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Tue Nov 20, 2007 10:59 pm

doctorita_irina wrote:mereu cand ma gandesc la plastica imi vine in minte imaginea unui monstru sacru prof.dr.Lascar, cred ca e o ocazie unica sa lucrezi in preajma unui asemenea om.


Eu mereu cand ma gandesc la plastica imi vine in minte dr. Mark Sloan (aka McSteamy) :twisted:

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Postby Dr.Lili » Wed Nov 21, 2007 3:44 am

trident wrote:mie imi pare rau ca nu am facut ceva mai cu medicina prin ea (daca era tr comun as fi facut cred ca vreo chir, macar eram un erou ceva, nu ba mi-a iesit **tulasta pe piele, de ti se ia de viata). deh, eu credeam ca moama sa vei ce misto, curge banii. numa ca parca mai bine imi faceam cabinet de cosmetica din asta de cartier, merge alea prea tare. eu vb serios, m-a luat nostalgia si cred ca am gresit pe undeva. ma rog, crezi ce vrei.


pe tine nu te cred nici daca imi spui adevarul :lol: si nu prea imi pari omul care nu stie ce sa faca atunci cand realizeaza ca i s-a infundat.bate-ma,nu te cred.din facultate am plecat cu negura in dermatologie si nu am ajuns sa o cunosc aprofundat,daramite sa-mi placa.dar ce vad eu comun la derma cu endo(fie endocr)e science ;)
daca nu-ti mai place ioc schimba.sau ti-o fi rusinica sa mai dai o data reziu..la comun cu cei care dau a 6-a oara? :lol:

la faza cu eroul,nu inteleg ce te face chirurgia mai diferit decat internistul/mf/lab???prea mult SF-medical mai? :?
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed Nov 21, 2007 4:26 am

prestigiul social. sa stii ca nu am glumit

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Wed Nov 21, 2007 4:37 am

Eu de mult m-am vindecat de ideea asta cu prestigiul social si medicina, de cand mi-am dat seama cam ce "spagari nenorociti" sunt considerati toti doctorii. O simt asa... ca o lovitura in burta de ficare data.

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Postby Dr.Lili » Wed Nov 21, 2007 4:53 am

da de unde!orice meserie poate fi tratata cu"respect"la un moment dat.trebuie o oarecare detasare.

ei,trebuie sa scriu in calendar ca tridu e serios la o chestie cand mi se adreseaza.mai,prestigiul social ti-l castigi prin performanta nu prin optiune.dar eu zic ca la tine e altceva:prestigiu in fata papusilor???

de ex,medicii pediatri(barbati)sunt luati drept foooarte molai,sensibili,mai putin barbati?mie imi par finuti si nu ii demasculinizeaza profesia.

e grea viata cand ti-o inchini opiniei societatii...
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

drancafrunza
junior
junior
Posts: 32
Joined: Tue Sep 19, 2006 9:29 am

Postby drancafrunza » Wed Nov 21, 2007 10:10 am

Dr.Lili wrote:dah,nu-ti pare rau la cat te cunosc eu pe tine... :lol: :lol: ai prefera sa-ti spun in pm ca am luat sub 500 de puncte,lasa nu o drege. 8) te-ai imbata de fericire,tu si inca vreo cativa.
endo e cu mult sf si stiu de ce imi place.iar derma nu e de lepadat din ce spui tu doar ca mie nu-mi place.simplu.si era o gluma.
Te rog sa ma scuzi.Nu stiam ca esti atat de sensibila.Vad ca tu ma cunosti foarte bine, eu deloc. Asta este, unii mai vedete decat altele.Nu vroiam sa iti rad in nas, ca nu am luat prima rezidentiatul, dar la cat de caustica esti chiar cred ca ai luat 500 de puncte.Bafta!
P.S1:Daca te cunosc ai tinut foarte ascunsa pasiunea ta pentru enocrine.Probabil esti una dintre colegele care ma tot luau peste picior si ma trimiteau sa fac psihiatrie( ceea ce in definitiv pt mine nu ar fi atat de rau) doar pentru ca mai am un pic si termin si cea de-a doua facultate, de psihologie.
P.S2:Felicitari oricum pt faptul ca ai luat rezidentiatul!E si asta un pas!

User avatar
shire
senior
senior
Posts: 261
Joined: Tue Nov 21, 2006 8:52 am

Postby shire » Wed Nov 21, 2007 10:18 am

userul ''dr lili'' e una si aceeasi persoana cu userul ''myry'' :twisted:

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Wed Nov 21, 2007 1:06 pm

shire wrote:userul ''dr lili'' e una si aceeasi persoana cu userul ''myry'' :twisted:

lol
oricum ideile sunt oarecum identice... :lol:
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Postby Dr.Lili » Wed Nov 21, 2007 4:34 pm

drancafrunza wrote:
Dr.Lili wrote:dah,nu-ti pare rau la cat te cunosc eu pe tine... :lol: :lol: ai prefera sa-ti spun in pm ca am luat sub 500 de puncte,lasa nu o drege. 8) te-ai imbata de fericire,tu si inca vreo cativa.
endo e cu mult sf si stiu de ce imi place.iar derma nu e de lepadat din ce spui tu doar ca mie nu-mi place.simplu.si era o gluma.
Te rog sa ma scuzi.Nu stiam ca esti atat de sensibila.Vad ca tu ma cunosti foarte bine, eu deloc. Asta este, unii mai vedete decat altele.Nu vroiam sa iti rad in nas, ca nu am luat prima rezidentiatul, dar la cat de caustica esti chiar cred ca ai luat 500 de puncte.Bafta!
P.S1:Daca te cunosc ai tinut foarte ascunsa pasiunea ta pentru enocrine.Probabil esti una dintre colegele care ma tot luau peste picior si ma trimiteau sa fac psihiatrie( ceea ce in definitiv pt mine nu ar fi atat de rau) doar pentru ca mai am un pic si termin si cea de-a doua facultate, de psihologie.
P.S2:Felicitari oricum pt faptul ca ai luat rezidentiatul!E si asta un pas!


:lol: nu tie iti raspundeam mai sus ci lui alde trident.am postat suprapus si de aceea a aparut confuzia.nici eu nu am luat prima rezi dar caustica te dovedesti domnia ta ca tragi concluzii amoaca.de asta cred ca ai ajuns vedeta :lol: si asa sensibila sunt incat rezist sa mai dau si la anul rezidentiatul ca sa iau endocrine cu toate ca anul acesta am scos puntaj bun si pentru psihiatrie pt ca nu e nici pt mine asa de neplacuta(eu neavand a 2-a facultate psihologie,la asta ai facut tu un pas inaintea mea.bravo tie!)

unde vedeti voi pe myry si cum idei oarecum identice?sunt chiar identice :oops:
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Wed Nov 21, 2007 4:42 pm

imi cer scuze..obisnuit cu stilul harrisonian am inceput sa vb/scriu si eu cu relativ/oarecum/inconstant.
Dar am terminat cu din astea...
P.S. voi nu puteti sa iesiti la un sprit sa vedeti care si cum e..numai bine..cu psihologie merge unsa o grasa de cotnari :lol:
sa nu mai zic de psihiatrie
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Postby Dr.Lili » Wed Nov 21, 2007 4:45 pm

hai ma ca ma si uit eu la aspectul exprimarii!era doar un joc de cuvinte :wink:
care grasa de cotnari ca eu nu beau;sunt pe antibiotice.
si nu cred ca trebuie sa ma demonstrez,of-offf :roll:
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Wed Nov 21, 2007 4:49 pm

Dr.Lili wrote:hai ma ca ma si uit eu la aspectul exprimarii!era doar un joc de cuvinte :wink:
care grasa de cotnari ca eu nu beau;sunt pe antibiotice.
si nu cred ca trebuie sa ma demonstrez,of-offf :roll:

da..nasoala pedeapsa..dupa rezi sa nu te scufunzi in sprituri..d-aia esti irascibila mai...of off...dar daca nu iei MNZ eu zic ca poti sa iei un paharel asa...
hai ca fac eu cinste... :lol:
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Postby Dr.Lili » Wed Nov 21, 2007 4:55 pm

care ma tot vedeti mah irascibila??? :shock: chiar sunt foooarte detasata..de lume!
ms de cinste,dar ma abtin de la alcoale, "gust" foarte rar. :lol: sau cred ca ai citit ce am scis la "diverse"... :lol: :lol:
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

julymorning
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sun Oct 09, 2005 1:31 am

Postby julymorning » Wed Nov 21, 2007 10:28 pm

Cum sunt cotate reumatologia si geriatria?

User avatar
dragamaia
senior
senior
Posts: 257
Joined: Sun Sep 19, 2004 8:36 am

Postby dragamaia » Wed Nov 21, 2007 11:06 pm

reumato s-a luat anul trecut pana pe la 200 si ceva, adica in top, geriatria in topul de la coada.
Nu e suficient sa reusesti-altii trebuie sa esueze.
pasionat de arta?
pasionat de altceva?

User avatar
diesel
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Fri Jul 13, 2007 1:45 pm

Postby diesel » Wed Nov 21, 2007 11:08 pm

spm-ul cum s-a luat?

User avatar
dragamaia
senior
senior
Posts: 257
Joined: Sun Sep 19, 2004 8:36 am

Postby dragamaia » Wed Nov 21, 2007 11:24 pm

imediat dupa geriatrie si farma clinica, chiar ultimul, s-a coborat cu mult sub numarul de locuri pentru cei admisi pe specialitati (adica unii care erau siguri ca iau MF puteau lua spm).
Nu e suficient sa reusesti-altii trebuie sa esueze.

pasionat de arta?

pasionat de altceva?

User avatar
jeromeKjerome
elder
elder
Posts: 1031
Joined: Tue Jul 04, 2006 1:03 pm
Location: Bucuresti

Postby jeromeKjerome » Wed Nov 21, 2007 11:45 pm

Are cineva repartitiile de anul trecut pe medicale ? Mersi frumos!

User avatar
jeromeKjerome
elder
elder
Posts: 1031
Joined: Tue Jul 04, 2006 1:03 pm
Location: Bucuresti

Postby jeromeKjerome » Thu Nov 22, 2007 12:01 am

...am gasit :oops:

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Thu Nov 22, 2007 3:17 am

misto psihiatrie, si plus ca e de viitor, dr lili. deja identific la tot pasul pacientii de maine :)

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Postby larisa2000 » Thu Nov 22, 2007 12:33 pm

sunteti....culmea ca sa nu zic altfel.n-am mai intrat pe forum de 2 ani de cand eram si eu in situatia voastra ( dadeam celebru rezidentiat ) dar vad ca lucrurile nu s-au schimbat prea mult.eu inteleg ca punctajul pe care l-ati obtinut nu va ajuta sa luati specialitatea dorita dar cand vad cum oscilati....ma ia capu :shock: rau de tot !!!! am avut si eu izbutiti in an cu mine care la teleconferinta au ales ati tg.mures dupa care,peste vreo 10 min au revenit ca defapt vroiau medicina muncii.....nu mai inteleg nimic,se pune problema sa se faca alegerea intre niste specialitati care nu au nimic de a face una cu alta,poate doar ca s-a dat acelasi examen pt ele.mereu am fost de parere ca dupa 6 ani de fac si dupa cat iti mananci nervii cu un asemenea examen ar trebui macar sa ai o ideee cam ce vrei sa faci mai departe in viata...nu sa stai si sa te uiti ca mata in calendar pe panou'ala si sa te gandesti"mi-ar sta mai bine chirurg sau cardiolog??"

User avatar
diesel
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Fri Jul 13, 2007 1:45 pm

Postby diesel » Thu Nov 22, 2007 1:34 pm

pana la urma ce inseamna spm si poti face dupa rezidentiat? ce salariu ai ca rezident pe spm?

User avatar
optimus
senior
senior
Posts: 251
Joined: Sat Apr 09, 2005 11:51 pm

Postby optimus » Thu Nov 22, 2007 4:37 pm

diesel wrote:pana la urma ce inseamna spm si poti face dupa rezidentiat? ce salariu ai ca rezident pe spm?


Buna intrebare.Unii zic ca e de viitor.Altii ca e o porcarie.Cine o avea dreptate???
REST IN PEACE!


Return to “Rezidentiat 2007”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests