ordin de plata/mandat postal

Punct si de la capat. MS propune o noua lege pentru rezidentiat
Eminemscu
junior
junior
Posts: 61
Joined: Wed Jul 16, 2003 9:54 pm
Location: mai pe nicaieri
Contact:

ordin de plata/mandat postal

Postby Eminemscu » Sun Oct 14, 2007 11:07 pm

eu am platit prin ordin de plata.cei de la dsp(bihor) l-au acceptatcand m-am inscris.asta era martea trecuta. miercuri am vazut ca a aparut pe site ca trebuie platit prin mandat postal.cei de la dsp nu stiu cum ca ar fi obligatoriu prin mandat postal pt ca in viata medicala si in monitorul oficial nu specifica decat "chitanta".mai e cineva in situatia asta?
The MATRIX has you.

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Postby andrita » Mon Oct 15, 2007 10:45 am

cred ca pe ei ii intereseaza sa le intre banii in cont.poate sa ii aduca si barza ,nu conteaza.eu am platit prin mandat postal.
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Mon Oct 15, 2007 2:34 pm

n-are a face, poti si prin bbspam.com (paypa|)

tudordudas
senior
senior
Posts: 106
Joined: Sun Jan 29, 2006 9:06 pm
Location: Targu-Mures

tot una e

Postby tudordudas » Mon Oct 15, 2007 4:35 pm

Din orice pozitie e tot una....asta se aplica si pentru mandat postal/ordin de plata.Tot o chitanta e si ordinul de plata.Eu asa am achitat si la DSP nu a avut nimeni nimic de obiectat.Important e sa le trimiti banii...
Festina lente....

User avatar
crisstallus_cris
senior
senior
Posts: 343
Joined: Sun Sep 02, 2007 5:31 pm
Location: iasi-constanta
Contact:

Postby crisstallus_cris » Mon Oct 15, 2007 10:20 pm

In viata medicala de saptamana asta specifica sa fie prin mandat postal..
nothing to gain,so much to lose...as a doctor

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Tue Oct 16, 2007 6:45 pm

am intalnit azi dupamasa o problema la cineva: la completarea mandatului postal, persoana in cauza a omis o cifra din contul IBAN (este vorba despre acel "7" care urmeaza dupa "TREZ"). restul datelor au fost completate ok. neobservand pe chitanta primita de la posta greseala facuta, a depus dosarul la ASP Bucuresti. nici acolo nu s-a observat greseala pe chitanta (de altfel am vazut ca doamnele de la ASP nici nu verifica chitantele, ci doar le impaturesc si le capseaza la restul actelor). s-a intamplat ca azi dupamasa sa confruntam intamplator sursa pe care o avea candidatul in cauza (o insemnare facuta intr-o agenda cu datele necesare completarii mandatului, in care contul IBAN gresit copiat avea doar 23 de caractere - asta a atras atentia) cu sursa mea (un print dupa site) si astfel am observat neregula.

ne-am gandit si cum s-ar putea remedia problema, dar sunt cateva scenarii incerte:

1. functionarul care face tranzactia bancara, in momentul in care observa contul IBAN de doar 23 de caractere (care nu este valid, pt ca un cont IBAN are totdeauna 24 de caractere) sa caute contul real TREZ care corespunde beneficiarului inscris pe mandat - CNPDS - fiind posibil sa-i mai fi trecut prin mana in ultimele zile acelasi cont si astfel banii sa ajunga la destinatie

2. functionarul sa-l sune pe expeditorul mandatului, care si-a trecut numarul de telefon pe mandat, si sa afle de la acesta contul real

- sa zicem ca se rezolva printr-una din situatiile de mai sus, insa chitanta inaintata in dosar la ASP contine contul gresit. ce se intampla cu banii care ajung in contul CNPDS? se face o verificare electronica a expeditorilor care au virat bani in cont sau verificarea va fi facuta doar manual? in acest ultim caz dosarul poate fi respins chiar daca banii au ajuns pana la urma in cont.

3. functionarul care observa contul de doar 23 de caractere face retur catre expeditor. acum sunt posibile alte situatii: ori candidatul trimite un nou mandat, iar banii expediati prima data vor fi recuperati zilele urmatoare, ori asteapta sa primeasca banii si ii trimite din nou.

- pentru fiecare din situatii va primi o noua chitanta de la posta. este necesar sa mearga iar la ASP pentru a depune aceasta noua chitanta la dosar in locul celei vechi sau intrarile in cont sunt verificate electonic dupa numele inscris pe dosar, nefiind nevoie de o noua chitanta?


respectivul va merge maine la oficiul postal sa vada ce se intampla cu banii. mandatul a fost expediat luni, deci maine s-ar putea afla prin niste telefoane date unde trebuie ce cale au luat banii trimisi luni. sunt tare curios cum se poate rezolva problema, avand in vedere ca si timpul preseaza si a mai ramas doar o saptamana pana la finalizarea perioadei de inscriere.


deci raspunsurile care ma intereseaza cel mai mult: este verificat electronic fiecare candidat pentru a se vedea daca a trimis taxa de participare in contul CNPDS? un candidat care a trimis taxa de participare poate afla de la CNPDS daca banii expediati au ajuns in contul lor?
contesting is a life style

User avatar
alinavalean
senior
senior
Posts: 399
Joined: Sat Nov 04, 2006 11:56 pm

Postby alinavalean » Tue Oct 16, 2007 7:10 pm

Tibi, ne-ai ametit cu atata poveste... dupa ce afla ce s-a intamplat cu banii, sa mearga la DSP... Ori sa duca alta chitanta, ori sa spuna ca au ajuns banii... eu asa zic.

Eminemscu
junior
junior
Posts: 61
Joined: Wed Jul 16, 2003 9:54 pm
Location: mai pe nicaieri
Contact:

Postby Eminemscu » Tue Oct 16, 2007 8:28 pm

in cazul platii prin ordin de plata de la banca (cum e cazul meu) m-am lamurit astazi la dsp. au zis ca nu conteaza cum e trimis ,important e sa ajunga banii la cndps. daca nu pot fi virati in contul cndps ei se reintorc in contul de unde au fost trimisi.daca observ ca imi intra banii inapoi atunci sa ma duc sa platesc la posta. oricum eu am platit martea trecuta si azi e saptamana si nu mi-a intrat nimic in cont(nici macar salariul desi e 15 :x ). apoi am aflat cum se procedeaza si la banca. ei scriu ordinul de plata. un operator proceseaza ordinul (scrie pe calculator datele expeditorului, contul de destinatie) daca contul nu e bun apare imediat si ordinul nu e procesat si banii se intorc in cont. daca contul e ok sistemul primeste confirmare de primire si totul e ok.chestia e ca nu stii cum au decurs lucrurile decat daca vezi ca iti intra banii inapoi.
la posta ma gandesc ca e in principiu la fel, mai putin intratu banilor inapoi, dar oricum trebuie sa te contacteze cumva ca sa ti-i restituie sau sa le spui contul corect
el mai simplu ar fi daca am putea sa sunam la cndps si sa intrebam: sunt x-ulescu.ati primit banii de la mine?
The MATRIX has you.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Tue Oct 16, 2007 8:43 pm

nu. asp-ul trimite candidatii inscrisi la cnpds, sub forma unei baze de date cu campuri standard prestabilite trimise lor de catre cnpds. as simple as that

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Tue Oct 16, 2007 8:59 pm

a se vedea metodologia mult asteptata

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Tue Oct 16, 2007 10:10 pm

cum verifica ASP-ul daca un anumit candidat a depus banii in cont? doar dupa chitanta din dosar sau folosind o evidentza cu toate intrarile in contul respectiv?

se poate ca unui candidat care a platit taxa sa ii fie respins dosarul pt ca din diferite motive (greseala de transcriere de pe mandat a operatorului, etc.) banii nu au ajuns in cont?
contesting is a life style

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed Oct 17, 2007 2:31 pm

asp-urile nu primesc extras de cont ca sa vada. doar chitanta

un candidat nu a platit taxa decat daca banii au ajuns in cont. nu exista greseala nedetectabila la operator pt ca se elib chitanta care arata in ce cont au aj banii, de-aia se si da si oricine o verifica. si daca e ok e ok, daca nu se numeste ca nu ai paltit taxa. cert e ca palta se face sub semnatura aluia care palteste, daca a semnat de ok at banii nu-i mai vede daca i-a pus aiurea

daca totusi aia de la asp nu s-au uitat at e ok, pt ca ei nu tbuie sa-ti prim dosarul fara chitanta. o chitanta cu cont gresit rezulta ca e greseala lor, tbuia sa nu primeasca dosarul. daar happily ei doar trec numele de la dosare intr-o b de date si o trimit, e imposibil sa verifici jde chitante la cifre. de altfel, o data dat rezu nu paote fi revocat asa ca nu va mai palti niciodata. btw nu-ti imagina ca e singurul caz.

hai ep scurt: n-are m nicio treaba

pasarilatilungila
elder
elder
Posts: 679
Joined: Sun Nov 14, 2004 11:33 pm

Postby pasarilatilungila » Wed Oct 17, 2007 2:36 pm

I concur :) .

Pe scurt, nu au cum sa verifice mii de chitante....
Din moment ce ti-au acceptat dosarul, este responsabilitatea persoanei care l-a verificat pentru acceptare.
And the PRIDES shall stand as one, powerful in the LIGHT and SUPREME among BEINGS

User avatar
oko_x
junior
junior
Posts: 55
Joined: Mon Nov 27, 2006 12:06 pm
Location: floating in extasy
Contact:

Postby oko_x » Wed Oct 17, 2007 2:37 pm

la mine pe chitanta nu e trecut contul de la cnpdsb ci doar adresele expeditorului si destinatarului

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed Oct 17, 2007 2:40 pm

corect.
m dar si daca? :lol:
anyway sunt f curios ce va face persuana, o sa-si cumpere niste liniste de a couple de sute de lei sau o sa-si bage ...?
simcer eu m-as duce zambitor la asp le-as cere dosarul, le-as f*** un zero sau ce trebuia si l-as da inapoi, si daca e ceva asa a trecut aia de la posta :twisted:

User avatar
oya
senior
senior
Posts: 199
Joined: Fri Aug 26, 2005 3:01 am

Postby oya » Wed Oct 17, 2007 3:04 pm

oko_x wrote:la mine pe chitanta nu e trecut contul de la cnpdsb ci doar adresele expeditorului si destinatarului


Si la mine la fel.

User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

Postby matrix » Wed Oct 17, 2007 3:09 pm

eu am platit cu ordin de plata si totul a fost ok si la banca si la asp bucuresti.
Viata lunga si prospera!

tudordudas
senior
senior
Posts: 106
Joined: Sun Jan 29, 2006 9:06 pm
Location: Targu-Mures

mda...

Postby tudordudas » Wed Oct 17, 2007 5:08 pm

Poti sa virezi banii in ce cont vrei tu, la cine vrei tu!!Functionarul de la ASP e obligat sa verifice pe chitanta/ordin de plata unde ai virat banii(IBAN si institutie)!!Daca nu o face dar iti accepta dosarul deja e problema lui!!Si nu are decat sa ii puna de la el!!Ca doar greseala se plateste, iar functionarul nu e platit din banii statului sa greseasca...Parerea mea...
Festina lente....

tudordudas
senior
senior
Posts: 106
Joined: Sun Jan 29, 2006 9:06 pm
Location: Targu-Mures

si era sa uit...

Postby tudordudas » Wed Oct 17, 2007 5:12 pm

Merita incercat sa transferi banii dintr-un cont in altul (amandoua fiind ale tale).introduc mana in foc ca in majoritatea cazurilor nu verifica nimeni de la ASP ce scrie pe chitanta/ordin de plata.Si asa mai faci si economie de 250 RON.
Festina lente....

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Postby andrita » Wed Oct 17, 2007 5:28 pm

si daca dupa ce ai luat super punctaj se uita totusi peste dosar?cu te zgarii un pic ?
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

User avatar
TibiGZU
elder
elder
Posts: 810
Joined: Thu Feb 01, 2007 1:09 pm
Location: contesting rulz
Contact:

Postby TibiGZU » Wed Oct 17, 2007 6:02 pm

atunci poa sa spere sa-i vina banii inapoi, pt ca dosarul e la ei :lol:
contesting is a life style


Return to “Rezidentiat 2007”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests