grilele sau materia?

Punct si de la capat. MS propune o noua lege pentru rezidentiat
User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

grilele sau materia?

Postby andrita » Thu Oct 18, 2007 3:03 pm

ce preferati pt recapitulare ?sa faceti grile cat mai multe sau sa mai cititi o data materia?
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

ufisoru
senior
senior
Posts: 143
Joined: Fri Oct 06, 2006 11:53 am
Location: cluj

grilele sau materia?

Postby ufisoru » Thu Oct 18, 2007 4:36 pm

materia
io

User avatar
alinavalean
senior
senior
Posts: 399
Joined: Sat Nov 04, 2006 11:56 pm

Postby alinavalean » Thu Oct 18, 2007 5:03 pm

eu ma lupt mai mult cu materia, dar incerc sa fac si cate un test de grile pe zi.

ufisoru
senior
senior
Posts: 143
Joined: Fri Oct 06, 2006 11:53 am
Location: cluj

grilele sau materia?

Postby ufisoru » Thu Oct 18, 2007 5:06 pm

eu nu mai am rabdare sa mai fac nimic!sunt plictisita,obosita...vreau sa se termine odata...dar nu indiferent cum! :roll:
io

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Thu Oct 18, 2007 5:42 pm

logic ca materia....dar si grilele te ajuta sa stapanesti mai bine materia.
Important e sa continui sa citesti..sa nu te panichezi si sa ai incredere in tine si in ce ai citit
Spor tuturor read2.gif read2.gif
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

User avatar
alinavalean
senior
senior
Posts: 399
Joined: Sat Nov 04, 2006 11:56 pm

Postby alinavalean » Thu Oct 18, 2007 6:45 pm

Eu am cam facut grilele toate o data si mi se pare ca mai mult retin citind materia, ca detaliile din grile se tot repet aceleasi si sunt fixate deja...

User avatar
rellyc
senior
senior
Posts: 180
Joined: Sun Aug 28, 2005 11:05 pm
Location: In my world
Contact:

Postby rellyc » Thu Oct 18, 2007 7:33 pm

Eu cred ca materia, daca ai facut grilele de vreo 2 ori deja ti-ai subliniat pe foi/ai retinut chestiile pe care se pune accentul in grile asa incat...read read read
"Capacitatea omului de a se insela pe sine insusi si de a confunda dorintele imaginatiei sale cu realitatea nu are limite"

User avatar
casandra13
senior
senior
Posts: 405
Joined: Tue May 08, 2007 2:27 pm
Location: undeva in vest
Contact:

Postby casandra13 » Thu Oct 18, 2007 11:29 pm

grile + materia :lol: glumeam desigur ! fiecare face cum crede si cum se simte mai bine... nu cred ca este relevant... io in ultimele zile nu am facut mare lucru pt. ca lucram la un cabinet si pur si simplu nu aveam timp... asa ca m-am odihnit , pt. ca mi-am zis ca porcul nu se ingrasa in ajun ; daca ati avut sansa sa stati sa invatati, este foarte bine ; incercati sa repetati materia si cand va plicti sa mai faceti niste grile dar nu fortati nota; cred ca cu cat mergi mai putin stresat ai sanse mai mari; in definitiv si pana la urma urmei nu se moare din asta....Bafta! :!:
Primum non nocere

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri Oct 19, 2007 2:26 am

materie

User avatar
Bubu
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:20 am
Location: Miserupia
Contact:

Postby Bubu » Fri Oct 19, 2007 9:10 am

materia si cateva grile la fiecare capitol
Image

Nu beau, nu fumez, doar seduc si-abandonez.

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Postby andrita » Fri Oct 19, 2007 10:01 am

care grile?cele mai "stufoase"?
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

User avatar
Bubu
senior
senior
Posts: 161
Joined: Thu Mar 08, 2007 2:20 am
Location: Miserupia
Contact:

Postby Bubu » Fri Oct 19, 2007 12:05 pm

Prima oara mi le-am insemnat pe cele care mi s-au parut mai grele. Acum doar pe astea lea fac.
Image



Nu beau, nu fumez, doar seduc si-abandonez.

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Postby andrita » Fri Oct 19, 2007 1:23 pm

asteptam si alte pareri.
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

cosmin82
junior
junior
Posts: 56
Joined: Sat May 05, 2007 2:12 am

Postby cosmin82 » Fri Oct 19, 2007 1:59 pm

sunt curios dc ai stii toate intrebarile care sunt facute dc ai mai avea probleme la ex? din cate am vazut sunt undeva pe la vreo 15.000, iar ele ar acoperii cam 80 - 90 % din materiei. exista din cei care dau pt a 2 data ex, sa fi stiut intrebarile si sa nu fi trecut? :shock:
nu de alta, dar am intalnit situatii, cei drept nu la medicina, unde doar cu intrebarile sau descurcat de minune, erau niste examene cu intrebari publicate de ordinul tot miilor, dar la care nu se specifica ca ac vor fi 100%, exact situatia noastra.
acum sa fim sa seriosi nu cred ca cei care vor compune intrebarile vor sta sa vada care apare si care nu apare din intrebarile de ex. in grilele publicate. :(
ptr cei care au mai dat au fost intrebari la ex din cele deja publicate?
cea mai buna varianata, cel putin pt mine, cred ca va fi citit + grile cat incape, daca va da roade vom vedea. dar personal cand vad acele capitole 10 la puterea n pagini dintr-o simpla citire nu ramai cu nic. asa cel putin stii esentialul din grille, vb din perspectiva unui "sceptic" in a pune baza doar pe grile, mai ales cand nu mai timp

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Postby andrita » Fri Oct 19, 2007 4:46 pm

draga cosmin,
materia e una.intrebari din ea se pot face mai grele sau mai usoare,mai de logica sau mai de toceala,materia e tot aia.grilele care le avem noi sunt de hat hat acum 3 ani.ele sunt orientative,doar ca sa retinem noi ESENTIALUL.dar dupa cate am vazut eu,la rezi se dau chichite.esentialul il stie aproape oricine.de ex anul trecut nu au fost intrebari nici macar asemanatoare cu cele din 2004.la exam nu avem dedesubtul intrebarii pagina la care gasim rasp.deci o intrebare poate f formulata in asa fel incat rasp ei sa fie dat daca te gandesti la 2-3 boli.
deci ceea ce vreau eu sa zic este ca grilele nu ajung.grilele sunt orientative.si la rezi dau ce i mai greu din ce i mai greu ca sa se aleaga quintesenta materiei cenusii.(asta nu inseamna ca toti care iau rezi au maretie cenusie capabila pt asa ceva,si nu spun doar asa....de postare,stiu caz concret).
bafta la grile!!!
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

tudordudas
senior
senior
Posts: 106
Joined: Sun Jan 29, 2006 9:06 pm
Location: Targu-Mures

oare cum o fi?

Postby tudordudas » Fri Oct 19, 2007 5:31 pm

Ma gandesc ca or fi facut o baza de date cu zeci de mii de grile din care calculatorul extrage aleator intrebarile pt exam.Nu cred ca sta unul sa ia la pix care intrebare intra care nu, care e mai grea care e mai usoara.
Problema mea e in ce masura baza de date cu grile seamana cu cea de acum 3 ani...Am maaaaaaari dubii!Fie si numai pentru ca au aparut temele noi.
Eu prefer sa citesc decat sa fac grile...ceea ce si pe mine ma surprinde!
Festina lente....

User avatar
med_use
junior
junior
Posts: 90
Joined: Mon Mar 12, 2007 5:58 pm
Location: iasi

Postby med_use » Fri Oct 19, 2007 6:15 pm

eu am vazut grilele de anul trecut si de acum doi ani,majoritatea sunt asemanatoare cu cele din baza de grile.doar vreo 20% sunt grele si "la prima vedere" ,restul se fac cu usurinta daca ai citit materia si ai facut grilele.si la fel chichite am vazut doar putine.

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Postby andrita » Fri Oct 19, 2007 6:34 pm

la cat de "national " e exam asta cred ca se pun 5-10 capete luminate si cu niste foi in fata or lua cate 4 intrebari de la fiecare tema.nu ia mult timp.avand in vedere ca e exam de intrare in rezi,se da o data pe an.adica odata pe an pot sa faca si ei o sedinta in care sa si puna timpul la contributie pt 2-3 ore sa iasa un pic mai colorate intrebarile.
daca ar fi un random atunci sa speram ca acel random le va alege pe cele mai usoare.
si cred ca actuala baza de date le include deja si pe cele fabricate de noi.adica...prea umbla vorba'n sat.
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

User avatar
oko_x
junior
junior
Posts: 55
Joined: Mon Nov 27, 2006 12:06 pm
Location: floating in extasy
Contact:

Postby oko_x » Fri Oct 19, 2007 6:46 pm

ideea e k oamenii din comisie propun fiecare cate un set de grile din anumite subiecte si din total se selecteaza 200... cel putin asa am auzit eu

cosmin82
junior
junior
Posts: 56
Joined: Sat May 05, 2007 2:12 am

Postby cosmin82 » Sat Oct 20, 2007 11:45 am

personal cred ca pt cei care stiu deja grilele pot linistiti sa invete ce a mai ramas, dar atata timp cat nici pe ele nu le stim crezi ca mai e timp sa inveti materia acum? sa fim seriosi.... :D

ufisoru
senior
senior
Posts: 143
Joined: Fri Oct 06, 2006 11:53 am
Location: cluj

grilele sau materia?

Postby ufisoru » Tue Oct 23, 2007 10:23 am

eu scot la grile intre 85 si 90% si zic ca e ok!oricum in timpul care a mai ramas nu etimp decat sa rasfoiesti materia si sa faci grile!
Spor la toata lumea!
mai stie cineva cati erau astazi inscrisi?? :roll:
io

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Re: grilele sau materia?

Postby TibiGZU » Tue Oct 23, 2007 12:28 pm

ufisoru wrote:mai stie cineva cati erau astazi inscrisi?? :roll:


cica 40 la buzău
contesting is a life style

Bysko
senior
senior
Posts: 249
Joined: Fri Dec 01, 2006 6:26 pm
Location: Cocarlatii de Vale:)

Postby Bysko » Tue Oct 23, 2007 12:29 pm

La C-ta eu am fost a 169-a acum o ora.

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Postby andrita » Tue Oct 23, 2007 6:39 pm

cand e ultima zi de inscriere?
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

User avatar
alinavalean
senior
senior
Posts: 399
Joined: Sat Nov 04, 2006 11:56 pm

Postby alinavalean » Tue Oct 23, 2007 6:44 pm

maine

User avatar
esk
junior
junior
Posts: 70
Joined: Mon Oct 23, 2006 9:56 pm
Location: Iasi

Postby esk » Tue Oct 23, 2007 6:44 pm

miercuri,24 oct...adica maine

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Postby andrita » Tue Oct 23, 2007 7:03 pm

o sa apara in viata medicala de vineri numarul oficial al inscrisilor?sau cand se afla?
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

User avatar
latvia
elder
elder
Posts: 1664
Joined: Mon Oct 24, 2005 11:10 pm

Postby latvia » Tue Oct 23, 2007 9:13 pm

andrita wrote:o sa apara in viata medicala de vineri numarul oficial al inscrisilor?sau cand se afla?

cam cand se afiseaza si numerele de pe tricou cred. cam asa parca a fost anu trecut.

User avatar
crisalia
senior
senior
Posts: 431
Joined: Fri Sep 26, 2003 11:55 pm
Location: asteptand extraterestri
Contact:

Postby crisalia » Tue Oct 23, 2007 9:21 pm

azi la bucuresti erau 900 de inscrisi
all good things come to an end

ufisoru
senior
senior
Posts: 143
Joined: Fri Oct 06, 2006 11:53 am
Location: cluj

grilele sau materia?

Postby ufisoru » Tue Oct 23, 2007 9:46 pm

maine cred ca fac pe mine de ras daca apare ca si anul trecut topicul intitulat:AM RATAT INSCRIEREA!! :lol: :lol: :D
io

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Re: grilele sau materia?

Postby Cyph3r » Tue Oct 23, 2007 10:39 pm

ufisoru wrote:maine cred ca fac pe mine de ras daca apare ca si anul trecut topicul intitulat:AM RATAT INSCRIEREA!! :lol: :lol: :D

pai sa ai la tine hartie igienica in caz de.. :lol: :lol: :lol:
culmea ar fi sa fie aceeasi persoana :P
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

ufisoru
senior
senior
Posts: 143
Joined: Fri Oct 06, 2006 11:53 am
Location: cluj

grilele sau materia?

Postby ufisoru » Tue Oct 23, 2007 11:25 pm

:lol: :lol: :lol:
io

User avatar
crisstallus_cris
senior
senior
Posts: 343
Joined: Sun Sep 02, 2007 5:31 pm
Location: iasi-constanta
Contact:

Postby crisstallus_cris » Wed Oct 24, 2007 12:09 am

Ar fi tare sa fim 1 pe loc...desi cred ca ma amagesc,nu? :D Asa i-am arata lui Nicolaescu ca nu te poti descurca cu salariul de mizerie si alegem alta cale.....dar ...pana una alta totusi acceptam situatia,invatam,si mai avem si emotii ...oare o sa intram pe un salariu de 5-6-7 mil?? :lol: :lol: :lol:
nothing to gain,so much to lose...as a doctor

ufisoru
senior
senior
Posts: 143
Joined: Fri Oct 06, 2006 11:53 am
Location: cluj

grilele sau materia?

Postby ufisoru » Wed Oct 24, 2007 12:11 am

din cate s-a vorbit pe forum despre cati au fost inscrisi...cred ca vom fi maxim 2 pe loc!poate chiar mai putini!nu pot decat sa ma bucur!iar parerea mea ca notele anul acesta vor fi foarte mici :roll:
io

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Postby andrita » Wed Oct 24, 2007 10:37 am

latvia wrote:
andrita wrote:o sa apara in viata medicala de vineri numarul oficial al inscrisilor?sau cand se afla?

cam cand se afiseaza si numerele de pe tricou cred. cam asa parca a fost anu trecut.


decat sa pierzi timpul cu muritorii de pe aici mai bine du te si numara ti parazitii.
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Postby andrita » Wed Oct 24, 2007 10:39 am

crisstallus_cris wrote:Ar fi tare sa fim 1 pe loc...desi cred ca ma amagesc,nu? :D Asa i-am arata lui Nicolaescu ca nu te poti descurca cu salariul de mizerie si alegem alta cale.....dar ...pana una alta totusi acceptam situatia,invatam,si mai avem si emotii ...oare o sa intram pe un salariu de 5-6-7 mil?? :lol: :lol: :lol:



5 mil mi se pare arhisuficient pt cat am invatat si cate emotii am avut.chiar asa mari pretentii aveti,draga! :twisted: :lol:
8 milioane are numa vanzatoarea de mezeluri.se poate atata nesimtire pe capul nostru?
hmmmm
cam cari pretentii avem.
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Re: grilele sau materia?

Postby andrita » Wed Oct 24, 2007 10:40 am

ufisoru wrote:din cate s-a vorbit pe forum despre cati au fost inscrisi...cred ca vom fi maxim 2 pe loc!poate chiar mai putini!nu pot decat sa ma bucur!iar parerea mea ca notele anul acesta vor fi foarte mici :roll:


nu lua de bun tot ce se zice pe forum.
intimidarea adversarului.
parerea mea!
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

ufisoru
senior
senior
Posts: 143
Joined: Fri Oct 06, 2006 11:53 am
Location: cluj

grilele sau materia?

Postby ufisoru » Wed Oct 24, 2007 10:46 am

mie mi se pare ma degraba incurajarea adversarului!eu invatz mai cu spor si am mai mult randament train cu speranta ca suntem mai putini ca anul trecut!si chiar daca vom fi tot 2 si ceva pe loc sau chiar mai multi,iau rezidentiatul pe ce vreau! :D
io

User avatar
Cyph3r
elder
elder
Posts: 567
Joined: Tue Mar 06, 2007 9:11 pm
Location: Acolo unde mana omului n-a pus niciodata piciorul

Postby Cyph3r » Wed Oct 24, 2007 11:03 am

andrita wrote: 5 mil mi se pare arhisuficient pt cat am invatat si cate emotii am avut.chiar asa mari pretentii aveti,draga! :twisted: :lol:
8 milioane are numa vanzatoarea de mezeluri.se poate atata nesimtire pe capul nostru?
hmmmm
cam cari pretentii avem.

mda..pai ideea asta i'a trecut si d'nului nic(b)olaescu pe la inceputul anului cand a zis ca rezidentiatul e tot o forma de invatamant si ca nu ar trebui sa fie platita cu salar ci doar cei mai buni sa primeasca o bursa dupa nush ce criterii :? :? :? :?.Probabil vreun secretar de stat i'a dat cu servieta dupa cap si l'a calmat jumatate de an pana a copt'o pe aia cu "glia"
Si in afara de faptul ca primeau mai multe fonduri ptr cumparat carioci, dupa examen tot 2400 sau cate locuri de rezi se platesc indiferent ca la concurs erau 10 per loc..
Acum sa nu ziceti ca o mai mare concurenta duce la selectionarea celor mai buni, intrucat stim cu toti ca rezi nu e un examen ce tine de IQ sau de aptitudinele practice ale rezidentului wannabe

P.S. In top 10 UE a "serviciilor" obligatorii ce trebuie prestate de un stat pentru populatie, sanatatea e pe 8 fiind urmata de curatenia urbana si nu mai stiu ce.
Deci pentru un prestator servicii, cat vrei sa primesti?evident, nitel mai mult decat o persoana ce e maturator stradal :cry: :cry:
I choose not to choose life.And the reason..there is no reason.Who needs reasons when you got medicine??

ufisoru
senior
senior
Posts: 143
Joined: Fri Oct 06, 2006 11:53 am
Location: cluj

grilele sau materia?

Postby ufisoru » Wed Oct 24, 2007 11:09 am

sa ma scuze toti colegii dar rezidentiatul e un examen de toceala,nu de inteligenta, de memorie bruta, care in nici un caz nu dovedeste capacitatile de medic priceput!si e trist ca asa zisa triere se face prin asa ceva!si ca viitorul fiecaruia depinde de "toceala". Vreau sa-i vad pe colegii care nu stiu decat sa toceasca,fara sa gandeasca cum se descurca la grilele din stepuri si in fata pacientului! :evil:
io


Return to “Rezidentiat 2007”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests