rezitests2007

Punct si de la capat. MS propune o noua lege pentru rezidentiat
Bysko
senior
senior
Posts: 249
Joined: Fri Dec 01, 2006 6:26 pm
Location: Cocarlatii de Vale:)

Postby Bysko » Tue Nov 13, 2007 12:14 pm

Care-i faza cu varianta mai rapida?
Gata! M-am prins! E mai rapida :P

User avatar
Alexei___
senior
senior
Posts: 212
Joined: Mon Mar 05, 2007 9:39 am
Location: Bucharest

Postby Alexei___ » Tue Nov 13, 2007 8:30 pm

Mda, buna constatare :P. Varianta mai rapida nu calculeaza cate CS si CM sunt nerezolvate (asta manca destul de mult timp). De asemenea, pentru a economisi ceva timp, in timpul testului nu se salveaza bifele cand se trece la grilele urmatoare/anterioare.

Din pacate, viteza nu e crescuta la generarea de grile nerezolvate pentru ca tb sa verifice pentru fiecare grila daca a fost sau nu rezolvata si cum tabela de grile rezolvate e peste 1M, site-ul e destul de incarcat si este doar unul dintre mai multele hostate pe server, treaba asta nu poate dura tocmai putin (cel putin nu seara) :)

Bine de stiut, lucrurile se misca mult mai repede la generare, daca se accepta si sansa aparitiei in test a unor grile deja rezolvate.

Enjoy!
"Black holes are where God divided by zero." - Steven Wright

Bysko
senior
senior
Posts: 249
Joined: Fri Dec 01, 2006 6:26 pm
Location: Cocarlatii de Vale:)

Postby Bysko » Tue Nov 13, 2007 8:35 pm

Altceva ma nemultumeste la varianta rapida- eu aleg 25cs si 75 cm in 60 de min, dar nu ma lasa si imi afiseaza doar 50 de grile :(

pisicutza
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Feb 26, 2007 1:38 pm

Postby pisicutza » Wed Nov 14, 2007 7:31 pm

Voua va merge http://www.rezidentiat.etim.ro/ ??? mie de vreo jumatate de ora nu imi merge si ma redirectioneaza catre un site cu Fundatia Amphytrion.... Trebuia sa se strice chiar inainte de rezi :evil: :?: sau l-a sabotat careva :?: :twisted:

tudordudas
senior
senior
Posts: 106
Joined: Sun Jan 29, 2006 9:06 pm
Location: Targu-Mures

Postby tudordudas » Wed Nov 14, 2007 8:02 pm

Mah!!Oameni buni!!Faceti cu randul pe rezitests ca se blocheaza!!Sa ajunga la toti!!
Festina lente....

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Wed Nov 14, 2007 8:04 pm

pai hai facem asa..pana sambata seara facem jumatate din noi..iar dupa aia restul...
agree?
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

tudordudas
senior
senior
Posts: 106
Joined: Sun Jan 29, 2006 9:06 pm
Location: Targu-Mures

Postby tudordudas » Wed Nov 14, 2007 8:10 pm

no bine asa!!eu ma apuc de luni atunci!!asa imi place..ordine si disciplina!!
Festina lente....

User avatar
adellyne_85
elder
elder
Posts: 650
Joined: Sun Dec 31, 2006 11:44 pm

Postby adellyne_85 » Wed Nov 14, 2007 8:20 pm

ba cre ca eu oricum m-apuc de luni :cry:
de fapt continui.
ce naiba, nu mai ghici nici indicatiile de dializa :x
cititi astea ca sigur pica :P

User avatar
alinavalean
senior
senior
Posts: 399
Joined: Sat Nov 04, 2006 11:56 pm

Postby alinavalean » Wed Nov 14, 2007 8:21 pm

eu zic sa te mai odihnesti pana dupa craciun... nu merita stres de pe acum...

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Postby andrita » Wed Nov 14, 2007 8:48 pm

alinavalean wrote:eu zic sa te mai odihnesti pana dupa craciun... nu merita stres de pe acum...


si dupa aia te odihnesti pan' la pasti dupa odihna de pana la craciun.
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

User avatar
sandman
senior
senior
Posts: 296
Joined: Wed Apr 19, 2006 5:31 pm
Location: Cluj-Napoca

Postby sandman » Wed Nov 14, 2007 9:13 pm

Nu va mai stresati oameni buni, ca pana la rezidentiatul urmator o sa fie mai multe site-uri de teste asa ca nu vor mai fi nemultumiri. Sau cine stie. :wink:

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42589
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Thu Nov 15, 2007 1:46 am

Am facut si eu acum o simulare de-asta de pe rezitest. E prima ora (nu prea am mai lucrat grile, am avut ca prioritate ingrasatul porcului in ajun, ca sa zic asa). Am facut 761 de puncte, cam pe unde ma clasez, un prognostic, ceva? Voi scoateti mult mai mult? Nu vreau raspunsuri de la cei care tintesc la cardiologie, gineco sau plastica.

Chestia e ca am invatat "bine" vreo 26 de subiecte, 10 mai citite-n fuga. 10 planuiesc sa mai citesco-invat pana sambata. Si restul de cateva o sa beneficieze de un scan rapid (peste poze probabil). Am observat ca, indiferent de cat de bine consider eu ca stiu subiectul, eficienta e tot aceeasi. Adica invatatul a avut randament egal cu ceea ce stiam din facultate. Ceea ce poate fi foarte frustrant, pentru ca puteam sa fac o gramada de lucruri in ultima luna in afara de a invata. Si puteam sa fac o gramada de lucruri in ultimele 6 luni, in afara de a ma simti vinovata ca nu invat.

Deci, pe unde sunt, acum cand nu se mai poate face nimic?

User avatar
Dr.Lili
elder
elder
Posts: 940
Joined: Fri Jun 15, 2007 1:28 pm

Postby Dr.Lili » Thu Nov 15, 2007 1:51 am

pai,tinand cont de multe chestii,statistici alea-alea stai foarte bine.asta daca nu tintesti cardio,plastica,etc. ;)
daca iei nota asta sa iesi fericita pe usa
bafta!
love is everything we payed
life is beautiful; try it today

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Thu Nov 15, 2007 4:01 am

MumaPadurii wrote:Am facut si eu acum o simulare de-asta de pe rezitest. E prima ora (nu prea am mai lucrat grile, am avut ca prioritate ingrasatul porcului in ajun, ca sa zic asa). Am facut 761 de puncte, cam pe unde ma clasez, un prognostic, ceva? Voi scoateti mult mai mult? Nu vreau raspunsuri de la cei care tintesc la cardiologie, gineco sau plastica.



med de urgenta :)

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Postby andrita » Thu Nov 15, 2007 9:59 am

sau "o sa fi cel mai bun mefist"citat al unui coleg de breasla "binevoitor" care nu stia cum sa ma incurajeze mai bine.
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

User avatar
adellyne_85
elder
elder
Posts: 650
Joined: Sun Dec 31, 2006 11:44 pm

Postby adellyne_85 » Thu Nov 15, 2007 10:23 am

MumaPadurii wrote:Am facut si eu acum o simulare de-asta de pe rezitest. E prima ora (nu prea am mai lucrat grile, am avut ca prioritate ingrasatul porcului in ajun, ca sa zic asa). Am facut 761 de puncte, cam pe unde ma clasez, un prognostic, ceva? Voi scoateti mult mai mult? Nu vreau raspunsuri de la cei care tintesc la cardiologie, gineco sau plastica.

Chestia e ca am invatat "bine" vreo 26 de subiecte, 10 mai citite-n fuga. 10 planuiesc sa mai citesco-invat pana sambata. Si restul de cateva o sa beneficieze de un scan rapid (peste poze probabil). Am observat ca, indiferent de cat de bine consider eu ca stiu subiectul, eficienta e tot aceeasi. Adica invatatul a avut randament egal cu ceea ce stiam din facultate. Ceea ce poate fi foarte frustrant, pentru ca puteam sa fac o gramada de lucruri in ultima luna in afara de a invata. Si puteam sa fac o gramada de lucruri in ultimele 6 luni, in afara de a ma simti vinovata ca nu invat.


Deci, pe unde sunt, acum cand nu se mai poate face nimic?


971 de puncte mi se pare rezonabil, cam atata scoatem majoritatea :P

eu zic ca e binisor 761... adica sigur vrei sa scoti mai mult :D
parerea mea e ca ar trebui sa se dea rezu pe nivele.
vrei ca tot omu- in afara de plastica si cardio- sa se dea de la f simplu spre usor; vrei cardio si plast- at sa ti se dea normal.
pe bune, cine a trecut prin toate temele si le stie oleaca mai bine ca mine vine fluierand. eu gresesc la banalitati pe care asa le stiu, dar fac unele la care ma uimesc de ce sunt in stare. :lol:
normal, ce nu apuc sa cit in astea 2 zile nu cred ca voi sti... de acu o luna...ha-ha, o viata de om :?

User avatar
she-doc
junior
junior
Posts: 88
Joined: Wed Sep 27, 2006 1:19 pm
Location: timisoara

Postby she-doc » Thu Nov 15, 2007 11:30 am

doar 2 nivele? si aia care s-au chinuit sa invete toate amanuntele ce fac? ptr ei nu ai gandit un nivel?

Bysko
senior
senior
Posts: 249
Joined: Fri Dec 01, 2006 6:26 pm
Location: Cocarlatii de Vale:)

Postby Bysko » Thu Nov 15, 2007 2:41 pm

Care-i faza cu top rezolvitori? E numai cantitativ sau si calitativ?

tudordudas
senior
senior
Posts: 106
Joined: Sun Jan 29, 2006 9:06 pm
Location: Targu-Mures

Postby tudordudas » Thu Nov 15, 2007 2:41 pm

cantitativ... :D
Festina lente....

Bysko
senior
senior
Posts: 249
Joined: Fri Dec 01, 2006 6:26 pm
Location: Cocarlatii de Vale:)

Postby Bysko » Thu Nov 15, 2007 2:42 pm

Ma pseriasem ca-i calitativ :P

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Postby andrita » Thu Nov 15, 2007 2:45 pm

e si calitativ intr un fel.ca daca ai facut multe grile,ti s a mai lipit ceva de creier.daca nu ai invatat si nici nu ai facut grile....d zeu cu mila!
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

tudordudas
senior
senior
Posts: 106
Joined: Sun Jan 29, 2006 9:06 pm
Location: Targu-Mures

Postby tudordudas » Thu Nov 15, 2007 2:45 pm

si eu!!!dar e pe verificate!!ca am facut grile si am urcat in top in functie de nr nu de calitatea raspunsurilor... :x
Festina lente....

User avatar
tavu_big
junior
junior
Posts: 29
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:11 pm
Location: Craiova
Contact:

Postby tavu_big » Thu Nov 15, 2007 7:37 pm

eu generez test de 50 cs cu 150 cm, si la 12 teste am media lor de 78 % , cu cel mai bun punctaz 85 % si cel mai mic 73%. Oricum , sunt mult ameteli in grilele alea, mult gresite, multe cu formulare discutabila, multe luate direct de pe etim, asa k nu imi pun mare incredere pe punctejele obtinute... Oricum , la rezi sper sa fie un pic mai "ordonate" intrebarile. Dak nu, la o adica si MF e tot un job...
norocul ii ajuta pe cei cutezatori

User avatar
Alexei___
senior
senior
Posts: 212
Joined: Mon Mar 05, 2007 9:39 am
Location: Bucharest

Bilant...

Postby Alexei___ » Sun Nov 18, 2007 10:37 am

Azi dimineata a fost prima data cand am vazut 0 utilizatori on-line dupa multa vreme :D.

Se pare ca site-ul a fost utilizat destul de intens (mai intens decat credeam si de asta si atatea probleme). De altfel, topul rezolvitorilor indica cativa maniaci ai testelor pe primele pozitii :)

In ultima saptamana site-ul a ajuns in primele 900 de site-uri de pe trafic (global) cu aproape 10K vizite saptamanale. De asemenea, peste 1K utilizatori au abordat peste 2M grile.

Multumesc celor care au ajutat la construirea lor si in special:

dintre cei care au contribuit cu grile cei mai activi au fost: TIBIGZU si colab., rolyzoly, zapozia, choma82, ender_dumi89, docioan2008, hera, Alexandru si dia

dintre cei care au raportat grile gresite (peste 250 de e-mailuri) - ordinea este "aleatorie" - am observat mai mult pe: choma82, anitram, CORI_DANIELA, Consuello, doctorandrei, mazarica, mamalualdo, cathydragomir, vrs_oanaroxana, kuky_nic. Fara ei, numarul greselilor de pe site ar fi fost mult mai mare (cel putin inainte de rezi, cand activitatea a fost maxima).

Interesant este ca, desi grilele puse pe langa cele 2004 sunt sensibil mai putine, raportarile de greseli pentru cele noi au fost mai multe (in special pe Fracturi, HD) - Tibigzule, ai cativa "subalterni" de urecheat :P

Foate probabil, va urma o versiune a site-ului pentru 2008, in care sa mai optimizez putin design-ul bazei de date si sa includ anumite feature-uri dorite de utilizatorii din acest an

Have fun!
"Black holes are where God divided by zero." - Steven Wright

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Sun Nov 18, 2007 11:31 pm

alexei ai facut o treaba excelenta cu rezitests. te ajuta sa iti formezi un target realistic de punctaj cu cateva zile inainte de rezi. cred ca va fi si mai mare castigul pentru cei care dau in 2008
contesting is a life style

cosmin82
junior
junior
Posts: 56
Joined: Sat May 05, 2007 2:12 am

Postby cosmin82 » Tue Nov 20, 2007 12:29 pm

felicitari! felicitari!
doream sa fac si io un site dar nu ma pricepeam si nici bani sa platesc cuiva. dar cel putin v-am dat o mana de ajutor (choma82).

inca o data felictari!

felicitari si tie tibi, bune sau proaste cum au fost acele grile fara de tine nu s-ar fi facut.

tot timpul sunt oameni care stiu numai sa critice fara sa puna mana sa faca ceva. ii detest.

da, loc de mai bine este tot timpul.... asa ca nu dispretuiti inceputurile slabe!


Return to “Rezidentiat 2007”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 36 guests