ce subiecte nu invatati?

Punct si de la capat. MS propune o noua lege pentru rezidentiat
ufisoru
senior
senior
Posts: 143
Joined: Fri Oct 06, 2006 11:53 am
Location: cluj

ce subiecte nu invatati?

Postby ufisoru » Thu Nov 01, 2007 8:35 pm

m-am gandit ca nu se poate sa nu fie careva dintre noi care sa nu fi invatat macar un subiect...asa ca pentru o statistica personala as fi curioasa care sunt subiectele.
eu nu am invatat si nici nu invatz pana la rezi:avc, nutritia si alimentatia, hiv
io

User avatar
dr.rezidentx1
senior
senior
Posts: 341
Joined: Sat Jun 23, 2007 11:08 pm
Location: France

Re: ce subiecte nu invatati?

Postby dr.rezidentx1 » Thu Nov 01, 2007 8:42 pm

ufisoru wrote:m-am gandit ca nu se poate sa nu fie careva dintre noi care sa nu fi invatat macar un subiect...asa ca pentru o statistica personala as fi curioasa care sunt subiectele.
eu nu am invatat si nici nu invatz pana la rezi:avc, nutritia si alimentatia, hiv


ai reusit sa treci prin tulb de ritm? atunci te felicit....eu n-am reusit performanta asta.....de fapt m-am inpotmolit pe la mijlocu lor....

User avatar
zmotocel
junior
junior
Posts: 51
Joined: Tue Aug 30, 2005 10:12 pm

Postby zmotocel » Thu Nov 01, 2007 9:15 pm

spre mare mea surprindere de tulburari de ritm am trecut (asta nu inseamna ca am si inteles ceva :D )
dar acum ma uit ca matza in calendar la leucemii :)))

User avatar
adellyne_85
elder
elder
Posts: 650
Joined: Sun Dec 31, 2006 11:44 pm

Postby adellyne_85 » Thu Nov 01, 2007 9:17 pm

nu am citit, ce sa mai zic invatat : AVC, DZ, Infectii respiratorii la copil.
AVC n-o sa invat nici pt la anul, pe celelalte sper sa da.
plus am cam la fiecare tema cel putin un paragraf peste care am sarit, ba chiar pagini la peritonite unde zice despre citokine si alea, colangiografia intraoperatorie de la Litiaza CBP, pozele de la hernii si apendicita :D
a, si apropo de HIV, e chiar misto structura, stadializarea, diagnosticul si partial patogenia si imunologia ( ca la imunologie nu m-am prins niciodata despre ce e vorba si nici nu voi incerca), dar e naspa clinica infectiei, am skipuit si acolo cateva pagini bune.

ufisoru
senior
senior
Posts: 143
Joined: Fri Oct 06, 2006 11:53 am
Location: cluj

ce subiecte nu invatati?

Postby ufisoru » Thu Nov 01, 2007 9:34 pm

tulb de ritm sunt ok pentru mine, in schimb nu am avut rabdare sa citesc toate inf resp la copil, iar hivul nu m-a entuziasmat deloc
io

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Thu Nov 01, 2007 11:27 pm

AVC cu exceptia partii clinice care ocupa 4 pagini restul sunt destul de digerable..zic eu.asta dupa ce vreo sapt am coborat toti sfintii din vreo 5 religii.
Nasoale rau mi se par arsurile care cu exceptia a 3 pagini de chir restul e ATi pur si povesti de adormit copii si statistici care clinica baga lichid mai mult si cu ce masina il plimbi p'ala ars..ete fas.
Nu am sa citesc never ever ceaslovul ala de la mijl tulb de ritm, tabelul cu diferentele in NSCLC si SCLC de la Ca.Bp, scorurile ranson glasgow saps si care'o mai fi pe la pancreatitte, clasificarea epilepsiilor, bolille din stadiile B si C la sida adult/kinder.
A si sa nu uit Nutritia si alimentatia strumfilor..cred ca mai multe cifre doar in pagini aurii sunt.Iar diabetul mi se pare un subiect tradus de aia de la arte cu o marijuana intr'o mana si 100 de rom in cealalata (cel putin faza cu boala amenintatoare cu viata mi se pare de nota 10)
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

cosmin82
junior
junior
Posts: 56
Joined: Sat May 05, 2007 2:12 am

Postby cosmin82 » Thu Nov 01, 2007 11:40 pm

io zic ca o sa ii putem numara pe degete pe aia care au trecut prin toata materia, sau ma rog care au si ramas cu ceva prin tot ce au trecut.
problema e acu la recapitulare cand tu se pare ca o iei de la zero. :lol:

User avatar
adellyne_85
elder
elder
Posts: 650
Joined: Sun Dec 31, 2006 11:44 pm

Postby adellyne_85 » Thu Nov 01, 2007 11:46 pm

Cyph3r wrote:AVC cu exceptia partii clinice care ocupa 4 pagini restul sunt destul de digerable..zic eu.asta dupa ce vreo sapt am coborat toti sfintii din vreo 5 religii.
Nasoale rau mi se par arsurile care cu exceptia a 3 pagini de chir restul e ATi pur si povesti de adormit copii si statistici care clinica baga lichid mai mult si cu ce masina il plimbi p'ala ars..ete fas.
Nu am sa citesc never ever ceaslovul ala de la mijl tulb de ritm, tabelul cu diferentele in NSCLC si SCLC de la Ca.Bp, scorurile ranson glasgow saps si care'o mai fi pe la pancreatitte, clasificarea epilepsiilor, bolille din stadiile B si C la sida adult/kinder.
A si sa nu uit Nutritia si alimentatia strumfilor..cred ca mai multe cifre doar in pagini aurii sunt.Iar diabetul mi se pare un subiect tradus de aia de la arte cu o marijuana intr'o mana si 100 de rom in cealalata (cel putin faza cu boala amenintatoare cu viata mi se pare de nota 10)


da, asa e, nici pe astea enumerate de tine nu le-am citit, de-aia nici nu stiam de ele.
auziti, sa nu vaza careva din comisie ce n-am citit noi si sa faca grile taman din astea. :roll:

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Fri Nov 02, 2007 12:21 am

adellyne_85 wrote: da, asa e, nici pe astea enumerate de tine nu le-am citit, de-aia nici nu stiam de ele.
auziti, sa nu vaza careva din comisie ce n-am citit noi si sa faca grile taman din astea. :roll:

pai nu trebuie sa citesti pe nici un forum sa iti dai seama ca grile din chestiile de mai sus nenorocesc pe oricine
si daca e de facut grile sa fim noi sanatosi..au scos 160 de grile din coloana aia la pneumotorax deci au din ce sa faca grile..oriunde sunt mai mult de 2 intr-o enumerare hop si grila
Am uitat sa spun mai sus de infectiile resp la copil care sunt bune ptr acoperit borcanele ca's grele si nu zboara daca adie vantul si la prins tantarii pe pereti. se bat cap in cap cu ce se bate harrison in piept la pneumonii, ba mai se mai ia si cu nea Rebe(l)de cand e vb de Pn carinii.
P.S. sunt singuru care nu a reusit sa le capseze la un loc si le'a impartit in 2? Am stricat jumatate de cutie de capse incercand sa le capsez pe toate sa fie o singura psaltire despre infectii si n'am reusit..
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
crisstallus_cris
senior
senior
Posts: 343
Joined: Sun Sep 02, 2007 5:31 pm
Location: iasi-constanta
Contact:

Postby crisstallus_cris » Fri Nov 02, 2007 12:40 am

N-am teme citite niciodata,dar cu siguranta am teme pe care nu le voi citi a doua oara pt ca mi-am dat seama ca n-as retine mare lucru:avc,peritonite,infectii resp la copil,nutritie si alimentatie pediatrica....,iar la arsuri si hernii inca stau in dubii dc sa le mai reiau sau nu... :D
nothing to gain,so much to lose...as a doctor

User avatar
alinavalean
senior
senior
Posts: 399
Joined: Sat Nov 04, 2006 11:56 pm

Postby alinavalean » Fri Nov 02, 2007 9:29 am

Cyph3r, esti tare... :lol: :lol: Eu am reusit sa le introduc toate intr-un chilotel din ala numit folie... :P Daca vrei, merge... Eu le-am citit pe toate dar de repetat nu am de gand sa mai repet astea grele. Am niste sinteze si notite, alea le voi citi si atat.

User avatar
ioaname
senior
senior
Posts: 138
Joined: Fri Oct 06, 2006 10:26 am
Location: pe mijlocul tarii

Postby ioaname » Fri Nov 02, 2007 4:16 pm

Arsurile :shock:
"Fiinta fara constiinta nu e decat ruina sufletului"

ufisoru
senior
senior
Posts: 143
Joined: Fri Oct 06, 2006 11:53 am
Location: cluj

ce subiecte nu invatati?

Postby ufisoru » Fri Nov 02, 2007 5:16 pm

si eu am citit toate subiectele de 2 ori dar a treia oara nu mai citesc avc, nutritie,arsuri(unde maltrateaza cainii!!) :evil: nici sa ma oblige careva!asta e ce oi stii oi sti si gata!
io

User avatar
Lex
senior
senior
Posts: 182
Joined: Thu Sep 25, 2003 4:13 pm
Location: download complete

Re: ce subiecte nu invatati?

Postby Lex » Fri Nov 02, 2007 6:45 pm

ufisoru wrote:si eu am citit toate subiectele de 2 ori dar a treia oara nu mai citesc avc, nutritie,arsuri(unde maltrateaza cainii!!) :evil: nici sa ma oblige careva!asta e ce oi stii oi sti si gata!


Pai parca ziceai ca HIVu nu l-ai citit :D

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Postby andrita » Fri Nov 02, 2007 8:20 pm

eu nu citesc mai nimic.toate mi se par anapoda subiectele.si la a 3 a citire tot anapda mi se par.nu stiu ce o sa fac la a 4 a citire.d 'apoi la a cincea....
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

User avatar
alinavalean
senior
senior
Posts: 399
Joined: Sat Nov 04, 2006 11:56 pm

Postby alinavalean » Fri Nov 02, 2007 8:24 pm

hai sa ne laudam toti ca nu mai citim ( dupa 18 noiembrie)... :lol: :lol:

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Fri Nov 02, 2007 10:16 pm

io nu m-am atins de aveceuri. desi am avut tentative inca din mai. in rest le-am digerat pe toate si am selectat 35 de subiecte preferate pt o ultima trecere in fortza
contesting is a life style

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Postby andrita » Sat Nov 03, 2007 10:36 am

preferate de cine?de ei sau de tine?
apropos ce subiecte credeti ca o sa aiba cele mai multe intrebari?cele mari sau cele mai importante?dupa cum se stie nu e o pondere egala la nr de intrebari.
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

User avatar
alinavalean
senior
senior
Posts: 399
Joined: Sat Nov 04, 2006 11:56 pm

Postby alinavalean » Sat Nov 03, 2007 11:17 am

Eu stiam ca e pondere egala. Tu de unde stii ca nu e pondere egala? Scrie undeva?

User avatar
adellyne_85
elder
elder
Posts: 650
Joined: Sun Dec 31, 2006 11:44 pm

Postby adellyne_85 » Sat Nov 03, 2007 11:25 am

andrita wrote:apropos ce subiecte credeti ca o sa aiba cele mai multe intrebari?cele mari sau cele mai importante?dupa cum se stie nu e o pondere egala la nr de intrebari.


cum asa, sunt unele sub mai importante? pai dupa mine mai importante ar fi vreo 10, cele mai mici, sa ne dea numa din astea.
nu exisdta aici sub mai importante ca altele, si nici ponderea nu e chiar egala, adica la grilele CS va fi cate o grila din fiecare tema (probabil :? ), dar la cele CM vor fi din unele teme cu 1-2 intrebari mai mult decat din altele. acu, nu stim noi ce considera ei mai important, dar din anii trecuti la medicala am auzit ca ar fi mai multe din pediatrie, cardiac si pulmonar.

User avatar
alinavalean
senior
senior
Posts: 399
Joined: Sat Nov 04, 2006 11:56 pm

Postby alinavalean » Sat Nov 03, 2007 11:45 am

sa ne bage mai multe intrebari din infectii respiratorii la copil... :cry: 50 de pagini... eu nu le-am fixat niciodata bine...

Bysko
senior
senior
Posts: 249
Joined: Fri Dec 01, 2006 6:26 pm
Location: Cocarlatii de Vale:)

Postby Bysko » Sat Nov 03, 2007 12:33 pm

Mey cred ca o sa raman cu multe nebagate in seama :oops: Da' asta este- doar n-o sa fac acum depresie, astept dupa rezi :wink:

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Postby andrita » Sat Nov 03, 2007 12:37 pm

adellyne_85 wrote:
andrita wrote:apropos ce subiecte credeti ca o sa aiba cele mai multe intrebari?cele mari sau cele mai importante?dupa cum se stie nu e o pondere egala la nr de intrebari.



nu exisdta aici sub mai importante ca altele, si nici ponderea nu e chiar egala, adica la grilele CS va fi cate o grila din fiecare tema (probabil :? ), dar la cele CM vor fi din unele teme cu 1-2 intrebari mai mult decat din altele. acu, nu stim noi ce considera ei mai important,

exact ce povesteam si eu.
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

User avatar
oko_x
junior
junior
Posts: 55
Joined: Mon Nov 27, 2006 12:06 pm
Location: floating in extasy
Contact:

Postby oko_x » Sat Nov 03, 2007 9:07 pm

eu nu cred k vor fi in proportie egala grile din toate subiectele, nici macar CS...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sat Nov 03, 2007 9:24 pm

o sa fie 4 grile din fiecare subiect. 4*50=200

User avatar
casandra13
senior
senior
Posts: 405
Joined: Tue May 08, 2007 2:27 pm
Location: undeva in vest
Contact:

Postby casandra13 » Sat Nov 03, 2007 10:43 pm

se vede treaba ca AVC ocupa prima pozitie in topuri :lol: nu este de mirare la felul in care sunt scrise... sincera sa fiu cand am dat rez anu' trecut le-am citit doar o singura data si cu asta basta

putei sa va considerati norocosi ca s-a scos brosura aia tradusa dupa Harry cu genetica si alte alea ca mie mi-a venit sa fug in lume cand am citit-o parca era de pe alta planeta... in viata mea nu mi s-a mai inatamlplat sa citesc un text atat de prost tradus , cu omisiuni si lipsit de logica :cry:

in ce priveste nr de intrebari, se cam dau din toate capitolele, nu am verificat daca sunt chiar 4 ca nu am avut rabdare dar oricum am se da din toate capitolele :wink:
Primum non nocere

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sat Nov 03, 2007 10:47 pm

pai-aice sa verifici ca anul asta vor fi 4
genetica era misto

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Postby andrita » Sun Nov 04, 2007 9:37 am

anul trecut au fost la cs o intr din fiecare sub iar la cm la unele sub erau 3 intr si la altele 5....samd.deci nu a fost pondere egala.daca anul asta vor fi exact 4 intrebari din fiecare sub adica 1 cs si 3 cm atunci e bine.si mi se pare echitabil asa.desi nu poti compara tum genitale benigne cu infectii resp bebe.ca nr de pagini vb, nu ca importanta si frecventa in practica medcala.
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

User avatar
alinavalean
senior
senior
Posts: 399
Joined: Sat Nov 04, 2006 11:56 pm

Postby alinavalean » Sun Nov 04, 2007 11:19 am

Lasa sa fie numar egal, ne mai scoatem si noi cu subiectele scurte...

User avatar
rellyc
senior
senior
Posts: 180
Joined: Sun Aug 28, 2005 11:05 pm
Location: In my world
Contact:

Postby rellyc » Sun Nov 04, 2007 9:46 pm

alinavalean wrote:Lasa sa fie numar egal, ne mai scoatem si noi cu subiectele scurte...


Majoritatea "se scot" in egala masura cu subiectele scurte :wink: Cred ca intrebarea corecta este: cate subiecte stiti bine si foarte bine?
"Capacitatea omului de a se insela pe sine insusi si de a confunda dorintele imaginatiei sale cu realitatea nu are limite"

User avatar
crisstallus_cris
senior
senior
Posts: 343
Joined: Sun Sep 02, 2007 5:31 pm
Location: iasi-constanta
Contact:

Postby crisstallus_cris » Sun Nov 04, 2007 10:18 pm

Eu cred ca o tema cat ar fi de scurta..tot are chichitele ei...detalii care se uita chiar si din 2-3 pagini...
nothing to gain,so much to lose...as a doctor

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sun Nov 04, 2007 10:41 pm

cine a citit aveceelepica

User avatar
med_use
junior
junior
Posts: 90
Joined: Mon Mar 12, 2007 5:58 pm
Location: iasi

Postby med_use » Sun Nov 04, 2007 10:47 pm

chiar stiti toate chichitele??? :shock:

User avatar
alinavalean
senior
senior
Posts: 399
Joined: Sat Nov 04, 2006 11:56 pm

Postby alinavalean » Sun Nov 04, 2007 10:47 pm

Musca-ti limba, Trident... Eu m-am chinuit sa citesc avc, chiar daca nu am ramas cu mult. Carcotesti cu 2 saptamani inainte de examen? Rusinica... :P

User avatar
crisstallus_cris
senior
senior
Posts: 343
Joined: Sun Sep 02, 2007 5:31 pm
Location: iasi-constanta
Contact:

Postby crisstallus_cris » Sun Nov 04, 2007 11:37 pm

med_use wrote:chiar stiti toate chichitele??? :shock:

Daca le stiam nu-mi mai faceam probleme..nici macar nu ma interesa ce concurenta e,dar asa...mi se pare imposibil sa asimilezi atata materie si sa fi terminat anul asta facultatea....
nothing to gain,so much to lose...as a doctor

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Mon Nov 05, 2007 12:13 am

crisstallus_cris wrote:mi se pare imposibil sa asimilezi atata materie si sa fi terminat anul asta facultatea....

chiar sa fie si mai multi ani, apare plictiseala scarba (nu ca acum nu ar fi dar e mai mica, zic eu) si tendinta de a trece mai repede peste subiect intrucat l-ai citit si recitit.
Mai intervine si faza ca avand in fata un an sa citesti (in ipoteza ca nu ai dat/picat/mf acasa la cald) tot amani momentul cand te apuci de citit intrucat zici ca e timp sa citesti.
Dar poate gresesc. Genii sunt si traiesc printre noi muritorii :P
Oricum sa faci peste 900 (adik sa stii muuuulte chichite) in conditiile cand ai terminat anul acesta facultatea sunt cam mici. A tine minte atatea detalii necesita mai mult timp si sa nu ai si sesiune si licenta si ore la facultate (care a avut ore).
Pardon, se poate..daca stii grila 8) 8) 8)
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
crisalia
senior
senior
Posts: 431
Joined: Fri Sep 26, 2003 11:55 pm
Location: asteptand extraterestri
Contact:

Postby crisalia » Mon Nov 05, 2007 1:59 am

eu stiu 2 pers care au luat anul trecut peste 900 de pct pe ch si chiar terminasera anul trecut....ideea de baza este ca dc vrei si iti doresti se poate...insa asta inseamna sa renunti la multe.....acum depinde de fiecare ce isi doreste si la ce poate renunta.
all good things come to an end

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Mon Nov 05, 2007 1:23 pm

crisalia wrote:eu stiu 2 pers care au luat anul trecut peste 900 de pct pe ch

Da.Nu contestam asta, se putea pana acu, ptr ca mai mult ca sigur se apucasera de prin oct-nov de angelescu. Ziceam ca in conditiile unei tematici publicate in martie sansele sa bati 900 sunt mici, dar nu imposibile.
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??


Return to “Rezidentiat 2007”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests